1.3.2021   

SL

Uradni list Evropske unije

C 71/47


Obvestilo Komisije

Smernice za izvajanje uredbe o enotnem digitalnem portalu Delovni program za obdobje 2021–2022

(Besedilo velja za EGP)

(2021/C 71/02)

Uvod

Cilj Uredbe (EU) 2018/1724 o vzpostavitvi enotnega digitalnega portala je olajšati spletni dostop do informacij, upravnih postopkov in storitev za pomoč, ki jih državljani in podjetja potrebujejo za gibanje v Uniji in trgovanje ter ustanavljanje in širjenje podjetij v drugi državi članici.

V skladu s členom 31(1) Uredbe se sprejme letni delovni program, v katerem so določeni ukrepi za lažje izvajanje Uredbe. Prvi delovni program, ki zajema obdobje od julija 2019 do decembra 2020, je bil objavljen 31. julija 2019 v Uradnem listu (UL C 257).

Tesno sodelovanje z državami članicami v teh dveh letih je omogočilo izvedbo večine nalog, navedenih v prvem delovnem programu, zlasti zagotovitev pravočasnega začetka delovanja vstopnega mesta decembra 2020, in to kljub koronavirusni krizi. Ta kriza je tudi še bolj poudarila potrebo po bolj digitaliziranih in uporabniku prijaznih javnih upravah.

V tem drugem delovnem programu je določen časovni razpored nadaljnjih ukrepov, namenjenih uvedbi zahtev za enotni digitalni portal z zakonskimi roki, določenimi za leti 2022 in 2023, ter ohranitvi in izboljšanju storitev enotnega digitalnega portala, ki se že izvajajo. Ker ima več ukrepov rok, ki je določen za december 2022, ta drugi delovni program zajema obdobje od januarja 2021 do decembra 2022. Ukrepi se bodo od leta 2021 osredotočali na:

spremljanje in izboljšanje kakovosti vstopnega mesta,

promocijo,

priprave za uvedbo v občinah do leta 2022,

priprave za izpolnitev roka, ki je določen za leto 2023, v zvezi z digitalizacijo in čezmejno dostopnostjo postopkov ter sistemom „samo enkrat“.

O tem delovnem programu je 6. oktobra 2020 razpravljala usklajevalna skupina za vstopno mesto, kot določa člen 31(2) Uredbe. Izvajanje delovnega programa se bo spremljalo prek spletne platforme za sodelovanje usklajevalne skupine za vstopno mesto in na sestankih usklajevalne skupine za vstopno mesto.

Nacionalni koordinatorji so pozvani, da pripravijo nacionalni delovni program z oceno že doseženega napredka in določitvijo ukrepov za odpravo preostalih vrzeli. Pozvani so tudi, da enkrat letno pregledajo nacionalni delovni program ter ga posredujejo Komisiji in usklajevalni skupini.

V tem obvestilu Komisije se uporabljata naslednji opredelitvi pojmov:

„pristojni organ“ pomeni kateri koli organ ali telo države članice, ustanovljen na nacionalni, regionalni ali lokalni ravni, ki ima posebne pristojnosti v zvezi z informacijami, postopki ter storitvami za pomoč in reševanje težav iz uredbe o enotnem digitalnem portalu,

„nacionalni koordinatorji“ so predstavniki, ki jih imenujejo države članice, kot določa člen 28 uredbe o enotnem digitalnem portalu.

1.   Kakovost informacij in storitev

Cilj 1.1: zagotovitev popolnosti in kakovosti informacij

Sklic: člena 4 in 5 Uredbe o dostopu do informacij, člen 9 o kakovosti informacij o pravicah, obveznostih in pravilih, člen 10 o kakovosti informacij o postopkih, člen 12 o prevodu in člen 19.

Ozadje

Vstopno mesto bo državljanom in podjetjem zagotavljalo informacije, ki bodo dovolj izčrpne, da jim bodo omogočile uveljavljanje njihovih pravic, ki izhajajo iz prava Unije in nacionalnega prava, ob polnem spoštovanju veljavnih pravil in obveznosti.

V Prilogi I k Uredbi je seznam področij, v zvezi s katerimi so morale Komisija in države članice zagotoviti, da se bile vse informacije, pomembne za državljane in podjetja, objavljene na spletu do 12. decembra 2020, razen informacij, ki jih morajo do leta 2022 zagotoviti občine. Pravice in obveznosti, ki veljajo na ravni EU, so predstavljene na portalu Tvoja Evropa. Portal Tvoja Evropa vključuje tudi informacije o nacionalnem izvajanju in pravilih, ki so jih za nekatere teme iz Priloge I, zagotovili organi držav članic. Take informacije se postopoma odstranjujejo s portala Tvoja Evropa ter nadomeščajo (1) s povezavami do strani na nacionalnih spletnih mestih, ki jih sporočijo države članice, in (2) z iskalnim pripomočkom vstopnega mesta.

Poleg tega je Komisija državam članicam leta 2020 nudila prevajalske storitve. Zaradi proračunskih omejitev so imele pri uporabi te storitve do konca leta 2020 prednost osnovne informacije na vseh področjih, navedenih v Prilogi I.

Kako in kdaj?

Kdaj

Kaj

Kdo

1. četrtletje 2021–4. četrtletje 2022

Preverjanje popolnosti in kakovosti informacij, zajetih v Prilogi I, ter odpravljanje težav.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

1. in 3. četrtletje vsakega leta

Pregled smernic Komisije o izvajanju Priloge I dvakrat letno.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

4. četrtletje 2022

Zagotavljanje, da so informacije na ravni občin na voljo na spletu in ustrezne kakovosti ter da se spletna mesta sporočijo Evropski komisiji.

Pristojni organi

Nacionalni koordinatorji

1.–2. četrtletje 2021

Preskušanje neobveznega pristopa za lažjo določitev posebnih nacionalnih zahtev za proizvode z izbranimi državami članicami, ki so pripravljene sodelovati.

Izvajanje ukrepov za izboljšanje rezultatov na področju zahtev za proizvode (vključno s potrebnim razvojem na področju informacijske tehnologije).

Komisija

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

4. četrtletje 2021

Izvajanje ukrepov za izboljšanje rezultatov na davčnem področju (vključno s potrebnim razvojem na področju informacijske tehnologije).

Komisija

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

Cilj 1.2: preprečitev podvajanja

Sklic: uvodni izjavi 17 in 55, člen 19(6) in člen 30 Uredbe

Ozadje

Uredba vsebuje poziv državam članicam in Komisiji, naj zagotovijo en sam vir posameznih informacij, potrebnih za vstopno mesto, ter se izognejo delnemu ali popolnemu podvajanju, kadar je to mogoče. Namen je preprečiti zmedo med uporabniki, ki imajo na voljo različne portale s podobnimi, vendar ne povsem enakimi informacijami o isti temi. S prizadevanji za en sam vir informacij se tudi olajšajo posodobitve in zmanjša tveganje, da bi bile predstavljene nasprotujoče si informacije.

Vstopno mesto lahko vključuje samo informacije, ki so namenjene izključno državljanom in podjetjem ter pojasnjujejo pravice in obveznosti, ki veljajo zanje. Informacije se ne smejo mešati z drugo vsebino, kot so informacije o nastajajoči politiki, ki so namenjene občinstvu, kot so strokovnjaki in javni uslužbenci.

Komisija uporablja to načelo za svojo prisotnost na spletu ter si prizadeva za vključitev in gostovanje vseh informacij na ravni EU, s katerimi se državljani in podjetja obveščajo o pravicah in obveznostih na enotnem trgu, na portalu Tvoja Evropa. Edine izjeme bodo primeri, ko je s posebno zakonodajo EU predpisana vzpostavitev posebnega spletnega mesta. Nasprotno pa bi morala vsebina, ki opisuje politike in postopke, gostovati na osrednjem spletnem mestu Komisije in posameznih spletnih mestih pristojnih generalnih direktoratov.

Kako in kdaj?

Kdaj

Kaj

Kdo

4. četrtletje 2021

Vključitev vseh informacij na ravni EU izključno na portal Tvoja Evropa, razen če zakonodaja tega ne dopušča.

Razvoj celostnega pristopa med portalom Tvoja Evropa in drugimi portali EU, ki so del vstopnega mesta, da se zagotovi nemotena navigacija in prepreči podvajanje.

Komisija

1. četrtletje 2021–4. četrtletje 2022

Jasno razlikovanje med informacijami o veljavnih pravilih za državljane in podjetja, predstavljenimi na portalu Tvoja Evropa, ter informacijami o nastajajoči politiki, ki jih zajemajo osrednje spletno mesto Komisije in posebna spletna mesta generalnih direktoratov.

Komisija

1. četrtletje 2021–4. četrtletje 2022

Prizadevanja za zmanjšanje podvajanj na posameznih področjih, vključno s Splošno uredbo o varstvu podatkov, digitalizacijo podjetij, finančnimi sredstvi za podjetja, zahtevami za proizvode, obdavčenjem in uvozom/izvozom.

Komisija

1. četrtletje 2021–4. četrtletje 2021

Razvoj celostnega pristopa na nacionalni ravni za preprečitev podvajanja informacij o posameznih temah med različnimi nacionalnimi portali.

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

1. četrtletje 2021–4. četrtletje 2022

Spremljanje podvajanja na spletnih mestih Komisije in držav članic ter preučitev možnih rešitev za boljšo porazdelitev vsebine.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

2.   Razvoj informacijske tehnologije, digitalizacija postopkov, zbiranje podatkov

Cilj 2.1: digitalizacija postopkov

Sklic: člen 6 Uredbe o postopkih, ki se jih ponuja v celoti na spletu

Ozadje

Vstopno mesto bo uporabnikom omogočilo enostaven dostop do nacionalnih upravnih postopkov. Zato Uredba določa, da morajo vse države članice zagotoviti, da lahko uporabniki do vseh postopkov iz Priloge II dostopajo ter jih v celoti opravijo na spletu. To pomeni, da bi bilo treba uporabnikom omogočiti, da lahko vse korake opravijo elektronsko, na daljavo in prek spletne storitve. V Uredbi je naveden tudi neizčrpen seznam posebnih meril, ki jih je treba izpolniti.

Čeprav je končni rok za digitalizacijo postopkov december 2023, bi morale države članice okrepiti delo v zvezi s tem projektom in zahteve poskusiti izpolniti veliko pred rokom v okviru programov e-uprave, ki jih že izvajajo, kot so se nekatere tega lotile med koronavirusno krizo.

Programi EU bodo državam članicam pomagali doseči ta cilj, na primer v okviru mehanizma za okrevanje in odpornost, programa Obzorje Evropa, programa za digitalno Evropo in Evropskega sklada za regionalni razvoj. Pristojni organi so pozvani, da navežejo stik s svojimi nacionalnimi koordinatorji, odgovornimi za finančne programe v njihovih državah članicah.

Komisija je leta 2020 podala pojasnjevalno opombo o postopkih iz Priloge II, ta tema pa se bo nadalje obravnavala na sestankih usklajevalne skupine.

Kako in kdaj?

Kdaj

Kaj

Kdo

1.–2. četrtletje 2021

Izmenjava informacij o napredku pri digitalizaciji postopkov iz Priloge II z usklajevalno skupino.

Pristojni organi

Nacionalni koordinatorji

2. četrtletje 2021–4. četrtletje 2022

Odpravljanje vrzeli, ugotovljenih v okviru zgoraj navedene naloge.

Pristojni organi

Nacionalni koordinatorji

Po 4. četrtletju 2023

Vsi postopki iz Priloge II so v celoti na spletu.

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

Cilj 2.2: zagotovitev dostopa do spletnih postopkov za čezmejne uporabnike

Sklic: člen 13 Uredbe o čezmejnem dostopu do spletnih postopkov

Ozadje

Uredba določa, da imajo čezmejni uporabniki v celoti dostop do postopkov, ki so že na spletu. To pomeni, da morajo biti vsi koraki v postopku, ki je na voljo državljanom posamezne države članice, dostopni tudi uporabnikom iz drugih držav članic ali uporabnikom iz iste države članice, ki živijo v drugi državi članici ali so prej živeli, delali, študirali ali poslovali v drugi državi članici.

Države članice lahko po potrebi uporabijo alternativno, tehnično ločeno tehnično rešitev za čezmejne uporabnike, vendar je treba v takih primerih posebej paziti, da se zagotovi enak rezultat postopka, ki ne pomeni večjega bremena kot postopek, ki je na voljo uporabnikom državljanom.

Posebno pozornost bi bilo treba nameniti oviram za čezmejne uporabnike, kot so polja v obrazcih, ki zahtevajo nacionalne telefonske številke, nacionalne klicne številke ali nacionalne poštne številke, plačilo pristojbin, ki ga je mogoče izvesti samo prek sistemov, ki niso (splošno) na voljo za čezmejne uporabnike, neobstoj podrobnih pojasnil v jeziku, ki bi ga čezmejni uporabniki razumeli, nezadostne možnosti uporabnikov za predložitev elektronskih dokazil in nesprejemanje elektronskih sredstev identifikacije, izdanih v drugih državah članicah.

Na nekaterih področjih (npr. direktiva o storitvah, direktiva o poklicnih kvalifikacijah, direktiva o javnem naročanju) je poleg načela nediskriminacije iz Pogodbe o delovanju Evropske unije tudi nediskriminatoren dostop do postopkov za čezmejne uporabnike že pravna zahteva.

Komisija je leta 2020 predložila pojasnjevalno opombo o čezmejni dostopnosti postopkov, ta tema pa se bo nadalje obravnavala na sestankih usklajevalne skupine.

Kako in kdaj?

Kdaj

Kaj

Kdo

1.–2. četrtletje 2021

Izmenjava informacij o napredku pri doseganju polne čezmejne dostopnosti spletnih postopkov z usklajevalno skupino.

Pristojni organi

Nacionalni koordinatorji

2. četrtletje 2021–4. četrtletje 2022

Odprava preostalih ovir.

Pristojni organi

Nacionalni koordinatorji

Po 4. četrtletju 2023

Spletni postopki so na nediskriminatoren način dostopni čezmejnim uporabnikom.

 

Cilj 2.3: prispevanje k razvoju orodij informacijske tehnologije na ravni EU ter zagotovitev interoperabilnosti med orodji informacijske tehnologije Evropske komisije in nacionalnimi orodji informacijske tehnologije

Sklic: členi 8, 15, 18, 19 in 21 Uredbe o odgovornostih za aplikacije informacijske in komunikacijske tehnologije, ki podpirajo vstopno mesto

Ozadje

Kot določa Uredba, je delovanje vstopnega mesta omogočeno s tehničnimi orodji, med katerimi so: iskalnik in skupni iskalnik pomoči, ki končne uporabnike usmerja k informacijam, postopkom in storitvam za pomoč; orodje za povratne informacije uporabnikov o kakovosti storitev; orodje za povratne informacije uporabnikov o ovirah na enotnem trgu; orodje za zbiranje statističnih podatkov o uporabi ter nadzorna plošča kot vmesnik za javne organe.

Komisija je julija 2020 sprejela izvedbeni akt o povratnih informacijah uporabnikov in statističnih podatkih (Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/1121) ter zagotovila razpoložljivost vseh teh orodij v letu 2020. Nacionalni organi so morali zagotoviti skladnost z izvedbenim aktom in informacije, potrebne za delovanje orodij, ter vzpostaviti povezavo do nekaterih od njih s svojih nacionalnih spletnih mest. Zagotovljene so bile smernice o vstavljanju povezav na nacionalnih spletnih mestih.

Kako in kdaj?

Kdaj

Kaj

Kdo

1.–2. četrtletje 2021

Spremljanje zbiranja povratnih informacij in statističnih podatkov.

Spremljanje dodajanja – na nacionalnih straneh, ki so del vstopnega mesta – povezav do:

skupnega orodja za povratne informacije uporabnikov na straneh, ki nimajo nacionalnega orodja za povratne informacije;

skupnega iskalnika storitev za pomoč;

orodja za povratne informacije o ovirah na enotnem trgu.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

1. četrtletje 2021–4. četrtletje 2022

Vzdrževanje in nadaljnje izboljšanje orodij informacijske tehnologije enotnega digitalnega portala na podlagi zbranih povratnih informacij uporabnikov in statističnih podatkov.

Komisija

1.–3. četrtletje 2021

Preučitev potrebe po skupnih orodjih informacijske tehnologije za samodejno zbiranje in prenos statističnih podatkov s strani občin ter podpori digitalizaciji postopkov, pa tudi preučitev izvedljivosti razvoja takih orodij in podpore.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

2. četrtletje 2022

Razvoj orodij na podlagi te analize.

Komisija

Po 4. četrtletju 2023

Uvedba delovnega procesa v IMI za upravno sodelovanje (člen 15).

 

Cilj 2.4: načelo „samo enkrat“

Sklic: člen 14 Uredbe

Ozadje

Komisija bo v sodelovanju z državami članicami vzpostavila tehnični sistem za izmenjavo dokazil za spletne postopke iz Priloge II k Uredbi ter za postopke iz direktive o storitvah (1), direktive o poklicnih kvalifikacijah (2) in dveh direktiv o javnem naročanju (2014/24/EU in 2014/25/EU).

V letih 2019 in 2020 je Komisija razvila arhitekturo za sistem ter z državami članicami sodelovala v okviru več delovnih sklopov o tehničnih in operativnih rešitvah. Komisija je izvedla tudi študije in pilotne projekte v podporo temu delu.

Kako in kdaj?

Kdaj

Kaj

Kdo

1. četrtletje 2021

Končni pregled rezultatov delovnih sklopov.

Usklajevalna skupina

1. četrtletje 2021

Predlaganje osnutka izvedbenega akta, ki bo določal tehnične in operativne specifikacije tehničnega sistema.

Komisija

1. četrtletje 2021

Pripravljalno delo v zvezi z izvedbenim aktom.

Usklajevalna skupina

2. četrtletje 2021

Predložitev mnenja o osnutku izvedbenega akta ter osnovnih in splošnih storitvah, ki se razvijajo.

Odbor

2. četrtletje 2021

Sprejetje izvedbenega akta.

Komisija

1. četrtletje 2022

Objava podrobnejših tehničnih specifikacij in okvira upravljanja – za dopolnitev izvedbenega akta – na podlagi prispevka posameznih delovnih sklopov in po posvetovanju z usklajevalno skupino.

Komisija

1. četrtletje 2022

Uvedba okvira upravljanja za tehnični sistem.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

Od 3. četrtletja 2021

Razvoj osnovnih elementov in tehničnih omogočitvenih sredstev tehničnega sistema ter vzpostavitev potrebnih operativnih ureditev na ravni EU.

Komisija

Od 3. četrtletja 2021

Razvoj in prilagoditev nacionalne strani tehničnega sistema, vključno z verodostojnimi viri informacij, posredniki e-uprave / posredniškimi platformami in portali e-uprave, ter potrebnih operativnih ureditev na nacionalni ravni.

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

Po 1. četrtletju 2023

Preskušanje in vstopanje.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

Po 4. četrtletju 2023

Vzpostavljen tehnični sistem v zvezi z načelom „samo enkrat“, ki je pripravljen za uporabo.

 

Cilj 2.5: poročanje o delovanju vstopnega mesta in enotnega trga

Sklic: členi 19, 24, 25, 26, 27 in 36 Uredbe

Ozadje

Uredba določa, da države članice in Komisija analizirajo in raziščejo težave, ki so jih uporabniki sporočili prek orodja za poročanje o ovirah na enotnem trgu, ter jih, če je le mogoče, ustrezno obravnavajo.

Uredba tudi določa, da Komisija objavi spletne preglede težav, ki izhajajo iz poročil, ki so jih uporabniki vstopnega mesta predložili prek orodja za poročanje o ovirah na enotnem trgu, ter so bile izpostavljene v zbranih povratnih informacijah uporabnikov in statističnih podatkih.

Poleg tega Uredba določa, da mora Komisija do 12. decembra 2022 opraviti pregled uporabe Uredbe ter pripraviti poročilo o oceni delovanja vstopnega mesta in notranjega trga na podlagi zbranih statističnih podatkov, povratnih informacij uporabnikov in poročil o ovirah na enotnem trgu.

Uredba določa več orodij, ki bodo Komisiji pomagala zbrati ustrezne informacije, povezane z digitalizacijo javnih storitev v EU. Pregledi težav in polletna poročila bodo Komisiji zagotavljali podporo pri sprejemanju informiranih odločitev na področju notranjega trga, in sicer skupaj z drugimi orodji (tj. statističnimi poročili, ki temeljijo na izbranih kazalnikih, objavljenih v posodobljenem pregledu enotnega trga, letnim poročilom o uspešnosti na enotnem trgu itd.). Poleg tega bodo državam članicam pomagali opredeliti sporočene težave in jih ustrezno obravnavati.

Kako in kdaj?

Kdaj

Kaj

Kdo

Nadaljnji ukrepi na podlagi statističnih podatkov in povratnih informacij uporabnikov

1. četrtletje 2021–4. četrtletje 2022

Nadaljnji ukrepi na podlagi povratnih informacij in statističnih podatkov.

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

Komisija

Nadaljnji ukrepi na podlagi povratnih informacij, zbranih prek orodja za poročanje o ovirah na enotnem trgu

3.–4. četrtletje 2021

Vključitev povratnih informacij, zbranih prek storitev za pomoč v orodju za poročanje o ovirah na notranjem trgu.

Komisija

Objava podatkovnih nizov vstopnega mesta kot odprtih podatkov

4. četrtletje 2021

Objava statističnih podatkov.

Komisija

4. četrtletje 2021

Objava podatkov iz odložišča povezav.

Komisija

Spletni pregledi težav

4. četrtletje 2021

Objava pregledov po posvetovanju z usklajevalno skupino.

Komisija

Poročanje o vstopnem mestu in enotnem trgu

2. četrtletje 2022

Obravnavanje prispevkov za osnutek poročila, ki ga pripravi Komisija.

Usklajevalna skupina

4. četrtletje 2022

Predložitev osnutka poročila Parlamentu in Svetu.

Komisija

Kazalniki za pregled enotnega trga

1. četrtletje 2021

Določitev kazalnikov enotnega digitalnega portala za objavo v pregledu enotnega trga za leto 2021.

Komisija

Usklajevalna skupina

1. četrtletje 2021

Opredelitev sklopa kazalnikov enotnega digitalnega portala za pregled enotnega trga v letu 2022 in naslednjih letih.

Komisija

Usklajevalna skupina

3.   Storitve za pomoč

Cilj 3.1: zagotovitev razpoložljivosti informacij o storitvah za pomoč in njihovi kakovosti

Sklic: členi 7, 11 in 16 Uredbe

Ozadje

Vstopno mesto prek iskalnika storitev za pomoč, ki je začel delovati leta 2020, uporabnikom omogoča enostaven dostop do številnih storitev za pomoč, jih obvešča o tem, kaj lahko pričakujejo od storitve, in jih usmeri k najustreznejši.

Poleg storitev, navedenih v Prilogi III, so se vstopni točki po začetku njenega delovanja pridružile še druge: centri Europe Direct, evropski potrošniški centri in služba za pomoč uporabnikom na področju pravic intelektualne lastnine.

Komisija je storitve za pomoč pri tem podprla z zagotovitvijo kontrolnega seznama in ocene stanja v letu 2019.

Kako in kdaj?

Kdaj

Kaj

Kdo

1. četrtletje 2021–4. četrtletje 2022

Spremljanje zagotovljenih informacij o storitvah za pomoč in njihovi kakovosti na podlagi zbranih povratnih informacij uporabnikov in statističnih podatkov ter nadaljnji ukrepi.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

Cilj 3.2: razširitev mreže

Sklic: člen 7 Uredbe

Ozadje

Poleg storitev za pomoč, navedenih v Prilogi III, lahko Komisija in nacionalni koordinatorji vključijo še druge storitve za pomoč, če te izpolnjujejo pogoje iz Uredbe.

Kadar je to potrebno za izpolnitev potreb uporabnikov, lahko nacionalni koordinatorji Komisiji predlagajo tudi, naj vključi zasebne ali polzasebne storitve za pomoč, če te izpolnjujejo zahteve vstopnega mesta glede kakovosti.

V letih 2019 in 2020 je imelo prednost vključevanje storitev za pomoč, ki jih financira ali sofinancira in/ali upravlja Komisija. Rezultat tega je bila vključitev centrov Europe Direct, evropskih potrošniških centrov in službe za pomoč uporabnikom na področju pravic intelektualne lastnine.

Tudi v letu 2021 se bo prednost namenjala pripravam za vključitev nadaljnjih storitev, ki jih financira ali sofinancira in/ali upravlja Komisija. Obenem bodo lahko nacionalni koordinatorji vključili storitve za pomoč na nacionalni ravni, potem ko bodo preverili, ali izpolnjujejo zahteve vstopnega mesta glede kakovosti in ali dopolnjujejo storitve, ki so že del vstopnega mesta.

Od leta 2022 bodo lahko nacionalni koordinatorji Komisiji predlagali, da vključi zasebne ali polzasebne storitve za pomoč.

Kako in kdaj?

Kdaj

Kaj

Kdo

1. četrtletje 2021

Zagotovitev praktičnih podrobnosti postopka vključitve storitev za pomoč.

Komisija

4.   Promocija

Cilj 4.1: promocija vstopnega mesta

Sklic: člena 22 in 23 Uredbe o promociji, imenu, logotipu in znaku kakovosti

Ozadje

Vstopno mesto je začelo delovati 12. decembra 2020.

Leta 2020 je bil v sodelovanju z državami članicami pripravljen komunikacijski načrt za oglaševanje vstopnega mesta. V načrtu sta predvidena izvedba kampanje v letu 2021 na ravni EU in nacionalni ravni ter usklajevanje dejavnosti za promocijo vstopnega mesta in spletnih mest, ki ga sestavljajo. Kampanja vključuje digitalno predstavitev s spletnimi informativnimi srečanji v nacionalnih jezikih po vsej Evropi. Cilji so:

uveljavitev portala Tvoja Evropa kot blagovne znamke med državljani in podjetji,

povečanje najdljivosti vstopnega mesta,

obveščanje Evropejcev in Evropejk o pravicah EU in nacionalnih pravicah ter pravilih na notranjem trgu,

njihova dejavna vključitev v uveljavljanje takih pravic in poročanje o težavah, s katerimi se srečujejo,

spodbujanje uporabnikov k pošiljanju povratnih informacij o javnih storitvah.

Kako in kdaj?

Kdaj

Kaj

Kdo

1. četrtletje 2021

Izvedba dogodkov ob začetku delovanja.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

1.–2. četrtletje 2021

Izvedba nadaljnjih promocijskih dejavnosti.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

4. četrtletje 2021

Ocena uspeha kampanje.

Komisija

4. četrtletje 2021–1. četrtletje 2022

Pregled komunikacijskega načrta.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

1.–4. četrtletje 2022

Izvedba revidiranega komunikacijskega načrta.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

1. četrtletje 2021–4. četrtletje 2022

Nadaljnja optimizacija portala Tvoja Evropa in nacionalnih spletnih mest za iskalnike, ki so dostopni širši javnosti.

Komisija

Nacionalni koordinatorji

Pristojni organi

1. četrtletje 2021–4. četrtletje 2022

Nadaljnja promocija vstopnega mesta med nacionalnimi in lokalnimi pristojnimi organi.

Nacionalni koordinatorji

Komisija


(1)  Direktiva 2005/36/ES.

(2)  Direktiva 2006/123/ES.