15.10.2010   

SL

Uradni list Evropske unije

C 278/18


POZIV ZA ZBIRANJE PREDLOGOV – EACEA/32/10

Tempus IV – Reforma visokošolskega izobraževanja z mednarodnim sodelovanjem med univerzami

2010/C 278/12

1.   Cilji in opis

V četrti fazi programa Tempus je zajeto obdobje od leta 2007 do leta 2013.

Splošni cilj programa bo prispevati k lažjemu sodelovanju na področju visokošolskega izobraževanja med državami članicami Evropske unije (EU) in partnerskimi državami na območjih, ki obkrožajo EU. Program bo zlasti pripomogel k spodbujanju prostovoljne konvergence z razvojem v EU na področju visokošolskega izobraževanja, ki izhaja iz Staregije Evrope 2020, Strateškega okvirja za evropsko sodelovanje v izobraževanju in usposabljanju (EU 2020) in bolonjskega procesa.

Namen tega poziva za zbiranje predlogov je spodbujati večstransko sodelovanje med visokošolskimi ustanovami, organi in organizacijami iz držav članic EU in partnerskih držav s poudarkom na reformi in posodobitvi visokošolskega izobraževanja.

Izvajalska agencija za izobraževanje, avdiovizualno področje in kulturo („Agencija“), ki deluje po pooblastilu Evropske komisije („Komisija“), je odgovorna za vodenje tega poziva za zbiranje predlogov.

2.   Upravičeni prosilci

Da bi bili prosilci upravičeni do subvencije, morajo biti pravne osebe („pravni subjekti“), ki imajo že več kot 5 let pravno registrirani sedež v EU ali partnerskih državah programa Tempus.

Prosilci za Skupne projekte morajo biti javne ali zasebne visokošolske ustanove, ki jih priznava država, ali pa združenja, organizacije ali mreže visokošolskih ustanov, ki se ukvarjajo s spodbujanjem, izboljševanjem in reformo visokošolskega izobraževanja.

Prosilci za Strukturne ukrepe morajo biti pravne osebe, kot so določene zgoraj za skupne projekte, ali pa nacionalne ali mednarodne organizacije rektorjev, profesorjev ali študentov.

Ustanove in organizacije, ki kot partnerice/soupravičenke lahko sodelujejo v programu Tempus, vključujejo od visokošolskih ustanov in organizacij do neakademskih ustanov in organizacij, kot so nevladne organizacije, podjetja, industrija in javni organi.

Ustanove in organizacije morajo imeti sedež v naslednjih štirih skupinah upravičenih držav:

27 držav članic Evropske unije,

4 države Zahodnega Balkana: Albanija, Bosna in Hercegovina, Črna gora, Srbija ter Kosovo (1),

17 držav na območjih južno in vzhodno od Evropske unije: Alžirija, Egipt, Izrael, Jordanija, Libanon, Libija, Maroko, zasedeno palestinsko ozemlje, Sirija, Tunizija, Armenija, Azerbajdžan, Belorusija, Gruzija, Moldavija, Ruska federacija in Ukrajina,

5 srednjeazijskih republik: Kazahstan, Kirgizistan, Tadžikistan, Turkmenistan in Uzbekistan.

3.   Upravičene dejavnosti in trajanje

Glavna instrumenta za sodelovanje na tem razpisu za zbiranje predlogov v okviru programa Tempus sta:

—   Skupni projekti: projekti s pristopom „od spodaj navzgor“, namenjeni posodabljanju in reformam na ravni ustanov (univerz). Cilj skupnih projektov je prenos znanja med univerzami, organizacijami in ustanovami iz EU in partnerskih držav ter po potrebi med subjekti partnerskih držav.

—   Strukturni ukrepi: projekti, katerih cilj je prispevati k razvoju in reformam visokošolskih sistemov v partnerskih državah, izboljšati njihovo kakovost in ustreznost ter povečati njihovo prostovoljno konvergenco z razvojem v EU. Strukturni ukrepi se bodo nanašali na posege za podporo s strukturnim reformam visokošolskih sistemov in razvoju strateškega okvira na nacionalni ravni.

Na podlagi tega razpisa se lahko financirajo nacionalni projekti in projekti, ki vključujejo več držav.

Nacionalni projekti morajo upoštevati nacionalne prednostne naloge, ki se določajo ob tesnem sodelovanju med delegacijami EU in ustreznimi organi v partnerskih državah.

Predloge za nacionalne projekte morajo predložiti združenja ustanov, ki vključujejo:

vsaj tri visokošolske ustanove iz partnerske države (v primeru Črne gore in Kosova zaradi majhnosti visokošolskega sektorja zadostuje ena univerza),

vsaj tri visokošolske ustanove iz EU, vsaka iz druge države članice EU.

Projekti, ki vključujejo več držav, morajo upoštevati regionalne prednostne naloge, ki temeljijo na politiki EU za sodelovanje z regijami partnerskih držav, kot so opredeljene v njenih strateških dokumentih o sosednjih (2), predpristopnih (3) in srednjeazijskih državah (4) ter so skupne vsem partnerskim državam z določenega območja ali pa obravnavajo nacionalno prednostno nalogo, ki je skupna vsem sodelujočim partnerskim državam.

Predloge za projekte, ki vključujejo več držav, morajo predložiti združenja ustanov, ki vključujejo:

vsaj dve visokošolski ustanovi iz vsake sodelujoče partnerske države (najmanj dve partnerski državi), vključene v predlog (razen Kosova in Črne gore, za katera se zahteva po ena visokošolska ustanova),

vsaj tri visokošolske ustanove, vsaka iz druge države članice EU.

Za strukturne ukrepe velja še dodaten pogoj. Ministerstvo(a) odgovorno(a) za (visoko) šolstvo iz partnerske(ih) države (držav) mora(jo) biti kot partner(ji) vključeno(a) v projekt strukturnih ukrepov.

Projekti lahko trajajo največ 24 ali 36 mesecev. Obdobje upravičenosti stroškov naj bi se predvidoma začelo 15. oktobra 2011.

4.   Merila za dodelitev

Upravičene prosilce za skupne projekte in strukturne ukrepe bodo neodvisni zunanji strokovnjaki ocenjevali v skladu z naslednjimi merili za dodelitev:

jasnost in skladnost ciljev projekta; njihov pomen za visokošolske reforme (Startegija Evropa 2020, Strateški okvir za evropsko sodelovanje v izobraževanju in usposabljanju (EU 2020), bolonjski proces) v ustanovi ali sistemu partnerske države in prikaz učinka projekta na te reforme (25 % doseženih točk),

kakovost partnerstva: spretnosti in znanja, priznano strokovno znanje in sposobnosti, potrebne za izvedbo vseh vidikov delovnega programa, ustrezna porazdelitev nalog, učinkovito komuniciranje in sodelovanje (20 % doseženih točk),

kakovost projektne vsebine in uporabljena metodologija, ki med drugim vključuje primernost rezultatov projekta in z njim povezanih dejavnosti v skladu z namenom projekta in posameznimi cilji, izkazana sposobnost logičnega in smotrnega načrtovanja (matrica logičnega okvira in načrt dela), predviden nadzor kakovosti, spremljanje in vodenje projekta (kazalniki in merila uspešnosti) (25 % doseženih točk),

trajnost ali dolgotrajen učinek projekta na ustanove, ciljne skupine in/ali visokošolski sistem, vključno s širjenjem in izkoriščanjem dejavnosti in rezultatov projekta (15 % doseženih točk),

proračun in stroškovna učinkovitost, vključno z načrtovanjem osebja, pri čemer se upoštevajo stopnje dnevne plače, nakup ustrezne opreme, učinkovita izraba obdobij mobilnosti, pravična razdelitev proračuna in izvedljivost projekta z opredeljenim proračunom (15 % doseženih točk).

5.   Proračun in zneski subvencij

Okvirni proračun, namenjen sofinanciranju projektov na podlagi tega razpisa, znaša 48,7 milijona EUR.

Finančni prispevek Evropske unije ne sme presegati 90 % vseh upravičenih stroškov. Zahteva se sofinanciranje v vrednosti najmanj 10 % vseh upravičenih stroškov. Za kritje posrednih stroškov (npr. režijski ali administrativni stroški), se bo pavšalno financiranje v višini 7 % skupnih neposrednih upravičenih stroškov, samodejno dodalo zgoraj omenjenemu finančnemu prispevku.

Najnižja subvencija za skupne projekte in strukturne ukrepe bo znašala 500 000 EUR. Najvišja subvencija bo znašala 1 500 000 EUR. Najnižja subvencija v primeru Kosova in Črne gore za obe vrsti nacionalnih projektov znaša 300 000 EUR.

6.   Oddaja predlogov in rok

Prošnje za subvencijo morajo biti predložene v angleškem, francoskem ali nemškem jeziku na za to namenjenem elektronskem obrazcu, ki bo na voljo na spletni strani Agencije: http://eacea.ec.europa.eu/tempus

Ustrezno izpolnjene elektronske prijave za skupne projekte in strukturne ukrepe je treba oddati najpozneje do 15. februarja 2011, do 12. ure po bruseljskem času.

Ta spletna oddaja šteje za izvirnik. Za zaščito prosilcev in Agencije ter predložitev dodatnih potrebnih informacij je treba Agenciji do 15. februarja 2011 (datum poštnega žiga) poslati popoln izvod oddanega elektronskega obrazca v papirni obliki skupaj z dodatnimi dokumenti (glej navodila za prijavo) po pošti na naslov:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Tempus & Bilateral Cooperation with Industrialised Countries

Call for Proposal EACEA/32/10

Office: BOUR 2/17

Avenue du Bourget 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Prijave, poslane po faksu ali e-pošti, ne bodo sprejete.

7.   Dodatne informacije

Prijave morajo biti pripravljene v skladu z določbami navodil za prijavo na razpis EACEA/32/10 in predložene na ustreznem obrazcu, vsebovati pa morajo tudi vse ustrezne priloge. Ti dokumenti so na voljo na spletnem naslovu:

http://eacea.ec.europa.eu/tempus


(1)  Pod okriljem Združenih narodov na podlagi Resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov št. 1244 z dne 10. junija 1999.

(2)  Uredba (ES) št. 1638/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. oktobra 2006 o splošnih določbah o ustanovitvi Evropskega instrumenta sosedstva in partnerstva; http://ec.europa.eu/world/enp/pdf/oj_l310_sl.pdf Evropski instrument sosedstva in partnerstva, medregionalni program ENPI, strateški dokument za obdobje 2007–2013 in usmeritveni program za obdobje 2007–2010; http://ec.europa.eu/world/enp/pdf/country/enpi_interregional_en.pdf

(3)  Uredba Sveta (ES) št. 1085/2006 z dne 17. julija 2006 o vzpostavitvi instrumenta za predpristopno pomoč (IPA); http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sl/oj/2006/l_210/l_21020060731sl00820093.pdf Instrument za predpristopno pomoč (IPA), dokument o večletnem inidkativnem načrtovanju (MIPD), 2008–2010, več upravičencev; MIPD (2008–2010), referenca C(2008) 3585 z dne 17. julija 2008 http://www.cc.cec/sg_vista/cgi-bin/repository/getdoc/COMM_NATIVE_C_2008_3585_1_EN_ANNEXE.doc

(4)  EU in Osrednja Azija: strategija za novo partnerstvo; Svet EU, 31. maja 2007, št. 10113/07 http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/librairie/PDF/EU_CtrlAsia_EN-RU.pdf