3.4.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

L 92/12


UREDBA KOMISIJE (ES) št. 304/2008

z dne 2. aprila 2008

o določitvi minimalnih zahtev in pogojev za vzajemno priznavanje za izdajanje spričeval podjetjem in osebju glede nepremičnih protipožarnih sistemov in gasilnih aparatov, ki vsebujejo določene fluorirane toplogredne pline, v skladu z Uredbo (ES) št. 842/2006 Evropskega parlamenta in Sveta

(Besedilo velja za EGP)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 842/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. maja 2006 o določenih fluoriranih toplogrednih plinih (1) ter zlasti člena 5(1) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Za namene zahtev iz Uredbe (ES) št. 842/2006 je treba določiti pravila o usposobljenosti osebja, ki na kraju delovanja sistemov, ki vsebujejo določene fluorirane toplogredne pline, opravlja dejavnosti, ki bi lahko vplivale na njihovo uhajanje.

(2)

Osebju, ki še nima spričevala, vendar je vpisano v program usposabljanja za pridobitev spričevala, je treba za omejen čas omogočiti opravljanje dejavnosti, za katere je potrebna izdaja takega spričevala, da si tako pridobi praktične spretnosti in znanja, potrebne za preizkus znanja, če ga pri tem nadzoruje osebje s spričevalom.

(3)

Številne države članice še nimajo sistema ugotavljanja usposobljenosti ali sistema izdajanja spričeval. Osebju in podjetjem je zato treba omogočiti omejeno obdobje za pridobitev spričevala.

(4)

Da bi se izognili nepotrebni upravni obremenitvi, je treba omogočiti vzpostavitev sistema izdajanja spričeval na podlagi obstoječih kvalifikacijskih shem, če zajeta znanja in spretnosti ter ustrezni sistem ugotavljanja usposobljenosti ustrezajo minimalnim standardom, ki jih predvideva ta uredba.

(5)

S preizkusom znanja je mogoče učinkovito preveriti usposobljenost kandidata za ustrezno izvajanje dejavnosti, ki lahko neposredno ali posredno povzročijo uhajanje.

(6)

Da bi omogočili usposabljanje osebja in izdajanje spričeval osebju, ki je že dejavno na področjih, ki jih zajema ta uredba, in se hkrati izognili motenju opravljanja njihove poklicne dejavnosti, je potrebno zadostno prehodno obdobje, v katerem mora izdajanje spričeval temeljiti na obstoječih kvalifikacijskih shemah in poklicnih izkušnjah.

(7)

Uradno imenovana ocenjevalna telesa in certifikacijski organi morajo zagotoviti skladnost z minimalnimi zahtevami iz te uredbe in s tem prispevati k učinkovitemu in smotrnemu vzajemnemu priznavanju spričeval v vsej Skupnosti.

(8)

Vzajemno priznavanje se ne sme uporabljati za začasna spričevala, saj so lahko zahteve za pridobitev teh spričeval bistveno nižje od obstoječih zahtev v nekaterih državah članicah.

(9)

Podatke o sistemih izdajanja spričeval, v okviru katerih se izdajajo spričevala na podlagi vzajemnega priznavanja, je treba sporočiti Komisiji z obrazcem, določenim z Uredbo Komisije (ES) št. 308/2008 z dne 2. aprila 2008 o določitvi obrazca uradnega obvestila o programih držav članic za usposabljanje in izdajanje spričeval v skladu z Uredbo (ES) št. 842/2006 Evropskega parlamenta in Sveta (2). Komisiji je treba sporočiti podatke o sistemih začasnega izdajanja spričeval.

(10)

Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega s členom 18(1) Uredbe (ES) št. 2037/2000 Evropskega parlamenta in Sveta (3)

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Vsebina

V tej uredbi so določene minimalne zahteve za izdajanje spričeval iz člena 5(1) Uredbe (ES) št. 842/2006 v zvezi z nepremičnimi protipožarnimi sistemi in gasilnimi aparati, ki vsebujejo določene fluorirane toplogredne pline, določeni pa so tudi pogoji za vzajemno priznavanje spričeval, izdanih v skladu s temi zahtevami.

Člen 2

Področje uporabe

1.   Ta uredba se uporablja za osebje, ki opravlja naslednje dejavnosti v zvezi s protipožarnimi sistemi:

(a)

preverjanje uhajanja pri napravah, ki vsebujejo 3 kg fluoriranih toplogrednih plinov ali več;

(b)

zajem, tudi v zvezi z gasilnimi aparati;

(c)

namestitev;

(d)

vzdrževanje ali servisiranje.

2.   Uporablja se tudi za podjetja, ki izvajajo naslednje dejavnosti v zvezi s protipožarnimi sistemi:

(a)

namestitev;

(b)

vzdrževanje ali servisiranje.

3.   Ta uredba se ne uporablja za kakršno koli proizvodno dejavnost in popravila, ki se izvajajo na proizvajalčevih lokacijah v zvezi s posodami ali z njimi povezanimi deli nepremičnih protipožarnih sistemov, ki vsebujejo fluorirane toplogredne pline.

Člen 3

Opredelitev pojmov

V tej uredbi se uporablja naslednja opredelitev pojmov:

1.

„namestitev“ pomeni prvo sestavo sistema na kraju, kjer se bo uporabljal, in sicer z združitvijo ene ali več posod, ki vsebujejo ali so namenjene vsebovanju gasilnega sredstva s fluoriranimi toplogrednimi plini, z ustreznimi deli, razen tistih delov, ki ne vplivajo na zadrževanje gasilnega sredstva pred njegovim izpustom ob gašenju.

2.

„vzdrževanje ali servisiranje“ pomeni vse dejavnosti, ki obsegajo dela na posodah, ki vsebujejo ali so namenjene vsebovanju gasilnega sredstva s fluoriranimi toplogrednimi plini, ali na z njimi povezanih delih, razen tistih delov, ki ne vplivajo na zadrževanje gasilnega sredstva pred njegovim izpustom ob gašenju.

Člen 4

Pridobivanje spričeval za osebje

1.   Osebje, ki opravlja dejavnosti iz člena 2(1), ima spričevalo iz člena 5 ali 6.

2.   Odstavek 1 se ne uporablja največ 1 leto za osebje, ki opravlja eno od dejavnosti iz člena 2(1) in je vpisano v program usposabljanja za pridobitev spričevala, ki se izda za ustrezno dejavnost, če to osebje opravlja dejavnost pod nadzorom osebe, ki ima spričevalo, izdano za ustrezno dejavnost.

3.   Države članice se lahko odločijo, da se odstavek 1 ne uporablja v obdobju, ki ne presega datuma iz člena 5(4) Uredbe (ES) št. 842/2006, za osebje, ki opravlja eno ali več dejavnosti iz člena 2(1) te uredbe pred datumom iz člena 5(2) Uredbe (ES) št. 842/2006.

Za tako osebje v obdobju iz prvega pododstavka velja, da ima za te dejavnosti za namene zahtev iz Uredbe (ES) št. 842/2006 ustrezno spričevalo.

Člen 5

Spričevala za osebje

1.   Certifikacijski organ iz člena 10 izda spričevalo osebju, ki je opravilo teoretični in praktični preizkus znanja, ki ga je organiziralo ocenjevalno telo iz člena 11 in je zajemal minimalne spretnosti in znanja, določene v Prilogi.

2.   Spričevalo vsebuje vsaj naslednje:

(a)

ime certifikacijskega organa, ime in priimek imetnika, številko spričevala ter morebitni datum poteka veljavnosti;

(b)

dejavnosti, ki jih ima imetnik spričevala pravico opravljati;

(c)

datum izdaje in podpis izdajatelja.

3.   Kadar obstoječi sistem izdajanja spričeval na podlagi preizkusa znanja vključuje minimalne spretnosti in znanja, določene v Prilogi, ter izpolnjuje zahteve iz členov 10 in 11, z njim povezano potrdilo pa ne vsebuje elementov iz odstavka 2 tega člena, lahko certifikacijski organ iz člena 10 imetniku te kvalifikacije izda spričevalo brez ponovitve preizkusa znanja.

4.   Kadar obstoječi sistem izdajanja spričeval na podlagi preizkusa znanja izpolnjuje zahteve iz členov 10 in 11 ter delno vključuje minimalne spretnosti in znanja, določene v Prilogi, lahko certifikacijski organi kandidatu izdajo spričevalo, če opravi dodaten preizkus spretnosti in znanj, ki jih obstoječi sistem izdajanja spričeval ne obsega, ta preizkus pa organizira ocenjevalno telo iz člena 11.

Člen 6

Začasna spričevala za osebje

1.   Države članice lahko uporabljajo sistem izdajanja začasnih spričeval za osebje iz člena 2(1) v skladu z odstavkom 2 ali 3 ali odstavkoma 2 in 3 tega člena.

Začasna spričevala iz odstavkov 2 in 3 prenehajo veljati najpozneje 4. julija 2010.

2.   Za osebje, ki ima potrdilo, izdano v okviru obstoječih kvalifikacijskih shem, za dejavnosti iz člena 2(1), velja, da ima začasno spričevalo.

Države članice opredelijo potrdila, ki veljajo kot začasna spričevala za dejavnosti iz člena 2(1), ki jih ima imetnik pravico opravljati.

3.   Osebju, ki je pred datumom iz člena 5(2) Uredbe (ES) št. 842/2006 pridobilo poklicne izkušnje v dejavnostih, izda pravna ali fizična oseba, ki jo imenuje država članica, začasno spričevalo.

V začasnem spričevalu so navedene dejavnosti, za katere se spričevalo izda, in datum poteka veljavnosti.

Člen 7

Pridobivanje spričeval za podjetja

1.   Podjetja iz člena 2(2) imajo spričevalo iz člena 8 ali 9.

2.   Države članice se lahko odločijo, da se odstavek 1 ne uporablja v obdobju, ki ne presega datuma iz člena 5(4) Uredbe (ES) št. 842/2006, za podjetja, ki izvajajo eno ali več dejavnosti iz člena 2(2) te uredbe pred datumom iz člena 5(2) Uredbe (ES) št. 842/2006.

Člen 8

Spričevala za podjetja

1.   Certifikacijski organ iz člena 10 izda spričevalo podjetju za eno ali več dejavnosti iz člena 2(2), če izpolnjuje naslednje zahteve:

(a)

zaposlovanje osebja, ki mu je bilo izdano spričevalo v skladu s členom 5 za dejavnosti, za katere je potrebna izdaja spričevala, v zadostnem številu, da pokrije predvideni obseg dejavnosti;

(b)

dokaz, da so osebju, ki opravlja dejavnosti, za katere je potrebna izdaja spričevala, na voljo potrebna orodja in postopki.

2.   Spričevalo vsebuje vsaj naslednje:

(a)

ime certifikacijskega organa, ime in priimek imetnika, številko spričevala ter morebitni datum poteka veljavnosti;

(b)

dejavnosti, ki jih ima imetnik spričevala pravico opravljati;

(c)

datum izdaje in podpis izdajatelja.

Člen 9

Začasna spričevala za osebje

1.   Države članice lahko uporabljajo sistem izdajanja začasnih spričeval za podjetja iz člena 2(2) v skladu z odstavkom 2 ali 3 ali odstavkoma 2 in 3 tega člena.

Začasna spričevala iz odstavkov 2 in 3 prenehajo veljati najpozneje 4. julija 2010.

2.   Za podjetja, ki imajo spričevalo, izdano v okviru obstoječih shem za izdajo spričeval, za dejavnosti iz člena 2(2), velja, da imajo začasno spričevalo.

Države članice opredelijo potrdila, ki veljajo kot začasna spričevala za dejavnosti iz člena 2(2), ki jih ima imetnik pravico opravljati.

3.   Podjetjem, ki zaposlujejo osebje, ki ima spričevalo za dejavnosti, za katere je potrebna izdaja spričevala za namene člena 2(2), izda začasno spričevalo pravna ali fizična oseba, ki jo določi država članica.

V začasnem spričevalu so navedene dejavnosti, ki jih ima imetnik pravico opravljati, in datum poteka veljavnosti.

Člen 10

Certifikacijski organ

1.   Certifikacijski organ se opredeli z nacionalnim zakonom ali predpisom ali pa ga imenuje pristojni organ države članice ali druge pravne ali fizične osebe, ki imajo to pravico, za organ, ki lahko izdaja spričevala osebju ali podjetjem, ki opravljajo eno ali več dejavnosti iz člena 2.

Certifikacijski organ je pri izvajanju svojih dejavnosti neodvisen in nepristranski.

2.   Certifikacijski organ določi in izvaja postopke za izdajo, začasni preklic in odvzem spričeval.

3.   Certifikacijski organ vodi evidenco, ki omogoča preverjanje statusa osebe ali podjetja s spričevalom. Na podlagi evidence je razvidno, da je bil postopek izdaje spričevala pravilno izveden. Evidenca se vodi najmanj 5 let.

Člen 11

Ocenjevalno telo

1.   Ocenjevalno telo, ki ga imenuje pristojni organ države članice ali druge pravne ali fizične osebe, ki imajo to pravico, organizira preizkuse znanja za osebje iz člena 2(1). Certifikacijski organ iz člena 10 je lahko prav tako primeren za ocenjevalno telo.

Ocenjevalno telo je pri izvajanju svojih dejavnosti neodvisno in nepristransko.

2.   Preizkusi znanja so načrtovani in oblikovani tako, da zagotavljajo preizkus minimalnih spretnosti in znanj, določenih v Prilogi.

3.   Ocenjevalno telo sprejme postopke poročanja in vodi evidenco ter tako omogoči dokumentiranje posameznih in skupnih rezultatov ocenjevanja.

4.   Ocenjevalno telo zagotovi, da imajo izpraševalci, določeni za testiranje, potrebno znanje o ustreznih izpraševalnih metodah in dokumentih ter da so ustrezno usposobljeni na področju, s katerega bo preizkus znanja potekal. Poleg tega poskrbi, da so za praktične teste na voljo potrebna oprema, orodja in materiali.

Člen 12

Uradno obvestilo

1.   Države članice do 4. julija 2008 uradno obvestijo Komisijo, da nameravajo uporabiti sistem izdajanja začasnih spričeval v skladu s členom 6 ali 9 ali obema.

2.   Države članice do 4. januarja 2009 po potrebi uradno obvestijo Komisijo o imenovanih pravnih ali fizičnih osebah, ki imajo pravico izdajati začasna spričevala, in o veljavnih nacionalnih določbah, na podlagi katerih dokumenti, izdani v okviru obstoječih sistemov izdajanja spričeval, veljajo kot začasna spričevala.

3.   Države članice do 4. januarja 2009 uradno obvestijo Komisijo o imenih in kontaktnih podatkih certifikacijskih organov za osebje in podjetja, ki jih zajema člen 10, ter o naslovih spričeval za osebje, ki izpolnjuje zahteve iz člena 5, in za podjetja, ki izpolnjujejo zahteve iz člena 8, in sicer z uporabo obrazca, določenega z Uredbo (ES) št. 308/2008.

4.   Države članice dopolnijo uradno obvestilo, predloženo v skladu z odstavkom 3, s pomembnimi novimi informacijami in ga nemudoma predložijo Komisiji.

Člen 13

Pogoji za vzajemno priznavanje

1.   Vzajemno priznavanje spričeval, izdanih v drugih državah članicah, velja le za spričevala, izdana v skladu s členom 5 za osebje in členom 8 za podjetja.

2.   Države članice lahko zahtevajo, da imetniki spričeval, izdanih v drugi državi članici, predložijo prevod spričevala v drugem uradnem jeziku Skupnosti.

Člen 14

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 2. aprila 2008

Za Komisijo

Stavros DIMAS

Član Komisije


(1)  UL L 161, 14.6.2006, str. 1.

(2)  Glej stran 28 tega Uradnega lista.

(3)  UL L 244, 29.9.2000, str. 1. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Odločbo Komisije 2007/540/ES (UL L 198, 31.7.2007, str. 35).


PRILOGA

Minimalne zahteve glede spretnosti in znanj, ki jih preverjajo ocenjevalna telesa

Preizkus znanja iz člena 5(1) in člena 11(2) vključuje naslednje:

(a)

teoretični test z enim ali več vprašanji za preizkušanje spretnosti ali znanj, kadar je v stolpcu „Vrsta testa“ oznaka T;

(b)

praktični test, v katerem kandidat opravi zahtevano nalogo z ustreznim materialom, orodjem in opremo, kadar je v stolpcu „Vrsta testa“ oznaka P.


Minimalna znanja in spretnosti

Vrsta testa

1.

Osnovno poznavanje pomembnih tem, povezanih z okoljem (podnebne spremembe, Kjotski protokol, potencial globalnega segrevanja pri fluoriranih toplogrednih plinih)

T

2.

Osnovno poznavanje ustreznih tehničnih standardov

T

3.

Osnovno poznavanje ustreznih določb Uredbe (ES) št. 842/2006 in ustreznih uredb za izvajanje določb Uredbe (ES) št. 842/2006

T

4.

Dobro poznavanje različnih vrst protipožarne opreme na trgu, ki vsebuje fluorirane toplogredne pline

T

5.

Dobro poznavanje vrst ventilov in sprožilnih mehanizmov, varnega ravnanja ter preprečevanja izpustov in uhajanja

T

6.

Dobro poznavanje opreme in orodja, potrebnih za varno ravnanje in delo

T

7.

Usposobljenost za namestitev posod protipožarnih sistemov, namenjenih za zadrževanje fluoriranih toplogrednih plinov

P

8.

Poznavanje pravilnih postopkov za premikanje posod s fluoriranimi toplogrednimi plini pod pritiskom

T

9.

Usposobljenost za preverjanje evidence sistema pred preverjanjem uhajanja in za ugotavljanje pomembnih podatkov o morebitnih ponavljajočih se težavah ali problematičnih področjih, ki jih je treba upoštevati

T

10.

Usposobljenost za vizualno in ročno preverjanje sistemov, da se ugotovi uhajanje, v skladu z Uredbo Komisije (ES) št. 1497/2007 z dne 18. decembra 2007 o določitvi standardnih zahtev glede preverjanja uhajanja za nepremične protipožarne sisteme, ki vsebujejo določene fluorirane toplogredne pline, v skladu z Uredbo (ES) št. 842/2006 Evropskega parlamenta in Sveta (1)

P

11.

Poznavanje okolju prijaznih postopkov za zajem fluoriranih toplogrednih plinov iz protipožarnih sistemov in za napolnitev teh sistemov z njimi

T


(1)  UL L 333, 19.12.2007, str. 4.