24.12.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

L 339/48


IZVEDBENI SKLEP SVETA (SZVP) 2015/2459

z dne 23. decembra 2015

o izvajanju Sklepa 2013/798/SZVP o omejevalnih ukrepih proti Srednjeafriški republiki

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 31(2) Pogodbe,

ob upoštevanju Sklepa Sveta 2013/798/SZVP z dne 23. decembra 2013 o omejevalnih ukrepih proti Srednjeafriški republiki (1) in zlasti člena 2c Sklepa,

ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet je 23. decembra 2013 sprejel Sklep 2013/798/SZVP.

(2)

Odbor za sankcije, ustanovljen na podlagi Resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov 2127 (2013) (v nadaljnjem besedilu: Odbor za sankcije), je 20. oktobra 2015 na svojem seznamu sankcij posodobil identifikacijske podatke za eno osebo.

(3)

Odbor za sankcije je 17. decembra 2015 na seznam oseb in subjektov, za katere veljajo omejevalni ukrepi, dodal dve osebi.

(4)

Prilogo k Sklepu 2013/798/SZVP bi bilo treba zato ustrezno spremeniti –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Priloga k Sklepu 2013/798/SZVP se spremeni, kot je določeno v Prilogi k temu sklepu.

Člen 2

Ta sklep začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 23. decembra 2015

Za Svet

Predsednik

J. ASSELBORN


(1)  UL L 352, 24.12.2013, str. 51.


PRILOGA

Osebe iz člena 1

I.

Naslednji osebi se dodata na seznam iz Priloge k Sklepu 2013/798/SZVP:

7.   Haroun GAYE (alias: (a) Haroun Geye; (b) Aroun Gaye; (c) Aroun Geye)

Naziv: Poročevalec politične koordinacije Front Populaire pour la Renaissance de Centrafrique (FPRC)

Datum rojstva: (a) 30. januar 1968; (b) 30. januar 1969

Št. potnega lista: Srednjeafriška republika, številka: O00065772 (črka O, ki ji sledijo tri ničle), preneha veljati 30. decembra 2019

Naslov: Bangui, Srednjeafriška republika

Datum uvrstitve na seznam: 17. december 2015

Informacije iz povzetka razlogov za uvrstitev na seznam, ki ga je pripravil Odbor za sankcije:

Haroun Gaye je bil uvrščen na seznam 17. decembra 2015 na podlagi odstavkov 11 ter 12(b) in (f) Resolucije 2196 (2015), ker je „sodel(-oval) pri dejanjih, ki ogrožajo mir, stabilnost ali varnost v Srednjeafriški republiki“; „sodel(-oval) pri načrtovanju, vodenju ali zagrešitvi dejanj, s katerimi se krši mednarodno pravo na področju človekovih pravic ali mednarodno humanitarno pravo ali s katerimi se zlorabljajo ali kršijo človekove pravice v Srednjeafriški republiki, vključno z dejanji, ki vključujejo spolno nasilje, napadi na civiliste, napadi na podlagi etnične ali verske pripadnosti žrtev, napadi na šole in bolnišnice ter ugrabitvami in prisilnim izseljevanjem“; „sodel(-oval) pri načrtovanju, vodenju, sponzoriranju ali izvedbi napadov zoper misije ZN ali mednarodne varnostne sile, vključno z MINUSCA, misijami Evropske unije in francoskimi operacijami, ki jim nudijo podporo“.

Dodatne informacije:

HAROUN GAYE je od začetka leta 2014 eden od voditeljev oborožene skupine, ki deluje v banguijski četrti PK5. Predstavniki civilne družbe, ki zastopajo četrt PK5, navajajo, da Gaye in njegova oborožena skupina podpihujejo konflikt v Banguiju, nasprotujejo spravi ter prebivalstvu preprečujejo gibanje v tretje okrožje Banguija in iz njega. Gaye in 300 protestnikov je 11. maja 2015 z blokado dostopa do prehodnega nacionalnega sveta oviralo zadnji dan banguijskega foruma. Po poročanjih naj bi pri koordinaciji tega početja sodeloval z uradniki gibanja anti-Balaka.

Gaye je 26. junija 2015 z manjšo skupino pripadnikov motil začetek kampanje za registracijo volivcev v banguijski četrti PK5, zaradi česar jo je bilo treba prekiniti.

Sile misije MINUSCA so 2. avgusta 2015 poskusile aretirati Gaya v skladu z določbami odstavka 32(f)(i) Resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov 2217 (2015). Gaye naj bi bil opozorjen na navedeni poskus aretacije, zato se je obdal z močno oboroženimi podporniki, ki so začeli streljati na sile skupne projektne skupine v okviru MINUSCA. Gayevi možje so v sedemurnem oboroženem spopadu z vojaki MINUSCA uporabili strelno orožje, raketomete in ročne granate, pri čemer so ubili enega in ranili osem pripadnikov mirovnih sil ZN. Gaye je konec septembra 2015 sodeloval pri spodbujanju nasilnih protestov in spopadov; izkazalo se je, da je šlo za poskus prevrata prehodne vlade. Poskus prevrata je najverjetneje potekal pod vodstvom podpornikov nekdanjega predsednika Bozizeja, ki so se v ta namen povezali z Gayem in drugimi voditelji FPRC. Zdi se, da je želel Gaye ustvariti cikel povračilnih napadov, ki bi ogrozili napovedane volitve. Zadolžen je bil za koordinacijo z marginaliziranimi člani gibanja anti-Balaka.

Gaye se je 1. oktobra 2015 v četrti PK5 srečal z Eugènom Barretem Ngaïkossetom, članom marginalizirane skupine anti-Balaka, s katerim je želel pripraviti načrt za skupen napad na Bengui v soboto, 3. oktobra. Gayeva skupina je prebivalcem četrti PK5 preprečevala, da bi jo zapustili, s čimer je želela okrepiti skupnostno identiteto muslimanskega prebivalstva ter tako zaostriti medetnične napetosti in se izogniti spravi. Gaye je 26. oktobra 2015 s svojo skupino prekinil sestanek med banguijskim nadškofom in imamom banguijske osrednje mošeje ter zagrozil udeležencem, ki so se morali umakniti iz osrednje mošeje in zbežati iz četrti PK5.

8.   Eugène BARRET NGAÏKOSSET (alias: (a) Eugene Ngaikosset; (b) Eugene Ngaikoisset; (c) Eugene Ngakosset; (d) Eugene Barret Ngaikosse; (e) Eugene Ngaikouesset; nezanesljiv alias: (f) „The Butcher of Paoua“; (g) Ngakosset)

Naziv: (a) nekdanji poveljnik, predsedniška garda Srednjeafriške republike; (b) nekdanji poveljnik, pomorske sile Srednjeafriške republike

Nacionalna matična št.: vojaška identifikacijska številka: 911-10-77, oborožene sile Srednjeafriške republike (FACA)

Naslov: (a) Bangui, Srednjeafriška republika

Datum uvrstitve na seznam: 17. december 2015

Drugi podatki: Poveljnik Eugène Barret Ngaïkosset je nekdanji član predsedniške garde nekdanjega predsednika Françoisja Bozizéja (CFi.001) in je povezan z gibanjem anti-Balaka. Potem ko je bil izročen iz Brazzavilla, je 17. maja 2015 pobegnil iz zapora in ustanovil lastno frakcijo gibanja anti-Balaka, v katero je vključil nekdanje bojevnike FACA.

Informacije iz povzetka razlogov za uvrstitev na seznam, ki ga je pripravil Odbor za sankcije:

Eugène BARRET NGAÏKOSSET je bil uvrščen na seznam 17. decembra 2015 na podlagi odstavkov 11 ter 12(b) in (f) Resolucije 2196 (2015), ker je „sodel(-oval) pri dejanjih, ki ogrožajo mir, stabilnost ali varnost v Srednjeafriški republiki“; „sodel(-oval) pri načrtovanju, vodenju ali zagrešitvi dejanj, s katerimi se krši mednarodno pravo na področju človekovih pravic ali mednarodno humanitarno pravo ali s katerimi se zlorabljajo ali kršijo človekove pravice v Srednjeafriški republiki, vključno z dejanji, ki vključujejo spolno nasilje, napadi na civiliste, napadi na podlagi etnične ali verske pripadnosti žrtev, napadi na šole in bolnišnice ter ugrabitvami in prisilnim izseljevanjem“; „sodel(-oval) pri načrtovanju, vodenju, sponzoriranju ali izvedbi napadov zoper misije ZN ali mednarodne varnostne sile, vključno z MINUSCA, misijami Evropske unije in francoskimi operacijami, ki jim nudijo podporo“.

Dodatne informacije:

Ngaïkosset je eden od glavnih storilcev nasilnih dejanj, ki so bila konec septembra 2015 izvršena v Banguiju. Ngaïkosset in drugi pripadniki gibanja anti-Balaka so sodelovali z marginaliziranimi člani ex-Séléka z namenom, da bi omajali prehodno vlado Srednjeafriške republike. Ngaïkosset je v noči med 27. in 28. septembrom 2015 s pripadniki neuspešno poskusil vlomiti v žandarsko postajo „Izamo“, da bi ukradel orožje in strelivo. Skupina je 28. septembra obkolila pisarne državnega radia.

Ngaïkosset se je 1. oktobra 2015 v četrti PK5 srečal s Harounom Gayem, voditeljem Front Populaire pour la Renaissance de Centrafrique (FPRC), s katerim je želel pripraviti načrt za skupen napad na Bangui v soboto, 3. oktobra.

Minister za pravosodje Srednjeafriške republike je 8. oktobra 2015 napovedal preiskovalni postopek za Ngaïkosseta in druge posameznike zaradi njihovih vlog v nasilnih dejanjih septembra 2015 v Banguiju. Ngaïkosset in drugi naj bi bili udeleženi v „nezaslišanem ravnanju, ki je pomenilo kršitev notranje varnosti države, zaroto ter pozivanje k državljanski vojni, državljanski nepokorščini, sovraštvu in sostorilstvu“. Pravosodni organi Srednjeafriške republike so dobili navodilo, naj začnejo preiskavo, v okviru katere naj najdejo in aretirajo storilce in sokrivce.

Ngaïkosset naj bi 11. oktobra 2015 naročil milici gibanja anti-Balaka, ki je bila pod njegovim poveljstvom, naj izvršujejo ugrabitve, in sicer predvsem francoskih državljanov, pa tudi političnih akterjev Srednjeafriške republike in uradnikov OZN, da bi na ta način prisilil predsednico prehodne vlade Catherine Samba-Panza v zgodnji odhod.

II.

Vnos številka 6 v Prilogi k Sklepu 2013/798/SZVP se nadomesti z naslednjim vnosom:

6.   Oumar YOUNOUS ABDOULAY (alias: (a) Oumar Younous; (b) Omar Younous; (c) Oumar Sodiam; (d) Oumar Younous M'Betibangui)

Naziv: nekdanji general Séléke

Datum rojstva: 2. april 1970

Državljanstvo: Sudan, diplomatski potni list Srednjeafriške republike št. D00000898, izdan 11. aprila 2013 (veljaven do 10. aprila 2018)

Naslov: (a) Bria, Srednjeafriška republika (tel. +236 75507560); (b) Birao, Srednjeafriška republika; (c) Tullus, južni Darfur, Sudan (prejšnje bivališče)

Drugi podatki: Je tihotapec diamantov in general Séléke s tremi zvezdicami ter tesni zaupni sodelavec nekdanjega začasnega predsednika Srednjeafriške republike Michela Djotodie. Fizični opis: barva las: črna; višina: 180 cm; pripada etnični skupini Fulanijev. Fotografija je na voljo za vključitev v posebno obvestilo Varnostnega sveta Združenih narodov in Interpola.

Datum uvrstitve na seznam ZN: 20. avgust 2015 (spremenjeno 20. oktobra 2015)

Informacije iz povzetka razlogov za uvrstitev na seznam, ki ga je pripravil Odbor za sankcije:

Oumar Younous je bil uvrščen na seznam 20. avgusta 2015 na podlagi odstavkov 11 in 12(d) Resolucije 2196 (2015), ker je „sodel(-oval) pri dejanjih, ki ogrožajo mir, stabilnost ali varnost v Srednjeafriški republiki ali jih podpira(-l), vključno z dejanji, ki ogrožajo ali kršijo prehodne sporazume ali ki ogrožajo ali ovirajo proces politične tranzicije, tudi tranzicijo v smeri svobodnih in poštenih demokratičnih volitev, ali ki spodbujajo nasilje“; in „podpira(-l) oborožene skupine ali kriminalne združbe s pomočjo nezakonitega izkoriščanja naravnih virov ali trgovine z njimi v Srednjeafriški republiki, vključno z diamanti, zlatom ter prosto živečimi živalmi in proizvodi iz njih“.

Dodatne informacije:

Oumar Younous je kot general nekdanje organizacije Séléka in tihotapec diamantov zagotavljal podporo oboroženi skupini z nezakonitim izkoriščanjem naravnih virov in trgovino z njimi, vključno z diamanti, v Srednjeafriški republiki.

Oumar Younous, nekdanji voznik družbe SODIAM, ki kupuje diamante, se je oktobra 2008 pridružil uporniški skupini Mouvement des Libérateurs Centrafricains pour la Justice (MLCJ). Decembra 2013 je bil identificiran kot general Séléke s tremi zvezdicami in tesni zaupni sodelavec začasnega predsednika Michela Djotodie.

Younous sodeluje v trgovini z diamanti iz Brie in Sam Ouandje v Sudan. Oumar Younous po poročanju virov sodeluje pri pobiranju paketov z diamanti, skritih v Brii, in njihovem prevozu v Sudan za prodajo.