Keywords
Summary

Keywords

1. Vprašanja za predhodno odločanje – Pristojnosti Sodišča – Meje

(člen 234 ES)

2. Pravo Skupnosti – Načela – Enako obravnavanje – Diskriminacija zaradi nacionalne pripadnosti

(člena 7 ES in 56 ES)

3. Prosti pretok kapitala – Omejitve – Davčna zakonodaja

(člen 56 ES)

Summary

1. Če se Sodišče v postopku, uvedenem na podlagi člena 234 ES, ni dolžno opredeliti o združljivosti določb notranjega prava z določbami prava Skupnosti, ker je presoja teh določb v pristojnosti nacionalnih sodišč, je kljub temu pristojno, da predložitvenemu sodišču posreduje vse elemente razlage prava Skupnosti, ki mu omogočijo presojo združljivosti teh določb z ureditvijo Skupnosti.

(Glej točko 18.)

2. Člen 12 ES se uporablja samostojno le v primerih, ki jih ureja pravo Skupnosti, za katere pa Pogodba ES ne določa posebnih pravil prepovedi diskriminacije. Pogodba določa v členu 56 ES predvsem posebno pravilo prepovedi diskriminacije na področju prostega pretoka kapitala.

(Glej točki 28 in 29.)

3. Člen 56 ES je treba razlagati tako, da nasprotuje nacionalni ureditvi, ki za kapitalske dobičke od odsvojitve nepremičnin, ki se nahajajo v državi članici, določa višjo davčno obremenitev, kadar odsvojitev izvede rezident druge države članice, kot takrat, kadar isto vrsto posla opravi rezident države, v kateri se nahaja nepremičnina.

Taka ureditev pomeni omejevanje pretoka kapitala, ki ga prepoveduje člen 56 ES, ker ima za posledico manj privlačen prenos kapitala za nerezidente, s tem da jih odvrača od investiranja v nepremičnine v zadevni državi članici in od poslov v zvezi s tem, kot je prodaja nepremičnine.

Ker se sporna obdavčitev nanaša le na eno vrsto dohodkov davčnih zavezancev, ne glede na to, ali so rezidenti ali nerezidenti, ker ta obdavčitev zadeva obe kategoriji davčnih zavezancev in ker je država članica, ki je vir obdavčljivega dohodka, vedno zadevna država članica, objektivno gledano med tema kategorijama davčnih zavezancev ne obstajata različna položaja, ki bi upravičevala neenako davčno obravnavanje pri obdavčenju kapitalskih dobičkov.

(Glej točke 39, 40, 50, 53, 54, 61 in izrek.)