Bruselj, 20.12.2022

COM(2022) 728 final

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

o priznavanju tretjih držav za namene enakovrednosti v zvezi z ekološkimi proizvodi


1.Uvod

V skladu z novim zakonodajnim okvirom EU o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov 1 , ki se je začel uporabljati 1. januarja 2022, se proizvod, ki spada na področje uporabe Uredbe (EU) 2018/848, lahko uvozi iz tretje države za dajanje navedenega proizvoda v promet, če 2 :

-izpolnjuje ustrezne določbe v zvezi s cilji in načeli ekološke pridelave ter pravila pridelave in označevanja iz Uredbe (EU) 2018/848 in so bili vsi izvajalci dejavnosti predmet nadzora s strani nadzornih organov ali izvajalcev nadzora, priznanih na podlagi člena 46 navedene uredbe, ali

-prihaja iz tretje države, ki je v skladu s členom 47 Uredbe (EU) 2018/848 priznana v okviru trgovinskega sporazuma kot država s sistemom pridelave, ki izpolnjuje enake cilje in načela z uporabo pravil, ki zagotavljajo enako raven zagotavljanja skladnosti kot pravila Unije (enakovrednost), ali

-prihaja iz tretje države, ki je bila priznana za namene enakovrednosti na podlagi člena 33(2) Uredbe (ES) št. 834/2007 3 .

To poročilo je poročilo o uporabi členov 47 in 48 Uredbe (EU) 2018/848 v zvezi s priznavanjem tretjih držav za namene enakovrednosti, kot se zahteva v skladu s členom 49 navedene uredbe 4 .

Podrobne informacije v zvezi z uvozom ekoloških proizvodov iz tretjih držav so na voljo na: https://agriculture.ec.europa.eu/cap-my-country/performance-agricultural-policy/studies-and-reports/market-analyses-and-briefs_en . Celoten uvoz ekoloških agroživilskih proizvodov v EU je leta 2021 znašal 2,87 milijona ton. V zadnjih treh letih pri celotnemu obsegu uvoženih ekoloških proizvodov ni prihajalo do pomembnih nihanj.

V skladu z zakonodajnim okvirom EU je uvoz ekoloških proizvodov iz katere koli priznane tretje države predmet uradnega nadzora, vključno z dokumentacijskimi pregledi vseh pošiljk, naključno izvedenimi identifikacijskimi pregledi in fizičnimi pregledi, ki se izvedejo glede na verjetnost za neskladje. Vsak sum na neskladje se sporoči pristojnemu organu zadevne tretje države z zahtevo, da opravi preiskavo in poroča o ekološkem statusu zadevnega proizvoda. Odvisno od rezultatov tega postopka se lahko proizvodi sprostijo v promet kot ekološki ali ne.

2.Enakovrednosti v okviru trgovinskega sporazuma

Trenutno so sklenjeni trije dvostranski sporazumi med EU ter Čilom, Švico oziroma Združenim kraljestvom. Pogodbenici si redno izmenjujeta informacije, vključno z informacijami o dejavnostih spremljanja in nadzora ter posodobitvah standardov pridelave in ukrepov nadzora ter vseh sumih na neskladje, ki bi se lahko pojavili v okviru nadzora, ki ga izvajata pogodbenici. Priznavanje enakovrednosti s Čilom, Švico in Združenim kraljestvom bo posodobljeno, da se bo upošteval začetek uporabe novega zakonodajnega okvira EU. Zadevne tretje države so bile ustrezno obveščene. Zadevno delo naj bi se začelo leta 2023.

Naslednji pododdelki vsebujejo informacije o dvostranskih sporazumih med EU ter Čilom, Švico oziroma Združenim kraljestvom, vključno z zadevnimi kategorijami proizvodov in, če je ustrezno, dodatnimi pojasnili o navedenem priznavanju.

2.1.EU–Čile

Evropska unija (EU) in Čile sta leta 2017 sklenila sporazum o trgovini z ekološkimi proizvodi, ki je začel veljati januarja 2018 5 .

Področje uporabe tega priznavanja ekoloških proizvodov, uvoženih v EU iz Čila in v Čile iz EU, je določeno v členu 4 ter prilogah I in II k Sporazumu:

Kategorija proizvodov

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

glede na oznake KN

Med

Predelani rastlinski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo

Vegetativni razmnoževalni material in semena za gojenje

·Ekološki proizvodi, ki se uvažajo v EU: nepredelani kmetijski proizvodi, pridelani v Čilu, in predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo in so bili predelani v Čilu z ekološko pridelanimi sestavinami, ki so bile pridelane v Čilu ali uvožene v Čile iz EU ali tretje države v okviru ureditve, ki jo EU priznava kot enakovredno.

·Ekološki proizvodi, ki se uvažajo v Čile: nepredelani in predelani kmetijski proizvodi, ki so pridelani ali predelani v Uniji.

2.2.EU–Švica

Vzajemno priznavanje enakovrednosti je določeno v Prilogi 9 (o ekološko proizvedenih kmetijskih proizvodih in živilih) k Sporazumu med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o trgovini s kmetijskimi proizvodi 6 . Z leti se je spreminjalo.

Naslednja preglednica vsebuje pregled kategorij proizvodov, za katere je EU Švici priznala enakovrednost:

Kategorija proizvodov

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

razen proizvodov, pridelanih v preusmeritvenem obdobju

Žive živali in nepredelani živalski proizvodi

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo

razen proizvodov, pridelanih med obdobjem preusmeritve, ki vsebujejo sestavine kmetijskega porekla

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot krma

razen proizvodov, pridelanih med obdobjem preusmeritve, ki vsebujejo sestavine kmetijskega porekla

Vegetativni razmnoževalni material in semena za gojenje

Za uvoz nepredelanih ekoloških proizvodov iz Švice v EU morajo biti ti proizvodi proizvedeni v Švici. Predelani kmetijski proizvodi, ki se iz Švice uvažajo v EU, morajo biti predelani v Švici s sestavinami, ki so pridelane v Švici ali uvožene v Švico iz Unije ali tretje države, za katero je Švica priznala, da so bili proizvodi v tej državi pridelani in nadzorovani v skladu s pravili, ki so enakovredna pravilom iz švicarske zakonodaje. Za proizvode, uvožene v Švico iz EU, veljajo isti pogoji.

2.3.EU–ZDRUŽENO KRALJESTVO

EU in Združeno kraljestvo sta enakovrednost svojih sistemov ekološke pridelave vzajemno priznala s sporazumom o trgovini in sodelovanju 7 , ki je bil podpisan 30. decembra 2020 in se uporablja od 1. januarja 2021. Področje uporabe tega priznavanja ekoloških proizvodov, uvoženih v EU iz Združenega kraljestva in v Združeno kraljestvo iz EU, je določeno v dodatkih 14-A oziroma 14-B k Prilogi 14 k sporazumu o trgovini in sodelovanju ter zajema:

Kategorije proizvodov

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

Žive živali ali nepredelani živalski proizvodi

vključuje med

Proizvodi iz akvakulture in morske alge

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot krma

Seme in razmnoževalni material

Za uvoz nepredelanih ekoloških proizvodov iz Združenega kraljestva v EU morajo biti ti proizvodi proizvedeni v Združenem kraljestvu. Predelani kmetijski proizvodi, ki se uvažajo v EU, morajo biti predelani v Združenem kraljestvu s sestavinami, ki so pridelane v Združenem kraljestvu ali uvožene v Združeno kraljestvo v skladu z zakoni in predpisi Združenega kraljestva. Za proizvode, uvožene v Združeno kraljestvo iz EU, veljajo isti pogoji.

3.Enakovrednosti v skladu s členom 33(2) Uredbe (ES) št. 834/2007 8

EU je na podlagi člena 33(2) Uredbe (ES) št. 834/2007 9 za enajst tretjih držav enostransko priznala, da imajo sistem ekološke pridelave, ki je enakovreden sistemu EU, in sicer za: Kanado, Izrael, Japonsko, Novo Zelandijo, Tunizijo, Republiko Korejo, Združene države Amerike, Argentino, Avstralijo, Kostariko in Indijo. Taka priznanja lahko veljajo le za nekatere kategorije proizvodov, kot so navedene spodaj. Kanada, Izrael, Japonska, Nova Zelandija, Tunizija, Republika Koreja in Združene države Amerike so prav tako enostransko priznali, da ima EU sistem ekološke pridelave, ki je enakovreden njihovemu sistemu.

S temi tretjimi državami potekajo redne izmenjave informacij, vključno z informacijami o dejavnostih spremljanja in nadzora ter posodobitvah standardov pridelave in ukrepih nadzora ter vseh sumih na neskladje, ki bi se lahko ugotovili v okviru izvedenih nadzorov.

Zadnja tretja država, ki ji je bila priznana enakovrednost na podlagi člena 33(2) Uredbe (ES) št. 834/2007, je bila Republika Koreja, in sicer leta 2015 za predelane kmetijske proizvode, ki se bodo uporabili kot živilo 10 . Republika Koreja je EU prav tako priznala enakovrednost z istim področjem uporabe.

Zadnja sprememba za razširitev priznavanja enakovrednosti tretje države na podlagi člena 33(2) Uredbe (ES) št. 834/2007 se je nanašala na Kanado. Leta 2016 je bilo priznanje Kanade razširjeno z vključitvijo ekološkega vina in predelanih proizvodov, ki se bodo uporabili kot živilo ali krma, z uvoženimi ekološkimi sestavinami 11 . Kanada je prav tako razširila svoje priznanje EU za isto področje uporabe.

Komisija je leta 2021 sprejela ukrepe v zvezi z enakovrednostjo, ki je bila priznana Indiji. Po odkritju velikega števila kontaminacij z neodobrenimi proizvodi v pošiljkah iz Indije ter zaradi neodzivnosti izvajalcev nadzora, vključenih v navedene kontaminacije, glede temeljnih vzrokov za napako v nadzornem sistemu, in zaradi neustreznih popravnih ukrepov, ki so jih sprejeli navedeni izvajalci nadzora in pristojni organ, ter neupoštevanja področja uporabe priznavanja, ki je bilo dodeljeno Indiji, je bilo s seznama izvajalcev nadzora, ki jih priznava in nadzoruje indijski pristojni organ, odstranjenih pet izvajalcev nadzora 12 .

V skladu s členom 48(1) Uredbe (EU) 2018/848 13 bodo priznanja teh tretjih držav prenehala veljati 31. decembra 2026. Svet je Komisijo pooblastil za začetek pogajanj s temi državami za sklenitev sporazumov o trgovini z ekološkimi proizvodi 14 . Zadevnih 11 tretjih držav je bilo ustrezno obveščenih, z njimi pa se bodo začela pogajanja.

Naslednji pododdelki vsebujejo informacije o 11 tretjih državah, za katere je EU na podlagi člena 33(2) Uredbe (ES) št. 834/2007 enostransko priznala, da imajo sistem ekološke pridelave, ki je enakovreden sistemu EU, ter kategorije proizvodov in, če je ustrezno, dodatna pojasnila o navedenem priznavanju.

3.1.Argentina

Kategorija proizvodov

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

A

Žive živali ali nepredelani živalski proizvodi

B

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo (vino in kvas nista vključena)

D

Vegetativni razmnoževalni material in semena za gojenje

F

Poreklo: proizvodi kategorij A, B in F, ki so bili pridelani v Argentini, in proizvodi kategorije D, predelani v Argentini z ekološko pridelanimi sestavinami, ki so bile pridelane v Argentini.

3.2.Avstralija

Kategorija proizvodov

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

A

 

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo (vino in kvas nista vključena)

D

večinoma sestavljeni iz ene ali več sestavin rastlinskega porekla

Vegetativni razmnoževalni material in semena za gojenje

F

 

Poreklo: proizvodi kategorij A in F, ki so bili pridelani v Avstraliji, in proizvodi kategorije D, predelani v Avstraliji z ekološko pridelanimi sestavinami, ki so bile pridelane v Avstraliji.

3.3.Kanada

Kategorija proizvodov

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

A

Žive živali ali nepredelani živalski proizvodi

B

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo

D

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot krma

E

Vegetativni razmnoževalni material in semena za gojenje

F

Poreklo: proizvodi kategorij A, B in F, ki so bili pridelani v Kanadi, in proizvodi kategorij D in E, predelani v Kanadi z ekološko pridelanimi sestavinami, ki so bile pridelane v Kanadi ali so bile uvožene v Kanado v skladu s kanadsko zakonodajo. EU so bile dodeljene podobne možnosti za izvoz ekoloških proizvodov.

3.4.Kostarika

Kategorija proizvodov

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

A

 

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo (vino in kvas nista vključena)

D

izključno predelani rastlinski proizvodi

Vegetativni razmnoževalni material in semena za gojenje

F

 

Poreklo: proizvodi kategorij A in F, ki so bili pridelani v Kostariki, in proizvodi kategorije D, predelani v Kostariki z ekološko pridelanimi sestavinami, ki so bile pridelane v Kostariki.

3.5.Izrael

Kategorija proizvodov ali proizvodi

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

A

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo (vino in kvas nista vključena)

D

večinoma sestavljeni iz ene ali več sestavin rastlinskega porekla

Vegetativni razmnoževalni material in semena za gojenje

F

Poreklo: proizvodi kategorij A in F, ki so bili pridelani v Izraelu, in proizvodi kategorije D, predelani v Izraelu z ekološko pridelanimi sestavinami, ki so bile pridelane v Izraelu ali so bile uvožene v Izrael bodisi iz Unije bodisi iz tretjih držav v okviru ureditve, ki je priznana kot enakovredna v skladu s členom 33(2) Uredbe (ES) št. 834/2007.

Leta 2016 je Izrael EU dodelil priznanje za nepredelane rastlinske proizvode, vegetativni razmnoževalni material in semena za gojenje ter predelane kmetijske proizvode, ki se bodo uporabili kot živilo in so večinoma sestavljeni iz sestavin rastlinskega porekla, potrjenih kot ekoloških v skladu z zakonodajo EU.

3.6.Indija

Kategorija proizvodov ali proizvodi

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

A

Vegetativni razmnoževalni material in semena za gojenje

F

Poreklo: proizvodi kategorij A in F, ki so bili pridelani v Indiji.

3.7.Japonska

Kategorija proizvodov

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

A

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo (vino ni vključeno)

D

večinoma sestavljeni iz ene ali več sestavin rastlinskega porekla

Poreklo: proizvodi kategorije A, ki so bili pridelani na Japonskem, in proizvodi kategorije D, predelani na Japonskem z ekološko pridelanimi sestavinami, ki so bile pridelane na Japonskem ali so bile uvožene na Japonsko bodisi iz Unije bodisi iz tretje države, za katero je Japonska priznala, da so bili proizvodi v tej tretji državi pridelani in nadzorovani v skladu s pravili, ki so enakovredna pravilom iz japonske zakonodaje. EU so bile dodeljene podobne možnosti za izvoz ekoloških proizvodov, izvajalci dejavnosti v EU pa lahko uporabljajo sestavine, uvožene v skladu z zakonodajo EU.

3.8.Republika Koreja

Kategorija proizvodov

Opombe

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo

D

Poreklo: proizvodi kategorije D, predelani v Republiki Koreji z ekološko pridelanimi sestavinami, ki so bile pridelane v Republiki Koreji ali so bile uvožene v Republiko Korejo bodisi iz Unije bodisi iz tretje države, za katero je Republika Koreja priznala, da so bili proizvodi v tej državi pridelani in nadzorovani v skladu s pravili, ki so enakovredna pravilom iz zakonodaje Republike Koreje. EU so bile dodeljene podobne možnosti za izvoz ekoloških proizvodov.

3.9.Nova Zelandija

Kategorija proizvodov

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

A

Žive živali ali nepredelani živalski proizvodi

B

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo (kvas ni vključen)

D

Vegetativni razmnoževalni material in semena za gojenje

F

Poreklo: proizvodi kategorij A, B in F, ki so bili pridelani na Novi Zelandiji, in proizvodi kategorije D, predelani na Novi Zelandiji z ekološko pridelanimi sestavinami, ki so bile pridelane na Novi Zelandiji ali so bile uvožene na Novo Zelandijo bodisi iz Unije bodisi iz tretje države v okviru ureditve, ki je priznana kot enakovredna v skladu s členom 33(2) Uredbe (ES) št. 834/2007, bodisi iz tretje države, katere pravila za pridelavo in inšpekcijske preglede je Nova Zelandija priznala kot enakovredna, pod pogojem da se uvozijo samo ekološko pridelane sestavine, ki bodo vključene, do največ 5 % proizvodov kmetijskega porekla, v proizvode kategorije D, pripravljene na Novi Zelandiji. EU so bile dodeljene podobne možnosti za izvoz ekoloških proizvodov.

3.10.Tunizija

Kategorija proizvodov

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

A

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo (vino in kvas nista vključena)

D

večinoma sestavljeni iz ene ali več sestavin rastlinskega porekla

Vegetativni razmnoževalni material in semena za gojenje

F

Poreklo: proizvodi kategorij A in F, ki so bili pridelani v Tuniziji, in proizvodi kategorije D, predelani v Tuniziji z ekološko pridelanimi sestavinami, ki so bile pridelane v Tuniziji.

3.11.Združene države Amerike

Kategorije proizvodov

Kategorija proizvodov ali proizvodi

Opombe

Nepredelani rastlinski proizvodi

A

Žive živali ali nepredelani živalski proizvodi

B

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot živilo

D

Predelani kmetijski proizvodi, ki se bodo uporabili kot krma

E

Vegetativni razmnoževalni material in semena za gojenje

F

Poreklo: proizvodi kategorij A, B in F ter ekološko pridelane sestavine v proizvodih kategorij D in E, ki so bili pridelani v Združenih državah ali so bili v Združene države uvoženi in predelani ali pakirani v Združenih državah v skladu z zakonodajo ZDA. EU so bile dodeljene podobne možnosti za izvoz ekoloških proizvodov.

(1)

Uredba (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 (UL L 150, 14.6.2018, str. 1).

(2)

Člen 45 Uredbe (EU) 2018/848.

(3)

Člen 48 Uredbe (EU) 2018/848.

(4)

Člen 49 določa, da „Komisija do 31. decembra 2022 Evropskemu parlamentu in Svetu predloži poročilo o uporabi členov 47 in 48, zlasti v zvezi s priznavanjem tretjih držav za namene enakovrednosti.“

(5)

Sporazum med Evropsko unijo in Republiko Čile o trgovini z ekološkimi proizvodi (UL L 331, 14.12.2017, str. 4).

(6)

Sporazum med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o trgovini s kmetijskimi proizvodi (UL L 114, 30.4.2002, str. 132).

(7)

   Sporazum o trgovini in sodelovanju med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo na eni strani ter Združenim kraljestvom Velika Britanija in Severna Irska na drugi strani (UL L 149, 30.4.2021, str. 10).

(8)

Uredba Sveta (ES) št. 834/2007 z dne 28. junija 2007 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 2092/91 (UL L 189, 20.7.2007, str. 1).

(9)

Glej Prilogo I k Izvedbeni uredbi Komisije (EU) 2021/2325 z dne 16. decembra 2021 o določitvi seznama tretjih držav ter seznama nadzornih organov in izvajalcev nadzora, priznanih v skladu s členom 33(2) in (3) Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 za uvoz ekoloških proizvodov v Unijo, v skladu z Uredbo (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 465, 29.12.2021, str. 8).

(10)

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2015/131 z dne 23. januarja 2015 o spremembi Uredbe (ES) št. 1235/2008 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 v zvezi z ureditvami za uvoz ekoloških proizvodov iz tretjih držav (UL L 23, 29.1.2015, str. 1).

(11)

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/459 z dne 18. marca 2016 o spremembi Uredbe (ES) št. 1235/2008 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 v zvezi z ureditvami za uvoz ekoloških proizvodov iz tretjih držav (UL L 80, 31.3.2016, str. 14).

(12)

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/2325 z dne 16. decembra 2021 o določitvi seznama tretjih držav ter seznama nadzornih organov in izvajalcev nadzora, priznanih v skladu s členom 33(2) in (3) Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 za uvoz ekoloških proizvodov v Unijo, v skladu z Uredbo (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 465, 29.12.2021, str. 8). Glej zlasti uvodno izjavo 6 navedene uredbe, v kateri so navedeni razlogi, zaradi katerih zadevni izvajalci nadzora niso navedeni v Prilogi I k Uredbi. Uredba (EU) 2021/2325 se trenutno izpodbija v zadevi T-123/22, Ecocert India proti Komisiji.

(13)

Kakor je bila spremenjena z Uredbo (EU) 2020/1693 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. novembra 2020 o spremembi Uredbe (EU) 2018/848 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov glede datuma začetka njene uporabe in nekaterih drugih datumov iz navedene uredbe (UL L 381, 13.11.2020, str. 1).

(14)

Sklep Sveta (EU) 2021/1345 z dne 28. junija 2021 o pooblastilu za začetek pogajanj z Argentino, Avstralijo, Kanado, Kostariko, Indijo, Izraelom, Japonsko, Novo Zelandijo, Južno Korejo, Tunizijo in Združenimi državami za sklenitev sporazumov o trgovini z ekološkimi proizvodi (UL L 306, 31.8.2021, str. 2).