25.9.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 317/31


Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

(2020/C 317/10)

V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper zahtevek v treh mesecih od dneva te objave.

ENOTNI DOKUMENT

„ČESKÝ MODRÝ MÁK“

EU št.: PGI-CZ-02236 – 3.11.2016

ZOP ( ) ZGO (X)

1.   Ime

„Český modrý mák“

2.   Država članica ali tretja država

Češka

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

3.1   Vrsta proizvoda

Skupina 1.8 Ostali proizvodi iz Priloge I k Pogodbi (začimbe itn.)

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

„Český modrý mák“ je zaščitena geografska označba za seme letnega modrega maka (Papaver somniferum L.), ki izpolnjuje zahteve za prehranske namene v skladu s specifikacijami kakovosti, navedenimi v tem dokumentu.

Proizvod z zaščiteno geografsko označbo „Český modrý mák“ je namenjen za uporabo v živilih, ob dajanju na trg končnemu potrošniku pa mora imeti naslednje značilnosti:

Fizične in organoleptične lastnosti.

Videz: približno 1 mm dolgo ledvičasto seme s heksagonalnimi stranicami z razbrazdano površino, obrobljenimi z rahlo kreto, ki je zdravo, nepoškodovano, zrelo in primerno za skladiščenje.

Barva: svetla, nebesno modra do sivomodra.

Okus: sladek in nekoliko grenak.

Aroma: značilna za „Český modrý mák“, nežna in prijetna.

Konsistenca: sipka, brez grudic.

Kemijski in prehranski podatki:

Povprečni prehranski podatki na 100 g (izbranega) makovega semena „Český modrý mák“:

kalcij 1 402 mg

baker 2,20 mg

maščobe 45,80 g

cink 10 mg

niacin 0,99 mg

magnezij 333 mg

železo 9,50 mg

vitamin E: 4 mg;

natrij 21 mg

tiamin 0,86 mg

mangan 2 mg

fosfor 854 mg

vitamin B6: 0,55 mg;

kalij 705 mg;

riboflavin 0,17 mg

Skupna vsebnost morfija, tebaina in kodeina ne sme presegati 25 mg/kg na površini semena in 0,8 % v suhi snovi kapsule. Zaščitena geografska označba „Český modrý mák“ se nikakor ne sme zamenjevati z „makom za opij“, ki se prideluje kot surovina za farmacevtske namene.

3.3   Krma (samo za proizvode živalskega izvora) in surovine (samo za predelane proizvode)

3.4   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

Gojenje, žetev in sušenje

Proizvod se goji na primernih tleh na opredeljenih območjih, posejati pa ga je treba do 20. aprila.

Semena se lahko žanjejo mehanizirano (običajno pri konvencionalnem kmetovanju) ali po možnosti ročno (zlasti pri ekološkem kmetovanju).

Mešanica makove slame in semena mora biti popolnoma posušena v halah z aktivnim prezračevanjem.

3.5   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn. proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

Proizvod se ne sme mešati s proizvodi, ki ne izpolnjujejo zahtev glede specifikacij.

3.6   Posebna pravila za označevanje proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

4.   Kratka opredelitev geografskega območja

Meje geografskega območja so naslednje:

na jugozahodu: Chebská pánev, Český les, Šumava, Blanský les in predgorje Novohradské hory;

na jugu: Třeboňská pánev, južno obrobje Českomoravská vrchovina ter reki Dyje in Morava za mestom Hodonín;

na jugovzhodu: zahodno in severno obrobje zavarovanega krajinskega območja Bílé Karpaty,

na vzhodu: zahodno, severno in jugovzhodno obrobje zavarovanega krajinskega območja Beskydy;

na zahodu območje omejuje reka Ohře,

severozahodno mejo določajo Mostecká pánev in reka Elbe do mesta Děčín,

severno mejo določajo reki Ploučnice in Kamenice, gorovje Lužické hory in naprej Liberecká pánev, južna pobočja gorovja Krkonoše in Broumovské ter južna pobočja gorovja Orlické hory;

na severovzhodu: predgorje Kralický Sněžník, Rychlebské hory in Zlatohorská vrchovina, reka Opavice do sotočja z reko Opava, reka Opava do sotočja z reko Odro, reka Odra do sotočja z reko Olše, reka Olše do sotočja z reko Lomná in reka Lomná do zavarovanega krajinskega območja Beskydy.

5.   Povezava z geografskim območjem

Zahtevek za registracijo proizvoda „Český modrý mák“ temelji na senzoričnih in prehranskih lastnostih tega makovega semena, po katerih se razlikuje od semena drugih sort maka na trgu in so povezane z gojenjem na geografskem območju.

Proizvod z zaščiteno geografsko označbo „Český modrý mák“ ima značilno aromo in okus, saj ima seme drugih sort modrega maka, zlasti svetlejša različica, nežen okus in vonj, ali pa je popolnoma brez okusa ali vonja, pri čemer ima zaradi zelo tanke ovojnice malo vlaken in lignina ter spremljajočih snovi, ki so pomembne za okus. „Český modrý mák“ je torej proizvod z značilnimi senzoričnimi lastnostmi, po katerih se razlikuje od drugih sort maka. Makovo seme vsebuje 40 do 60 % zelo dragocenih olj (prevladujejo linolna kislina pa tudi oleinske, palmatinske, stearinske in linoleinske kisline).

Edinstvene značilnosti proizvoda z zaščiteno geografsko označbo „Český modrý mák“ so povezane s kombinacijo posebnih tipov tal in podnebnih regij na zadevnem geografskem območju ter več kot 150-letno tradicijo gojenja maka v teh pogojih. Zaščitena geografska označba vključuje vsa območja z opredeljenimi tipi tal do nadmorske višine 700 m. Regije, določene za gojenje proizvoda z zaščiteno geografsko označbo, vključujejo podnebne regije do nadmorske višine 700 m, pri čemer so najboljši proizvodni pogoji na rahlo valovitih in nižinskih območjih do nadmorske višine 300 do 700 m na proizvodnih območjih pese in ječmena ali krompirja in proizvodnih območjih pšenice in ječmena (Vrbenský, 1960). Podnebne regije, opredeljene na zemljevidu podnebnih regij Češke republike, pretežno ustrezajo tipom tal.

(a)   posebni tipi tal

pararendzina, rendzina (leptosol (apnenčast)), arenični regosol, fluvisol, smonica (vertisol), černozjom (črna prst), černiki, šedozem (siva prst), hnedozem (rjava prst), luvisol, modalni kambisol, kisli kambisol, distrični kambisol, evtrični kambisol, pelozem (glinast kambisol), psevdoglej (stagnosol), glej, organosol, antrosol.

(b)   podnebne regije

toplo, suho; toplo, zmerno suho; toplo, zmerno vlažno; zmerno toplo, suho, zmerno toplo, zmerno vlažno; zmerno toplo (do toplo), precej vlažno; zmerno toplo, vlažno.

Kakovost proizvoda „Český modrý mák“ pretežno določajo podnebni pogoji, zlasti celoletne temperature in padavine, ki se zelo razlikujejo od tistih na drugih območjih. To je zlasti pomembno v povezavi s tipi tal na opredeljenem območju. Glavna razlika med podnebjem na opredeljenih podnebnih regijah in obalnim podnebjem je v zimskem obdobju (ravni rezerve vlage na začetku pomladi so višje in bolj primerne za saditev) in tudi dejstvu, da manj vlage v poletnih mesecih ne vpliva negativno na proizvodnjo maka, saj ta med zorenjem ne prenaša vlažnega vremena. Pomanjkanje vode je pomemben negativni omejevalni dejavnik za proizvodnjo maka. Proizvod „Český modrý mák“ zahteva strukturiran tip tal z dobrim upravljanjem voda; pogoji na navedenih tipih tal so ugodni, ker omogočajo setev rastline v hladna tla, s čimer se ohranijo vsaj preostala zimska vlažnost in kondenzacija iz tal ter vlaga v zraku. Sončno in toplo vreme je idealno v podnebnih regijah, v katerih se goji mak, saj ta raste, kadar so dnevi dolgi. Tako vreme je tudi zelo zaželeno, kadar kapsula cveti in zori, ker pospeši ta postopek. Potrebe po toploti se med rastjo spreminjajo. Te potrebe se najlažje izpolnijo v podnebnih regijah Češke republike, ker prevroče podnebje zaradi negativne korelacije med vsebnostjo lipidov in beljakovin negativno vpliva na tvorjenje maščob in povzroči povečanje količine beljakovin, ki so predhodniki morfija.

Proizvod z zaščiteno geografsko označbo „Český modrý mák“ je oljna rastlina maka, za katero so značilne nizka vsebnost alkaloida in bistveno nižje ravni morfija ter tebaina, kar je tipična značilnost, ki se kaže tudi v njenih senzoričnih lastnostih (aroma in okus). Dolgotrajne analize, opravljene v Češki republiki in tujih laboratorijih, so potrdile, da je vsebnost morfija v proizvodu z zaščiteno geografsko označbo „Český modrý mák“ pod mejo, ki jo določa lokalna zakonodaja. Za proizvod je značilna tudi nizka vsebnost drugih alkaloidov. Druge sorte makovega semena je treba obdelati za prehranske namene, ker je na primer njihova vsebnost morfija kar desetkrat višja. Vendar pa se kakovostne in senzorične lastnosti (okus, aroma) teh sort maka med temi postopki poslabšajo (pranje semena, termostabilizacija itd.). Povedano drugače, senzorične lastnosti proizvoda z zaščiteno geografsko označbo „Český modrý mák“ so naravna posledica geografskega območja, s katerega izhaja, in ga zato ni treba obdelovati.

Ta proizvod z zaščiteno geografsko označbo „Český modrý mák“ ima ugodne prehranske lastnosti in vsebuje veliko dietetičnih sestavin. Ima posebej visoko vsebnost kalcija (600-krat višjo od pšenične moke in 9-krat višjo od orehovih jedrc), vitamina E, pantotenske kisline, niacina in tiamina ter mineralov (baker, cink, magnezij, železo).

Poleg tega bolj severna zemljepisna širina in ugodna višina pozitivno vplivata na ustvarjanje večjega deleža nenasičenih maščobnih kislin, ki imajo manjšo viskoznost in so manj dovzetne za oksidacijo. Poleg tega tudi pozitivno vplivajo na ugodnejše prehranske vrednosti. To kažejo strokovne študije in rezultati poskusov, ki omogočajo odkrivanje obnašanja maščobnih kislin in njihovih estrov (Steinbach M, Lazarovici M, Ille C, in drugi, Rev Tomaine Med Ing1, 451, 1964; Vereschagin AG, Biochimija 27, 1866, 1962). Proizvod, gojen v tej podnebni regiji, vsebuje veliko linolne in linolenske kisline. To nadalje potrjuje posebna narava proizvoda z zaščiteno geografsko označbo „Český modrý mák“, izhajajoča iz njegovih posebnih značilnosti, ki jih je mogoče pripisati njegovemu geografskemu poreklu (Zehnálek P., ‘Mák – stále nedoceněný’ [Mak je še vedno podcenjen], 4, Výživa a potraviny [Prehrana in hrana] 5/2016).

Český modrý mák je zaradi svojih kakovostnih lastnosti zelo cenjen v številnih državah, kar dokazuje dejstvo, da se več kot 85 % semena Český modrý mák izvozi. Proizvod je priljubljena živilska sestavina zlasti v državah, v katerih se makovo seme uporablja kot nadev v pekarskih izdelkih.

Sklic na objavo specifikacije

(drugi pododstavek člena 6(1) te uredbe)

https://isdv.upv.cz/webapp/resdb.print_detail.det?pspis=OP/263


(1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.