Bruselj, 16.11.2022

COM(2022) 645 final

2022/0381(NLE)

Predlog

UREDBA SVETA

o spremembi Uredbe (EU) 2021/2283 o odprtju in zagotavljanju upravljanja avtonomnih tarifnih kvot Unije za nekatere kmetijske in industrijske proizvode


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Za proizvode, katerih proizvodnja v Uniji ni zadostna, da bi krila potrebe uporabniške industrije v Uniji v danem obdobju veljavnosti kvote, je treba določiti avtonomne tarifne kvote Unije. Odpreti bi bilo treba tarifne kvote Unije za ustrezne količine po stopnji dajatve nič ali znižanih stopnjah dajatve, ne da bi to povzročilo motnje na trgu takih proizvodov.

Svet Evropske unije je 20. decembra 2021 sprejel Uredbo (EU) 2021/2283 1 o odprtju in zagotavljanju upravljanja avtonomnih tarifnih kvot Unije za nekatere kmetijske in industrijske proizvode, da bi se povpraševanje po zadevnih proizvodih v Uniji zadovoljilo pod najbolj ugodnimi pogoji.

Uredba se posodobi vsakih šest mesecev, da bi se upoštevale potrebe industrije Unije.

Komisija je ob pomoči skupine za gospodarsko-tarifna vprašanja pregledala vse zahtevke držav članic za dajatve znotraj avtonomne tarifne kvote.

Komisija po tem pregledu meni, da je upravičeno, da se odprejo avtonomne tarifne kvote za nekatere nove proizvode, ki trenutno niso navedeni v Prilogi k Uredbi Sveta (EU) 2021/2283. V zvezi z nekaterimi drugimi proizvodi je treba spremeniti besedilo poimenovanja ali dodeliti nove oznake TARIC ali pa se je pojavila potreba po povečanju začetne kvote. Proizvode, pri katerih tarifna kvota ni več v gospodarskem interesu Unije, bi bilo treba umakniti.

Zaradi jasnosti je priporočljivo, da se objavi prečiščeno besedilo Priloge k Uredbi Sveta (EU) 2021/2283, ki bo v celoti nadomestilo prejšnjo prilogo.

Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

Ta predlog ne zadeva držav, ki so z Unijo sklenile preferencialni trgovinski sporazum, niti držav kandidatk in potencialnih držav kandidatk za preferencialne sporazume z Unijo (npr. splošni sistem preferencialov, trgovinski režim za skupino afriških, karibskih in pacifiških držav, sporazumi o prosti trgovini).

Skladnost z drugimi politikami Unije

Predlog je v skladu s politikami Unije na področju kmetijstva, trgovine, podjetništva, razvoja, okolja in zunanjih odnosov.

Cilj ukrepov za liberalizacijo trgovine, ki jih vsebuje ta predlog, je zagotoviti izvajanje začasne opustitve skupne carinske tarife Unije v okviru načel in ciljev zunanjega delovanja Unije iz člena 21 PEU ter usklajenost različnih področij zunanjega delovanja Unije in zunanjega delovanja z drugimi politikami Unije. Zato je primerno, da se več proizvodov s poreklom iz Rusije in Belorusije izključi iz tarifnega znižanja, da se zagotovi skladnost z omejevalnimi ukrepi, ki jih je Unija sprejela proti tema državama po ruskem napadu na Ukrajino. Da pa bi zagotovili ustrezno oskrbo in preprečili resne motnje na nekaterih trgih EU, je treba ohraniti tarifne kvote za nekatere proizvode s poreklom iz Rusije.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Pravna podlaga tega predloga je člen 31 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

Predlog je v izključni pristojnosti Unije. Načelo subsidiarnosti se zato ne uporablja.

Sorazmernost

Predlog je v skladu z načelom sorazmernosti. Predvideni ukrepi so skladni z načeli za poenostavitev postopkov za gospodarske subjekte, vključene v zunanjo trgovino, kot je navedeno v Sporočilu Komisije o avtonomnih tarifnih opustitvah in kvotah 2 . V skladu s členom 5(4) Pogodbe o Evropski uniji (PEU) ta uredba ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje zastavljenih ciljev.

Izbira instrumenta

V skladu s členom 31 PDEU „[c]arine skupne carinske tarife določi Svet na predlog Komisije“. Zato je uredba Sveta ustrezen instrument.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z DELEŽNIKI IN OCEN UČINKA

Naknadne ocene/preverjanja primernosti obstoječe zakonodaje

Shema avtonomnih tarifnih kvot je bila del ocenjevalne študije o avtonomnih tarifnih opustitvah, ki je bila izvedena leta 2013 3 .

Razlog za to je, da sta ukrepa podobna, razen da avtonomne tarifne kvote omejujejo obseg uvoza, avtonomne tarifne opustitve pa omogočajo popolno ali delno opustitev običajnih dajatev, ki se uporabljajo za nekatero blago, ki se uvozi v EU, v neomejeni količini. Na podlagi ocene je bilo ugotovljeno, da je osnovna utemeljitev sheme še vedno veljavna. Podjetja iz Unije, ki uvažajo blago po shemi, lahko znatno prihranijo pri stroških. Ti prihranki pa imajo lahko širše pozitivne učinke, kot so večja konkurenčnost, učinkovitejše proizvodne metode ter ustvarjanje ali ohranjanje delovnih mest v Uniji, odvisno od zadevnega proizvoda, podjetja in sektorja. Podrobnejši podatki o prihrankih na podlagi te uredbe so v točki 4 in v priloženi oceni finančnih posledic zakonodajnega predloga.

Posvetovanja z deležniki

Komisiji je pri pripravi tega predloga pomagala skupina za gospodarsko-tarifna vprašanja, ki jo sestavljajo delegacije vseh držav članic in Turčije.

Skupina za gospodarsko-tarifna vprašanja je skrbno ocenila vsak zahtevek (nov zahtevek ali zahtevek za spremembo). Proučila je vsak primer, da bi se prepričala, da ne povzroča nobene škode proizvajalcem Unije ter da krepi in utrjuje konkurenčnost proizvodnje v Uniji. Člani skupine za gospodarsko-tarifna vprašanja so pripravili oceno na podlagi lastnih razprav, države članice pa so se posvetovale z zadevnimi panogami, združenji, gospodarskimi zbornicami in drugimi deležniki.

Vse navedene tarifne kvote so bile predmet dogovorov ali kompromisov, doseženih v razpravah skupine za gospodarsko-tarifna vprašanja. Opredeljeno ni bilo nobeno potencialno resno tveganje z nepopravljivimi posledicami.

Ocena učinka

Predlagane spremembe so popolnoma tehnične narave in se nanašajo le na področje uporabe tarifnih kvot, ki so navedene v Prilogi k Uredbi Sveta (EU) 2021/2283. Ocena učinka ni bila izvedena, ker naj predlagane spremembe seznama proizvodov, ki bi bili upravičeni do avtonomnih dajatev skupne carinske tarife, ne bi imele pomembnejšega vpliva.

Temeljne pravice

Predlog ne vpliva na temeljne pravice.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Predlog nima finančnih posledic za odhodke, ima pa finančne posledice za prihodke. Ta priloga vsebuje osem novih proizvodov. Nepobrane dajatve, ki ustrezajo zadevnim tarifnim kvotam, se izračunajo na podlagi napovedi držav članic, ki so te kvote zahtevale, za leto 2021. Vendar je zaradi črtanja 15 kvot in ponovne uvedbe tarif vpliv na pobiranje carin ocenjen na presežek v višini 14 milijona EUR letno. Skupni pozitivni učinek na tradicionalna lastna sredstva proračuna EU je ocenjen na 10,5 milijona EUR na leto (tj. 75 % skupnega zneska). V oceni finančnih posledic zakonodajnega predloga so bolj podrobno določene proračunske posledice predloga.

5.DRUGI ELEMENTI

Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

Predlagani ukrepi se upravljajo v okviru integrirane tarife Evropske unije (TARIC) (vključeni so v TARIC, upravljajo pa se s podatkovno zbirko QUOTA), uporabljajo pa jih carinske uprave držav članic.

2022/0381 (NLE)

Predlog

UREDBA SVETA

o spremembi Uredbe (EU) 2021/2283 o odprtju in zagotavljanju upravljanja avtonomnih tarifnih kvot Unije za nekatere kmetijske in industrijske proizvode

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 31 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Da bi se zagotovila zadostna in neprekinjena oskrba z nekaterimi kmetijskimi in industrijskimi proizvodi, ki se v Uniji ne proizvajajo v zadostnih količinah, ter da bi se na ta način preprečile motnje na trgu teh proizvodov, so bile z Uredbo Sveta (EU) 2021/2283 odprte avtonomne tarifne kvote 4 . Proizvodi v okviru navedenih tarifnih kvot se lahko uvažajo v Unijo po znižanih stopnjah dajatve ali po stopnji dajatve nič.

(2)Ker je v interesu Unije, da se zagotovi ustrezna oskrba z nekaterimi industrijskimi proizvodi, in ob upoštevanju dejstva, da se enaki, enakovredni ali nadomestni proizvodi v Uniji ne proizvajajo v zadostnih količinah, je treba odpreti nove tarifne kvote z zaporednimi številkami 09.2921, 09.2922, 09.2923, 09.2924, 09.2925, 09.2926, 09.2927 in 09.2931 po stopnji dajatve nič za ustrezne količine zadevnih proizvodov.

(3)Ker obseg tarifnih kvot pod zaporednima številkama 09.2723 in 09.2763 ne ustreza več potrebam gospodarskih subjektov v Uniji, bi bilo treba spremeniti poimenovanje proizvodov iz teh kvot in oznake TARIC, ki se uporabljajo za te proizvode.

(4)Ker je zagotavljanje ustrezne dobave nekaterih industrijskih izdelkov v interesu Unije, bi bilo treba povečati tarifne kvote z zaporednimi številkami 09.2563, 09.2682, 09.2828 in 09.2854.

(5)Ker se je proizvodna zmogljivost Unije za nekatere industrijske proizvode povečala, bi bilo treba zmanjšati tarifne kvote z zaporednima številkama 09.2575 in 09.2913.

(6)Za tarifne kvote z zaporednimi številkami 09.2580, 09.2819, 09.2839 in 09.2855 je treba podaljšati obdobje veljavnosti kvote, višino kvote pa bi bilo treba prilagoditi na letni ravni, saj so bile tarifne kvote odprte samo za obdobje šestih mesecev in je še vedno v interesu Unije, da se ohranijo.

(7)Ker ni več v interesu Unije, da se ohranijo tarifne kvote z zaporednimi številkami 09.2003, 09.2576, 09.2577, 09.2592, 09.2650, 09.2673, 09.2688, 09.2694, 09.2708, 09.2710, 09.2734, 09.2799, 09.2829, 09.2866 in 09.2880, bi jih bilo treba zapreti.

(8)Hkrati so se odnosi med Unijo in Rusijo v zadnjih letih poslabšali, zlasti zaradi nespoštovanja mednarodnega prava s strani Rusije ter neizzvane in neupravičene invazije na Ukrajino. Svet je 6. oktobra 2022 sprejel osmi sveženj sankcij 5 proti Rusiji zaradi vojaške agresije proti Ukrajini in poročil o grozodejstvih, ki so jih zagrešile ruske oborožene sile v Ukrajini.

(9)Čeprav je Rusija članica Svetovne trgovinske organizacije, se lahko Unija sklicuje na izjeme, ki se uporabljajo na podlagi Sporazuma o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije, zlasti člena XXI Splošnega sporazuma o carinah in trgovini iz leta 1994, zlasti v zvezi z obveznostjo, da se proizvodom, uvoženim iz Rusije, priznajo ugodnosti, priznane podobnim proizvodom, uvoženim iz drugih držav (obravnava po načelu države z največjimi ugodnostmi).

(10)Glede na poslabšanje odnosov med Unijo in Rusijo zato zaradi zagotovitve skladnosti z ukrepi in načeli Unije na področju zunanjega delovanja Unije ne bi bilo primerno, da bi bili proizvodi, ki jih zajema ta uredba, s poreklom iz Rusije upravičeni do dajatev proste obravnave in obravnave po načelu države z največjimi ugodnostmi. Zato je treba za navedene proizvode odpraviti tarifne kvote.

(11)Tudi odnosi med Unijo in Belorusijo so se v zadnjih letih poslabšali, ker beloruski režim ne spoštuje mednarodnega prava ter temeljnih in človekovih pravic. Poleg tega Belorusija od samega začetka zagotavlja obsežno podporo ruski vojaški agresiji proti Ukrajini.

(12)Unija od oktobra 2020 postopoma uvaja omejevalne ukrepe proti Belorusiji zaradi nenehnih kršitev človekovih pravic, instrumentalizacije migrantov in vpletenosti v rusko vojaško agresijo proti Ukrajini. Ker Belorusija ni članica Svetovne trgovinske organizacije, Unija na podlagi Sporazuma o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije za proizvode iz Belorusije ni dolžna odobriti obravnave po načelu države z največjimi ugodnostmi. Poleg tega trgovinski sporazumi omogočajo sprejetje nekaterih ukrepov, ki so upravičeni na podlagi veljavnih določb o izjemah, zlasti varnostnih izjemah.

(13)Glede na poslabšanje odnosov med Belorusijo in Unijo zato za zagotovitev skladnosti z ukrepi in načeli Unije na področju zunanjega delovanja Unije ne bi bilo primerno, da bi bili proizvodi, ki jih zajema ta uredba, s poreklom iz Belorusije upravičeni do dajatev proste obravnave in obravnave po načelu države z največjimi ugodnostmi.

(14)Vendar je treba za zagotovitev ustrezne oskrbe in preprečitev resnih motenj na nekaterih trgih EU za nekatere proizvode s poreklom iz Rusije, ki se uvrščajo pod oznake TARIC 2712 90 39 10, 2926 10 00 10, 3204 17 00 30 oziroma 7604 29 10 30, ohraniti tarifne kvote z zaporednimi številkami 09.2600, 09.2742, 09.2698 in 09.2835. Zadevni proizvodi so v letih 2019 do 2021 predstavljali več kot 50 % skupne vrednosti uvoza v Unijo, pri čemer ni bilo alternativnih dobaviteljev iz drugih tretjih držav ali pa so bili omejeni. Vrednost tega uvoza bi pomenila, da so gospodarski subjekti industrije Unije v veliki meri odvisni od tega uvoza in da bi jim odprava tarifnih kvot povzročila nesorazmerne težave.

(15)Zato je glede na navedeno odprava opustitve dajatev skupne carinske tarife za nekatere proizvode s poreklom iz Rusije in Belorusije primerna in dovoljena ob uporabi splošnih pravil v zvezi z dajatvami iz Priloge I k Uredbi Sveta (EGS) št. 2658/87 6 in zlasti prvega dela, oddelek I, del B, točka 1, navedene Priloge.

(16)Ker je odobritev avtonomnih tarifnih kvot izjema od uporabe dajatev skupne carinske tarife, ponovna uvedba teh dajatev skupne carinske tarife za uvoz s poreklom iz Belorusije in Rusije pomeni vrnitev v normalno stanje (glej točki 2.1.2 in 2.2.1 sporočila Komisije o avtonomnih tarifnih opustitvah in kvotah). Zato omejena odprava tarifnih kvot za nekatere proizvode s poreklom iz Rusije in Belorusije ni omejevalni ukrep ali prepoved, ampak je njen namen preprečiti, da bi imeli ti državi posredne koristi od enostranskega ukrepa Unije, in zagotoviti splošno skladnost ukrepov Unije.

(17)Uredbo (EU) 2021/2283 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(18)Da bi se izognili prekinitvam pri uporabi sheme tarifnih kvot in da bi upoštevali smernice iz Sporočila Komisije o avtonomnih tarifnih opustitvah in kvotah, je treba spremembe tarifnih kvot iz te uredbe za zadevne proizvode uporabljati od 1. januarja 2023. Ta uredba bi morala zato začeti veljati nemudoma –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba (EU) 2021/2283 se spremeni:

(1)v členu 1 se doda naslednji odstavek:

„4. Opustitev iz odstavka 2 se ne uporablja za proizvode s poreklom iz Belorusije in Rusije, razen za zaporedne številke kvot 09.2600, 09.2742, 09.2698 in 09.2835.“;

(2)Priloga se nadomesti z besedilom iz Priloge k tej uredbi.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 1. januarja 2023.

Uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

   Za Svet

   predsednik

OCENA FINANČNIH POSLEDIC ZAKONODAJNEGA PREDLOGA

1.    NASLOV PREDLOGA:

Uredba Sveta o spremembi Uredbe (EU) 2021/2283 o odprtju in zagotavljanju upravljanja avtonomnih tarifnih kvot Unije za nekatere kmetijske in industrijske proizvode

2.    PRORAČUNSKE VRSTICE

Poglavje in člen: poglavje 12, člen 120

Znesek v proračunu za leto 2023: 21 590 300 000

3.    FINANČNE POSLEDICE

   Predlog nima finančnih posledic.

X    Predlog nima finančnih posledic za odhodke, ima pa finančne posledice za prihodke. Učinek je naslednji:

v mio. EUR (na eno decimalno mesto natančno)

Proračunska vrstica

Prihodki 7

12-mesečno obdobje z začetkom dd. mm. llll

[Leto: 2023]

Člen 120

posledice za lastna sredstva

1. 1. 2023

+10,5

Ta priloga vsebuje osem novih proizvodov. Nepobrane dajatve, ki ustrezajo tem tarifnim kvotam in so izračunane na podlagi napovedi držav članic, ki so te kvote zahtevale, za leto 2021, znašajo 5 073 751 EUR na leto.

Zaradi ponovne uvedbe carin je bilo iz Priloge k tej uredbi umaknjenih 15 proizvodov. To pomeni povečanje pobranih carin za 19 156 708 EUR na leto.

Na podlagi navedenega se pozitivni učinek na prihodke proračuna EU, ki izhaja iz te uredbe, ocenjuje na 5 073 751 EUR – 19 156 708 EUR = +14 082 957 EUR (bruto znesek, vključno s stroški pobiranja) x 0,75 = +10 562 218 EUR na leto (neto znesek).

4.    UKREPI PROTI GOLJUFIJAM

Posebna raba nekaterih proizvodov, ki jih zajema ta uredba Sveta, se bo preverila v skladu s členom 254 Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. oktobra 2013 o carinskem zakoniku Unije.

Poleg tega lahko države članice izvajajo carinske kontrole, ki se jim zdijo primerne v okviru obvladovanja tveganja, ki ga izvajajo, kot je določeno v členu 46 Uredbe (EU) št. 952/2013.

(1)    UL L 458, 22.12.2021, str. 33.
(2)    UL C 363, 13.12.2011, str. 6.
(3)     http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/publications/studies/index_en.htm
(4)    Uredba Sveta (EU) 2021/2283 z dne 20. decembra 2021 o odprtju in zagotavljanju upravljanja avtonomnih tarifnih kvot Unije za nekatere kmetijske in industrijske proizvode ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1388/2013 (UL L 458, 22.12.2021, str. 33).
(5)    Uredba Sveta (EU) 2022/1903 (UL 259 I, str. 1) Uredba Sveta (EU) 2022/1904 (UL 259 I, str. 3) Uredba Sveta (EU) 2022/1905 (UL 259 I, str. 76) Uredba Sveta (EU) 2022/1906 (UL 259 I, str. 79)
(6)    Uredba Sveta (EGS) št. 2658/87 z dne 23. julija 1987 o tarifni in statistični nomenklaturi ter skupni carinski tarifi (UL L 256, 7.9.1987, str. 1).
(7)    Pri tradicionalnih lastnih sredstvih (carine, prelevmani na sladkor) se navedejo neto zneski, tj. bruto zneski po odbitku 25 % stroškov pobiranja.

Bruselj, 16.11.2022

COM(2022) 645 final

PRILOGA

k

predlogu uredbe Sveta

o spremembi Uredbe (EU) 2021/2283 o odprtju in zagotavljanju upravljanja avtonomnih tarifnih kvot Unije za nekatere kmetijske in industrijske proizvode








PRILOGA

„PRILOGA

Zaporedna številka

Oznaka KN

TARIC

Poimenovanje blaga

Obdobje veljavnosti kvote

Višina kvote

Dajatev znotraj kvote (%)

09.2849

ex 0710 80 69

10

Gobe vrste Auricularia polytricha (nekuhane ali kuhane v vreli vodi ali pari), zamrznjene, namenjene za proizvodnjo pripravljenih jedi

 (1)(2)

1.1.-31.12.

700 ton

0 %

09.2664

ex 2008 60 39

30

Sladke češnje, ki vsebujejo dodan alkohol, z vsebnostjo sladkorja ne več kot 9 mas. %, s premerom ne več kot 19,9 mm, s koščico, za uporabo v čokoladnih izdelkih

 (1)

1.1.-31.12.

1 000 ton

10 %

09.2925

ex 2309 90 31

ex 2309 90 31

ex 2309 90 96

ex 2309 90 96

41

49

41

49

Krmni dodatek z vsebnostjo suhe snovi:

68 mas. % ali več, vendar ne več kot 80 mas. % L-lizin sulfata in

ne več kot 32 mas. % drugih sestavin, kot so ogljikovi hidrati in druge aminokisline

1.1.-31.12.

100 000 ton

0 %

09.2913

ex 2401 10 35

ex 2401 10 70

ex 2401 10 95

ex 2401 10 95

ex 2401 10 95

ex 2401 20 35

ex 2401 20 70

ex 2401 20 95

ex 2401 20 95

ex 2401 20 95

91

10

11

21

91

91

10

11

21

91

Naravni nepredelan tobak, narezan ali ne na običajno velikost, s carinsko vrednostjo ne manj kot 450 EUR za 100 kg neto mase, ki se uporablja kot vezivo ali ovoj v proizvodnji izdelkov iz tarifne podštevilke 2402 10 00

 (1)

1.1.-31.12.

3 000 ton

0 %

09.2828

2712 20 90

Parafinski vosek, ki vsebuje manj kot 0,75 mas. % olja

1.1.-31.12.

140 000 ton

0 %

09.2600

ex 2712 90 39

10

Surovi parafinski vosek (CAS RN 64742-61-6)

1.1.-31.12.

100 000 ton

0 %

09.2578

ex 2811 19 80

50

Sulfamidna kislina (CAS RN 5329-14-6) s čistočo 95 mas. % ali več, z dodatkom največ 5 mas. % silicijevega dioksida (CAS RN 112926-00-8) kot sredstva proti strjevanju ali ne

1.1.-31.12.

27 000 ton

0 %

09.2928

ex 2811 22 00

40

Kremenčevo polnilo v obliki zrnc,  s čistoto silicijevega dioksida 97 mas. % ali več

1.1.-31.12.

1 700 ton

0 %

09.2806

ex 2825 90 40

30

Volframov trioksid, vključno modri volframov oksid (CAS RN 1314-35-8 ali CAS RN 39318-18-8)

1.1.-31.12.

12 000 ton

0 %

09.2819

ex 2833 25 00

30

Bakrov hidroksid sulfat (Cu4(OH)6(SO4)), hidrat (CAS RN 12527-76-3) s čistoto 98 mas. % ali več

1.1.-31.12.

240 000 kg

0 %

09.2872

ex 2833 29 80

40

Cezijev sulfat (CAS RN 10294-54-9) v trdni obliki ali kot vodna raztopina, ki vsebuje več kot 48 , vendar največ 52 mas. % cezijevega sulfata

1.1.-31.12.

400 ton

0 %

09.2567

ex 2903 22 00

10

Trikloretilen (CAS RN 79-01-6) s čistoto 99 mas. % ali več

1.1.-31.12.

11 885 000 kg

0 %

09.2837

ex 2903 79 30

20

Bromoklorometan (CAS RN 74-97-5)

1.1.-31.12.

600 ton

0 %

09.2933

ex 2903 99 80

30

1,3-diklorobenzen (CAS RN 541-73-1)

1.1.-31.12.

2 600 ton

0 %

09.2700

ex 2905 12 00

10

Propan-1-ol (propil alkohol) (CAS RN 71-23-8)

1.1.-31.12.

15 000 ton

0 %

09.2830

ex 2906 19 00

40

Ciklopropilmetanol (CAS RN 2516-33-8)

1.1.-31.12.

20 ton

0 %

09.2851

ex 2907 12 00

10

O-krezol (CAS RN 95-48-7) s čistoto ne manj kot 98,5 mas. %

1.1.-31.12.

20 000 ton

0 %

09.2704

ex 2909 49 80

20

2,2,2',2'-tetrakis(hidroksimetil)-3,3'-oksidipropan-1-ol (CAS RN 126-58-9)

 

1.1.-31.12.

500 ton

0 %

09.2565

ex 2914 19 90

70

Kalcijev acetilacetonat (CAS RN 19372-44-2) s čistoto 95 mas. % ali več

1.1.-31.12.

400 ton

0 %

09.2852

ex 2914 29 00

60

Ciklopropil metil ketona (CAS RN 765-43-5)

1.1.-31.12.

300 ton

0 %

09.2638

ex 2915 21 00

10

Ocetna kislina s čistoto 99 mas. % ali več (CAS RN 64-19-7)

1.1.-31.12.

1 000 000 ton

0 %

09.2679

2915 32 00

Vinil acetat (CAS RN 108-05-4)

1.1.-31.12.

450 000 ton

0 %

09.2728

ex 2915 90 70

85

Etil trifluoroacetat (CAS RN 383-63-1)

1.1.-31.12.

400 ton

0 %

09.2665

ex 2916 19 95

30

Kalijev (E,E)-heksa-2,4-dienoat (CAS RN 24634-61-5)

1.1.-31.12.

8 250 ton

0 %

09.2684

ex 2916 39 90

28

2,5-dimetilfenilacetil klorid (CAS RN 55312-97-5)

1.1.-31.12.

700 ton

0 %

09.2599

ex 2917 11 00

40

Dietil oksalat (CAS RN 95-92-1)

1.1.-31.12.

500 ton

0 %

09.2769

ex 2917 13 90

10

Dimetil sebacat (CAS RN 106-79-6)

1.1.-31.12.

1 000 ton

0 %

09.2634

ex 2917 19 80

40

Dodekanedojska kislina (CAS RN 693-23-2), s čistoto več kot 98,5 mas. %

1.1.-31.12.

8 000 ton

0 %

09.2808

ex 2918 22 00

10

O-acetilsalicilna kislina (CAS RN 50-78-2)

1.1.-31.12.

120 ton

0 %

09.2646

ex 2918 29 00

75

Oktadecil 3-(3,5-di-tert-butil-4-hidroksifenil)propionat (CAS RN 2082-79-3):

z deležem proizvoda, ki prehaja skozi sito z velikostjo odprtin 500 μm več kot 99 mas. % in

s tališčem 49 ali več, vendar največ 54 °C,

za uporabo v proizvodnji enopaketnih stabilizatorjev za obdelavo PVC na podlagi mešanic prahu (prahu ali granul)

 (1)

1.1.-31.12.

380 ton

0 %

09.2647

ex 2918 29 00

80

Pentaeritritol tetrakis(3-(3,5-di-terc-butil-4-hidroksifenil)propionat) (CAS RN 6683-19-8)

z deležem proizvoda, ki prehaja skozi sito z velikostjo odprtin 250 μm več kot 75 mas. % in sito s širino rež 500 μm več kot 99 mas. % ter

s tališčem 110 ali več, vendar največ 125 °C,

za uporabo v proizvodnji enopaketnih stabilizatorjev za obdelavo PVC na podlagi mešanic prahu (prahu ali granul)

 (1)

1.1.-31.12.

140 ton

0 %

09.2975

ex 2918 30 00

10

Benzofenon-3,3’,4,4’-tetrakarboksilni dianhidrid (CAS RN 2421-28-5)

1.1.-31.12.

1 000 ton

0 %

09.2598

ex 2921 19 99

75

Oktadecilamin (CAS RN 124-30-1)

1.1.-31.12.

400 ton

0 %

09.2649

ex 2921 29 00

60

Bis(2-dimetilaminoetil)(metil)amin (CAS RN 3030-47-5)

1.1.-31.12.

1 700 ton

0 %

09.2682

ex 2921 41 00

10

Anilin (CAS RN 62-53-3) s čistoto 99 mas. % ali več

1.1.-31.12.

220 000 ton

0 %

09.2617

ex 2921 42 00

89

4-fluoro-N-(1-metiletil)benzenamin (CAS RN 70441-63-3)

1.1.-31.12.

500 ton

0 %

09.2602

ex 2921 51 19

10

o-fenilendiamin (CAS RN 95-54-5)

1.1.-31.12.

1 800 ton

0 %

09.2921

ex 2922 19 00

22

2-(dimetilamino)etanol akrilat (CAS RN 2439-35-2) s čistoto 99 mas. % ali več

1.1.-31.12.

14 000 ton

0 %

09.2563

ex 2922 41 00

20

L-lizin hidroklorid (CAS RN 657-27-2) ali vodna raztopina L-lizina (CAS RN 56-87-1), ki vsebuje 50 mas. % ali več L-lizina

1.1.-31.12.

300 000 ton

0 %

09.2575

ex 2923 90 00

87

(3-kloro-2-hidroksipropil)trimetilamonijev klorid (CAS RN 3327-22-8), v obliki vodne raztopine, ki vsebuje 65 mas. % ali več, vendar ne več kot 71 mas. % (3-kloro-2-hidroksipropil)trimetilamonijevega klorida

1.1.-31.12.

12 000 ton

0 %

09.2922

ex 2923 90 00

88

Vodna raztopina, ki vsebuje 78 mas. % ali več, vendar ne več kot 82 mas. % [2-(akriloiloksi)etil]trimetilamonijevega klorida (CAS RN 44992-01-0)

1.1.-31.12.

10 000 ton

0 %

09.2854

ex 2924 19 00

85

3‐iodoprop-2‐il N-butilkarbamat (CAS RN 55406‐53‐6)

1.1.-31.12.

450 ton

0 %

09.2874

ex 2924 29 70

87

Paracetamol (INN) (CAS RN 103-90-2)

1.1.-31.12.

20 000 ton

0 %

09.2742

ex 2926 10 00

10

Akrilonitril (CAS RN 107-13-1) za uporabo v proizvodnji blaga iz 55. poglavja in tarifne številke 6815

 (1)

1.1.-31.12.

60 000 ton

0 %

09.2583

ex 2926 10 00

30

Akrilonitril (CAS RN 107-13-1) za uporabo v proizvodnji blaga iz tarifnih številk 2921, 2924, 3903, 3906, 3908, 3911 in 4002

 (1)

1.1.-31.12.

40 000 ton

0 %

09.2856

ex 2926 90 70

84

2-nitro-4-(trifluorometil)benzonitril (CAS RN 778-94-9)

1.1.-31.12.

900 ton

0 %

09.2581

ex 2929 10 00

25

1,5-naftilen diizocianat (CAS RN 3173-72-6) s čistoto 90 mas. % ali več

1.1.-31.12.

300 ton

0 %

09.2685

ex 2929 90 00

30

Nitrogvanidin (CAS RN 556-88-7)

1.1.-31.12.

6 500 ton

0 %

09.2597

ex 2930 90 98

94

Bis [3-(trietoksisilil)propil]disulfid (CAS RN 56706-10-6)

1.1.-31.12.

6 000 ton

0 %

09.2596

ex 2930 90 98

96

2-kloro-4-(metilsulfonil)-3-((2,2,2-trifluoroetoksi)metil) benzojska kislina (CAS RN 120100-77-8)

1.1.-31.12.

300 ton

0 %

09.2580

ex 2931 90 00

75

Heksadeciltrimetoksisilan (CAS RN 16415-12-6) s čistoto najmanj 95 mas. %, za uporabo v proizvodnji polietilena

 (1)

1.1.-31.12.

165 ton

0 %

09.2842

2932 12 00

2-furaldehid (furfuraldehid)

1.1.-31.12.

10 000 ton

0 %

09.2696

ex 2932 20 90

25

Dekan-5-olid (CAS RN 705-86-2)

1.1.-31.12.

6 000 kg

0 %

09.2697

ex 2932 20 90

30

Dodekan-5-olid (CAS RN 713-95-1)

1.1.-31.12.

6 000 kg

0 %

09.2812

ex 2932 20 90

77

Heksan-6-olid (CAS RN 502-44-3)

1.1.-31.12.

4 000 ton

0 %

09.2858

2932 93 00

Piperonal (CAS RN 120-57-0)

1.1.-31.12.

220 ton

0 %

09.2839

ex 2933 39 99

09

2-(2-piridil)etanol (CAS RN 103-74-2) s čistoto 99 mas. % ali več

1.1.-31.12.

700 ton

0 %

09.2860

ex 2933 69 80

30

1,3,5-Tris[3-(dimetilamino)propil]heksahidro-1,3,5-triazin (CAS RN 15875-13-5)

1.1.-31.12.

600 ton

0 %

09.2566

ex 2933 99 80

05

1,4,7,10-tetraazaciklododekan (CAS RN 294-90-6) s čistoto 96 mas. % ali več

1.1.-31.12.

60 ton

0 %

09.2658

ex 2933 99 80

73

5-(acetoacetilamino)benzimidazolon (CAS RN 26576-46-5)

1.1.-31.12.

400 ton

0 %

09.2593

ex 2934 99 90

67

5-klorotiopen-2-karbosilna kislina (CAS RN 24065-33-6)

1.1.-31.12.

45 000 kg

0 %

09.2675

ex 2935 90 90

79

4-[[(2-metoksibenzoil)amino]sulfonil]benzoil klorid (CAS RN 816431-72-8)

1.1.-31.12.

1 000 ton

0 %

09.2945

ex 2940 00 00

20

D-ksiloza (CAS RN 58-86-6)

1.1.-31.12.

400 ton

0 %

09.2686

ex 3204 11 00

75

Barvilo C.I. Disperse Yellow 54 (CAS RN 7576-65-0 ) in preparati na osnovi tega barvila, ki vsebujejo 99 mas. % ali več barvila C.I. Disperse Yellow 54 

1.1.-31.12.

250 ton

0 %

09.2676

ex 3204 17 00

14

Preparati na osnovi barvila C.I. Pigment Red 48:2 (CAS RN 7023-61-2), ki vsebujejo 60 ali več, vendar manj kot 85 mas. %, barvila C.I. Pigment Red 48:2

1.1.-31.12.

50 ton

0 %

09.2698

ex 3204 17 00

30

Barvilo C.I. Pigment Red 4 (CAS RN 2814-77-9) in preparati na osnovi tega barvila, ki vsebujejo 60 mas. % ali več barvila C.I. Pigment Red 4

1.1.-31.12.

150 ton

0 %

09.2659

ex 3802 90 00

19

S tokomsode kalcinirana diatomejska zemlja

1.1.-31.12.

35 000 ton

0 %

09.2908

ex 3804 00 00

10

Natrijev lignosulfonat (CAS RN 8061-51-6)

1.1.-31.12.

40 000 ton

0 %

09.2889

3805 10 90

Sulfatni terpentin

1.1.-31.12.

25 000 ton

0 %

09.2935

ex 3806 10 00

10

Kolofonija in smolne kisline, dobljene iz svežih oljnatih smol (oleo smol)

1.1.-31.12.

280 000 ton

0 %

09.2832

ex 3808 92 90

40

Pripravek, ki vsebuje 38 mas. % ali več, vendar ne več kot 50 mas. % cinkovega piritiona (INN) (CAS RN 13463-41-7) v vodni disperziji

1.1.-31.12.

500 ton

0 %

09.2923

ex 3808 94 20

40

Vodna raztopina, ki vsebuje:

10,0 mas. % ali več, vendar ne več kot 11,3 mas. % 5-kloro-2-metil-2H-izotiazol-3-ona,

3,0 mas. % ali več, vendar ne več kot 4,1 % 2-metil-2H-izotiazol-3-ona,

s skupno koncentracijo izotiazolonov (CAS RN 55965-84-9) 13,0 mas. % ali več, vendar ne več kot 15,4 mas. %,

18 mas. % ali več, vendar ne več kot 22 mas. % nitratov, izračunanih kot natrijev nitrat, in

5 mas. % ali več, vendar ne več kot 8 mas. % kloridov, izračunanih kot natrijev klorid

1.1.-31.12.

3 000 ton

0 %

09.2926

ex 3811 21 00

31

Dodatek, ki ga sestavljajo predvsem:

fosforoditiojska kislina, zmes O,O-bis (izobutil in pentil) estrov, cinkove soli (CAS RN 68457-79-4),

8 mas. % ali več mineralnega olja, vendar ne več kot 15 mas. %,

za uporabo v proizvodnji mešanic dodatkov za mazalna olja

 (1)

1.1.-31.12.

700 ton

0 %

09.2876

ex 3811 29 00

57

Dodatki, sestavljeni iz reakcijskih produktov difenilamina in razvejanih nonenov:

z vsebnostjo več kot 20 mas. %, vendar ne več kot 50 mas. % 4-monononildifenilamina in

z vsebnostjo več kot 50 mas. %, vendar ne več kot 80 mas. % 4,4’-dinonildifenilamina,

s skupnim deležem 2,4-dinonildifenilamina in 2,4’-dinonildifenilamina, ki ne znaša več kot 15 mas. %,

za uporabo v proizvodnji mazalnih olj

 (1)

1.1.-31.12.

900 ton

0 %

09.2927

ex 3811 29 00

80

Dodatki, ki vsebujejo:

več kot 70 mas. %  2,5-bis(terc-nonilditio)-1,3,4-tiadiazol(CAS RN 89347-09-1), in

več kot 15 mas. % 5-(terc-nonilditio)- 1,3,4-tiadiazol-2(3H)-tion (CAS RN 97503-12-3),

 za uporabo v proizvodnji mazalnih olj

 (1)

1.1.-31.12.

500 ton

0 %

09.2814

ex 3815 90 90

76

Katalizator, ki sestoji iz titanovega dioksida in volframovega trioksida

1.1.-31.12.

3 000 ton

0 %

09.2644

ex 3824 99 92

77

Preparat, ki vsebuje:

55 mas. % ali več, vendar ne več kot 78 mas. % dimetil glutarata (CAS RN 1119-40-0),

10 mas. % ali več, vendar ne več kot 30 mas. % dimetil adipata (CAS RN 627-93-0) in

ne več kot 35 mas. % dimetil sukcinata (CAS RN 106-65-0)

1.1.-31.12.

10 000 ton

0 %

09.2681

ex 3824 99 92

85

Mešanica bis(3-trietoksisililpropil) sulfidov (CAS RN 211519-85-6 )

1.1.-31.12.

9 000 ton

0 %

09.2907

ex 3824 99 93

67

Mešanica fitosterolov, v obliki prahu, ki vsebujejo:

75 mas % ali več sterolov

ne več kot 25 mas % stanolov

za uporabo v proizvodnji stanolov/sterolov ali estrov stanolov/sterolov

 (1)

1.1.-31.12.

2 500 ton

0 %

09.2568

ex 3824 99 96

91

Mešanica, v obliki peletov, ki vsebuje:

49 mas. % ali več, vendar ne več kot 50 mas. % bis[3-(trietoksisilil)propil] polisulfidov (CAS RN 211519-85-6), in

50 mas. % ali več, vendar ne več kot 51 mas. % rastlinskega oglja (CAS RN 1333-86-4),

od katerega 75 mas. % ali več lahko prehaja skozi sito z velikostjo odprtin 0,60 mm, skozi sito z velikostjo odprtin 0,25 mm pa ne prehaja več kot 10 mas. % (določeno po metodi ASTM D1511)

1.1.-31.12.

1 500 ton

0 %

09.2820

ex 3827 90 00

10

Zmesi, ki vsebujejo:

60 ali več, vendar največ 90 mas. % 2-kloropropena (CAS RN 557-98-2),

8 ali več, vendar največ 14 mas. % (Z)-1-kloropropena (CAS RN 16136-84-8),

5 ali več, vendar največ 23 mas. % 2-kloropropena (CAS RN 75-29-6),

največ 6 mas. % 3-kloropropena (CAS RN 107-05-1) in

največ 1 mas. % etil klorida (CAS RN 75-00-3)

1.1.-31.12.

6 000 ton

0 %

09.2671

ex 3905 99 90

81

Polivinil butiral (CAS RN 63148-65-2):

vsebuje 17,5–20 mas. % hidroksilnih skupin in

ima mediano velikosti delcev (D50) najmanj 0,6mm

1.1.-31.12.

12 500 ton

0 %

09.2846

ex 3907 40 00

25

Mešanica polimerov iz polikarbonata in poli(metilmetakrilata) z masnim deležem polikarbonata najmanj 98,5, v obliki peletov ali granul, s svetlobno prepustnostjo najmanj 88,5 %, izmerjeno na preskusnem vzorcu debeline 4,0 mm pri valovni dolžini λ = 400 nm (po ISO 13468-2)

1.1.-31.12.

2 000 ton

0 %

09.2585

ex 3907 99 80

70

Kopolimer poli(etilentereftalata) in cikloheksan dimetanola, ki vsebuje več kot 10 mas. % cikloheksan dimetanola

1.1.-31.12.

60 000 ton

2 %

09.2855

ex 3910 00 00

10

Tekoči poli(metilhidrosiloksan) s končnimi (terminalnimi) trimetilsililnimi skupinami (CAS RN 63148-57-2) s čistoto 99,9 mas. % ali več

1.1.-31.12.

500 ton

0 %

09.2931

ex 3911 90 11

10

Poli(oksi-1,4-fenilensulfonil-1,4-fenilenoksi-1,4-fenilenizopropiliden-1,4-fenilen) (CAS RN 25135-51-7 in CAS RN 25154-01-2), v eni od oblik, navedenih v opombi 6(b) k temu poglavju, ki vsebuje največ 20 mas. % dodatkov

1.1.-31.12.

6 300 ton

0 %

09.2723

ex 3911 90 19

35

Poli(oksi-1,4-fenilensulfonil-1,4-fenilenoksi-4,4’-bifenilen) (CAS RN 25608-64-4 in 25839-81-0), ki vsebuje največ 20 mas. % dodatkov

1.1.-31.12.

5 000 ton

0 %

09.2816

ex 3912 11 00

20

Kosmiči iz celuloznega acetata

1.1.-31.12.

75 000 ton

0 %

09.2573

ex 3913 10 00

20

Natrijev alginat, pridobljen iz rjave morske (CAS RN 9005-38-3) alge

z izgubo pri sušenju ne več kot 15 mas. % (4 ure pri 105 °C),

z ne več kot 2 mas. % v vodi netopne frakcije, računano na suho snov

1.1.-31.12.

2 000 ton

0 %

09.2641

ex 3913 90 00

87

Natrijev hialuronat, nesterilen:

s povprečno molsko maso (Mw)  ne več kot 900 000,

z ravnjo endotoksinov, ki ni višja od 0,008 enot endotoksina (EU)/mg,

z vsebnostjo etanola, ki ni višja od 1 mas %,

z vsebnostjo izopropanola, ki ni višja od 0,5 mas %

1.1.-31.12.

300 kg

0 %

09.2661

ex 3920 51 00

50

Plošče iz polimetilmetakrilata, ki izpolnjujejo naslednje standarde:

EN 4364 (MIL-P-5425E) in DTD5592A ali

EN 4365 (MIL-P-8184) in DTD5592A

1.1.-31.12.

100 ton

0 %

09.2645

ex 3921 14 00

20

Celičast blok regenerirane celuloze, impregniran z vodo, ki vsebuje magnezijev klorid in kvaterno amonijevo spojino, v velikosti 100 cm (± 10 cm) x 100 cm (± 10 cm) x 40 cm (± 5 cm)

1.1.-31.12.

1 700 ton

0 %

09.2572

ex 5205 26 00

ex 5205 27 00

10

10

Surova bela enojna bombažna preja

iz česanih vlaken,

s povprečno dolžino vlaken 36,5 mm ali več,

proizvedena s postopkom kompaktnega prstanskega predenja s komprimiranim zrakom,

z odpornostjo na trganje 26,5 cN/tex ali več (v skladu s standardom ISO 2062:2009, pri hitrosti 5000 mm/min)

1.1.-31.12.

50 000 ton

0 %

09.2848

ex 5505 10 10

10

Odpadki sintetičnih vlaken (vključno z izčeski, odpadno prejo in razvlaknjenimi tekstilnimi materiali) iz najlona ali drugih poliamidov (PA6 in PA66)

 

1.1.-31.12.

10 000 ton

0 %

09.2721

ex 5906 99 90

20

Tkan in laminiran gumirani tekstilni material z naslednjimi lastnostmi:

iz treh plasti,

ena zunanja plast je iz akrilnega materiala,

druga zunanja plast je iz poliestrskega materiala,

srednja plast je iz gume iz klorobutila,

srednja plast ima težo 452 g/m² ali več, vendar ne več kot 569 g/m²,

tekstilni material ima skupno težo 952 g/m² ali več, vendar ne več kot 1 159 g/m², in

tekstilni material je skupne debeline 0,8 mm ali več, vendar ne več kot 4 mm,

ki se uporablja v proizvodnji zložljivih streh za motorna vozila

 (1)

1.1.-31.12.

375 000 m²

0 %

09.2628

ex 7019 66 00

10

Steklena tkana mreža iz steklenih vlaken, prevlečenih s plastiko, z maso 120 g/m² (± 10 g/m²), za uporabo v proizvodnji navojnih komarnikov s fiksnim okvirjem

1.1.-31.12.

3 000 000 m²

0 %

09.2652

ex 7409 11 00

ex 7410 11 00

30

40

Folije in trakovi iz prečiščenega bakra, proizvedeni z elektrolizo, debeline 0,015 mm ali več

1.1.-31.12.

1 020 ton

0 %

09.2662

ex 7410 21 00

55

Plošče:

sestavljene iz vsaj ene plasti tkanine iz steklenih vlaken, impregnirane z epoksidno smolo,

prevlečene na eni ali na obeh straneh z bakreno folijo debeline največ 0,15 mm,

z dielektrično konstanto (DK) manj kot 5,4 pri 1 MHz, merjeno v skladu z IPC-TM-650 2.5.5.2,

s tangento izgub manj kot 0,035 pri 1 MHz, merjeno v skladu z IPC-TM-650 2.5.5.2 in

s faktorjem CTI (Comparative Tracking Index) 600 ali več

1.1.-31.12.

80 000 m²

0 %

09.2835

ex 7604 29 10

30

Palice iz aluminijeve zlitine s premerom 300,1 mm ali več, do vključno 533,4 mm

1.1.-31.12.

1 000 ton

0 %

09.2736

ex 7607 11 90

ex 7607 11 90

ex 7607 11 90

ex 7607 11 90

75

77

78

79

Trak ali folija iz zlitine aluminija in magnezija:

iz zlitine, ki ustreza standardu 5182-H19 ali 5052-H19,

v zvitkih z zunanjim premerom najmanj 1250 mm, vendar ne več kot 1350 mm, 

debeline (s toleranco ± 0,006 mm) 0,15, 0,16, 0,18 ali 0,20 mm,

širine (s toleranco ± 0,3 mm) 12,5, 15,0, 16,0, 25,0, 35,0, 50,0 ali 356 mm,

s toleranco izbočenosti ne več kot 0,4 mm/750 mm,

z izmerjeno ploskostjo ± 4 mednarodnih enot (I-unit),

z natezno trdnostjo več kot 365 (5182-H19) ali 320 MPa (5052-H19) in

z raztezkom ob pretrganju A50 več kot 3 % (5182-H19) ali 2,5 % (5052-H19)

za uporabo v proizvodnji lamel za žaluzije

 (1)

1.1.-31.12.

600 ton

0 %

09.2722

8104 11 00

Surov magnezij, ki vsebuje vsaj 99,8 mas % magnezija

1.1.-31.12.

120 000 ton

0 %

09.2840

ex 8104 30 00

20

Magnezij v obliki prahu:

čistoto 98 ali več, ampak ne več kot 99,5  mas. % in

z velikostjo delcev 0,2 ali več, vendar ne več kot 0,8 mm

1.1.-31.12.

2 000 ton

0 %

09.2629

ex 8302 49 00

91

Teleskopski ročaj iz aluminija, ki se uporablja za proizvodnjo potovalnih kovčkov, potovalnih torb

 (1)

1.1.-31.12.

1 500 000 kosov

0 %

09.2720

ex 8413 91 00

50

Glava črpalke za visokotlačno črpalko z dvema valjema iz kovanega jekla z:

brušenimi fitingi z navojem premera 10 ali več, vendar ne več kot 36,8 mm in

izvrtanimi kanali za gorivo premera 3,5 ali več, vendar ne več kot 10 mm,

ki se uporablja v sistemih za vbrizgavanje dizelskega goriva

1.1.-31.12.

65 000 kosov

0 %

09.2569

ex 8414 90 00

80

Ohišje turbine turbinskega polnilnika iz lite aluminijeve zlitine ali litega železa:

 z odpornostjo proti toploti do 400 °C,

 z odprtino 30 mm ali več, vendar ne več kot 300 mm, kamor se vstavi rotor kompresorja,

za uporabo v avtomobilski industriji

 (1)

1.1.-31.12.

4 000 000 kosov

0 %

09.2570

ex 8482 91 90

10

Valjčki z logaritmičnim profilom in premerom 25 mm ali več, vendar ne več kot 70 mm, ali kroglice s premerom 30 mm ali več, vendar ne več kot 100 mm,

iz jekla 100Cr6 ali jekla 100CrMnSi6-4 (ISO 3290),

z odstopanjem 0,5 mm ali manj, kot je določeno z metodo FBH,

za uporabo v industriji vetrnih turbin

 (1)

1.1.-31.12.

600 000 kosov

0 %

09.2738

ex 8482 99 00

30

Medeninaste kletke z naslednjimi lastnostmi:

kontinuirno ali centrifugalno lite,

stružene,

ki vsebujejo 35 ali več, vendar ne več kot 38 mas. % cinka,

ki vsebujejo 0,75 ali več, vendar ne več kot 1,25 mas. % svinca,

ki vsebujejo 1,0 ali več, vendar ne več kot 1,4 mas. % aluminija, ter

z natezno trdnostjo 415 Pa ali več,

ki se uporabljajo za proizvodnjo krogličnih ležajev

1.1.-31.12.

50 000 kosov

0 %

09.2857

ex 8482 99 00

50

Notranji in zunanji obroči iz jekla, nezglajeni, zunanji obroč z notranjim žlebom, notranji obroč z zunanjim žlebom, zunanjega premera:

14 mm ali več, vendar največ 77 mm pri notranjem obroču, in

26 mm ali več, vendar največ 101 mm pri zunanjem obroču,

za uporabo pri proizvodnji ležajev

 (1)

1.1.-30.6.

12 000 000 kg

0 %

09.2924

ex 8501 31 00

80

Elektronsko sprožilo, ki sestoji iz:

motorja na enosmerni tok z močjo manj kot 600 W,

za uporabo z napajalno napetostjo od 12 V do 48 V,

s priključkom za motor (električni priključek),

z brezkontaktnim senzorjem položaja,

vgrajeno v pravokotno ohišje, široko manj kot 100 mm in dolgo manj kot 150 mm, z reduktorjem in ročico, pritrjenima na pogonsko gred motorja, ali

v cilindričnem ohišju dolžine manj kot 150 mm in s premerom manj kot 100 mm, z nitmi, vgrajenimi v rotor motorja za linearno premikanje integrirane regulacijske palice

1.1.-31.12.

650 000 kosov

0 %

09.2763

ex 8501 40 20

ex 8501 40 80

65

60

Električni motor na izmenični tok, enofazni, s komutatorjem ali brez,

z nominalno izhodno močjo 180 W ali več,

z vhodno močjo 150 W ali več, vendar ne več kot 2 700 W,

z zunanjim premerom več kot 120 mm (± 0,2 mm), vendar ne več kot 135 mm (± 0,2 mm),

z nominalno hitrostjo več kot 10 000 obr./min, vendar ne več kot 50 000 obr./min,

opremljen z ventilatorjem za indukcijo zraka ali ne,

z mehansko napravo (zobniki, vijaki, zobniški prenos itd.) na gredi ali brez nje,

za uporabo pri proizvodnji gospodinjskih aparatov

 (1)

1.1.-31.12.

2 000 000 kosov

0 %

09.2672

ex 8529 90 92

ex 9405 42 31

75

70

Plošča tiskanega vezja s svetlečimi diodami:

opremljena s prizmami/lečami ali ne ter

opremljena s priključki ali ne

za proizvodnjo enot za osvetlitev ozadja za blago iz tarifne številke 8528

 (1)

1.1.-31.12.

115 000 000 kosov

0 %

09.2574

ex 8537 10 91

73

Večnamenska naprava (instrumenti na armaturni plošči vozila)

z ukrivljenim prikazovalnikom TFT-LCD (polmera 750 mm) s površinami, občutljivimi na dotik,

z mikroprocesorji in spominskimi čipi,

z zvočnim modulom in zvočnikom,

s priključki za CAN, tremi priključki za vodilo LIN, priključki za LVDS in priključki za Ethernet,

za upravljanje različnih funkcij (npr. vzmetenje, osvetlitev),

za prikaz podatkov o vozilu in navigaciji glede na razmere (npr. hitrost, števec za merjenje prevožene poti, raven polnjenja pogonskega akumulatorja),

za uporabo v proizvodnji osebnih avtomobilov, ki jih poganja izključno električni motor iz tarifne podštevilke HS 8703 80

 (1)

1.1.-31.12.

66 900 kosov

0 %

09.2910

ex 8708 99 97

75

Podporni nosilec iz aluminijeve zlitine, z odprtinami za pritrditev, z maticami ali brez, za posredno pritrditev menjalnika na karoserijo vozila, za uporabo pri proizvodnji blaga iz poglavja 87

 (1)

1.1.-31.12.

200 000 kosov

0 %

09.2668

ex 8714 91 10

ex 8714 91 10

ex 8714 91 10

21

31

75

Okvirji koles, izdelani iz ogljikovih vlaken in umetnih smol, za uporabo v proizvodnji koles (vključno z električnimi kolesi)

 (1)

1.1.-31.12.

600 000 kosov

0 %

09.2564

ex 8714 91 10

ex 8714 91 10

ex 8714 91 10

25

35

77

Okvir, izdelan iz aluminija ali aluminija, ogljikovih vlaken in umetne smole, za uporabo pri proizvodnji koles (vključno z električnimi kolesi)

 (1)

1.1.-31.12.

9 600 000 kosov

0 %

09.2579

ex 9029 20 31

ex 9029 90 00

40

40

Kombinirana instrumentna plošča:

s koračnim motorjem,

z analognimi kazalci in številčnicami,

z ali brez mikroprocesorske krmilne enote,

z ali brez LED indikatorjev ali LCD zaslona

ki prikazujejo vsaj:

hitrost,

število vrtljajev motorja,

temperaturo motorja,

količino goriva,

ki komunicira prek protokolov CAN-BUS in/ali K-LINE,

za uporabo v proizvodnji izdelkov iz poglavja 87

 (1)

1.1.-31.12.

160 000 kosov

0 %

(1)

Za opustitev dajatev velja carinski nadzor glede posebne rabe v skladu s členom 254 Uredbe (EU) št. 952/2013.

(2)

Vendar se opustitev tarifnih dajatev ne uporablja, če obdelavo izvajajo podjetja za trgovino na drobno ali gostinska podjetja.“