Bruselj, 19.10.2018

COM(2018) 705 final

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

o dejavnostih Fundacije MSRP, EFRAG in PIOB v letu 2017


1.Namen in obseg poročila

Na podlagi Uredbe št. 258/2014 1 Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi programa Unije za podpiranje posebnih dejavnosti na področju računovodskega poročanja in revizije, kakor je bila spremenjena z Uredbo 2017/827 2 , Komisija pripravi letno poročilo o dejavnostih upravičencev programa.

Cilj tega programa Unije je izboljšati pogoje učinkovitega delovanja notranjega trga s podpiranjem preglednega in neodvisnega razvoja visokokakovostnih mednarodnih standardov računovodskega poročanja in revidiranja.

V skladu s tem to poročilo obravnava dejavnosti Fundacije za mednarodne standarde računovodskega poročanja (Fundacija MSRP), Evropske svetovalne skupine za računovodsko poročanje (EFRAG) in Odbora za zaščito javnega interesa (PIOB) leta 2017.Navedeni pa so tudi nekateri dogodki, ki so se zgodili leta 2018, kadar je to koristno za namene tega poročila.

2.Fundacija MSRP

2.1.Pregled dejavnosti na področju MSRP

1.1.1.Določanje standardov

Pregled dejavnosti Upravnega odbora za mednarodne računovodske standarde (IASB) na področju določanja standardov, vključno z delom Odbora za pojasnjevanje mednarodnih standardov računovodskega poročanja (OPMSRP), in tekočih postopkov odobritve je opisan v Dodatku 1 k temu poročilu.

1.1.2.Raziskovalni projekti

Po posvetovanju, opravljenem leta 2015, je cilj delovnega načrta IASB za obdobje 2017–2021 izboljšati in podpreti obstoječe standarde, spodbuditi boljšo komunikacijo in podpreti izvajanje. IASB je leta 2017 v zvezi s svojim projektom „Boljša komunikacija“ objavil dokument za razpravo, osnutek za javno obravnavo in stališče o praksi, ki so namenjeni krepitvi pomena razkritij z osredotočanjem na pomembnost. Raziskovalna projekta o diskontnih stopnjah in plačilih na podlagi delnic sta bila končana, ne da bi pripeljala do pomembnih sprememb obstoječih standardov. IASB je v skladu z zahtevo iz svojega priročnika o predpisanem postopku Due Process Handbook začel pregled po začetku izvajanja MSRP 13 Merjenje poštene vrednosti (ki velja od 1. januarja 2013), da bi obravnaval in spremljal težave pri izvajanju.

Poleg tega je bilo izdanih pet osnutkov za javno obravnavo, ki se nanašajo na spremembe ozkega področja uporabe. Financiranje, ki ga zagotavlja Evropska unija, zajema tudi projekt, namenjen pravočasni posodobitvi taksonomije MSRP, ki se uporablja za vnos v enotni evropski elektronski format.

1.1.3.Revidirani konceptualni okvir

IASB je marca 2018 izdal revidirani konceptualni okvir za računovodsko poročanje. Trenutno zanj ni potreben postopek odobritve, ki se nanaša le na standarde in pojasnila MSRP. Revidirani konceptualni okvir dopolnjuje obstoječe standarde in je zasnovan kot pomoč pri razumevanju in pojasnjevanju standardov MSRP. Revidirani okvir pojasnjuje, da bi zagotovljene informacije morale uporabnikom pomagati pri oceni poslovodskega nadzora gospodarskih virov subjekta. Poleg tega navaja, da preudarno ravnanje, opredeljeno kot previdno ravnanje pri presojanju v negotovih razmerah, podpira zvesto računovodsko poročanje, vendar ne bi smelo voditi do napačnih navedb zaradi neenake obravnave sredstev in obveznosti.

Revidirani okvir se ne nanaša na koncept „zanesljivosti“, temveč navaja, da je morda treba poiskati kompromis med „pomembnostjo“ in „zvestobo prikazovanja“.V skladu s tem se opredelitev sredstva in obveznosti spremeni glede verjetnosti prihodnjih pričakovanih gospodarskih koristi. To lahko razširi obseg ekonomskih transakcij, vključenih v računovodske izkaze, ki so podvržene kompromisu med pomembnostjo in negotovostjo.

2.2.Splošna načela, po katerih so bili razviti novi standardi

1.1.4.Splošna načela

Zahteve IASB za predpisani postopek so opisane v priročniku o predpisanem postopku Due Process Handbook. Njegovo uporabo v praksi nadzoruje namenski skrbniški odbor, znan kot Odbor za nadzor predpisanih postopkov (DPOC).Glavna načela zajemajo:

preglednost: tehnični sestanki so odprti za javnost, posnetki sestankov in tehnične dokumentacije, ki jo obravnava IASB, pa se objavijo na spletnem mestu Fundacije ( https://www.ifrs.org/ );

celovito in pošteno posvetovanje: obvezni koraki za kateri koli predlog vključujejo najmanj eno javno sejo in javno posvetovanje. Odbor mora po načelu „upoštevaj ali pojasni“ upoštevati še dodatna posvetovanja, kot so objava dokumentov za razpravo, oblikovanje svetovalnih skupin, organiziranje javnih predstavitev mnenj ali opravljanje terenskega dela. Pripombe, ki jih prejme IASB, se javno objavijo; 

odgovornost: Odbor mora opraviti analizo učinka svojih novih zahtev, vključno s koristmi za računovodsko poročanje z vidika primerljivosti, pomembnosti in koristnosti ter stroški pripravljavcev in uporabnikov. Nove standarde spremlja podlaga za sklepne ugotovitve, v kateri so pojasnjeni razlogi za odločitve in odgovori na pripombe, prejete med javnimi posvetovanji. 

Novembra 2017 se je Odbor za nadzor predpisanih postopkov odločil, da bo opravil pregled priročnika Due Process Handbook, ki naj bi bil končan do leta 2020. Pregled zajema premislek o spremembah postopka analize učinka po posvetovanju s Svetovalnim svetom MSRP.

Fundacija MSRP je leta 2017 naročila zunanjo študijo o tem, kako jo vidijo zainteresirane strani. Izsledki so poudarili zelo dobro oceno njene neodvisnosti in preglednosti, hkrati pa mešana stališča glede ravnovesja med odzivnostjo in količino predpisanega postopka.

1.1.5.Predpisani postopek, analiza učinka in posebni pomisleki glede poslovnih modelov, posledic za ekonomske transakcije, zapletenosti, kratkoročne naravnanosti in nestanovitnosti

Glavni standard, objavljen leta 2017, je MSRP 17 Zavarovalne pogodbe. Izvira iz dokumenta za razpravo iz leta 2007, ki sta mu sledila osnutka za javno obravnavo, objavljena leta 2010 in 2013. Poleg tega je IASB opravil pet krogov preskušanja. Zadnji zunanji pregled leta 2016 je zajel dvanajst udeležencev iz zavarovalniške panoge, njegov cilj pa je bil opredeliti težave pri razlagi in operativne težave, ki izvirajo iz šestih posebnih zahtev standarda.

Nadzorni odbor je februarja 2017 poudaril, da bi novi standardi morali biti podprti z dobro analizo učinkov. Analiza učinkov MSRP 17 je bila objavljena maja 2017 skupaj s končnim standardom. Čeprav Evropska komisija pozdravlja to objavo, meni, da bi bilo bolje analizo učinkov sistematično vključevati v postopek IASB za določanje standardov, da bi tako oblikovala rezultat standarda, kot pa na koncu postopka določanja standardov objaviti ad hoc analizo učinkov. Analiza učinkov je poudarila, da bi zahteve glede uporabe trenutnih predpostavk in pravočasnega pripoznanja pričakovanih izgub izboljšale preglednost, možnosti, ki jih zagotavlja MSRP 17, pa bi zavarovateljem omogočile, da sredstva in obveznosti izkazujejo v skladu s svojim poslovnim modelom.Za to skladnost glede uporabe trenutnega merjenja pri sredstvih in obveznostih se je domnevalo, da bo omilila pomisleke glede kratkoročne naravnanosti in nestanovitnosti. Analiza učinkov je pokazala, da bi bili stroški zagotavljanja skladnosti verjetno pomembni, vendar bi se precej razlikovali po različnih jurisdikcijah, kar odraža raznovrstnost že obstoječih nacionalnih praks, vključno s tem, ali nacionalna splošno sprejeta računovodska načela trenutno predvidevajo uporabo poštene vrednosti ali veljavnih cen. V zvezi z zapletenostjo je bil za kratkoročne pogodbe odobren poenostavljen pristop, da se zagotovi operativna razbremenitev. Poleg tega je analiza učinkov obravnavala medsebojni vpliv MSRP 17 in regulativnega okvira Solventnosti II. Ugotovljeno je bilo še, da bi zavarovatelji zaradi dodatnih zahtev MSRP 17 o poročanju o uspešnosti verjetno morali razviti dodatne sisteme. Analiza učinkov je glede učinka na zavarovalniške trge pokazala, da bi izboljšana preglednost lahko zagotovila boljše informacije in posredno prispevala k spremembam pri oblikovanju cen ali produktov, pri čemer pa ni bil opredeljen noben neposredni učinek.

Objava je na splošno pomembna izboljšava predpisanega postopka IASB. Kljub temu se analiza učinkov standarda na zavarovalniški trg še naprej opira na predpostavko, da so računovodski standardi nevtralni in „ne vplivajo na temeljno gospodarsko stvarnost znotraj poslovnega subjekta“.Poleg tega je analiza učinkov na zavarovalniški trg kvalitativna, in ne kvantitativna. Posledično dejanski učinek na ekonomske transakcije v EU morda ni popolnoma jasen.

Evropska komisija je Nadzornemu odboru leta 2017 predložila dokument za razpravo, da bi se na splošno okrepila metodologija ocene učinka IASB. Nadaljnji dialog o krepitvi ocene učinka je bil vključen v delovni načrt Nadzornega odbora za leto 2018.

2.3.Upravljanje, integriteta in odgovornost

1.1.6.Pregled

Fundacijo MSRP upravlja 22-članski Skrbniški odbor 3 , ki je odgovoren za splošni nadzor in imenovanje v IASB. Skrbniki so se leta 2017 sestali trikrat. Imenovanje skrbnikov se opravi glede na geografsko porazdelitev in po predhodni odobritvi Nadzornega odbora, ki je namenjena zagotavljanju povezave z javnimi organi. Evropska komisija je članica Nadzornega odbora. Nadzorni odbor se je leta 2017 sestal enkrat. IASB ima 14 članov, ki jih skrbniki imenujejo glede na zahteve po geografski uravnoteženosti. Člani IASB so imenovani za obdobje petih let, ki se lahko enkrat podaljša. IASB je odgovoren za določanje standardov. Leta 2017 je imel 11 sej. Skrbniki imenujejo tudi 14 članov Odbora za pojasnjevanje mednarodnih standardov računovodskega poročanja (OPMSRP), ki pojasnjuje uporabo standardov MSRP in daje navodila glede vprašanj v zvezi z računovodskim poročanjem. Poleg tega Svetovalni svet MSRP zagotavlja forum, v katerem lahko sodelujejo organizacije in posamezniki. Njegove člane imenujejo skrbniki, IASB pa se z njimi posvetuje o odločitvah, ki se nanašajo na glavne projekte.

1.1.7.Pravila o preglednosti

Seje Odbora in Odbora za pojasnjevanje so odprte za javnost, dnevni redi so objavljeni, seje pa predvajajo prek spleta.

Kadar se člani Fundacije MSRP srečajo z zainteresiranimi stranmi zunaj okvira priročnika Due Process Handbook, se o tem ne vodi uradna evidenca.

1.1.8.Zastopanje zainteresiranih strani

V okviru pregleda strukture in učinkovitosti s strani skrbnikov, ki ga Fundacija MSRP opravi vsakih pet let, se opravi javno posvetovanje. Zadnje je potekalo leta 2015. Cilj posvetovanja je bil dobiti povratne informacije o geografski porazdelitvi skrbnikov. Nekatere zainteresirane strani, vključno z Evropsko komisijo, so menile, da bi članstvo v Skrbniškem odboru moralo odražati zavezo k sprejetju MSRP in sorazmerni delež v prispevkih za financiranje Fundacije. Skrbniki so kljub temu znova potrdili, da bi članstvo v Skrbniškem odboru in IASB moralo predstavljati svetovne kapitalske trge in izpolnjevati zahteve po geografski uravnoteženosti, da se ohrani enakovredna zastopanost Azije/Oceanije, Evrope in Amerike.

Geografska porazdelitev skrbnikov je bila decembra 2016 posledično le rahlo spremenjena z združitvijo kategorij Severne in Južne Amerike v enotno kategorijo „Ameriki“ ter povečanjem števila skrbnikov, ki niso imenovani po geografskem ključu, z 2 na 3. Poleg tega je bilo število članov Odbora zmanjšano s 16 na 14.

Svetovalni svet MSRP je 31. decembra 2017 sestavljalo 43 organizacij z 49 posameznimi člani. Evropska komisija je sodelovala kot opazovalka.

Skrbniški odbor je na seji, ki je potekala novembra 2017, podaljšal mandat Michela Prade kot predsednika skrbnikov za največ eno leto do imenovanja njegovega naslednika. Imenovanje g. Prade bi sicer prenehalo 31. decembra 2017.

1.1.9.Odgovornost do Evropskega parlamenta

V skladu z Uredbo 2017/827 4 bi se Evropskemu parlamentu moral celovito prikazati razvoj MSRP. Letna izmenjava stališč med Odborom Evropskega parlamenta za ekonomske in monetarne zadeve ter g. Hoogervorstom, predsednikom IASB, in g. Prado, predsednikom skrbnikov Fundacije MSRP, je potekala 26. januarja 2017. Poleg tega je Odbor za ekonomske in monetarne zadeve 19. in 20. marca 2018 organiziral letno izmenjavo stališč, v okviru katere so obravnavali vprašanje vključenosti IASB v poročanje o davkih po državah. Hans Hoogervorst je sporočil, da bo IASB zaprosil Nadzorni odbor za stališča.

1.1.10.Preprečevanje nasprotja interesov

Skrbniki Fundacije MSRP se imenujejo za triletno obdobje, ki se lahko enkrat podaljša, in se morajo zavezati, da bodo ravnali v javnem interesu. Na zahtevo Nadzornega odbora se pripravlja pravilnik o preprečevanju nasprotja interesov, da se prepreči, da bi bila skrbnik in član Nadzornega odbora člana iste organizacije.

Le trije člani IASB so lahko člani s krajšim delovnim časom. Člani Odbora s polnim delovnim časom morajo po statutu Fundacije MSRP prekiniti vsa delovna razmerja in povezave, ki bi lahko vplivali na njihovo neodvisnost. Napotitev od delodajalca ali pravice do pridružitve nekdanjemu delodajalcu niso dovoljene.

1.1.11.Razčlenitev financiranja

Fundacija MSRP je leta 2017 od Evropske unije prejela za 4,6 milijona EUR nepovratnih sredstev, kar znaša 16,5 % vseh prejetih sredstev. V okviru večletnega finančnega okvira se lahko ta znesek vsako leto revidira.

Čeprav so se leta 2017 izkazani prispevki zainteresiranih strani povečali za 4,2 %, se ob upoštevanju učinka nihanja deviznih tečajev izkaže, da so se zmanjšali za 2 %.Prispevke so zmanjšali zlasti Saudova Arabija (–100 %), Nigerija (–100 %), Brazilija (–34 %) in ZDA (–25 %).Posledično Ameriki, ki sestavljata 27 % članstva skrbnikov, plačujeta le 6 % vseh prispevkov.

Fundacija MSRP je izkazala čisti dobiček v višini 8,7 milijona GBP. Na dan 31. decembra 2017 je celoten zadržani presežek narasel na 31,5 milijona GBP. Glavni vplačniki prispevkov so prikazani v Dodatku 2.

3.Evropska svetovalna skupina za računovodsko poročanje (EFRAG)

3.1.Pregled dejavnosti EFRAG

1.1.12.Mnenja o odobritvi in ocena učinka

EFRAG Evropski komisiji svetuje o tem, ali so novi ali revidirani standardi MSRP v skladu z evropskimi interesi v okviru mednarodnega postopka določanja standardov. Ti interesi bi morali zajeti pojem „previdnosti“, ohranjati zahtevo po „resničnem in poštenem prikazu“ ter evropsko javno dobro. Ocena učinka je zdaj pomemben del dela EFRAG na področju odobritev pri presoji, ali je standard koristen za evropsko javno dobro.

EFRAG je za mnenje o odobritvi MSRP 16 Najemi leta 2017 opravil svojo prvo popolnoma razvito analizo učinka (ekonomskega učinka in učinka na vedenje), podprto z zanesljivo makroekonomsko oceno učinka v okviru svojega razširjenega pooblastila za javno dobro. To se je uporabilo kot poskusni primer za nadaljnjo krepitev zmogljivosti EFRAG za ocenjevanje učinkov. Poleg tega je EFRAG pripravil mnenje o odobritvi uporabe MSRP 9 Finančni instrumenti z MSRP 4 Zavarovalne pogodbe (spremembe MSRP 4).Komisija je zaradi tveganja nenamernih negativnih posledic za evropsko konkurenčnost predlagala evropsko „dopolnilo“, s katerim se širi možnost odložitve uporabe MSRP 9 za finančne konglomerate, ki ne izpolnjujejo merila IASB glede prevladovanja.

Poleg tega je Evropska komisija oktobra 2017 zaprosila za mnenje EFRAG o odobritvi MSRP 17 Zavarovalne pogodbe do konca leta 2018. V prošnji je po posvetovanju z Računovodskim regulativnim odborom opredelila številna posebna vprašanja, vključno z evropskim javnim dobrim, ki naj jih EFRAG analizira. Pri tem je zaprosila zlasti za oceno mogočih učinkov na finančno stabilnost in konkurenčnost ter učinkov na evropski zavarovalniški trg. EFRAG je delo v zvezi z mnenjem o odobritvi začel leta 2017, največji del pa bo opravljen leta 2018.

Pomemben element analize učinkov je podrobna študija primera o pričakovanem učinku MSRP 17 na vzorcu evropskih zavarovalniških skupin. Drugi elementi, na katerih temelji analiza učinka, zajemajo podrobno ozaveščanje uporabnikov, raziskavo obstoječih gibanj v zavarovalniški panogi in poenostavljeno študijo primera, usmerjeno v manjše in srednje velike zavarovatelje, ki ne sodelujejo v podrobni študiji primera. EFRAG namerava osnutek mnenja o odobritvi za javno posvetovanje objaviti septembra 2018.

EFRAG je med letom 2017 sodeloval v postopku posvetovanja IASB in po javnem posvetovanju izdal pripombe o vseh predlogih IASB (osnutkih za javno obravnavo in dokumentih za razpravo).

1.1.13.Druge prošnje za strokovna mnenja

Komisija je po sklepu Evropskega parlamenta, s katerim je bil sprejet MSRP 9, maja 2017 zaprosila za strokovno mnenje EFRAG o zahtevah MSRP 9 Finančni instrumenti glede računovodske obravnave lastniških instrumentov z vidika dolgoročnih naložb.

EFRAG je bil v prvi fazi zaprošen, naj zbere kvantitativne podatke o trenutni ravni lastniških instrumentov, ki jih imajo dolgoročni vlagatelji, njihovi računovodski razvrstitvi in mogočem učinku na nove zahteve glede njihovega vedenja, da se oceni, ali bi zahteve lahko negativno vplivale na dolgoročne finančne naložbe.

V drugi fazi je bila EFRAG zaprošen, naj izdela analizo mogočih alternativ zahtevam MSRP 9 glede nerecikliranja lastniških instrumentov, merjenih po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa. EFRAG je julija 2017 začel javno posvetovanje za zbiranje kvantitativnih podatkov in evropski akademski skupini naročil pregled akademske literature. Prvo fazo projekta je objavil januarja 2018.

1.1.14.Raziskovalne dejavnosti

Teme raziskovalnega dela EFRAG so bile izbrane ob upoštevanju rezultatov javnega posvetovanja leta 2015. Javno posvetovanje je omogočilo vpogled v raziskovalne prednostne naloge evropskih članov. EFRAG bo v drugem četrtletju 2018 objavil novo posvetovanje o raziskovalnem programu. EFRAG je trdno zavezan k pristopu na podlagi dokazov. V okviru svojih raziskovalnih dejavnosti leta 2017 je objavil študijo „Dinamično obvladovanje tveganja – kako banke upravljajo obrestno tveganje?“ (Dynamic Risk Management - How do banks manage interest rate risk?) in dokument za razpravo „Preizkus oslabitve dobrega imena: Ali ga je mogoče izboljšati?“ (Goodwill Impairment Test: Can it be improved?).

EFRAG izvaja tudi raziskovalne projekte o transakcijah, ki niso izmenjave enake vrednosti, računovodski obravnavi mešanih pokojninskih programov in posledicah trenutnega okolja obrestnih mer.

3.2.Upravljanje, preglednost in javna odgovornost

1.1.15.Reforma upravljanja po priporočilih iz Maystadtovega poročila

Z reformo upravljanja EFRAG, ki je bila izvedena 31. oktobra 2014, sta se povečali legitimnost in reprezentativnost organizacije, zagotovljen pa je bil tudi skladnejši postopek za sodelovanje EU v postopku IASB za določanje standardov. Reforma upravljanja je bila končana julija 2016, ko je Generalna skupščina EFRAG za predsednika Sveta EFRAG na predlog Komisije ter po potrditvi Evropskega parlamenta in Sveta uradno imenovala Jeana-Paula Gauzèsa, nekdanjega člana Evropskega parlamenta.

Evropski nadzorni organi in ECB so se odločili za vlogo uradnih opazovalcev s pravico do besede v Svetu EFRAG. Njihovi prispevki so bili skrbno preučeni pri oblikovanju stališč EFRAG, poleg tega pa so pomembno prispevali k analizi učinkov EFRAG, zlasti na področju finančne stabilnosti.

Svet EFRAG je vse sklepne ugotovitve leta 2017 sprejel soglasno, ne da bi bilo treba o njih glasovati. Leta 2017 se je izvedla prva rotacija Sveta EFRAG, v okviru katere je bil imenovan nov svet. V duhu Maystadtovega poročila je bilo ustvarjeno mesto opazovalca za evropske organizacije, ki zastopajo zasebne vlagatelje („končne uporabnike“).

Svet EFRAG opravlja letne preglede uspešnosti in učinkovitosti svojih članov pod nadzorom Generalne skupščine EFRAG. Pregled leta 2017 je zajel mešanico strateških, upravljavskih in operativnih vprašanj. Pokazal je, da je nova upravljavska struktura na splošno dobro delovala in organizaciji zagotovila večjo verodostojnost. Sprejeta so bila številna priporočila za dodatno izboljšanje učinkovitosti dejavnosti EFRAG v prihodnje.

EFRAG objavlja letne preglede, v katerih popolnoma pregledno prikaže svoje upravljanje in finančno strukturo ter glavne dejavnosti v zadevnem letu. Letni pregled za leto 2017 5 je bil objavljen 21. marca 2018.

Notranja pravila EFRAG določajo zahteve glede nasprotja interesov, Svet EFRAG pa ima pravilnik o nasprotju interesov za člane sveta, ki je objavljen na spletnem mestu EFRAG. Cilj pravilnika je zagotoviti verodostojnost EFRAG kot organizacije, ki deluje v evropskem javnem interesu. Namen pravilnika je izogniti se primerom, ko bi lahko prišlo do nasprotja interesov ali vtisa nasprotja interesov, kar bi lahko povzročilo odločitve ali dejanja, ki na splošno niso v najboljšem interesu evropske javnosti, ali ustvarilo vtis, da EFRAG ni ravnal primerno. Člani Sveta EFRAG in njeno osebje vsako leto podpišejo izjavo.

Na koncu je bila v drugi polovici leta 2017 opravljena neodvisna revizija prepoznavnosti in učinkovitosti EFRAG. Poročilo, objavljeno marca 2018, je prineslo trenuten pogled na prednosti organizacije in področja za izboljšavo. Poročilo je na splošno potrdilo visokokakovostno delo EFRAG, hkrati pa pokazalo, da je treba izboljšati prepoznavnost in se pridružiti širši razpravi o poročanju podjetij. Izvajanje komunikacijske strategije EFRAG in skupina za komuniciranje pod vodstvom predsednika Sveta EFRAG bosta prinesla nadaljnji napredek pri prepoznavnosti in verodostojnosti EFRAG.

1.1.16.Pravila o preglednosti

EFRAG ima od svoje ustanovitve in po navedeni reformi vzpostavljen pregleden in javen predpisani postopek, ki se je sčasoma še izboljšal. Ta predpisani postopek vsem evropskim članom omogoča, da EFRAG predložijo stališča v obravnavo, ter zagotavlja, da se pri opredeljevanju stališč EFRAG upošteva raznovrstnost računovodskih in gospodarskih modelov ter stališč v Evropi. To je bilo ključno za zagotovitev, da se novi standardi MSRP odzivajo na potrebe Evrope.

EFRAG je na primer v okviru svojega predpisanega postopka (1) objavil osnutke stališč za javno posvetovanje, (2) opravil preskuse na terenu in druge oblike analize učinka, (3) organiziral dogodke za ozaveščanje (pri čemer so nekateri posebej namenjeni uporabnikom računovodskih izkazov) in (4) opravil posebne raziskave.

Poleg tega je EFRAG prispeval k določanju standardov na podlagi dokazov z izvedbo kvantitativnih študij, ki vplivajo na razpravo 6  o njenih pripombah in mnenjih o odobritvi. Kvantitativne študije postopoma postajajo pomembnejši del raziskovalnega dela EFRAG.

Seje Sveta EFRAG, njegove skupine tehničnih izvedencev in njenega posvetovalnega foruma nacionalnih oblikovalcev standardov zdaj potekajo javno, dnevni redi in povzetki sej pa so objavljeni na spletnem mestu EFRAG. Poleg tega so spremni dokumenti k dnevnemu redu sej Sveta EFRAG ter (od januarja 2017) sej njegove skupine tehničnih izvedencev in posvetovalnega foruma nacionalnih oblikovalcev standardov javno dostopni. Od marca 2018 se te javne seje prenašajo prek spleta, zainteresirane strani pa jih lahko gledajo sproti ali pozneje. Razprave skupine tehničnih izvedencev EFRAG so podprte z informacijami, ki jih zagotovijo posvetovalni forum nacionalnih oblikovalcev standardov EFRAG in specializirane delovne skupine EFRAG.

1.1.17.Široka zastopanost in javna odgovornost upravljavske strukture EFRAG

Informacije, ki jih zagotovi Uporabniški odbor EFRAG, so ključne za njegovo delo. Geografsko in poklicno raznovrstna sestava Uporabniškega odbora ter Sveta EFRAG in njegove skupine tehničnih izvedencev zagotavlja, da EFRAG ustrezno upošteva vse različne perspektive.

Vendar pa kljub zelo pozitivnim splošnim rezultatom teh ukrepov ostajajo zadržki glede zmožnosti, da se zajame celoten razpon stališč zainteresiranih strani v Evropi. EFRAG bo raziskal, kako bi lahko bolj proaktivno pridobival povratne informacije od zainteresiranih strani, ki niso tako tesno vključene v njegovo delo, so pa izpostavljene njegovim vplivom, ali od skupin zainteresiranih strani zunaj neposrednega področja delovanja EFRAG.

1.1.18.Vključenost Evropskega parlamenta in Sveta v zgodnji fazi

EFRAG je prav tako okrepil svoj odnos z Evropskim parlamentom, zlasti pa s stalno skupino za MSRP pri Odboru Evropskega parlamenta za ekonomske in monetarne zadeve, ki ji predseduje poslanec Evropskega parlamenta Theodor Stolojan. Sestanki Evropskemu parlamentu omogočajo, da zagotovi informacije za dejavnosti EFRAG in da je v vseh fazah postopka določanja standardov seznanjen z njegovimi glavnimi dejavnostmi.

Skupina za MSRP se je marca 2017 sestala z EFRAG, da se pogovori o njenem mnenju o odobritvi MSRP 16 Najemi in prihodnjem postopku EFRAG za izdajo mnenja o odobritvi MSRP 17 Zavarovalne pogodbe. Poleg tega je EFRAG predstavil svoje delo v zvezi z uvrstitvijo evropskih stališč v mednarodno razpravo. Povabljen je bil tudi na sejo skupine za MSRP oktobra 2017, da poda najnovejše informacije o svojem postopku za izdajo mnenja o odobritvi MSRP 17 Zavarovalne pogodbe, izvajanju Stolojanovega poročila in delu po odobritvi MSRP 9 Finančni instrumenti. Na teh sejah je EFRAG skupino za MSRP vprašal, kako bi lahko pomagal pri lažjem zgodnjem vključevanju Parlamenta v oblikovanje svojega mnenja o odobritvi MSRP 17.

Poleg tega ga je Evropska komisija povabila na seje Računovodskega regulativnega odbora, ki je sestavljen iz predstavnikov držav članic, kjer je predstavila delo v zvezi s tekočimi odobritvami in drugimi temami. To je Računovodskemu regulativnemu odboru omogočilo, da EFRAG neposredno sporoči stališča in mu zgodaj zagotovi informacije. Računovodski regulativni odbor je razpravljal o osnutkih prošenj Komisije za mnenje o odobritvi, da se zagotovi, da so obravnavana vsa vprašanja, pomembna za države članice.

Prejem informacij od Evropskega parlamenta in Računovodskega regulativnega odbora v zgodnji fazi je EFRAG omogočil, da v osnutke pripomb ali osnutke mnenj o odobritvi za javno posvetovanje vključi pomembna vprašanja.

1.1.19.Razpršenost in uravnoteženost strukture financiranja EFRAG

EFRAG je javno in zasebno financirana organizacija, ki deluje v evropskem javnem interesu.Ima pravno obliko AISBL (belgijske mednarodne neprofitne organizacije).Med organizacijami članicami EFRAG je osem evropskih organizacij zainteresiranih strani in devet nacionalnih organizacij.

EFRAG je za nadaljnjo krepitev svoje finančne strukture in širitev svojega članstva marca 2017 objavila razpis za prijavo interesa.Instituto de Contabilidad y Auditoria de Cuentas (ICAC) – španski nacionalni oblikovalec standardov – se je oktobra 2017 pridružil EFRAG kot nacionalna organizacija, da poglobi povezavo EFRAG s špansko skupnostjo na področju računovodskega poročanja.EFRAG si bo še naprej prizadeval širiti članstvo in se zavzema za širšo geografsko zastopanost.

Poleg vplačil v denarju EFRAG prejema prispevke v naravi, ki jih zagotavljajo člani njegove tehnične skupine izvedencev, njegovega Sveta, delovnih skupin in svetovalnih odborov, ter v obliki brezplačnih napotitev.

Razčlenitev denarnih prispevkov po organizacijah članicah je prikazana v Dodatku 3.

4.PIOB

4.1.Pregled dejavnosti

PIOB je odgovoren za nadzor nad določanjem standardov na področju revizije, etike in izobraževanja za računovodje.Zadevni standardi so mednarodni revizijski standardi (MRS), etični standardi za računovodje in mednarodni standardi izobraževanja.Struktura določanja standardov je bila uvedena po padcu zaupanja na kapitalskih trgih, ki sta ga zaznamovala afera Enron in prenehanje poslovanja družbe Arthur Andersen.Zlasti so pomembni mednarodni revizijski standardi (MRS), ki jih neposredno ali posredno uporablja večina zakonitih revizorjev.

Splošna naloga PIOB je zagotoviti, da bodo ti standardi pripravljeni v javnem interesu.Komisija je predlagala dva od desetih članov PIOB.

PIOB potrdi predlagane člane odborov za določanje standardov, da soglasje k njihovim strategijam in delovnim načrtom, spremlja pripravo standardov in preverja, ali so vsi elementi, navedeni v javnih posvetovanjih, ustrezno upoštevani.PIOB po potrebi priporoči korake za zagotovitev, da se standardi uspešno odzivajo na javni interes.

PIOB je leta 2017 redno komuniciral z odbori za določanje standardov, ki jih nadzoruje (Odbor za mednarodne standarde revidiranja in dajanja zagotovil (IAASB); Odbor za mednarodne standarde izobraževanja na področju računovodstva (IAESB) in Odbor za mednarodne etične standarde za računovodje (IESBA)), njihovimi tremi posvetovalnimi skupinami, Svetovalnim odborom za skladnost in Odborom za imenovanje ter vodstvom Mednarodne zveze računovodskih strokovnjakov.

Leta 2017 je PIOB organiziral tudi dva dogodka za ozaveščanje.Prvi je potekal 9. februarja v New Delhiju v Indiji, gostil pa ga je Indijski inštitut pooblaščenih računovodij (ICAI) pod naslovom „Globalni revizijski nadzor:zapolnjevanje vrzeli na področju zaznavanja“.Drugi je bil razprava o vplivu tehnologije na revizijo, ki je potekala 30. junija v Madridu.PIOB je poleg tega skupaj z Nadzorno skupino investiral v pripravo okvira javnega interesa, katerega cilj je zagotoviti boljši mehanizem za oceno upoštevanja javnega interesa v okviru postopka določanja standardov.

4.2.Upravljanje in odgovornost

Člane PIOB imenuje Nadzorna skupina, ki nosi končno odgovornost za splošne ureditve upravljanja na področju mednarodnih revizijskih standardov, standardov dajanja zagotovil, etičnih standardov in standardov izobraževanja.Nadzorna skupina, katere članica je Evropska komisija, nadzoruje, kako PIOB opravlja svojo vlogo z vidika zaščite javnega interesa, zlasti glede nadzora PIOB nad postopkom določanja standardov.

Nadzorna skupina je 9. novembra 2017 objavila javno posvetovanje z naslovom „Krepitev upravljanja in nadzora mednarodnih odborov za določanje standardov, povezanih z revizijo, v javnem interesu“ 7 .Prejela je 179 odgovorov in na spletnem mestu IOSCO 31. maja 2018 objavila povzetek povratnih informacij 8 , ki kaže, da velika večina zainteresiranih strani podpira reformo, ki bi povečala odgovornost in preglednost pri določanju standardov, povezanih z revizijo.Poleg tega skupine zainteresiranih strani podpirajo okvir javnega interesa, ki je vgrajen v celoten postopek določanja standardov.Nadzorna skupina namerava proti koncu leta 2018 na podlagi prejetih povratnih informacij in nadaljnjih dejavnosti ozaveščanja objaviti belo knjigo o prihodnji strukturi upravljanja.Okvir javnega interesa, pripravljen skupaj s PIOB, bo eden njenih osrednjih elementov.

Bela knjiga bo vsebovala tudi vprašanja o sestavi in vlogi PIOB v okviru prihodnjega modela upravljanja.Anketiranci na splošno podpirajo močan neodvisen nadzor, poleg tega pa je bilo predlagano, da se PIOB poverijo dodatne naloge (npr. odobritev strateških načrtov).

4.3.Dogajanje glede razpršenosti financiranja v letu 2017

Financiranje PIOB je oblikovano tako, da ohranja njegovo neodvisnost tako dejansko kakor po videzu.Pri doseganju cilja javnega interesa bi pravilna razpršenost stabilnih virov financiranja pomagala ne le ohraniti neprekinjeno delovanje PIOB, temveč tudi zagotoviti njegovo neodvisnost.Pomen razpršenosti financiranja je bil prepoznan že v reformi Mednarodne zveze računovodskih strokovnjakov (IFAC) leta 2003, iz katere izvira sedanji mednarodni sistem določanja standardov, vključno s PIOB.

PIOB je od ustanovitve leta 2005 in do leta 2010, ko se je začel uporabljati program financiranja Skupnosti, vzpostavljen s Sklepom št. 716/2009/ES, razen nekaterih prispevkov Španije v naravi (sedež PIOB je v Madridu), financirala izključno IFAC.

Sredstva, ki jih je IFAC zagotovila v posameznem letu, pomenijo največji zagotovljeni prispevek, ki je na voljo PIOB brez kakršnega koli nadaljnjega vmešavanja IFAC.Prispevki, ki jih ne zagotavlja IFAC, nadomeščajo in s tem zmanjšujejo njen prispevek za zadevno leto.V najboljšem primeru bi moral biti delež financiranja skupnih letnih odhodkov PIOB, ki ga zagotovi IFAC, manjši od polovice celotnega zneska.

Prispevek EU v obdobju 2010–2016 je spodbudil druge potencialne donatorje, da so tudi sami zagotovili prispevke.Prihodki PIOB so leta 2016 znašali 1 563 565 EUR.IFAC je zagotovila 914 758 EUR, kar je 58,50 % celotnega zneska.

EU je leta 2017 prispevala 325 000 EUR, kar je 20,37 % celotnega zneska.IFAC je prispevala 1 059 807 EUR, kar je 66,45 % celotnega zneska.Razčlenitev denarnih prispevkov drugih organizacij je prikazana v Dodatku 4.

V členu 9(5) Uredbe je določeno, da če prispevek IFAC v določenem letu presega dve tretjini skupnega letnega financiranja PIOB, Komisija predlaga, da se letni prispevek za tisto leto omeji na največ 300 000 EUR.Leta 2017 se (tako kot v obdobju 2014–2016) to ni zgodilo.Ker financiranje IFAC ni doseglo kritične mejne vrednosti, določene v Uredbi (66,66 %), Komisiji ni treba pregledati njenega prispevka za PIOB za leto 2017.

5.Sklepne ugotovitve

Leta 2017 program financiranja Unije ostaja v celoti veljaven v okviru prizadevanj EU, da se ustanovi unija kapitalskih trgov in zavaruje finančna stabilnost.Trije upravičenci (EFRAG, Fundacija MSRP in PIOB) so izpolnili svoje poslanstvo glede varovanja evropskega javnega interesa, poleg tega pa imajo pomembno vlogo pri delovanju notranjega trga.

Čeprav so bili splošni rezultati teh ukrepov z vidika načinov izvajanja pozitivni, se zdi, da je še nekaj prostora za izboljšavo.Komisija bo leta 2018 sodelovala z upravičenci, da zagotovi (še) višje standarde preglednosti, zlasti glede ustanovitve obveznih registrov za preglednost o srečanjih z zunanjimi zainteresiranimi stranmi.

Kar zadeva EFRAG, Komisija ceni celovito analizo učinkov, ki je podprla mnenje EFRAG o odobritvi novih ali revidiranih MSRP.Komisija EFRAG spodbuja, da še naprej razvija svoje zmogljivosti na tem področju, da se zagotovi, da odobreni MSRP ustrezajo Evropi.

Kar zadeva Fundacijo MSRP, je Komisija kot članica Nadzornega odbora s skrbniki in IASB začela dialog za okrepitev metodologije analize učinkov, zlasti z vidika področja uporabe, časa uporabe in metode.To bo zlasti zajelo spremljanje skrbniškega pregleda priročnika MSRP Due Process Handbook, ki naj bi bil končan do leta 2020.Poleg tega je bila v okviru pregleda strukture in učinkovitosti Fundacije s strani skrbnikov leta 2015 pomembnost kapitalskih trgov potrjena kot glavno merilo zastopanosti zainteresiranih strani v Skrbniškem odboru.Skrbniki prevzemajo odgovornost za financiranje Fundacije 9 , ki temelji na prostovoljnih prispevkih jurisdikcij, običajno izračunanih v obliki odstotka celotnega bruto domačega proizvoda z uporabo najnovejših podatkov Mednarodnega denarnega sklada.Kljub temu razčlenitev prispevkov po jurisdikcijah iz leta 2017 kaže vse večjo vrzel med zastopanostjo v Skrbniškem odboru in finančnimi prispevki jurisdikcij, iz katerih skrbniki prihajajo.Komisija zato meni, da je treba pregledati primernost in ustreznost dogovorov o skrbništvu, predvidenih v delovnem načrtu Nadzornega odbora za leto 2018, da se pozorno spremljajo prizadevanja jurisdikcij, ki trenutno ne plačujejo pričakovanih prispevkov.

PIOB ima osrednjo vlogo pri pripravi okvira javnega interesa, ki bi ga bilo treba vgraditi v vse faze postopka določanja standardov na področju revizije.Sestava in vloga PIOB se bosta v naslednjih letih verjetno spremenili na podlagi reformnega procesa, ki ga je začela Nadzorna skupina.Kljub temu bo neodvisen nadzor neizogibno tudi ena ključnih lastnosti katerega koli prihodnjega modela.Prizadevanja za razpršitev financiranja PIOB naj se medtem nadaljujejo.

Dodatek 1 – Povzetek dejavnosti na področju MSRP leta 2017

Standard

Datum, ko ga je IASB izdal

Datum začetka uporabe

Datum objave v Uradnem listu

MSRP 16 – Najemi

13. 1. 2016

1. 1. 2019

9. 11. 2017

Spremembe MRS 12 – Pripoznavanje odloženih terjatev za davek za nerealizirane izgube

19. 1. 2016

1. 1. 2017

9. 11. 2017

Spremembe MRS 7 – Pobuda za razkritje

29. 1. 2016

1. 1. 2017

9. 11. 2017

Pojasnila k MSRP 15 – Prihodki iz pogodb s kupci

12. 4. 2016

1. 1. 2018

9. 11. 2017

Spremembe MSRP 2 – pojasnila k razvrščanju in merjenju plačil na podlagi delnic

20. 6. 2016

1. 1. 2018

27. 2. 2018

Uporaba MSRP 9 Finančni instrumenti z MSRP 4 Zavarovalne pogodbe (spremembe MSRP 4).

12. 9. 2016

1. 1. 2018

9. 11. 2017

Letne izboljšave standardov MSRP 2014–2016

8. 12. 2016

1. 1. 2017

8. 2. 2018

OPMSRP 22 – Transakcije v tuji valuti in vnaprejšnja nadomestila

8. 12. 2016

1. 1. 2018

Spremembe MRS 40 –Prenosi naložbenih nepremičnin

8. 12. 2016

1. 1. 2018

15. 3. 2018

MSRP 17 – Zavarovalne pogodbe

18. 5. 2017

1. 1. 2021

OPMSRP 23 – Negotovost glede obravnav davka iz dobička

7. 6. 2017

1. 1. 2018

Spremembe MSRP 9 Finančni instrumenti – Elementi predplačila z negativnim nadomestilom

12. 10. 2017

1. 1. 2019

Sprememba MRS 28 – Dolgoročni delež v pridruženih podjetjih in skupnih podvigih

12. 10. 2017

1. 1. 2019

Letne izboljšave 2015–2017

12. 12. 2017

1. 1. 2019

Projekti, prijavljeni v vlogah za nepovratna sredstva

2017

2018

Opombe

Projekt boljše komunikacije

Pobuda za razkritje – načela razkritij

Delovni načrt

Dokument za razpravo – 30. 3. 2017

Raziskovalni projekt, namenjen izboljšanju zahtev glede razkritij

Pobuda za razkritje – opredelitev pomembnosti (sprememba MRS 1 in 8)

Osnutek za javno obravnavo – 14. 9. 2017

Pojasnitev opredelitve pomembnosti

Pobuda za razkritje – stališče o praksi glede pomembnosti

Delovni načrt

Izdano – 14. 9. 2017

Projekt se je končal z objavo stališča „Presojanje pomembnosti“.

Primarni računovodski izkazi

Delovni načrt

Delovni načrt

Ciljno izboljšanje zgradbe in vsebine primarnega računovodskega izkaza

Raziskovalni projekti

Poslovna združitev pod skupnim upravljanjem

Delovni načrt

Delovni načrt

Cilj je zmanjšati raznolikost pri obračunavanju poslovnih združitev pod skupnim upravljanjem. MSRP ne obravnavajo takih transakcij.

Pregled MSRP 13 po začetku izvajanja

Delovni načrt

Cilj pregleda je oceniti učinek MSRP 13 „Merjenje poštene vrednosti“ na računovodsko poročanje. Začel se leta 2017 s prošnjo za informacije.

Diskontna stopnja

Delovni načrt

Delovni načrt

Raziskovalni načrt glede uporabe diskontne stopnje v MSRP. Projekt je bil zaključen marca 2017. Povzetek raziskave naj bi bil pripravljen leta 2018.

Dinamično obvladovanje tveganja

Delovni načrt

Delovni načrt

Cilj raziskovalnega načrta glede makrovarovanja pred tveganjem je izdelati računovodski model izkazovanja učinka varovanja pred tveganjem in dinamičnega obvladovanja tveganja. Dokument za razpravo naj bi bil pripravljen leta 2019.

Finančni instrumenti z značilnostmi lastniškega kapitala

Delovni načrt

Delovni načrt

Pojasnitev glede izkazovanja finančnih instrumentov z lastnostmi obveznosti in lastniškega kapitala. Cilj je pojasniti zahteve MRS 32 – Finančni instrumenti. Dokument za razpravo naj bi bil pripravljen leta 2018.

Dobro ime in oslabitev

Delovni načrt

Delovni načrt

Raziskovalni projekt za zagotavljanje pravočasnega pripoznanja oslabitve dobrega imena. Cilj je izboljšati zahteve MRS 36. Dokument za razpravo naj bi bil pripravljen leta 2018.

Plačilo na podlagi delnic

Delovni načrt

Končano

Raziskovalni projekt je bil končan maja 2016, pripeljal pa je do spremembe ozkega področja uporabe. Povzetek raziskave naj bi bil pripravljen leta 2018.

Dejavnosti, pri katerih so cene regulirane

Delovni načrt

Poteka.

Cilj projekta je obračunavanje učinka reguliranja cen, ko so pravila družb o oblikovanju cen regulirana.

Konceptualni okvir

Osnutek za javno obravnavo – 28. 5. 2015

Poteka.

Nov konceptualni okvir naj bi bil pripravljen do marca 2018.

Vzdrževalni projekti – spremembe ozkega področja uporabe

Računovodske usmeritve in računovodske ocene (spremembe MRS 8)

Osnutek za javno obravnavo – 12. 9. 2017

Pojasnila glede razlikovanja med računovodskimi usmeritvami in računovodskimi ocenami

Spremembe računovodskih usmeritev (sprememba MRS 8)

Delovni načrt

Namenjene so znižanju praga neizvedljivosti glede uporabe prostovoljnih sprememb računovodskih usmeritev za nazaj.

Razpoložljivost vračila denarja (spremembe OPMSRP 14)

Delovni načrt

Pojasnila glede tega, kdaj imajo tretje osebe pravico sprejeti nekatere odločitve o programu družbe z določenimi zaslužki.

Razvrstitev obveznosti (sprememba MRS 1)

Osnutek za javno obravnavo – 10. 2. 2015

Pojasnitev razvrstitve dolgov z možnostjo obnovitve. Sprememba naj bi bila pripravljena leta 2018.

Opredelitev poslovnega subjekta (sprememba MSRP 3)

Delovni načrt

Pojasnitev opredelitve „poslovnega subjekta“ in „skupine sredstev“

Nadomestila pri 10-odstotnem preizkusu za odpravo pripoznanja (spremembe MSRP 9)

Delovni načrt

Pojasnila glede nadomestil in stroškov, ki jih je treba upoštevati pri odpravi pripoznanja finančne obveznosti.

Izboljšave MSRP 8 – Poslovni segmenti

Osnutek za javno obravnavo – 29. 3. 2017

Pojasnitev opredelitve „vodstvenega delavca, ki sprejema odločitve“ in izboljšanje zahtev glede razkritij

Spremembe MRS 19 – Sprememba, omejitev ali poravnava programa

Izdano – 8. 2. 2018

Pojasnitev računovodskih zahtev ob popravku, omejitvi ali poravnavi programa

MRS 16 – Dobički pred nameravano uporabo

Osnutek za javno obravnavo – 20. 6. 2017

Sprememba za prepoved odštetja prihodkov od prodaje od nabavne vrednosti opredmetenega osnovnega sredstva



Dodatek 2 – Razčlenitev financiranja Fundacije MSRP leta 2017

Razčlenitev financiranja Fundacije MSRP

Vplačnik finančnih prispevkov

Prispevki leta 2017

Prispevki leta 2016

Število skrbnikov na dan 1. januarja 2018

Gibanje pri nespremenljivem deviznem tečaju

Mednarodna računovodska podjetja

34,7 %

31,3 %

–0,3 %

Evropska komisija

16,5 %

15,6 %

2,0 %

Države članice EU

15,9 %

15,4 %

7

1 %

Azija/Oceanija

25,6 %

29,0 %

8

–2,5 %

Ameriki

5,8 %

6,6 %

6

–17,0 %

Afrika

0,5 %

1,2 %

1

–53,3 %

Drugo

0,9 %

0,9 %

0

–2,4 %

Skupaj

22

–2,1 %

Vir:Fundacija MSRP.

Dodatek 3 – Razčlenitev financiranja EFRAG leta 2017

PRISPEVKI v tisoč EUR

2017

2016

Evropske organizacije zainteresiranih strani

Accountancy Europe

300

300

BUSINESSEUROPE

125

125

INSURANCE EUROPE

75

75

Združenje evropskih bank (EBF)

75

75

Evropska skupina za hranilništvo in bančništvo na drobno (ESBG)

75

75

Evropsko združenje zadružnih bank (EACB)

75

75

Evropska zveza računovodij in revizorjev za MSP (EFAA)

25

25

Evropska zveza organizacij finančnih analitikov (EFFAS)

15

15

Skupaj

765

765

Nacionalne organizacije

Francija

350

350

Nemčija

350

350

Združeno kraljestvo

350

350

Italija

290

290

Švedska

100

100

Danska

50

50

Nizozemska

50

50

Španija

50

0

Luksemburg

15

15

Skupaj

1605

1555

Evropska komisija

2 624

2 432

SKUPAJ PRISPEVKI

4 994

4 752

Vir:EFRAG.



Dodatek 4

Razpršenost proračuna PIOB

PIOB je leta 2012 v tesnem sodelovanju z Nadzorno skupino in Mednarodno zvezo računovodskih strokovnjakov izvedel zbiranje finančnih sredstev. Posledično je PIOB v letih 2013, 2014, 2015, 2016 in 2017 ustvaril podlago za razpršeno financiranje, ki poleg Mednarodne zveze računovodskih strokovnjakov zajema še druge vire. Leta 2017 je PIOB prejel za 1 594 836 EUR prispevkov od naslednjih vplačnikov prispevkov:

·Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov (IFAC): 1 059 807 EUR,

·Evropska komisija: 325 000 EUR,

·Mednarodno združenje nadzornikov trga vrednostnih papirjev (IOSCO): 100 000 EUR,

·Odbor za računovodsko poročanje: 40 000 EUR,

·Abudabijski organ za krepitev in spodbujanje preglednosti in odgovornosti: 35 000 EUR,

·Banka za mednarodne poravnave: 35 000 EUR,

·prihodki iz obresti: 29 EUR.

   

Prispevki leta 2017

(1)

UL L 105, 8.4.2014, str. 1.

(2)

UL L 129, 19.5.2017, str. 24.

(3)

Na dan 1. januarja 2018.

(4)

Uvodna izjava 7.

(5)

  http://www.efrag.org/About/AnnualReports.

(6)

Na primer o dokumentu sekretariata EFRAG o kvantitativnih ocenah računovodskih učinkov MSRP 16, o kvantitativni študiji „Kaj v resnici vemo o dobrem imenu in oslabitvi?“ (What do we really know about goodwill and impairment?) in o poročilu EFRAG o ugotovitvah iz prve faze raziskovalnega projekta o lastniških instrumentih:oslabitev in recikliranje.

(7)

https://www.iosco.org/.

(8)

  https://www.iosco.org/about/monitoring_group/pdf/2018-05-31-Monitoring-Group-Summary-of-Feedback.pdf.

(9)

Člen 13(a) Statuta Fundacije MSRP.