Zadeva C‑469/14
Masterrind GmbH
proti
Hauptzollamt Hamburg-Jonas
(Predlog za sprejetje predhodne odločbe,
ki ga je vložilo Finanzgericht Hamburg)
„Predlog za sprejetje predhodne odločbe — Kmetijstvo — Uredba (ES) št. 1/2005 — Zaščita živali med prevozom — Dolge vožnje — Priloga I, poglavje V, točka 1.4(d) — Čas vožnje in čas počitka živali med prevozom — Prevoz goveda — Pojem ,vsaj ena ura časa za počitek‘ — Možnost večkratne prekinitve prevoza — Člen 22 — Zamude pri prevozu — Uredba (ES) št. 1234/2007 in Uredba (EU) št. 817/2010 — Izvozna nadomestila — Zahteve na področju dobrega počutja živega goveda med prevozom — Uredba št. 817/2010 — Člen 2, od (2) do (4) — Uradni veterinar na izstopni točki — Poročilo in opomba na dokumentu o izhodu živali iz carinskega območja Unije glede upoštevanja ali neupoštevanja ustreznih določb Uredbe št. 1/2005 — Nezadovoljiv rezultat opravljenih pregledov — Člen 5(1)(c) — Zavezujoča oziroma nezavezujoča narava te opombe za nacionalni organ, ki je pristojen za plačilo izvoznih nadomestil“
Povzetek – Sodba Sodišča (tretji senat) z dne 28. julija 2016
Kmetijstvo – Približevanje zakonodaj – Zaščita živali med prevozom – Uredba št. 1/2005 – Tehnična pravila – Časi voženj in časi počitka – Minimalne zahteve
(Uredba Sveta št. 1/2005, Priloga I, poglavje V, točka 1.4(d))
Kmetijstvo – Skupna ureditev trgov – Izvozna nadomestila – Pogoji za odobritev – Spoštovanje predpisov Unije v zvezi z dobrim počutjem živega goveda med prevozom – Pristojnost nacionalnega upravnega organa, da v nasprotju z izjavo uradnega veterinarja ugotovi, da so bili predpisi Unije spoštovani
(Uredba Sveta št. 1/2005; Uredba Komisije št. 817/2010, uvodna izjava 5)
Prilogo I, poglavje V, točka 1.4(d), k Uredbi št. 1/2005 o zaščiti živali med prevozom in postopki, povezanimi z njim, je treba razlagati tako, da lahko v okviru cestnega prevoza živali zadevnih vrst, med drugim goveda, razen telet, prvič, čas počitka med obdobji prevozov načeloma traja več kot eno uro. Vendar če ta čas presega eno uro, ne sme biti ták, da v konkretnih okoliščinah, v katerih ta počitek in prevoz potekata skupaj, pomeni nevarnost poškodbe ali nepotrebnega trpljenja živali, ki se prevažajo. Poleg tega kombinacija časa vožnje in časa počitka, kot sta določena v točki 1.4(d) tega poglavja, ne sme trajati več kot 29 ur, razen če se podaljšata za 2 uri v korist živali v skladu s točko 1.8 tega poglavja, in brez poseganja v uporabo določb člena 22 te uredbe, kadar nastopijo nepredvidljive okoliščine. Drugič, v obdobjih prevozov, pri čemer vsako traja največ 14 ur, je lahko eden ali več postankov. Te postanke je treba dodati k delom prevozov za izračun celotnega trajanja obdobja prevoza, ki lahko traja največ 14 ur in katerega del so ti postanki.
(Glej točko 43 in točko 1 izreka.)
Uredbo št. 817/2010 o določitvi podrobnih pravilih v skladu z Uredbo št. 1234/2007 glede zahtev za odobritev izvoznih nadomestil v zvezi z dobrim počutjem živega goveda med prevozom je treba razlagati tako, da organ, ki je pristojen za plačilo izvoznih nadomestil za goveda, ni vezan na opombo uradnega veterinarja na izstopni točki na dokumentu o izhodu zadevnih živali iz carinskega območja Unije, v skladu s katero ustrezne določbe Uredbe št. 1/2005 o zaščiti živali med prevozom in postopki, povezanimi z njim, za vse živali ali za del njih v okviru prevoza teh živali niso bile upoštevane.
V skladu z določbami Uredbe št. 817/2010 je namreč odločba v zvezi s spoštovanjem zahtev, od katerih je odvisna pravica do plačila izvoznih nadomestil, predvsem v zvezi z ustreznimi določbami Uredbe št. 1/2005, zajeta s pristojnostmi nacionalnega organa, ki je pristojen za to plačilo, zato so označbe, ki jih je predložil uradni veterinar na izstopni točki, v okviru sodelovanja med njima, ki je določeno z Uredbo št. 817/2010, gotovo dokaz, ampak ga je mogoče ovreči. Ta ugotovitev je še dodatno potrjena, ker se presoja tega veterinarja ne nanaša na oceno fizičnega in zdravstvenega stanja živali, ki v skladu z uvodno izjavo 5 Uredbe št. 817/2010 zahteva posebno strokovno znanje in izkušnje, ki upravičujejo, da preglede izvede veterinar.
(Glej točke od 50 do 52 in točko 2 izreka.)