19.4.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

L 103/1


SKLEP SVETA (EU) 2016/590

z dne 11. aprila 2016

o podpisu Pariškega sporazuma, sprejetega na podlagi Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, v imenu Evropske unije

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 192(1) v povezavi s členom 218(5) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Na 21. zasedanju Konference pogodbenic Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (COP 21), ki je potekalo med 30. novembrom in 12. decembrom 2015 v Parizu, je bilo sprejeto besedilo sporazuma o odločnejšem svetovnem odzivu na nevarnost podnebnih sprememb. Pariški sporazum bo začel veljati trideseti dan po datumu, ko bo najmanj 55 pogodbenic Konvencije, katerih ocenjeni skupni delež emisij znaša najmanj 55 % vseh emisij toplogrednih plinov, deponiralo svoje listine o ratifikaciji, sprejetju, odobritvi ali pristopu. Med pogodbenicami Konvencije so Unija in njene države članice.

(2)

Sporazum med drugim določa dolgoročen cilj v skladu z zahtevo, da se dvig globalne temperature zadrži precej pod 2 °C nad predindustrijsko ravnijo in da se nadaljujejo prizadevanja, da dvig temperature ne preseže 1,5 °C nad predindustrijsko ravnijo. Za dosego tega cilja bodo pogodbenice pripravile, sporočile in ohranjale zaporedne nacionalno določene prispevke.

(3)

Dne 6. marca 2015 so Unija in njene države članice sporočile svoj načrtovani nacionalno določen prispevek, ki zajema zavezo za uresničitev zavezujočega cilja vsaj 40-odstotnega domačega zmanjšanja emisij toplogrednih plinov do leta 2030 v primerjavi z letom 1990, kot je določeno v sklepih Evropskega sveta z dne 23. oktobra 2014 o okviru podnebne in energetske politike do leta 2030.

(4)

Sporazum je mogoče podpisati od 22. aprila 2016 do 21. aprila 2017 na sedežu Združenih narodov v New Yorku.

(5)

Sporazum je v skladu z okoljskimi cilji Unije, kot so navedeni v členu 191 Pogodbe, tj. z ohranjanjem, varstvom in izboljšanjem kakovosti okolja, varovanjem človekovega zdravja in spodbujanjem ukrepov na mednarodni ravni za reševanje regionalnih ali globalnih okoljskih problemov, zlasti v boju proti podnebnim spremembam.

(6)

V Uniji obstaja zakonodaja za uresničevanje nekaterih od teh ciljev. Za izvedbo nekaterih določb Sporazuma bo treba pregledati del te obstoječe zakonodaje Unije.

(7)

Zato bi bilo treba Sporazum podpisati v imenu Unije s pridržkom njegove poznejše sklenitve –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Podpis Pariškega sporazuma k Okvirni konvenciji Združenih narodov o spremembi podnebja (1) v imenu Unije se odobri.

Podpis bo v New Yorku dne 22. aprila 2016 ali v najkrajšem možnem času po tem datumu.

Člen 2

Predsednik Sveta je pooblaščen, da imenuje osebe, pooblaščene za podpis Sporazuma v imenu Unije.

Člen 3

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Luxembourgu, 11. aprila 2016

Za Svet

Predsednik

M.H.P. VAN DAM


(1)  Besedilo Sporazuma bo objavljeno skupaj s sklepom o njegovi sklenitvi.