EVROPSKA KOMISIJA
Bruselj, 9.8.2016
COM(2016) 499 final
POROČILO KOMISIJE
o zaposlovanju pogodbenih uslužbencev leta 2014
EVROPSKA KOMISIJA
Bruselj, 9.8.2016
COM(2016) 499 final
POROČILO KOMISIJE
o zaposlovanju pogodbenih uslužbencev leta 2014
KAZALO
1.Uvod
2.Spremembe števila pogodbenih uslužbencev na Komisiji od leta 2004
3.Porazdelitev pogodbenih uslužbencev Komisije po spolu in funkcionalni skupini
4.Porazdelitev pogodbenih uslužbencev Komisije po državljanstvu
5.Porazdelitev pogodbenih uslužbencev Komisije po službah
5.1.Porazdelitev po spolu in GD
5.2.1Pogodbeni uslužbenci po členu 3a
5.2.2Pogodbeni uslužbenci za pomožne naloge po členu 3b
6.Porazdelitev pogodbenih uslužbencev v drugih institucijah in agencijah
6.1Porazdelitev pogodbenih uslužbencev v drugih institucijah
6.1.1Porazdelitev po spolu in funkcionalni skupini v drugih institucijah
6.1.2Porazdelitev po državljanstvu v drugih institucijah
6.2Porazdelitev pogodbenih uslužbencev v agencijah
6.2.1Porazdelitev po spolu in funkcionalni skupini v agencijah
6.2.2Porazdelitev po državljanstvu v agencijah
1.Uvod
To poročilo izpolnjuje obveznost, ki izhaja iz člena 79(3) Pogojev za zaposlitev drugih uslužbencev Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: PZDU), ki določa, da „Komisija predloži letno poročilo o zaposlovanju pogodbenih uslužbencev, vključno z njihovim številom, ravnjo in vrsto delovnih mest, geografsko uravnoteženostjo in proračunskimi viri po funkcionalnih skupinah“. To poročilo natančno prikazuje stanje glede pogodbenih uslužbencev (v nadaljnjem besedilu: PU), zaposlenih na dan 31. decembra 2014.
Proračunski podatki (ki se vsako leto predložijo proračunskemu organu v delu II in III delovnega dokumenta, ki spremlja predlog proračuna) pa povzemajo število PU, zaposlenih ob predložitvi predloga proračuna (kar vključuje PU, ki so bili zaposleni z uporabo namenskih prejemkov), tj. število PU na dan 1. aprila leta n–1 (pri čemer je n leto predloga proračuna), izvrševanje proračuna za leto n–2 in zahteve po odobritvah z ocenami v ekvivalentu polnega delovnega časa za leto n. To je razlog za morebitne razlike med različnimi viri podatkov glede števila PU.
V tem poročilu so podatki za vse evropske institucije (vključno z Evropsko službo za zunanje delovanje (ESZD), ki deluje od 1. januarja 2011) in agencije iz člena 1a kadrovskih predpisov. Podatki za Komisijo so bolj podrobni in vključujejo osebje, ki se financira iz vrstic za poslovanje in raziskave, ter osebje, zaposleno v upravnih uradih, delegacijah, na predstavništvih in v Skupnem raziskovalnem središču (JRC).
Člen 80 PZDU vzpostavlja povezavo med vsako funkcionalno skupino (v nadaljnjem besedilu: FS) in nalogami, ki jih lahko opravljajo PU:
Funkcionalna skupina |
Razredi |
Naloge |
IV |
13 do 18 |
administrativne, svetovalne, jezikoslovne in enakovredne tehnične naloge, ki se izvajajo pod nadzorom uradnikov ali začasnih uslužbencev |
III |
8 do 12 |
naloge izvrševanja, priprave besedil, računovodstva in druge enakovredne tehnične naloge, ki se izvajajo pod nadzorom uradnikov ali začasnih uslužbencev |
II |
4 do 7 |
pisarniške in tajniške naloge, vodenje pisarne in druge enakovredne naloge, ki se izvajajo pod nadzorom uradnikov ali začasnih uslužbencev |
I |
1 do 3 |
fizične in upravno-administrativne naloge podpornih storitev, ki se opravljajo pod nadzorom uradnikov ali začasnih uslužbencev |
Kategorija pogodbenih uslužbencev je bila uvedena leta 2004 v okviru reforme kadrovskih predpisov. Od takrat so PU veliko prispevali k delu institucij z izvajanjem podpornih administrativnih nalog z nižjimi stroški ter zagotavljanjem strokovnega znanja, s katerim institucije niso vedno razpolagale.
To še zlasti velja za funkcije, ki ustrezajo FS I, ki od leta 2004 nadomešča kategorijo D pri uradnikih. Zaradi ukinitve te kategorije od takrat ni bil organiziran noben natečaj za uradnike (razen za Parlament) za naloge vratarjev, voznikov in druge naloge, ki se običajno izvajajo na ravni FS I.
2.Spremembe števila pogodbenih uslužbencev na Komisiji od leta 2004
Konec leta 2014 je bilo v vseh institucijah in agencijah skupno 11 100 PU. Komisija zaposluje približno 58 % teh uslužbencev, leta 2012 pa jih je zaposlovala 60 %. V razmerah, ko je število PU Komisije ostalo relativno stabilno do leta 2013, preden se je povečalo leta 2014, je to relativno upadanje PU, zaposlenih na Komisiji, mogoče razložiti s povečanim številom PU v drugih institucijah in agencijah.
Podrobna porazdelitev PU po institucijah in agencijah je predstavljena v nadaljevanju tega poročila.
Spremembe števila PU na Komisiji od leta 2004 1 :
Preglednica št. 1
Razlogi za povečanje števila PU na Komisiji, ki je leta 2014 znašalo približno 6 400 oseb, se lahko pojasni s postopnim ukinjanjem pomožnih uslužbencev (leta 2003 jih je bilo skoraj 3 000), ki so jih nadomestili pogodbeni uslužbenci za pomožne naloge (člen 3b PZDU), z nadomestitvijo prejšnje kategorije D pri uradnikih s PU (člen 3a PZDU) in s spremembo delovnih mest uradnikov v odobritve za PU v upravnih uradih. Pogodbeni uslužbenci so se zaposlovali tudi za začasno nadomeščanje stalnega osebja, kot je določeno v členu 3b PZDU.
Število PU je do leta 2009 letno naraščalo, leta 2010 pa je rahlo upadlo. Razlog za upad je zlasti čakanje na rezultate novih izbirnih postopkov CAST 2010.
Čeprav se je zdelo, da podatki Komisije za leto 2011 kažejo na stabilizacijo, gre pravzaprav za rezultat dveh nasprotnih dejavnikov. Po eni strani je ustanovitev Evropske službe za zunanje delovanje (ESZD) povzročila premestitev 277 pogodbenih uslužbencev iz osebja Komisije (ki so delali za Generalni direktorat RELEX v delegacijah in na sedežu) v ESZD, po drugi strani pa je Komisija med letoma 2010 in 2011 zaposlila 275 PU. Če ne bi prišlo do odhoda uslužbencev v ESZD, bi se njihovo število med letoma 2010 in 2011 povečalo za 4,6 %, kar bi ustrezalo povprečni stopnji porasta, ugotovljeni v letih 2008 in 2009.
V letih 2012 in 2013 je število PU rahlo upadlo (za 1 % oziroma 2 %), zlasti zaradi splošnega zmanjšanja števila zaposlenih in čakanja na začetek veljavnosti novih kadrovskih predpisov januarja 2014.
Razpis za prijavo interesa za pogodbene uslužbence 3b, ki ga je Komisija objavila septembra 2013, je generalnim direktoratom (v nadaljnjem besedilu: GD) 2 zagotovil nove kandidate. Zaradi različnih rokov za izbirni postopek in zaposlovanje je dejanski vpliv tega razpisa viden predvsem od leta 2014 naprej.
Poleg tega je bilo z začetkom veljavnosti novih kadrovskih predpisov 1. januarja 2014 omogočeno podaljšanje zaposlitve PU 3b do šest let. Številni pogodbeni uslužbenci, ki so pri Komisiji že bili zaposleni tri leta in so zanjo še naprej delali opravljali kot začasni agencijski delavci, so tako lahko bili ponovno zaposleni za novo pogodbeno obdobje, kar je Komisiji omogočilo, da uporabi že usposobljeno in takoj operativno osebje ter hkrati zmanjša število začasnih agencijskih delavcev. 3
3.Porazdelitev pogodbenih uslužbencev Komisije po spolu in funkcionalni skupini
Porazdelitev pogodbenih uslužbencev po FS je navedena v spodnji preglednici.
Porazdelitev po spolu in funkcionalni skupini leta 2014 4
Preglednica št. 2
2014
Na dan 31. decembra 2014 je bilo na Komisiji zaposlenih 6 440 PU. Največ, tj. skoraj 40 % zaposlenih PU, je še vedno v FS II, kar je povečanje glede na prejšnja leta. Ti uslužbenci opravljajo tajniške in druge podobne naloge ter na primer tudi naloge, povezane z nego otrok. Naslednji najbolj zastopani so PU v FS IV in FS III.
Ustrezna zastopanost obeh spolov je na splošno stabilna: 62,8 % vseh PU leta 2013 je bilo žensk (v primerjavi s 63,4 % leta 2014).
V FS IV je bila leta 2014 skoraj dosežena ustrezna zastopanost obeh spolov. Porazdelitev po spolu v drugih FS ostaja podobna od leta 2011. Bistveno večji delež žensk kot moških je v FS II (83,5 % leta 2014) in v manjšem obsegu v FS III (59,8 % leta 2014). Nasprotno pa je v FS I več moških (63,5 % moških leta 2014).
Ta položaj odraža „tradicionalno“ porazdelitev glede na opravljane naloge: v FS II se opravljajo predvsem tajniške naloge in naloge, povezane z nego otrok, v FS I pa se opravlja večinoma delo vratarjev ali voznikov.
4.Porazdelitev pogodbenih uslužbencev Komisije po državljanstvu
Po državljanstvu držav članic je bilo med PU največ (po padajočem vrstnem redu): Belgijcev, Italijanov, Francozov, Špancev, Romunov, Poljakov in Grkov. Zastopanost je za prve štiri države enaka od leta 2005. Združeno kraljestvo, Nemčija, Poljska in Nizozemska so glede na število prebivalcev precej nizko zastopani. Nasprotno pa sta glede na število prebivalcev visoko zastopani Belgija in Italija.
Treba je opozoriti, da je bilo zaradi pristopa Hrvaške k Evropski uniji 1. julija 2013 na dan 31. decembra 2014 pri Komisiji zaposlenih 59 hrvaških pogodbenih uslužbencev.
Porazdelitev pogodbenih uslužbencev Komisije po državljanstvu in spolu leta 2014 5
Preglednica št. 3
Na porazdelitev pogodbenih uslužbencev na Komisiji po državljanstvu skupaj vpliva več dejavnikov, zlasti lokacija evropskih institucij in trajanje ponujenih pogodb.
Ker je večina zaposlitev za omejeno obdobje, bodo kandidati laže sprejeli zaposlitev, če že prebivajo v kraju ali v bližini kraja, v katerem je institucija, ki jim ponuja pogodbo. Nasprotno pa je kandidatom, ki imajo družino, včasih težko zapustiti matično državo, da bi se v kraju sedeža institucije nastanili za razmeroma kratko obdobje.
Dejansko Komisija PU zaposluje na podlagi člena 3b PZDU, tj. za začetno obdobje enega leta, z možnostjo podaljšanja za dve leti. Od začetka veljavnosti novih kadrovskih predpisov leta 2014 je trajanje teh pogodb določeno na največ šest let.
Dejavnik geografske bližine se odraža tudi pri sestavi seznamov kandidatov, od katerih je Komisija odvisna. Vendar je treba poudariti, da kvot po državah ni: pri zaposlovanju se upoštevajo iskani profil, kompetence in znanje jezikov kandidatov.
Enak trend povezanosti s krajem prebivanja je razviden tudi iz preglednice porazdelitve po državljanstvu v drugih institucijah in agencijah.
Porazdelitev PU po spolu in funkcionalni skupini 6
Te preglednice omogočajo analizo porazdelitve po FS, državljanstvu in spolu. Leta 2014, kot v prejšnjih letih, so bile v FS IV in FS II zastopane vse države članice. Vendar leta 2014 v FS III ni bilo Luksemburžanov, v FS I pa ne Avstrijcev.
Preglednica št. 4
FS IV |
FS III |
FS II |
FS I |
5.Porazdelitev pogodbenih uslužbencev Komisije po službah
V nadaljevanju poročila so podatki v zvezi s PU razvrščeni po generalnem direktoratu. Med generalnimi direktorati se opažajo razlike, zlasti zaradi nalog, ki so jim dodeljene. Tako na primer GD DEVCO v delegacijah in na sedežu večinoma zaposluje pogodbene uslužbence FS IV, odgovorne za mednarodno pomoč in sodelovanje ali upravljanje programov, medtem ko OIB večinoma zaposluje upravne strokovno-tehnične uslužbence ali otroške negovalke iz FS II.
Poleg tega odobrena sredstva za nadomeščanje odsotnega osebja omogočajo neprekinjeno opravljanje storitev, ki brez teh začasnih nadomeščanj ne bi bilo tako zadovoljivo.
5.1.Porazdelitev po spolu in GD 7
Preglednica št. 5
5.2. Porazdelitev po vrsti pogodbe 8
5.2.1Pogodbeni uslužbenci po členu 3a
Preglednica št. 6
5.2.2Pogodbeni uslužbenci za pomožne naloge po členu 3b
Preglednica št. 7
6.Porazdelitev pogodbenih uslužbencev v drugih institucijah in agencijah
V drugih institucijah in agencijah je bilo leta 2014 skupaj zaposlenih 4 624 PU, leta 2013 pa 4 179. To pomeni 10,6-odstotno povečanje med letoma 2013 in 2014.
Preglednica št. 8
Sprememba porazdelitve pogodbenih uslužbencev
v drugih institucijah in agencijah od leta 2010
9
* Vzpostavitev ESZD 1. januarja 2011 in premestitev 313 PU iz Komisije v ESZD na ta datum večinoma pojasni veliko povečanje števila PU med letoma 2010 in 2011. Več podrobnosti je na voljo v poročilu Komisije Svetu o zaposlovanju pogodbenih uslužbencev leta 2011.
6.1Porazdelitev pogodbenih uslužbencev v drugih institucijah 10
Število PU v drugih institucijah se je med letoma 2013 in 2014 povečalo za 17,7 %. To povečanje je predvsem posledica porasta števila PU v Evropskem parlamentu med letoma 2013 in 2014 (z 874 PU na 1 210 PU), kar pomeni 38,4-odstotno povečanje za to institucijo. To povečanje števila PU v Evropskem parlamentu leta 2014 je posledica odločitve o internalizaciji varnosti in zaposlitve PU v FS I za opravljanje teh nalog.
Preglednica št. 9
Porazdelitev pogodbenih uslužbencev v drugih institucijah leta 2014
6.1.1Porazdelitev po spolu in funkcionalni skupini v drugih institucijah 11
Preglednica št. 10
6.1.2Porazdelitev po državljanstvu v drugih institucijah 12
Preglednica št. 11
6.2Porazdelitev pogodbenih uslužbencev v agencijah
Število PU se v agencijah stalno in redno povečuje. Tako se je skupno število PU v agencijah s 1 933 leta 2010 povečalo na 2 214 leta 2011, 2 408 leta 2012, 2 522 leta 2013 in 2 582 leta 2014.
Na podlagi klasifikacije, ki jo je pripravil GD BUDG, so na podlagi razpoložljivih informacij agencije razvrščene v tri kategorije: decentralizirane agencije, skupna podjetja in Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo ter izvajalske agencije.
Porazdelitev pogodbenih uslužbencev v agencijah 13
Preglednica št. 12
45 % PU je zaposlenih v izvajalskih agencijah, 48 % pa v decentraliziranih agencijah. Ostali (7 %) so zaposleni v skupnih podjetjih ter na Evropskem inštitutu za inovacije in tehnologijo.
Povečanje števila pogodbenih uslužbencev med letoma 2010 in 2014 odraža porast števila agencij in njihovih nalog.
Leta 2014 je prav tako nastalo več skupnih podjetij: 1) ECSEL (Elektronske komponente in sistemi za evropski vodilni položaj), ki prevzema dejavnosti skupnih podjetij ARTEMIS in ENIAC, 2) BBI (Skupno podjetje za industrijske panoge, ki temeljijo na rabi biomase) in 3) S2R (Shift2Rail).
6.2.1Porazdelitev po spolu in funkcionalni skupini v agencijah
Porazdelitev po FS je v vseh treh kategorijah agencij relativno enotna, od leta 2012 pa ostaja nespremenjena.
Porazdelitev po funkcionalni skupini v agencijah leta 2014 14
Preglednica št. 13
Preglednica št. 14
6.2.2Porazdelitev po državljanstvu v agencijah
Kar zadeva geografsko uravnoteženost, na državljanstvo PU odločilno vpliva lokacija agencije.
Zato geografska uravnoteženost v izvajalskih agencijah, ki se nahajajo na istih lokacijah kot Komisija, odraža enake trende, kot pri Komisiji, pri kateri so najmočneje zastopani Belgijci, Italijani, Francozi in Španci.
Prav tako se lokacija drugih agencij in skupnih podjetij odraža v porazdelitvi po državljanstvu njihovih PU.
Porazdelitev po državljanstvu v agencijah leta 2014 15
Preglednica št. 15
Preglednica št. 16