17.12.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

C 422/61


POROČILO

o zaključnem računu Skupnega podjetja za pobudo za inovativna zdravila za proračunsko leto 2014 z odgovori Skupnega podjetja

(2015/C 422/07)

KAZALO

 

Odstavek

Stran

Uvod

1-4

62

Informacije v podkrepitev izjave o zanesljivosti

5

62

Izjava o zanesljivosti

6-13

62

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

11

64

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

12

64

Pripombe o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju

14-16

64

Izvrševanje proračuna

14-15

64

Večletno financiranje

16

64

Druge zadeve

17-20

64

Ključne kontrole in nadzorni sistemi

17

64

Pravni okvir

18

65

Funkcija notranje revizije in služba Komisije za notranjo revizijo

19-20

65

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

21-24

65

Spremljanje rezultatov raziskav, pridobljenih s projekti, in poročanje o njih

21-22

65

Navzkrižja interesov

23

65

Drugo vmesno vrednotenje, ki ga je opravila Komisija

24

66

UVOD

1.

Skupno podjetje za izvajanje skupne tehnološke pobude za inovativna zdravila (v nadaljnjem besedilu: Skupno podjetje IMI) s sedežem v Bruslju je bilo ustanovljeno decembra 2007 za obdobje desetih let (1). Samostojno je začelo poslovati 16. novembra 2009. Svet je maja 2014 (2) razveljavil prvotno uredbo in Skupno podjetje, imenovano „Skupno podjetje za pobudo za inovativna zdravila 2“ (Skupno podjetje IMI 2) (3) pooblastil za izvajanje novih nalog v okviru okvirnega programa za raziskave in inovacije Obzorje 2020 (4) ter podaljšal življenjsko dobo Skupnega podjetja za obdobje do 31. decembra 2024.

2.

Cilj Skupnega podjetja IMI v okviru 7. okvirnega programa (5) je znatno izboljšati smotrnost in učinkovitost procesa razvoja zdravil; dolgoročni cilj pa je doseči, da bi farmacevtski sektor proizvedel več učinkovitejših in varnejših inovativnih zdravil. V okviru programa Obzorje 2020 je cilj Skupnega podjetja IMI 2 izboljšati zdravje s pospeševanjem razvoja in dostopa bolnikov do inovativnih zdravil, zlasti na območjih, kjer zdravstvene ali socialne potrebe niso zadovoljene. Ta cilj dosega s spodbujanjem sodelovanja med ključnimi akterji, ki sodelujejo v zdravstvenih raziskavah, vključno z univerzami, farmacevtsko industrijo in drugimi panogami, malimi in srednje velikimi podjetji (MSP), organizacijami pacientov in regulativnimi organi na področju zdravil (6).

3.

Ustanovni članici Skupnega podjetja sta Evropska unija, ki jo zastopa Komisija, in Evropska federacija farmacevtske industrije in združenj (EFPIA). Programu se lahko pridružijo tudi drugi člani in pridruženi partnerji.

4.

Najvišji prispevek EU k Skupnemu podjetju IMI za pokrivanje stroškov poslovanja in raziskovalnih dejavnosti je milijarda EUR, ki se izplača iz proračuna 7. okvirnega programa. Finančni prispevek EU Skupnemu podjetju IMI 2 bo v okviru programa Obzorje 2020 znašal do 1,638 milijarde EUR, od tega bo do 1,425 milijarde EUR znašal prispevek (7) farmacevtskega sektorja, do 213 milijonov EUR pa bodo znašali prispevki drugih podjetij, ki se odločijo pridružiti IMI 2 kot pridruženi partnerji. Člani morajo enako prispevati k tekočim stroškom (ki za Skupno podjetje IMI 2 ne smejo presegati 85,2 milijona EUR).

INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

5.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, preizkušanje transakcij na ravni Skupnega podjetja in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je smiselno) in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

6.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

(a)

zaključni račun Skupnega podjetja IMI, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (8) in poročila o izvrševanju proračuna (9) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2014, ter

(b)

zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

7.

V skladu s členoma 16 in 22 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 110/2014 (10) je poslovodstvo odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Skupnega podjetja ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij:

(a)

naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Skupnega podjetja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (11), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Skupnega podjetja, potem ko ga računovodja Skupnega podjetja pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Skupnega podjetja;

(b)

naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

Revizorjeva odgovornost

8.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (12). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Skupnega podjetja brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

9.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, ter zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov.

10.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

11.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Skupnega podjetja v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njegov finančni položaj na dan 31. decembra 2014 ter njegov poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njegovih finančnih pravil in računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

12.

Transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi Skupnega podjetja za leto, ki se je končalo 31. decembra 2014, so po mnenju Sodišča v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

13.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBE O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU

Izvrševanje proračuna

14.

Proračun za leto 2014 je vseboval odobrena proračunska sredstva, za katera so bile prevzete obveznosti, v višini 223 milijonov EUR in odobritve plačil v višini 171 milijonov EUR. Skupna stopnja izvrševanja je znašala 92,4 % (99,5 % v letu 2013) za odobrena proračunska sredstva, za katera so bile prevzete obveznosti, in 73,9 % (97,5 % za leto 2013) za odobritve plačil.

15.

Pri operativnih dejavnostih je stopnja izvrševanja za odobrena proračunska sredstva, za katera so bile prevzete obveznosti, znašala 93 %, za odobritve plačil pa 74 % (13). Vendar pa so bile obveznosti za proračunska sredstva prevzete na globalni ravni, kar pomeni, da do konca leta 2014 ni bil podpisan noben sporazum o dodelitvi nepovratnih sredstev.

Večletno financiranje

16.

Po razpisih za zbiranje predlogov v okviru 7. okvirnega programa, ki so bili organizirani v obdobju 2008–2013, so bili podpisani sporazumi o dodelitvi nepovratnih sredstev v skupni višini 897 milijonov EUR, kar je 93 % najvišjega mogočega prispevka EU Skupnemu podjetju za raziskovalne dejavnosti.

DRUGE ZADEVE

Ključne kontrole in nadzorni sistemi

17.

Smotrnost operativnih predhodnih kontrol plačil stroškov projekta ni bila dovolj dokumentirana na naslednjih ključnih področjih:

(a)

obrazec za predhodno kontrolo, ki ga uporabljajo znanstveni projektni referenti (SPO) IMI, je bil osredotočen na upravno namesto na operativno skladnost, saj v njem status projekta (v teku, poteka ob upoštevanju pomanjkljivosti, odložen/preklican) in njegovi rezultati (brez pridržkov, pridržki, ki zahtevajo pojasnila, večji pridržki) niso bili jasno opredeljeni in pojasnjeni;

(b)

plačilo je bilo izvršeno brez uradnega seznama rezultatov, ki ga sprejmejo SPO, in brez kakršnih koli sklicevanj na oceno rezultatov, ki jo pripravijo SPO.

Pravni okvir

18.

Finančna pravila Skupnega podjetja IMI 2 so bila sprejeta 7. julija 2014 na podlagi vzorčne finančne uredbe za subjekte javno-zasebnega partnerstva (14) in ob upoštevanju zahtev iz Uredbe Sveta (EU) št. 557/2014 o ustanovitvi Skupnega podjetja IMI 2.

Funkcija notranje revizije in služba Komisije za notranjo revizijo

19.

19. Januarja 2014 je služba Komisije za notranjo revizijo (IAS) zaključila revizijo o spremljanju projektov in poročanju o operativni smotrnosti poslovanja v Skupnem podjetju IMI. Aprila 2015 so bila vsa priporočila obravnavana v okviru dogovorjenih ukrepov. (15) Služba za notranjo revizijo spremlja izvajanja akcijskega načrta, v letu 2015 pa je predvidena ocena o zaključitvi priporočil.

20.

Poleg tega sta bili v začetku leta 2015 zaključeni dve reviziji: ena o predhodnih kontrolah za operativne odhodke in druga o oceni tveganja. Skupno podjetje IMI je obravnavalo priporočilo o predhodnih kontrolah v okviru akcijskega načrta, ki ga je sprejela služba za notranjo revizijo.

SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA PRIPOMB IZ PREJŠNJIH LET

Spremljanje rezultatov raziskav, pridobljenih s projekti, in poročanje o njih

21.

Kar zadeva spremljanje rezultatov raziskav, pridobljenih s projekti, in poročanje o njih (16), Skupno podjetje IMI za vključevanje rezultatov svojih raziskav v skupni sistem Komisije za poročanje, uporablja lastna orodja. Najnovejše poročilo o spremljanju 7. okvirnega programa, ki ga je Komisija objavila marca 2015 (17), vključuje kvantitativne podatke o dejavnostih Skupnega podjetja IMI (18). Kar zadeva kvalitativne podatke, Skupno podjetje poleg informacij, objavljenih na spletišču IMI, pripravlja tudi polletne bibliometrične analize tekočih projektov (19), katerih cilj je referenčna analiza raziskav, objavljenih v okviru projektov z drugimi javno-zasebnimi partnerstvi, ki jih podpira IMI. Skupno podjetje IMI je razvilo tudi ključne kazalnike uspešnosti za različne vidike dosežkov projektov in merjenje napredka projekta na tej podlagi.

22.

V pravnem okviru programa Obzorje 2020 se zahteva posebno spremljanje rezultatov raziskav, ki temelji na kvantitativnih in, kadar je smiselno, kvalitativnih dokazih, vključno z napredkom glede na kazalnike uspešnosti (20). Za izpolnjevanje zahtev programa Obzorje 2020 in boljše prispevanje k razširjanju rezultatov raziskav 7. okvirnega programa je treba v največjem možnem obsegu okrepiti sodelovanje med Skupnim podjetjem in Komisijo (21), zlasti v zvezi z nadaljnjim vključevanjem podatkov Skupnega podjetja IMI v sisteme Komisije.

Navzkrižja interesov

23.

Komisija razvija skupno predlogo za skupna podjetja. Do takrat je v veljavi postopek Skupnega podjetja IMI.

Drugo vmesno vrednotenje, ki ga je opravila Komisija

24.

Priporočila iz drugega vmesnega vrednotenja, ki ga je opravila Komisija, so bila upravnemu odboru predstavljena 29. oktobra 2013. V letnem izvedbenem načrtu za leto 2014 je bilo na podlagi priporočila predlagano nadaljnje ukrepanje, vključeval pa je tudi nekatere ključne ukrepe (22). Izvršni direktor je upravnemu odboru redno poročal o nadaljnjem spremljanju ukrepov. Priporočila glede ustanovitve Skupnega podjetja IMI 2 (23) se trenutno izvajajo, pripravljeni pa so tudi načrti za programsko pisarno, namenjeno usklajenemu spremljanju in ocenjevanju ukrepov, ki bodo sprejeti do konca leta 2015.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi g. Milan Martin CVIKL, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 6. oktobra 2015.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  Uredba Sveta (ES) št. 73/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi Skupnega podjetja za izvajanje skupne tehnološke pobude za inovativna zdravila (UL L 30, 4.2.2008, str. 38).

(2)  Uredba Sveta (EU) št. 557/2014 z dne 6. maja 2014 o ustanovitvi Skupnega podjetja za pobudo za inovativna zdravila 2 (UL L 169, 7.6.2014, str. 54).

(3)  V tem poročilu se uporablja ime „Skupno podjetje za pobudo za inovativna zdravila“, razen če je treba razlikovati med obema programoma.

(4)  Okvirni program za raziskave in inovacije Obzorje 2020, ki je bil sprejet z Uredbo (EU) št. 1291/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2013 o vzpostavitvi okvirnega programa za raziskave in inovacije (2014–2020) – Obzorje 2020 in razveljavitvi Sklepa št. 1982/2006/ES (UL L 347, 20.12.2013, str. 104), je program za raziskave in inovacije za obdobje 2014–2020 in združuje vse obstoječe financiranje EU za raziskave in inovacije.

(5)  7. okvirni program, sprejet s Sklepom št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 412, 30.12.2006, str. 1), združuje vse pobude EU, povezane z raziskavami, in ima odločilno vlogo pri doseganju ciljev rasti, konkurenčnosti in zaposlovanja.

(6)  V Prilogi, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Skupnega podjetja.

(7)  V členu 13(3) Priloge k Uredbi (EU) št. 557/2014 je določeno, da se „stroški poslovanja Skupnega podjetja IMI 2 […] krijejo s: (a) finančnim prispevkom Unije; (b) prispevki članov razen Unije v naravi in prispevki pridruženih partnerjev v naravi […], kar vključuje stroške, ki so jim nastali pri izvajanju posrednih ukrepov […], v kar niso vključeni prispevek Skupnega podjetja IMI2 in drugi finančni prispevki Unije k navedenim stroškom“.

(8)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(9)  Ta vsebujejo poročila o izvrševanju proračuna, povzetek proračunskih načel ter druga pojasnila.

(10)  UL L 38, 7.2.2014, str. 2.

(11)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(12)  Člen 47 Uredbe (EU) št. 110/2014.

(13)  Razpoložljiva proračunska sredstva za upravne odhodke so leta 2014 znašala 8,9 milijona EUR. V Skupnem podjetju IMI je stopnja izvrševanja proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti, znašala 84 %, za odobritve plačil pa 70 %.

(14)  Uredba (EU) št. 110/2014.

(15)  Med njimi sta dve priporočili, ki sta označeni kot zelo pomembni in obravnavata pregled oblikovanja ciljev in ključnih kazalnikov uspešnosti in poročanje o njih ter krepitev spremljanja projekta in sistemov IT za boljše poročanje. Nekateri ukrepi v zvezi s tem še niso končani.

(16)  Odstavek 21 poročila Sodišča za leto 2013 (UL C 452, 16.12.2014, str. 67).

(17)  http://ec.europa.eu/research/evaluations/pdf/archive/fp7_monitoring_reports/7th_fp7_monitoring_report.pdf#view=fit&pagemode=none

(18)  V poročilu o spremljanju, ki ga je pripravila Evropska komisija, so te informacije predstavljene v agregiranih vrednostih skupaj z informacijami iz drugih skupnih tehnoloških pobud.

(19)  http://www.imi.europa.eu/sites/default/files/uploads/documents/BibliometricsReport5.pdf

(20)  Člen 31 Uredbe (EU) št. 1291/2013 o vzpostavitvi programa Obzorje 2020 in Priloga II (Kazalniki uspešnosti) k Sklepu Sveta 2013/743/EU (UL L 347, 20.12.2013, str. 965) z dne 3. decembra 2013 o vzpostavitvi posebnega programa za izvajanje okvirnega programa za raziskave in inovacije (2014–2020) – Obzorje 2020.

(21)  Glej Letno poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o napredku v zvezi z dejavnostmi skupnih podjetij v okviru skupnih tehnoloških pobud (JTI JU) (COM(2013) 935).

(22)  Npr. pregled strategije komuniciranja, družbeno-ekonomski vplivi, ki se upoštevajo v okviru ključnih kazalnikov uspešnosti, nadaljnje sodelovanje panoge in zlasti MSP, večja prožnost pri objavi razpisov in uporaba stvarnih prispevkov, zagotovljenih zunaj EU.

(23)  Npr. sodelovanje udeležencev iz drugih industrijskih sektorjev, povezanih s področjem zdravstvenega varstva, ter večja prožnost in preglednost pri upravljanju.


PRILOGA

Skupno podjetje za izvajanje skupne tehnološke pobude za inovativna zdravila (Bruselj)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

izvlečki iz členov 187 in 188 Pogodbe o delovanju Evropske unije

Unija lahko ustanovi skupna podjetja ali kakršno koli drugo strukturo, potrebno za učinkovito izvajanje raziskovalnih, tehnološkorazvojnih in demonstracijskih programov Unije.

Svet na predlog Komisije ter po posvetovanju z Evropskim parlamentom in Ekonomsko-socialnim odborom sprejme določbe iz člena 187.

Evropski parlament in Svet po rednem zakonodajnem postopku in po posvetovanju z Ekonomsko-socialnim odborom sprejmeta določbe iz členov 183, 184 in 185. Za sprejetje dopolnilnih programov je potrebno soglasje zadevnih držav članic.

Pristojnosti Skupnega podjetja

Uredba Sveta (EU) št. 557/2014 z dne 6. maja 2014 o ustanovitvi Skupnega podjetja za pobudo za inovativna zdravila 2 (UL L 169, 7. 6. 2014, str. 54)

Cilji

V skladu s členom 2 Uredbe Sveta 557/2014 ima Skupno podjetje IMI 2 naslednje cilje:

(a)

podpirati razvoj in izvajati predkonkurenčne dejavnosti na področju raziskav in inovacij, ki so strateškega pomena za konkurenčnost Unije in njen vodilni položaj v industriji, v skladu s členom 25 Uredbe (EU) št. 1291/2013, ali obravnavati specifične družbene izzive, zlasti kot so opisani v delih II in III Sklepa 2013/743/EU, ter predvsem izziv izboljšanja zdravja in blaginje evropskih državljanov;

(b)

prispevati k ciljem skupne tehnološke pobude za inovativna zdravila in zlasti:

(i)

povečati uspešnost kliničnih preskušanj prednostnih zdravil, ki jih je določila Svetovna zdravstvena organizacija;

(ii)

po potrebi skrajšati čas za pridobitev kliničnega dokaza zasnove pri razvoju zdravil, na primer za raka ter imunološke, respiratorne, nevrološke in nevrodegenerativne bolezni;

(iii)

razviti nove načine zdravljenja bolezni, pri katerih obstaja veliko nezadovoljenih potreb (npr. Alzheimerjeva bolezen), in pri katerih so tržne spodbude omejene (npr. odpornost proti protimikrobnim zdravilom);

(iv)

razviti biološke označevalce za diagnosticiranje in zdravljenje bolezni, ki so jasno povezani s klinično ustreznostjo in jih odobrijo regulatorni organi;

(v)

znižati stopnjo neustreznosti kandidatov za cepljenje v III. fazi kliničnih preskušanj z novimi biološkimi označevalci za začetna preverjanja učinkovitosti in varnosti;

(vi)

izboljšati sedanji postopek razvoja zdravil z zagotavljanjem podpore za razvoj orodij, standardov in pristopov za ocenjevanje učinkovitosti, varnosti in kakovosti reguliranih medicinskih proizvodov.

Vodenje

Organi upravljanja Skupnega podjetja IMI 2 so (i) upravni odbor, (ii) izvršni direktor, (iii) znanstveni odbor, (iv) skupina predstavnikov držav in (v) forum zainteresiranih strani. Upravni odbor lahko ustanovi druge svetovalne skupine.

Upravni odbor sestavlja 10 članov odbora, ki enakopravno zastopajo dve članici Skupnega podjetja: Evropsko unijo (ki jo zastopa Evropska komisija) in Evropsko federacijo farmacevtske industrije in združenj (EFPIA). Upravni odbor je v celoti odgovoren za strateško usmeritev in delovanje Skupnega podjetja IMI 2 ter nadzira izvajanje njegovih dejavnosti.

Izvršni direktor je glavni izvršni delavec, ki je odgovoren za vsakodnevno vodenje Skupnega podjetja IMI 2 v skladu z odločitvami upravnega odbora. Pomaga mu programska pisarna. Izvršni direktor je pravni zastopnik Skupnega podjetja IMI 2 in izvršuje proračun Skupnega podjetja.

Znanstveni odbor, skupina predstavnikov držav in forum zainteresiranih strani so svetovalni organi Skupnega podjetja IMI 2.

Strateška skupina, ki jo ustanovi upravni odbor, zagotavlja usklajevanje dela Skupnega podjetja IMI 2 na nekaterih strateških področjih in si prizadeva za preglednejši in učinkovitejši razvoj novih tem.

Viri, ki so bili Skupnemu podjetju na voljo v letu 2014

Proračun

22 3 2 94  603 EUR za obveznosti

17 0 8 01  250 EUR za plačila

Zneska vključujeta odobritve, prenesene iz leta 2013, ter revizijo, ki je sledila ustanovitvi Skupnega podjetja IMI 2 od 27. junija 2014.

Število zaposlenih 31. decembra 2014

Zasedenih je bilo 34 od 37 mest iz načrta delovnih mest (29 začasnih uslužbencev in 8 pogodbenih uslužbencev). 80 % teh virov je bilo neposredno dodeljenih podpornim operativnim dejavnostim.

Dejavnosti in storitve, zagotovljene v letu 2014

Glej letno poročilo o dejavnostih Skupnega podjetja IMI za leto 2014 na www.imi.europa.eu

Vir: Podatki, ki jih je posredovalo Skupno podjetje IMI 2.


ODGOVOR SKUPNEGA PODJETJA IMI

Osnova za mnenje brez pridržkov o zanesljivosti zaključnega računa

Osnova za mnenje brez pridržkov o zakonitosti in pravilnosti transakcij, na katere se nanaša zaključni račun

Odstavka 11 in 12

Skupno podjetje IMI pozdravlja pozitivno mnenje Sodišča o zanesljivosti njegovega zaključnega računa kot tudi o zakonitosti in pravilnosti transakcij, na katere se nanaša.

Skupno podjetje IMI se zavezuje še naprej upravljati svoja sredstva v skladu z načelom dobrega finančnega poslovodenja in z zaupanjem med udeleženci v projektih ob hkratnem zagotavljanju zadostnega nadzora in odgovornosti. Tovrstni uravnoteženi pristop bo prav tako prispeval k uspešnosti projektov Skupnega podjetja IMI, saj številni med njimi že dajejo opazne ali obetavne rezultate, kar je v interesu bolnikov in celotne družbe.

Izvrševanje proračuna

Odstavek 15

Vseh osem sporazumov o dodelitvi nepovratnih sredstev, ki se nanašajo na razpis 2 Skupnega podjetja IMI2, je bilo podpisanih v prvem četrtletju leta 2015.

Ključni kontrolni in nadzorni sistemi

Odstavek 17

Predhodna kontrola plačil stroškov projekta bo okrepljena v skladu s priporočili in akcijskim načrtom, dogovorjenim s službo Komisije za notranjo revizijo (IAS).

Notranja revizija in služba Komisije za notranjo revizijo

Odstavek 20

Pripravljen je bil akcijski načrt in 6. marca 2015 poslan službi Komisije za notranjo revizijo, ki ga je ocenila za ustreznega. Skupno podjetje IMI sedaj ta akcijski načrt izvaja.

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

Odstavek 22

Podatki Skupnega podjetja IMI o njegovih razpisih in projektih, so bili vključeni v podatkovno zbirko CORDA in so na voljo od septembra 2013 dalje. Na podlagi sporazuma o prenosu pooblastil med Evropsko komisijo in Skupnim podjetjem IMI2 je v pripravi nadaljnje vključevanje razpisov IMI2 v sistem IT za projektno upravljanje, ki naj bi bilo končano v začetku leta 2016.