8.7.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

C 263/32


Objava obvestila o odobritvi standardne spremembe specifikacije proizvoda za ime v vinskem sektorju iz člena 17(2) in (3) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33

(2022/C 263/10)

To obvestilo je objavljeno v skladu s členom 17(5) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 (1).

OBVESTILO O STANDARDNI SPREMEMBI, KI SPREMINJA ENOTNI DOKUMENT

„Arribes“

PDO-ES-A0614-AM03

Datum obvestila: 11. april 2022

OPIS ODOBRENIH SPREMEMB IN RAZLOGI ZANJE

1.   Spremembe fizikalno-kemijskih parametrov vin

OPIS

Zvišanje vsebnosti hlapnih kislin v belih vinih in vinih rosé ter zmanjšanje deleža alkohola in najnižje vsebnosti skupnih kislin v belih, rosé in rdečih vinih.

Ta sprememba se nanaša na točko 2(a) specifikacije proizvoda in točko 4 enotnega dokumenta.

To se šteje za standardno spremembo, ki se nanaša na enotni dokument. Ne pomeni bistvene spremembe zaščitenega proizvoda, ki ohranja lastnosti in profil, opisane v povezavi, ki so posledica prepleta naravnih in človeških dejavnikov. Zato se šteje, da ta sprememba ne spada v nobeno od kategorij iz člena 14(1) Uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI

Zvišanje vsebnosti hlapnih kislin v belih vinih in vinih rosé: ta sprememba je potrebna, ker novi enološki postopki (oranžna vina in staranje na usedlini) in načini shranjevanja teh vrst vina (sodi, amfore, betonski rezervoarji) omogočajo daljše staranje vin, pri čemer bistveno ne vplivajo na njihove organoleptične lastnosti.

Zmanjšanje deleža alkohola v vinih: zaradi zanimanja za bolj zdrave proizvode in boljšega upravljanja vinogradov lahko zdaj proizvajamo lažja, manj strukturirana vina, hkrati pa še vedno izkoriščamo potencial tal na območju, zajetem z ZOP „Arribes“.

Znižanje najnižje vsebnosti kislin v vinih: ker so se povprečne temperature v zadnjih letih zaradi podnebnih sprememb zvišale, ima grozdje nižjo vsebnost kislin. Varnejše proizvodne tehnike, ki se danes uporabljajo, omogočajo poznejše tehnološko zorenje, kar pomeni, da je treba najnižje dovoljene vrednosti znižati.

2.   Sprememba organoleptičnih lastnosti po posameznih vrstah vina

OPIS

Oddelek o organoleptičnih lastnostih vin je bil preoblikovan.

Ta sprememba se nanaša na točko 2(b) specifikacije proizvoda in točko 4 enotnega dokumenta.

To se šteje za standardno spremembo, ki se nanaša na enotni dokument. S to spremembo se prilagajajo organoleptične lastnosti, da se lahko pri senzorični analizi bolje ocenijo. Sprememba ne vpliva bistveno na proizvod, saj ta ohrani lastnosti in profil, opisane v povezavi, ki izhajajo iz prepleta naravnih in človeških dejavnikov. Zato se šteje, da ta sprememba ne spada v nobeno od kategorij iz člena 14(1) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33.

RAZLOGI

Organoleptični opis zaščitenih vin je treba spremeniti, da bi bilo njihove lastnosti mogoče povezati z opisniki, ki jih oceni komisija poskuševalcev, ki izpolnjuje merila iz standarda UNE-EN-ISO 17025.

3.   Odprava obveznosti, da morajo biti rezervoarji prevlečeni

OPIS

Črtan je bil zadnji stavek točke 4 oddelka 3(b.1) specifikacije proizvoda o obdelavi vina, v katerem je bilo navedeno, da morajo biti rezervoarji prevlečeni.

Ta sprememba se nanaša na točko 3(b.1) specifikacije proizvoda in točko 5 enotnega dokumenta.

Šteti bi jo bilo treba za standardno spremembo, ki spreminja enotni dokument, da bi se oddelek o obdelavi vina prilagodil najnovejšim dosežkom na področju sodobne enologije. Ne vključuje sprememb organoleptičnih lastnosti in fizikalno-kemijskih značilnosti vina, ki ostajajo nespremenjene. Ta sprememba ne spada v nobeno od kategorij iz člena 14(1) Uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI

Predlagano je bilo, da se črta zadnji stavek točke 4 v oddelku 3(b.1) specifikacije proizvoda o obdelavi vina, da bi se omogočila uporaba nekaterih trenutnih postopkov pridelave, s katerimi se dosegajo zelo dobri rezultati v kakovosti in ki vključujejo uporabo rezervoarjev, izdelanih iz materialov, kot je beton, ki niso prevlečeni.

4.   Dodajanje manjšinskih sort: puesta en cruz, gajo arroba, bastardillo chico, tinta jeromo in mandón

OPIS

Uvedenih je bilo pet novih sort. Črtano je bilo tudi razlikovanje med glavnimi in sekundarnimi sortami.

Ta sprememba se nanaša na točko 3(c) in točko 6 specifikacije proizvoda ter točko 7 enotnega dokumenta.

Šteti bi jo bilo treba za standardno spremembo, ki spreminja enotni dokument. Kot je bilo navedeno, dodajanje teh sort ne vpliva na posebni značaj vin z ZOP „Arribes“, temveč celo pripomore k njihovi optimizaciji. Ta sprememba ne spreminja povezave in zato ne spada v nobeno od kategorij iz člena 14(1) Uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI

Čeprav je bilo teh pet sort že vključenih med tradicionalne sorte s tega območja, so bile opredeljene in registrirane šele zdaj.

Te sorte je odkrila skupina raziskovalcev iz enote za vinogradništvo (oddelek za rastlinske pridelke) kmetijskega tehnološkega inštituta avtonomne skupnosti Kastilja in León (Instituto Tecnológico Agrario de Castilla y León) med izvajanjem raziskav na razmejenem območju ZOP „Arribes“ v letu 2002, ki so bile del raziskovalnega projekta o ponovnem uvajanju manjšinskih avtohotnih sort. Postopek registracije se je začel po določitvi lastnosti sort. Nazadnje so bile dodane na seznam vinskih sort, odobrenih v avtonomni skupnosti Kastilja in León, v skladu s Prilogo XI k Odloku AYG 1408/2018 z dne 19. decembra 2018 o možnostih za proizvodnjo vina v skupnosti Kastilja in León (BOCyL št. 2 z dne 3. januarja 2019). Ta odlok je bil pred kratkim spremenjen z Odlokom AGR/836/2020 z dne 4. septembra 2020 (BOCyL št. 190 z dne 15. septembra 2020).

Analiza vin, ki vsebujejo te sorte vinske trte, je pokazala, da se ohrani poseben značaj vin z ZOP „Arribes“ in da imajo vina kakovostne lastnosti, ki so z enološkega stališča pomembne in se ne smejo izgubiti. Upoštevati je treba tudi, da so se te sorte pogosto uporabljale pri pridelavi vina na tem območju, še preden je bila uvedena ZOP.

Črtano je bilo tudi razlikovanje med glavnimi in sekundarnimi sortami, ker ni potrebno.

5.   Preoblikovanje oddelka o povezavi

OPIS

Gre za posodobitev besedila iz oddelka o človeških dejavnikih pri povezavi, v katerem so bile navedene sorte, ki so zdaj vključene v specifikacijo proizvoda.

Ta sprememba se nanaša na točko 7(a.2) specifikacije proizvoda in točko 8.1 enotnega dokumenta.

Gre za standardno spremembo, ki sicer zadeva pododdelek povezave, vendar ne spreminja dela, ki se nanaša na medsebojni vpliv dejavnikov in lastnosti proizvoda. Vzročna povezava ni spremenjena. Zato ta sprememba ne spada v nobeno od kategorij iz člena 14(1) Uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI

Gre za posodobitev besedila o človeških dejavnikih iz oddelka o povezavi, v katerem je bilo navedeno, da so bile te manjšinske sorte takrat v postopku preučevanja, registracije in potrjevanja. Ta postopek je zdaj končan, zato je treba besedilo posodobiti, da bi se upoštevalo novo stanje v skladu z vključitvijo teh sort med odobrene sorte, iz katerih se lahko pridelujejo vina z ZOP „Arribes“.

6.   Izboljšanje besedila oddelka, v katerem je utemeljeno, zakaj je treba vino stekleničiti na mestu proizvodnje

OPIS

Oddelek, v katerem je pojasnjeno, zakaj je treba vino stekleničiti na mestu proizvodnje, je bil izboljšan.

Ta sprememba se nanaša na točko 8(b.2) specifikacije proizvoda in točko 9 enotnega dokumenta.

Gre za standardno spremembo, saj je zgolj formalna ter ne vključuje sprememb pravil in zahtev iz specifikacije proizvoda. Z drugimi besedami, obveznost, da je treba vino stekleničiti na mestu proizvodnje, je bila vedno del specifikacije proizvoda, izboljšano je bilo le besedilo o razlogih za to obveznost. Ta sprememba ne spada v nobeno od kategorij iz člena 14(1) Uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI

Gre le za izboljšavo besedila te zahteve, da se izboljša utemeljitev, saj se šteje, da je to bistvenega pomena za ohranjanje kakovosti končnega proizvoda.

7.   Posodobitev besedila določb o označevanju

OPIS

Besedilo je bilo izboljšano tako, da so se črtali zastareli pravni sklici.

Ta sprememba se nanaša na točko 8(b.3) specifikacije proizvoda, vendar se ne nanaša na enotni dokument.

Gre za standardno spremembo, saj ne spada v nobeno od kategorij iz člena 14(1) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33.

RAZLOGI

Gre za izboljšanje besedila, ki ne vključuje sprememb samih določb o označevanju.

8.   Uskladitev s pravili o preverjanju skladnosti s specifikacijo proizvoda

OPIS

Opis preverjanja je bil preoblikovan.

Ta sprememba se nanaša na točko 9(b) specifikacije proizvoda, vendar se ne nanaša na enotni dokument.

Gre za standardno spremembo, ki se ne nanaša na enotni dokument in ne spada v nobeno od kategorij iz člena 14(1) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33.

RAZLOGI

Predlagano je bilo preoblikovanje tega odstavka, da bi bil razumljivejši in v skladu s trenutno veljavnimi določbami prava Unije.

ENOTNI DOKUMENT

1.   Ime proizvoda

Arribes

2.   Vrsta geografske označbe

ZOP – zaščitena označba porekla

3.   Kategorije proizvodov vinske trte

1.

Vino

4.   Opis vina

1.   VINO – bela vina in vina rosé

KRATEK OPIS

Bela vina:

po videzu so rumene barve s sivimi do zlatimi odtenki,

po vonju imajo čiste arome (brez napak) s sadnim in/ali cvetličnim pridihom, lahko se zaznajo sledovi mineralnosti,

po okusu so polnega okusa z uravnoteženo vsebnostjo kislin.

Vino z vrenjem v sodu:

po videzu je njegova barva zaradi obdelave intenzivnejša kot pri mladih vrstah vina,

po vonju ima čiste arome z notami po prekajenem in praženem, ki se prepletajo s srednje intenzivnimi sadnimi in cvetličnimi notami, značilnimi za zadevno vrsto vina,

po okusu mora imeti oljnat, močan in kompleksen okus z dobro strukturiranimi hrastovimi notami.

Vina rosé:

po videzu so bledo rožnate do svetlo rdeče barve,

po vonju imajo čiste arome (brez napak) s prevladujočimi sadnimi zaznavami,

po okusu imajo sadne note, v katere se dobro vključijo kisline.

Starana vina rosé:

po videzu so rožnate barve z odtenki, ki izhajajo iz staranja,

po vonju imajo značilno čiste arome in uravnoteženo kombinacijo lesnih in sadnih not, kar je odvisno od obdobja staranja,

po okusu so dobro strukturirana, z dobrim ravnotežjem med kislinami in alkoholom ter dolgim pookusom.

(*)

Analitski parametri, ki v tem dokumentu niso določeni, so v skladu z veljavnimi predpisi.

Splošne analitske lastnosti

Največji delež skupnega alkohola (v vol. %)

 

Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %)

11,0

Najnižja vsebnost skupnih kislin

4,0 grama na liter, izraženega kot vinska kislina

Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v miliekvivalentih na liter)

11,67

Najvišja vsebnost skupnega žveplovega dioksida (v miligramih na liter)

150

2.   VINO – mlada rdeča vina

KRATEK OPIS

Po videzu so rdeča, od vijoličasto do slezenasto rdeče barve.

Po vonju imajo iskrene arome s sadnim in/ali mineralnim pridihom.

Po okusu so sadna z dobro uravnoteženo vsebnostjo kislin.

(*)

Analitski parametri, ki v tem dokumentu niso določeni, so v skladu z veljavnimi predpisi.

(**)

Za vina, starejša od enega leta, se zgornja meja vsebnosti hlapnih kislin izračuna na naslednji način: 0,7 g/l do deleža alkohola 10 vol. % + 0,06 g/l za vsak odstotek nad 10 vol. %

Splošne analitske lastnosti

Največji delež skupnega alkohola (v vol. %)

 

Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %)

11,0

Najnižja vsebnost skupnih kislin

4,0 grama na liter, izraženega kot vinska kislina

Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v miliekvivalentih na liter)

11,67

Najvišja vsebnost skupnega žveplovega dioksida (v miligramih na liter)

150

3.   VINO – starana rdeča vina

KRATEK OPIS

Po barvi so vijoličaste do rdeče barve, možni so tudi oranžni odtenki, ki so značilni za staranje. So srednje do zelo intenzivna.

Po vonju se ponašajo z iskrenimi, sadnimi aromami z notami po lesu in/ali sledovi mineralnosti.

Po okusu so dobro strukturirana, z aromo po lesu in dobro uravnoteženo vsebnostjo kislin.

(*)

Analitski parametri, ki v tem dokumentu niso določeni, so v skladu z veljavnimi predpisi.

(**)

Za vina, starejša od enega leta, se zgornja meja vsebnosti hlapnih kislin izračuna na naslednji način: 0,7 g/l do deleža alkohola 10 vol. % + 0,06 g/l za vsak odstotek nad 10 vol. %.

Splošne analitske lastnosti

Največji delež skupnega alkohola (v vol. %)

 

Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %)

12,0

Najnižja vsebnost skupnih kislin

4,0 grama na liter, izraženega kot vinska kislina

Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v miliekvivalentih na liter)

11,67

Najvišja vsebnost skupnega žveplovega dioksida (v miligramih na liter)

150

5.   Enološki postopki

5.1.   Posebni enološki postopki

1.

Posebni enološki postopek

Največji donos pri stiskanju: 72 litrov na 100 kilogramov grozdja.

Za vina z izrazom „FERMENTADO EN BARRICA“ (VRENJE V SODU) na nalepki je največja prostornina 600 litrov.

2.

Omejitve pri vinifikaciji

Za vina rosé je treba uporabiti vsaj 60 % grozdja rdečih sort vinske trte, odobrenih v skladu z ZOP.

5.2.   Največji donosi

1.

Rdeče sorte

7 000 kilogramov grozdja na hektar

2.

 

50,4 hektolitra na hektar

3.

Bele sorte

10 000 kilogramov grozdja na hektar

4.

 

72 hektolitrov na hektar

6.   Razmejeno geografsko območje

Geografsko območje ZOP „Arribes“ leži na severozahodu pokrajine Salamanca in jugovzhodu pokrajine Zamora.

Območje proizvodnje vključuje naslednje občine:

pokrajina Salamanca:

Ahigal de los Aceiteros, Aldeadávila de la Ribera, Corporario, Fregeneda (La), Hinojosa de Duero, Lumbrales, Masueco, Mieza, Peña (La), Pereña de la Ribera, Puerto Seguro, Redonda (La), San Felices de los Gallegos, Saucelle, Sobradillo, Valdenoguera, Vilvestre, Villar de la Yegua, Villar del Ciervo in Villarino de los Aires,

pokrajina Zamora:

Abelón, Argañin, Badilla, Carbajosa de Alba, Castro de Alcañices, Cibanal, Cozcurrita, Fariza, Fermoselle, Formariz, Fornillos de Fermoselle, Gamones, Luelmo, Mámoles, Monumenta, Moral de Sayago, Moralina, Pinilla de Fermoselle, Pino, Salto de Castro, Santa Eulalia, Torregamones, Villadepera, Villalcampo in Villardiegua de la Ribera.

Poligoni 2, 3, 4, 12, 13, 14 in 16 v občini Almaraz de Duero ter poligon 1 v občini Muelas del Pan.

7.   Sorte vinske trte

 

ALBILLO MAYOR

 

ALBILLO REAL

 

BRUÑAL – ALBARÍN TINTO

 

DOÑA BLANCA – MALVASÍA CASTELLANA

 

GAJO ARROBA

 

GARNACHA TINTA

 

GARRO – MANDÓN

 

JUAN GARCÍA – MOURATÓN

 

MENCÍA

 

MERENZAO – BASTARDILLO CHICO

 

RABIGATO – PUESTA EN CRUZ

 

RUFETE

 

SYRAH

 

TEMPRANILLO

 

TINTO JEROMO

 

VERDEJO

8.   Opis povezave

8.1.   Naravni in človeški dejavniki

Naravni dejavniki

Podnebje

Podnebne značilnosti območja Arribes del Duero so zelo značilne in so eno od glavnih meril za opredelitev tega območja, katerega podnebje se zelo razlikuje od podnebja preostalega dela regije. Padavin je razmeroma veliko, in sicer jih na leto pade 575–800 mm, ker okrožje leži na najzahodnejšem delu porečja reke Duero.

Relief vpliva tudi na velike temperaturne razlike. Temperaturni vzorec na polravnini je podoben kot v preostalem porečju (dolge, mrzle zime in kratka, vroča poletja), v rečnih dolinah (arribe) pa so temperature bistveno višje (približno 5 oC višje od tistih na polravnini), zato so zime krajše, poletja pa daljša. V zaprtih kanjonih ne poznajo zmrzali, saj je povprečna januarska temperatura približno 9 oC, avgusta pa se povzpne do približno 26 oC. V obeh letnih časih je veliko sonca, približno 2 680 ur na leto.

Podnebje na območju Arribes del Duero bi lahko opisali kot polvlažno mediteransko, saj je toplejše in vlažnejše kot v preostalem delu regije.

Tla

Večino tal na območju sestavljajo skrilasti graniti. Tla ne vsebujejo veliko apnenca ter so sveža, rodovitna in naravno kisla (vrednost pH 5–6), imajo meljasto-ilovnato teksturo in veliko kamenja. Zaradi vseh teh značilnosti se razlikujejo od tal na drugih sosednjih vinorodnih območjih.

Človeški dejavniki

Vinogradniki, ki pridelujejo grozdje za ZOP „Arribes“, so ob upoštevanju naravnih dejavnikov z leti opredelili značilnosti, opisane v nadaljevanju.

1.

Obstoj posebnega trsnega izbora. Večinska sorta (v tem primeru rdeče grozdje) je sorta juan garcía. Ta sorta, ki je glavna sestavina vin, zajetih z geografsko označbo, vinom daje edinstven, značilen in poseben značaj, ki še poudari njihovo strukturo in mehkobo. Druga tradicionalna sorta vinske trte, ki je pomembna tako po količini kot tudi zaradi svoje dokazane kakovosti, je sorta rufete, ta pa doda prefinjene arome ter daje vinom eleganco in kompleksnost.

Tu je še sorta bruñal (ki je najverjetneje avtohtona sorta tega območja), ki vedno doda barvitost in poveča delež alkohola. Vinogradniki na območju to sorto jasno spoštujejo in cenijo.

Te avtohtone sorte dopolnjujejo še druge sorte (tempranillo, garnacha, mencía (rdeče sorte) in malvasía, albillo ali verdejo (bele sorte), katerih značilen izraz je prav tako povezan z rastiščem na tem območju.

Poleg navedenih sort so v trsnem izboru zelo pomembne še očitno avtohtone sorte bastardillo chico, tinta jeromo, mandón, gajo arroba, puesta en cruz itd. Te sorte se že lahko uporabljajo za pridelavo zaščitenih vin, saj je končan postopek registracije in odobritve na podlagi študije o ponovnem uvajanju manjšinskih avtohtonih sort, ki so jo izvedli na (kmetijskem) tehnološkem inštitutu avtonomne skupnosti Kastilja in León.

V zadnjih letih so postale pomembne tudi druge sorte, ki so se dokazano dobro prilagodile območju in imajo posebne lastnosti, ki so povezane z razmerami na območju Arribes. To velja za rdečo sorto syrah, ki se intenzivno goji in ima pomembno mesto med sortami, ki jih gojijo na območju Arribes del Duero. Njene lastnosti se še bolj izrazijo, če se goji na kamnitih granitnih tleh in v toplem, sončnem podnebju (kar velja za območje Arribes). Ta sorta je razmeroma enostavna za gojenje in ni dovzetna za bolezni. Sorto syrah odlično dopolnjujejo avtohtone sorte, če se uporabi samostojno za sortno vino, pa na območju Arribes daje visokokakovostna vina, ki odlično izražajo posebnost območja.

2.–

Vinogradništvo ima na območju dolgo zgodovino. Vsaj 50 % vinskih trsov je bilo posajenih pred letom 1956 in skoraj vsi od njih so nizki. Le majhen delež vinskih trsov se goji na špalirjih. Nekaj vinskih trsov v kotlasti obliki so sicer preoblikovali v špalirje, vendar je to precej redek pojav.

3.–

Gostota zasaditve je visoka, tradicionalno 2 000–3 000 trsov na hektar.

8.2.   Značilnosti proizvoda

Vina, zajeta z ZOP „Arribes“, imajo značilen aromatični profil, po katerem se razlikujejo od vin, proizvedenih na drugih območjih. Razlog za to je njihova naravna vsebnost kislin, ki jim daje svežino. Pri rdečih vinih je to tudi posledica visoke koncentracije polifenolov, arome zrelega, marmeladnega sadja ter značilnih mineralnih not.

8.3.   Opis povezave

1.

Sezona gojenja vinske trte se začne spomladi (ki je na tem območju zgodnejša) in je na območju Arribes del Duero zelo intenzivna, saj pade veliko dežja, kar koristi rastlinam. To pomembno vpliva na pravilno naravno vsebnost kislin v vinu, saj ta običajno ni nižja od 5,5 g/l.

2.–

Temperaturni vzorec na območju Arribes del Duero omogoča, da sadje dozori do popolnosti, kar daje višjo koncentracijo polifenolov. Tako se spremeni aromatični profil vin, ki imajo pogosto arome prezrelega, marmeladnega sadja.

3.–

Trsni izbor na območju Arribres je zelo poseben in se razlikuje od trsnega izbora na drugih območjih. Zato imajo tudi vina zelo edinstven aromatični profil in običajno posebne organoleptične lastnosti.

9.   Bistveni dodatni pogoji (pakiranje, označevanje, druge zahteve)

Pravni okvir:

v nacionalni zakonodaji

Vrsta dodatnega pogoja:

pakiranje na razmejenem geografskem območju

Opis pogoja:

Postopek proizvodnje vina vključuje stekleničenje in nato staranje vin, zato se lahko organoleptične lastnosti in fizikalno-kemijske značilnosti iz te specifikacije proizvoda jamčijo le, če vsi postopki obdelave vina potekajo na območju proizvodnje. Da se zagotovijo kakovost, poreklo in nadzor ter ker je stekleničenje vin, zajetih z ZOP „Arribes“, ena od kritičnih točk pri doseganju lastnosti, opredeljenih v tej specifikaciji proizvoda, je treba ta postopek izvesti v polnilnicah vinarn na območju proizvodnje.

Pravni okvir:

v nacionalni zakonodaji

Vrsta dodatnega pogoja:

dodatne določbe o označevanju

Opis pogoja:

Na nalepki mora biti navedeno leto trgatve, tudi če vino ni starano.

Na nalepki so lahko navedeni naslednji izrazi:

izraz „DENOMINACIÓN DE ORIGEN“ namesto izraza „ZAŠČITENA OZNAČBA POREKLA“,

vina rosé in rdeča vina: izrazi „CRIANZA“, „RESERVA“ in „GRAN RESERVA“, če vino izpolnjuje zahteve iz veljavne zakonodaje, ter izraz „ROBLE“, če vino izpolnjuje zahteve iz veljavne zakonodaje in je bilo vsaj tri mesece starano v hrastovih sodih,

vsa vina: izraz „FERMENTADO EN BARRICA“ (VRENJE V SODU), če izpolnjujejo zahteve iz veljavne zakonodaje in so vsaj tri mesece vrela v hrastovih sodih.

Povezava na specifikacijo proizvoda

www.itacyl.es/documents/20143/342640/PCC+DOP+ARRIBES+Rev+2.docx/8bc6c048-a143-5813-e576-e8876e19c90d


(1)  UL L 9, 11.1.2019, str. 2.