Zadeva C-65/05

Komisija Evropskih skupnosti

proti

Helenski republiki

„Neizpolnitev obveznosti države — Člena 28 ES in 30 ES — Prosti pretok blaga — Člen 43 ES — Svoboda ustanavljanja — Člen 49 ES — Prosto opravljanje storitev — Prepoved namestitve in uporabe električnih, elektromehanskih in elektronskih iger, katere kršitev ima za posledico kazenske ali upravne sankcije — Direktiva 98/34/ES — Tehnični standardi in tehnični predpisi — Nacionalna zakonodaja glede električnih, elektromehanskih in elektronskih iger“

Sodba Sodišča (drugi senat) z dne 26. oktobra 2006   I - 10344

Povzetek sodbe

  1. Prosti pretok blaga – Količinske omejitve – Ukrepi z enakim učinkom

    (člen 28 ES)

  2. Svoboda ustanavljanja – Svoboda opravljanja storitev – Omejitve

    (člena 43 ES in 49 ES)

  3. Približevanje zakonodaj – Postopek za zbiranje informacij na področju tehničnih standardov in tehničnih predpisov o storitvah informacijske družbe – Direktiva 98/34

    (Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 98/34, členi 1, točka 11, 8(1) in 9(7), prva alinea)

  1.  Prepoved namestitve vseh električnih, elektromehanskih in elektronskih iger, vključno z vsemi igrami za računalnike, v vseh javnih ali zasebnih prostorih, razen v igralnicah, ki jo je določila država članica, se šteje za ukrep, ki ima enak učinek kot količinske omejitve v smislu člena 28 ES, čeprav ta ukrep ne prepoveduje uvoza zadevnih proizvodov in njihovega dajanja v promet.

    Tak nacionalni ukrep je lahko utemeljen z nujnimi razlogi v splošnem interesu, kot je varovanje javne morale, reda in varnosti, če je sorazmeren z zastavljenim ciljem. Zato tak ukrep ni utemeljen, če lahko nacionalni organi ne samo uporabijo druge, primernejše in manj restriktivne ukrepe za prosti pretok blaga, ampak bi lahko tudi zagotovili njihovo uporabo ali/in pravilno in učinkovito izvajanje, da se doseže zastavljeni cilj.

    (Glej točke 28, 38, 40 in 41.)

  2.  Prepoved uporabe električnih, elektromehanskih ali elektronskih iger v vseh javnih ali zasebnih prostorih, razen v igralnicah, ki jo je določila država članica in se ne uporablja glede računalnikov, ki so v poslopjih za opravljanje internetnih storitev, predstavlja oviro za svobodo opravljanja storitev in pravico do ustanavljanja.

    Te omejitve ni mogoče utemeljiti z nujnimi razlogi v splošnem interesu, kot je varovanje javne morale, reda in varnosti, če je nacionalni ukrep nesorazmeren glede na zastavljene cilje.

    (Glej točke 50, 52, 53 in 55.)

  3.  Določbe nacionalne zakonodaje, ki prepovedujejo uporabo vseh električnih, elektromehanskih in elektronskih iger, vključno z vsemi igrami na računalnikih, v vseh javnih in zasebnih prostorih, razen v igralnicah, in uporabo iger na računalnikih v podjetjih za opravljanje internetnih storitev, pri čemer za poslovanje teh podjetij zahtevajo pridobitev posebne odobritve, morajo biti opredeljene kot tehnični predpisi v smislu člena 1, točka 11, Direktive 98/34 o določitvi postopka za zbiranje informacij na področju tehničnih standardov in tehničnih predpisov o storitvah informacijske družbe, kakor je bila spremenjena z Direktivo 98/48.

    Zato je treba v skladu s členom 8(1) Direktive 98/34 te določbe priglasiti Komisiji.

    Te obveznosti glede na člen 9(7), prva alinea, iste direktive ne vzbuja dvoma o nujnosti, da se sprejme nacionalna zakonodaja po hitrem postopku, s čimer bi se takoj in hitro začel reševati družbeni problem, ki je nastal zaradi uporabe elektronskih, elektromehanskih ter elektronskih iger, in se tako zavaroval javni red, ker ni sporno, da v zadevni državi ne obstaja nobena od okoliščin, ki jih določa ta člen 9(7).

    (Glej točke 61, 62, 64 in 65.)