9.12.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

C 409/131


POROČILO

o zaključnem računu Evropske agencije za kemikalije za proračunsko leto 2014 z odgovorom Agencije

(2015/C 409/15)

UVOD

1.

Evropska agencija za kemikalije (v nadaljnjem besedilu: Agencija ali ECHA) s sedežem v Helsinkih je bila ustanovljena z Uredbo (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta (1). Njene glavne naloge so zagotoviti visoko raven varovanja zdravja ljudi in okolja ter prosti pretok snovi na notranjem trgu in pospeševati konkurenčnost in inovacije. Agencija prispeva tudi k razvoju alternativnih metod za oceno nevarnosti v zvezi s snovmi (2).

INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

2.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov Agencije. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

(a)

zaključni račun Agencije, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (3) in poročila o izvrševanju proračuna (4) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2014, ter

(b)

zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

4.

Poslovodstvo je odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Agencije ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij (5):

(a)

naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Agencije vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (6), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Agencije, potem ko ga računovodja Agencije pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Agencije;

(b)

naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

Revizorjeva odgovornost

5.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (7). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Agencije brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

6.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, ter zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov. Sodišče je pri pripravi tega poročila in izjave o zanesljivosti upoštevalo revizijo računovodskih izkazov Agencije, ki jo je opravil neodvisni zunanji revizor, kot je določeno v členu 208(4) finančne uredbe EU (8).

7.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

8.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Agencije v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njen finančni položaj na dan 31. decembra 2014 ter njen poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njene finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

9.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2014, v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

10.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBA O UPRAVLJANJU PRORAČUNA

11.

Stopnji izvrševanja proračuna Agencije za leto 2014 sta se izboljšali v primerjavi s prejšnjim letom. Stopnja odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti in ki so bila prenesena v leto 2014, je za naslove III, IV in V (operativni odhodki) znašala 8,5 milijona EUR ali 35 % (2013: 10,6 milijona EUR ali 46 %). Ti prenosi so zlasti posledica večletne narave načrtovanih razvojnih projektov informacijske tehnologije (4,5 milijona EUR), stroškov storitev prevajanja, ki so bile naročene v letu 2014, vendar do konca leta še niso bile zagotovljene in plačane (0,5 milijona EUR) ter evalvacij snovi, za katere zakonski rok poteče v letu 2015 (1,9 milijona EUR). Odhodki za postopke, povezani z izvajanjem Uredbe o biocidnih proizvodih (9), kar je nova specifična dejavnost Agencije, bi morali biti načeloma pokriti s pristojbinami za registracijo teh proizvodov (10). Vendar pa so pristojbine, prejete leta 2014, pokrile le 17 % teh odhodkov, preostali del pa je bil v resnici financiran s prispevki Unije (6,3 milijona EUR) in držav EFTA (0,2 milijona EUR) v proračun Agencije.

SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA PRIPOMB IZ PREJŠNJIH LET

12.

Pregled popravljalnih ukrepov, sprejetih na podlagi pripomb Sodišča iz prejšnjih let, je v Prilogi I.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi Milan Martin CVIKL, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 8. septembra 2015.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 396, 30.12.2006, str. 1.

(2)  V Prilogi II, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Agencije.

(3)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(4)  Ta vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(5)  Člena 39 in 50 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1271/2013 (UL L 328, 7.12.2013, str. 42).

(6)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(7)  Člen 107 Uredbe (EU) št. 1271/2013.

(8)  Uredba (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 298, 26.10.2012, str. 1).

(9)  Uredba (EU) št. 528/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 167, 27.6.2012, str. 1).

(10)  Člen 80(3)(a) Uredbe (EU) št. 528/2012.


PRILOGA I

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

Leto

Pripomba Sodišča

Status popravljalnega ukrepa

(zaključen/se izvaja/neizveden/ni relevantno)

2013

Tako kot lani sta bili stopnji izvrševanja proračuna Agencije za leto 2013 za naslova I in II zadovoljivi. Čeprav je stopnja odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti in ki so bila prenesena v leto 2014, v znesku 10,6 milijona EUR (46 %) ostala visoka za naslove III, IV in V (operativni odhodki), je bilo to zlasti posledica večletne narave načrtovanih razvojnih projektov informacijske tehnologije (6,3 milijona EUR), stroškov storitev prevajanja, ki so bile naročene v letu 2013, vendar do konca leta še niso bile zagotovljene (1,3 milijona EUR), in evalvacij snovi, za katere je bil zakonski rok februar 2014 (1,7 milijona EUR).

ni relevantno

2013

Izvršni direktor ECHA je v svoji izjavi o zanesljivosti za leto 2013 potrdil razumno zagotovilo, da so bili viri porabljeni v predvidene namene in skladno z načeli dobrega finančnega poslovodenja ter da uvedeni kontrolni postopki dajejo potrebna jamstva glede zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij. Vendar pa je bil izjavi o zanesljivosti dodan pridržek, saj mandat Agencije ne vključuje kontrol ali inšpekcijskih pregledov na nacionalni ravni, zato ni mogoče potrditi, da so na trgu Evropske unije krožile samo registrirane ali dovoljene snovi in proizvodi, za katere je bila Agenciji plačana pristojbina.

ni relevantno


PRILOGA II

Evropska agencija za kemikalije (Helsinki)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

Zbiranje informacij

Pravna podlaga za ustanovno uredbo ECHA – uredbo REACH (ES) št. 1907/2006 – je člen 114 Pogodbe o delovanju EU.

Pristojnosti Agencije

(kot so opredeljene v Uredbi (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta (uredba REACH), Uredbi (ES) št. 1272/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (uredba o razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi ter zmesi), Uredbi (EU) št. 528/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (uredba o biocidnih proizvodih) ter Uredbi (EU) št. 649/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (uredba o soglasju po predhodnem obveščanju))

Cilji

Namen uredb REACH in CLP je zagotoviti visoko raven zaščite zdravja ljudi in okolja, vključno z razvijanjem alternativnih metod za ocenjevanje nevarnosti snovi, ter prosti pretok snovi na notranjem trgu ob pospeševanju konkurenčnosti in inovacij (člen 1(1) uredbe REACH, člen 1 uredbe CLP).

ECHA se ustanovi za upravljanje ter v nekaterih primerih za izvajanje tehničnih, znanstvenih in upravnih vidikov uredbe REACH ter za zagotavljanje usklajenosti na ravni Unije v zvezi s temi vidiki (člen 75 uredbe REACH), poleg tega pa tudi za upravljanje nalog, povezanih z razvrščanjem in označevanjem kemičnih snovi, ki izhajajo iz uredbe CLP.

Naloge

Sprejemanje registracij in druge dokumentacije za kemične snovi in pregledovanje njihove popolnosti (naslov II uredbe REACH).

Obdelava poizvedb v zvezi z registracijami in odločanje o sporih v zvezi s souporabo podatkov (naslov III uredbe REACH).

Preverjanje skladnosti registracijske dokumentacije z uredbo REACH in preverjanje predlogov za testiranje, ki jih vsebuje, ter usklajevanje procesa evalvacije snovi (naslov VI uredbe REACH).

Obdelava predlogov snovi, ki vzbujajo veliko zaskrbljenost, za uvrstitev na seznam potencialnih snovi za avtorizacijo in priprava priporočil za nekatere od teh snovi, ki bi lahko bile vključene na seznam snovi, za katere je potrebna avtorizacija, ter obravnavanje vlog za avtorizacijo (naslov VII uredbe REACH).

Obdelava dokumentacije za omejitve (naslov VIII uredbe REACH).

Vzpostavitev in vzdrževanje javne zbirke (zbirk) podatkov z informacijami o vseh registriranih snoveh in javno objavljanje nekaterih informacij na internetu (člena 77 in 119 uredbe REACH).

Zagotavljanje tehničnih in znanstvenih smernic ter orodij, kadar je ustrezno (člen 77 uredbe REACH, člen 50(2) uredbe CLP) in v okviru uredbe o biocidnih proizvodih (Uredbe (EU) št. 528/2012).

Zagotavljanje najboljšega možnega znanstvenega in tehničnega svetovanja za vprašanja o kemikalijah, ki spadajo v pristojnost Agencije in se ji predložijo v skladu z določbami uredb REACH in CLP (člen 77(1) uredbe REACH, člen 50(1) uredbe CLP), za države članice in institucije EU.

Prejemanje prijav za razvrščanje in označevanje, vzdrževanje javnega popisa razvrstitev in označitev, obravnavanje zahtevkov za druga imena in obdelava predlogov za usklajeno razvrščanje in označevanje snovi (CLP).

Izvajanje tehničnih in znanstvenih nalog v skladu z uredbo o biocidnih proizvodih (Uredbo (EU) št. 528/2012), ki je začela veljati 1. septembra 2013.

Izvajanje nalog v okviru uredbe o soglasju po predhodnem obveščanju (PIC) (Uredbe (EU) št. 649/2012), ki je začela veljati 1. marca 2014.

Vodenje

Upravni odbor

Po en predstavnik iz vsake države članice, ki ga imenuje Svet, in največ šest predstavnikov, ki jih imenuje Komisija, vključno s tremi predstavniki zainteresiranih strani, ki nimajo glasovalne pravice, ter še dva neodvisna člana, ki ju imenuje Evropski parlament (člen 79 uredbe REACH).

Naloge

V skladu s členom 78 uredbe REACH in okvirno finančno uredbo za agencije predvsem sprejema letne in večletne delovne programe, končni proračun, splošno poročilo in interna pravila Agencije ter imenuje izvršnega direktorja in izvaja disciplinski nadzor nad njim. Poleg tega imenuje komisijo za pritožbe in člane odborov.

Izvršilni direktor

Naloge

Člen 83 uredbe REACH.

Odbori REACH

Agencija ima tri znanstvene odbore (odbor za oceno tveganja, odbor držav članic in odbor za socialno-ekonomsko analizo).

Naloge

Člen 77(3)(a)–(c) uredbe REACH.

Odbor BPR

Agencija ima odbor za biocidne proizvode.

Naloge

Člen 75(1) uredbe o biocidnih proizvodih.

Forum za izmenjavo informacij o izvrševanju

Naloge

Člen 77(4)(a)–(h) uredbe REACH.

Sekretariat

Naloge

Člen 77(2)(a)–(o) uredbe REACH.

Odbor za pritožbe

Naloge

Člen 76(1)(h) uredbe REACH.

Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Notranja revizija

Služba Evropske komisije za notranjo revizijo (IAS).

Organ za razrešnico

Evropski parlament na priporočilo Sveta (člen 97(10) uredbe REACH).

Viri, ki so bili Agenciji na voljo v letu 2014 (2013)

Proračun (vključno s spremembami proračuna)

113,2 milijona EUR (107,7 milijona EUR), vključno s:

prihodki iz pristojbin: 27,2 milijona EUR (86,1 milijona EUR);25,9 milijona EUR (85,8 milijona EUR) iz naslova pristojbin in dajatev v okviru uredbe REACH (ES) št. 1907/2006 in 1,3 milijona EUR (0,3 milijona EUR) iz naslova pristojbin in dajatev v okviru uredbe o biocidnih proizvodih (Uredba (EU) št. 528/2012),

prispevkom Unije: 7,8 milijona EUR (8,6 milijona EUR) vključno s podporo za izvajanje Uredbe (EU) št. 528/2012 o dostopnosti na trgu in uporabi biocidnih proizvodov (5,1 milijona EUR), izravnalnim prispevkom (1,2 milijona EUR), prispevkom držav EFTA (0,2 milijona EUR) in prispevkom v okviru Uredbe (EU) št. 649/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o izvozu in uvozu nevarnih kemikalij (1,3 milijona EUR).

Število zaposlenih 31. decembra 2014

Število mest v načrtu delovnih mest: 495(503)

Število zasedenih delovnih mest: 479 (za 9 od teh mest poteka postopek zaposlovanja) (468)

Drugi zaposleni: 118 (95) (106 pogodbenih uslužbencev, od tega 1 v postopku zaposlovanja in 12 napotenih nacionalnih strokovnjakov)

Skupno število zaposlenih: 587 (563), ki opravljajo naslednje naloge (1):

operativne naloge: 78 %/458 (386),

upravne in podporne naloge: 22 %/129 (177)

Dejavnosti in storitve, zagotovljene v letu 2014 (2013)

Delovni program Agencije je bil razdeljen na naslednjih 17 dejavnosti:

Registracija, predregistracija in souporaba podatkov

Število obdelanih registracijskih spisov: 9  001(14  839)

Število zaključenih ocen zahtevkov za zaupnost: 636 (860) ocen (prvotnih ali končnih), od katerih je bilo 67 (198) odločitev negativnih

Število prejetih poizvedb: 1  000(1  903)

Število izdanih odločitev o sporih v zvezi s souporabo podatkov: 5 (11)

Število snovi, za katere so bile informacije javno objavljene (brez zaupnih informacij): 12  888(10  561)

Evalvacija

Število zaključenih postopkov preverjanja skladnosti: 283 (637)

Število končnih odločitev o predlogih za teste: 204 (111)

Obvladovanje tveganja

Število snovi, določenih za vključitev na seznam potencialnih snovi za avtorizacijo: 10 (13)

Število priporočil za vključitev snovi na seznam potencialnih snovi za avtorizacijo: 1 (1)

Število dokumentacij za omejitve, predloženih v odločitev Komisiji: 4 (2)

Število prejetih vlog za avtorizacijo: 19 (8)

Število obvestil o snoveh na seznamu potencialnih snovi za avtorizacijo v izdelkih: 14 (93)

Razvrščanje in označevanje (CLP)

Število prejetih prijav za razvrščanje in označevanje: 6,4 milijona za več kot 1 33  000 snovi (od katerih jih je več kot 1 18  000 vključenih v obvestila, ki se razširjajo javno)

Število prejetih predlogov za usklajeno razvrščanje in označevanje: 44 (29)

Število prejetih zahtevkov za druga imena za snovi v zmeseh: 28 (28)

Svetovanje in pomoč

Število vprašanj, na katere je odgovorila služba ECHA za pomoč uporabnikom: 7  628(5  975)

Število novih izdanih smernic: 10 (1)

Število izdanih posodobitev smernic: 9 (3) posodobitev in 8 (4) popravkov

Strokovna orodja IT

Leta 2014 sta bili izdani 2 novi različici R4BP.

Za podporo avtorizacije strukturiranega SPC za biocide je bil razvit in izdan urejevalnik SPC.

Za upravljanje obvestil, ki bodo prihajala v letu 2015, je bil pravočasno izdan nov sistem ePIC, ki podpira uredbo o soglasju po predhodnem obveščanju (PIC).

Trenutni sistem za razširjanje je bil nadgrajen, da omogoča upravljanje podatkov o biocidih in PIC ter doseganje operativne učinkovitosti.

Izšla je posodobitev za proizvod Chesar 2 (različica 2.3).

Vzpostavljena je bila platforma za vodenje primerov Dynamic Case, ki je že ob koncu leta podpirala 17 procesov RACH in CLP.

Izšli sta novi različici orodja Odyssey.

Izšli sta različici za vzdrževanje ECM-DEP.

Znanstvene dejavnosti in tehnično svetovanje institucijam in organom EU

Oktobra 2014 je bila organizirana tematska znanstvena delavnica o regulativnih izzivih pri oceni tveganja nanomaterialov.

V skladu s členom 117(3) uredbe REACH je bilo objavljeno drugo poročilo ECHA o uporabi alternativ testiranju na živalih.

Posodobljen je bil dvoletni delovni načrt ECHA o nanomaterialih.

Organizirani sta bili dve srečanji delovne skupine za nanomateriale.

Prispevki k delu Komisije za pregled prilog uredbe REACH o posebnih zahtevah za nanomateriale.

ECHA in JRC sta objavili poročilo o ozaveščanju o metodah, ki pri ocenjevanju kemikalij ne vključujejo živali in spodbujanju alternativnih metod in testiranj, ki se ne izvajajo na živalih.

Prispevek k razvoju smernic in strategij OECD za testiranje (IATA), še posebej na področjih draženja/jedkosti za kožo in oči, občutljivosti kože, genotoksičnosti, snovi, ki povzročajo motnje hormonskega ravnovesja, strupenosti za razmnoževanje ter vodne in zemeljske ekotoksičnosti.

Odbori in forum

Število doseženih soglasij odbora držav članic: 149 (155)

Število mnenj odbora za oceno tveganja: 88 (41)

Število mnenj odbora za socialno-ekonomsko analizo: 34 (3)

Odbor za pritožbe

Število vloženih pritožb: 18 (22)

Število sklepov o pritožbah: 16 (8)

Komuniciranje

Organizacija 3 dogodkov za deležnike:

2 dneva za deležnike;

delavnica za akreditirane deležnike;

organizacija 8 spletnih seminarjev z 2  060 udeleženci;

264 (250) prevodov;

1 4 81  986 uporabnikov spletne strani s skupno 4 4 30  136 ogledi;

61 (53) publikacij;

pripravljenih je bilo 21 obvestil za javnost in 49 intervjujev z mediji;

57 novic, spletnih biltenov z novicami in glasil,

1  136 tvitov, 51 objav na Facebooku in 38 objav na LinkedInu.

Sodelovanje

Znanstveno in tehnično sodelovanje z OECD (npr. IUCLID) in sorodnimi agencijami (Avstralija, Kanada, Japonska in ZDA) ter tehnična podpora mednarodnim dejavnostim Komisije (npr. GHS ZN).

Upravljanje

Nadaljnji razvoj in izboljševanje upravnih in kontrolnih sistemov.

Pridobitev certifikata ISO 9001.

Finance, javno naročanje in računovodstvo

Strogo upravljanje proračuna in gotovinske rezerve.

Leta 2014 je ECHA na podlagi obstoječih okvirnih pogodb (548 specifičnih pogodb/naročil) in postopka javnih naročil (188 pogodb) naročila znanstvene, komunikacijske in upravne storitve ter storitve IT. Agencija je uspešno končala javna naročila za sklenitev novih okvirnih pogodb za jezikovno usposabljanje, izdajo certifikata za ECHA IQMS v skladu s standardom ISO 9001:2008 in trenutne računovodske bančne storitve ter začela projekt za povečanje učinkovitosti svojega upravljanja naročil in pogodb ter s tem povezanih finančnih postopkov.

Skupno število podjetij, pri katerih je bil preverjen status MSP: 271 (516)

Kadrovske zadeve in skupne službe

22 (27) zaključenih izbirnih postopkov, 62 (87) na novo zaposlenih uslužbencev (začasni in pogodbeni).

Informacijska in komunikacijska tehnologija

Začelo se je izvajanje prvih modulov sistema upravljanja človeških virov.

V uporabi je popolnoma preurejen sistem upravljanja dokumentov.

Biocidi

Obravnavanih je bilo 2  094 vlog za biocide (vloge za nove aktivne snovi, obnovitve dovoljenj ali preverjanja in odobritve proizvodov s strani Unije), ki so bile poslane državam članicam.

Rešeni so bili 4 spori v zvezi s souporabo podatkov.

Ocena vlog dobaviteljev aktivnih snovi in vzdrževanje seznama odobrenih dobaviteljev: 1 odločitev.

Ocena vlog za tehnično ekvivalenco: 7 odločitev.

Ocena kemične podobnosti aktivnih snovi: 1 primer.

PIC

Obravnavanih je bilo 5  289 obvestil.


(1)  Na podlagi primerjave.

Vir: Priloga, ki jo je posredovala Agencija.


ODGOVOR AGENCIJE

11.

Agencija ECHA ceni zaključek Evropskega računskega sodišča in se bo še naprej trudila biti pozorna, da se bo izognila vsakršnim neutemeljenim prenosom.

Res je, da so pristojbine, prejete z vlogami leta 2014 v skladu z Uredbo o biocidnih proizvodih, pokrile zgolj majhen del s tem povezanih stroškov Agencije. Prvotno predvidevanje Komisije, da se bo Agencija v veliki meri financirala sama, se je izkazalo za nepravilno, saj se nacionalne pristojbine in pristojbine EU pogosteje namenjajo za nacionalne vloge in medsebojno priznavanje kot pa za odobritve Unije za biocidne proizvode.

Komisija je medtem svoje ocene pristojbin večkrat prilagodila navzdol in zdaj priznava potrebo po dolgotrajni letni subvenciji EU, ki bi zadostovala za kritje večine nalog Agencije, ki niso povezane s pristojbinami. Komisija je poleg tega leta 2015 začela izvajati neodvisno študijo, ki bi morala zagotoviti potrebni prispevek za pregled Uredbe o pristojbinah, kot je predvideno v Uredbi o biocidnih proizvodih.