21.4.2023   

SL

Uradni list Evropske unije

C 140/55


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o označevanju ekološke hrane za hišne živali

(COM(2022) 659 final – 2022/0390 (COD))

(2023/C 140/09)

Poročevalec:

Arnaud SCHWARTZ

Zaprosilo

Svet Evropske unije, 8. 12. 2022

Pravna podlaga

člen 43(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije

Pristojnost

strokovna skupina za kmetijstvo, razvoj podeželja in okolje

Datum sprejetja na seji strokovne skupine

10. 1. 2023

Datum sprejetja na plenarnem zasedanju

24. 1. 2023

Plenarno zasedanje št.

575

Rezultat glasovanja

(za/proti/vzdržani)

187/0/4

1.   Sklepi in priporočila

1.1

Evropski ekonomsko-socialni odbor (EESO) pozdravlja predlog uredbe o označevanju ekološke hrane za hišne živali in poziva k njegovemu hitremu sprejetju, da se poskrbi za nadaljevanje zahtev, ki so veljale pred začetkom uporabe nove uredbe o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov (1).

1.2

EESO meni, da mora sektor hrane za hišne živali prispevati k ciljem evropskega zelenega dogovora in da bodo ti novi ukrepi označevanja omogočili njegov razvoj in krepitev, tako s prodajo proizvodov potrošnikom, ki so pozorni na njihovo ekološko poreklo, kot z možnim ustvarjanjem dodane vrednosti za ekološke stranske proizvode. To bo sektorju omogočilo, da bo, čeprav zmerno, prispeval k doseganju cilja, da se do leta 2030 25 % kmetijskih zemljišč v EU nameni ekološkemu kmetovanju, kot je določeno v strategiji „od vil do vilic“, strategiji za biotsko raznovrstnost ter v evropskem akcijskem načrtu za razvoj ekološke pridelave.

1.3

EESO spodbuja Komisijo in evropske institucije, naj javnost obveščajo o tej novi uredbi in njenih ciljih, da bi dodatno okrepili povpraševanje potrošnikov in njihovo zaupanje v ekološke proizvode.

1.4

Ker je hrana za hišne živali namenjena prodaji potrošnikom, EESO priporoča, da se ta sektor in posvetovanje z njim vključita v pripravo zakonodaje na področju trajnosti živil, ki se nanaša na primer na označevanje trajnostnih živil, okoljsko učinkovitost proizvodov in trajnostno embalažo (2).

2.   Ozadje

2.1

Z začetkom veljavnosti nove uredbe EU o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov (3)1. januarja 2022 so bile uvedene stroge zahteve glede označevanja ekološke hrane, krme in hrane za hišne živali. Pred tem je lahko bila na podlagi nacionalnih pravil ali zasebnih standardov hrana za hišne živali, zlasti za mačke in pse, označena kot ekološka, tudi če vse njene sestavine kmetijskega izvora niso bile ekološke, od 1. januarja 2022 pa takšno označevanje ni več mogoče.

2.2

Evropska komisija je zato 28. novembra 2022 objavila predlog uredbe o označevanju ekološke hrane za hišne živali (4), da bi določila posebna pravila za označevanje hrane za hišne živali. Namen tega predloga je omogočiti označevanje hrane za hišne živali, zlasti mačke in pse, z logotipom ekološke pridelave Evropske unije, če izpolnjuje stroga merila, ki jih je določil zakonodajalec EU.

2.3

Predlagana pravila o označevanju ekološke hrane za hišne živali odražajo pravila o označevanju, ki se uporabljajo za živila: da bi se hrana za hišne živali lahko označila kot ekološka in z logotipom ekološke pridelave Evropske unije, bodo morale ekološke sestavine kmetijskega izvora predstavljati vsaj 95 % njene teže (če bodo ekološke sestavine kmetijskega izvora predstavljale manj kot 95 % teže proizvoda, se bo lahko sklic na ekološko pridelavo uporabil zgolj na seznamu sestavin v zvezi z ekološkimi sestavinami, pri čemer bo treba navesti skupni delež ekoloških sestavin glede na skupno količino sestavin kmetijskega izvora).

3.   Splošne ugotovitve

3.1

EESO ponovno izraža podporo akcijskemu načrtu za razvoj ekološke pridelave v EU (5), pri čemer priznava vlogo ekološkega kmetovanja pri doseganju ciljev evropskega zelenega dogovora, zlasti ukrepe za nadaljnjo krepitev povpraševanja in zaupanja potrošnikov v ekološke proizvode.

3.2

EESO v zvezi s tem priznava, da je treba čim prej sprejeti ta predlog uredbe, da bi omogočili uporabo logotipa ekološke pridelave EU za hrano za hišne živali, tudi če nima 100 % ekoloških sestavin (ampak jih ima po teži vsaj 95 %), kar ustreza dejanskemu stanju pri nekaterih proizvodih. Vendar poziva, naj se v prihodnje predvidi, da se tovrstni regulativni akti začno izvajati ob začetku veljavnosti osnovnega besedila, da bi se izognili pravnim vrzelim, ki bi negativno vplivale na proizvajalce in potrošnike-kupce.

3.3

EESO podpira predlagana pravila za označevanje ekološke hrane za hišne živali, glede na to, da se zahteva visok delež ekoloških sestavin (95 % teže) in obstaja podobnost s pravili, ki veljajo za ekološka živila, kar spodbuja enotno uporabo logotipa EU in lažje razumevanje za potrošnike, ki sta jim obe vrsti proizvodov namenjeni.

3.4

EESO poudarja, da sektor hrane za hišne živali kljub majhnemu deležu ekoloških proizvodov v tem sektorju hitro raste (3,1-odstotna letna rast; 46 % evropskih gospodinjstev ima vsaj eno hišno žival (6)). Po ocenah sektorja številni lastniki hišnih živali zaradi „človečenja“ hišnih živali zanje iščejo hrano, ki odraža njihov okus, kar jih vodi h kupovanju vrhunskih proizvodov, vključno z ekološkimi (7). EESO zato pozdravlja nove ukrepe označevanja, ki lahko spodbudijo trg ekološke hrane za hišne živali, tako s prodajo potrošnikom, ki so pozorni na ekološki izvor hrane, kot z možnostjo ustvarjanja dodane vrednosti za ekološke stranske proizvode.

3.5

EESO zato meni, da bodo lahko ti novi ukrepi označevanja, čeprav le zmerno, prispevali k doseganju cilja, da se do leta 2030 25 % kmetijskih zemljišč v EU nameni ekološkemu kmetovanju, kot je določeno v strategiji „od vil do vilic“, strategiji za biotsko raznovrstnost ter v evropskem akcijskem načrtu za razvoj ekološke pridelave, ki izhajajo iz evropskega zelenega dogovora.

3.6

EESO pozdravlja uporabo ukrepov o obveznem obveščanju o poreklu živil glede na surovine, uporabljene v hrani za hišne živali, in sicer z oznakami „kmetijstvo EU“, „kmetijstvo izven EU“, „kmetijstvo EU/izven EU“, „kmetijstvo + ime države“ ali „kmetijstvo + ime države in regije“.

3.7

EESO spodbuja Komisijo in evropske institucije, naj javnost obveščajo o tej novi uredbi in njenih ciljih, da bi dodatno okrepile povpraševanje potrošnikov in njihovo zaupanje v ekološke proizvode.

3.8

EESO tudi meni, da bi morali ti ukrepi označevanja omogočiti začetek ali celo razširitev dialoga s proizvajalci hrane za hišne živali, da bi sektor začel sprejemati načela trajnostnih prehranskih sistemov, proizvajalci pa razvili svoj prispevek k ciljem evropskega zelenega dogovora.

V Bruslju, 24. januarja 2023

Predsednica Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Christa SCHWENG


(1)  Uredba (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 (UL L 150, 14.6.2018, str. 1).

(2)  Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Okvir za označevanje trajnostno pridelanih živil za lažjo trajnostno izbiro potrošnikov (mnenje na lastno pobudo) (UL C 75, 28.2.2023, str. 97).

(3)  Uredba (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 (UL L 150, 14.6.2018, str. 1).

(4)  Predlog uredbe o označevanju ekološke hrane za hišne živali (COM(2022) 659 final).

(5)  Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij o akcijskem načrtu za razvoj ekološke pridelave (COM(2021) 141 final) (UL C 517, 22.12.2021, str. 114).

(6)  Vir: FEDIAF (Evropska zveza industrije hrane za hišne živali) – https://europeanpetfood.org/about/statistics/.

(7)  Vir: FEDIAF (Evropska zveza industrije hrane za hišne živali) – https://europeanpetfood.org/pet-food-facts/pet-food-trends/.