16.8.2023   

SL

Uradni list Evropske unije

C 287/22


Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2), točka (a), Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

(2023/C 287/07)

V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper zahtevek v treh mesecih od datuma te objave.

ENOTNI DOKUMENT

„Ezine Peyniri“

EU št.: PDO-TR-02889 – 5.1.2023

ZOP (X) ZGO ( )

1.   Ime

„Ezine Peyniri“

2.   Država članica ali tretja država

Turčija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

3.1.   Vrsta proizvoda

Skupina 1.3 Siri

3.2.   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

„Ezine Peyniri“ je kremasto bel sir iz mešanice ovčjega, kozjega in kravjega mleka ter zoren v slanici najmanj osem mesecev. Glede na letni čas se 35–45 % ovčjega mleka zmeša z najmanj 40 % kozjega in največ 25 % kravjega mleka. Sir „Ezine Peyniri“ ima naslednje značilnosti:

Senzorične lastnosti

Barva: bela do svetlo rumena.

Tekstura: poltrda ali čvrsta z luknjicami in brez skorje.

Okus in vonj: maslena aroma in aroma po kuhanem mleku z rahlo sladkim, slanim in kislim okusom.

Kemijske lastnosti

 

Najmanj

Maščoba v suhi snovi (v %)

49

Suha snov (v %)

43

Vsebnost soli v suhi snovi (v %)

6

Kislost (delež mlečne kisline v %)

0,70

pH

4,72

3.3.   Krma (samo za proizvode živalskega izvora) in surovine (samo za predelane proizvode)

Za proizvodnjo sira „Ezine Peyniri“ se uporablja mleko ovc pasem tahirova, sakız, dağlıç in sakız-dağlıç, mleko krav pasme holstein in mleko koz pasme karakeçi, ki se vzrejajo na območju. Za sir „Ezine Peyniri“ se uporablja zlasti mleko, ki se zbira od marca do julija. Krave molznice, ovce in koze, ki proizvajajo surovino za sir „Ezine Peyniri“, se prehranjujejo le s krmo, dobavljeno z geografskega območja. Živali se v pomladnih in poletnih mesecih pasejo na pašnikih in le izjemoma niso na prostem. V zimskih mesecih se prehranjujejo s senom, spravljenim s pašnikov na geografskem območju. Živali se ne krmijo s koncentrirano živalsko krmo. Živali se morajo v povprečju na leto pasti najmanj osem mesecev. Mleko je kakovostno zaradi proste paše molznic ter tudi obilice in kakovosti krme na tem območju. Rastlinstvo sestavlja na stotine aromatičnih rastlin, zlasti majaron (Origanum majorana L.), navadna dobra misel (Origanum vulgare), žajbelj (Salvia officinalis L.), dolgolistna meta (Mentha longifolia L.), navadna melisa (Melisa officinalis L.) in timijan (Thymus vulgaris L.).

3.4.   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

Vse faze, od paše in proizvodnje mleka do zorenja sira, se morajo izvajati na opredeljenem geografskem območju iz oddelka 4.

3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn. proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

3.6.   Posebna pravila za označevanje proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

Na pakiranju proizvoda mora biti logotip sira „Ezine Peyniri“. Označba je lahko neposredno na pakiranju ali na oznakah, pritrjenih na pakiranje. Etiketo lahko uporabljajo vsi proizvajalci, če o svoji proizvodnji obvestijo svojo skupino proizvajalcev.

Image 1

4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja

Okrožja Ezine, Bayramiç in Ayvacık v provinci Çanakkale; vasi Şerbetli, Etili, Alatliburun, Küçüklü, Alibeyköy in Söğütalan v okrožju Çan ter vasi Karacaören, Kurşunlu, Şerbetli in Kirazlı v okrožju Merkez.

5.   Povezava z geografskim območjem

Posebnosti geografskega območja

Na območju se kažejo značilnosti prehoda med sredozemskim in črnomorskim podnebjem. Poleg tega so povprečne temperature pozimi nižje. Temperatura je najnižja februarja in doseže –4,2 °C, najvišja pa avgusta in doseže 35,8 °C. Povprečna letna temperatura je 14,7 °C, povprečna vlažnost pa 72,6 %. Še ena značilnost, po kateri se območje razlikuje od drugih okolij, so močni vetrovi večji del leta.

Smer vetra na tem območju, ki prevladuje na letni ravni, je severna. Najpogostejši vetrovi so severovzhodni, severni, jugozahodni in južni. Povprečna letna količina padavin znaša od 662,8 do 854,9 mm. Poleti je dežja malo. Meseci z največjimi količinami padavin so december, januar in februar. Dni s snežno odejo je največ približno osem.

Te podnebne razmere omogočajo raznolikost rastlinstva za naravno pašo, majhno število dni s snežno odejo pa zagotavlja dolgo pašo molznic na pašnikih. Tri okrožja na geografskem območju ležijo med gorovjem Kaz in Egejskim morjem. Na tem območju prevladujeta ovčereja in kozjereja. Na neobdelanih zemljiščih ob vznožju gorovja Kaz rastejo zelo raznolike rastline, zlasti spomladi. Gorovje Kaz je območje z veliko količino padavin ter bogatim rastlinstvom in obilico kisika. Ker na stotine aromatičnih rastlin, značilnih za to območje, ki jih zaužijejo živali, neposredno vpliva na okus in vonj mleka, dajo njegove značilnosti siru edinstven profil okusa in vonja. Za sir „Ezine Peyniri“ se uporablja zlasti mleko, ki se zbira od marca do julija. Podnebje v gorovju Kaz, ki geografsko prehaja med sredozemskim in črnomorskim podnebjem, je polvlažno z veliko količino padavin. Zaradi teh vlažnih razmer in zahtevne topografije je gorovje Kaz močno poraslo z gozdovi in pestrim rastlinstvom. Rastlinstvo sestavlja na stotine aromatičnih rastlin, zlasti majaron (Origanum majorana L.), navadna dobra misel (Origanum vulgare), žajbelj (Salvia officinalis L.), dolgolistna meta (Mentha longifolia L.), navadna melisa (Melisa officinalis L.) in timijan (Thymus vulgaris L.). Sir, ki se proizvaja iz mleka od živali, ki se hranijo s temi rastlinami, ima masleno in sladko aromo.

Pri proizvodnji sira „Ezine Peyniri“ se uporablja izključno morska sol. Z uporabo lahko topne morske soli se prepreči topljenje in lomljenje sira ter omogoči enostavno izločanje vode iz sira med zorenjem.

Posebnosti proizvoda

Sir „Ezine Peyniri“ je bele do svetlo rumene barve ter ima srednje trdo in čvrsto strukturo. Po vsem siru so luknjice. Sir „Ezine Peyniri“ ima kremasto aromo (ki jo povzročijo mlečne maščobe v mleku) po kuhanem mleku (ki nastane s toplotno obdelavo). Značilnosti okusa in vonja ovčjega, kozjega in kravjega mleka, ki se uporablja za proizvodnjo, se izražajo v proizvodu ter vplivajo na okus in vonj sira. Sir „Ezine Peyniri“ zori v slanici najmanj osem mesecev. S tem postopkom dobi sir značilno barvo, teksturo in okus. Encimske, kemijske in mikrobne reakcije med zorenjem beljakovin, maščob in laktoze v mleku povzročijo značilen kisel in sladek okus sira; vidne so luknjice, sir pa je brez skorje.

Vzročna povezava med geografskim območjem in kakovostjo, slovesom ali drugimi značilnostmi proizvoda

Na območju s podnebjem, ki prehaja med sredozemskim in črnomorskim ter je polvlažno z veliko padavinami in zelo vetrovno, se uporabljajo tradicionalne živinorejske prakse; gorovje Kaz, na katerem ni neugodnih okoljskih razmer, ki jih povzroča industrializacija, območju zagotavlja veliko padavin ter bogato rastlinstvo in obilico kisika.

Na opredeljenem območju so naravni pašniki, bogati z avtohtonimi aromatičnimi rastlinami, ki jih rejci na podlagi svojih izkušenj z geološkimi značilnostmi območja v vseh letnih časih optimalno izkoriščajo za pašo ovc in koz; podnebne lastnosti območja in posebno rastlinstvo pa prispevajo k proizvodnji mleka posebne kakovosti ter s tem dajejo siru „Ezine Peyniri“ edinstvene značilnosti in prijeten organoleptičen značaj.

Posebne metode, ki se uporabljajo pri proizvodnji:

uporaba treh vrst mleka (kozje, ovčje in kravje) pri proizvodnji,

uporaba živalskega sirila iz siriščnika,

zorenje v slanici,

uporaba zgolj morske soli,

proizvodnja brez starterskih kultur,

obdobje zorenja najmanj osem mesecev.

Sklic na objavo specifikacije


(1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.