Bruselj, 22.2.2022

COM(2022) 58 final

2022/0040(NLE)

Predlog

IZVEDBENI SKLEP SVETA

o spremembi Izvedbenega sklepa (EU) 2019/310 o dovoljenju Poljski, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od člena 226 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

V skladu s členom 395(1) Direktive 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (v nadaljnjem besedilu: direktiva o DDV) lahko Svet na predlog Komisije soglasno dovoli kateri koli državi članici, da uvede posebne ukrepe, ki odstopajo od določb navedene direktive, za poenostavitev postopka obračunavanja davka ali za preprečevanje nekaterih vrst davčnih utaj ali izogibanja davkom.

Poljska je 29. aprila 2021 v skladu s členom 2 Izvedbenega sklepa Sveta (EU) 2019/310 1 Komisiji predložila poročilo o splošnem učinku ukrepa na raven goljufij na področju DDV in na zadevne davčne zavezance, ki je bilo evidentirano 5. maja 2021.

Z dopisom, ki ga je Komisija evidentirala 26. julija 2021, je Poljska zaprosila za dovoljenje, da še naprej uporablja odstopanje od člena 226 direktive o DDV v zvezi z zahtevami glede izdajanja računov z davkom na dodano vrednost (DDV), in za uvedbo obveznega mehanizma deljenega plačila za dobavo blaga in storitev, dovzetnih za goljufije, za katere na Poljskem običajno veljata mehanizem obrnjene davčne obveznosti ter solidarna odgovornost. V skladu s členom 395(2) direktive o DDV je Komisija z dopisom z dne 27. oktobra 2021 o zahtevi Poljske obvestila druge države članice. Komisija je z dopisom z dne 28. oktobra 2021 uradno obvestila Poljsko, da ima na voljo vse informacije, potrebne za presojo zahteve.

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Poljska je 1. julija 2018 uvedla prostovoljni mehanizem deljenega plačila. Država je po sprejetju Izvedbenega sklepa Sveta (EU) 2019/310 uvedla obvezni mehanizem deljenega plačila za plačilo DDV za določene dobave blaga in storitev, ki so dovzetni za goljufije. Obvezni mehanizem deljenega plačila temelji na istih načelih kot prostovoljni mehanizem deljenega plačila. Oba modela mehanizma deljenega plačila (tj. prostovoljni in obvezni) obstajata vzporedno in se običajno dopolnjujeta. To pomeni, da oba modela temeljita na istem sistemu bančnih računov in se nanašata na transakcije med podjetji (B2B), pri katerih se plačilo izvede z elektronskim bančnim nakazilom. Kadar davčni zavezanec dobavlja blago ali zagotavlja storitve, ki spadajo na področje uporabe določb o deljenem plačilu, mora poleg rednega bančnega računa imeti tudi ločen blokiran račun za DDV. Banka deluje kot delilni posrednik in opravlja dejavnosti, katerih namen je prenos zneska, ki ga je stranka plačala, na ustrezne račune dobavitelja, in sicer davčno osnovo na redni račun trgovca, znesek DDV pa na trgovčev blokirani račun za DDV. Sredstva na blokiranem računu za DDV so v lasti davčnega zavezanca. Vendar je s sredstvi mogoče razpolagati le za plačilo DDV, dolgovanega davčnemu organu, ali DDV, ki izhaja iz računov, prejetih od dobaviteljev.

Ukrep, ki nalaga, da se dolgovani DDV plača na dobaviteljev blokiran bančni račun za DDV, je namenjen boju proti davčnim goljufijam v obliki neplačila obveznosti DDV s strani dobaviteljev blaga in storitev, dovzetnih za goljufije. Glede na to, da se lahko znesek DDV, deponiran na ločenem računu za DDV davčnega zavezanca, uporabi le za omejene vrste namenov, in sicer za plačilo obveznosti iz naslova DDV davčnemu organu ali plačilo DDV za račune, prejete od dobaviteljev, je bolje zagotovljeno, da bodo davčni organi prejeli celoten znesek DDV, ki bi ga davčni zavezanec moral prenesti na državno blagajno.

Mehanizem deljenega plačila postane obvezen, kadar se vsaj ena postavka, navedena na računu, katere skupni bruto znesek (vključno z DDV) presega 15 000 PLN, nanaša na blago ali storitve, dovzetne za goljufije, ki so vključene v področje uporabe ukrepa odstopanja v Prilogi.

Dobave zajemajo gospodarske sektorje, kot so jeklo, odpadno železo, elektronska oprema, zlato, neželezne kovine, goriva in plastične mase, za katere sta na Poljskem pred uvedbo obveznega deljenega plačila na splošno veljala mehanizem obrnjene davčne obveznosti ter solidarna odgovornost (seznam dobav, ki naj bi jih zajemal mehanizem deljenega plačila, je bil vključen v Prilogi Izvedbenega sklepa Sveta (EU) 2019/310).

Republika Poljska ugotavlja, da se je z začetkom veljavnosti tako imenovane nove „matrike stopenj DDV“ 1. julija 2020 spremenila metoda za klasifikacijo blaga in storitev za namene uporabe obveznega mehanizma deljenega plačila, ki je nadomestil poljsko klasifikacijo blaga in storitev iz leta 2008 (PKWiU 2008) s poljsko klasifikacijo blaga in storitev iz leta 2015 (PKWiU 2015). Prehod na PKWiU 2015 ni povzročil sprememb obsega blaga in storitev, ki po Sklepu 2019/310 spadajo pod obvezni mehanizem deljenega plačila. Zato je treba poudariti, da bo obseg blaga in storitev, ki so navedeni v Prilogi k Sklepu 2019/310, ostal veljaven. V nekaterih delih PKWiU 2015 so bili v primerjavi s PKWiU 2008, na katerem temelji Priloga k Sklepu 2019/310, spremenjeni le simboli statistične klasifikacije ali redakcijska poimenovanja blaga in storitev. Sprememb pri obsegu blaga in storitev, ki jih zajema obvezni mehanizem deljenega plačila, ni. Zaradi pravne varnosti bi bilo treba Prilogo k Sklepu 2019/310 posodobiti, da bi odražala spremembe, ki jih je PKWiU 2008 vnesel v PKWiU 2015.

Ukrep odstopanja zahteva, da vsi računi, izdani za dobavo blaga in opravljanje storitev med davčnimi zavezanci v okviru mehanizma deljenega plačila, vključujejo posebno izjavo, da se DDV plača na ločen blokiran bančni račun za DDV dobavitelja.

V skladu s splošnimi pravili, ki veljajo na Poljskem, se v primeru presežka vstopnega davka nad izstopnim davkom, ki ga davčni zavezanec v obračunu za DDV prizna kot vračljivi znesek DDV, takšno vračilo izvede v 60 dneh na redni račun davčnega zavezanca. Da bi se zmanjšali učinki modela deljenega plačila na denarni tok trgovcev, je Poljska predvidela hitrejši postopek za vračilo presežka vstopnega davka. Na zahtevo davčnega zavezanca se vračilo izvede v 25 dneh. Kljub temu se v skladu z informacijami, ki jih je predložila Poljska, taki zahtevki obravnavajo v veliko krajšem času (iz ocene obveznega mehanizma deljenega plačila izhaja, da so bile decembra 2020 odločitve o vlogah za sprostitev sredstev sprejete v manj kot 16 dneh).

Po mnenju Poljske stroški upravljanja sistema deljenega plačila ne bi smeli biti znatni in bodo večinoma povezani z izvajanjem sistema, njegovim servisiranjem in upravljanjem bančnega računa.

Obvezni mehanizem deljenega plačila je eden od ključnih elementov dopolnilnih ukrepov za zmanjšanje goljufij na področju DDV in posodobitev poljskega davčnega sistema, ki jih je Poljska uvedla v zadnjih letih 2 .

Ob upoštevanju navedenega Komisija meni, da lahko obvezni mehanizem deljenega plačila za dobave blaga in zagotavljanje storitev, dovzetnih za goljufije in naštetih v Prilogi, prinese učinkovite rezultate v boju proti davčnim goljufijam. Zato se predlaga, da se odstopanje odobri od 1. marca 2022 do 28. februarja 2025.

Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

Odstopanje se lahko odobri na podlagi člena 395 direktive o DDV, da se poenostavi postopek obračunavanja davka ali preprečijo nekatere vrste davčnih utaj ali izogibanja davkom. Poljska je ukrep odstopanja zahtevala zaradi boja proti davčnim utajam v sektorjih, v katerih se goljufije na področju DDV ugotavljajo že vrsto let. Odstopanje je skladno z veljavnimi predpisi politike.

Z Izvedbenim sklepom Sveta (EU) 2020/1105 3 je bilo Italiji odobreno podobno odstopanje za uporabo mehanizma deljenega plačila. V okviru italijanskega sistema deljenega plačila se dolgovani DDV vplača na blokirani račun za DDV pri davčnih organih. Področje uporabe odstopanja v Italiji je omejeno na dobavo javnim organom, subjektom, ki jih nadzorujejo javni organi, in vrsti družb, ki kotirajo na borzi.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Člen 395 direktive o DDV.

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

Glede na določbo direktive o DDV, na kateri temelji predlog, se načelo subsidiarnosti ne uporablja.

Sorazmernost

Predlog je skladen z načelom sorazmernosti iz naslednjih razlogov.

Ta sklep se nanaša na dovoljenje, odobreno državi članici na njeno prošnjo, in ne pomeni nobene obveznosti.

Odstopanje je časovno omejeno in velja le za določene dobave, področje uporabe pa je usmerjeno v sektorje, v katerih davčne goljufije povzročajo znatne težave.

Glede na široko področje uporabe odstopanja mora Poljska v primeru, da zaprosi za podaljšanje posebnega ukrepa, predložiti poročilo o delovanju in učinkovitosti ukrepa na raven goljufij na področju DDV in na davčne zavezance (v zvezi z vračilom DDV, upravnim bremenom, stroški za davčne zavezance itd.).

Zato je posebni ukrep sorazmeren z želenim ciljem, tj. bojem proti davčnim utajam in poenostavitvijo obračunavanja davkov.

Izbira instrumenta

Predlagani instrument: izvedbeni sklep Sveta.

V skladu s členom 395 direktive o DDV lahko samo Svet na predlog Komisije soglasno odobri odstopanje od skupnih določb o DDV. Izvedbeni sklep Sveta je najustreznejši instrument, saj se lahko naslovi na posamezno državo članico.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z DELEŽNIKI IN OCEN UČINKA

Posvetovanja z deležniki

Ta predlog temelji na zahtevi Poljske in zadeva le to državo članico.

Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

Strokovno mnenje ni bilo potrebno.

Ocena učinka

Predlog izvedbenega sklepa Sveta Poljski dovoljuje odstopanje od člena 226 direktive o DDV in uvedbo obveznega mehanizma deljenega plačila za plačilo DDV za določene dobave blaga in storitev.

Poljska je morala v skladu s členom 2 Sklepa 2019/310 Komisiji v 18 mesecih po začetku veljavnosti ukrepa iz člena 1 Sklepa predložiti poročilo o splošnem vplivu obveznega mehanizma deljenega plačila na raven goljufij na področju DDV in na zadevne davčne zavezance. Ker se ta ukrep uporablja od 1. novembra 2019, je bilo navedeno poročilo Komisiji predloženo 29. aprila 2021, Komisija pa ga je evidentirala 5. maja 2021.

Ocena delovanja obveznega mehanizma deljenega plačila, ki jo je izvedla Poljska, zlasti kaže na to, da ta ukrep dopolnjuje druge ključne ukrepe za zmanjšanje davčnih utaj 4 . Sprejeti dopolnilni ukrepi k obveznemu mehanizmu deljenega plačila so prispevali k zmanjšanju obsega goljufij na področju DDV, vključno z davčnimi vrtiljaki in drugimi goljufijami v zvezi z DDV. Poljska je zabeležila znatno zmanjšanje vrzeli pri pobiranju DDV, ki je v kratkem času dosegla raven pod povprečjem EU. Vrzel pri pobiranju DDV se je leta 2019 po ocenah, ki jih je center CASE pripravil za Evropsko komisijo, zmanjšala na približno 9,7 % (kar pomeni zmanjšanje za 0,2 odstotne točke v primerjavi z letom 2018) 5 , leta 2017 pa je znašala približno 14 %. Zaradi gospodarske krize, ki jo je povzročila pandemija, so se gospodarske razmere na Poljskem leta 2020 znatno poslabšale, povpraševanje po potrošnji pa se je zmanjšalo. Vendar predhodne ocene poljskega ministrstva za finance, vključene v večletni državni finančni načrt za obdobje 2021–2024, kažejo, da se je vrzel pri pobiranju DDV v letu 2020 zmanjšala za dodatne 1,3 odstotne točke ne glede na recesijo in je predstavljala približno 10,8 % potencialnih prilivov.

Davčni zavezanec lahko s sredstvi na blokiranem računu za DDV razpolaga le, če jih uporabi za plačilo DDV, dolgovanega davčnemu organu, ali plačilo DDV za račune, prejete od dobaviteljev, s čimer se vpliva na denarni tok trgovcev. Za zmanjšanje negativnega učinka v primeru presežka vstopnega davka nad izstopnim davkom, ki ga priznajo davčni organi, je Poljska predvidela hitrejši postopek za vračilo presežka vstopnega davka. Na zahtevo davčnega zavezanca se vračilo izvede v 25 dneh od datuma predložitve davčnega obračuna namesto v 60 dneh, kakor to velja pri običajnem postopku. V predhodni fazi prostovoljnega mehanizma deljenega plačila (ki je bil uveden 1. julija 2018) so davčni organi za obravnavo vloge potrebovali povprečno 27,56 dni, medtem ko je isti postopek decembra 2020 trajal le 15,90 dni. To pomeni, da davčni organi vse bolj učinkovito obravnavajo vloge za sprostitev sredstev. To je zlasti pomembno za podjetja, ki imajo v sedanjih razmerah, ki jih je povzročila pandemija COVID-19, težave z neprekinjeno finančno likvidnostjo.

Poleg tega je Poljska v zahtevi poudarila, da bo dala prednost zagotavljanju učinkovitih in pravočasnih vračil davka. Pospešila bo vračilo presežka vstopnega davka nad izstopnim davkom na račun DDV pod ugodnejšimi pogoji v največ 25 dneh od datuma predložitve davčnega obračuna.

Obvezni mehanizem deljenega plačila velja tudi za dobavitelje, ki nimajo sedeža na Poljskem in opravljajo dobavo blaga ali storitev, za katere na Poljskem velja obvezni mehanizem deljenega plačila. Ti trgovci morajo imeti odprt bančni račun, ki se vodi v skladu s poljskim zakonom o bančništvu. Poljska je Komisiji sporočila, da trgovci, ki nimajo sedeža na Poljskem, nimajo nobenih dodatnih stroškov v zvezi z obveznostjo odprtja bančnega računa na Poljskem, saj bodo lahko ti davčni zavezanci odprli in vodili bančni račun na Poljskem brezplačno. Trenutno davčni zavezanci, ki nimajo sedeža na Poljskem, nimajo nobenih dodatnih stroškov v zvezi z obveznostjo odprtja bančnega računa na Poljskem in vodenja računa za DDV. Zakon o DDV določa poseben sistem nadomestil, če bi banke takim subjektom zaračunale vodenje zgoraj navedenih računov. Nastale stroške v tem primeru povrne pristojni davčni organ na zahtevo tujega davčnega zavezanca.

Druga pomembna prednost je, da davčnim zavezancem, ki uporabljajo mehanizem deljenega plačila, načeloma ni mogoče naložiti tako imenovane „sankcije DDV“, tj. povečane davčne obveznosti, ki jo določi davčna uprava (v višini 20 %, 30 % ali 100 % razlike med zneskom, ki ga je določila davčna uprava, in prvotnim zneskom, ki ga je davčni zavezanec nepravilno prijavil). Poleg tega podjetniku, ki uporablja mehanizem deljenega plačila, ni mogoče naložiti zamudnih obresti za dolgove na področju DDV po višji stopnji (v višini 150 %), obračunane v poročevalnem obdobju, v katerem je uporabil mehanizem za plačilo vsaj 95 % računov ob nakupu.

Tako imenovani popust izboljšuje finančno likvidnost davčnih zavezancev, ki uporabljajo mehanizem deljenega plačila. Omogoča znižanje zneska dolgovanega DDV, če je ta v celoti plačan z računa za DDV pred končnim datumom plačila. Znesek popusta se izračuna na podlagi posebne formule. Tak popust ne bi smel imeti škodljivega učinka na lastna sredstva Unije iz naslova DDV.

Pred izvajanjem posebnega ukrepa je bilo v letu 2018 začetih 3 507 postopkov zaradi goljufij v zvezi z DDV, leta 2019 pa 3 389 postopkov (letno 118 postopkov manj). Leta 2020, ko je začel v celoti delovati obvezni mehanizem deljenega plačila, je število takih postopkov znašalo 2 973, tj. 416 manj v primerjavi s predhodnim letom.

Pred začetkom veljavnosti obveznega mehanizma deljenega plačila je znesek proračunskih izgub zaradi goljufij v zvezi z DDV v letu 2018 znašal 5 168 779 146 PLN, v letu 2019 pa 4 716 202 928 PLN (letno 452 576 218 PLN manj). Leta 2020 so proračunske izgube znašale 3 533 646 348 PLN, tj. 1 182 556 580 PLN manj v primerjavi s predhodnim letom (za skoraj 25,1 % manj).

Pred izvajanjem posebnega ukrepa je bilo v letu 2018 začetih 558 postopkov v zvezi z goljufijo vrste „davčni vrtiljak“, leta 2019 pa 277 (letno 281 postopkov manj). Leta 2020, ko je začel delovati obvezni mehanizem deljenega plačila, je bilo število takih postopkov 207, tj. 70 manj v primerjavi s prejšnjim letom. V analiziranem obdobju je bilo tudi zabeleženo, da se ugotovljene proračunske izgube zaradi goljufije vrste „davčni vrtiljak“ postopno zmanjšujejo. Pred začetkom veljavnosti obveznega mehanizma deljenega plačila je znesek zadevnih proračunskih izgub v letu 2018 znašal 4 496 602 940 PLN, v letu 2019 pa 2 468 437 745 PLN (letno 2 028 165 195 PLN manj). Leta 2020 so te izgube znašale 1 107 992 201 PLN, tj. 1 360 445 544 PLN manj kot v predhodnem letu (za skoraj 55,1 % manj).

Leta 2019 so prihodki iz DDV znašali 180 891,8 milijona PLN (5 944,7 milijona PLN več kot leta 2018). Predhodni podatki o uspešnosti državnega proračuna v letu 2020 kažejo, da so se prihodki od davka na blago in storitve v primerjavi s prejšnjimi leti povečali ne glede na širjenje pandemije COVID-19. Leta 2020 so prihodki iz DDV znašali 184 551,9 milijona PLN in so bili za 3 660,1 milijona PLN (za 2 %) višji kot leta 2019 ter za 9 604,8 milijona PLN (za 5,5 %) višji kot leta 2018 (174 947,1 milijona PLN).

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Ukrep ne bo negativno vplival na lastna sredstva Unije iz naslova DDV.

5.DRUGI ELEMENTI

Predlog vključuje samoderogacijsko klavzulo; samodejni rok.

2022/0040 (NLE)

Predlog

IZVEDBENI SKLEP SVETA

o spremembi Izvedbenega sklepa (EU) 2019/310 o dovoljenju Poljski, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od člena 226 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost 6 in zlasti člena 395(1) Direktive,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Z dopisom, ki ga je Komisija evidentirala 26. julija 2021, je Poljska zaprosila za dovoljenje, da še naprej uporablja odstopanje od člena 226 direktive o DDV v zvezi z zahtevami glede izdajanja računov z davkom na dodano vrednost (DDV), in za uvedbo obveznega mehanizma deljenega plačila za dobavo blaga in storitev, dovzetnih za goljufije, za katere na Poljskem običajno veljata mehanizem obrnjene davčne obveznosti ter solidarna odgovornost. Poljska je zaprosila za podaljšanje posebnega ukrepa za obdobje treh let, in sicer od 1. marca 2022 do 28. februarja 2025.

(2)V skladu s členom 395(2) direktive o DDV je Komisija z dopisom z dne 27. oktobra 2021 o zahtevi Poljske obvestila druge države članice. Komisija je z dopisom z dne 28. oktobra 2021 uradno obvestila Poljsko, da ima na voljo vse informacije, potrebne za presojo zahteve.

(3)Poljska je v skladu s členom 2 Izvedbenega sklepa Sveta (EU) 2019/310 7 z dopisom z dne 29. aprila 2021 Komisiji predložila poročilo o splošnem vplivu ukrepa na raven goljufij na področju DDV in na zadevne davčne zavezance.

(4)Čeprav je Poljska sprejela številne ukrepe za boj proti goljufijam (npr. uvedba mehanizma obrnjene davčne obveznosti ter solidarne odgovornosti za stranko, uvedba standardne revizijske dokumentacije, strožja pravila za registracijo in odjavo davčnih zavezancev za DDV, povečano število revizij itd.), pa meni, da navedeni ukrepi še vedno ne zadostujejo za preprečitev goljufij na področju DDV.

(5)Poljska je prostovoljni mehanizem deljenega plačila uvedla 1. julija 2018, obvezni mehanizem deljenega plačila pa 1. marca 2019.

(6)Blago in storitve, ki spadajo na področje uporabe posebnega ukrepa, so navedeni v Prilogi v skladu s poljsko klasifikacijo blaga in storitev iz leta 2015 (PKWiU 2015), ki je s 1. julijem 2020 nadomestila poljsko klasifikacijo blaga in storitev iz leta 2008 (PKWiU 2008). V PKWiU 2015 so bili spremenjeni simboli statistične klasifikacije in redakcijska poimenovanja določenega blaga in storitev iz Priloge k Izvedbenemu sklepu (EU) 2019/310. Navedeno prilogo bi bilo zato treba posodobiti in nadomestiti s Prilogo k temu sklepu.

(7)Model obveznega deljenega plačila se bo še naprej uporabljal za dobavo blaga in storitev, naštetih v Prilogi, med davčnimi zavezanci ter dobavo med podjetji (B2B), zajemal pa bo le elektronska bančna nakazila. Obvezni mehanizem deljenega plačila se bo še naprej uporabljal za vse trgovce, vključno s tistimi, ki nimajo sedeža na Poljskem.

(8)Poročilo, ki ga je predložila Poljska, je potrdilo, da obvezni mehanizem deljenega plačila za dobavo blaga in storitev, dovzetnih za goljufije, prinaša učinkovite rezultate v boju proti davčnim goljufijam.

(9)Odstopanja se običajno odobrijo za omejeno obdobje, da se lahko oceni, ali je posebni ukrep ustrezen in učinkovit. Posebni ukrep bi bilo zato treba podaljšati do 28. februarja 2025.

(10)Glede na široko področje uporabe odstopanja mora Poljska v primeru, da zaprosi za podaljšanje ukrepa odstopanja, predložiti poročilo o delovanju in učinkovitosti ukrepa na raven goljufij na področju DDV in na davčne zavezance (v zvezi z vračilom DDV, upravnim bremenom, stroški za davčne zavezance itd.). 

(11)Posebni ukrep ne bo negativno vplival na skupni znesek davčnih prihodkov, zbranih na stopnji končne potrošnje, in ne bo imel negativnega učinka na lastna sredstva Unije iz naslova DDV.

(12)Izvedbeni sklep (EU) 2019/310 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Izvedbeni sklep (EU) 2019/310 se spremeni:

(1) v členu 2 se drugi pododstavek nadomesti z naslednjim:

„Če Poljska meni, da je potrebno podaljšanje ukrepa iz člena 1, Komisiji predloži zahtevo za podaljšanje ukrepa skupaj s poročilom o njegovem splošnem vplivu na raven goljufij na področju DDV in na zadevne davčne zavezance.“;

(2)    v členu 3 se datum „28. februarja 2022“ nadomesti z datumom „28. februarja 2025“;

(3) Priloga se nadomesti s Prilogo k temu sklepu.

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na Republiko Poljsko.

V Bruslju,

   Za Svet

   predsednik

(1)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2019/310 z dne 18. februarja 2019 o dovoljenju Poljski, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od člena 226 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 51, 22.2.2019, str. 19).
(2)    Najpomembnejši povezani ukrepi so: enotni revizijski spis (JPK_VAT); elektronski sistem za analizo denarnih tokov (STIR); točen in zanesljiv elektronski register davčnih zavezancev (beli seznam); sistem spletnih registrskih blagajn za spremljanje maloprodajnega sektorja; nova matrika stopenj DDV, s katero se je poenostavila uporaba nižjih stopenj DDV in povečala gotovost davčnih zavezancev glede pravilne uporabe stopenj DDV z uvedbo zavezujoče informacije o stopnji, tj. odločitve, izdane na zahtevo davčnega zavezanca, da se določi pravilna davčna stopnja za blago/storitve; napredna analiza velepodatkov, ki jo izvaja davčna uprava; digitalizacija davčne uprave.
(3)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2020/1105 z dne 24. julija 2020 o spremembi Izvedbenega sklepa (EU) 2017/784 o dovoljenju Italijanski republiki, da uporabi poseben ukrep, ki odstopa od členov 206 in 226 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 242, 28.7.2020, str. 4).
(4)    Glej seznam ukrepov v opombi 2
(5)    Študija in poročila o vrzeli pri pobiranju DDV v državah članicah EU28 za leto 2020, CASE – Center za družbene in gospodarske raziskave (vodja projekta), september 2020.
(6)    UL L 347, 11.12.2006, str. 1.
(7)    Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2019/310 z dne 18. februarja 2019 o dovoljenju Poljski, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od člena 226 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 51, 22.2.2019, str. 19).

Bruselj, 22.2.2022

COM(2022) 58 final

PRILOGA

k predlogu

IZVEDBENEGA SKLEPA SVETA

o spremembi Izvedbenega sklepa (EU) 2019/310 o dovoljenju Poljski, da uvede posebni ukrep, ki odstopa od člena 226 Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost


PRILOGA

Seznam dobav blaga in storitev iz člena 1

Člen 1 se uporablja za naslednje dobave blaga in storitev, opisanih v skladu s poljsko klasifikacijo proizvodov in storitev (PKWiU 2015):

Postavka

PKWiU 2015

Ime blaga (skupine blaga) / storitve (skupine storitev)

Postavka v Prilogi k Sklepu 2019/310

1

05.10.10.0

Črni premog

129

2

05.20.10.0

Rjavi premog (lignit)

130

3

ex 10.4

Olja in masti živalskega in rastlinskega izvora – izključno olje iz oljne repice

70

4

19.10.10.0

Koks in polkoks iz črnega premoga, rjavega premoga (lignite) ali šote; retortno oglje

131

5

19.20.11.0

Briketi, ovali in podobna trdna goriva iz črnega premoga

132

6

19.20.12.0

Briketi, ovali in podobna trdna goriva iz rjavega premoga (lignita)

133

7

ex 20.59.12.0

Emulzije za senzibilizacijo površin za uporabo v fotografiji; kemični preparati za uporabo v fotografiji, drugje nerazvrščeni (d. n.) – izključno tonerji, brez tiskalne glave za tiskalnike za stroje za avtomatsko obdelavo podatkov

71

8

ex 20.59.30.0

Črnilo za pisalne stroje, črnilo za pisanje in druga črnila – izključno kartuše s črnilom brez tiskalne glave za tiskalnike za stroje za avtomatsko obdelavo podatkov

72

9

ex 22.21.30.0

Plošče, listi, filmi, folije, trakovi in trakovi iz plastičnih mas, ki nimajo celičaste strukture, neojačani, nelaminirani ali v kombinaciji z drugimi materiali – izključno raztezne folije

73

10

24.10.12.0

Železove zlitine

1

11

24.10.14.0

Granule in prah iz grodlja, zrcalovine, železa ali jekla

2

12

24.10.31.0

Ploščati valjani izdelki iz nelegiranega jekla, vroče valjani, širine 600 mm ali več

3

13

24.10.32.0

Ploščati valjani izdelki iz nelegiranega jekla, vroče valjani, širine manj kot 600 mm

4

14

24.10.35.0

Ploščati valjani izdelki iz drugih legiranih jekel, vroče valjani, širine 600 mm ali več, razen silicijevega jekla za elektropločevino

5

15

24.10.36.0

Ploščati valjani izdelki iz drugih legiranih jekel, vroče valjani, širine manj kot 600 mm, razen silicijevega jekla za elektropločevino

6

16

24.10.41.0

Ploščati valjani izdelki iz nelegiranega jekla, hladno valjani, širine 600 mm ali več

7

17

24.10.43.0

Ploščati valjani izdelki iz drugih legiranih jekel, hladno valjani, širine 600 mm ali več, razen silicijevega jekla za elektropločevino

8

18

24.10.51.0

Ploščati valjani izdelki iz nelegiranega jekla, širine 600 mm ali več, platirani, prevlečeni ali prekriti

9

19

24.10.52.0

Ploščati valjani izdelki iz drugih legiranih jekel, širine 600 mm ali več, platirani, prevlečeni ali prekriti

10

20

24.10.61.0

Palice, vroče valjane, v ohlapno navitih kolobarjih, iz nelegiranega jekla

11

21

24.10.62.0

Druge palice iz nelegiranega jekla, kovane, vroče valjane, vroče vlečene ali vroče iztiskane, brez nadaljnje obdelave, vključno s tistimi, ki so spiralno zvite po valjanju

12

22

24.10.65.0

Palice, vroče valjane, v ohlapno navitih kolobarjih, iz drugih legiranih jekel

13

23

24.10.66.0

Druge palice iz drugih legiranih jekel, kovane, vroče valjane, vroče vlečene ali vroče iztiskane, brez nadaljnje obdelave, vključno s tistimi, ki so spiralno zvite po valjanju

14

24

24.10.71.0

Profili, vroče valjani, vroče vlečeni ali iztiskani, brez nadaljnje obdelave, iz nelegiranega jekla

15

25

24.10.73.0

Profili, vroče valjani, vroče vlečeni ali iztiskani, brez nadaljnje obdelave, iz drugih legiranih jekel

16

26

24.20.11.0

Cevi za naftovode ali plinovode, brezšivne, iz jekla

59

27

24.20.12.0

Zaščitne cevi („casing“), proizvodne cevi („tubing“) in vrtalne cevi, ki se uporabljajo pri vrtanju za pridobivanje nafte ali plina, brezšivne, iz jekla

60

28

24.20.13.0

Druge cevi, s krožnim prečnim prerezom, brezšivne, iz jekla

61

29

24.20.31.0

Cevi za naftovode ali plinovode, varjene, z zunanjim premerom do vključno 406,4 mm, iz jekla

62

30

24.20.33.0

Druge cevi, s krožnim prečnim prerezom, varjene, z zunanjim premerom do vključno 406,4 mm, iz jekla

63

31

24.20.34.0

Cevi, ki nimajo krožnega prečnega prereza, varjene, z zunanjim premerom do vključno 406,4 mm, iz jekla

64

32

24.20.40.0

Pribor (fitingi) za cevi iz nelitega jekla

65

33

24.31.10.0

Palice, kotniki, profili in polni profili iz nelegiranega jekla, hladno vlečeni

17

34

24.31.20.0

Palice, kotniki, profili in polni profili iz drugih legiranih jekel, hladno vlečeni

18

35

24.32.10.0

Ploščati izdelki iz jekla, hladno valjani, brez nadaljnje obdelave, neprevlečeni, širine manj kot 600 mm

19

36

24.32.20.0

Ploščati valjani izdelki iz jekla, hladno valjani, brez nadaljnje obdelave, širine manj kot 600 mm, platirani, prevlečeni ali prekriti

20

37

24.33.11.0

Profili iz nelegiranega jekla, hladno oblikovani ali hladno pregibani

21

38

24.33.20.0

Rebrasta pločevina iz nelegiranega jekla

22

39

24.34.11.0

Hladno vlečena žica iz nelegiranega jekla

23

40

24.41.10.0

Srebro, neobdelano ali v obliki polizdelkov ali prahu

24

41

ex 24.41.20.0

Zlato, neobdelano ali v obliki polizdelkov ali prahu, razen investicijskega zlata v smislu člena 121 akta o davku na blago in storitve, ob upoštevanju postavke 43

25

42

24.41.30.0

Platina, neobdelana, polizdelki ali v prahu

26

43

Ne glede na simbol PKWiU

Investicijsko zlato v smislu člena 121 akta o davku na blago in storitve

27

44

ex 24.41.40.0

Navadne kovine ali srebro, prevlečeni z zlatom, neobdelani ali v obliki polizdelkov – izključno srebro, prevlečeno z zlatom, brez nadaljnje obdelave, kot polizdelki

28

45

ex 24.41.50.0

Navadne kovine, prevlečene s srebrom, in navadne kovine, srebro ali zlato, prevlečeni s platino, brez nadaljnje obdelave, kot polizdelki – izključno zlato in srebro, prevlečeno s platino, brez nadaljnje obdelave, kot polizdelki

29

46

24.42.11.0

Aluminij, surov

30

47

24.43.11.0

Svinec, surov

31

48

24.43.12.0

Cink, surov

32

49

24.43.13.0

Kositer, surov

33

50

24.44.12.0

Baker, neprečiščen; bakrene anode za elektrolitsko rafinacijo

34

51

24.44.13.0

Prečiščen baker in bakrove zlitine, surovi; predzlitine bakra

35

52

24.44.21.0

Prah in luskine, iz bakra in bakrovih zlitin

36

53

24.44.22.0

Ploščate palice, profili in valjana žica, iz bakra in bakrovih zlitin

37

54

24.44.23.0

Žice iz bakra in bakrovih zlitin

38

55

24.45.11.0

Nikelj, surov

39

56

ex 24.45.30.0

Druge neželezne kovine in izdelki iz njih; kermeti; pepel in ostanki, ki vsebujejo kovine in spojine kovin – izključno odpadki in ostanki neplemenitih kovin

40

57

ex 25.11.23.0

Druge konstrukcije in njihovi deli; pločevine, palice, profili, kotniki in podobno, iz železa, jekla ali aluminija – izključno iz jekla

66

58

ex 25.93.13.0

Tkanine, rešetke, mreže in ograje iz železne, jeklene ali bakrene žice; rešetke, dobljene z razrezovanjem ali raztegovanjem enega kosa pločevine ali traku, iz železa ali jekla – izključno iz jekla

67

59

ex 26.11.30.0

Elektronska integrirana vezja – izključno procesorji

41

60

26.20.1

Računalniki in drugi stroji za avtomatsko obdelavo podatkov ter deli in oprema zanje

136

42

61

ex 26.20.21.0

Pomnilne enote – izključno trdi diski (HDD)

74

62

ex 26.20.22.0

Polprevodniške naprave za shranjevanje – izključno SSD

75

63

ex 26.30.22.0

Telefoni za mobilno omrežje ali druga brezžična omrežja – izključno mobilni telefoni, vključno s pametnimi telefoni

43

64

26.40.20.0

Televizijski sprejemniki, kombinirani ali nekombinirani z radijskimi sprejemniki ali aparati za snemanje ali reprodukcijo zvoka ali slike

135

65

ex 26.40.60.0

Igralne videokonzole (kot so konzole, uporabljene s televizijskim sprejemnikom ali samostojnim zaslonom) in druge igralne konzole ali naprave za igre na srečo z elektronskim prikazovalnikom – razen delov in pribora

44

66

26.70.13.0

Digitalni fotoaparati in digitalne video kamere

76

134

67

27.20.2

Električni akumulatorji in deli zanje

138

68

28.11.41.0

Deli za motorje z notranjim zgorevanjem na vžig s svečkami, razen delov za letalske motorje

139

69

ex 28.23.22.0

Deli in pribor za pisarniške stroje – izključno kartuše za barve in tiskalne glave za tiskalnike za stroje za avtomatsko obdelavo podatkov, tonerji s tiskalno glavo za tiskalnike za stroje za avtomatsko obdelavo podatkov

77

70

ex 29.31.10.0

Kabelski snopi za vžiganje in drugi kompleti vodnikov za vozila, zrakoplove ali plovila – izključno kabelski snopi za vžiganje in drugi kompleti vodnikov, ki se uporabljajo v vozilih

140

71

29.31.21.0

Vžigalne svečke; vžigalni magneti; dinamomagneti; magnetni vztrajniki; razdelilniki; vžigalne tuljave

141

72

29.31.22.0

Električni zaganjalniki, zaganjalniki-generatorji; drugi generatorji in oprema za motorje z notranjim zgorevanjem

142

73

29.31.23.0

Električna oprema za signaliziranje, vetrobranska stekla, naprave za odmrznitev in naprave za razmeglitev za motorna vozila

143

74

29.31.30.0

Deli druge električne opreme za motorna vozila

144

75

29.32.20.0

Varnostni pasovi, zračne blazine ter deli in oprema za karoserije

145

76

29.32.30.0

Deli in oprema za motorna vozila, d. n., razen motornih koles

146

77

30.91.20.0

Deli in oprema za motorna kolesa in bočne prikolice

137

78

ex 32.12.13.0

Nakit in deli nakita, iz plemenitih kovin ali kovine, prevlečene s plemenito kovino – izključno deli nakita in deli drugega nakita iz zlata, srebra in platine, tj. nedokončan ali nedodelan nakit in različni deli nakita, vključno z nakitom, ki je prekrit ali platiran s slojem plemenite kovine

45

79

38.11.49.0

Rabljena vozila, računalniki, televizorji in druge naprave za razrez, uničenje ali predelavo

46

80

38.11.51.0

Odpadno steklo

47

81

38.11.52.0

Odpadki iz papirja in kartona

48

82

38.11.54.0

Drugi odpadki iz gume

49

83

38.11.55.0

Plastični odpadki

50

84

38.11.58.0

Odpadki, ki vsebujejo kovine, razen nevarnih odpadkov

51

85

38.12.26.0

Nevarni kovinski odpadki

52

86

38.12.27

Odpadki in nedelujoče električne celice in akumulatorji; izrabljene galvanske celice in baterije ter električni akumulatorji

53

87

38.32.2

Kovinske sekundarne surovine

54

88

38.32.31.0

Sekundarne surovine iz stekla

55

89

38.32.32.0

Sekundarne surovine iz papirja in kartona

56

90

38.32.33.0

Sekundarne surovine iz plastike

57

91

38.32.34.0

Sekundarne surovine iz gume

58

92

Motorni bencin, dizelsko gorivo, gorivni plin – v smislu določb o trošarinah

68

93

Kurilno olje in mazalno olje – v smislu določb o trošarinah

69

94

ex 58.29.11.0

Paketi programske opreme za operacijske sisteme – izključno SSD

78

95

ex 58.29.29.0

Drugi paketi programske opreme – izključno SSD

79

96

ex 59.11.23.0

Drugi filmski in video posnetki na CD-jih, magnetnih trakovih in podobnih nosilcih zapisa – izključno SSD

80

97

Ne glede na simbol PKWiU

Storitve prenosa pravice do emisije toplogrednih plinov v skladu z zakonom z dne 12. junija 2015 o sistemu za trgovanje z emisijami toplogrednih plinov (uradni list iz leta 2021, točka 332)

81

98

41.00.3

Gradbena dela na stanovanjskih stavbah (dela za gradnjo novih stavb, obnovo ali prenovo obstoječih stavb)

82

99

41.00.4

Gradbena dela na nestanovanjskih stavbah (dela za gradnjo novih stavb, obnovo ali prenovo obstoječih stavb)

83

100

42.11.20.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo avtocest, cest, ulic in drugih cest za vozila in pešce ter gradnjo vzletno-pristajalnih stez

84

101

42.12.20.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo železnic in podzemnih železnic

85

102

42.13.20.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo mostov in tunelov

86

103

42.21.21.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo prenosnih plinovodov

87

104

42.21.22.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo distribucijskih omrežij, vključno s pomožnimi deli

88

105

42.21.23.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo namakalnih sistemov (kanalizacije), vodovodov, naprav za čiščenje vode in čiščenje odplak ter črpalk

89

106

42.21.24.0

Dela, ki vključujejo vrtanje vodnjakov in vodnih dotokov ter namestitev greznic

90

107

42.22.21.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo telekomunikacijskih in električnih prenosnih vodov

91

108

42.22.22.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo telekomunikacijskih in električnih razdelilnih omrežij

92

109

42.22.23.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo elektrarn

93

110

42.91.20.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo nabrežij, pristanišč, jezov, zapornic in z njimi povezanih hidrotehničnih obratov

94

111

42.99.21.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo objektov za proizvodnjo in rudarstvo

95

112

42.99.22.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo stadionov in športnih igrišč

96

113

42.99.29.0

Splošna gradbena dela, ki vključujejo gradnjo drugih inženirskih objektov, d. n.

97

114

43.11.10.0

Dela, ki vključujejo rušenje stavb

98

115

43.12.11.0

Dela, ki vključujejo pripravo gradbišča, brez zemeljskih del

99

116

43.12.12.0

Zemeljska dela: kopanje, izkopavanje jarkov in premikanje zemlje

100

117

43.13.10.0

Dela, ki vključujejo izkopavanje ter vrtanje za geološke in inženirske namene

101

118

43.21.10.1

Dela, ki vključujejo namestitev naprav za električno varnost

102

119

43.21.10.2

Dela, ki vključujejo namestitev drugih električnih naprav

103

120

43.22.11.0

Dela, ki vključujejo izvajanje vodovodnih in drenažnih del

104

121

43.22.12.0

Dela, ki vključujejo postavitev ogrevalnih, prezračevalnih in klimatskih sistemov

105

122

43.22.20.0

Dela, ki vključujejo namestitev plinskih naprav

106

123

43.29.11.0

Izolacijska dela

107

124

43.29.12.0

Nameščanje ograj

108

125

43.29.19.0

Druga inštalacijska dela

109

126

43.31.10.0

Fasaderska in štukaterska dela

110

127

43.32.10.0

Inštalacijska dela za tesarstvo

111

128

43.33.10.0

Dela, ki vključujejo polaganje talnih in stenskih oblog

112

129

43.33.21.0

Dela, ki vključujejo polaganje teraco, marmornih, granitnih ali skrilastih talnih in stenskih oblog

113

130

43.33.29.0

Druga dela, ki vključujejo polaganje talnih in stenskih oblog (tudi polaganje tapet), d. n.

114

131

43.34.10.0

Pleskarska dela

115

132

43.34.20.0

Steklarska dela

116

133

43.39.11.0

Dela, ki vključujejo okrasitev

117

134

43.39.19.0

Dela, ki vključujejo izvajanje drugih zaključnih del, d. n.

118

135

43.91.11.0

Dela, ki vključujejo gradnjo strešnih konstrukcij

119

136

43.91.19.0

Dela, ki vključujejo druga strešna dela

120

137

43.99.10.0

Dela, ki vključujejo nameščanje izolacije proti vlagi in vodi

121

138

43.99.20.0

Dela, ki vključujejo postavljanje in podiranje gradbenih odrov

122

139

43.99.30.0

Dela, ki vključujejo gradnjo temeljev, vključno z zabijanjem pilotov

123

140

43.99.40.0

Betoniranje

124

141

43.99.50.0

Dela, ki vključujejo postavljanje jeklenih konstrukcij

125

142

43.99.60.0

Dela, ki vključujejo postavljanje opečnatih in kamnitih konstrukcij

126

143

43.99.70.0

Dela, ki vključujejo sestavljanje in postavljanje montažnih konstrukcij

127

144

43.99.90.0

Dela, ki vključujejo izvajanje drugih specializiranih del, d. n.

128

145

45.31.1

Trgovina z rezervnimi deli in opremo za motorna vozila, razen motornih koles

147

146

45.32.1

Trgovina na drobno z rezervnimi deli in opremo za motorna vozila, razen motornih koles

148

147

45.32.2

Druga trgovina na drobno z rezervnimi deli in opremo za motorna vozila, razen motornih koles

149

148

ex 45.40.10.0

Trgovina na debelo z motornimi kolesi ter rezervnimi deli in opremo – izključno prodaja rezervnih delov in opreme za motorna kolesa

150

149

ex 45.40.20.0

Specializirana trgovina na drobno z motornimi kolesi ter rezervnimi deli in opremo – izključno prodaja rezervnih delov in opreme za motorna kolesa

151

150

ex 45.40.30.0

Druga trgovina na drobno z motornimi kolesi ter rezervnimi deli in opremo – izključno prodaja na drobno rezervnih delov in opreme za motorna kolesa

152