29.7.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

C 290/149


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EU) 2019/833 o določitvi ukrepov za ohranjanje in izvrševanje, ki se uporabljajo na upravnem območju Organizacije za ribištvo severozahodnega Atlantika

(COM(2022) 51 final – 2022/0035 (COD))

(2022/C 290/24)

Glavni poročevalec:

Francisco Javier GARAT PÉREZ

Zaprosili

Evropski parlament, 17. 2. 2022

Svet, 28. 2. 2022

Pravna podlaga

Člen 43(2) in člen 304 Pogodbe o delovanju Evropske unije

Pristojnost

strokovna skupina za kmetijstvo, razvoj podeželja in okolje

Datum sprejetja mnenja na plenarnem zasedanju

24. 3. 2022

Plenarno zasedanje št.

568

Rezultat glasovanja

(za/proti/vzdržani)

219/0/0

1.   Sklepi in priporočila

1.1

Evropski ekonomsko-socialni odbor (EESO) v zvezi z obravnavanim predlogom uredbe ponavlja svoja stališča iz mnenj 2018/05155 (1) in 2020/02842 (2), katerih ugotovitve in priporočila so navedena v nadaljevanju.

1.2

EESO meni, da je treba v pravni red EU prenesti ukrepe za ohranjanje in izvrševanje, ki jih je sprejela Organizacija za ribištvo severozahodnega Atlantika (NAFO), da bi dosegli njihovo enotno in učinkovito izvajanje znotraj EU.

1.3

EESO kljub temu meni, da predlog ne uvaja učinkovitega mehanizma za prenos predpisov, sprejetih v okviru NAFO, in se ne odziva na potrebo, da se jih vsako leto posodablja.

1.4

EESO se zavzema za učinkovitejši in enostavnejši mehanizem, zato predlaga uredbo z enim samim členom, ki bi določal, da morajo za flote v Evropski uniji veljati predpisi NAFO.

1.5

EESO opozarja na nevarnost, ki jo prinaša uvedba sistema delegiranih aktov, s katerim se Komisiji podeljuje pooblastilo za sprejemanje zakonodaje mimo običajnih postopkov.

2.   Povzetek zakonodajnega predloga

2.1

Glavni namen obravnavanega predloga je, da se v pravo Unije prenesejo ukrepi za ohranjanje in izvrševanje, ki jih je sprejela Organizacija za ribištvo severozahodnega Atlantika (NAFO) na svojem letnem zasedanju septembra 2021.

2.2

Z njim so bile uvedene spremembe, ki se nanašajo na izračun kvote „drugo“, ki uvaja podporne ukrepe za trsko v sektorju 3M in za grenlandsko morsko ploščo v zvezi z inšpekcijskim pregledom iztovorjenega ulova.

2.3

Vključene pa so tudi nove določbe, ki se nanašajo na druge postopke, resne kršitve v zvezi z uporabo določene velikosti mrežnega očesa, mreže ali rešetke in okrepljene ukrepe v zvezi s spremljanjem kršitev ter prenosom dokumentov NAFO in Evropski agenciji za nadzor ribištva.

2.4

Predlog na Komisijo prenaša pooblastilo za spremembo Uredbe (EU) 2019/833 v zvezi z iztovorjenim ulovom in inšpekcijskim pregledom grenlandske morske plošče ter nadzornimi ukrepi za trsko v sektorju 3M, če NAFO v prihodnosti spremeni svoje ukrepe.

2.5

Priznava tudi, da je treba te določbe sprejeti čim prej, da bi plovilom Unije omogočili ribolov pod enakimi pogoji, kot jih imajo plovila drugih pogodbenic NAFO.

3.   Splošne ugotovitve

3.1

EESO meni, da je ukrepe za ohranjanje in izvrševanje, ki jih je sprejel NAFO na svojem zadnjem letnem zasedanju, treba prenesti v pravo Unije, da bi zagotovili enotno izvajanje v EU.

3.2

Odbor kljub temu meni, da postopek prenosa še vedno ne temelji na prožnem mehanizmu, saj se ti ukrepi vsako leto spreminjajo, birokratski postopki EU pa so zelo počasni, zaradi česar prihaja do stalnega razkoraka med predpisi NAFO in zakonodajo EU.

3.3

EESO poudarja, da bi bilo treba sprejeti hitrejši postopek, kakršnega je predlagal leta 2019 in leta 2020 in ki so ga podprle tudi uprave držav članic in udeleženi sektorji. To bi lahko bila preprosta uredba z enim samim členom, ki bi vključevala zavezo Evropske unije, da se bodo v njenih flotah izvajali predpisi, ki jih vsako leto sprejme NAFO.

3.4

Odbor ponovno opozarja, da bi nadaljnja uporaba uredbe lahko pomenila nasprotujoča si pravila ali vsaj obdobja pravne negotovosti za uprave in celo podjetja, ki ne vedo, ali morajo spoštovati prejšnja pravila, ki še vedno veljajo v EU, ali nova. Nastala pa bi tudi izkrivljanja pri izvajanju ukrepov v zvezi s flotami zunaj EU.

3.5

EESO meni, da je edina stvar, ki bo olajšana z uvedbo sistema delegiranih aktov, to, da lahko Komisija določa pravila mimo običajnih postopkov.

V Bruslju, 24. marca 2022

Predsednica Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Christa SCHWENG


(1)  Mnenje EESO o ohranitvenih in nadzornih ukrepih, ki se uporabljajo na upravnem območju Organizacije za ribištvo severozahodnega Atlantika, UL C 159, 10.5.2019, str. 60.

(2)  Mnenje EESO o ukrepih za ohranjanje in izvrševanje – NAFO, UL C 429, 11.12.2020, str. 279.