23.4.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

L 104/2


UREDBA KOMISIJE (EU) 2015/628

z dne 22. aprila 2015

o spremembi Priloge XVII k Uredbi (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) glede svinca in njegovih spojin

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) ter o ustanovitvi Evropske agencije za kemikalije in o spremembi Direktive 1999/45/ES ter o razveljavitvi Uredbe Sveta (EGS) št. 793/93 in Uredbe Komisije (ES) št. 1488/94 ter Direktive Sveta 76/769/EGS in direktiv Komisije 91/155/EGS, 93/67/EGS, 93/105/ES in 2000/21/ES (1), ter zlasti člena 68(1) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Švedska je 21. decembra 2012 Evropski agenciji za kemikalije (v nadaljnjem besedilu: Agencija) predložila dokumentacijo v skladu s členom 69(4) Uredbe (ES) št. 1907/2006 (v nadaljnjem besedilu: dokumentacija iz Priloge XV), ki dokazuje, da so lahko otroci, zlasti v starosti do 36 mesecev, zaradi dajanja predmetov v usta vedno znova izpostavljeni svincu, ki se sprošča iz potrošniških izdelkov, ki vsebujejo svinec in svinčeve spojine. Svinec in svinčeve spojine so prisotni v potrošniških izdelkih, kot so namerno dodani kovinski svinec, nečistoča ali dodatek kovinskih zlitin (zlasti medenina), pigmenti in stabilizator v polimerih (zlasti v PVC).

(2)

Pri ponavljajoči se izpostavljenosti svincu zaradi dajanja predmetov, ki vsebujejo svinec in svinčeve spojine, v usta, lahko pride do resnih in trajnih nevrovedenjskih in nevrorazvojnih učinkov, ki pri otrocih pomenijo toliko večje tveganje, saj se njihov centralni živčni sistem še razvija. Dajanje v promet ter uporaba svinca in njegovih spojin v izdelkih, ki se dobavljajo splošni javnosti in jih otroci lahko dajo v usta, bi zato morala biti prepovedana, če koncentracija svinca (izraženega kot kovina) v navedenem izdelku ali delu izdelka presega določeno mejno vrednost.

(3)

Odbor za oceno tveganja (v nadaljnjem besedilu: odbor RAC) je 10. decembra 2013 sprejel mnenje, da je omejitev najprimernejši ukrep na ravni Unije za obravnavo ugotovljenih tveganj, ki jih predstavlja svinec in njegove spojine v izdelkih, namenjenih za potrošniško uporabo, v smislu učinkovitosti pri zmanjševanju takih tveganj in pri predlaganju nekaterih sprememb obsega omejitev.

(4)

Odbor za socialno-ekonomsko analizo (v nadaljnjem besedilu: odbor SEAC) je v svojem mnenju z dne 13. marca 2014 ugotovil, da je omejitev, ki jo predlaga dokumentacija predlagateljev, kakor sta jo spremenila odbora RAC in SEAC, najprimernejši ukrep na ravni Unije za obravnavo ugotovljenih tveganj, zlasti z vidika sorazmernosti. Ta sklep je bil dosežen po analizi razpoložljivih socialno-ekonomskih dokazov in na podlagi najboljših razpoložljivih ocen za dejavnike negotovosti ter ob upoštevanju, da ni mejne vrednosti za negativne učinke svinca na nevrovedenjske in nevrorazvojne funkcije.

(5)

Med postopkom omejitev je potekalo posvetovanje s Forumom za izmenjavo informacij o izvrševanju Agencije, njegovo mnenje pa je prispevalo k spremenjenemu opisu obsega in izjem od predlagane omejitve.

(6)

Skleniti je treba, da nesprejemljivo tveganje za zdravje ljudi izhaja iz prisotnosti svinca in njegovih spojin v izdelkih, dobavljenih za splošno uporabo, ki presegajo mejne vsebnosti ali stopnje migracije, kot je določena v mnenjih. Navedena tveganja je treba obravnavati na ravni Unije.

(7)

Na podlagi opredeljene izpeljane ravni minimalnega učinka, dejstva, da otroci dajejo predmete v usta, in študij o migraciji svinca iz kovinskih delov nakita, bi bilo treba določiti mejno vsebnost za svinec, ki se bo uporabljala za kovinske in nekovinske dele izdelkov, razen če je mogoče dokazati, da stopnja sproščanja svinca ne presega določene mejne vrednosti. Pri prevlečenih izdelkih bi morala prevleka zagotavljati, da ta stopnja pri običajni uporabi izdelka ni presežena vsaj za obdobje dveh let.

(8)

Za nekatere izdelke, za katere se pričakuje nizka raven migracije, kot so kristalno steklo, emajl ter dragi in poldragi kamni, ali sprejemljiva raven migracije, v kolikor ni presežena določena mejna vsebnost, kar bi lahko veljalo za medeninaste zlitine, ter za določene izdelke, katerih majhnost predstavlja minimalno izpostavljenost svincu, in sicer konice pisal, bi bilo treba omogočiti odstopanja od te uredbe.

(9)

Otroci si lahko v usta dajejo ključe, ključavnice, žabice in glasbene instrumente, zato lahko predstavljajo tveganje za zdravje otrok, če vsebujejo svinec. Vendar pa bi bilo treba navedene izdelke izjemoma izvzeti iz omejitev, saj se zdi, da v proizvodnji teh izdelkov ni ustreznih alternativ za svinec, morebitne negativne socialno-ekonomske posledice uporabe omejitev pa bi lahko bile velike. Podobno niso bile v celoti ocenjene posledice uporabe omejitev za izdelke, povezane z vero, in nekatere baterije, zato bi jih bilo primerno do priprave podrobne ocene izjemoma izvzeti iz omejitev. Zato bi bilo treba nove odstavke v tem vnosu kot tudi zahteve o celovitosti prevleke po primernem obdobju po začetku uporabe pregledati.

(10)

Zaradi doslednosti bi bilo treba izvzeti izdelke, ki jih zajema posebna zakonodaja Unije, ki ureja vsebnost svinca ali migracije.

(11)

Pripraviti bi bilo treba smernice glede izdelkov, ki jih te omejitve obsegajo ali pa so zunaj omejitev, ki bi bile gospodarskim subjektom in organom izvajanja v pomoč pri njihovem izvajanju.

(12)

Gospodarskim subjektom bi bilo treba omogočiti prehodno obdobje, da prilagodijo proizvodnjo omejitvam iz te uredbe in odprodajo zaloge, ki še niso bile dane v promet. Poleg tega se omejitev ne bi smela uporabljati za rabljene izdelke, ki so bili prvič dani v promet pred koncem navedenega prehodnega obdobja, saj bi to povzročilo precejšnje težave pri izvrševanju.

(13)

Uredbo (ES) št. 1907/2006 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(14)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega v skladu s členom 133 Uredbe (ES) št. 1907/2006 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Priloga XVII k Uredbi (ES) št. 1907/2006 se spremeni v skladu s Prilogo k tej uredbi.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 22. aprila 2015

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 396, 30.12.2006, str. 1.


PRILOGA

V Prilogi XVII k Uredbi (ES) št. 1907/2006 se stolpec 2 vnosa 63 spremeni:

1.

odstavek 6 se nadomesti z naslednjim:

 

„6.

Komisija do 9. oktobra 2017 ponovno oceni odstavke 1 do 5 tega vnosa glede na nova znanstvena spoznanja, vključno s tistimi o razpoložljivosti nadomestnih materialov in migraciji svinca iz izdelkov iz odstavka 1, ter ga po potrebi ustrezno spremeni.“

;

2.

dodajo se naslednji odstavki 7 do 10:

 

„7.

Se ne daje v promet ali uporablja v izdelkih, dobavljenih za splošno uporabo, če je koncentracija svinca (izraženega kot kovina) v navedenih izdelkih ali njihovih dostopnih delih 0,05 mas. % ali več ter če otroci navedene izdelke ali njihove dostopne dele v običajnih ali razumno predvidljivih pogojih uporabe lahko dajejo v usta.

Navedena mejna vrednost se ne uporablja, če je mogoče dokazati, da stopnja sproščanja svinca iz navedenega izdelka ali katerega koli dostopnega dela izdelka, prevlečenega ali neprevlečenega, ne presega 0,05 μg/cm2 na uro (kar je enakovredno 0,05 μg/g/h), in pri prevlečenih izdelkih, da prevleka zagotavlja, da ta stopnja sproščanja svinca pri običajnih ali razumno predvidljivih pogojih uporabe izdelka ni presežena vsaj za obdobje dveh let.

Za namene tega odstavka se šteje, da lahko otroci dajejo v usta izdelek ali dostopni del izdelka, če je v eni dimenziji manjši od 5 cm ali ima odstranljivi ali štrleči del navedene velikosti.

8.

Z odstopanjem se odstavek 7 ne uporablja za:

(a)

nakit iz odstavka 1;

(b)

kristalno steklo, kakor je opredeljeno v Prilogi I (kategorije 1, 2, 3 in 4) k Direktivi 69/493/EGS;

(c)

nesintetične ali rekonstruirane drage in poldrage kamne (oznaka KN 7103 v skladu z Uredbo (EGS) št. 2658/87), razen če so bili obdelani s svincem ali njegovimi spojinami ali zmesmi, ki vsebujejo te snovi;

(d)

emajle, opredeljene kot steklaste zmesi, ki izhajajo iz taljenja, vitrifikacije ali sintranja mineralov pri temperaturi najmanj 500 °C;

(e)

ključe, ključavnice, vključno z žabicami;

(f)

glasbene instrumente;

(g)

izdelke ali dele izdelkov, ki vključujejo medeninaste zlitine, če koncentracija svinca (izraženega kot kovina) v medeninasti zlitini ne presega 0,5 mas. %;

(h)

konice pisal;

(i)

izdelke, povezane z vero;

(j)

prenosne cink-ogljikove baterije in gumbaste celice;

(k)

izdelke, ki spadajo v področje uporabe:

(i)

Direktive 94/62/ES;

(ii)

Uredbe (ES) št. 1935/2004;

(iii)

Direktive 2009/48/ES Evropskega parlamenta in Sveta (1);

(iv)

Direktive 2011/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta (2).

9.

Komisija do 1. julija 2019 ponovno oceni odstavek 7 in odstavek 8(e), (f), (i) in (j) tega vnosa glede na nova znanstvena spoznanja, vključno s tistimi o razpoložljivosti nadomestnih materialov in migraciji svinca iz izdelkov iz odstavka 7, vključno z zahtevo o celovitosti prevleke, ter ju po potrebi ustrezno spremeni.

10.

Z odstopanjem se odstavek 7 ne uporablja za izdelke, prvič dane v promet pred 1. junijem 2016.


(1)  Direktiva 2009/48/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. junija 2009 o varnosti igrač (UL L 170, 30.6.2009, str. 1).

(2)  Direktiva 2011/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2011 o omejevanju uporabe nekaterih nevarnih snovi v električni in elektronski opremi (UL L 174, 1.7.2011, str. 88).“