29.4.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

L 115/44


ODLOČBA KOMISIJE

z dne 25. aprila 2008

o določitvi meril Skupnosti za nacionalne programe za izkoreninjenje, nadzor in spremljanje nekaterih živalskih bolezni in zoonoz

(notificirano pod dokumentarno številko C(2008) 1588)

(Besedilo velja za EGP)

(2008/341/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Odločbe Sveta 90/424/EGS z dne 26. junija 1990 o izdatkih na področju veterine (1) in zlasti četrtega pododstavka člena 24(2) Odločbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Odločba 90/424/EGS določa postopke, ki urejajo finančni prispevek Skupnosti za programe za izkoreninjenje, nadzor in spremljanje živalskih bolezni in zoonoz. V skladu z navedeno odločbo se za povrnitev izdatkov, ki so jih države članice imele zaradi financiranja nacionalnih programov za izkoreninjenje, nadzor in spremljanje živalskih bolezni in zoonoz iz Priloge k navedeni odločbi, uvede finančni ukrep Skupnosti.

(2)

Odločba 90/424/EGS določa, da države članice vsako leto, najpozneje do 30. aprila, predložijo Komisiji letne ali večletne programe, katerih začetek je predviden naslednje leto in za katere želijo prejeti finančni prispevek Skupnosti.

(3)

Člen 24(2) navedene odločbe našteva nekatere elemente, ki jih je treba vključiti v programe, ki jih predložijo države članice, kot so opis epidemiološkega stanja bolezni, območja, v katerem se izvaja program, ciljev in verjetnega trajanja programa, ukrepov, ki jih je treba izvajati, ter stroškov in koristi programa.

(4)

Odločba Sveta 90/638/EGS z dne 27. novembra 1990 o določitvi meril Skupnosti za izkoreninjenje in spremljanje nekaterih živalskih bolezni (2) določa nekatera merila za programe za izkoreninjenje in spremljanje, da bi bili odobreni v skladu z Odločbo 90/424/EGS. Odločba 2006/965/ES je razveljavila Odločbo 90/638/EGS, z dnem, ko začne veljati ta odločba.

(5)

Nova merila za nacionalne programe za izkoreninjenje, nadzor in spremljanje živalskih bolezni in zoonoz, naštetih v Prilogi I Odločbe 90/424/EGS, je treba določiti tako, da ustrezajo tehničnemu in znanstvenemu napredku ter upoštevajo izkušnje pri izvajanju programov v skladu z Odločbo 90/638/EGS. Ta nova merila Skupnosti morajo zagotoviti varnost ukrepov, predvidenih za te programe, ter hitrejše izkoreninjenje, nadzor in spremljanje zadevnih bolezni in zoonoz.

(6)

Ukrepi, predvideni s to odločbo, so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za prehranjevalno verigo in zdravje živali –

SPREJELA NASLEDNJO ODLOČBO:

Člen 1

Za odobritev v skladu s finančnim ukrepom Skupnosti iz člena 24(1) Odločbe 90/424/EGS morajo programi, ki jih države članice predložijo Komisiji za izkoreninjenje, nadzor in spremljanje živalskih bolezni in zoonoz, naštetih v Prilogi k navedeni odločbi, izpolnjevati vsaj merila iz Priloge k tej odločbi.

Člen 2

Ta odločba je naslovljena na države članice.

V Bruslju, 25. aprila 2008

Za Komisijo

Androulla VASSILIOU

Članica Komisije


(1)  UL L 224, 18.8.1990, str. 19. Odločba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Odločbo 2006/965/ES (UL L 397, 30.12.2006, str. 22).

(2)  UL L 347, 12.12.1990, str. 27. Odločba, kakor je bila spremenjena z Direktivo 92/65/EGS (UL L 268, 14.9.1992, str. 54).


PRILOGA

Merila za nacionalne programe za izkoreninjenje, nadzor in spremljanje

(1)   Cilj programa

(a)

Cilj programa za spremljanje je raziskati populacijo ali podpopulacijo živali in njihovo okolje (vključno z rezervati in prenašalci bolezni), da bi zaznali spremembe v pojavnosti in vzorce okužb z živalskimi boleznimi ali zoonozami iz Priloge k Odločbi 90/424/EGS („živalske bolezni ali zoonoze“).

(b)

Cilj programa za nadzor je doseči ali ohraniti stopnjo razširjenosti živalskih bolezni ali zoonoz iz priloge k Odločbi 90/424/EGS v skladu s sanitarno sprejemljivo ravnijo.

(c)

Cilj programa za izkoreninjenje je biološko iztrebljenje živalskih bolezni ali zoonoz iz Priloge k Odločbi 90/424/EGS. Končni cilj programa za izkoreninjenje je doseči prost ali uradno prost status območja v skladu z zakonodajo Skupnosti, če je to mogoče.

(d)

Cilj programov za nadzor, spremljanje/raziskovanje ali izkoreninjenje živalskih bolezni oziroma zoonoz je v skladu s politiko Skupnosti.

(2)   Geografsko razmejevanje programa

Program se uporablja za celotno območje ali za natančno opredeljen del območja ene ali več držav članic, če ustreza epidemiološkim merilom, ali za tretje države ob boleznih, ki prizadenejo tudi prosto živeče živali.

(3)   Trajanje programa

Trajanje programa se določi v letih za predvideni minimalni rok, potreben za dosego cilja programa. Trajanje se omeji na rok, v katerem je ta cilj mogoče doseči.

(4)   Cilji programa

(a)

Cilji programa se določijo tako, da jih je mogoče doseči do datuma zaključka programa. Če program obsega več kot eno leto, se določijo vsaj letni vmesni cilji kot začasni cilji, ki jih je treba doseči.

(b)

Najustreznejši kazalniki, kot so pogostost, razširjenost (če je to mogoče), sanitarne kvalifikacije ciljnih živali in epidemiološke enote (npr. jate, črede, kmetijska gospodarstva, cone), se izberejo kot cilji. Če je potrebno, se jih opredeli.

(5)   Ukrepi programa

(a)

Sum ali potrditev živalskih bolezni ali zoonoz se prijavita.

(b)

Ukrepi programa so usmerjeni v gostujočo populacijo živali z živalskimi boleznimi ali zoonozami in/ali v ustrezne vrste iz rezervata ali prenašalce bolezni.

(c)

Opredelijo se vse ciljne živali programa razen perutnine, vodnih živali, lagomorfov in prosto živečih živali ter registrirajo vse epidemiološke enote (na primer jate, črede, kmetijska gospodarstva). Gibanje navedenih živali se nadzoruje in registrira.

(d)

Ukrepi programa temeljijo na ustreznem znanstvenem znanju in so v skladu z zakonodajo Skupnosti. Za programe, ki se nanašajo na bolezni in živali iz ribogojstva ter jih financira Evropski sklad za ribištvo (1), organ za upravljanje zagotovi, da je vsa zadevna dokazna dokumentacija o izdatkih in revizijah, povezana z zadevnimi programi, na voljo Komisiji in Evropskemu računskemu sodišču v skladu s členom 87 Uredbe (ES) št. 1198/2006.

(e)

Ukrepi programa se izberejo tako, da so najbolj smotrni in učinkoviti za dosego cilja med trajanjem programa. Ti ukrepi vsebujejo najmanj:

predpise o gibanju živali, ki bi lahko obolele za zadevnimi boleznimi ali zoonozami oziroma bi se z njimi lahko okužile, in proizvode, ki bi lahko bili okuženi;

ukrepe, ki jih je treba sprejeti ob pozitivnih rezultatih med pregledi, ki se izvajajo po programu; taki ukrepi morajo vključevati vse potrebne varnostne ukrepe za zagotovitev hitrega nadzora ali izkoreninjenja bolezni ali zoonoz glede na epidemiološke podatke in metode za zaščito pred posameznimi boleznimi;

predpise o kvalifikaciji čred in jat, če je potrebno.

(f)

Laboratorijski testi znotraj programa so skladni z zakonodajo Skupnosti o zadevnih živalskih boleznih ali zoonozah; če zakonodaja Skupnosti ne določa testov, se uporabljeni testi standardizirajo in preverijo v skladu s splošno sprejetimi mednarodnimi standardi. Testni laboratoriji, vključeni v ustrezne programe za nadzor ali izkoreninjenje, ki jih financira Skupnost, morajo priskrbeti rezultate, katerih kakovost je sprejemljiva za ustrezne referenčne laboratorije Skupnosti (RLS). Laboratoriji, ki niso uspešno opravili mlečnih prstanastih preizkusov RLS ali po potrebi nacionalnih mlečnih prstanastih preizkusov, so lahko v programe za izkoreninjenje, ki jih financira Skupnost, vključeni le, če se s posebnimi preverjanji dokaže, da lahko dosežejo rezultate v skladu z zahtevanimi standardi za kakovost.

(g)

Cepiva, uporabljena po programu, so glede varnosti, neprenosljivosti, nespremenljivosti slabljenja in imunogenskih lastnosti v skladu z evropskimi standardi; v skladu z Direktivo 2001/82/ES Evropskega parlamenta in Sveta (2) jih je treba odobriti za trženje, razen če veljajo določbe iz člena 8 navedene direktive.

(6)   Upravljanje programa

(a)

Program nadzoruje osrednji veterinarski organ. Pristojnosti in odgovornosti vsake veterinarske službe in interesne skupine za izvajanje ukrepov programa so jasno opredeljene, v programu pa je navedena jasna hierarhija dajanja navodil.

(b)

Med celotnim trajanjem programa so zagotovljeni zadostni viri (finančni viri, osebje, oprema).

(c)

Redno se:

(i)

spremljata in ocenjujeta učinkovitost in uspešnost ukrepov;

(ii)

o napredku programa poroča Komisiji.

(7)   Stroški in koristi programa

(a)

Program koristi Skupnosti in udeleženim strankam iz držav članic.

(b)

Izbrane instrumente in ukrepe se uporabi na stroškovno najučinkovitejši način.

(c)

Blago in storitve, uporabljeni za namene programa, se kupujejo ali priskrbijo v skladu s pravili Skupnosti o javnih naročilih.

(d)

Stroški programa so stroški, ki jih imajo države članice zaradi izvajanja ukrepov programa in morajo biti pregledni.

(e)

V okviru programa se za lastnike živali, namenjenih za zakol ali izločitev, in za proizvode, ki jih je treba uničiti, če je potrebno, zagotovi ustrezno nadomestilo.

(f)

Upravičenec vpiše nastale izdatke, ki jih predloži Komisiji, v svoj računovodski sistem in hrani originalne dokumente sedem let od datuma predložitve za namene finančnega nadzora v skladu s členi 9, 36 in 37 Uredbe Sveta (ES) št. 1290/2005 (3).


(1)  Uredba Sveta (ES) št. 1198/2006 z dne 27. julija 2006 o Evropskem skladu za ribištvo (UL L 223, 15.8.2006, str. 1).

(2)  UL L 311, 28.11.2001, str. 1.

(3)  UL L 209, 11.8.2005, str. 1.