1.2.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

C 38/41


Tožba, vložena 2. decembra 2015 – Slovaška republika/Svet Evropske unije

(Zadeva C-643/15)

(2016/C 038/55)

Jezik postopka: slovaščina

Stranki

Tožeča stranka: Slovaška republika (zastopnik: Ministrstvo za pravosodje Slovaške republike)

Tožena stranka: Svet Evropske unije

Predlog tožeče stranke

Slovaška republika Sodišču predlaga, naj:

Sklep Sveta (EU) 2015/1601 z dne 22. septembra 2015 o uvedbi začasnih ukrepov na področju mednarodne zaščite v korist Italije in Grčije (1) razglasi za ničnega;

Svetu Evropske unije naloži plačilo stroškov.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

V utemeljitev tožbe Slovaška republika navaja šest razlogov:

1.

Prvi tožbeni razlog je kršitev člena 68 PDEU in člena 13(2) PEU ter načela institucionalnega ravnovesja

Svet je s sprejetjem izpodbijanega sklepa prekoračil predhodno smernico Evropskega Sveta in torej v nasprotju s svojim mandatom kršil člen 68 PDEU, člen 13(2) PEU in načelo institucionalnega ravnovesja.

2.

Drugi tožbeni razlog je kršitev člena 10(1) in (2) PEU, člena 13(2) PEU, člena 78(3) PDEU, člena 3 in 4 Protokola št. 1 in členov 6 in 7 Protokola št. 2 ter načel pravne varnosti, predstavniške demokracije in institucionalnega ravnovesja

Vrsta akta kot je izpodbijani sklep ne more biti sprejeta na podlagi člena 78(3) PDEU. Glede na svojo vsebino ima sklep namreč naravo zakonodajnega akta in bi torej moral biti sprejet po zakonodajnem postopku, ki pa ni predviden v členu 78(3) PDEU. Svet s sprejetjem izpodbijanega sklepa na podlagi člena 78(3) PDEU ne kršil le te določbe, ampak je tudi posegel v pristojnosti nacionalnih parlamentov in Evropskega parlamenta.

3.

Tretji tožbeni razlog je bistvena kršitev zakonodajnega postopka, člena 10(1) in (2) PEU, člena 13(2) PEU in načel predstavniške demokracije, institucionalnega ravnovesja ter dobrega upravljanja

Če bi Sodišče kljub izvajanjem Slovaške republike v okviru drugega tožbenega razloga prišlo do sklepa, da je bil izpodbijani sklep sprejet po zakonodajnem postopku (quod non) Slovaška republika podredno navaja bistveno kršitev postopkovnih pravil iz členov 16(8) PEU; 15(2) PDEU; 78(3) PDEU; členov 3 in 4 Protokola št. 1, členov 6 in 7(1) in (2) Protokola št. 2 in kršitev člena 10(1) in (2) PEU, člena 13(2) PEU ter načel predstavniške demokracije, institucionalnega ravnovesja in dobrega upravljanja. Konkretno ni bila spoštovana zahteva glede razprave in glasovanja v okviru Sveta na javni seji, omejeno je bilo sodelovanje nacionalnih parlamentov v postopku sprejemanja izpodbijanega sklepa, kršena pa je bila tudi zahteva po posvetovanju z Evropskim parlamentom.

4.

Četrti tožbeni razlog je bistvena kršitev postopkovnih pravil iz členov 78(3) PDEU in 293 PDEU in kršitev člena 10(1) in (2) PEU, člena 13(2) PEU ter načel predstavniške demokracije, institucionalnega ravnovesja in dobrega upravljanja

Pred sprejetjem izpodbijanega sklepa je Svet, na predlog Komisije, vnesel številne spremembe in dopolnitve. S tem je bistveno kršil postopkovna pravila iz členov 78(3) PDEU in 293 PDEU, kršil pa je tudi člena 10(1) in (2) PEU, člen 13(2) PEU ter načela predstavniške demokracije, institucionalnega ravnovesja in dobrega upravljanja. Ustrezno posvetovanje z Evropskim parlamentom namreč dejansko ni bilo opravljeno, Svet pa ni soglasno odločil o spremembah in dopolnitvah, ki jih je predlagala Komisija.

5.

Peti tožbeni razlog je kršitev člena 78(3) PDEU, saj niso izpolnjeni pogoji za njegovo uporabo

Podredno k drugemu tožbenemu razlogu Slovaška republika navaja kršitev člena 78(3) PDEU, saj niso izpolnjeni pogoji za njegovo uporabo glede začasnosti ukrepov ter obstoja izrednih razmer zaradi nenadnega prihoda državljanov iz tretjih držav.

6.

Šesti tožbeni razlog je kršitev načela sorazmernosti

Izpodbijani sklep je očitno v nasprotju z načelom sorazmernosti, saj očitno ni ne primeren ne potreben za uresničitev zastavljenega cilja.


(1)  UL L 239, str. 146.