30.3.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

L 79/32


SKLEP SVETA (EU) 2016/455

z dne 22. marca 2016

o pooblastilu za začetek pogajanj, v imenu Evropske unije, o elementih osnutka mednarodnega pravno zavezujočega instrumenta na podlagi Konvencije Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu glede ohranjanja in trajnostne rabe morske biotske raznovrstnosti na območjih zunaj nacionalne jurisdikcije

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 192(1), skupaj s členom 218(3) in (4) Pogodbe,

ob upoštevanju priporočila Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Unija je uradno sklenila Konvencijo Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu (v nadaljnjem besedilu: konvencija UNCLOS) s Sklepom Sveta 98/392/ES (1) v zvezi s tistimi zadevami, ki jih ureja konvencija UNCLOS, za katere so države članice pristojnost prenesle na Unijo; Unija je s tem edina „mednarodna organizacija“, ki je pogodbenica navedene konvencije v smislu člena 305(1)(f) konvencije UNCLOS in člena 1 Priloge IX konvencije UNCLOS.

(2)

Kot pogodbenica konvencije UNCLOS je Unija skupaj z državami članicami sodelovala v neformalni odprti ad hoc delovni skupini ZN (v nadaljnjem besedilu: delovna skupina) za preučitev vprašanj v zvezi z ohranjanjem in trajnostno rabo morske biotske raznovrstnosti območij zunaj nacionalne jurisdikcije. Na zadnji seji delovne skupine je bilo priporočeno, da bi se moral v okviru konvencije UNCLOS oblikovati mednarodni pravno zavezujoč instrument glede ohranjanja in trajnostne rabe morske biotske raznovrstnosti na območjih zunaj nacionalne jurisdikcije (v nadaljnjem besedilu: instrument).

(3)

Po priporočilih, ki jih je sprejela navedena delovna skupina 23. januarja 2015, je Generalna skupščina ZN 19. junija 2015 sprejela Resolucijo 69/292, s katero je bil pred zasedanjem medvladne konference ustanovljen pripravljalni odbor, v katerem bodo lahko sodelovale vse države članice ZN, članice specializiranih agencij in pogodbenice konvencije UNCLOS, njegova naloga pa bo oblikovanje vsebinskih priporočil o elementih osnutka instrumenta za Generalno skupščino ZN. Pripravljalni odbor bo svoje delo začel v letu 2016, do konca leta 2017 pa bo predstavil poročilo o doseženem napredku Generalni skupščini, ki bo odločila o sklicu in datumu začetka medvladne konference, da bi obravnavali priporočila pripravljalnega odbora v zvezi s posameznimi elementi in oblikovali besedilo mednarodnega pravno zavezujočega instrumenta v okviru konvencije UNCLOS.

(4)

Unija in njene države članice so pogodbenice konvencije UNCLOS. Unija bi morala skupaj z državami članicami sodelovati v pogajanjih o elementih osnutka instrumenta, ki ga bo oblikoval pripravljalni odbor. Pravice do sodelovanja Unije na zasedanjih tega odbora so določene v odstavku 1(j) Resolucije 69/292.

(5)

Temu sklepu o začetku pogajanj in zadevnim pogajalskim smernicam lahko pozneje sledi dodaten sklep s pogajalskimi smernicami za sodelovanje na kateri koli medvladni konferenci.

(6)

Pogajanja se bodo nanašala na področja, za katera je lahko pristojna Unija ali so zanje pristojne države članice –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Komisija je pooblaščena, da se glede zadev, za katere je pristojna Unije in v zvezi s katerimi je Unija sprejela pravila, v imenu Unije pogaja o elementih osnutka mednarodnega pravno zavezujočega instrumenta na podlagi Konvencije Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu glede ohranjanja in trajnostne rabe morske biotske raznovrstnosti na območjih zunaj nacionalne jurisdikcije na sejah pripravljalnega odbora ZN, ustanovljenega v skladu z Resolucijo Generalne skupščine ZN 69/292.

Člen 2

Komisija se v imenu Unije pogaja o zadevah, za katere je pristojna Unija in v zvezi s katerimi je Unija sprejela pravila, v skladu s pogajalskimi smernicami iz Dodatka k temu sklepu. Pogajalskih smernic ni mogoče razumeti tako, da kakor koli vplivajo na pristojnosti Unije in držav članic.

Člen 3

Komisija se pogaja v posvetovanju s posebnim odborom, ki se ustanovi v ta namen. Posebni odbor je Delovna skupina za pomorsko mednarodno pravo (COMAR).

Člen 4

Glede vsebine pogajanj, ki spada v deljene pristojnosti Unije in njenih držav članic, bi Komisija in države članice med pogajalskim procesom morale tesno sodelovati, da bi enotno zastopale Unijo in njene države članice na mednarodni ravni.

Člen 5

Ta sklep je naslovljen na Komisijo.

V Bruslju, 22. marca 2016

Za Svet

Predsednik

A.G. KOENDERS


(1)  Sklep Sveta 98/392/ES z dne 23. marca 1998 o sklenitvi Konvencije Združenih narodov o pomorskem pravu z dne 10. decembra 1982 in Sporazuma o izvajanju dela XI Konvencije z dne 28. julija 1994 s strani Evropske skupnosti (UL L 179, 23.6.1998, str. 1).