Bruselj, 13.9.2022

COM(2022) 412 final

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

Povzetek zbirnega poročila o izvajanju Uredbe (EU) št. 649/2012 o izvozu in uvozu nevarnih kemikalij

{SWD(2022) 218 final}


Uporabljene okrajšave

Uredba BPR        Uredba o biocidnih proizvodih

Uredba CLP        Uredba o razvrščanju, označevanju in pakiranju

INO            Imenovani nacionalni organ

ECHA            Evropska agencija za kemikalije

ePIC            Programska aplikacija za izvajanje Uredbe (EU) št. 649/2012

EU            Evropska unija

DUU            Dokončni ureditveni ukrep

NIO            Nacionalni izvršilni organ

OECD            Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj

PIC            Soglasje po predhodnem obveščanju

Uredba FFS        Uredba o fitofarmacevtskih sredstvih

Uredba REACH    Uredba o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij

RIŠ            Referenčna identifikacijska številka

VL            Varnostni list



1.Uvod 

1.1.Uredba PIC 

Z Uredbo (EU) št. 649/2012 1 (v nadaljnjem besedilu: uredba PIC) se izvaja Rotterdamska konvencija o postopku soglasja po predhodnem obveščanju (v nadaljnjem besedilu: postopek PIC) za določene nevarne kemikalije in pesticide v mednarodni trgovini. Cilj Uredbe je krepiti deljeno odgovornost in sodelovanje v mednarodnem prometu z nevarnimi kemikalijami ter zaščititi zdravje ljudi in okolje pred možno škodo, in sicer z olajšanjem izmenjave informacij o značilnostih nevarnih kemikalij, tako da se v okviru Unije predvidi postopek odločanja o njihovem uvozu in izvozu ter s posredovanjem odločitev pogodbenicam in drugim državam.

Uredba PIC se uporablja za kemikalije iz Priloge III k Rotterdamski konvenciji ter industrijske kemikalije (ki jih uporabljajo strokovnjaki in potrošniki) in pesticide (vključno z biocidi), ki so zaradi zdravstvenih ali okoljskih razlogov z zakonodajo Unije prepovedani ali pa je njihova uporaba strogo omejena. Presega zahteve Konvencije, saj se uporablja za izvoz v vse države in zahteva soglasje države uvoznice za veliko več kemikalij, kot jih je navedenih v Konvenciji. Poleg tega se zahteve za izvoz uporabljajo tudi za nekatere zmesi, ki vsebujejo navedene kemikalije.

V skladu z uredbo PIC se za izvoz kemikalij uporabljajo različne zahteve, ki so odvisne od njihove vključitve na seznam iz Priloge I: za kemikalije iz dela 1 Priloge I velja posredovanje obvestila o izvozu državi uvoznici; za kemikalije iz delov 2 in 3 Priloge I veljata posredovanje obvestila o izvozu in izrecno soglasje države uvoznice, razen če zanje velja postopek PIC v skladu s Konvencijo in se izvažajo v državo pogodbenico, ki je predložila pozitiven uvozni odgovor. Te obveznosti veljajo tudi za zmesi, ki vsebujejo snovi iz Priloge I k uredbi v koncentracijah, ki sprožijo obveznosti glede označevanja v okviru Uredbe (ES) št. 1272/2008 o razvrščanju, označevanju in pakiranju (v nadaljnjem besedilu: uredba CLP) 2 , ter nekatere izdelke.

Uredba PIC določa tudi, da mora Komisija obvestiti sekretariat Konvencije o dokončnem ureditvenem ukrepu o kemikalijah iz ene skupine uporabe Konvencije (industrijske kemikalije ali pesticidi), ki so v Uniji prepovedane ali strogo omejene in so navedene v delu 2 Priloge I k uredbi PIC. Ta postopek je znan kot obveščanje o dokončnem ureditvenem ukrepu in je podlaga za uvrstitev kemikalij na seznam iz Priloge III h Konvenciji.

Za kemikalije iz dela 3 Priloge I (ki je enaka Prilogi III h Konvenciji) Komisija v imenu Unije in na podlagi prenosa pooblastila iz uredbe PIC sprejme uvozno odločitev, v kateri je navedeno, ali in pod katerimi pogoji se lahko kemikalija uvozi v Unijo. Odločitev se pošlje sekretariatu Konvencije.

1.2.Poročanje

Člen 22 uredbe PIC določa, da mora Komisija v skladu z Uredbo poročati o svojih dejavnostih vsaka tri leta ter pripraviti zbirno poročilo o izvajanju uredbe PIC, v katerem združi:

·informacije, ki jih države članice pošljejo v skladu s členom 22(1), o delovanju postopkov, določenih v tej uredbi, vključno s carinskim nadzorom, kršitvami, kaznimi in ukrepi za izboljšanje;

·informacije o delovanju postopkov iz uredbe PIC, ki jih Evropska agencija za kemikalije (v nadaljnjem besedilu: ECHA ali Agencija) pošlje v skladu s členom 22(1).

To je drugo poročanje v skladu z uredbo PIC in zajema obdobje 2017–2019. Spletni vprašalnik za poročanje je bil državam članicam dan na voljo 9. junija 2021, rok za izpolnitev pa je bil 27. avgust 2021. Vsa poročila so bila predložena do sredine novembra 2021. Agencija je avgusta 2020 objavila poročilo o izvajanju uredbe PIC 3 za obdobje 2017–2019. To poročilo je povzetek zbirnega poročila, ki vsebuje pregled izvajanja uredbe PIC v obdobju 2017–2019.

2.Upravljanje uredbe PIC

2.1.Komisija, Agencija in imenovani nacionalni organi menijo, da je usklajevanje njihovih dejavnosti pri izvajanju uredbe PIC učinkovito

Na nacionalni ravni vsaka država članica imenuje nacionalni organ za izvajanje upravnih nalog, predvidenih v uredbi PIC. Kot v prejšnjem obdobju poročanja so države članice menile, da je usklajevanje med imenovanimi nacionalnimi organi in Komisijo ter med imenovanimi nacionalnimi organi in Agencijo zadovoljivo. Več imenovanih nacionalnih organov je cenilo hitro in kakovostno podporo, ki sta jo zagotovili Komisija in Agencija. Agencija ocenjuje, da je sodelovanje z imenovanimi nacionalnimi organi podobno učinkovito, vključno z reševanjem nesoglasij. Tudi Komisija je menila, da je sodelovanje z imenovanimi nacionalnimi organi učinkovito, zlasti z razpravami na sestankih z imenovanimi nacionalnimi organi o PIC, ki potekajo dvakrat letno.

Agencija je menila, da je sodelovanje s Komisijo zadovoljivo, vendar je opozorila na več področij, ki bi jih bilo treba izboljšati. Tudi Komisija je menila, da je sodelovanje z Agencijo zadovoljivo, pri tem pa poudarila redne izmenjave mnenj o znanstvenih, tehničnih in pravnih vprašanjih, ki izhajajo iz izvajanja in njihovega praktičnega izvajanja.

2.2.Stalno povečevanje dejavnosti v okviru uredbe PIC ustvarja izzive za vzdrževanje ustrezne ravni virov

Viri, ki sta jih Evropska komisija in agencija ECHA namenili izvajanju uredbe PIC, so ostali precej stabilni v primerjavi s prejšnjim obdobjem poročanja, čeprav sta obe instituciji poročali o rahlem povečanju. Delovna obremenitev Agencije v obdobju poročanja je bila v skladu s predvideno delovno obremenitvijo. Število obravnavanih obvestil o izvozu se je še naprej povečevalo v skladu s predvidenim 10-odstotnim letnim povečanjem.

Zaradi več obvestil o izvozu se je povečal obseg obravnav, ki jih mora opraviti Agencija, in podpore deležnikom. Osebje je podpori, ki jo Agencija zagotavlja Komisiji ter imenovanim nacionalnim organom držav članic in nečlanic EU, v obdobju poročanja namenilo približno 30–40 % svojega časa. Ker se obseg virov ne povečuje sorazmerno z delovno obremenitvijo, ECHA v svojem poročilu poudarja, da je treba zagotoviti zadostne človeške in finančne vire za izvajanje uredbe PIC ter dodatno izboljšati prakse, postopke in orodja za izvajanje.

Glede na poročila imenovanih nacionalnih organov za uredbo PIC so ravni virov, namenjenih izvajanju uredbe PIC, znašale od 0,1 do 2 ekvivalenta polnega delovnega časa. Kolikor je primerjava mogoča, so viri v številnih imenovanih nacionalnih organih ostali precej stabilni, približno osem pa jih je poročalo o zmanjšanju. Hkrati se je v številnih državah članicah povečala delovna obremenitev, povezana z obravnavo obvestil o izvozu (glej oddelek 4.2). Manj držav članic kot v prejšnjem obdobju poročanja je navedlo, da imajo zadostne vire za izvrševanje (15 namesto 18).

3.Posodobitve Priloge I k uredbi PIC 

V skladu s členom 23 bi morala Komisija seznam kemikalij iz Priloge I vsaj enkrat letno pregledati na podlagi razvoja prava EU – zlasti uredbe REACH 4 , uredbe BPR 5 in uredbe FFS 6  – ter Konvencije. Priloge k uredbi PIC se spreminjajo z delegiranimi akti, ki jih sprejme Komisija.

V obdobju poročanja je bilo v del 1 Priloge I vključenih 31 snovi, v del 2 pa sedem. Triindvajset od teh snovi je bilo vključenih, ker niso bile odobrene kot fitofarmacevtska sredstva v skladu z uredbo FFS, pet pa po vključitvi v Prilogo XVII k uredbi REACH (preglednica 1). Šest snovi je bilo na podlagi njihove vključitve v Prilogo III h Konvenciji vključenih v del 3 Priloge I. Z izjemo kratkoverižnih kloriranih parafinov so bile te snovi že vključene v dela 1 in 2 Priloge I k uredbi PIC.

Preglednica1: Snovi, dodane v Prilogo I v obdobju poročanja

Delegirani akt

Kemikalija

Številka CAS

Sprememba Priloge I

Podlaga za vključitev

Delegirana uredba Komisije (EU) 2018/172 z dne 28. novembra 2017 o spremembi prilog I in V k Uredbi (EU) št. 649/2012

3-decen-2-on

10519-33-2

dela 1 in 2

uredba FFS

5-terc-butil-2,4,6-trinitro-m-ksilen

81-15-2

dela 1 in 2

uredba REACH

benzil butil ftalat

85-68-7

dela 1 in 2

uredba REACH

karbendazim

10605-21-7

del 1

uredba FFS

cibutrin

28159-98-0

dela 1 in 2

uredba BPR

diizobutil ftalat

84-69-5

dela 1 in 2

uredba REACH

diarzenov pentaoksid

1303-28-2

dela 1 in 2

uredba REACH

tepraloksidim

149979-41-9

dela 1 in 2

uredba FFS

triklosan

3380-34-5

dela 1 in 2

uredba BPR

triflumuron

64628-44-0

del 1

uredba BPR

tris (2-kloroetil) fosfat

115-96-8

dela 1 in 2

uredba REACH

metamidofos

10265-92-6

dela 1 in 3

Priloga III k Rotterdamski konvenciji

Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/330 z dne 11. decembra 2018 o spremembi prilog I in V k Uredbi (EU) št. 649/2012

amitrol

61-82-5

dela 1 in 2

uredba FFS

beta-cipermetrin

65731-84-2

dela 1 in 2

uredba FFS

karbofuran

1563-66-2

dela 1 in 3

Priloga III k Rotterdamski konvenciji

DPX KE 459 (flupirsulfuron-metil)

150315-10-9

144740-54-5

dela 1 in 2

uredba FFS

fipronil

120068-37-3

dela 1 in 2

uredba FFS

iprodion

36734-19-7

dela 1 in 2

uredba FFS

izoproturon

34123-59-6

dela 1 in 2

uredba FFS

linuron

330-55-2

dela 1 in 2

uredba FFS

maneb

12427-38-2

dela 1 in 2

uredba FFS

ortosulfamuron

213464-77-8

dela 1 in 2

uredba FFS

pikoksistrobin

117428-22-5

dela 1 in 2

uredba FFS

klorirani parafini s kratkimi verigami

85535-84-8

del 3

Priloga III k Rotterdamski konvenciji

triasulfuron

82097-50-5

dela 1 in 2

uredba FFS

triklorfon

52-68-6

dela 1 in 3

Priloga III k Rotterdamski konvenciji

Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/1701 z dne 23. julija 2019 o spremembi prilog I in V k Uredbi (EU) št. 649/2012

2-naftiloksiocetna kislina

120-23-0

del 2

uredba FFS

acetoklor

34256-82-1

dela 1 in 2

uredba FFS

asulam

3337-71-1

2302-17-2

dela 1 in 2

uredba FFS

kloropikrin

76-06-2

dela 1 in 2

uredba FFS

difenilamin

122-39-4

del 2

uredba FFS

flufenoksuron

101463-69-8

dela 1 in 2

uredba FFS

naled

300-76-5

dela 1 in 2

uredba FFS

propanil

709-98-8

del 2

uredba FFS

propargit

2312-35-8

dela 1 in 2

uredba FFS

alaklor

15972-60-8

del 3

Priloga III k Rotterdamski konvenciji

aldikarb

116-06-3

del 3

Priloga III k Rotterdamski konvenciji

endosulfan

115-29-7

del 3

Priloga III k Rotterdamski konvenciji

Komisija mora v skladu s členom 11 uredbe PIC sekretariat Konvencije pisno obvestiti o kemikalijah iz dela 2 Priloge I, ki izpolnjujejo pogoje za obveščanje PIC. V obdobju poročanja je bilo sekretariatu predloženih deset obvestil o dokončnem ureditvenem ukrepu, in sicer za naslednje kemikalije:

·acetoklor (2017); 

·amitrol (2019);

·beta-cipermetrin (2019); 

·cibutrin (2019);

·flupirsulfuron-metil (2019);

·iprodion (2019);

·izoproturon (2019);

·ortosulfamuron (2019);

·pikoksistrobin (2019);

·triasulfuron (2019).

4.Izvajanje uredbe PIC

4.1.Zaradi dejavnosti ozaveščanja in podpore, ki jo izvoznikom zagotavljajo imenovani nacionalni organi in Agencija, se je izboljšala skladnost

Dejavnosti ozaveščanja in obveščanja, namenjene izvoznikom in uvoznikom, je izvajalo 27 držav članic. Najpogostejša dejavnost je bila zagotavljanje spletnih informacij (posebna spletna stran ali napotitve na spletne strani Agencije o uredbi PIC). Enajst držav članic zagotavlja tudi storitve službe za pomoč uporabnikom prek obstoječe službe za pomoč uporabnikom (npr. v zvezi z uredbami REACH, CLP in BPR), v šestih pa deluje nacionalna služba za pomoč uporabnikom v zvezi z uredbo PIC; deset držav članic je navedlo, da imajo poseben elektronski naslov za pošiljanje zahtev po informacijah. Skoraj vse države članice so navedle, da se je zaradi teh dejavnosti izboljšala skladnost izvoznikov in uvoznikov z uredbo PIC. Nekateri imenovani nacionalni organi so navedli, da so se povečali število obvestil o izvozu in njihova kakovost ter število družb, ki so se registrirale v aplikacijo ePIC ali jo uporabljajo, in da se je izboljšalo izpolnjevanje obveznosti poročanja iz člena 10.

Agencija mora izvoznikom in uvoznikom zagotoviti pomoč, pa tudi tehnične in znanstvene napotke ter instrumente (člen 6(1)). Izvoznikom in uvoznikom je zagotovila informacije in podporo prek svojega spletišča, tedenskih e-novic, glasila ECHA, družbenih medijev, internega sporočanja v aplikaciji e-PIC in službe za pomoč uporabnikom agencije ECHA. Agencija je objavila štiri smernice (dokumente „na kratko“) za pomoč podjetjem pri zahtevkih za posebno referenčno identifikacijsko številko, odstopih od zahtev, poročanju in izpolnjevanju oddelka 6 obvestil o izvozu (prepovedana in dovoljena uporaba). Agencija se je pripravila tudi na obvestila o izvozu po izstopu Združenega kraljestva iz EU, tako da je objavila smernico o načinu obveščanja o izvozu kemikalij na podlagi soglasja po predhodnem obveščanju v Združeno kraljestvo po njegovem izstopu iz EU in vzpostavila postopek ročnega obveščanja (dokler obvestil ni mogoče poslati prek aplikacije ePIC).

4.2.Število obvestil o izvozu, ki jih obravnavajo imenovani nacionalni organi in agencija ECHA, se od leta 2014 stalno povečuje, njihova obravnava pa je neenakomerno porazdeljena med državami članicami 

Obvestilo o izvozu je instrument, s katerim si države izmenjujejo informacije o kemikalijah, katerih uporaba je prepovedana ali strogo omejena. Vsi izvozniki s sedežem v EU morajo svojim imenovanim nacionalnim organom poslati obvestilo o izvozu, če nameravajo izvažati kemikalije iz dela 1 Priloge I k uredbi PIC. Ko imenovani nacionalni organ obvestilo preveri in sprejme, ga posreduje Agenciji, ki prav tako preveri skladnost obvestila in ga posreduje imenovanemu nacionalnemu organu države uvoznice. Če Agencija ne prejme potrdila o prejemu, ponovno pošlje obvestilo. Celoten postopek se izvaja prek aplikacije ePIC, pri čemer morajo izvozniki uporabiti predlogo obvestila, ki jo zagotovi sistem. Za izvoz nekaterih kemikalij, ki so izvzete iz uredbe PIC ali zahteve za obveščanje o izvozu, morajo izvozniki od svojih imenovanih nacionalnih organov zahtevati posebno referenčno identifikacijsko številko in jo uporabiti na carinski deklaraciji, da olajšajo carinjenje.

Število obvestil o izvozu in zahtevkov za posebno referenčno identifikacijsko številko se od leta 2014 stalno povečuje (slika 1). Agencija je poročala o povečanju števila obvestil o izvozu z 8 455 v letu 2017 na 10 009 v letu 2019 7 . Po navedbah Agencije to povečanje odraža večjo skladnost in vključitev novih snovi v Prilogo I.

Slika1:    Skupno število obvestil o izvozu, ki so jih imenovani nacionalni organi prejeli in posredovali Agenciji, ter zahtevkov za posebno referenčno identifikacijsko številko, ki so jih prejeli imenovani nacionalni organi, na letni ravni od leta 2014 8

Tako kot v prejšnjem obdobju poročanja se je število obravnavanih obvestil o izvozu in zahtevkov za posebno referenčno identifikacijsko številko med državami članicami znatno razlikovalo (slika 2). Največ obvestil o izvozu je bilo v Nemčiji (8 645 obvestil) in Franciji (6 855), sledili pa so jima Italija (2 453), Španija (2 383) in Združeno kraljestvo (2 207). Dvajset držav članic je v tem obdobju poročanja obravnavalo več obvestil o izvozu kot v prejšnjem, v devetih državah članicah pa se je število obvestil med navedenima obdobjema poročanja več kot podvojilo. Stanje je podobno pri zahtevkih za posebno referenčno identifikacijsko številko, in sicer 11 držav članic ni prejelo nobenih zahtevkov, Nemčija, Belgija in Francija pa so jih prejele največ. Trinajst držav članic je v tem obdobju poročanja obravnavalo več zahtevkov za posebno referenčno identifikacijsko številko kot v prejšnjem. Štiri države članice niso obravnavale nobenega obvestila o izvozu (Ciper, Grčija, Luksemburg in Malta).

Slika2:    Skupno število obvestil o izvozu in zahtevkov za posebno referenčno identifikacijsko številko, ki so jih v obdobju poročanja prejeli imenovani nacionalni organi

4.3.Zaradi nepravilno izpolnjenih obrazcev obvestila o izvozu je še vedno veliko zahtevkov za ponovno predložitev

Države članice in agencija ECHA so v obdobju poročanja od izvoznikov zahtevale ponovno predložitev 5 889 oziroma 2 758 obvestil o izvozu. Glavna težava je bila nejasno ali nepravilno izpolnjevanje oddelka 6.2 obvestila o izvozu o prepovedanih in dovoljenih uporabah ter oddelka 3.3 o predvidenih uporabah. Drug razlog za zahtevo po ponovni predložitvi je bila predložitev nepravilnih ali nezadostnih kontaktnih podatkov za uvoznika. Imenovani nacionalni organi in agencija ECHA so kot težavo navedli tudi predložitev varnostnega lista v neustreznem jeziku.

4.4.Poročanje v skladu s členom 10 je bilo na splošno učinkovito, čeprav bi bilo mogoče kakovost poročanja imenovanih nacionalnih organov še izboljšati

Člen 10 določa, da morajo izvozniki in uvozniki v prvi četrtini vsakega leta imenovane nacionalne organe obvestiti o količini kemikalij iz Priloge I k uredbi PIC, izvoženi v tretje države ali uvoženi iz njih v prejšnjem letu. Izvozniki morajo imenovanim nacionalnim organom predložiti tudi imena in naslove vseh uvoznikov. Imenovani nacionalni organi morajo te informacije vsako leto poslati Agenciji, ki nato zbere podatke na ravni EU in jih v zbirki podatkov da na voljo javnosti 9 .

Iz informacij, ki so jih predložili Agencija in imenovani nacionalni organi, je razvidno, da je bil postopek poročanja v skladu s členom 10 učinkovit. Manj držav članic kot v prejšnjem obdobju poročanja (sedem) je navedlo, da so izvozniki zamujali s predložitvijo informacij o količini izvoženih kemikalij, te zamude pa niso vplivale na dokončanje poročanja imenovanih nacionalnih organov. Po navedbah agencije ECHA se je poročanje imenovanih nacionalnih organov izboljšalo, saj jih je manj sporočalo podatke, ki so zunaj področja uporabe. Vendar so nekateri podatki, ki so jih predložili imenovani nacionalni organi, vsebovali napake, ki so izhajale iz poročil industrije, zato so jih morali imenovani nacionalni organi popraviti in ponovno zbrati ter ponovno predložiti poročila. To je povzročilo neučinkovitosti pri pripravi splošnega poročila, zato agencija ECHA priporoča, da imenovani nacionalni organi okrepijo preverjanje zbirnih podatkov pred predložitvijo.

4.5.Za štiri snovi iz Priloge III k Rotterdamski konvenciji so bile sprejete uvozne odločitve EU

V skladu s členom 10 Konvencije morajo pogodbenice sprejeti uvozne odločitve za vsako novo kemikalijo iz Priloge III in jih sporočiti sekretariatu. V skladu s členom 13 uredbe PIC se uvozna odločitev Unije sprejme z izvedbenim aktom Komisije, ki ga službe Komisije v skladu s svetovalnim postopkom pripravijo in predložijo v mnenje odboru REACH. V obdobju poročanja je Komisija leta 2018 sprejela en izvedbeni sklep, s katerim je določila nove uvozne odločitve za štiri snovi in spremenila eno uvozno odločitev (preglednica 2).

Preglednica2: Uvozne odločitve Unije, sprejete v obdobju poročanja

Izvedbeni akt

Kemikalije

Vrsta/status odločitve

Uvozna odločitev

Razlogi za odločitev

Izvedbeni sklep Komisije z dne 10. oktobra 2018

karbofuran

1563-66-2

nova odločitev

končna

ni soglasja za uvoz

triklorfon

52-68-6

nova odločitev

končna

ni soglasja za uvoz

klorirani parafini s kratkimi verigami

85535-84-8

nova odločitev

končna

soglasje za uvoz le pod določenimi pogoji

tributilkositrove spojine

56-35-9; 1983-10-4; 2155-70-6; 4342-36-3; 1461-22-9; 24124-25-2; 85409-17-2

nova odločitev

končna

soglasje za uvoz le pod določenimi pogoji

etilen oksid

75-21-8

sprememba

končna

soglasje za uvoz le pod določenimi pogoji

4.6.Nizka stopnja odgovora držav nečlanic EU na zahtevke za izrecno soglasje ostaja težava, vendar se številna vprašanja učinkovito rešujejo z dobrim usklajevanjem med agencijo ECHA in imenovanimi nacionalnimi organi

V skladu s členom 14 je potrebno soglasje države uvoznice, preden se lahko nadaljuje izvoz kemikalij iz dela 2 ali 3 Priloge I. Vendar se lahko imenovani nacionalni organ izvoznika na podlagi posameznega primera in po posvetovanju s Komisijo odloči, da odstopi od zahteve za izrecno soglasje, če se kemikalija, ki izpolnjuje pogoje za obveščanje PIC, izvaža v državo OECD (člen 14(6)) ali če po 60 dneh ne prejme odgovora države uvoznice in če so izpolnjeni nekateri pogoji (člen 14(7)).

Devetnajst držav članic je obravnavalo izvoz, ki je vključeval postopek izrecnega soglasja v skladu s členom 14. V obdobju 2017–2019 so imenovani nacionalni organi obravnavali skupno 5 058 zahtevkov za izrecno soglasje, v prejšnjem obdobju poročanja pa 3 362. V 15 državah članicah (od 19) je bilo število zahtevkov večje kot v prejšnjem obdobju poročanja.

Kot prej je bil glavni izziv, o katerem so poročali imenovani nacionalni organi, ta, da so države uvoznice na zahtevke za soglasje odgovorile pozno (tj. po 60 dneh čakanja) ali pa sploh niso odgovorile. Stopnja odgovora je v tem obdobju poročanja ostala precej nizka. Odgovori na 54 % od 5 058 zahtevkov za izrecno soglasje so bili prejeti po prvem zahtevku ali prvem oziroma drugem opominu, kar je približno podobna stopnja odgovora kot v preteklosti. Imenovani nacionalni organi so navedli tudi, da prejeti odgovor ni bil vedno jasen ali ga je bilo težko razložiti in da so bile nekatere države še posebej težko dosegljive.

Agencija je menila, da ta postopek deluje nemoteno in da je sodelovanje z imenovanimi nacionalnimi organi učinkovito. Kljub nizki stopnji odgovora je postopek po mnenju Agencije prispeval k usklajenim podatkom in zmanjšanju tiskarskih napak med postopkom.

Nekaj držav članic se je moralo odločiti, ali bi bilo treba odstopiti od zahteve za izrecno soglasje (osem zaradi izvoza v državo OECD in 13, ker ni bilo odgovora pristojnega organa države uvoznice), iz informacij, ki so jih predložili imenovani nacionalni organi, pa je bilo razvidno, da je nastalo nekaj težav v zvezi z izvajanjem. V 15 državah članicah je bilo v nekaterih primerih dovoljeno nadaljevanje izvoza med čakanjem na odgovor na novo zahtevo za izrecno soglasje (člen 14(8)). Po navedbah Agencije je bilo izvajanje člena 14(8) še vedno izziv. Vendar se je število problematičnih primerov (tj. v katerih se Agencija in imenovani nacionalni organi ne strinjajo glede razlage) po obravnavi na sestanku z imenovanimi nacionalnimi organi znatno zmanjšalo, s tem povezana funkcija aplikacije ePIC pa se je ustrezno izboljšala.

4.7.Nekaj držav članic je poročalo o neskladnosti z zahtevami glede informacij, ki morajo spremljati izvožene kemikalije

Člen 17 določa, da morajo biti izvožene kemikalije pakirane in označene v skladu z zadevnimi določbami Unije, razen če država uvoznica zahteva drugače. Vsakemu uvozniku je treba skupaj s kemikalijo poslati varnostni list, skladen s Prilogo II k uredbi REACH. Samo šest držav članic je poročalo o težavah glede skladnosti informacij, ki spremljajo izvožene kemikalije, v zvezi z zahtevami glede pakiranja iz uredbe CLP in varnostnim listom.

4.8.Vse države članice imajo sisteme nadzora in izvrševanja, tretjina pa jih nima strategije izvrševanja

V skladu s členom 18 uredbe PIC morajo države članice imenovati organe, kot so carinski organi, za nadzor uvoza in izvoza kemikalij iz Priloge I. Te organe so imenovale vse države članice. Carinski organi sodelujejo pri izvajanju uredbe PIC v vseh državah članicah, razen na Malti (in v Združenem kraljestvu za obdobje poročanja pred 1. januarjem 2020). V šestih državah je carinska uprava edini nacionalni izvršilni organ.

Petnajst držav članic (v primerjavi z 18 v prejšnjem obdobju poročanja) je navedlo, da imajo nacionalni izvršilni organi zadostne vire za izvajanje svojih obveznosti v skladu z uredbo PIC. Države članice, ki so opozorile na težave v zvezi z viri v nacionalnih izvršilnih organih, so običajno navajale pomanjkanje človeških virov. Sedemnajst držav članic je poročalo, da imajo strategijo za izvrševanje uredbe PIC, 16 držav članic pa je vzpostavilo redno usposabljanje za inšpektorje.

4.9.V obdobju poročanja je bilo ugotovljenih malo kršitev

Število držav članic, ki so poročale o dejavnostih uradnega nadzora, je dokaj primerljivo s prejšnjim obdobjem poročanja in še vedno precej nizko, če upoštevamo, da je o trgovinskih dejavnostih poročalo 24 držav članic. Če države članice tega niso navedle v svojem poročilu, ni mogoče ugotoviti, ali je to posledica nezadostnega zbiranja podatkov ali pomanjkanja dejavnosti izvrševanja. O carinskem nadzoru ob izvozu, pri katerem je bila zajeta uredba PIC, je poročalo deset držav članic, v prejšnjem obdobju poročanja pa 13. Enajst držav članic je poročalo o nadzoru, ki so ga opravili inšpektorji. V zvezi z uvozom so štiri države članice poročale o carinskem nadzoru, deset pa o nadzoru, ki so ga opravili inšpektorji.

V obdobju poročanja je bilo opravljenih skupno 9 132 nadzorov izvoza, v obdobju 2014–2016 pa 6 474 (preglednica 3). Pri uvozu je bilo opravljenih 1 463 nadzorov v primerjavi s 1 941 v obdobju 2014–2016, to zmanjšanje pa je večinoma posledica zmanjšanja števila carinskih nadzorov ob uvozu. Tako kot v preteklosti je carinski nadzor predstavljal večino nadzorov. Število opravljenih nadzorov se je med državami članicami zelo razlikovalo, kar bi bilo mogoče pripisati številu izvoženih in uvoženih kemikalij, za katere velja postopek PIC, v državi, strategiji inšpekcijskih pregledov ali vrsti opravljenega nadzora (npr. odzivni pregledi v primerjavi z rednim spremljanjem).

Kar zadeva vrste opravljenih dejavnosti izvrševanja, se v približno dveh tretjinah držav članic (19) izvajajo pregledi dokumentov, manj kot polovica držav članic pa je poročala o izvajanju proaktivnih inšpekcijskih pregledov ali preverjanj na kraju samem (slika 3).

Preglednica 3:    Skupno število uradnih nadzorov ob izvozu in uvozu, pri katerih se je zajela ali izvrševala uredba PIC, v obdobju poročanja

Nadzori, ki so jih opravili carinski organi

Nadzori, ki so jih opravili inšpektorji

Nadzori, ki so jih opravili drugi subjekti

Uradni nadzori ob izvozu

8 599

526

7

Uradni nadzori ob uvozu

237

1 193

33

Slika 3: Dejavnosti izvrševanja, ki se izvajajo v državah članicah

Število ugotovljenih kršitev (138) je precej majhno v primerjavi s številom opravljenih nadzorov. Pet držav članic je poročalo o kršitvah, ugotovljenih s carinskim nadzorom, šest pa o kršitvah, ugotovljenih z nadzorom, ki so ga opravili inšpektorji. Glavna kategorija kršitev, ki so jih ugotovili carinski organi, se je nanašala na odsotnost referenčne identifikacijske številke (13 kršitev) in nepravilno izpolnjeno okence 44 enotne upravne listine (12 kršitev). V treh državah članicah so bile naložene kazni, in sicer v 29 primerih kršitev.

4.10.Forum je v obdobju poročanja izvedel prvi pilotni projekt v zvezi z izvrševanjem uredbe PIC

Forum za izmenjavo informacij o izvrševanju (v nadaljnjem besedilu: forum) je mreža organov, pristojnih za izvrševanje uredb REACH, CLP in PIC ter uredbe o obstojnih organskih onesnaževalih. V obdobju 2017–2018 je forum izvedel pilotni projekt v zvezi z nadzorom skladnosti z uredbo PIC, ki je bil osredotočen na obvestila o izvozu (členi 8, 14 in 15) in informacije, ki spremljajo izvožene kemikalije (člen 17), pri čemer je pri projektu sodelovalo 13 držav članic. Države članice so opravile 296 inšpekcijskih pregledov, ki so zajemali inšpekcijske preglede na kraju samem in inšpekcijske preglede na daljavo 10 . Forum je leta 2019 pripravil priročnik z naslovom Practical enforcement guide for the control of PIC obligations (Praktični priročnik o izvrševanju nadzora izpolnjevanja obveznosti iz uredbe PIC), v katerem so opisane dobre prakse pri izvrševanju členov 8, 14, 15 in 17 uredbe PIC, kot so bile razvite med pilotnim projektom.

Države članice so na splošno zadovoljne z dejavnostmi, ki jih izvaja forum. Številni imenovani nacionalni organi so poudarili koristi pilotnega projekta in predlagali, naj se v prihodnosti izvedejo še drugi pilotni projekti.

4.11.Pri tehnični pomoči je sodelovalo več imenovanih nacionalnih organov in Agencija

V skladu s členom 21 morajo Komisija, imenovani nacionalni organi in Agencija sodelovati pri krepitvi tehnične pomoči, zlasti da bi državam v razvoju in državam z gospodarstvom v prehodu pomagali pri izvajanju Konvencije ter razvoju infrastrukture, zmogljivosti in strokovnega znanja, potrebnih za pravilno ravnanje s kemikalijami skozi njihov celotni življenjski krog.

Pet držav članic je sodelovalo v dejavnostih sodelovanja, štiri pa v projektih ali mednarodnih dejavnostih, povezanih s krepitvijo zmogljivosti pri ravnanju s kemikalijami. Dejavnosti imenovanih nacionalnih organov so zajemale zagotavljanje tehničnih informacij z delavnicami, usposabljanjem, obiski delegacij strokovnjakov iz tretjih držav itd., projekte sodelovanja in podporo za ustanovitev ali vzdrževanje imenovanih nacionalnih organov. Agencija ECHA je sodelovala pri več usposabljanjih, ki so bila organizirana v okviru Rotterdamske konvencije ali jih je organizirala Komisija oziroma imenovani nacionalni organi. Prek instrumenta EU za predpristopno pomoč (IPA) je potencialnim državam kandidatkam in državam kandidatkam zagotovila tudi podporo za povečanje njihovih zmogljivosti na področju ravnanja s kemikalijami.

4.12.Uporabniki aplikacije ePIC so na splošno menili, da je orodje IT uporabnikom prijazno in jim ustrezno pomaga pri delu

Kot določa uredba PIC, je Agencija razvila in vzdržuje orodje IT (ePIC) za podporo izvajanju. V obdobju poročanja so bile sistemu ePIC dodane številne nove funkcije, da bi se izboljšala delovanje in uporabnost orodja. Orodje uporabljajo vsi zadevni organi, vključno z izvršilnimi in carinskimi organi, ter izvozniki in uvozniki. Število uporabnikov iz industrije, imenovanih nacionalnih organov in nacionalnih izvršilnih organov se je od prejšnjega obdobja poročanja povečalo.

Na splošno so imenovani nacionalni organi menili, da je aplikacija ePIC uporabnikom prijazna, pri njeni uporabi pa niso imeli večjih težav. Mnenje imenovanih nacionalnih organov o aplikaciji ePIC se je od prejšnjega obdobja poročanja izboljšalo in več jih ima izkušnje z njo. Tudi povratne informacije, ki so jih Agencija in imenovani nacionalni organi prejeli od uporabnikov iz industrije, ter povratne informacije carinskih in izvršilnih organov so bile na splošno pozitivne.

4.13.Informacije in podatki o izvajanju uredbe PIC so javno dostopni

V skladu z uredbo PIC bi morala Agencija javno objaviti naslednje podatke:

·seznam kemikalij, vključenih v Prilogo I (člen 7);

·posodobljen seznam kemikalij, za katere velja postopek obvestila o izvozu, ter pogodbenic uvoznic in drugih držav za vsako koledarsko leto (člen 8);

·poročila o dejanskih količinah izvoženih in uvoženih kemikalij, za katere velja uredba PIC (člen 10);

·uvozne odločitve (člen 13);

·nezaupne podatke o izrecnih soglasjih, prejetih iz držav nečlanic EU (člen 14).

Te informacije so na voljo na spletni strani Agencije, namenjeni uredbi PIC , ter spletni strani, ki je namenjena kemikalijam, za katere velja postopek PIC , in na kateri je zagotovljena podatkovna zbirka z možnostjo iskanja, ki vsebuje podatke o kemikalijah, za katere velja postopek PIC, nezaupne podatke o obvestilih EU o izvozu, obvestilih o izvozu in izrecnih soglasjih, prejetih od držav nečlanic EU, ter kontaktne podatke imenovanih nacionalnih organov. Poročila o dejanskih količinah izvoženih in uvoženih kemikalij, za katere velja postopek PIC, (v skladu s členom 10) so na voljo na strani Letno poročanje o uvozu in izvozu kemikalij na podlagi soglasja po predhodnem obveščanju . Agencija je v obdobju poročanja leta 2017 objavila prvo poročilo o izvajanju uredbe PIC (v skladu s členom 22), leta 2018 pa drugo poročilo o izmenjavi informacij (v skladu s členom 20).

5.Sklepne ugotovitve

Z uredbo PIC se v Uniji izvaja Rotterdamska konvencija, obe pa imata enake cilje. Vendar uredba PIC presega zahteve Konvencije, da bi zagotovila višjo raven varstva, zlasti državam v razvoju in državam z gospodarstvom v prehodu.

To poročilo kaže, da so postopki, vzpostavljeni z uredbo PIC, dobro delovali in da je bilo njihovo izvajanje učinkovito, zlasti zaradi učinkovitega usklajevanja in sodelovanja med imenovanimi nacionalnimi organi, agencijo ECHA in Komisijo, tako pri notranjem kot mednarodnem delu EU, kar je bilo podlaga za doseganje njenih ciljev.

S postopkom obveščanja o izvozu so se državam uvoznicam zagotovile pomembne informacije o številnih kemikalijah in njihovem izvozu. Leta 2019 je bilo poslanih 10 000 obvestil o izvozu, trend rasti pa se nadaljuje, zato sta jasno vidna obseg izmenjave informacij in možnost, da se ta še dodatno poveča. Ker je treba ohraniti zmogljivost za obdelavo in podporo ter hkrati zagotoviti delovanje aplikacije IT ePIC, ki jo je razvila in jo vzdržuje Agencija, se lahko vse večja delovna obremenitev obravnava le z ustreznimi kadrovskimi viri.

Zaradi uporabe postopka izrecnega soglasja kot standardnega postopka za izvoz nekaterih kemikalij, ki presega Konvencijo, je bilo v obdobju poročanja državam uvoznicam poslanih kar 5 058 zahtevkov za izrecno soglasje. Ti zahtevki so bili izziv za številne države uvoznice, kar je razvidno iz 46-odstotnega deleža neodgovorjenih zahtevkov.

Izvozniki kemikalij, za katere velja uredba PIC, so bili na splošno seznanjeni s svojimi obveznostmi in so jih bili zmožni izpolniti. Imenovani nacionalni organi in Agencija so po potrebi zagotovili potrebno pomoč, kar je prispevalo k majhnemu številu kršitev. V tem obdobju poročanja je bilo sporočenih 9 132 nadzorov ob izvozu in 1 463 nadzorov ob uvozu, ugotovljenih pa je bilo 138 kršitev, pri čemer so bile kazni naložene za 29 od teh kršitev.

Na splošno so države članice izpolnile svoje obveznosti, čeprav je velika delovna obremenitev ob koncu posameznega leta, ki je posledica velikega števila obvestil o izvozu, nekaterim državam članicam predstavljala izziv in občasno povzročila težave v zvezi s časovnimi okviri. Prispevek Agencije k izvajanju je bil v celoti v skladu z zahtevami iz uredbe PIC in je bil podlaga za učinkovito delovanje postopkov. Komisija je izpolnila svoje obveznosti v skladu z uredbo PIC. V obdobju poročanja so bile sprejete tri delegirane uredbe Komisije o spremembi Priloge I in en izvedbeni sklep Komisije o sprejetju uvoznih odločitev Unije. Poleg tega je Komisija usklajevala prispevek Unije k mednarodnemu delu in jo zastopala v povezavi s Konvencijo.

(1) Uredba (EU) št. 649/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o izvozu in uvozu nevarnih kemikalij (UL L 201, 27.7.2012, str. 60).
(2) Uredba (ES) št. 1272/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi ter zmesi, o spremembi in razveljavitvi direktiv 67/548/EGS in 1999/45/ES ter spremembi Uredbe (ES) št. 1907/2006 (UL L 353, 31.12.2008, str. 1).
(3) ECHA, Report on the operation of the Prior Informed Consent (PIC) Regulation (Poročilo o izvajanju uredbe o soglasju po predhodnem obveščanju), 2020. ECHA-20-R-10-EN.
(4) Uredba (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) ter o ustanovitvi Evropske agencije za kemikalije in o spremembi Direktive 1999/45/ES ter o razveljavitvi Uredbe Sveta (EGS) št. 793/93 in Uredbe Komisije (ES) št. 1488/94 ter Direktive Sveta 76/769/EGS in direktiv Komisije 91/155/EGS, 93/67/EGS, 93/105/ES in 2000/21/ES (UL L 396, 30.12.2006, str. 1).
(5) Uredba (EU) št. 528/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. maja 2012 o dostopnosti na trgu in uporabi biocidnih proizvodov (UL L 167, 27.6.2012, str. 1).
(6) Uredba (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. oktobra 2009 o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet in razveljavitvi direktiv Sveta 79/117/EGS in 91/414/EGS (UL L 309, 24.11.2009, str. 1).
(7) Podatki za Agencijo vključujejo začetne predložitve, ponovne predložitve in zavrnitve.
(8) Za leto 2014 je zajeto obdobje od 1. marca do 31. decembra (ker se je uredba PIC začela uporabljati 1. marca 2014).
(9) ECHA, Letno poročanje o uvozu in izvozu kemikalij na podlagi soglasja po predhodnem obveščanju: https://echa.europa.eu/sl/regulations/prior-informed-consent/annual-reporting-on-pic-exports-and-imports .
(10) ECHA, Final report of the Forum pilot project on the control of PIC (Končno poročilo o pilotnem projektu foruma v zvezi z nadzorom skladnosti z uredbo PIC), 2018.