19.7.2021   

SL

Uradni list Evropske unije

C 289/45


Tožba, vložena 27. maja 2021 – ABOCA in drugi/Komisija

(Zadeva T-302/21)

(2021/C 289/61)

Jezik postopka: angleščina

Stranki*e

Tožeča stranka: ABOCA SpA Società Agricola (Sansepolcro, Italija), Coswell SpA (Funo di Argelato, Italija), Associação portuguesa de suplementos alimentares (Apard) (Lizbona, Portugalska) (zastopniki: B. Kelly, Solicitor, K. Ewert, lawyer, D. Scannell, in C. Thomas, Barristers-at-law)

Tožena stranka: Evropska komisija

Predlog

Tožeče stranke trdijo, da bi moralo Sodišče Uredbo Komisije (EU) 2021/468 z dne 18. marca 2021 o spremembi Priloge III k Uredbi (ES) št. 1925/2006 Evropskega parlamenta in Sveta glede botaničnih vrst, ki vsebujejo hidroksiantracenske derivate (1) (v nadaljevanju: izpodbijana uredba) v celoti oziroma, podredno, deloma razglasiti za nično in Komisiji naložiti plačilo njihovih stroškov.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

Tožeče stranke v utemeljitev tožbe navajajo tri razloge.

1.

Prvi tožbeni razlog: odločitev Komisije, da uporabi Uredbo (ES) št. 1925/2006 (v nadaljevanju: Uredba o dodajanju), ni zakonita:

V izpodbijani uredbi je beseda „pripravki“ uporabljena tako, da se želi z njo prepovedati sestavine iz celih rastlin in naravne rastlinske izvlečke kot živila. Komisiji z Uredbo o dodajanju ni podeljeno pooblastilo za prepoved živil.

Komisija bi morala uporabiti strožji postopek in pravno merilo iz Direktive 2002/46/ES.

2.

Drugi tožbeni razlog: izpodbijana uredba ni v skladu z načelom pravne varnosti:

Tožeče stranke ne morejo ugotoviti, ali mora biti za njihove izdelke opravljen dodaten pregled v skladu s členom 1(2) izpodbijane uredbe, ker pojem besede „pripravki“ v Uredbi o dodajanju ni jasen.

Razmerje med dvema členoma Uredbe o dodajanju ni jasno.

Izpodbijana uredba je vsekakor v nasprotju z načelom prepovedi diskriminacije, ker se nanaša na izdelke tožečih strank, ne pa na mnogo živilskih izdelkov, ki prav tako vsebujejo podobne količine hidroksiantracenskih derivatov.

3.

Tretji tožbeni razlog: z analizo Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) iz leta 2017 ni mogoče zadostiti pravnemu merilu iz Uredbe o dodajanju:

V skladu s pravnim merilom, ki ga je treba uporabiti, morajo biti škodljivi učinki na zdravje ljudi opredeljivi, da se lahko zadevne snovi uvrstijo v Prilogo k Uredbi o dodajanju.

V ugotovitvah EFSA niso bili opredeljeni škodljivi učinki na zdravje ljudi.

Postopanje Komisije ni v skladu z načelom sorazmernosti, ker ne izpolnjuje pravnega merila „nujnosti“ iz Uredbe o dodajanju.

Komisija ni upoštevala podatkov, ki so bili objavljeni po letu 2017, iz katerih je razvidno, da uživanje zadevnih snovi nima nikakršnih škodljivih učinkov na zdravje ljudi.


(1)  UL 2021, L 96, str. 6.