12.2.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

L 41/13


SKLEP SVETA 2014/75/SZVP

z dne 10. februarja 2014

o Inštitutu Evropske unije za varnostne študije

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji ter zlasti členov 28 in 31(1) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet je 20. julija 2001 sprejel Skupni ukrep 2001/554/SZVP (1).

(2)

Inštitut Evropske unije za varnostne študije (v nadaljnjem besedilu: Inštitut) bi moral Evropski uniji in njenim državam članicam pomagati pri izvajanju skupne zunanje in varnostne politike (SZVP), vključno s skupno varnostno in obrambno politiko (SVOP), ter drugega zunanjega delovanja Unije, in sicer pod političnim nadzorom Svet in operativnim vodenjem visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko (v nadaljnjem besedilu: visoki predstavnik).

(3)

Inštitut bi moral imeti pravno osebnost in delati intelektualno povsem neodvisno, brez poseganja v odgovornosti Sveta in visokega predstavnika.

(4)

Visoki predstavnik je 20. septembra 2011 v skladu s členom 19 Skupnega ukrepa 2001/554/SZVP predstavil poročilo Svetu o pregledu delovanja Inštituta. Politični in varnostni odbor (PVO) se je z navedenim poročilom seznanil 1. februarja 2012 in priporočil Svetu, da spremeni Skupni ukrep 2001/554/SZVP.

(5)

Zaradi pravne jasnosti je primerno vse dosedanje in pozneje predlagane spremembe združiti v enem novem sklepu in razveljaviti Skupni ukrep 2001/554/SZVP –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Stalnost delovanja in sedež

1.   Inštitut Evropske unije za varnostne študije, ustanovljen s Skupnim ukrepom 2001/554/SZVP (v nadaljnjem besedilu: Inštitut), nadaljuje svoje dejavnosti v skladu s tem sklepom.

2.   Vse obstoječe pravice in obveznosti ter vsa pravila, sprejeta v okviru Skupnega ukrepa 2001/554/SZVP, ostanejo nespremenjeni. Zlasti ostanejo veljavne vse obstoječe pogodbe o zaposlitvi in vse iz njih izhajajoče pravice.

3.   Sedež inštituta je v Parizu. Zaradi lažje organizacije dejavnosti v Bruslju ima Inštitut podružnico v Bruslju. Inštitut je organiziran prilagodljivo, pri čemer se posebno pozornost nameni kakovosti in učinkovitosti, tudi glede osebja.

Člen 2

Poslanstvo in naloge

1.   Inštitut v tesnem sodelovanju z državami članicami prispeva k razvoju strateškega razmišljanja EU na področju skupne zunanje in varnostne politike (SZVP) in skupne varnostne in obrambne politike (SVOP), kar vključuje preprečevanje konfliktov in izgradnjo miru, ter na področju drugega zunanjega delovanja Unije, da bi se okrepile zmogljivosti EU za analizo, predvidevanja in povezovanja v mreže pri zunanjem delovanju.

2.   Inštitut je pri svojih dejavnostih usmerjen v pripravo analiz, obveščanje, razširjanje in razprave, v skladu s potrebami politike, organizacijo dogodkov za navezovanje stikov in delavnic ter zbiranje ustrezne dokumentacije za uradnike in strokovnjake EU in držav članic.

3.   Inštitut poleg tega spodbuja stike z akademskim svetom, možganskimi trusti in ustreznimi akterji civilne družbe iz evropske celine, Atlantika in iz širše mednarodne skupnosti, pri čemer deluje kot posrednik med institucijami Unije in zunanjimi strokovnjaki, vključno s strokovnjaki za varnost.

Člen 3

Politični nadzor in operativno vodenje

1.   Politični in varnostni odbor (PVO) pod odgovornostjo Sveta izvaja politični nadzor nad dejavnostmi Inštituta. Visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko (v nadaljnjem besedilu: visoki predstavnik) operativno vodi inštitut v skladu s pristojnostmi visokega predstavnika na področju SZVP ter zlasti SVOP.

2.   Ta politični nadzor in operativno vodenje se izvajata brez poseganja v intelektualno neodvisnost in operativno avtonomijo Inštituta pri izvajanju njegovega poslanstva in njegovih nalog.

Člen 4

Pravna osebnost

Inštitut ima pravno osebnost, da lahko opravlja svoje funkcije in dosega svoje cilje. Zlasti lahko sklepa pogodbe, pridobi premično in nepremično premoženje ali razpolaga z njim in nastopa kot stranka v sodnih postopkih. Inštitut nima pridobitnih ciljev. Države članice sprejmejo ukrepe, ki Inštitutu omogočajo pridobitev pravne sposobnosti, kakršno imajo pravne osebe v skladu z njihovimi nacionalnimi zakonodajami.

Člen 5

Odbor

1.   Inštitut ima odbor, ki potrjuje njegov letni in dolgoročni delovni program ter ustrezen proračun. Odbor je forum, pristojen za obravnavanje vprašanj o poslanstvu, nalogah, delovanju in osebju Inštituta.

2.   Odboru predseduje visoki predstavnik ali predstavnik visokega predstavnika. Sekretariat odbora zagotovi Evropska služba za zunanje delovanje (ESZD).

3.   Odbor sestavljajo po en predstavnik, ki ga imenuje vsaka država članica. Vsakega člana Odbora lahko zastopa ali spremlja namestnik. Komisija sodeluje pri delu Odbora in tudi imenuje predstavnika.

4.   Direktor inštituta ali njegov predstavnik je praviloma navzoč na sestankih Odbora. Na sestankih Odbora sta lahko navzoča tudi generalni direktor vojaškega štaba in predsednik vojaškega odbora ali njuni zastopniki.

5.   Odločitve izvršnega odbora se sprejemajo s kvalificirano večino predstavnikov držav članic, pri čemer se glasovi ponderirajo v skladu s členoma 16(4) in 16(5) Pogodbe o Evropski uniji (PEU), brez poseganja v člena 11(2) in 11(3) tega sklepa. Odbor sprejme svoj poslovnik.

6.   Odbor se lahko odloči za ustanovitev začasnih delovnih skupin ali stalnih odborov za obravnavanje posebnih tem ali vprašanj glede na njegove splošne pristojnosti in pod njegovim nadzorom. Z odločitvijo o ustanovitvi takih skupin ali odborov se določijo njihove naloge, sestava in trajanje.

7.   Odbor sklicuje predsednik vsaj dvakrat na leto. Odbor se sestane tudi na zahtevo vsaj ene tretjine njegovih članov.

Člen 6

Direktor

1.   Odbor imenuje direktorja Inštituta, ki ga izbere med državljani držav članic na podlagi priporočila visokega predstavnika. Direktor je imenovan za tri leta z enkratno možnostjo podaljšanja mandata za dve leti.

2.   Kandidati za mesto direktorja bi morale biti osebe s priznanim strokovnim znanjem in dolgoletnimi izkušnjami na področju zunanjih odnosov, varnostne politike in diplomacije ter poznavanjem raziskav s tega področja. Države članice predlagajo kandidate visokemu predstavniku, ki o tem obvesti Odbor. Postopek pred izbiro se opravi pod odgovornostjo visokega predstavnika. Predizbirno komisijo sestavljajo trije predstavniki ESZD in trije predstavniki držav članic iz tria predsedujočih ter ji predseduje visoki predstavnik ali predstavnik visokega predstavnika. Na podlagi rezultatov postopka pred izbiro visoki predstavnik Odboru sporoči priporočilo s seznamom vsaj treh kandidatov, ki so v ožjem izboru, in ki upošteva prednostni vrstni red, ki ga določi predizbirna komisija.

3.   Direktor je pravni zastopnik Inštituta.

4.   Direktor je pristojen za zaposlovanje vsega drugega osebja Inštituta. Člani Odbora so o imenovanju analitikov obveščeni vnaprej.

5.   Po odobritvi Odbora in ob upoštevanju finančnih posledic zaradi sprejetja letnega proračuna Inštituta, lahko direktor imenuje namestnika direktorja. Namestnik direktorja je imenovan največ za tri leta, z enkratno možnostjo podaljšanja mandata za dve leti.

6.   Direktor zagotavlja uresničevanje poslanstva in nalog Inštituta, določenega v členu 2. Direktor skrbi tudi za visoko raven strokovnosti in profesionalnosti Inštituta ter za zagotovitev učinkovitega in uspešnega izvajanja dejavnosti Inštituta.

Direktor je odgovoren tudi za:

(a)

sestavo letnega delovnega programa Inštituta in letnega poročila o dejavnosti Inštituta;

(b)

pripravo dela Odbora;

(c)

vsakodnevno upravljanje Inštituta;

(d)

vse zadeve v zvezi z osebjem;

(e)

pripravo poročila o prihodkih in odhodkih ter izvajanje proračuna Inštituta;

(f)

obveščanje PVO o letnem programu dela;

(g)

zagotavljanje stikov in tesnega sodelovanja z Unijo, nacionalnimi in mednarodnimi institucijami na povezanih področjih.

Direktor bi, po posvetovanju z Odborom, tudi moral preučiti možnosti za dodatne prispevke v proračun Inštituta.

7.   Glede na dogovorjeni delovni program in proračun Inštituta je direktor pooblaščen za sklepanje pogodb, zaposlovanje osebja, ki je odobreno v proračunu, in vse potrebne odhodke za delovanje Inštituta.

8.   Direktor pripravi letno poročilo o dejavnosti Inštituta do 31. marca naslednjega leta. Letno poročilo pošlje Odboru in, prek visokega predstavnika, Svetu, ki poročilo posreduje Evropskemu parlamentu, Komisiji in državam članicam.

9.   Direktor odgovarja Odboru.

Člen 7

Osebje

1.   Osebje Inštituta, ki ga sestavljajo analitiki in administrativno osebje, ima status pogodbeno zaposlenih članov osebja in je izbrano med državljani držav članic.

Analitiki Inštituta se zaposlijo na podlagi intelektualnih sposobnosti, strokovnega znanja in izkušenj, povezanih s poslanstvom in nalogami Inštituta, določenimi v členu 2, ter s poštenimi in preglednimi razpisnimi postopki.

Kadrovska pravila za osebje Inštituta sprejme Svet na priporočilo direktorja.

2.   Raziskovalci in pripravniki se lahko zaposlijo ad hoc in za krajši čas.

S soglasjem direktorja in potem, ko se obvesti Odbor, se raziskovalce lahko napoti na Inštitut za določen čas, bodisi na delovna mesta v organizacijski strukturi Inštituta ali za posebne naloge in projekte, ki zadevajo poslanstvo in naloge Inštituta, določene v členu 2.

Člani osebja se v skladu s kadrovskimi pravili Inštituta lahko v službenem interesu napotijo na delovna mesta izven Inštituta za določen čas.

Določbe v zvezi z napotitvami sprejme Odbor na predlog direktorja.

Člen 8

Neodvisnost in avtonomija

Direktor in analitiki so pri izvajanju dejavnosti Inštituta intelektualno neodvisni in operativno avtonomni.

Člen 9

Delovni program

1.   Direktor do 31. oktobra vsakega leta pripravi osnutek letnega delovnega programa za naslednje leto in ga skupaj z okvirnimi dolgoročnimi načrti za naslednja leta predloži Odboru.

2.   Odbor do 30. novembra vsakega leta odobri letni delovni program.

Člen 10

Proračun

1.   Vse postavke posameznih prihodkov in odhodkov Inštituta se vključijo v ocene za vsako finančno leto, ki ustreza koledarskemu letu, in prikažejo v proračunu Inštituta, ki vsebuje seznam osebja.

2.   Prihodki in odhodki, prikazani v proračunu Inštituta, so uravnoteženi.

3.   Prihodki Inštituta so sestavljeni iz prispevkov držav članic glede na lestvico bruto nacionalnega dohodka (BND). Na predlog direktorja in po odobritvi Odbora se lahko za posebne projekte, ki zadevajo poslanstvo in naloge Inštituta, določene v členu 2, sprejemajo dodatni prispevki iz drugih virov, zlasti držav članic ali institucij Unije.

Člen 11

Proračunski postopek

1.   Direktor do 31. oktobra vsakega leta Odboru predloži predlog letnega proračuna Inštituta, ki obsega upravne odhodke, operativne odhodke in pričakovane prihodke, vključno z dodatnimi prispevki za posebne projekte iz člena 10(3).

2.   Odbor odobri letni proračun Inštituta s soglasjem predstavnikov držav članic do 30. novembra vsakega leta.

3.   V neizogibnih, izrednih ali nepredvidenih okoliščinah lahko direktor Odboru predloži predlog spremembe proračuna. Odbor z ustreznim upoštevanjem nujnosti zadeve s soglasjem predstavnikov držav članic odobri spremembo proračuna.

4.   Direktor do 31. marca vsakega leta Svetu in Odboru predloži podrobne izkaze vseh prihodkov in odhodkov za preteklo finančno leto, vključno s poročilom o dejavnosti Inštituta.

5.   Odbor izda razrešnico direktorju glede izvajanja proračuna Inštituta.

Člen 12

Finančna pravila

Odbor s privolitvijo Sveta na predlog direktorja določi podrobna finančna pravila, zlasti o postopku, ki ga je treba spoštovati pri sestavi, izvajanju in nadzoru proračuna Inštituta.

Člen 13

Privilegiji in imunitete

1.   Privilegiji in imunitete direktorja in osebja Inštituta so določeni v sklepu predstavnikov vlad držav članic, ki so se sestale v okviru Sveta, z dne 15. oktobra 2001, o privilegijih in imunitetah, dodeljenih Inštitutu Evropske unije za varnostne študije in Satelitskemu centru Evropske unije ter njunim organom in osebju. Do začetka veljavnosti navedenega sklepa lahko država gostiteljica direktorju in osebju Inštituta podeli privilegije in imunitete, ki so v njem določene.

2.   Privilegiji in imunitete Inštituta so določeni v Protokolu (št. 7) o privilegijih in imunitetah Evropske unije, ki je priložen PEU in Pogodbi o delovanju Evropske unije (PDEU).

Člen 14

Pravna odgovornost

1.   Pogodbena odgovornost Inštituta je urejena s pravom, ki velja za posamezno pogodbo.

2.   Sodišče Evropske unije je pristojno na podlagi katere koli določbe o arbitraži iz pogodbe, ki jo sklene Inštitut.

3.   Osebno odgovornost osebja do Inštituta urejajo ustrezne določbe, ki se uporabljajo za osebje Inštituta.

Člen 15

Dostop do dokumentov

Odbor na predlog direktorja sprejme pravila o dostopu javnosti do dokumentov Inštituta, pri čemer upošteva načela in omejitve, ki jih določa Uredba (ES) št. 1049/2001 Evropskega parlamenta in Sveta (2).

Člen 16

Varovanje tajnih podatkov EU

Inštitut uporablja Sklep Sveta 2013/488/EU (3).

Člen 17

Sodelovanje z državami članicami ter institucijami, organi in agencijami Unije

Pri izvajanju svojega poslanstva in nalog, kot so opredeljeni v členu 2, Inštitut tesno sodeluje z državami članicami in ESZD. Poleg tega Inštitut po potrebi vzpostavi delovne odnose z institucijami Unije, ter ustreznimi organi in agencijami Unije, vključno z Evropsko akademijo za varnost in obrambo, da se na področjih v skupnem interesu izmenjuje strokovno znanje in mnenja. Inštitut lahko z institucijami, organi in agencijami Unije izvaja tudi skupne projekte z institucijami, organi in agencijami Unije.

Člen 18

Varstvo podatkov

Odbor na predlog direktorja sprejme izvedbena pravila za izvajanje Uredbe (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta (4).

Člen 19

Poročanje

Visoki predstavnik najpozneje do 31. julija 2016 Svetu predloži poročilo o izvajanju tega sklepa, ki mu po potrebi priloži ustrezna priporočila.

Člen 20

Razveljavitev

Skupni ukrep 2001/554/SZVP se razveljavi.

Člen 21

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju, 10. februarja 2014

Za Svet

Predsednica

C. ASHTON


(1)  Skupni ukrep Sveta 2001/554/SZVP z dne 20. julija 2001 o ustanovitvi Inštituta Evropske unije za varnostne študije (UL L 200, 25.7.2001, str. 1).

(2)  Uredba (ES) št. 1049/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije (UL L 145, 31.5.2001, str. 43).

(3)  Sklep Sveta 2013/488/EU z dne 23. septembra 2013 o varnostnih predpisih za varovanje tajnih podatkov EU (UL L 274, 15.10.2013, str. 1).

(4)  Uredba (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (UL L 8, 12.1.2001, str. 1).