Zadeva C-334/07 P

Komisija Evropskih skupnosti

proti

Freistaat Sachsen

„Pritožba — Pomoči, ki jih dodelijo države — Predlog sheme pomoči v korist malih in srednje velikih podjetij — Združljivost s skupnim trgom — Merila preučitve državnih pomoči — Časovna veljavnost — Predlog, priglašen pred začetkom veljavnosti Uredbe (ES) št. 70/2001 — Odločba, sprejeta po začetku veljavnosti te uredbe — Legitimno pričakovanje — Pravna varnost — Popolna priglasitev“

Sodba Sodišča (drugi senat) z dne 11. decembra 2008   I ‐ 9467

Povzetek sodbe

Pomoči, ki jih dodelijo države – Načrt pomoči – Preizkus, ki ga opravi Komisija – Presoja na datum sprejetja odločbe Komisije

(člen 88(3) ES; Uredba Sveta št. 659/199, člen 4(1) in (5))

Člen 4(1) Uredbe št. 659/1999, ki določa, da mora Komisija pregledati uradno priglasitev predloga pomoči „takoj, ko jo prejme“, tej instituciji nalaga zgolj dolžnost posebne skrbnosti in torej ni pravilo o časovni uporabi meril preučitve združljivosti priglašenih predlogov pomoči s skupnim trgom. Takega pravila prav tako ne bi bilo mogoče izvesti iz člena 4(5), druga poved, te uredbe, ki določa, da rok dveh mesecev, v katerem mora Komisija predhodno preučiti priglasitev, začne teči na dan po prejemu popolne uradne priglasitve.

Nasprotno, na vprašanje, ali gre za državno pomoč v smislu Pogodbe, je treba odgovoriti na podlagi objektivnih dejstev, ki se presojajo na datum, ko Komisija sprejme odločbo. Zato se nadzor sodišča Skupnosti nanaša na presojo položaja, kot jo opravi Komisija na ta dan.

Zato čeprav je uradna priglasitev predlogov pomoči bistvena zahteva za njihov nadzor, pa pomeni zgolj procesno obveznost, ki je namenjena temu, da Komisija lahko zagotovi preventiven in hkrati učinkovit nadzor pomoči, ki jih države članice nameravajo dodeliti podjetjem. Zato se z njo ne more določiti pravne ureditve, ki se uporabi za priglašene pomoči. Tako priglasitev načrtovane pomoči ali sheme pomoči, ki jo opravi država članica, ne ustvari dokončnega pravnega položaja, ki bi privedel do tega, da bi se Komisija izrekla o njihovi združljivosti s skupnim trgom, tako da bi uporabila predpise, ki veljajo na datum te priglasitve. Nasprotno, naloga Komisije je uporabiti predpise, ki veljajo ob njeni odločitvi, saj je treba zakonitost odločbe, ki jo je sprejela v zvezi s tem, presojati samo glede na njih.

Če se je pravna ureditev, med veljavnostjo katere je država članica priglasila načrtovano pomoč, spremenila, preden je Komisija sprejela odločbo, mora Komisija glede odločbe, ki jo mora sprejeti na podlagi novih predpisov, zaprositi zainteresirane stranke, naj izrazijo stališče do združljivosti te pomoči z omenjenimi predpisi. Drugače velja le, če nova pravna ureditev ne vsebuje bistvene spremembe glede na prej veljavno ureditev.

(Glej točke 49, 50, 52, 53 in 56.)