9.12.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

C 409/216


POROČILO

o zaključnem računu Evropske agencije za pomorsko varnost za proračunsko leto 2014 z odgovorom Agencije

(2015/C 409/24)

UVOD

1.

Evropska agencija za pomorsko varnost (v nadaljnjem besedilu: Agencija ali EMSA) s sedežem v Lizboni je bila ustanovljena z Uredbo (ES) št. 1406/2002 Evropskega parlamenta in Sveta (1). Naloge Agencije so zagotavljanje visoke stopnje varnosti v pomorskem prometu in preprečevanje onesnaževanja z ladij, zagotavljanje tehnične pomoči Komisiji in državam članicam, spremljanje izvajanja zakonodaje Unije in ocenjevanje njene učinkovitosti (2).

INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

2.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov Agencije. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

(a)

zaključni račun Agencije, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (3) in poročila o izvrševanju proračuna (4) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2014, ter

(b)

zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

4.

Poslovodstvo je odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Agencije ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij (5):

(a)

naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Agencije vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (6), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Agencije, potem ko ga računovodja Agencije pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Agencije;

(b)

naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

Revizorjeva odgovornost

5.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (7). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Agencije brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

6.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, ter zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov. Sodišče je pri pripravi tega poročila in izjave o zanesljivosti upoštevalo revizijsko delo v zvezi z računovodskimi izkazi Agencije, ki ga je opravil neodvisni zunanji revizor, kot je določeno v členu 208(4) finančne uredbe EU (8).

7.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

8.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Agencije v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njen finančni položaj na dan 31. decembra 2014 ter njen poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njene finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

9.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2014, v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA PRIPOMB IZ PREJŠNJIH LET

10.

Pregled popravljalnih ukrepov, sprejetih na podlagi pripomb Sodišča iz prejšnjih let, je v Prilogi I.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi Milan Martin CVIKL, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 8. septembra 2015.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 208, 5.8.2002, str. 1.

(2)  V Prilogi II, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Agencije.

(3)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(4)  Ta vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(5)  Člena 39 in 50 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1271/2013 (UL L 328, 7.12.2013, str. 42).

(6)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(7)  Člen 107 Uredbe (EU) št. 1271/2013.

(8)  Uredba (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 298, 26.10.2012, str. 1).


PRILOGA I

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

Leto

Pripomba Sodišča

Status popravljalnega ukrepa

(zaključen/se izvaja/neizveden/ni relevantno)

2011

Sodišče je ugotovilo, da mora Agencija izboljšati svoje upravljanje s sredstvi. Med evidentirano letno in kumulativno amortizacijo so nepojasnjene razlike. Računovodski postopki in informacije o stroških za interno ustvarjena neopredmetena sredstva niso zanesljivi. Ni dokazov o fizičnem popisu upravne opreme v predpisanem obdobju.

zaključen za fizični popis

se izvaja za interno ustvarjena neopredmetena sredstva

2012

Računovodski postopki in informacije v zvezi s stroški za interno ustvarjena neopredmetena sredstva niso popolnoma zanesljivi.

se izvaja


PRILOGA II

Evropska agencija za pomorsko varnost (Lizbona)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(člen 100 Pogodbe o delovanju Evropske unije)

Skupna prometna politika

„Evropski parlament in Svet lahko po rednem zakonodajnem postopku določita ustrezne predpise za pomorski in zračni promet.“

Pristojnosti Agencije

(Uredba (ES) št. 1406/2002 Evropskega parlamenta in Sveta, kakor je bila spremenjena z uredbami (ES) št. 1644/2003, (ES) št. 724/2004 in (EU) št. 100/2013)

Cilji

Evropska agencija za pomorsko varnost je bila ustanovljena, da se zagotovi visoka, enotna in učinkovita raven pomorske varnosti, pomorske zaščite, preprečevanja onesnaženja in odzivanja na onesnaženje z ladij znotraj Unije.

Agencija zagotovi državam članicam in Komisiji potrebno tehnično in znanstveno pomoč ter visoko strokovno znanje in izkušnje, zato da bi jim pomagala:

pravilno uporabljati zakonodajo Unije na področju pomorske varnosti in preprečevanja onesnaženja z ladij,

spremljati izvajanje zakonodaje,

oceniti učinkovitost že uveljavljenih ukrepov.

Poleg tega Agencija zagotavlja tudi operativna sredstva na zahtevo ter tehnično in znanstveno pomoč, da bi pomagala državam članicam in Komisiji pri odzivanju na onesnaženost morja z ladij znotraj EU.

Naloge

Z zadnjo spremembo so bile pristojnosti Agencije še podrobneje določene, zaradi česar lahko Agencija še bolje pomaga Komisiji in državam članicam pri izpolnjevanju njihovih glavnih nalog ter širše uporabi svoje vire in s tem državam članicam EU pomaga pri odzivanju na onesnaženost z ladij in na onesnaženost morja z naftnih in plinskih ploščadi. Poleg tega so bile uvedene še pomožne naloge, na podlagi katerih lahko Agencija svoje znanje in izkušnje ter orodja izkoristi za druge dejavnosti EU, povezane s politiko Unije na področju pomorskega prometa.

Naloge Agencije je v skladu z njeno ustanovitveno uredbo in ustrezno zakonodajo EU mogoče grobo razdeliti na štiri ključna področja. Prvič, Agencija pomaga Komisiji pri spremljanju izvajanja zakonodaje EU, med drugim v zvezi z nadzorom ladij in izdajanjem spričeval, izdajanjem spričeval za pomorsko opremo, varnostjo ladij, usposabljanjem pomorščakov in pomorsko inšpekcijo države pristanišča.

Drugič, Agencija razvija in upravlja zmogljivosti za izmenjavo pomorskih informacij na ravni EU. Pomembni primeri so SafeSeaNet (SSN), sistem za spremljanje prometa plovil, ki omogoča sledenje plovil, njihovega tovora, nesreč in incidentov po vsej EU, ter podatkovni center EU LRIT za zagotavljanje prepoznavanja in sledenja ladij, ki plujejo pod zastavo EU, po vsem svetu in informacijski sistem THETIS za podporo novi ureditvi pomorskih inšpekcij države pristanišča.

Hkrati Agencija obalnim državam zagotavlja zmogljivosti za pripravljenost na onesnaženost morja, njeno odkrivanje in odzivanje nanjo. To vključuje evropsko mrežo plovil v stalni pripravljenosti za ukrepanje po razlitju nafte in evropski sistem za satelitsko spremljanje razlitij nafte in odkrivanje plovil (CleanSeaNet), katerih namen je prispevati k uspešnemu sistemu za varstvo obal in voda EU pred onesnaževanjem z ladij.

Agencija prav tako zagotavlja tehnično in znanstveno svetovanje Komisiji na področjih pomorske varnosti in preprečevanja onesnaževanja z ladij v stalnem procesu vrednotenja uspešnosti vzpostavljenih ukrepov ter s posodabljanjem in pripravo nove zakonodaje. Poleg tega zagotavlja podporo državam članicam, lajša sodelovanje med njimi in razširja informacije o najboljši praksi.

Vodenje

Upravni odbor

Sestava

Po en predstavnik vsake države članice, štirje predstavniki Komisije in štirje predstavniki zadevnih poklicnih sektorjev brez pravice do glasovanja.

Naloge

Sprejetje večletnega načrta kadrovske politike, letnega proračuna, delovnega programa, letnega poročila in podrobnega načrta o pripravljenosti in odzivanju Agencije na onesnaženje,

nadzor dela izvršnega direktorja.

Izvršni direktor

Imenuje ga upravni odbor. Komisija lahko predlaga enega ali več kandidatov.

Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Notranja revizija

Služba Evropske komisije za notranjo revizijo (IAS).

Skupina za notranjo revizijo Agencije (IAC).

Organ za razrešnico

Evropski parlament na priporočilo Sveta.

Viri, ki so bili Agenciji na voljo v letu 2014 (2013)

Končni proračun

Odobritve za prevzem obveznosti (odobrena proračunska sredstva za tekoče leto (C1))

52,4 milijona EUR (57,8 milijona EUR)

Odobritve plačil (odobrena proračunska sredstva za tekoče leto (C1))

52,7 milijona EUR (54,0 milijona EUR)

Spremembe proračuna, objavljene v Uradnem listu Evropske unije, zajemajo različne vire sredstev, pri čemer so C1 skoraj izključni vir sredstev. Zaradi jasnosti in preglednosti so navedena le odobrena proračunska sredstva C1, ki prevladujejo in so zato relevantna. Številke pomenijo končne zneske (spremenjeni proračun).

Število zaposlenih 31. decembra 2014

Stalni in začasni uslužbenci

210 (213) mest, odobrenih v načrtu delovnih mest, od tega zasedenih: 198 (203);

Pogodbeni uslužbenci

30 (29) mest, načrtovanih v proračunu, od tega zasedenih: 27 (25). Agencija je zaposlila tudi pet dodatnih pogodbenih uslužbencev, financiranih iz projektov.

Napoteni nacionalni strokovnjaki

18 (15) mest, načrtovanih v proračunu, od tega zasedenih: 15 (14)

Opomba: Agencija je pri stalnih in začasnih delovnih mestih upoštevala cilj 207 delovnih mest, ki naj bi bil dosežen 1. januarja 2015, ne pa število delovnih mest (210), ki je bilo odobreno v načrtu delovnih mest za leto 2014.

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2014 (2013)

61 (53) delavnic in drugih prireditev (s 1  689(1  424) udeleženci delavnic),

45 (35) različnih usposabljanj, ki jih je opravilo 812 (861) nacionalnih strokovnjakov,

64 (74) inšpekcij in obiskov,

razpoložljivost sistema za spremljanje ladijskega prometa SSN je bila v tem letu 99,74-odstotna (99,43-odstotna),

2  521(2  547) naročenih in analiziranih satelitskih posnetkov prek CleanSeaNet,

razpoložljivost podatkovnega centra EU LRIT je bila v tem letu 99,53-odstotna,

17 (16) pogodb za plovila za preprečevanje onesnaževanja,

71 (69) urjenj in 26 (21) vaj s plovili za preprečevanje onesnaževanja (12 (10) operativnih vaj in 14 (11) vaj obveščanja),

službe EMSA za pomoč na morju delujejo 24 ur na dan in sedem dni v tednu,

razpoložljivost THETIS je bila v tem letu 99,64-odstotna (99,61-odstotna).

Vir: Priloga, ki jo je posredovala Agencija.


ODGOVOR AGENCIJE

Agencija jemlje na znanje poročilo Sodišča.