27.6.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

C 147/26


JAVNI RAZPIS

Evropsko sodelovanje na področju znanstvenih in tehničnih raziskav (COST)

2009/C 147/16

COST omogoča povezovanje raziskovalcev in strokovnjakov v različnih državah, ki se ukvarjajo s posebnimi temami. COST ne financira samih raziskav, ampak podpira mreženje dejavnosti kot so sestanki, konference, kratkoročne znanstvene izmenjave in dejavnosti ozaveščanja in povezovanja. Trenutno podpira več kot 200 znanstvenih mrež (projektov).

COST vabi k predložitvi predlogov projektov, ki bodo prispevali k znanstvenemu, tehnološkemu, gospodarskemu, kulturnemu ali družbenemu razvoju Evrope. Še posebno so dobrodošli predlogi projektov, ki igrajo vlogo predhodnikov za druge evropske programe in/ali jih predložijo raziskovalci na začetku poklicne poti.

Razvijanje močnejših povezav med evropskimi raziskovalci je ključnega pomena za oblikovanje evropskega raziskovalnega prostora (ERP). COST spodbuja nove, inovativne, interdisciplinarne in široke raziskovalne mreže v Evropi. Dejavnosti COST izvajajo raziskovalne skupine, da bi se okrepili temelji za razvoj znanstvene odličnosti v Evropi.

COST deluje na devetih širših področjih (biomedicina in molekularne bioznanosti; kemija ter molekularne znanosti in tehnologije; znanost zemeljskega sistema in okoljsko ravnanje; hrana in kmetijstvo; gozdovi, njihovi proizvodi in storitve; posamezniki, družba, kultura in zdravje; informacijske in komunikacijske tehnologije; snovi, fizikalne znanosti in nanoznanosti; prevoz in razvoj mest). Na spletni strani www.cost.esf.org je pojasnjeno, kaj naj bi pokrivala posamezna področja.

Predlagatelji naj svojo temo umestijo v eno izmed omenjenih področij. Interdisciplinarni predlogi, ki jih ni mogoče uvrstiti zgolj v eno samo področje, so še posebej dobrodošli in jih bo ločeno ocenilo stalno telo za čezpodročne predloge.

Predlogi projektov naj vključujejo raziskovalce iz najmanj petih držav COST. Pričakuje se lahko finančna podpora v obsegu 100 000 EUR na leto, običajno za obdobje 4 let.

Ocenjevanje predlogov projektov bo potekalo v dveh stopnjah. V preliminarnih predlogih projektov (največ 1 500 besed/3 strani), ki se predložijo preko spletne predloge na www.cost.esf.org/opencall mora biti na kratko predstavljen predlog projekta in njegov predvideni učinek. Predlogi projektov, ki ne ustrezajo merilom za upravičenost COST (npr. zahteve za financiranje raziskav), bodo izključeni. Predloge projektov, ki izpolnjujejo pogoje, bodo ocenili ustrezni odbori posameznih področij v skladu z merili, objavljenimi na spletni strani www.cost.esf.org Predlagatelji izbranih preliminarni predlogov projektov bodo povabljeni k predložitvi končnih predlogov projektov. Končni predlogi projektov bodo strokovno pregledani v skladu z merili presoje, ki so na voljo na spletni strani www.cost.esf.org/opencall Odločitev se bo predvidoma sprejela v roku šestih mesecev po roku za prijavo, projekti pa naj bi se začeli v roku treh mesecev zatem.

Rok za prijavo preliminarnih predlogov projektov je 25. september 2009, do 17.00 po bruseljskem času. Približno 80 končnih predlogov projektov bo povabljenih v končni izbor približno 30 novih projektov.

Do 13. novembra 2009 bo objavljen poziv k predložitvi končnih predlogov projektov do najkasneje 15. januarja 2010, odločitve pa se pričakujejo maja 2010. Naslednji rok za prijavo je predviden za 26. marca 2010.

Za informacije in navodila lahko predlagatelji kontaktirajo svoje nacionalne koordinatorje COST (NKC) – glej www.cost.esf.org/cnc

Predloge projektov je treba predložiti preko spleta na uradnem spletnem mestu Urada COST.

COST za svoje usklajevalne dejavnosti prejema finančno podporo iz okvirnega programa EU za raziskave in tehnološki razvoj. Urad COST, ki ga upravlja Evropska znanstvena fundacija (ESF) in ki deluje kot izvajalec za COST, zagotavlja znanstveni sekretariat za področja in projekte COST.