Bruselj, 24.10.2022

COM(2022) 539 final

2022/0331(CNS)

Predlog

UREDBA SVETA

o spremembi Uredbe (EU) št. 389/2012 glede izmenjave informacij, ki se vodijo v elektronskih evidencah, o gospodarskih subjektih, ki sodelujejo pri gibanju trošarinskega blaga med državami članicami v komercialne namene


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Tržno gibanje trošarinskega blaga znotraj EU se lahko izvaja pod režimom odloga plačila trošarine (v nadaljnjem besedilu: odlog plačila trošarine) ali po tem, ko je sproščeno v porabo na ozemlju ene države članice in se nato giba na ozemlje druge države članice za dobavo v komercialne namene (v nadaljnjem besedilu: trošarina plačana). Trenutno se z računalniško podprtim sistemom iz člena 1 Sklepa (EU) 2020/263 Evropskega parlamenta in Sveta 1 spremljajo samo gibanja pod režimom odloga plačila trošarine. Za ta gibanja so v Direktivi Sveta 2008/118/ES 2 ustvarjene in opredeljene vrste gospodarskih subjektov.

V skladu s poglavjem V Direktive Sveta 2020/262 3 se od 13. februarja 2023 gibanje blaga s plačano trošarino spremlja prek računalniško podprtega sistema. V Direktivi Sveta 2020/262 so bile ustvarjene in opredeljene posebne vrste gospodarskih subjektov za gibanje blaga s plačano trošarino.

Uredba Sveta (EU) št. 389/2012 4 določa pravno podlago za upravno sodelovanje med državami članicami. Vsaka država članica vodi elektronsko zbirko podatkov, ki vsebuje evidenci s podatki o gospodarskih subjektih, ki sodelujejo pri gibanju trošarinskega blaga. V okviru upravnega sodelovanja si države članice izmenjujejo podatke iz teh evidenc s centralno evidenco, ki jo upravlja Komisija, samo v zvezi z gospodarskimi subjekti, ki sodelujejo pri gibanju blaga pod režimom odloga plačila trošarine.

Na podlagi člena 19 Uredbe Sveta (EU) št. 389/2012 bodo države članice od 13. februarja 2023 v istih elektronskih evidencah vodile podatke o gospodarskih subjektih, ki sodelujejo pri gibanju blaga s plačano trošarino. Ti gospodarski subjekti so v Direktivi Sveta 2020/262 opredeljeni kot certificirani pošiljatelji in certificirani prejemniki.

Države članice s tem predlogom uskladijo postopek izmenjave podatkov o gospodarskih subjektih, ki sodelujejo pri gibanju blaga pod režimom odloga plačila trošarine, z izmenjavo podatkov o gospodarskih subjektih, ki sodelujejo pri gibanju blaga s plačano trošarino .

S to uskladitvijo se bo nadalje izpopolnila digitalizacija spremljanja gibanja trošarinskega blaga, ki je sproščeno v porabo na ozemlju ene države članice in se giba na ozemlje druge države članice za dobavo v komercialne namene, ter se bo izboljšal boj proti davčnim goljufijam.

Ta predlog bo nadomestil tudi sklicevanja na uredbo, ki bo razveljavljena. Natančneje, Uredba Sveta (EU) št. 389/2012 se sklicuje na Uredbo Komisije (ES) št. 684/2009 5 . Navedena uredba bo razveljavljena s 13. februarjem 2023 in bo nadomeščena z Delegirano uredbo Komisije (EU) .../... [Urad za publikacije: vstaviti številko objave uredbe, navedene v opombi] 6 . S tem predlogom bo sklic na prejšnjo uredbo nadomeščen s sklicem na novo.

Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

Predlog se navezuje na Direktivo Sveta (EU) 2020/262, ki opredeljuje gibanje trošarinskega blaga, ki je sproščeno v porabo na ozemlju ene države članice in se giba na ozemlje druge države članice za dobavo v komercialne namene.

Cilj tega predloga je razširiti področje uporabe členov 15, 19 in 20 Uredbe Sveta (EU) št. 389/2012, da bi si države članice izmenjevale informacije o vseh gospodarskih subjektih in ne le o tistih, ki sodelujejo pri gibanju trošarinskega blaga pod režimom odloga plačila trošarine.

Ta predlog je nadalje povezan z Direktivo Sveta (EU) 2020/262, saj je Delegirana uredba (EU) .../... [Urad za publikacije: vstaviti številko objave], ki bo nadomestila Uredbo Komisije (ES) št. 684/2009, v skladu z Direktivo Sveta (EU) 2020/262.

Skladnost z drugimi politikami Unije

Ta predlog spremembe je zelo tehnične narave in posledično ne vpliva na druge politike Unije.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Predlog temelji na členu 113 Pogodbe o delovanju Evropske unije. V navedenem členu je določeno, da Svet po posebnem zakonodajnem postopku ter po posvetovanju z Evropskim parlamentom in Ekonomsko-socialnim odborom soglasno sprejme določbe za harmonizacijo pravil držav članic na področju posrednega obdavčenja.

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

Načelo subsidiarnosti se uporablja, če ta predlog ne spada v izključno pristojnost Evropske unije.

Države članice ne morejo doseči ciljev predloga, temveč je te cilje mogoče lažje doseči na ravni Evropske unije. Uredba Sveta (EU) št. 389/2012 določa usklajena pravila glede izmenjave podatkov za nemoteno gibanje trošarinskega blaga med državami članicami, saj bi jih sicer države članice lahko določale dvostransko z razlikami med posameznimi državami članicami. Ta predlog razširja uporabo obstoječih postopkov izmenjave podatkov na gospodarske subjekte, ki sodelujejo pri gibanju trošarinskega blaga, ki je sproščeno v porabo na ozemlju ene države članice in se giba na ozemlje druge države članice za dobavo v komercialne namene.

Sorazmernost

Predlagana sprememba ne presega tistega, kar je potrebno za rešitev perečih vprašanj in s tem za dosego ciljev Pogodbe, tj. pravilnega in učinkovitega delovanja notranjega trga.

Ta predlog je v skladu z načeli sorazmernosti iz člena 5(4) Pogodbe o Evropski uniji.

Cilj predloga je uvedba obveznosti držav članic v zvezi z izmenjavo podatkov o gospodarskih subjektih, ki sodelujejo pri gibanju blaga v skladu s poglavjem V, oddelek 2, Direktive (EU) 2020/262, ki se vodijo v nacionalnih evidencah, s centralno evidenco. Brez tega predloga popolna izmenjava informacij ne bo mogoča, kar bo negativno vplivalo na upravno breme za gospodarske subjekte, tveganje goljufij in upravno sodelovanje med pristojnimi organi držav članic.

Izbira instrumenta

Uredba Sveta

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

Ocena učinka

Ocena učinka je bila pripravljena za prenovitev Direktive 2008/118/ES. Direktiva Sveta 2008/118/ES, s katero je bil določen splošni režim za trošarinsko blago, je bila, potem ko je bila večkrat bistveno spremenjena, zaradi jasnosti razveljavljena z Direktivo Sveta (EU) 2020/262. Predlogu prenovitve je bila priložena ocena učinka Direktive Sveta 2008/118/ES s poudarkom na nekaterih področjih, med katerimi je bila tudi avtomatizacija gibanja trošarinskega blaga, sproščenega v porabo, znotraj EU. Direktiva Sveta (EU) 2020/262 obravnava informatizacijo gibanja trošarinskega blaga, sproščenega v porabo, ki ni določena v Direktivi 2008/118/ES.

Ustreznost in poenostavitev ureditve

Ocenjevanje Direktive 2008/118/ES je bilo izvedeno v okviru programa Komisije REFIT.

Temeljne pravice

Ta predlog spoštuje temeljne pravice, zlasti pravico do zasebnosti, z obstoječo določbo o varstvu podatkov v Uredbi (EU) št. 389/2012.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Dodatna sredstva iz proračuna EU ne bodo potrebna.

5.DRUGI ELEMENTI

Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

Predlog razširja področje uporabe člena 15(1)(d) Uredbe (EU) št. 389/2012, ki določa obveznost držav članic, da izmenjajo potrebne informacije, kadar je trošarinsko blago pod režimom odloga plačila trošarine pri gibanju popolnoma uničeno ali nepovratno izgubljeno, na gibanje trošarinskega blaga, ki je sproščeno v porabo na ozemlju ene države članice in se giba na ozemlje druge države članice za dobavo v komercialne namene.

Uredba Komisije (ES) št. 684/2009 bo razveljavljena in nadomeščena z Delegirano uredbo (EU) .../... [Urad za publikacije: vstaviti številko objave]. Predlog nadomešča sklic na Prilogo II, seznam oznak 11, k Uredbi Komisije (ES) št. 684/2009 v členu 19(2)(c) te uredbe s sklicem na Prilogo II, seznam oznak 10, k Delegirani uredbi (EU) .../... [Urad za publikacije: vstaviti številko objave].

Predlog razširja področje uporabe člena 19(4), prvi odstavek, Uredbe (EU) št. 389/2012, kar zadeva obveznost držav članic, da prek centralne evidence izmenjujejo informacije iz ustreznih nacionalnih evidenc v zvezi z gospodarskimi subjekti, ki sodelujejo pri gibanju blaga pod režimom odloga plačila trošarine med državami članicami, na gibanje trošarinskega blaga, ki je sproščeno v porabo na ozemlju ene države članice in se giba na ozemlje druge države članice za dobavo v komercialne namene.

Člen 20(1), prvi stavek, Uredbe (EU) št. 389/2012 se nanaša na možnost elektronskega potrjevanja trošarinskih registrskih številk gospodarskih subjektov, ki sodelujejo pri gibanju trošarinskega blaga pod režimom odloga plačila trošarine. Predlog razširja njegovo področje uporabe tako, da se ta možnost uporablja za trošarinske registrske številke gospodarskih subjektov, ki sodelujejo pri gibanju trošarinskega blaga, ki je sproščeno v porabo na ozemlju ene države članice in se giba na ozemlje druge države članice za dobavo v komercialne namene.

2022/0331 (CNS)

Predlog

UREDBA SVETA

o spremembi Uredbe (EU) št. 389/2012 glede izmenjave informacij, ki se vodijo v elektronskih evidencah, o gospodarskih subjektih, ki sodelujejo pri gibanju trošarinskega blaga med državami članicami v komercialne namene

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 113 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta 7 ,

ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora 8 ,

v skladu s posebnim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Člen 36 Direktive Sveta (EU) 2020/262 9 določa, da gibanje trošarinskega blaga, ki je sproščeno v porabo na ozemlju ene države članice in se giba na ozemlje druge države članice za dobavo v komercialne namene, poteka na podlagi elektronskega poenostavljenega administrativnega dokumenta. Ta člen tako razširja uporabo računalniško podprtega sistema iz Sklepa (EU) 2020/263 Evropskega parlamenta in Sveta 10 za spremljanje gibanja trošarinskega blaga, ki se uporablja za spremljanje gibanja trošarinskega blaga pod režimom odloga plačila trošarine, na spremljanje trošarinskega blaga, sproščenega v porabo na ozemlju ene države članice, ki se nato giba na ozemlje druge države članice za dobavo v komercialne namene. Ta razširitev uporabe računalniško podprtega sistema se bo začela uporabljati 13. februarja 2023.

(2)Da bi se navedena razširitev uporabe računalniško podprtega sistema upoštevala, je treba razširiti področje uporabe člena 15(1), točka (d), člena 19(4), prvi pododstavek, in člena 20(1) Uredbe (EU) št. 389/2012 na vso zadevno trošarinsko blago, ne glede na to, ali je pod režimom odloga plačila trošarine ali ne.

(3)Člen 19(2), točka (c), Uredbe (EU) št. 389/2012 od držav članic zahteva, da v elektronskih evidencah vodijo kategorijo trošarinskega izdelka (CAT) in/ali oznako trošarinskega izdelka (EPC) za izdelke, ki jih zajema dovoljenje, s seznama oznak 11 Priloge II k Uredbi Komisije (ES) št. 684/2009 11 . Vendar bo 13. februarja 2023 Uredbo Komisije (ES) št. 684/2009 nadomestila Delegirana uredba Komisije (EU) .../... [UL: vstaviti številko objave uredbe, navedene v opombi] 12 . Zaradi jasnosti je primerno, da se navedena nadomestitev upošteva v členu 19(2), točka (c), Uredbe (EU) št. 389/2012.

(4)Ker je cilj te uredbe zagotoviti izmenjavo informacij, ki jih vsaka država članica vodi v elektronski evidenci, o gospodarskih subjektih, ki sodelujejo pri gibanju trošarinskega blaga, ki je sproščeno v porabo na ozemlju ene države članice in se nato giba na ozemlje druge države članice za dobavo v komercialne namene, tega cilja države članice ne morejo zadovoljivo doseči same, temveč se zaradi obsega ukrepa, tj. zagotavljanja usklajenega delovanja računalniško podprtega sistema v državah članicah, lažje doseže na ravni Unije, lahko Unija sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe o Evropski uniji. V skladu z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta uredba ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje navedenega cilja.

(5)Ta uredba spoštuje temeljne pravice in upošteva načela, priznana z Listino Evropske unije o temeljnih pravicah, zlasti pravico o varstvu osebnih podatkov. Obdelava osebnih podatkov v okviru te uredbe se izvaja samo v obsegu, ki je potreben za zaščito legitimnih fiskalnih interesov držav članic in je z njimi sorazmeren.

(6)V skladu s členom 42(1) Uredbe (EU) 2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta 13 je bilo opravljeno posvetovanje z Evropskim nadzornikom za varstvo podatkov.

(7)Da se datum začetka uporabe te uredbe uskladi z datumom začetka uporabe poglavja V, oddelek 2, Direktive (EU) 2020/262 in da se državam članicam omogoči dovolj časa za pripravo na spremembe, ki izhajajo iz te uredbe, bi se morala uporabljati od 13. februarja 2023.

(8)Uredbo (EU) št. 389/2012 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Spremembe Uredbe (EU) št. 389/2012

Uredba (EU) št. 389/2012 se spremeni:

(1)v členu 15(1) se točka (d) nadomesti z naslednjim:

„(d)    kadar je trošarinsko blago popolnoma uničeno ali nepovratno izgubljeno;“;

(2)člen 19 se spremeni:

(a)v odstavku 2 se točka (c) nadomesti z naslednjim:

„(c)    kategorijo trošarinskega izdelka (CAT) in/ali oznako trošarinskega izdelka (EPC) za izdelke, ki jih zajema dovoljenje, s seznama oznak 10 iz Priloge II k Delegirani uredbi (EU) .../... [Urad za publikacije: vstaviti številko objave]*;

____________________________________________________________

*    Delegirana uredba Komisije (EU) .../... z dne ... o dopolnitvi Direktive Sveta (EU) 2020/262 z določitvijo strukture in vsebine dokumentov, izmenjanih v okviru gibanja trošarinskega blaga, ter določitvijo pragov za izgube zaradi narave blaga (UL L ...) [Urad za publikacije: vstaviti številko in sklic na UL].“;

(b)v odstavku 4 se prvi pododstavek nadomesti z naslednjim:

„Informacije iz zadevnih nacionalnih evidenc iz odstavka 2 tega člena, nanašajoče se na gospodarske subjekte, ki sodelujejo pri gibanju trošarinskega blaga iz poglavja IV in poglavja V, oddelek 2, Direktive Sveta (EU) 2020/262*, se avtomatično izmenjujejo prek centralne evidence.

__________________________________________________________________

*    Direktiva Sveta (EU) 2020/262 z dne 19. decembra 2019 o določitvi splošnega režima za trošarino (UL L 58, 27.2.2020, str. 4).“;

(3)v členu 20(1) se prvi stavek nadomesti z naslednjim:

„Komisija zagotovi, da lahko osebe, ki sodelujejo pri gibanju trošarinskega blaga iz poglavja IV in poglavja V, oddelek 2, Direktive Sveta (EU) 2020/262, dobijo elektronsko potrditev veljavnosti trošarinskih številk iz centralne evidence iz člena 19(4) te uredbe.“.

Člen 2

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 13. februarja 2023.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

   Za Svet

   predsednik

(1)    Sklep (EU) 2020/263 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. januarja 2020 o informatizaciji gibanja in nadzora trošarinskega blaga (UL L 58, 27.2.2020, str. 43).
(2)    Direktiva Sveta 2008/118/ES z dne 16. decembra 2008 o splošnem režimu za trošarino in o razveljavitvi Direktive 92/12/EGS (UL L 9, 14.1.2009, str. 12).
(3)    Direktiva Sveta (EU) 2020/262 z dne 19. decembra 2019 o določitvi splošnega režima za trošarino (UL L 58, 27.2.2020, str. 4).
(4)    Uredba Sveta (EU) št. 389/2012 z dne 2. maja 2012 o upravnem sodelovanju na področju trošarin in o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 2073/2004 (UL L 121, 8.5.2012, str. 1).
(5)    Uredba Komisije (ES) št. 684/2009 z dne 24. julija 2009 o izvajanju Direktive Sveta 2008/118/ES v zvezi z računalniškimi postopki za gibanje trošarinskega blaga pod režimom odloga plačila trošarine (UL L 197, 29.7.2009, str. 24).
(6)    Delegirana uredba Komisije (EU) .../... z dne ... o dopolnitvi Direktive Sveta (EU) 2020/262 z določitvijo strukture in vsebine dokumentov, izmenjanih v okviru gibanja trošarinskega blaga, ter določitvijo pragov za izgube zaradi narave blaga (UL L ...) [Urad za publikacije: vstaviti številko in sklic na UL].
(7)    UL C […], […], str. […].    
(8)    UL C […], […], str. […].
(9)    Direktiva Sveta (EU) 2020/262 z dne 19. decembra 2019 o določitvi splošnega režima za trošarino (UL L 58, 27.2.2020, str. 4).
(10)    Sklep (EU) 2020/263 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. januarja 2020 o informatizaciji gibanja in nadzora trošarinskega blaga (UL L 58, 27.2.2020, str. 43).
(11)    Uredba Komisije (ES) št. 684/2009 z dne 24. julija 2009 o izvajanju Direktive Sveta 2008/118/ES v zvezi z računalniškimi postopki za gibanje trošarinskega blaga pod režimom odloga plačila trošarine (UL L 197, 29.7.2009, str. 24).
(12)    Delegirana uredba Komisije (EU) .../... z dne ... o dopolnitvi Direktive Sveta (EU) 2020/262 z določitvijo strukture in vsebine dokumentov, izmenjanih v okviru gibanja trošarinskega blaga, ter določitvijo pragov za izgube zaradi narave blaga (UL L ...) [Urad za publikacije: vstaviti številko in sklic na UL].
(13)    Uredba (EU) 2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. oktobra 2018 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah, organih, uradih in agencijah Unije in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 45/2001 in Sklepa št. 1247/2002/ES (UL L 295, 21.11.2018, str. 39).