12.2.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

C 53/10


Objava zahtevka v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

(2016/C 53/07)

V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper zahtevek

ENOTNI DOKUMENT

„PINTADE DE L’ARDECHE“

EU št.: FR-PGI-0005-01297 – 29.12.2014

ZOP ( ) ZGO ( X )

1.   Ime

„Pintade de l’Ardèche“

2.   Država članica ali tretja država

Francija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

3.1.   Vrsta proizvoda

Skupina 1.1 Sveže meso (in klavnični izdelki)

3.2.   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

„Pintade Ardèche“ je pegatka, ptica iz reda Galliformes, iz proste reje.

Pegatka „Pintade de l’Ardèche“ izvira iz trpežnih plemen, ki počasi rastejo. Starost ob zakolu je najmanj 94 dni.

Pegatka „Pintade de l’Ardèche“ ima sive noge in sivo perje.

Organoleptične lastnosti: čvrsto meso ki ima malo maščob in je intenzivnega okusa in temne barve.

Značilnosti predstavitve:

samo trupi razreda A se tržijo v celih kosih,

v skladu s tradicijo so trupi, ki se prodajajo v celih kosih, tržijo s stopali, zvitimi v prsni koš pod prsnico,

pri razrezu morajo biti kosi, pridobljeni izključno z ročnim razrezom, skladni z merili za predstavitev razreda A.

Oblike predstavitve:

brez črevesja (najmanjša teža trupa = 1,1 kg),

pripravljena za peko (najmanjša teža trupa brez drobovine s stopali = 0,880 kg),

razrezana.

Takšno meso se trži sveže ali zamrznjeno.

3.3.   Krma (samo za proizvode živalskega izvora) in surovine (samo za predelane proizvode)

Pegatka „Pintade de l’Ardèche“ se redi na prostem, pri tem ima najpozneje od 56. dneva naprej prost izhod do drevesnatih pašnikov, naravno pokritih z gramozom.

Prehrana je 100-odstotno sestavljena iz rastlin, mineralov in vitaminov. V hrani sta prisotni vsaj dve vrsti žit. Delež celotne maščobe hrane ne presega 6 %.

Delež žit v prehrani pegatke „Pintade za Ardèche“:

v začetni fazi od prvega do največ 28. dne: najmanj 50 % žit,

v fazi pitanja od vključno 29. dneva do zakola: tehtani povprečni odstotek za žita in proizvode, pridobljene iz žit, v fazi pitanja je enak ali večji od 80 %. Ta faza zajema dobo „rasti“ in „dopitanja“.

Proizvodi, pridobljeni iz žit, znašajo največ 15 % vseh žit in proizvodov, pridobljeni iz žit, skupaj.

Razdeljena hrana ne vsebujejo nobenih zdravilnih snovi, vključno s kokcidiostatiki. Dovoljeni so le naravni uravnalci flore.

3.4.   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

Reja pegatke „Pintade de l’Ardèche“ poteka na opredeljenem geografskem območju. Faza reje ustreza obdobju med prihodom enodnevnih piščancev v rejo in odvozom pegatk v klavnico.

3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn. proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

Razdalja med prostori za rejo in klavnico je manjša od 100 km ali trajanje prevoza živali med prostori za rejo in klavnico je manjše od treh ur. Če se trupi razrežejo, se to opravi izključno ročno. Perutnina se prodaja cela s stopali.

3.6.   Posebna pravila za označevanje proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

Poleg obveznih navedb, ki jih zahteva zakonodaja o označevanju perutnine, etiketa vsebuje:

ime: „Pintade de l’Ardèche“,

simbol ZGO Evropske unije;

navedbo klavnice s posebnim označevanjem (z znakom EGS) ali pri teži/ceni na etiketi, pritrjeni na proizvodu poleg informativne označbe.

4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja

Geografsko območje za „Pintade de l’Ardèche“ leži v glavnem v gorskem masivu Ardechev (gore v Vivaraisju) v srednjem in vzhodnem delu Centralnega masiva. Geografsko območje vključuje ozemlje naslednjih kantonov:

departma Ardèche (07):

vse občine kantonov: Annonay, Annonay Nord, Annonay Sud, Antraigues-sur-Volane, Burzet, Le Cheylard, Chomerac, Coucouron, Lamastre, Montpezat-sous-Bauzon, Privas, Rochemaure, Saint-Agrève, Saint-Félicien, Saint-Martin-de-Valamas, Saint-Péray, Saint-Pierreville, Satillieu, Serrières, Tournon-sur-Rhône, Vals-les-Bains, Vernoux-en-Vivarais, La Voulte-sur-Rhône; kanton Aubenas: občine Aubenas, Mercuer, Saint-Didier-sous-Aubenas; kanton Thueyts: občine Astet, Barnas, Chirols, Lalevade-d’Ardèche, Mayres, Meyras, Pont-de-Labeaume, Prades, Thueyts; kanton Villeneuve-de-Berg: občine Berzème, Darbres, Lussas, Mirabel, Saint-Gineis-en-Coiron, Saint-Jean-le-Centenier, Saint-Laurent-sous-Coiron, Saint-Pons;

departma Loire (42):

vse občine kantonov: Bourg-Argental, Pélussin, Saint-Chamond, Saint-Chamond Sud, Saint-Genest-Malifaux.

Kanton La Grand-Croix: občine Doizieux, Farnay, La Grand-Croix, L’Horme, Lorette, Saint-Paul-en-Jarez, La Terrasse-sur-Dorlay; kanton Rive-de-Gier: občine Châteauneuf, Pavezin, Rive-de-Gier, Sainte-Croix-en-Jarez;

departma Haute-Loire (43):

vse občine kantonov: Aurec-sur-Loire, Fay-sur-Lignon, Le-Monastier-sur-Gazeille, Monistrol-sur-Loire, Montfaucon-en-Velay, Le-Puy-en-Velay Est, Le-Puy-en-Velay Sud-Est, Saint-Didier-en-Velay, Saint-Julien-Chapteuil, Sainte-Sigolène, Tence, Yssingeaux.

kanton Bas-en-Basset: občini Bas-en-Basset, Malvalette; kanton Le-Puy-en-Velay Nord: občine Chaspinhac, Malrevers, Le Monteil; kanton Retournac: občino Retournac; kanton Saint-Paulien: občini Lavoûte-sur-Loire, Saint-Vincent; kanton Solignac-sur-Loire: občine Le Brignon, Cussac-sur-Loire, Solignac-sur-Loire; kanton Vorey: občine Beaulieu, Chamalières-sur-Loire, Mézères, Rosières, Vorey.

5.   Povezava z geografskim območjem

Posebnosti geografskega območja

Geografsko območje pegatke „Pintade de l’Ardèche“ je gorski masiv Vivarais, gorska enota, ki jo pretežno sestavljajo Ardechi, se pa na vzhodu razširi na departma Haute-Loire in jugu na območje Sud de la Loire. Značilnost tega območja je, da ga sestavljajo izključno občine v gorskem in predgorskem svetu, ki so prikrajšane zaradi nadmorske višine, pobočij in/ali podnebja, ki znatno omejujejo možnosti rabe zemljišč, na katerih se zato razvija ekstenzivno kmetijstvo.

Podnebje na geografskem območju sega od srednjegorskega do celinskega in ga glede na letni čas razgibavajo veliki temperaturni odkloni, zelo kratki vmesni letni časi in vetrovno okolje.

Za geografsko območje so prav tako značilna tla, ki so se oblikovala iz zelo starih predornin, granitov in skrilavcev. Tem skalam je skupno to, da so trde in zlahka razpadejo, zaradi česar je na tleh, na katerih se pase perutnina, veliko kamenčkov.

Začetki segajo v 60. leta prejšnjega stoletja na severu Ardechev, do razvoja prave perutninske panoge na lokalni ravni pa je prišlo v 80. letih prejšnjega stoletja, ko so kmetje leta 1985 ustanovili sindikat za obrambo ardeške perutnine domače reje „Syndicat de Défense des Volailles Fermières de l’Ardèche“.

Razvoj proizvodnje pegatke „Pintade de l’Ardèche“ iz proste reje je nastal v naravnem okolju, ki ni ugodno za intenzivno gojenje rastlin ali živali ter ki je sestavljeno iz družinskih kmetij z mešanim kmetijstvom (živinoreja, sadjarstvo, gojenje jagodičja, leče) majhne in srednje velikosti (v povprečju 35 ha) in manjšimi pridelovalnimi površinami.

Za ohranitev tradicionalnega značaja reje pegatk so se rejci usmerili v ekstenzivno proizvodnjo in prosto rejo. Zato je gostota živali omejena v zgradbah in na pašnikih. Krma za pegatke temelji na velikem deležu žit, kar je v skladu s tradicionalnimi praksami rejcev v Ardechih, ki so obrok, pridobljen s pašniško rejo, običajno dopolnili z žiti s kmetijskega gospodarstva, pridelanimi na nekaj parcelah pridelovalnih površin.

Poleg tega ima perutnina prost dostop do pašnika, kar podpira zadovoljitev njihove potrebe po gibanju in jim dopolnjuje prehrano (s travo, žuželkami). Da bi perutnina lahko bolje uporabila neravne pašnike, ki so izpostavljeni nepredvidljivim krajevnim podnebnim razmeram, so se rejci odločili posaditi veliko dreves (vsaj 30 krajevnih vrst dreves na 400 m2 kmetijskega gospodarstva), s čimer so spodbudili izhod pegatk na prosto in njihovo gibanje ter jih zaščitili pred soncem in vetrom.

Poleg tega so rejci izbrali naravnim razmeram prilagojene plemenske linije: umirjene, trpežne, rade se gibajo in so prilagojene značilnostim pašnikov. Poleg tega te plemenske linije počasneje rastejo, kar omogoča zakol pegatk pri starosti nad povprečno starostjo (blizu spolne dozorelosti).

Omejen čas prevoza do kraja zakola prepreči stres pri živalih.

Posebnosti proizvoda

„Pintade Ardèche“ je perutnina iz proste reje.

Z organoleptičnimi testi, ki so bili opravljeni na pegatki „Pintade Ardèche“, so bile ugotovljene naslednje značilnosti v primerjavi z drugimi pegatkami na trgu:

njeno o meso je čvrstejše, tako belo (prsi) kot rdeče (bedra),

meso je manj mastno, je intenzivnejšega okusa, barva mesa pa je temnejša.

Razrezani kosi so razrezani izključno ročno. Pri prodaji v celem kosu je za pegatko „Pintade Ardèche“ značilna predstavitev s stopali, zvitimi v prsni koš pod prsnico.

Vzročna povezava

Vzročna povezava med geografskim območjem in pegatko „Pintade Ardèche“ temelji na slovesu tega proizvodov ter rejskem znanju in spretnostih.

Za ohranitev tradicionalnega značaja perutninarstva so se rejci preusmerili v proizvodnjo na kmetijskem gospodarstvu, tj. prosto rejo (omejeno število živali, dostop do pašnikov).

Po zaslugi trpežnih linij, ki počasneje rastejo, izbire hrane z velikim deležem žit in uporabe razgibanih pašnikov, bogatih z naravnim grobim peskom, se priredi perutnina s priznanimi kakovostmi okusa, zlasti zaradi čvrstosti mesa in intenzivnega okusa. Velik delež žit je pomemben za nalaganje medmišične maščobe in s tem za lastnosti okusa mesa.

Razgibanost pašnikov spodbuja razvoj zgornjih mišic, zlasti beder, in zmanjšanje maščobe, zaradi česar je meso pegatke „Pintade de l’Ardèche“ nemastno.

Zakol pegatke „Pintade de l’Ardèche“ pri starosti nad povprečno starostjo omogoča pridobitev mesa intenzivnejše barve in okusa.

Omejitev stresa živali pred zakolom ohranja končno kakovost trupov, ki je poleg tega zagotovljena z ročnim razrezom ali tradicionalno predstavitvijo v celih kosih.

Sloves pegatke „Pintade de l’Ardèche“ izhaja tako iz tradicionalne reje kot iz njenih organoleptičnih lastnosti. Njen sloves se je okrepil po 90. letih prejšnjega stoletja z razvojem panoge (okrog sto rejcev, več kot 150 kmetijskih gospodarstev) in povečanjem prodaje po celem jugovzhodnem delu Francije in zunaj nje. Utrdil se je zlasti s številnimi nagradami. Dobila je več medalj na splošnem kmetijskem tekmovanju: zlata medalja leta1993, bronasta medalja leta 1994, bronasta medalja leta 1996 in bronasta medalja leta 1997. Pegatka „Pintade de l’Ardèche“ se znajde na mizah velikih kuharskih mojstrov, na ardeških jedilnikih ter v turističnih oddajah in vodnikih znotraj okusnih receptov, kot sta „s kostanji nadevana ardeška pegatka v smetanovi omaki“ in „ardeška pegatka s škampi in ladinkami“ (Suprême de pintade de l’Ardèche farci aux châtaignes, pintade de l’Ardèche aux langoustines et palourdes …). Sodelovanje rejcev na prodajnih mestih, kjer pojasnjujejo način proizvodnje in predstavljajo recepte, povezane z njihovimi proizvodi, je prispevalo k temu uspehu.

Sklic na objavo specifikacije

(drugi pododstavek člena 6(1) te uredbe)

https://www.inao.gouv.fr/fichier/CDCPintadedelArdeche.pdf


(1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.