32000R0645



Uradni list L 078 , 29/03/2000 str. 0007 - 0009


Uredba Komisije (ES) št. 645/2000

z dne 28. marca 2000

o določitvi natančnih izvedbenih pravil, potrebnih za pravilno delovanje nekaterih določb člena 7 Direktive Sveta 86/362/EGS in člena 4 Direktive Sveta 90/642/EGS glede spremljanja mejnih vrednosti ostankov pesticidov v in na žitih ter proizvodih rastlinskega izvora, vključno s sadjem in zelenjavo

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Direktive Sveta 86/362/EGS z dne 24. julija 1986 o določanju mejnih vrednosti ostankov pesticidov v in na žitih, kakor je bila nazadnje spremenjena z Direktivo Komisije 1999/71/ES [1], in zlasti člena 7 Direktive,

ob upoštevanju Direktive Sveta 90/642/EGS z dne 27. novembra 1990 o določanju mejnih vrednosti ostankov pesticidov v in na proizvodih rastlinskega izvora, vključno s sadjem in zelenjavo [2], kakor je bila nazadnje spremenjena z Direktivo 1999/71/ES, in zlasti člena 4 Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Člen 7 Direktive 86/362/EGS in člen 4 Direktive 90/642/EGS določata temeljne določbe o spremljanju pesticidov v in na žitih, sadju in zelenjavi.

(2) Izkušnje pri pripravi in izvajanju priporočil Komisije so pokazale, da bi bilo večletno načrtovanje z možnostjo vsakoletnih prilagoditev najbolj učinkovit pristop k uveljavljanju usklajenih programov Evropske unije za spremljanje.

(3) Člen 7 Direktive 86/362/EGS in člen 4 Direktive 90/642/EGS določata revizijo in sprejem vseh potrebnih ukrepov, kot je objava poročil s primerjanjem in združevanjem podatkov držav članic s strani Komisije Evropske skupnosti ter sprejem ukrepov na ravni skupnosti v primeru kršitev mejnih vrednosti. Izkušnje so potrdile, da morajo laboratoriji za analiziranje ostankov pesticidov delovati z visokim zagotovilom kakovosti, da bi lahko z zaupanjem uporabili njihove rezultate. Sodelovanje laboratorijev v rednih preverjanjih strokovnosti ter njihovo izvajanje postopkov splošne kontrole kvalitete lahko služi kot izpolnjevanje zahtev za akreditacijo iz člena 3 Direktive Sveta 93/99/EGS z dne 29. oktobra 1993 o dodatnih ukrepih pri uradni kontroli živil [3].

(4) Ker mora Komisija pri primerjanju in združevanju podatkov, ki jih predložijo države članice za poročila Evropske skupnosti, zaupati kvaliteti, točnosti in primerljivosti teh podatkov, je primerno, da Komisija finančno podpre ukrepe za doseganje najvišjih možnih standardov programov spremljanja. Še posebej je na rednih sestankih strokovnjakov potrebno podpreti redno preverjanje strokovnosti laboratorijev ter revizijo in razvoj napotkov za postopke preverjanja kvalitete.

(5) Primerno je, da Komisija finančno podpre ukrepe, ki podpirajo druge vidike usklajevanja spremljanja ostankov pesticidov na ravni skupnosti. Še posebej je potrebno podpreti delo, ki omogoča odziv Komisije na zahteve po postopnem delovanju v smeri sistema, ki bi omogočal ugotavljanje dejanske izpostavljenosti s prehrano iz podatkov o spremljanju.

(6) Sporočilo Komisije o varovanju zdravja potrošnikov in hrane (COM(97) 183) opisuje ravnanje pri hrani; veterinarsko in fitosanitarno kontrolo ter inšpekcijske preglede. Spremljanje ostankov pesticidov v in na žitih, sadju in zelenjavi predstavlja aktivnost, ki bi jo morala pokrivati inšpekcijska služba.

(7) Spremljanje v letih 1996 in 1997 je pokazalo kršitve mejnih vrednosti, ki jih določa spremenjena Direktiva 90/642/EGS.

(8) Spremenjena Direktiva 90/642/EGS, kakor tudi spremenjena Direktiva 86/362/EGS določata sprejem ukrepov na ravni skupnosti v primeru ugotovljenih kršitev ter natančna pravila za izvajanje, ki so potrebna za pravilno spremljanje.

(9) Potreben je kratek pregled sistemov za spremljanje v vseh državah članicah, da bi izboljšali spremljanje ostankov pesticidov v skupnosti ter pripomogli k njegovemu pravilnemu delovanju.

(10) Potrebno je pripraviti natančna izvedbena pravila, ki so potrebna za pravilno delovanje določb za spremljanje. Takšna pravila morajo jasno opredeliti ukrepe in postopke Komisije glede finančne podpore, ki jo le-ta lahko dodeli v okviru proračunsko dodeljenih sredstev.

(11) Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za zdravje rastlin –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

1. Priporočila Komisije, ki jih je le-ta dala v skladu s členom 7(2)(b) Direktive 86/362/EGS in členom 4(2)(b) Direktive 90/642/EGS, lahko pokrivajo obdobje enega do petih let.

2. Da bi omogočili učinkovito vsakoletno izvajanje večletnih programov za spremljanje, lahko Komisija predloži letne osnutke potrdilnih in dodatnih priporočil; predloži jih Stalnemu odboru za zdravje rastlin, kot to določata člen 7(2)(b) Direktive 86/362/EGS ter člen 4(2)(b) Direktive 90/642/EGS.

Člen 2

Da bi Komisija olajšala pravilno delovanje določb odstavkov 2 in 3 člena 7 Direktive 86/362/EGS ter člena 4 Direktive 90/642/EGS, bo storila naslednje:

1. usklajevala aktivnosti držav članic v zvezi z zahtevami za pripravljanje, zapisovanje, vodenje in predajo podatkov o spremljanju ter programov za spremljanje, kot je to primerno v skladu z napotki Stalnega odbora za zdravje rastlin, zlasti z napotki o postopkih za kontrolo kvalitete analiz ostankov pesticidov [4] ter delovnega dokumenta z napotki državam članicam v zvezi z izvajanjem priporočil Komisije glede usklajenih programov skupnosti za spremljanje [5];

2. dodelila finančno podporo v okviru dodeljenih sredstev, ki so na voljo v proračunu Evropske skupnosti:

(a) za redno organiziranje preverjanja, praviloma vsaki dve leti, strokovnosti vseh laboratorijev, ki opravljajo analize, da bi zagotovili kvaliteto, točnost in primerljivost podatkov, ki jih države članice vsako leto pošljejo Komisiji in drugim državam članicam, s primerjavo in združenimi za objavo s strani Komisije, v skladu z določbami člena 7(3) Direktive 86/362/EGS ter člena 4(3) Direktive 90/642/EGS;

(b) za organizacijo razvoja postopkov kontrole kvalitete pri analizah ostankov pesticidov v obliki napotkov Stalnega odbora za zdravje rastlin ter za organizacijo rednih revizij izvajanja teh postopkov v laboratorijih držav članic za analizo ostankov, kar se opravi praviloma vsaki dve leti na sestankih strokovnjakov, da bi zagotovili kvaliteto, točnost in primerljivost podatkov, ki jih države članice vsako leto pošljejo Komisiji in drugim državam članicam, s primerjavo in združenimi za objavo s strani Komisije, v skladu z določbami člena 7(3) Direktive 86/362/EGS ter člena 4(3) Direktive 90/642/EGS;

(c) za vsakoletno organizacijo študij, posvetov in drugih priprav, ki dovoljujejo Komisiji postopno delovanje v smeri sistema, ki bi lahko omogočal ugotavljanje dejanske izpostavljenosti pesticidom preko prehrane na podlagi podatkov o spremljanju, kot to zahtevata drugi pododstavek člena 7(3) Direktive 86/362/EGS ter člena 4(3) Direktive 90/642/EGS; in

(d) za organizacijo drugih ukrepov na ravni skupnosti, ki so potrebni za pravilno izvajanje odstavkov 2 in 3 člena 7 Direktive 86/362/EGS in člena 4 Direktive 90/642/EGS, ki jih lahko določita Komisija in Stalni odbor za zdravje rastlin.

Člen 3

1. Komisija bo z odločbo, ki bo sprejeta v skladu s postopki iz člena 12 Direktive 86/362/EGS ter člena 10 Direktive 90/642/EGS, določila upravičenca ali upravičence do finančne podpore, predvidene s členom 2(2).

2. Odločba Komisije iz odstavka 1 mora navajati zlasti naslednje:

- ime upravičenca ali upravičencev do finančne podpore skupnosti,

- skupni strošek ukrepa, ki ga je potrebno izvesti ter prispevke vpletenih strani pri izvajanju ukrepa, vključno z Evropsko skupnostjo,

- kratek opis ukrepa, ki ga je potrebno izvesti,

- časovni razpored za izvršitev ukrepa.

Člen 4

Države članice morajo zagotoviti, da so bili rezultati analiz, ki jih vsako leto pošljejo Komisiji in drugim državam članicam, v skladu z določbami člena 7(3) Direktive 86/362/EGS ter člena 4(3) Direktive 90/642/EGS, dobljeni v laboratorijih, ki:

- ustrezajo zahtevam člena 3 Direktive 93/99/EGS, in

- storijo vse potrebno za izvajanje postopkov preverjanja kvalitete analiz ostankov pesticidov, predvidenih v členu 2(2)(b) te uredbe.

Poleg tega morajo države članice zagotoviti, da je sodelovanje v usklajenem programu skupnosti omejeno na laboratorije, ki so sodelovali v prejšnjem ali ki bodo sodelovali v naslednjem krogu preverjanja strokovnosti, ki ga organizira skupnost, predvidenega v členu 2(2)(b) te uredbe.

Člen 5

1. Komisija bo imenovala posebne primerno usposobljene uradnike, ki bodo v državah članicah skupaj z nacionalnimi organi spremljali izvajanje nacionalnih programov ter programov skupnosti za spremljanje ostankov pesticidov v in na živilih rastlinskega izvora. To vključuje jemanje vzorcev ter delo v ustreznih laboratorijih.

2. Uradniki bodo obiskali nacionalne organe v vsaki od držav članic, ki bodo sodelovale z imenovanimi uradniki Komisije ter jim nudili vso potrebno pomoč pri izpolnjevanju njihovih nalog. Programi obiskov bodo organizirani in izvedeni v sodelovanju z zadevno državo članico. V vsakem primeru pa bodo nacionalni organi ostali odgovorni za izvajanje kontrole.

3. Komisija bo uskladila urnik teh obiskov z nacionalnimi uradniki. Poleg strokovnjakov obiskane države članice lahko strokovnjake Komisije med obiski spremljajo eden ali več strokovnjakov ene ali več drugih držav članic. Med obiski strokovnjak države članice ali strokovnjaki, ki jih določi Komisija, upoštevajo upravne predpise Komisije.

4. Po vsakem obisku bo Komisija pripravila pisno poročilo. Obiskana država članica bo imela možnost dajanja pripomb na poročilo.

5. Komisija bo s pisnimi poročili redno obveščala vse države članice ter Stalni odbor za zdravje rastlin o rezultatih obiskov v vsaki od držav članic. Komisija bo obvestila Evropski parlament. Komisija bo tudi redno dajala poročila na voljo javnosti.

6. Določbe tega člena bodo ponovno pregledane do 31. oktobra 2001.

Člen 6

Ta uredba začne veljati 1. aprila 2000.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 28. marca 2000

Za Komisijo

David Byrne

Član Komisije

[1] UL L 221, 7.8.1986, str. 37.

[2] UL L 194, 27.7.1999, str. 36.

[3] UL L 350, 14.12.1990, str. 71.

[4] UL L 290, 24.11.1993, str. 14.

[5] UL L 128, 21.5.1999, str. 30.

--------------------------------------------------