26.3.2010   

SL

Uradni list Evropske unije

L 80/28


UREDBA KOMISIJE (EU) št. 258/2010

z dne 25. marca 2010

o uvedbi posebnih pogojev za uvoz gume guar, s poreklom ali poslane iz Indije, zaradi tveganj onesnaženja s pentaklorofenolom in dioksini ter o razveljavitvi Odločbe 2008/352/ES

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane (1), ter zlasti člena 53(1)(b)(ii) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Člen 53(1) Uredbe (ES) št. 178/2002 določa možnost sprejetja ustreznih izrednih ukrepov glede živil in krme, uvoženih iz tretjih držav, da se zavaruje zdravje ljudi in živali ali okolje, kadar tveganja ni mogoče zadovoljivo obvladati z ukrepi, ki jih sprejmejo države članice posamično.

(2)

V nekaterih serijah gume guar, s poreklom ali poslane iz Indije, je bila v EU julija 2007 ugotovljena visoka vsebnost pentaklorofenola in dioksinov. Če se ne sprejmejo ukrepi za preprečevanje prisotnosti pentaklorofenola in dioksinov v gumi guar, takšno onesnaženje pomeni nevarnost za javno zdravje v Evropski uniji.

(3)

Zaradi ugotovljene povišane vsebnosti pentaklorofenola in dioksinov je Urad za prehrano in veterinarstvo Evropske Komisije oktobra 2007 v Indiji opravil izredni inšpekcijski obisk. Cilj je bil zbrati informacije o možnem viru onesnaženja in oceniti nadzorne ukrepe, ki so jih uvedli indijski organi za preprečitev ponovnega onesnaženja. Inšpekcijska skupina je sklenila, da ni bilo zadostnih dokazov o vzroku onesnaženja in da preiskava, ki so jo izvedli indijski organi, ni bila ustrezna, da bi se lahko zagotovile kakršne koli ugotovitve. Ker je natrijev pentaklorofenolat dostopen in se uporablja v industriji gume guar in ker je industrija na splošno samoregulativna, je bil vzpostavljeni nadzor neustrezen in ni mogel zagotoviti, da ne bo ponovnih onesnaženj.

(4)

Odločba Komisije št. 2008/352/ES z dne 29. aprila 2008 o uvedbi posebnih pogojev za guar gumi s poreklom ali dobavljen iz Indije zaradi tveganj onesnaženja v izdelkih s pentaklorofenolom in dioksini (2) zato določa, da vsako pošiljko gume guar ter krmne mešanice in živil, ki vsebujejo najmanj 10 % gume guar, s poreklom ali poslane iz Indije, spremlja izvirnik poročila o analizi, ki dokazuje, da proizvod ne vsebuje več kot 0,01 mg/kg pentaklorofenola, in ga potrdi predstavnik pristojnega organa države, v kateri je laboratorij. Pristojni organi v državi članici morajo vzorčiti in analizirati pošiljke teh proizvodov s pogostostjo 5 %, da preverijo, ali vsebnost 0,01 mg/kg pentaklorofenola ni presežena. Referenčni laboratorij Skupnosti za dioksine in PCB-je v krmi in živilih je izvedel študijo o korelaciji med pentaklorofenolom in dioksini v onesnaženi gumi guar iz Indije. Iz te študije je mogoče sklepati, da guma guar, ki vsebuje manj kot 0,01 mg/kg pentaklorofenola, ne vsebuje nesprejemljive vsebnosti dioksinov.

(5)

Urad za prehrano in veterinarstvo je oktobra 2009 izvedel nadaljnji inšpekcijski pregled, da bi ocenil nadzorne ukrepe, ki so jih uvedli indijski organi za preprečitev onesnaženja gume guar s pentaklorofenolom in dioksini, ter preveril izvajanje priporočil pregleda iz oktobra 2007.

(6)

Med navedenim inšpekcijskim pregledom je bilo ugotovljenih več resnih pomanjkljivosti. Status pentaklorofenola, ki se uporablja v indijski industriji, ni jasen, poleg tega pa ob inšpekcijskem pregledu niso bili predloženi nobeni dokazi o ukrepih, ki bi bili uvedeni za preprečitev njegove proizvodnje ali prodaje. Vzorčenje izvaja zasebno izvozno podjetje brez uradnega nadzora. Neskladnosti, ugotovljene v laboratoriju s pogostostjo približno 2,5 % analiziranih vzorcev, se sporočijo izvoznemu podjetju, pristojni organ pa o tem ni obveščen. Ker pristojni organ ni bil obveščen o neskladnostih, niso bili sprejeti nobeni ukrepi glede neskladnih serij.

(7)

Ugotovitve kažejo, da se onesnaženje gume guar s pentaklorofenolom in/ali dioksini ne more obravnavati kot enkraten primer ter da se je zgolj z učinkovito analizo odobrenega zasebnega laboratorija preprečilo nadaljnje izvažanje onesnaženega proizvoda v Evropsko unijo. Ker se nadzorni sistem ni izboljšal, je treba uvesti dodatne ukrepe za zmanjšanje možnih tveganj.

(8)

Ker ni mogoče izključiti, da se guma guar s poreklom iz Indije izvaža v EU prek poljubne tretje države, ki ni Indija, je primerno določiti naključne preglede prisotnosti pentaklorofenola v gumi guar, poslani iz teh tretjih držav.

(9)

Odločbo 2008/352/ES je zato treba ustrezno spremeniti. Zaradi narave spremenjenih določb, ki se neposredno uporabljajo in so v celoti zavezujoče, je primerno navedeno odločbo nadomestiti z uredbo.

(10)

Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za prehranjevalno verigo in zdravje živali –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Področje uporabe

Ta uredba se uporablja za:

(a)

gumo guar, ki je uvrščena pod tarifno oznako KN 1302 32 90, s poreklom ali poslano iz Indije, namenjeno za prehrano živali ali ljudi;

(b)

krmo in živila, ki vsebujejo najmanj 10 % gume guar, s poreklom ali poslano iz Indije.

Člen 2

Izdajanje spričeval

1.   Vsako pošiljko proizvodov iz člena 1, predloženo za uvoz, spremlja:

(a)

zdravstveno spričevalo, določeno v Prilogi, ki dokazuje, da uvoženi proizvod ne vsebuje več kot 0,01 mg/kg pentaklorofenola, ter

(b)

poročilo o analizi, ki ga izda laboratorij, akreditiran v skladu z EN ISO/IEC 17025 za analize pentaklorofenola v krmi in živilih, ter iz katerega so razvidni rezultati vzorčenja in analize prisotnosti pentaklorofenola, merilna negotovost rezultata analize ter tudi meja zaznavnosti in meja določljivosti analitske metode.

2.   Spričevalo skupaj s poročilom o analizi podpiše pooblaščeni predstavnik indijskega Ministrstva za trgovino in industrijo, velja pa največ štiri mesece od datuma izdaje.

3.   Analiza iz odstavka 1(b) mora biti opravljena na vzorcu, ki ga pristojni indijski organi vzamejo iz pošiljke v skladu z določbami Direktive Komisije 2002/63/ES z dne 11. julija 2002 o določitvi metod vzorčenja za uraden nadzor nad ostanki pesticidov v in na proizvodih rastlinskega in živalskega izvora v Skupnosti in o razveljavitvi Direktive 79/700/EGS (3). Ekstrakcija pred analizo se opravi z nakisanim topilom. Analiza se izvede v skladu s spremenjeno različico metode QuEChERS, kakor je določeno na spletni strani referenčnih laboratorijev Skupnosti za ostanke pesticidov (4), ali v skladu z enako zanesljivo metodo.

Člen 3

Označevanje

Vsaka pošiljka proizvodov iz člena 1 se označi z oznako, ki se navede na zdravstvenem spričevalu, poročilu o analizi, ki vsebuje rezultate vzorčenja in analize, ter trgovinskih dokumentih, priloženih pošiljki. Vsaka posamezna vreča ali druga oblika pakiranja pošiljke mora biti označena z navedeno oznako.

Člen 4

Predhodno obveščanje

Nosilci živilske dejavnosti in dejavnosti proizvodnje krme ali njihovi predstavniki predhodno obvestijo kontrolno točko iz člena 5(4) o pričakovanem datumu in času prihoda vseh pošiljk proizvodov iz člena 1.

Člen 5

Uradni nadzor

1.   Pristojni organi držav članic pregledajo dokumentacijo pošiljk proizvodov iz člena 1, preverijo njihove oznake in jih fizično pregledajo, vključno z izvedbo laboratorijskih analiz.

2.   Preverjanje oznak in fizični pregledi, vključno z vzorčenjem in analizo za nadzor prisotnosti pentaklorofenola, se izvajajo na najmanj 5 % pošiljk.

3.   Pošiljke se zadržijo pod uradnim nadzorom največ 15 delovnih dni, dokler niso na voljo rezultati laboratorijske analize.

4.   Pregledi iz odstavka 1 se izvajajo na kontrolnih točkah, ki jih države članice določijo posebej za ta namen.

5.   Države članice poskrbijo, da je seznam kontrolnih točk dostopen javnosti, ter ga predložijo Komisiji.

6.   Pristojni organi držav članic opravljajo tudi naključne fizične preglede, vključno z vzorčenjem in analizo za nadzor prisotnosti pentaklorofenola v gumi guar, poslane iz drugih držav razen Indije.

Člen 6

Delitev pošiljke

Pošiljke se ne delijo, dokler se uradni nadzor ne zaključi. Če se pošiljka deli, spremlja vsak del razdeljene pošiljke overjen izvod zdravstvenega spričevala iz člena 2(1)(a), dokler se pošiljka ne sprosti v prosti promet.

Člen 7

Stroški

Vse stroške, nastale zaradi uradnega nadzora iz člena 5(1), vključno z vzorčenjem, analizo, shranjevanjem in vsemi ukrepi, ki so posledica neskladnosti, poravna nosilec živilske dejavnosti in dejavnosti proizvodnje krme.

Člen 8

Sprostitev v prosti promet

Pred sprostitvijo pošiljk v prosti promet nosilec živilske dejavnosti in dejavnosti proizvodnje krme ali njihov predstavnik carinskim organom predloži dokazila:

(a)

da je bil uradni nadzor iz člena 5(1) opravljen in

(b)

da so rezultati morebitnih zahtevanih fizičnih pregledov ugodni.

Člen 9

Neskladni proizvodi

Vsak proizvod, pri katerem se pri nadzoru v skladu s členom 5 ugotovi, da ob upoštevanju razširjene merilne negotovosti vsebuje več kot 0,01 mg/kg pentaklorofenola, se izloči iz krmne in prehranske verige. Neskladni proizvodi se varno odstranijo v skladu z določbami člena 19 Uredbe (ES) št. 882/2004 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2004 o izvajanju uradnega nadzora, da se zagotovi preverjanje ustreznosti z zakonodajo o krmi in živilih ter s pravili o zdravstvenem varstvu živali in zaščiti živali (5).

Člen 10

Poročila

Države članice prek sistema hitrega obveščanja za živila in krmo obvestijo Komisijo o vseh pošiljkah, pri katerih je ob upoštevanju razširjene merilne negotovosti ugotovljena vsebnost pentaklorofenola nad 0,01 mg/kg.

Države članice vsake tri mesece Komisiji predložijo poročilo o vseh rezultatih analiz nadzora iz člena 5(1). Navedena poročila se predložijo v mesecu, ki sledi vsakemu četrtletju.

Člen 11

Razveljavitev

Odločba Komisije 2008/352/ES se razveljavi.

Sklicevanja na razveljavljeno odločbo se upoštevajo kot sklicevanja na to uredbo.

Člen 12

Prehodne določbe

Z odstopanjem od člena 2(1) države članice odobrijo uvoz pošiljk proizvodov iz člena 1, ki so zapustile državo porekla pred 1. aprilom 2010 in jim je priloženo poročilo o analizi iz Odločbe 2008/352/ES.

Člen 13

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od datuma začetka veljavnosti.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 25. marca 2010

Za Komisijo

Predsednik

José Manuel BARROSO


(1)  UL L 31, 1.2.2002, str. 1.

(2)  UL L 117, 1.5.2008, str. 42.

(3)  UL L 187, 16.7.2002, str. 30.

(4)  http://www.crl-pesticides.eu/library/docs/srm/QuechersForGuarGum.pdf

(5)  UL L 191, 28.5.2004, str. 1.


PRILOGA

Image