12.8.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 236/10


SKLEP KOMISIJE

z dne 11. avgusta 2011

o sestavi Koordinacijske skupine za zemeljski plin in določbah glede njenega delovanja ter o razveljavitvi Sklepa Komisije 2006/791/ES

(Besedilo velja za EGP)

2011/C 236/09

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 994/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. oktobra 2010 o ukrepih za zagotavljanje zanesljivosti oskrbe s plinom in o razveljavitvi Direktive Sveta 2004/67/ES (1) ter zlasti člena 12 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

S členom 12 Uredbe (EU) št. 994/2010 je bila zaradi lažjega usklajevanja ukrepov za zagotavljanje zanesljive oskrbe s plinom ustanovljena Koordinacijska skupina za zemeljski plin. Skupino morajo sestavljati države članice, zlasti njihovi pristojni organi, pa tudi Agencija za koordinacijo energetskih regulatorjev, Evropsko omrežje upravljavcev prenosnih omrežij za plin ter predstavniška telesa zadevne industrije in zadevnih odjemalcev.

(2)

Zagotavljanje zanesljive oskrbe s plinom je skupna odgovornost podjetij plinskega gospodarstva, držav članic in Komisije v okviru njihovih področij dejavnosti in pristojnosti. Poleg tega imajo lahko odjemalci, ki zemeljski plin uporabljajo za pridobivanje električne energije ali industrijske namene, pomembno vlogo pri zagotavljanju zanesljive oskrbe s plinom, saj so se zmožni na krizo odzvati z ukrepi na strani povpraševanja. Da bi zagotovili čim boljše usklajevanje ukrepov, ki se sprejmejo na podlagi Uredbe (EU) št. 994/2010, morajo predstavniška telesa zadevne industrije in zadevnih odjemalcev dejavno sodelovati pri delu Koordinacijske skupine za zemeljski plin.

(3)

Komisija mora ob posvetovanju z državami članicami odločiti o sestavi skupine in pri tem zagotoviti, da je popolnoma reprezentativna in da je upoštevan tristopenjski pristop, ki zajema najprej zadevna podjetja plinskega gospodarstva in industrije, nato države članice na nacionalni in regionalni ravni ter zatem Unijo.

(4)

Naslednji organi industrije morajo biti upoštevani kot reprezentativni:

reprezentativno evropsko združenje operaterjev skladiščnega sistema v smislu člena 2(10) Direktive 2009/73/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o skupnih pravilih notranjega trga z zemeljskim plinom in o razveljavitvi Direktive 2003/55/ES (2) in operaterjev sistema za UZP v smislu člena 2(12) Direktive 2009/73/ES,

evropsko združenje industrije za dobavo plina,

mednarodno združenje, v katerem so zastopani proizvajalci plina v Evropi,

evropsko združenje trgovcev s plinom.

(5)

Med odjemalci je treba razločevati med štirimi glavnimi sektorji, ki porabljajo zemeljski plin:

industrijski sektor,

sektor proizvodnje električne energije, ki zemeljski plin porablja kot gorivo,

gospodinjski sektor,

sektor daljinskega ogrevanja.

(6)

Koordinacijska skupina za zemeljski plin mora Komisiji svetovati glede lažjega usklajevanja ukrepov za zanesljivo oskrbo v primeru izrednih razmer na ravni Unije ali regionalni ravni. Je tudi glavni organ, s katerim se Komisija posvetuje o oblikovanju preventivnih načrtov ukrepov in načrtov za izredne razmere. Spremljati mora zadostnost in primernost ukrepov, ki se sprejmejo na podlagi Uredbe (EU) št. 994/2010, ter izmenjevati vse informacije, ki so pomembne za zagotavljanje zanesljive oskrbe s plinom na nacionalni in regionalni ravni ter ravni Unije.

(7)

Za člane skupine je treba določiti pravila o razkrivanju podatkov.

(8)

Osebne podatke je treba obdelovati v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (3).

(9)

Sklep 2006/791/ES je treba razveljaviti –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Sestava Koordinacijske skupine za zemeljski plin (v nadaljnjem besedilu: skupina)

1.   Skupino sestavljajo naslednji člani:

(a)

države članice, zlasti njihovi pristojni organi v smislu člena 2(2) Uredbe (EU) št. 994/2010;

(b)

Agencija za koordinacijo energetskih regulatorjev (v nadaljnjem besedilu: agencija);

(c)

Evropsko omrežje upravljavcev prenosnih omrežij za plin (v nadaljnjem besedilu: ENTSO za zemeljski plin);

(d)

sekretariat Energetske skupnosti;

(e)

Gas Infrastructure Europe (GIE, Plinska infrastruktura Evrope) kot reprezentativni organ operaterjev skladiščnega sistema in operaterjev sistema za UZP;

(f)

Eurogas;

(g)

International Association of the Oil and Gas Producers (OGP, Mednarodno združenje proizvajalcev nafte in plina);

(h)

European Federation of Energy Traders (EFET, Evropsko združenje trgovcev z energijo);

(i)

International Federation of Industrial Energy Consumers (IFIEC Europe, Mednarodno združenje industrijskih odjemalcev energije);

(j)

Eurelectric;

(k)

European Consumers' Organisation (BEUC, Evropska potrošniška organizacija);

(l)

Euroheat & Power.

2.   Vsak član za sodelovanje pri delu skupine imenuje največ dva stalna predstavnika in dva namestnika. Najmanj eden od stalnih predstavnikov, ki jih imenujejo države članice, je iz pristojnega organa. Eden od stalnih predstavnikov, ki jih imenuje agencija, je direktor. Eden od stalnih predstavnikov, ki jih imenuje ENTSO za zemeljski plin, je generalni sekretar. Eden od stalnih predstavnikov, ki jih imenujejo predstavniška telesa industrije in odjemalcev, je generalni direktor ali generalni sekretar.

3.   Če pristojni organ ni nacionalni regulativni organ, države članice zagotovijo primerno izmenjavo informacij o dejavnostih skupine med pristojnim organom in nacionalnim regulativnim organom.

4.   Komisija lahko med izrednimi razmerami na ravni Unije, države članice ali regionalni ravni ali v drugih izjemnih okoliščinah na zahtevo najmanj treh držav članic za celotno trajanje ene seje ali za del seje omeji sodelovanje v skupini na predstavnike pristojnih organov in držav članic.

5.   Med izrednimi razmerami na ravni Unije, države članice ali regionalni ravni ali v drugih izjemnih okoliščinah lahko člani skupine Komisijo prosijo, da imenuje več kot dva predstavnika iz njihovih pristojnih organov ali drugih organov, ki sodelujejo pri delu skupine.

6.   Imena članov in imena stalnih predstavnikov in namestnikov članov skupine se objavijo v registru strokovnih skupin Komisije in drugih podobnih subjektov (v nadaljnjem besedilu: register) (4).

7.   Osebni podatki se zbirajo, obdelujejo in objavljajo v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001.

Člen 2

Naloge skupine

1.   Skupina se ustanovi zaradi lažjega usklajevanja ukrepov, ki zadevajo zanesljivost oskrbe s plinom. Skupina svetuje Komisiji in ji pomaga zlasti glede vidikov iz člena 12(2) Uredbe (EU) št. 994/2010:

(a)

zanesljivosti oskrbe s plinom, vselej, še posebej pa v primeru izrednih razmer;

(b)

vseh informacij, ki so pomembne za zanesljivost oskrbe s plinom na nacionalni in regionalni ravni ter na ravni Unije;

(c)

najboljših praks in možnih smernic za vse udeležene strani;

(d)

ravni zanesljivosti oskrbe, referenčnih meril in metodologij ocenjevanja;

(e)

scenarijev ukrepanja na nacionalni in regionalni ravni ter na ravni Unije in preizkusov pripravljenosti;

(f)

ocene preventivnih načrtov ukrepov in načrtov za izredne razmere ter izvajanja ukrepov iz teh načrtov;

(g)

usklajevanja ukrepov za reševanje izrednih razmer znotraj Unije, s tretjimi državami ki so pogodbenice Pogodbe o ustanovitvi Energetske skupnosti ter z drugimi tretjimi državami;

(h)

pomoči, ki jo potrebujejo najbolj prizadete države.

2.   Kot je določeno v členu 11(2) Uredbe (EU) št. 994/2010, Komisija skliče Koordinacijsko skupino za zemeljski plin, takoj ko razglasi izredne razmere na ravni Unije ali regionalni ravni.

Člen 3

Način delovanja

1.   Skupini predseduje predstavnik Komisije (v nadaljnjem besedilu: predsednik).

2.   Kot je določeno v členu 12(3) Uredbe (EU) št. 994/2010, Komisija redno sklicuje zasedanja skupine in ji posreduje informacije, ki jih je prejela od pristojnih organov, pri čemer ohrani zaupnost poslovno občutljivih podatkov.

3.   S privoljenjem služb Komisije lahko skupina ustanovi podskupine za proučitev posebnih vprašanj na podlagi mandata, ki ga določi skupina. Take podskupine se razpustijo takoj, ko jim poteče mandat.

4.   Predsednik lahko povabi strokovnjake s posebnim znanjem o določeni zadevi na dnevnem redu, ki niso člani skupine, k ad hoc sodelovanju pri delu skupine ali podskupine. Poleg tega lahko predsednik podeli ad hoc ali stalni status opazovalca drugim posameznikom ali organizacijam, če bi lahko znatno prispevali k dejavnostim skupine.

5.   Informacije, pridobljene v okviru sodelovanja pri razpravah skupine ali podskupine, se ne razkrijejo, če se po mnenju Komisije ali katerega koli drugega člana skupine nanašajo na zaupne zadeve. Člani strokovnih skupin in njihovi predstavniki ter povabljeni strokovnjaki in opazovalci spoštujejo obveznosti varovanja poslovne skrivnosti iz Pogodb in njihovih izvedbenih pravil ter Pravilnik Komisije o varnosti v zvezi z zaščito tajnih podatkov EU iz Priloge k Sklepu Komisije 2001/844/ES, ESPJ, Euratom (5). Če teh obveznosti ne spoštujejo, lahko Komisija sprejme vse ustrezne ukrepe.

6.   Sestanki skupine in podskupin potekajo v prostorih Komisije. Komisija zagotovi tajniške storitve. Druge službe Komisije in Evropska služba za zunanje delovanje so lahko povabljene na seje skupine in podskupin, kadar jih zadeve, o katerih se razpravlja, neposredno zadevajo.

7.   Skupina sprejme svoj poslovnik na podlagi standardnega poslovnika, ki ga je sestavila Komisija.

8.   Ne glede na odstavek 6 tega člena da Komisija vso ustrezno delovno dokumentacijo na voljo članom skupine prek delovnega prostora za sodelovanje s partnerji Evropske unije (spletišče CIRCA) in objavi pomembne informacije o dejavnostih, ki jih izvaja skupina z vključitvijo v register ali prek povezave z registra na ustrezno spletno stran.

Člen 4

Stroški sestankov

1.   Udeleženci, ki sodelujejo pri dejavnostih skupine, za svoje storitve niso plačani.

2.   Komisija povrne potne stroške enega predstavnika vsake države članice ali njenega pristojnega organa. Navedeni stroški se povrnejo v mejah razpoložljivih odobrenih sredstev, dodeljenih v okviru letnega postopka razporeditve sredstev.

Člen 5

Razveljavitev

Sklep 2006/791/ES (6) se razveljavi.

V Bruslju, 11. avgusta 2011

Za Komisijo

Günther OETTINGER

Član Komisije


(1)  UL L 295, 12.11.2010, str. 1.

(2)  UL L 211, 14.8.2009, str. 36.

(3)  UL L 8, 12.1.2001, str. 1.

(4)  Člani, ki ne želijo, da bi bilo njihovo ime objavljeno, lahko zahtevajo izjemo. Zahteva za neobjavo imena člana strokovne skupine se šteje za utemeljeno, kadar bi objava lahko ogrozila njegovo varnost ali integriteto ali neupravičeno posegla v njegovo zasebnost.

(5)  SEC(2007) 639 z dne 25.6.2007.

(6)  UL L 319, 18.11.2006, str. 49-50.