4.5.2013   

SL

Uradni list Evropske unije

L 123/1


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) št. 409/2013

z dne 3. maja 2013

o opredelitvi skupnih projektov, vzpostavitvi mehanizma upravljanja in določitvi spodbud za podporo izvajanju osrednjega načrta za upravljanje zračnega prometa v Evropi

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 550/2004 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 10. marca 2004 o izvajanju navigacijskih služb zračnega prometa na enotnem evropskem nebu (1) in zlasti člena 15a Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Regulativni okvir enotnega evropskega neba zajema ukrepe iz člena 3(1) Uredbe (ES) št. 549/2004 Evropskega parlamenta in Sveta (2).

(2)

Uporaba regulativnega okvira za enotno evropsko nebo ne posega v odgovornosti držav članic v skladu s členom 1(2) Uredbe (ES) št. 549/2004.

(3)

Komisija je v svojem sporočilu z dne 22. decembra 2011 (3) sporočila svoj namen, da bo na podlagi člena 15a Uredbe (ES) št. 550/2004 določila mehanizme upravljanja in spodbud za podporo uvedbi projekta SESAR (Raziskovalni in razvojni projekt enotnega evropskega neba za upravljanje zračnega prometa). Ti mehanizmi zajemajo skupne projekte, ki naj bi pripomogli k uspešnemu izvajanju osrednjega načrta ATM; smernice za skupne projekte, na podlagi katerih bi se vzpostavil zavezujoč okvir za določitev, kako lahko skupni projekti podprejo to izvajanje; in mehanizme upravljanja, ki bi morali zagotoviti pravočasno, koordinirano in časovno usklajeno uvedbo, z določitvijo jasne razdelitve odgovornosti med zainteresiranimi stranmi.

(4)

Cilj Uredbe (ES) št. 550/2004 je pomagati uporabnikom zračnega prostora in izvajalcem storitev navigacijskih služb zračnega prometa, da s sodelovanjem v skupnih projektih izboljšajo skupno navigacijsko infrastrukturo, zagotavljanje storitev navigacijskih služb zračnega prometa in uporabo zračnega prostora. Njen cilj je tudi pospešitev uvedbe raziskovalnega in razvojnega projekta enotnega evropskega neba za upravljanje zračnega prometa (projekt SESAR).

(5)

SESAR je projekt, vzpostavljen za posodobitev evropskega sistema upravljanja zračnega prometa. Je tehnološki steber pobude za uvedbo enotnega evropskega neba.

(6)

SESAR sestavljajo tri faze: opredelitvena faza, v kateri se opredeli vsebina naslednje generacije sistemov ATM; razvojna faza, v kateri se razvijejo in potrdijo nove generacije tehnoloških sistemov, komponent in operativnih postopkov; in uvajalna faza, ki vključuje industrializacijo in izvedbo novih sistemov za upravljanje zračnega prometa.

(7)

Osrednji načrt za upravljanje zračnega prometa v Evropi (v nadaljevanju: osrednji načrt ATM), pripravljen med opredelitveno fazo projekta SESAR, je dogovorjen načrt, po katerem bodo dejavnosti raziskav in razvoja ATM dosegle uvajalno fazo.

(8)

Osrednji načrt ATM opisuje bistvene operativne spremembe, ki so potrebne za dosego ciljev uspešnosti enotnega evropskega neba. Je ključno orodje za uvedbo projekta SESAR in zagotavlja podlago za pravočasno, koordinirano in časovno usklajeno uvedbo novih funkcij ATM.

(9)

Cilji in prednostne naloge uvedbe bi morali upoštevati tudi vidike delovanja omrežja, opredeljene v strateškem načrtu omrežja, ki vključuje cilje uspešnosti, ki so skladni z vseevropskimi cilji uspešnosti, in ukrepe, načrtovane za dosego ciljev, ter v načrtu delovanja omrežja, določenem v Uredbi Komisije (EU) št. 677/2011 (4).

(10)

Pravočasna, koordinirana in časovno usklajena uvedba projekta SESAR je bistvenega pomena za dosego ciljev enotnega evropskega neba glede uspešnosti in splošnih gospodarskih koristi, ki se pričakujejo od posodobitve ATM.

(11)

Skupni projekti iz člena 15a Uredbe (ES) št. 550/2004 bi morali pomagati povečati uspešnost evropskega omrežja ATM in dokazati splošno pozitivno analizo stroškov in koristi, ob upoštevanju morebitnih negativnih učinkov za določene regije ali zainteresirane strani.

(12)

Da se zagotovi, da se skupni projekti izvajajo in spremljajo v skladu s časovnim načrtom, koordinirano in časovno usklajeno, z optimalno uporabo instrumentov in organov, določenih v regulativnem okviru enotnega evropskega neba, bi bilo treba vzpostaviti mehanizem upravljanja uvedbe projekta SESAR.

(13)

Da bi se uvedba projekta SESAR učinkovito upravljala ter da bi se zagotovila verodostojnost procesa uvedbe, bi morali biti operativni deležniki, odgovorni za uspešnost sistema ATM, vključeni v upravljanje uvedbe.

(14)

Operativni deležniki, ki vlagajo v uvedbo projekta SESAR, bi morali imeti vodilno vlogo pri upravljanju in izvajanju dejavnosti uvedbe, po možnosti prek enotnega organa, pri čemer bi se morali izogniti vsakršnemu navzkrižju interesov.

(15)

Letalska industrija bi morala imeti vlogo svetovalca pri uvajanju programa SESAR, da se zagotovita skladnost z industrializacijo in pravočasna razpoložljivost opreme.

(16)

Komisija bi morala nadzorovati dejavnosti uvedbe, s čimer bi zagotovila, da so skladne s cilji enotnega evropskega neba in da ščitijo javni interes, in sicer z določitvijo primernega mehanizma poročanja in spremljanja s čim bolj učinkovito uporabo obstoječih instrumentov, kot so dokumenti izvajanja enotnega neba na evropski in lokalni ravni (načrt in poročilo ESSIP ter dokumenti LSSIP).

(17)

Komisija bi morala Odbor za enotno nebo redno obveščati o postopku za izbiro upravitelja uvedbe, odobritev programa uvedbe in izbor izvedbenih projektov. Z Odborom za enotno nebo bi se bilo treba posvetovati o teh vprašanjih brez poseganja v pravila in postopke, ki so določeni v zadevnih programih financiranja Unije.

(18)

Evropska organizacija za opremo civilnega letalstva (Eurocae), ki proizvaja tehnični material in izvaja pripravljalna ali dodatna dela v zvezi z evropsko standardizacijo, bi morala Komisiji pomagati pri spremljanju in spodbujanju postopkov standardizacije ter pri spodbujanju uporabe evropskih standardov.

(19)

Čeprav so za uvedbo projekta SESAR na vojaškem področju odgovorne zadevne države, bi bilo treba z vojaškimi uporabniki zagotoviti usklajevanje, da bi se preprečili morebitni škodljivi vplivi na obrambne zmogljivosti.

(20)

Za spodbujanje zgodnjih naložb zainteresiranih strani in ublažitev vidikov uvedbe, za katere je analiza stroškov in koristi manj pozitivna, bi morali biti izvedbeni projekti, katerih cilj je uvedba skupnih projektov, upravičeni do finančnih sredstev Unije in drugih spodbud, v skladu s pravili in postopki programov financiranja Unije in spodbujevalnih shem.

(21)

Čim bolj si je treba prizadevati za dosego sinergij med uvedbo projekta SESAR in funkcionalnimi bloki zračnega prostora.

(22)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za enotno nebo –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

POGLAVJE I

SPLOŠNA NAČELA

Člen 1

Predmet urejanja in področje uporabe

1.   Ta uredba določa skupne projekte iz člena 15a Uredbe (ES) št. 550/2004, pojasnjuje, kako se upravljajo, in določa spodbude za njihovo uvajanje.

2.   Ta uredba se uporablja za evropsko mrežo za upravljanje zračnega prometa.

Člen 2

Opredelitve pojmov

Za namene te uredbe se uporabljajo opredelitve pojmov iz člena 2 Uredbe (ES) št. 549/2004 ter člena 2 Uredbe (EU) št. 677/2011.

Poleg tega se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

1.

„Skupno podjetje SESAR“ pomeni organ, ustanovljen z Uredbo Sveta (ES) št. 219/2007 (5), katerega naloga je vodenje in usklajevanje razvojne faze projekta SESAR;

2.

„ureditev pristojbin“ pomeni ureditev, ki je določena z Uredbo Komisije (ES) št. 1794/2006 (6);

3.

„funkcija ATM“ pomeni skupino operativnih funkcij ali storitev ATM, povezanih z upravljanjem trajektorije, zračnim prostorom in tlemi ali z izmenjavo informacij v okviru zračnih poti, terminalov, letališč ali okolij mrežnih operacij;

4.

„uvajanje SESAR“ pomeni dejavnosti in postopke, povezane z industrializacijo in izvajanjem funkcij ATM, določenih v osrednjem načrtu ATM;

5.

„industrializacija“ funkcij ATM pomeni potrjene dejavnosti in postopke, vključno s standardizacijo, certificiranjem in proizvodnjo s strani proizvodne industrije (proizvajalci zemeljske in letalne opreme);

6.

„izvajanje“ funkcij ATM pomeni izvajanje javnih naročil ter namestitev in obratovanje opreme in sistemov, vključno s tem povezanimi operativnimi postopki, ki jih izvajajo operativni deležniki;

7.

„bistvena operativna sprememba“ pomeni operativno spremembo pri upravljanju zračnega prometa (ATM), ki operativnim deležnikom iz osrednjega načrta ATM zagotovi občutno izboljšavo učinkovitosti omrežja;

8.

„načrt izvedbe“ pomeni načrt, določen z Uredbo Komisije (EU) št. 691/2010 (7);

9.

„vseevropski cilji uspešnosti“ pomenijo cilje iz člena 9 Uredbe (EU) št. 691/2010;

10.

„operativni deležniki“ pomenijo civilne in vojaške uporabnike zračnega prostora, izvajalce navigacijskih služb zračnega prometa in operatorje letališč.

Člen 3

Osrednji načrt ATM

1.   Osrednji načrt ATM je časovni načrt za posodobitev sistema ATM v Evropi in povezavo raziskovalnega in razvojnega projekta SESAR z njegovo uvedbo. Je ključni instrument enotnega evropskega neba za nemoteno delovanje evropskega omrežja ATM ter za pravočasno, koordinirano in časovno usklajeno uvedbo projekta SESAR.

2.   Posodobitve osrednjega načrta ATM prispevajo k uresničevanju vseevropskih ciljev uspešnosti in ohranjanju skladnosti med temi cilji, uvedbo projekta SESAR ter dejavnostmi raziskav, razvoja, inovacij in potrjevanja v okviru projekta SESAR. V ta namen posodobitve osrednjega načrta ATM upoštevajo strateški načrt omrežja in načrt delovanja omrežja.

POGLAVJE II

SKUPNI PROJEKTI

Člen 4

Namen in vsebina

1.   Namen skupnih projektov je, da se funkcije ATM uvedejo pravočasno, koordinirano in časovno usklajeno, s čimer se bodo dosegle bistvene operativne spremembe.

2.   Skupni projekti so usklajeni z vseevropskimi cilji uspešnosti in prispevajo k njihovemu uresničevanju.

3.   Skupni projekti določijo funkcije ATM, ki:

(a)

so dosegle primerno raven industrializacije in so zato zrele za izvajanje;

(b)

jih je treba uvesti časovno usklajeno.

4.   Zrelost funkcij ATM se med drugim dokaže na podlagi rezultatov potrjevanja, ki ga izvede skupno podjetje SESAR, statusa postopkov standardizacije in certifikacije ter ocene njihovega medsebojnega delovanja, tudi v zvezi z globalnim načrtom zračne navigacije organizacije ICAO in zadevno dokumentacijo te organizacije.

5.   Potreba po časovno usklajeni uvedbi funkcij ATM funkcije se oceni na podlagi:

(a)

določitve njihovega geografskega področja uporabe in načrtovanja, vključno s ciljnimi datumi uvedbe;

(b)

določitve operativnih deležnikov, ki so potrebni za njihovo uvedbo;

(c)

prehodnih ukrepov za njihovo postopno uvajanje.

6.   Poleg tega morajo skupni projekti:

(a)

dokazati poslovno korist za evropsko omrežje ATM, ki temelji na neodvisni analizi stroškov in koristi, ter navesti vse morebitne lokalne ali regionalne negativne vplive za vse specifične kategorije operativnih deležnikov;

(b)

določiti spodbude za uvedbo iz oddelka 3 poglavja III, zlasti za ublažitev negativnih učinkov na določeno geografsko območje ali kategorijo operativnih deležnikov;

(c)

upoštevati izvedbena pravila glede interoperabilnosti in varnosti v skladu z Uredbo (ES) št. 552/2004 Evropskega parlamenta in Sveta (8) ter Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (9). Zlasti morajo upoštevati specifikacije Skupnosti iz Uredbe (ES) št. 552/2004 in sprejemljive načine skladnosti in certifikacije v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008;

(d)

določiti potrebe po novih izvedbenih pravilih za interoperabilnost in varnost, specifikacijah Skupnosti in civilnih standardih za podporo njihovi uvedbi in uporabi v vojski, ob upoštevanju enakovrednosti civilnega in vojaškega sistema, in

(e)

upoštevati zadevne elemente uvedbe, ki jih je upravitelj omrežja opredelil v strateškem načrtu omrežja in načrtu delovanja omrežja.

Člen 5

Priprava, sprejetje in izvajanje

1.   Komisija pripravi predloge za skupne projekte v skladu z zahtevami iz člena 4.

2.   Komisiji pomagajo upravitelj omrežja, Evropska agencija za varnost v letalstvu in organ za oceno uspešnosti, v skladu s svojimi vlogami in pristojnostmi, ki jih opredeljujejo regulativni okvir enotnega evropskega neba ter skupno podjetje SESAR, Eurocontrol, Evropske organizacije za standardizacijo, Eurocae in upravitelj uvedbe. Te organizacije vključijo operativne deležnike in letalsko industrijo.

3.   Komisija se o svojih predlogih za skupne projekte v skladu s členoma 6 in 10 Uredbe (ES) št. 549/2004 posvetuje z zainteresiranimi stranmi, tudi prek Evropske obrambne agencije, ki ima pristojnost, da pomaga pri usklajevanje mnenj na vojaškem področju, ter s posvetovalno skupino strokovnjakov za socialno razsežnost enotnega evropskega neba.

4.   Komisija zagotovi, da predloge za skupne projekte potrdijo uporabniki zračnega prostora in operativni deležniki na tleh, ki morajo izvajati specifičen skupni projekt. V ta namen uporabniki zračnega prostora vzpostavijo skupino, ki jo sestavljajo predstavniki uporabnikov zračnega prostora.

5.   Komisija sprejme skupne projekte in vse njihove spremembe v skladu s postopkom iz člena 15a(3) Uredbe (ES) št. 550/2004.

6.   Skupni projekti se izvajajo prek izvedbenih projektov in v skladu s programom uvedbe, kot je določen v oddelku 2 poglavja III.

Člen 6

Spremljanje

1.   Komisija spremlja izvajanje skupnih projektov in njihov učinek na delovanje evropskega omrežja ATM prek posebnih zahtev za poročanje. Te zahteve določi Komisija v okviru partnerstva iz člena 9(5).

2.   Pri spremljanju učinkovitosti skupnih projektov glede uspešnosti evropskega omrežja ATM Komisija čim bolje izkoristi obstoječe instrumente spremljanja in poročanja, pri tem ji v skladu z uredbama (EU) št. 677/2011 in (EU) št. 691/2010 pomagajo zlasti upravitelj omrežja in organ za oceno uspešnosti ter Evropska agencija za varnost v letalstvu, ki ji pomaga v zvezi z varnostnimi vidiki.

3.   Odbor za enotno nebo se obvešča o izvajanju skupnih projektov.

POGLAVJE III

UPRAVLJANJE UVEDBE IN SPODBUDE

ODDELEK 1

Upravljanje uvedbe

Člen 7

Splošna načela

1.   Upravljanje uvedbe zagotovi pravočasno, koordinirano in časovno usklajeno izvajanje skupnih projektov z zagotavljanjem povezave s postopkom industrializacije in njegove podpore.

2.   Upravljanje uvedbe poteka na treh ravneh: na ravni politike, upravljanja in izvajanja.

Člen 8

Raven politike

1.   Upravljanje na ravni politike je odgovorno za nadzor nad uvedbo projekta SESAR z zagotavljanjem, da je v skladu z regulativnim okvirom enotnega evropskega neba in da ščiti javni interes.

2.   Komisija je odgovorna za upravljanje na ravni politike, še posebej za:

(a)

pripravo in sprejetje skupnih projektov v skladu s členom 5;

(b)

izbiro upravitelja uvedbe, odobritev programa uvedbe in izbiro izvedbenih projektov;

(c)

upravljanje sredstev Unije, ki nudijo pomoč upravitelju uvedbe in izvedbenim projektom;

(d)

določitev spodbud za uvedbo projekta SESAR in okrepitev okvirnega sporazuma o partnerstvu, sklenjenim z upraviteljem uvedbe v skladu s členom 9(5), in vseh zadevnih sporazumov glede izvedbenih projektov;

(e)

spodbujanje sodelovanja civilnih in vojaških zainteresiranih strani;

(f)

razvoj sodelovanja in usklajevanja s tretjimi državami;

(g)

vzpostavitev usklajevanja z organizacijami in organi za standardizacijo in certificiranje za spodbujanje industrializacije in interoperabilnosti funkcij ATM;

(h)

spremljanje uvedbe skupnih projektov in njihovega prispevka k uresničevanju vseevropskih ciljev uspešnosti;

(i)

izdajo priporočil za operativne deležnike in države članice.

3.   Komisiji v okviru svojih vlog in pristojnosti, kot so opredeljene v regulativnem okviru enotnega evropskega neba, pomagajo Odbor za enotno nebo, posvetovalni odbor panoge, posvetovalna skupina strokovnjakov o socialni razsežnosti enotnega evropskega neba, nacionalni nadzorni organi in organ za oceno uspešnosti. Komisija se lahko posvetuje z Odborom za enotno nebo o kateri koli zadevi v zvezi z uporabo te uredbe.

4.   Komisija v okviru njihovih pristojnosti in vlog vključi tudi:

(a)

Eurocontrol, in sicer prek dogovorov o sodelovanju med Eurocontrolom in Unijo, da v celoti izkoristi njegova strokovna znanja ter civilno-vojaške in vseevropske pristojnosti;

(b)

Evropsko obrambno agencijo, da bi olajšala usklajevanje mnenj držav članic in zadevnih mednarodnih vojaških organizacij glede vojaškega vidika uvedbe projekta SESAR, ter v njihovo podporo, in obvestila vojaške mehanizme za načrtovanje o zahtevah, ki izhajajo iz uvedbe programa SESAR;

(c)

Evropsko agencijo za varnost v letalstvu, da zagotovi, da so varnostna vprašanja vključena v izvajanje skupnih projektov, zlasti pri razvoju potrebnih tehničnih pravil, kot so pravila v zvezi z zasnovo, proizvodnjo ter vzdrževanjem sistemov in komponent za službe upravljanja zračnega prometa in navigacijske službe zračnega prometa ter vključeno osebje in organizacije;

(d)

Skupno podjetje SESAR, da bi zagotovila neprekinjeno povezavo med dejavnostmi raziskav, razvoja, inovacij ter potrjevanja projekta SESAR in njegovo uvedbo ter za zagotovitev, da so skupni projekti in program uvedbe v skladu z osrednjim načrtom ATM;

(e)

Evropske organizacije za standardizacijo in Eurocae, slednjo zlasti za spodbujanje in spremljanje industrijskih postopkov standardizacije in uporabe določenih standardov.

Člen 9

Raven upravljanja

1.   Upravitelj uvedbe je odgovoren za raven upravljanja.

2.   Upravitelj uvedbe je odgovoren zlasti za:

(a)

razvoj, predlaganje, ohranjanje in izvajanje programa uvedbe v skladu z oddelkom 2;

(b)

povezovanje operativnih deležnikov, ki so potrebni za izvajanje skupnih projektov;

(c)

vzpostavitev mehanizmov in postopkov odločanja, ki zagotavljajo učinkovito časovno in splošno usklajevanje projektov izvajanja in s tem povezanih naložb v skladu s programom uvedbe;

(d)

zagotavljanje učinkovitega upravljanja tveganj in navzkrižij interesov;

(e)

svetovanje Komisiji o vprašanjih v zvezi z izvajanjem skupnih projektov in vzpostavitvijo novih skupnih projektov;

(f)

izvajanje sklepov Komisije ter zagotavljanje in spremljanje njihovega izvajanja s strani organov na ravni izvajanja;

(g)

opredelitev najbolj ustreznih mehanizmov financiranja z združitvijo javnega in zasebnega financiranja;

(h)

spremljanje izvajanja programa uvedbe;

(i)

poročanje Komisiji;

(j)

zagotavljanje ustreznega usklajevanja z nacionalnimi nadzornimi organi.

3.   Upravitelja uvedbe sestavljajo skupine operativnih deležnikov ali posamezni operativni deležniki, tudi iz tretjih držav, v skladu s pogoji, opredeljenimi v zadevnih programih financiranja Unije. Operativni deležniki lahko sodelujejo na ravni upravitelja uvedbe preko struktur funkcionalnega bloka zračnega prostora.

4.   Upravitelj uvedbe med drugim dokaže svojo sposobnost, da:

(a)

predstavlja operativne deležnike, ki so potrebni za izvajanje skupnih projektov;

(b)

upravlja večnacionalne programe izvajanja;

(c)

razume mehanizme financiranja in finančno upravljanje programa ter

(d)

uporablja obstoječe strukture za vključitev vseh operativnih deležnikov.

5.   Komisija izbere člane upravitelja uvedbe s sklenitvijo okvirnih partnerstev, ki sledi razpisu za zbiranje predlogov v skladu s členom 178 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1268/2012 z dne 29. oktobra 2012 o pravilih uporabe Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije (10) (Pravila uporabe). V razpisu za zbiranje predlogov so določeni cilji, zahteve in merila za izbiro članov upravitelja uvedbe v skladu s Pravili uporabe. Odbor za enotno nebo se obvesti o postopku izbora upravitelja uvedbe.

6.   Člani upravitelja uvedbe izvedejo vsaj en izvedbeni projekt ali del projekta.

7.   Upravitelj uvedbe sklene ustrezne dogovore o sodelovanju z upraviteljem omrežja, skupnim podjetjem SESAR in vojaškimi uporabniki. Zadevne dogovore o sodelovanju je treba predložiti Komisiji v odobritev. Potek sodelovanja je sledeč:

(a)

upravitelj uvedbe in upravitelj omrežja sodelujeta za zagotovitev, da se njune naloge izvajajo brez podvajanja ali medsebojne konkurenčnosti, zlasti pri uvajanju vidikov, ki vplivajo na omrežno infrastrukturo, organizacijo in izvedbo zračnega prostora ter skladnost s strateškim načrtom omrežja in načrtom delovanja omrežja; upravitelj omrežja v okviru svojih pooblastil tudi podpira člane upravitelja uvedbe v skladu s členom 4(1)(i) in členom 4(3)(b) Uredbe (EU) št. 677/2011;

(b)

upravitelj uvedbe sodeluje s skupnim podjetjem SESAR za zagotavljanje potrebnih povezav med dejavnostmi raziskav, razvoja, inovacij ter potrjevanja projekta SESAR in njegovo uvedbo ter se posvetuje s skupnim podjetjem SESAR o prednostnih nalogah in napredku med razvojno fazo glede vprašanj, povezanih z industrializacijo, ter za zagotovitev skladnosti z osrednjim načrtom ATM;

(c)

upravitelj uvedbe se usklajuje z vojaškimi uporabniki, da se prepreči škodljiv učinek na nacionalne in skupne obrambne zmogljivosti.

8.   Upravitelj uvedbe pri sprejemanju odločitev, ki bi lahko vplivale na dejavnosti subjektov iz odstavka 7, v celoti upošteva njihova mnenja.

9.   V primeru nesoglasja med upraviteljem uvedbe in subjekti iz odstavka 7 upravitelj uvedbe predloži zadevo Komisiji, ki o tem sprejme odločitev. Upravitelj uvedbe ravna v skladu z odločitvijo Komisije.

10.   Upravitelj uvedbe prek dogovorov o sodelovanju, ki se sporočijo Komisiji, zaprosi za pomoč letalsko industrijo, da med drugim pridobi informacije o industrializaciji proizvodov.

11.   Odvisno od razpoložljivosti sredstev in pod pogoji, določenimi v ustreznem programu Unije za financiranje, Komisija upravitelju uvedbe zagotovi finančno podporo izključno za opravljanje njegovih nalog iz odstavka 2.

Člen 10

Raven izvajanja

1.   Na ravni izvajanja so izvedbeni projekti, ki jih je Komisija izbrala za izvajanje skupnih projektov v skladu s programom uvedbe.

2.   Izvedbene projekte izbere Komisija z razpisi za zbiranje predlogov za izvajanje programa uvedbe in v skladu s pravili in postopki zadevnih programov Unije za financiranje.

3.   Predlogi za izvedbene projekte v celoti upoštevajo zrelost postopkov industrializacije za te projekte na podlagi informacij, ki jih zagotovi letalska industrija, zlasti o vplivu izvedbenih projektov na obstoječe sisteme ATM, tehnično izvedljivost, ocene stroškov in časovne načrte za tehnične rešitve.

4.   Izvajanje projektov in njihova izvedba morata izpolnjevati pogoje, dogovorjene s Komisijo.

ODDELEK 2

Program uvedbe

Člen 11

Namen

1.   Program uvedbe zagotovi izčrpen in strukturiran delovni načrt vseh dejavnosti, potrebnih za izvajanje tehnologij, postopkov in najboljših praks, ki se zahtevajo za izvajanje skupnih projektov. Te dejavnosti so organizirane v okviru izvedbenih projektov, in sicer za identifikacijo povezanih tveganj in blažilnih ukrepov, geografskega območja uporabe, časovnega okvira in operativnih deležnikov, odgovornih za izvajanje izvedbenih projektov.

2.   Program uvedbe je referenčni okvir za delo na upravljalni in izvedbeni ravni.

3.   Program uvedbe je del okvirnega sporazuma o partnerstvu, zato so člani upravitelja uvedbe zavezani k njegovemu izvajanju.

Člen 12

Vzpostavitev in izvajanje

1.   Upravitelj uvedbe predloži predlog za program uvedbe in vse morebitne predloge za spremembe Komisiji v odobritev.

2.   Pri pripravi predloga za program uvedbe ali predlogov za njegovo spremembo se upravitelj uvedbe usklajuje z upraviteljem omrežja, skupnim podjetjem SESAR in vojaškimi uporabniki v skladu s členom 9(7).

3.   Ob sprejetju vsakega skupnega projekta Komisija zaprosi upravitelja uvedbe, da sprejme program uvedbe.

ODDELEK 3

Spodbude

Člen 13

Sredstva Unije

1.   Sredstva Unije, namenjena uvedbi programa SESAR, se osredotočajo na izvedbene projekte iz člena 10, ki so bili izbrani za financiranje s sredstvi Unije v skladu s pravili in postopki zadevnih programov Unije za financiranje.

2.   Komisija sklene pogodbene dogovore, ki zajemajo izvedbene projekte, ki so bili izbrani, da prejmejo sredstva Unije. S temi dogovori se določijo kazni za neizvajanje programa uvedbe in izvedbenih projektov.

Člen 14

Druge spodbude

1.   Spodbude v skladu z Uredbo (ES) št. 1794/2006 in Uredbo (EU) št. 691/2010 za uvedbo projekta SESAR se lahko določijo pri vzpostavitvi skupnih projektov.

2.   Sredstva Unije, odobrena v skladu s členom 13, se štejejo kot „drugi prihodki“ v skladu s členom 2(k) Uredbe (ES) št. 1794/2006.

POGLAVJE IV

KONČNE DOLOČBE

Člen 15

Pregled

Komisija do konca drugega referenčnega obdobja, določenega v členu 7 Uredbe (EU) št. 691/2010, pregleda izvajanje skupnih projektov.

Člen 16

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati prvi dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 3. maja 2013

Za Komisijo

Predsednik

José Manuel BARROSO


(1)  UL L 96, 31.3.2004, str. 10.

(2)  UL L 96, 31.3.2004, str. 1.

(3)  COM(2011) 923 final.

(4)  UL L 185, 15.7.2011, str. 1.

(5)  UL L 64, 2.3.2007, str. 1.

(6)  UL L 341, 7.12.2006, str. 3.

(7)  UL L 201, 3.8.2010, str. 1.

(8)  UL L 96, 31.3.2004, str. 26.

(9)  UL L 79, 19.3.2008, str. 1.

(10)  UL L 362, 31.12.2012, str. 1.