Bruselj, 21.10.2022

COM(2022) 536 final

2022/0329(NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v regionalnem usmerjevalnem odboru prometne skupnosti glede revizije poslovnika regionalnega usmerjevalnega odbora in kadrovskih predpisov ter glede uvedbe poslovnika spravnega odbora in pravil o reševanju sporov za stalni sekretariat prometne skupnosti


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.PREDMET UREJANJA PREDLOGA

Ta predlog zadeva sklep o določitvi stališča, ki se v imenu Evropske unije zastopa v regionalnem usmerjevalnem odboru, ustanovljenem s Pogodbo o ustanovitvi prometne skupnosti (v nadaljnjem besedilu: Pogodba), glede revizije poslovnika regionalnega usmerjevalnega odbora ter uvedbe poslovnika spravnega odbora in pravil o reševanju sporov za sekretariat prometne skupnosti.

2.OZADJE PREDLOGA

2.1Pogodba o ustanovitvi prometne skupnosti

1. maja 2019 so Republika Albanija, Bosna in Hercegovina, Republika Severna Makedonija, Kosovo 1* (v nadaljnjem besedilu: Kosovo), Črna gora in Republika Srbija ratificirale Pogodbo. Evropska Unija je pogodbenica Pogodbe, saj je 4. marca 2019 sprejela Sklep Sveta o sklenitvi Pogodbe o ustanovitvi prometne skupnosti 2 . Pogodba je začela veljati 1. maja 2019.

2.2Regionalni usmerjevalni odbor

Regionalni usmerjevalni odbor je ustanovljen s členom 24 Pogodbe ter je odgovoren za upravljanje in ustrezno izvajanje Pogodbe. V ta namen daje priporočila in sprejema sklepe v primerih, določenih v Pogodbi. Regionalni usmerjevalni odbor zlasti:

(a) pripravlja delo za ministrski svet;

(b) odloča o ustanovitvi tehničnih odborov;

(c) daje priporočila in sprejema sklepe v skladu s Pogodbo;

(d) v zvezi z na novo sprejetimi akti EU sprejema ustrezne ukrepe, predvsem z revizijo Priloge I k Pogodbi;

(e) po posvetovanju z ministrskim svetom imenuje direktorja stalnega sekretariata;

(f) lahko imenuje enega ali več namestnikov direktorja stalnega sekretariata;

(g) določa pravila delovanja stalnega sekretariata;

(h) lahko s sklepom spremeni raven proračunskih prispevkov;

(i) sprejme letni proračun Pogodbe;

(j) sprejme sklep o določitvi postopka za izvrševanje proračuna, predložitev in revizijo zaključnih poročil ter preglede;

(k) sprejema sklepe v sporih, ki jih predložijo pogodbenice;

(l) sprejema splošna načela na področju dostopa do dokumentov v zvezi z dokumenti, ki jih hranijo organi, ustanovljeni s Pogodbo ali na njeni podlagi;

(m) sprejema letna poročila za ministrski svet o izvajanju celovitega omrežja;

(n) v zvezi z nekaterimi akti Unije določi roke in načine za prenos za pogodbenice iz jugovzhodne Evrope.

Regionalni usmerjevalni odbor sestoji iz po enega predstavnika in enega predstavnikovega namestnika iz vsake od pogodbenic. Kot opazovalke lahko v njem sodelujejo vse države članice EU. Regionalni usmerjevalni odbor odločitve sprejema soglasno.

2.3Predvideni akti regionalnega usmerjevalnega odbora

Osnutek sklepa Sveta zadeva sprejetje sklepov regionalnega usmerjevalnega odbora o reviziji njegovega poslovnika in reviziji kadrovskih predpisov ter o uvedbi podrobnega poslovnika spravnega odbora in pravil o reševanju sporov za stalni sekretariat prometne skupnosti.

Člena 14 in 15 kadrovskih predpisov prometne skupnosti (sprejetih v skladu s Sklepom 03/2019 regionalnega usmerjevalnega odbora z dne 5. junija 2019) določata uvedbo spravnega odbora ter predvidevata določitev njegovega poslovnika in pravil o reševanju sporov (arbitraža) za urejanje sporov med stalnim sekretariatom in njegovimi uslužbenci. S temi pravili o spravi in reševanju sporov bodo določeni podrobni načini za izvajanje tega v praksi. V zvezi s tem so potrebne tudi nekatere spremembe kadrovskih predpisov prometne skupnosti.

Poleg tega predlog sklepa Sveta zadeva tudi spremembo poslovnika regionalnega usmerjevalnega odbora. Za zdaj mora stalni sekretariat vse dokumente poslati šest tednov pred sestankom regionalnega usmerjevalnega odbora. To obdobje bi bilo treba skrajšati na štiri tedne, da bi se naslovili izzivi, ugotovljeni pri pošiljanju v sedanjem šesttedenskem obdobju.

3.STALIŠČE, KI SE ZASTOPA V IMENU UNIJE

Sprejetje teh sklepov regionalnega usmerjevalnega odbora je nujno za nadaljnje nemoteno delovanje stalnega sekretariata prometne skupnosti in za uresničevanje ciljev Pogodbe. Ker je Unija pogodbenica Pogodbe, je treba določiti stališče Unije.

Pri tem se ponovno poudarja, da je Pogodba element, ki bi lahko okrepil regionalno sodelovanje na Zahodnem Balkanu, kot je nadalje pojasnjeno v predlogu Komisije za sklep Sveta o podpisu Pogodbe [COM(2017) 324 final, razdelek „Splošno ozadje“].

4.PRAVNA PODLAGA

4.1Postopkovna pravna podlaga

4.1.1 Načela

Člen 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) ureja sklepe Sveta o določitvi „stališč, ki naj se v imenu Unije zastopajo v organu, ustanovljenem s sporazumom, kadar ta organ sprejema akte s pravnim učinkom, razen aktov o spremembah ali dopolnitvah institucionalnega okvira sporazuma“.

Pojem „akti s pravnim učinkom“ vključuje tudi akte, ki imajo pravni učinek zaradi pravil mednarodnega prava, ki veljajo za zadevni organ. Vključuje tudi instrumente, ki nimajo zavezujočega učinka po mednarodnem pravu, a lahko „odločilno vplivajo na vsebino ureditve, ki jo sprejme zakonodajalec Unije“ 3 .

4.1.2 Uporaba v obravnavanem primeru

Regionalni usmerjevalni odbor je organ, ustanovljen s sporazumom, in sicer s Pogodbo.

Akti, ki naj bi jih regionalni usmerjevalni odbor sprejel, so akti s pravnim učinkom. V zvezi s pravili o spravi in reševanju sporov je regionalni usmerjevalni odbor pooblaščen za določanje pravil stalnega sekretariata v skladu s členom 30 Pogodbe. Poleg tega je regionalni usmerjevalni odbor v skladu s členom 24(1) Pogodbe odgovoren za upravljanje Pogodbe in zagotavljanje njenega pravilnega izvajanja. Kar zadeva načrtovane spremembe poslovnika regionalnega usmerjevalnega odbora, je ta organ v skladu s členom 24(5) Pogodbe pooblaščen za sprejetje svojega poslovnika.

Predvidena pravila zaradi svoje narave in kot del mednarodnega prava, ki ureja regionalni usmerjevalni odbor, vsebujejo elemente, ki vplivajo na pravni položaj pogodbenic Pogodbe in s tem tudi Unije. Zato jih je treba šteti za akte s pravnim učinkom.

Predvideni akti ne dopolnjujejo ali spreminjajo institucionalnega okvira Pogodbe.

Postopkovna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 218(9) PDEU.

4.2Materialna pravna podlaga

4.2.1Načela

Materialna pravna podlaga za sklep na podlagi člena 218(9) PDEU je odvisna predvsem od cilja in vsebine predvidenega akta, glede katerega naj bi se v imenu Unije zastopalo stališče. Če ima predvideni akt dva cilja ali elementa in je eden od teh ciljev ali elementov glavni, drugi pa postranski, mora sklep na podlagi člena 218(9) PDEU temeljiti na samo eni materialni pravni podlagi, in sicer na tisti, ki se zahteva za glavni ali prevladujoči cilj ali element.

Materialna pravna podlaga za sklep na podlagi člena 218(9) PDEU glede predvidenega akta, ki ima hkrati več ciljev ali elementov, ki so neločljivo povezani, ne da bi bil eden v razmerju do drugih postranski, mora izjemoma vključevati različne ustrezne pravne podlage.

4.2.2Uporaba v obravnavanem primeru

Cilji in elementi Pogodbe spadajo na področje prevoza v cestnem in železniškem prometu ter po celinskih plovnih poteh, kot je določeno v členu 91 PDEU, ter pomorskega prometa, ki ga zajema člen 100(2) PDEU. Zaradi svoje horizontalne narave predvideni akt zadeva vse te elemente. Vsi ti elementi so med seboj neločljivo povezani, ne da bi bil kateri v razmerju do drugih postranski.

Materialna pravna podlaga za predlagani sklep zato obsega naslednji določbi: člen 91 in člen 100(2) PDEU.

4.3Zaključek

Pravna podlaga predlaganega sklepa bi morala biti člen 91 in člen 100(2) PDEU v povezavi s členom 218(9) PDEU.

2022/0329 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v regionalnem usmerjevalnem odboru prometne skupnosti glede revizije poslovnika regionalnega usmerjevalnega odbora in kadrovskih predpisov ter glede uvedbe poslovnika spravnega odbora in pravil o reševanju sporov za stalni sekretariat prometne skupnosti

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 91 in člena 100(2) v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Unija je v skladu s Sklepom Sveta (EU) 2017/1937 podpisala Pogodbo o ustanovitvi prometne skupnosti (v nadaljnjem besedilu: Pogodba) 4 .

(2)Pogodba je bila v imenu Unije odobrena 4. marca 2019 5 in je začela veljati 1. maja 2019.

(3)Za upravljanje Pogodbe in njeno pravilno izvajanje je bil s Pogodbo ustanovljen regionalni usmerjevalni odbor.

(4)V ta namen regionalni usmerjevalni odbor v skladu s členom 24(5) Pogodbe sprejme svoj poslovnik. Poleg tega v skladu s členom 30 Pogodbe določi pravila stalnega sekretariata prometne skupnosti.

(5)Predvideno je, da bo regionalni usmerjevalni odbor sprejel sklep o spremembi svojega poslovnika, da bi zagotovil krajše obdobje za pošiljanje osnutka dnevnega reda in vseh povezanih dokumentov pred sestankom odbora, sklep o sprejetju poslovnika spravnega odbora in pravil o reševanju sporov, veljavnih za stalni sekretariat za urejanje sporov med stalnim sekretariatom in uslužbenci, ter sklep o spremembah kadrovskih predpisov prometne skupnosti, potrebnih zaradi sprejetja navedenih pravil.

(6)Primerno je, da se določi stališče, ki se v imenu Unije zastopa v regionalnem usmerjevalnem odboru glede sprejetja omenjenih sklepov, saj so taki sklepi nujni za nemoteno delovanje stalnega sekretariata –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Stališče, ki se v imenu Unije zastopa v regionalnem usmerjevalnem odboru prometne skupnosti glede spremembe njegovega poslovnika, glede poslovnika spravnega odbora in glede pravil o reševanju sporov za stalni sekretariat prometne skupnosti ter glede sprememb kadrovskih predpisov prometne skupnosti, temelji na osnutkih sklepov regionalnega usmerjevalnega odbora, ki so priloženi temu sklepu.

Predstavniki Unije v regionalnem usmerjevalnem odboru se lahko o manjših spremembah osnutkov sklepov dogovorijo brez nadaljnjega sklepa Sveta.

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na Komisijo.

V Bruslju,

   Za Svet

   predsednik

(1)

*    To poimenovanje ne posega v stališča o statusu ter je v skladu z RVSZN 1244 (1999) in mnenjem Meddržavnega sodišča o razglasitvi neodvisnosti Kosova.

(2)    Sklep Sveta (EU) 2019/392 z dne 4. marca 2019 o sklenitvi, v imenu Evropske unije, Pogodbe o ustanovitvi prometne skupnosti (UL L 71, 13.3.2019, str. 1).
(3)    Sodba Sodišča z dne 7. oktobra 2014, Nemčija/Svet, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, točke 61 do 64.
(4)    Sklep Sveta (EU) 2017/1937 z dne 11. julija 2017 o podpisu, v imenu Evropske unije, in začasni uporabi Pogodbe o ustanovitvi prometne skupnosti (UL L 278, 27.10.2017, str. 1).
(5)    Sklep Sveta (EU) 2019/392 z dne 4. marca 2019 o sklenitvi, v imenu Evropske unije, Pogodbe o ustanovitvi prometne skupnosti (UL L 71, 13.3.2019, str. 1).

Bruselj, XXX

[...](2022) XXX draft

PRILOGE

k

predlogu Sklepa Sveta

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v regionalnem usmerjevalnem odboru prometne skupnosti glede revizije poslovnika regionalnega usmerjevalnega odbora in kadrovskih predpisov ter glede uvedbe poslovnika spravnega odbora in pravil o reševanju sporov za stalni sekretariat prometne skupnosti


Priloga I

OSNUTEK

SKLEP št. 2022/

REGIONALNEGA USMERJEVALNEGA ODBORA PROMETNE SKUPNOSTI

z dne …

o spremembi kadrovskih predpisov prometne skupnosti

REGIONALNI USMERJEVALNI ODBOR PROMETNE SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi prometne skupnosti ter zlasti člena 24(1) in člena 30 Pogodbe –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Edini člen

Kadrovski predpisi prometne skupnosti, sprejeti v skladu s Prilogo II k Sklepu št. 2019/3 regionalnega usmerjevalnega odbora prometne skupnosti z dne 5. junija 2019, se spremenijo, kot sledi:

(a) člen 14 se spremeni:

(i) točka (b), pododstavek (iii), se nadomesti z naslednjim:

„(iii) predstavnik predhodnega predsedstva regionalnega usmerjevalnega odbora.“;

(ii) točka (c) se nadomesti z naslednjim:

„(c) Spravni odbor odloča soglasno.“;

(b) člen 15 se spremeni:

(i) točka (a) se nadomesti z naslednjim:

„(a) Vsak spor med sekretariatom in uslužbencem v zvezi s temi kadrovskimi predpisi, pravili o zaposlovanju, delovnih pogojih in zemljepisni uravnoteženosti ali drugimi ustreznimi pravili na drugi stopnji rešuje Evropska komisija v vlogi arbitra.“;

(ii) točka (c) se nadomesti z naslednjim:

„(c) Vsak postopek reševanja sporov poteka v Beogradu ali na spletu, jezik teh postopkov pa je angleščina. Usmerjevalni odbor določi pravila o reševanju sporov z namenom, da bi omogočil pravočasen postopek z razumnimi stroški za stranke.

Za regionalni usmerjevalni odbor

                       predsednik“



Priloga II

OSNUTEK

SKLEP št. 2022/

REGIONALNEGA USMERJEVALNEGA ODBORA PROMETNE SKUPNOSTI

z dne …

o sprejetju poslovnika spravnega odbora in pravil o reševanju sporov, ki veljajo za stalni sekretariat prometne skupnosti

REGIONALNI USMERJEVALNI ODBOR PROMETNE SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi prometne skupnosti ter zlasti člena 24(1) in člena 30 Pogodbe –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Edini člen

Sprejmejo se podroben poslovnik spravnega odbora in pravila o reševanju sporov za stalni sekretariat prometne skupnosti, ki so priložena temu sklepu.

Za regionalni usmerjevalni odbor

                       predsednik

Poslovnik

spravnega

odbora

I. Splošno

1. Ta poslovnik določa notranje postopke za delovanje spravnega odbora, kot je navedeno v členu 14 kadrovskih predpisov prometne skupnosti, sprejetih v skladu s Sklepom št. 03/2019 regionalnega usmerjevalnega odbora prometne skupnosti.

2. V primeru navzkrižja med tem poslovnikom in kadrovskimi predpisi, pravili o zaposlovanju, delovnih pogojih in zemljepisni uravnoteženosti ali drugimi ustreznimi pravili, ki jih sprejme regionalni usmerjevalni odbor, se uporabljajo določbe zadnjenavedenih.

3. Za namen tega poslovnika izraz „uslužbenci“ pomeni vse uradnike sekretariata, in sicer direktorja, namestnike direktorja in vse druge uslužbence pogodbenic, ki so stalno zaposleni pri sekretariatu v skladu s kadrovskimi predpisi, razen lokalnih uslužbencev, napotenih strokovnjakov in lokalnih pogodbenih strokovnjakov.

4. Vsak spor med sekretariatom in uslužbencem v zvezi s kadrovskimi predpisi, pravili o zaposlovanju, delovnih pogojih in zemljepisni uravnoteženosti ali drugimi ustreznimi pravili se na prvi stopnji predloži spravnemu odboru (v nadaljnjem besedilu: odbor).

5. Uslužbenci lahko pri spravnem odboru pritožbo vložijo v zvezi s členom 2.1(12) kadrovskih predpisov prometne skupnosti ali kadar jih je nadrejeni neupravičeno in nepošteno obravnaval.

II. Spravni odbor

1. Spravni odbor je pooblaščen, da predlaga sklepe o pritožbah, ki jih vložijo uslužbenci zoper upravne odločbe, ki jih zadevajo.

2. Spravni odbor sestavljajo:

predstavnik sedanjega predsedstva regionalnega usmerjevalnega odbora;

predstavnik predsedstva regionalnega usmerjevalnega odbora za naslednji mandat;

predstavnik predhodnega predsedstva regionalnega usmerjevalnega odbora.

Odboru predseduje sedanje predsedstvo regionalnega usmerjevalnega odbora.

3. Člani odbora so pri opravljanju svojih nalog popolnoma neodvisni in delujejo le po lastni presoji. Sekretariata niti ne prosijo za navodila niti jih od njega ne prejemajo, svoje naloge morajo opravljati povsem neodvisno in se izogibati nasprotjem interesov. Posvetovanja odbora so zaupna. Člani odbora zagotovijo zaupnost osebnih podatkov, ki se obdelujejo v okviru pritožbe uslužbencev.

4. Spravni odbor se ustanovi v 30 koledarskih dneh od datuma vložitve pritožbe pri direktorju ali predsedstvu usmerjevalnega odbora. Direktor pritožbo predsedujočemu spravnemu odboru posreduje v desetih koledarskih dneh po datumu prejema.

5. Ko predsedujoči odboru prejme pritožbo za spravni odbor, predsedujoči skliče člane odbora, da proučijo pritožbo. V primeru spora glede tega, ali je odbor pristojen, o zadevi odloča odbor.

6. Kolikor je mogoče, ima odbor enako sestavo celotno obdobje, potrebno za obravnavo zadeve.

7. Odbor odloči:

a)ali je pritožba dopustna;

b)o rokih, v katerih mora sekretariat odgovoriti na pritožbo in v katerih je treba predložiti dokaze, ter o rokih glede drugih ustreznih postopkovnih zadev;

c)o drugih zadevah v zvezi s spravo, vključno s tem, ali bodo potekala ustna zaslišanja ali pa se bo o pritožbi odločalo le na podlagi predloženih dokumentov;

d)o postopku, ki ga je treba upoštevati v zvezi z zaslišanji odbora.

Postopek bi moral potekati tako, da imata zadevni stranki možnost predstaviti dejstva in okoliščine, pomembne za pritožbo.

8. Spravni odbor o pritožbi odloči v skladu s kadrovskimi predpisi, pravili o zaposlovanju, delovnih pogojih in zemljepisni uravnoteženosti ali drugimi ustreznimi pravili. Zadeve v zvezi z razlago Pogodbe o ustanovitvi prometne skupnosti niso v pristojnosti spravnega odbora.

9. Predsedujoči obvesti direktorja, namestnika direktorja sekretariata in zadevnega uslužbenca o vseh postopkovnih korakih, povezanih z zadevo.

10. Seje spravnega odbora potekajo bodisi v Beogradu ali na spletu, jezik postopkov pa je angleščina. Upravno podporo za odbor zagotovita kadrovska služba in uprava sekretariata.

11. Če se več pritožb, ki so pri spravnem odboru vložene sočasno, nanaša na isto težavo, se lahko odbor odloči, da bo pritožbe obravnaval skupaj in sprejel en sam sklep.

12. Pritožbeni postopek se nemudoma ustavi, če zadevni uslužbenec umakne pritožbo ali če se sporazumno sklene poravnava. Zadevni uslužbenec mora predsedujočega odboru pisno obvestiti o sklenjeni poravnavi. Pritožbeni postopek se v primeru kršitve dela III, točka 5, takoj ustavi.

III. Pritožbeni postopek

1. Tako uslužbenec kot tudi sekretariat lahko sprožita postopek za neformalno reševanje zadevnih vprašanj, in sicer kadar koli pred ali po tem, ko se uslužbenec odloči za uradno obravnavo zadeve.

2. Pritožba za spravni odbor ni dopustna, če je bil spor, ki izhaja iz izpodbijane odločbe, rešen s sporazumom, doseženim z neformalnim reševanjem.

3. Vendar lahko uslužbenec spravnemu odboru pritožbo predloži neposredno, da bi izvršil izvajanje sporazuma, doseženega z neformalnim reševanjem, in sicer v 90 koledarskih dneh od roka za izvajanje, kot je določeno v sporazumu o neformalni rešitvi, ali, če sporazum o neformalni rešitvi take določbe ne vsebuje, v 90 koledarskih dneh po tridesetem koledarskem dnevu od datuma podpisa sporazuma.

4. Uslužbenec, ki želi uradno izpodbijati upravno odločbo, najprej predloži direktorju – ali predsedstvu usmerjevalnega odbora, kadar se pritožba nanaša na direktorja – pisno pritožbo za oceno upravne odločbe, ki jo izvede spravni odbor.

5. Zadevni uslužbenec ali kateri koli predstavnik sekretariata med pritožbenim postopkom s člani odbora ne sme razpravljati o sami pritožbi ali se kakor koli pogovarjati z njimi o pritožbi, razen tistega, kar je opredeljeno v delu II, točka 7.

5. Pritožba za oceno upravne odločbe, ki jo izvede spravni odbor, je za direktorja ali predsedstvo usmerjevalnega odbora dopustna le, če je poslana v 30 koledarskih dneh od datuma, ko je uslužbenec prejel obvestilo o upravni odločbi, ki se izpodbija. Ta rok lahko sekretariat podaljša do konca neformalnega reševanja spora.

6. Po koncu ocene spravni odbor pripravi poročilo. V poročilu so navedeni upoštevani postopkovni koraki, dejstva in okoliščine, pomembni za pritožbo, ter končni predlog odbora za sklep.

IV. Odločanje

1. Spravni odbor odloča soglasno.

2. Predlog za sklep o izpodbijani upravni odločbi se sprejme v 120 koledarskih dneh po datumu, ko je bila pritožba predložena direktorju ali predsedstvu usmerjevalnega odbora.

3. Predlog za sklep je treba pisno sporočiti zadevnemu uslužbencu, direktorju in namestniku direktorja. Sklep je mogoče vložiti v osebno kartoteko uslužbenca.

4. Odgovor sekretariata, ki odraža izid ocene spravnega odbora, se uslužbencu pisno sporoči v 30 koledarskih dneh po prejemu predloga spravnega odbora za sklep.

V. Začasna prekinitev izvajanja ukrepa

1. Niti predložitev pritožbe za oceno spravnega odbora niti vložitev pritožbe pri arbitru ne povzroči začasne prekinitve izvajanja izpodbijane upravne odločbe.

2. Če pa mora spravni odbor oceniti upravno odločbo:

a)lahko uslužbenec sekretariat zaprosi za začasno prekinitev izvajanja izpodbijane odločbe do konca ocene spravnega odbora in dokler uslužbenec ne prejme obvestila o izidu. Sekretariat lahko začasno prekine izvajanje odločbe v primerih posebne nujnosti in kadar bi njeno izvajanje povzročilo nepopravljivo škodo. Na odločitev sekretariata v zvezi s tako zahtevo se ni mogoče pritožiti.

b)V primerih, ki vključujejo prekinitev zaposlitve, se lahko uslužbenec odloči, da bo najprej sekretariat zaprosil, naj začasno prekine izvajanje odločbe do konca ocene spravnega odbora in je uslužbenec prejel obvestilo o izidu. Sekretariat lahko začasno prekine izvajanje odločbe, kadar ugotovi, da izpodbijana odločba še ni bila izvedena, v primerih posebne nujnosti in kadar bi izvajanje odločbe povzročilo nepopravljivo škodo za pravice uslužbenca. Če sekretariat zavrne prošnjo, lahko uslužbenec spravnemu odboru predloži prošnjo za začasno prekinitev izvajanja odločbe.

VI. Končne določbe

1. Vse spremembe tega poslovnika se sprejmejo s sklepom usmerjevalnega odbora.

2. Po enem letu od začetka veljavnosti tega poslovnika lahko sekretariat na podlagi praktičnih izkušenj pri njegovi uporabi predlaga spremembe poslovnika, za katere meni, da so koristne ali potrebne. Kadar želi tako spremembo predlagati član usmerjevalnega odbora, se najprej posvetuje s sekretariatom.

3. Ta poslovnik začne veljati na dan, ko ga sprejme usmerjevalni odbor.



Pravila o

reševanju sporov

I. Splošno

1. Ta pravila o reševanju sporov zadevajo člen 15 kadrovskih predpisov prometne skupnosti, sprejetih v skladu s Sklepom št. 03/2019 regionalnega usmerjevalnega odbora prometne skupnosti, da bi se omogočil pravočasen postopek z razumnimi stroški za stranki.

2. V primeru navzkrižja med temi pravili in kadrovskimi predpisi, pravili o zaposlovanju, delovnih pogojih in zemljepisni uravnoteženosti ali drugimi ustreznimi pravili, ki jih sprejme regionalni usmerjevalni odbor, se uporabljajo določbe zadnjenavedenih.

3. Uslužbenci ali sekretariat lahko pritožbo pri arbitru vložijo le za izpodbijanje predloga za sklep, ki ga na prvi stopnji sprejme spravni odbor.

4. Vsak drug spor med sekretariatom in uslužbencem v zvezi s kadrovskimi predpisi, pravili o zaposlovanju, delovnih pogojih in zemljepisni uravnoteženosti ali drugimi ustreznimi pravili se na drugi stopnji predloži arbitru.

II. Arbiter

1. Na drugi stopnji kot arbiter deluje Evropska komisija.

2. Arbiter je popolnoma neodvisen in deluje le po svoji lastni presoji. Sekretariata niti ne prosi za navodila niti jih od njega ne prejema, svoje naloge mora opravljati povsem neodvisno in se izogibati nasprotjem interesov. Postopki arbitraže so zaupni. Arbiter zagotovi zaupnost osebnih podatkov, ki se obdelujejo v okviru pritožbe uslužbencev.

3. Arbiter se imenuje v 30 koledarskih dneh od datuma vložitve pritožbe pri predsedstvu regionalnega usmerjevalnega odbora.

4. Arbiter ima mandat za celotno obdobje, potrebno za obravnavo zadeve.

5. Arbiter določi:

(a) o rokih, v katerih mora sekretariat odgovoriti na pritožbo, in o rokih, v katerih mora zadevni uslužbenec predložiti dokaze, ter

(b) o drugih zadevah v zvezi s postopki, vključno s tem, ali bodo potekala ustna zaslišanja ali pa se bo o pritožbi odločalo le na podlagi predloženih dokumentov.

Postopek poteka tako, da imata zadevni stranki možnost predstaviti dejstva in okoliščine, pomembne za pritožbo.

6. Arbiter odloči o sporu skladno s kadrovskimi predpisi, pravili o zaposlovanju, delovnih pogojih in zemljepisni uravnoteženosti ali drugimi ustreznimi pravili. Zadeve v zvezi z razlago Pogodbe o ustanovitvi prometne skupnosti niso v pristojnosti arbitra.

7. Pristojnost arbitra vključuje pristojnost, da kadar koli med postopkom odredi začasni ukrep, zoper katerega se ni mogoče pritožiti, da se zagotovi začasna oprostitev kateri koli stranki, kadar se izpodbijana odločba prima facie zdi nezakonita, v primerih posebne nujnosti in kadar bi izvajanje odločbe povzročilo nepopravljivo škodo. Taka začasna oprostitev lahko vključuje začasno prekinitev izvajanja izpodbijane upravne odločbe, razen v primerih imenovanja ali prenehanja.

8. Pritožbeni postopki potekajo v Beogradu ali na spletu, jezik postopkov pa je angleščina. Upravno podporo za arbitra zagotovita kadrovska služba in uprava sekretariata.

9. Arbiter zadevnega uslužbenca in sekretariat obvesti o vseh postopkovnih korakih, povezanih z obravnavano zadevo.

10. Če se pritožbe, vložene pri arbitru, nanašajo na isto težavo, se lahko arbiter odloči, da bo pritožbe obravnaval skupaj in sprejel en sam sklep.

11. Postopek za reševanje spora se nemudoma ustavi, če zadevni uslužbenec umakne pritožbo ali če se sporazumno sklene poravnava. Zadevni uslužbenec mora arbitra pisno obvestiti o sklenjeni poravnavi. Pritožbeni postopek se v primeru kršitve dela III, točka 3, takoj ustavi.

III. Pritožbeni postopek

1. Zoper izpodbijano upravno odločbo lahko pritožbo vloži katera koli stranka. Pritožba se vloži pri predsedstvu regionalnega usmerjevalnega odbora v 30 koledarskih dneh po prejemu predloga odbora za sklep. Pritožba je za predsedstvo regionalnega usmerjevalnega odbora dopustna le, če je upoštevan rok.

2. Vložitev pritožbe pri predsedstvu regionalnega usmerjevalnega odbora na drugi stopnji povzroči začasno prekinitev izvrševanja izpodbijane odločbe, ki temelji na predlogu spravnega odbora.

3. Zadevni uslužbenec ali kateri koli predstavnik sekretariata med postopkom z arbitrom ne sme razpravljati o sami pritožbi ali se kakor koli pogovarjati z njim o pritožbi, razen tistega, kar je opredeljeno v delu II, točka 5.

4. Po rešitvi spora arbiter pripravi poročilo. V poročilu so navedeni upoštevani postopkovni koraki, dejstva in okoliščine, pomembni za pritožbo, ter končna rešitev.

IV. Odločanje

1. Sklep arbitra glede izpodbijane upravne odločbe se sprejme v 90 koledarskih dneh od datuma vložitve pritožbe pri predsedstvu usmerjevalnega odbora.

2. O sklepu je treba pisno obvestiti zadevnega uslužbenca in sekretariat, sklep pa je mogoče vložiti v osebno kartoteko uslužbenca.

3. Sklep arbitra je dokončen in zavezujoč za vse stranke.

V. Končne določbe

1. Vse spremembe teh pravil o reševanju sporov se sprejmejo s sklepom usmerjevalnega odbora.

2. Po enem letu od začetka veljavnosti teh pravil lahko sekretariat na podlagi praktičnih izkušenj pri njihovi uporabi predlaga spremembe pravil, za katere meni, da so koristne ali potrebne. Kadar želi tako spremembo predlagati član usmerjevalnega odbora, se najprej posvetuje s sekretariatom.

3. Ta pravila začnejo veljati na dan, ko jih sprejme usmerjevalni odbor.



Priloga III

OSNUTEK

SKLEP št. 2022/

REGIONALNEGA USMERJEVALNEGA ODBORA PROMETNE SKUPNOSTI

z dne …

o spremembi poslovnika regionalnega usmerjevalnega odbora prometne skupnosti

REGIONALNI USMERJEVALNI ODBOR PROMETNE SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi prometne skupnosti in zlasti člena 24(5) Pogodbe –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Edini člen

Razdelek IV, točka 4, poslovnika regionalnega usmerjevalnega odbora prometne skupnosti se nadomesti z naslednjim:

O osnutku dnevnega reda se dogovorita predsedstvo in podpredsedstvo. Osnutek dnevnega reda in dokumenti v zvezi z njim se posredujejo pogodbenicam in opazovalkam vsaj štiri tedne pred zadevnim sestankom. Pogodbenice lahko podajo pripombe in predlagajo nove točke za uvrstitev na dnevni red. Gradivo, zanimivo za druge države, mednarodne organizacije ali druge organe, povabljene v skladu z odstavkom 3 oddelka II, se posreduje tudi njim.

Za regionalni usmerjevalni odbor

                       predsednik