15.8.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

L 220/24


ODLOČBA KOMISIJE

z dne 5. avgusta 2008

o usklajeni uporabi radiofrekvenčnega spektra v frekvenčnem pasu 5 875–5 905 MHz za varnostne aplikacije inteligentnih transportnih sistemov (ITS)

(notificirano pod dokumentarno številko C(2008) 4145)

(Besedilo velja za EGP)

(2008/671/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Odločbe Evropskega parlamenta in Sveta št. 676/2002/ES z dne 7. marca 2002 o pravnem okviru za politiko radijskega spektra v Evropski skupnosti (Odločba o radijskem spektru) (1) in zlasti člena 4(3) Odločbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet (2) in Evropski parlament (3) sta poudarila pomembnost večje varnosti v cestnem prometu v Evropi. Inteligentni transportni sistemi (ITS) so bistveni del celovitega pristopa k varnosti v cestnem prometu (4), saj prometno infrastrukturo in vozila dopolnjujejo z informacijskimi in komunikacijskimi tehnologijami (IKT), s čimer preprečujejo morebitne nevarnosti v prometu in zmanjšujejo število nesreč.

(2)

Za razvoj nove brezžične opreme v Skupnosti je ključna učinkovita in skladna uporaba radiofrekvenčnega spektra (5).

(3)

ITS vključujejo kooperativne sisteme za prenos informacij v realnem času, ki temeljijo na komunikacijah vozilo-vozilo, vozilo–infrastruktura in infrastruktura-vozilo. S temi sistemi se lahko bistveno izboljšajo učinkovitost transportnega sistema, varnost vseh uporabnikov cest in udobnost mobilnosti. Da bi dosegli te cilje, mora biti komunikacija med vozili in prometno infrastrukturo zanesljiva in hitra.

(4)

Zaradi mobilnosti vozil in potrebe po vzpostavitvi notranjega trga ter povečanju varnosti v cestnem prometu v vsej Evropi je treba v Evropski uniji usklajeno zagotoviti razpoložljivost spektra, ki ga uporabljajo kooperativni sistemi ITS.

(5)

Komisija je 5. julija 2006 v skladu s členom 4(2) Odločbe št. 676/2002/ES pooblastila Evropsko konferenco uprav za pošto in telekomunikacije (v nadaljnjem besedilu: CEPT), da za varnostno kritične aplikacije v okviru sistemov ITS in kooperativnih sistemov preveri zahteve za spekter in da izvede študije o tehnični združljivosti varnostno kritičnih aplikacij ITS z radijskimi storitvami v zadevnih frekvenčnih pasovih, ki bi lahko bile prizadete. CEPT naj bi pripravila tudi načrte o najboljših načrtih razporeditve kanalov v pasovih, predvidenih za ITS.

(6)

Ustrezni rezultati dela, ki ga je opravila CEPT, so tehnična podlaga za to odločbo.

(7)

CEPT je v poročilu z dne 21. decembra 2007 (poročilo CEPT št. 20) navedla, da je 5-gigaherčni pas, zlasti območje 5 875–5 905 MHz, primeren za varnostne aplikacije ITS, ki povečujejo varnost v cestnem prometu tako, da vozniku in vozilu sporočajo več informacij o okolici, drugih vozilih in drugih uporabnikih cest. Poleg tega so ITS združljivi z vsemi drugimi obstoječimi proučenimi storitvami v navedenem pasu in vsemi drugimi obstoječimi proučenimi storitvami pod 5 850 MHz in nad 5 935 MHz, če se le upoštevajo določene omejitve oddajanja, opredeljene v poročilu CEPT. Izbira tega pasu bi bila prav tako skladna z uporabo spektra v drugih območjih sveta in bi tako spodbujala usklajevanje na svetovni ravni. Poleg tega ITS ne bi mogli zahtevati zaščite pred zemeljskimi postajami fiksnih satelitskih storitev (FSS), neželena oddajanja opreme ITS pa bi bilo treba omejiti zaradi zaščite FSS.

(8)

Evropski inštitut za telekomunikacijske standarde (ETSI) v skladu s študijami o združljivosti, ki jih je izvedla CEPT, pripravlja usklajeni standard EN 302 571, katerega uporaba bo ustvarila domnevo o skladnosti s členom 3(2) Direktive 1999/5/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 1999 o radijski opremi in telekomunikacijski terminalski opremi ter medsebojnem priznavanju skladnosti te opreme (6), s čimer bo zagotovljeno, da skladna oprema ITS ne bo povzročala škodljivega motenja. Oddajniki ITS bodo predvidoma maksimirali uporabo spektra in svojo oddajno moč zmanjšali na najnižjo možno raven, ki bo omogočala učinkovito uporabo spektra, dodeljenega ITS, in se izognila škodljivemu motenju.

(9)

Zaradi navedenih razlogov standard predvideva, da se krmili moč oddajnika (TPC) v območju najmanj 30 dB glede na največjo skupno oddajno moč 33 dBm srednje e.i.r.p. Če se bodo nekateri proizvajalci odločili, da ne bodo uporabljali tehnik, opredeljenih v tem standardu, bo treba predvideti nadomestne metode, ki bodo zagotovile najmanj enakovredno raven ublažitve motenja kot v tem standardu.

(10)

Uskladitev na podlagi te odločbe ne sme izključevati možnosti, da država članica, kadar je upravičeno, uporablja prehodna obdobja ali dogovore o souporabi radiofrekvenčnega spektra.

(11)

Pričakuje se, da bodo države članice zagotovile spekter za komunikacije ITS vozilo–vozilo v šestmesečnem obdobju, v katerem bodo v skladu s to odločbo določile frekvenčni pas 5 875–5 905 MHz. Vendar bodo nekatere države za komunikacije ITS infrastruktura–vozilo in vozilo–infrastruktura v tem roku verjetno težko določile ustrezen okvir za izdajanje dovoljenj ali mehanizem za usklajevanje pri vzpostavitvi obcestne infrastrukture različnih operaterjev ITS. Vsaka zamuda pri zagotavljanju razpoložljivosti spektra po tem roku lahko negativno vpliva na širše uvajanje varnostnih aplikacij ITS v Evropski uniji, zato mora biti ta omejena in ustrezno utemeljena.

(12)

Glede na razvoj trga in tehnologij bo v prihodnosti morda treba področje uporabe in uporabo te odločbe revidirati, pri čemer bo treba upoštevati zlasti informacije, ki jih bodo o takem razvoju sporočile države članice.

(13)

Ukrepi, predvideni s to odločbo, so v skladu z mnenjem Odbora za radiofrekvenčni spekter –

SPREJELA NASLEDNJO ODLOČBO:

Člen 1

Namen te odločbe je uskladiti pogoje glede razpoložljivosti in učinkovite uporabe frekvenčnega pasu 5 875–5 905 MHz za varnostne aplikacije inteligentnih transportnih sistemov (ITS) v Skupnosti.

Člen 2

V tej odločbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

1.

„inteligentni transportni sistemi“ pomenijo vrsto sistemov in storitev, temelječih na informacijskih in komunikacijskih tehnologijah, vključno z obdelavo, nadzorom, ugotavljanjem položaja, komunikacijo in elektroniko, ki se uporabljajo v cestnem transportnem sistemu;

2.

„srednja ekvivalentna izotropno sevana moč (e.i.r.p.)“ pomeni e.i.r.p. v času rafala med prenosom, ki pri izvajanju krmiljenja moči ustreza največji moči.

Člen 3

1.   Najpozneje v šestih mesecih po začetku veljavnosti te odločbe države članice določijo frekvenčni pas 5 875–5 905 MHz za inteligentne transportne sisteme in ga takoj, ko je to po taki določitvi praktično mogoče, zagotovijo na neizključni podlagi.

Ta določitev mora biti v skladu s parametri iz Priloge.

2.   Ne glede na odstavek 1 lahko države članice v skladu s členom 4(5) odločbe o radijskem spektru zahtevajo prehodna obdobja oziroma dogovore o souporabi radijskega spektra.

Člen 4

Države članice nadzorujejo uporabo pasu 5 875–5 905 MHz in Komisiji sporočajo svoje ugotovitve, da omogočijo morebitno revizijo te odločbe.

Člen 5

Ta odločba je naslovljena na države članice.

V Bruslju, 5. avgusta 2008

Za Komisijo

Viviane REDING

Članica Komisije


(1)  UL L 108, 24.4.2002, str.1.

(2)  Sklepi Sveta št. 15101/03, 5.12.2003 in sklepi Verona 2, 26.10.2004.

(3)  UL C 244 E, 18.10.2007, str. 220.

(4)  COM(2006) 314.

(5)  Sklepi Sveta št. 15530/04 in št. 15533/04, 3.12.2004.

(6)  UL L 91, 7.4.1999, str. 10. Direktiva, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES) št. 1882/2003 (UL L 284, 31.10.2003, str. 1).


PRILOGA

Tehnični parametri za varnostne aplikacije inteligentnih transportnih sistemov v pasu 5 875–5 905 MHz

Parameter

Vrednost

Največja spektrska gostota moči (srednja e.i.r.p.)

23 dBm/MHz

Največja skupna oddajna moč (srednja e.i.r.p.)

33 dBm

Pravila za dostop do kanalov in njihovo zasedanje

Uporabiti je treba tehnike za ublažitev motenja, ki so najmanj enako zmogljive kot tehnike, opisane v usklajenih standardih, sprejetih z direktivo 1999/5/ES. To zahteva krmiljenje moči oddajnika (TPC) v območju najmanj 30 dB.