26.1.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

C 22/38


Tožba, vložena 10. decembra 2007 – Komisija Evropskih skupnosti proti Helenski republiki

(Zadeva C-548/07)

(2008/C 22/68)

Jezik postopka: grščina

Stranki

Tožeča stranka: Komisije Evropskih skupnosti (zastopnika: M. Patakia in M. van Beek)

Tožena stranka: Helenska republika

Predlogi tožeče stranke:

Ugotovi naj se, da Helenska republika ni izpolnila obveznosti iz Direktive Sveta 96/34/ES z dne 3. junija 1996 o okvirnem sporazumu o starševskem dopustu, sklenjenem med UNICE, CEEP in ETUC (1), zlasti pa obveznosti iz klavzule 1(2), klavzule 2(1) in (3)(b), klavzule 2(3)(e) in (f) in klavzule 2(4) in (6) Sporazuma, ki je priložen k tej direktivi;

Helenski republiki naj se naloži plačilo stroškov.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

1.

Komisija je po preučitvi celotne grške zakonodaje v zvezi s prenosom Direktive Sveta 96/34/ES z dne 3. junija 1996 o okvirnem sporazumu o starševskem dopustu, sklenjenem med UNICE, CEEP in ETUC v grški pravni red ugotovila, da je ta prenos določenih klavzul zgoraj navedenega okvirnega sporazuma iz navedene direktive v zvezi z delavci v industriji ladijskih prevozov nezadosten in napačen.

2.

Sporna grška zakonodaja, ki ratificira kolektivne pogodbe na tem področju, naj bi imela še posebej omejeno področje uporabe, ker se ne uporablja za vse delavce na trgovskih ladjah.

3.

Na podlagi grške zakonodaje morajo biti za priznanje pravice do starševskega dopusta zgoraj navedenim delavcem, poleg pogojev iz direktive, izpolnjeni še naslednji pogoji:

12 mesecev delovnih izkušenj na istem plovilu;

zaposlitev najmanj 30 oseb na navedenem plovilu;

dokazilo o zaposlitvi drugega starša;

pogodba o zaposlitvi mornarja se od njegove vrnitve s starševskega dopusta opredeli kot „nova“ in ponovno se zahteva najkrajše trajanje zaposlitve šestih ali sedmih mesecev;

mornar prevzame stroške zagotovitve nadomestnega delavca;

zadevna nacionalna zakonodaja se uporablja zgolj za pogodbe o zaposlitvi mornarjev, ki so začele veljati po začetku veljavnosti kolektivnih pogodb;

opredelitev trgovskih obveznosti kot primer višje sile za neodobritev starševskega dopusta.

4.

Komisija na koncu ugotavlja, da se niti v kolektivnih pogodbah niti v ministrskih odlokih, s katerimi so te ratificirane, ne obravnava vprašanje varstva delavcev zoper odpustitev na podlagi prošnje za starševski dopust ali na podlagi koriščenja starševskega dopusta.

5.

Komisija zato meni, da Helenska republika ni izpolnila obveznosti iz Direktive 96/34/ES, zlasti pa iz klavzule 1(2), klavzule 2(1) in 3(b), klavzule 2(3)(e) in (f) in klavzule 2(4) in (6) Sporazuma, ki je priložen k tej direktivi.


(1)  UL L 145, 19.6.1996, str. 4.