Bruselj, 30.6.2023

COM(2023) 377 final

POROČILO KOMISIJE SVETU

Poročilo o napredku pri prvem stebru


1.Uvod

Vzorčni pravili o globalni protieroziji davčne osnove (GloBE) v zvezi z drugim stebrom izjave iz oktobra 2021 o vključujočem okviru za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmerjanja dobička 1 sta bili odobreni 14. decembra 2021, Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) pa ju je objavila 20. decembra 2021 2 . OECD trenutno zaključuje tehnično delo v zvezi z nekaterimi vidiki upravnih smernic (vključno z varnim pristanom minimalnih kvalificiranih domačih povrhnjih davkov, varnim pristanom prehodnega pravila o prenizko obdavčenih dobičkih in vložitvijo informativne napovedi GloBE) in namerava to delo zaključiti do julija 2023.

Vzorčni pravili GloBE v zvezi z drugim stebrom sta bili v pravo EU preneseni z direktivo o zagotavljanju globalne minimalne davčne stopnje za mednarodne skupine podjetij in velike domače skupine v Uniji z dne 15. decembra 2022 (direktiva o drugem stebru) 3 . V skladu s členom 57 direktive o drugem stebru mora Komisija do 30. junija 2023 Svetu predložiti poročilo o izvajanju prvega stebra izjave iz oktobra 2021. To poročilo vsebuje kratko oceno stanja pogajanj v OECD o prvem stebru. Ker delo v zvezi s prvim stebrom na ravni OECD še vedno poteka, to poročilo vsebuje oceno izvajanja prvega stebra v času priprave tega poročila.

2.Ocena izvajanja prvega stebra

Prvi steber je sestavljen iz dveh glavnih elementov 4 . Znesek A tržnim jurisdikcijam zagotavlja novo pravico do obdavčitve dela preostalega dobička 5 največjih in najbolj dobičkonosnih multinacionalnih podjetij na svetu. Znesek B je namenjen poenostavitvi in racionalizaciji uporabe načela običajnih tržnih pogojev pri osnovnih tržnih in distribucijskih dejavnostih znotraj države 6 .

Vključujoči okvir za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmerjanja dobička je oblikoval dogovor o ključnih elementih zneska A, kot se odraža v izjavi iz oktobra 2021. Vključujoči okvir za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmerjanja dobička je za nadaljevanje tehničnega dela pooblastil projektno skupino za digitalno gospodarstvo. V poročilu o napredku pri znesku A prvega stebra iz julija 2022 7 so opredeljeni naslednji ključni elementi zneska A:

·pravila o obsegu, ki vsebujejo pragove, katerih namen je zagotoviti, da se znesek A uporablja samo za velike in zelo dobičkonosne skupine. Ta pravila iz obsega zneska A izključujejo prihodke in dobičke iz naslova ekstraktivnih dejavnosti in reguliranih finančnih storitev;

·posebna vzročna zveza, ki opredeljuje, katere jurisdikcije so upravičene do zneska A, in podrobna pravila o virih prihodkov z metodologijo za ugotavljanje, kje se ustvarjajo prihodki skupine;

·pravila o davčni osnovi, ki določajo korake za izračun dobička (ali izgube) skupine, ki se uporabi za izračun zneska A;

·pravila za razporejanje dobička na podlagi formule, s katero se 25 % dobička skupine, ki presega 10-odstotni prag dobičkonosnosti prihodkov skupine, dodeli upravičenim tržnim jurisdikcijam, pri čemer se upošteva varni pristan za trženje in distribucijo za tržne jurisdikcije, ki imajo obstoječe pravice do obdavčitve preostalega dobička skupine;

·pravila za odpravo morebitnega dvojnega obdavčevanja, ki bi izhajalo iz uporabe zneska A poleg obstoječega sistema razporejanja dobička;

·ter postopek davčne varnosti za nova pravila v zvezi z zneskom A in vsemi povezanimi vprašanji.

Pravila o znesku A, ki se članicam projektne skupine za digitalno gospodarstvo že zdijo sprejemljiva, sekretariat OECD preoblikuje v določbe za vključitev v večstransko konvencijo in obrazložitev. V večstranski konvenciji bodo določene pravne obveznosti pogodbenic za usklajeno in dosledno izvajanje zneska A. Obrazložitev bo vsebovala komentarje in razlage pravil večstranske konvencije.

Tehnično delo projektne skupine za digitalno gospodarstvo še ni končano, zato je v prihodnjih tednih načrtovanih več sestankov. Med elementi večstranske konvencije, o katerih se še razpravlja, so: odprava dvojnega obdavčevanja, varni pristan za trženje in distribucijo, obravnava davčnih odtegljajev, mirovanje in odprava davkov na digitalne storitve ter drugi podobni enostranski ukrepi, izvajanje avtonomne oprostitve domačih podjetij in izjema za obrambne prihodke, pa tudi pogoj začetka veljavnosti.

Sekretariat OECD namerava tehnično delo zaključiti med 10. in 12. julijem 2023 ter predstaviti sveženj večstranske konvencije in obrazložitve. Ker jurisdikcije iz notranjih razlogov potrebujejo več časa za podpis večstranske konvencije, naj bi bila slovesnost ob njenem podpisu konec leta 2023.

Sekretariat OECD načrtuje tudi, da bo julija dosegel predhodni dogovor o glavnih elementih zneska B. Faza njihovega potrjevanja naj bi se izvedla do konca leta 2023. Elementi zneska B, o katerih si OECD zlasti prizadeva doseči dogovor, so:

·področje uporabe, pri čemer je treba do konca leta opraviti nadaljnje delo za boljšo opredelitev seznama izključenih dejavnosti in ustreznosti metodologije oblikovanja cen za digitalno blago;

·začetek faze potrjevanja okvira za oblikovanje cen, ki bo potekala do konca leta in bo vključevala začetek novega javnega posvetovanja;

·izvedbeni okvir, ki bo upošteval, da bo znesek B januarja 2024 vključen v smernice OECD za določanje transfernih cen, s pregledom zneska B po treh letih izvajanja.

3.Sklep

Komisija pozdravlja dosedanje znatno delo in napredek ter poziva vse udeležence, naj si prizadevajo za dokončen dogovor o večstranski konvenciji za izvajanje prvega stebra. Komisija močno podpira namero sekretariata OECD, da dokončno oblikuje večstransko konvencijo in obrazložitev ter sveženj predstavi julija 2023, da se zagotovi čimprejšnji podpis večstranske konvencije. S tem se ponuja priložnost za sklenitev zgodovinskega dogovora na področju mednarodne obdavčitve in dokončanje dela v zvezi z dvostebrno rešitvijo izjave iz oktobra 2021. Komisija bo storila vse, kar je v njeni moči, da bi zagotovila pravočasno in dosledno izvajanje prvega stebra na ravni EU.

(1)

https://www.oecd.org/tax/beps/statement-on-a-two-pillar-solution-to-address-the-tax-challenges-arising-from-the-digitalisation-of-the-economy-october-2021.htm.

(2)

https://www.oecd-ilibrary.org/docserver/782bac33-en.pdf?expires=1686754557&id=id&accname=oid031827&checksum=CA2158A15A6D3578CA5F47F381F39C5D.

(3)

Direktiva Sveta (EU) 2022/2523 z dne 15. decembra 2022 o zagotavljanju globalne minimalne davčne stopnje za mednarodne skupine podjetij in velike domače skupine v Uniji (UL L 328, 22.12.2022, str. 1).

(4)

Več podrobnosti je na voljo v načrtu za prvi steber: https://www.oecd-ilibrary.org/docserver/beba0634-en.pdf?expires=1686754864&id=id&accname=oid031827&checksum=514DF17DC29D8C2C6CFFDE643BFC3A6D

(5)

Za namen zneska A se preostali dobiček skupine opredeli kot dobiček, ki presega prag dobičkonosnosti v višini 10 % donosa skupine od prodaje.

(6)

Načelo običajnih tržnih pogojev je mednarodni standard za določanje transfernih cen za davčne namene, o katerem so se dogovorile države članice OECD.

(7)

https://www.oecd.org/tax/beps/progress-report-on-amount-a-of-pillar-one-july-2022.pdf.