Bruselj, 29.10.2015

COM(2015) 547 final

Priporočilo

SKLEP SVETA

o obnovitvi sodelovanja Evropske skupnosti za atomsko energijo (Euratom) v Okvirnem sporazumu za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju četrte generacije sistemov jedrske energije


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Mednarodni forum četrte generacije (GIF) je, kot je navedeno v Listini GIF, okvir za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju, ki je bil na pobudo ZDA ustanovljen leta 2001. Njegov cilj je združiti prizadevanja za razvoj novih sistemov jedrske energije, ki bodo zagotovili zanesljivo oskrbo z energijo ter hkrati zadovoljivo reševali vprašanja o jedrski varnosti, zmanjševanju količine odpadkov in neširjenju orožja ter vprašanja javnega interesa.

Na podlagi Sklepa Komisije C(2002)4287 z dne 4. novembra 2002 je Evropska skupnost za atomsko energijo (v nadaljnjem besedilu: Euratom) 30. julija 2003 pristopila h GIF s podpisom „Listine za Mednarodni forum četrte generacije“ (v nadaljnjem besedilu: Listina). To listino so prvotne podpisnice prvič podpisale leta 2001. Sodelovanje Euratoma pri Listini se je podaljšalo na podlagi Sklepa Komisije C(2011)4504 z dne 29. junija 2011. Začetno desetletno obdobje se je ob tej priložnosti podaljšalo za nedoločen čas, razen če se soglasno prekine. Vendar pa lahko vsaka članica (in tudi Euratom) izstopi iz članstva GIF, tako da 90 dni prej pošlje pisno obvestilo. Listina ne vsebuje določb o finančnih izmenjavah ali posebnih proračunskih sredstvih med pogodbenicami. Zato to vprašanje sodi v področje uporabe člena 101(3) Pogodbe Euratom.

Da bi izvajale Listino GIF, so podpisnice sklenile pravno zavezujoč Okvirni sporazum za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju četrte generacije sistemov jedrske energije, ki določa pogoje za sodelovanje ter naknadne sistemske ter projektne dogovore.

V skladu s členom 101(2) Pogodbe Euratom in s Sklepom Sveta 14929/05, ki mu je sledil Sklep Komisije C(2006)7, je Euratom 24. januarja 2006 pristopil k Okvirnemu sporazumu, ko je ustrezno pooblaščeni komisar podpisal listino o pristopu (ki je bila nato 10. februarja 2006 deponirana pri Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj v Parizu). Skupno raziskovalno središče je bilo potrjeno kot koordinator za sodelovanje Skupnosti v GIF in torej predstavlja Euratom kot „izvedbeni urad“ v skladu s členom III.2 Okvirnega sporazuma.

Francija in Združeno kraljestvo sta že podpisala Okvirni sporazum. Da bi zagotovili doslednost, je bila Sklepu Sveta 14929/05 o odobritvi prvotnega pristopa Euratoma k sporazumu priložena naslednja izjava Euratoma:

„Kot pogodbenica Okvirnega sporazuma Euratom polno sodeluje v vseh skupnih dejavnostih in razpravah, ki izhajajo iz tega okvirnega sporazuma, in v vseh sistemskih dogovorih, ki jih je podpisala. Euratom in države članice pogodbenice Okvirnega sporazuma – trenutno Francija in Združeno kraljestvo – bodo uskladile svoja stališča, preden bodo pri izvajanju Okvirnega sporazuma in ustreznih sistemskih dogovorov sprejele kakršno koli večjo odločitev.“

Okvirni sporazum je začel veljati 28. februarja 2005 za obdobje 10 let in je bil podaljšan 26. februarja 2015, ko so štiri pogodbenice soglašale z njegovim podaljšanjem. Zato lahko Euratom in druge podpisnice, ki niso mogle pravočasno končati svojih notranjih postopkov odobritve, obnovijo sodelovanje s poznejšim podpisom.

2.DEJAVNOSTI EURATOMA NA PODLAGI OKVIRNEGA SPORAZUMA

GIF je v zadnjem desetletju dosegel velik napredek v okviru trdnega pravnega okvira za sodelovanje, kot so zasnova in izvajanje skupnih projektov na podlagi znatnih naložb v raziskave in razvoj z vsega sveta ter zasnova in/ali izgradnja prototipskih predstavitev, npr. francoskega in ruskega hitrega reaktorja z natrijem (SFR) ter kitajskega visokotemperaturnega reaktorja (VHTR).

Euratom je bil v tem času v GIF zelo dejaven in je edini podpisnik, ki sodeluje pri vseh šestih reaktorskih sistemih (sistemskih dogovorih) ter vseh treh medsektorskih sistemih („varnost in zanesljivost“, „gospodarnost“ in „neširjenje orožja ter fizično varovanje“). Predstavniki Euratoma vodijo tri od šestih sistemov (superkritični reaktorski sistem z vodnim hlajenjem, sistem hitrega reaktorja s svincem kot hladilom, sistem plinsko hlajenega hitrega reaktorja) in za vsak sistem obstajajo projektni dogovori, ki zajemajo tehnični del. Euratom je prisoten pri večini projektnih dogovorov s prispevki iz neposrednih in posrednih ukrepov v okviru programa Euratoma za raziskave in usposabljanje.

Veliko bo še treba storiti, preden bodo sistemi četrte generacije postali resničnost. V prihodnjem desetletju bodo dejavnosti osredotočene na:

– nadaljevanje raziskav in razvoja sistemov četrte generacije;

– razvoj naprednejših raziskovalnih infrastruktur;

– vključevanje industrije pri načrtovanju sistemov četrte generacije; in

– razvoj delovne sile za prihodnost.

Zato je primerno, da Euratom še naprej sodeluje pri Okvirnem sporazumu in soglaša z njegovim podaljšanjem prek namenskega mehanizma za podaljšanje, ki je določen v členu XII(3).

3.PRAVNI ELEMENTI PREDLOGA

Sporazum se podaljša na podlagi drugega odstavka člena 101 Pogodbe Euratom.

V imenu depozitarja (OECD) je tehnični sekretariat GIF junija 2014 razdelil dopis o podaljšanju Okvirnega sporazuma, v katerem je pogodbenicam predstavil tri možnosti za podaljšanje:

„1.    poseben postopek podaljšanja – pogodbenice se lahko dogovorijo, da podaljšajo trajanje Okvirnega sporazuma po posebnem postopku, določenem v členu XII(3) Okvirnega sporazuma (možnost 1);

2.    sprememba sporazuma – če se pogodbenice ne morejo sporazumeti o možnosti 1, lahko Okvirni sporazum spremenijo v skladu s postopkom iz člena XII(4) (možnost 2);

3.    prenehanje veljavnosti in nov sporazum – če se pogodbenice ne dogovorijo o podaljšanju ali spremembi, lahko dopustijo, da Okvirni sporazum preneha veljati in sklenejo nov okvirni sporazum, ki bi predstavljal novo mednarodno pogodbo (možnost 3).“

Izvedbeni urad je podprl možnost 1, saj se je izkazala kot najbolj učinkovit način za podaljšanje sporazuma, pogodbenice pa so izrecno zagotovile poseben postopek podaljšanja, ki je ločen od postopka za druge predloge sprememb. Misija ZDA pri OECD (depozitar) je 14. oktobra 2014 drugim pogodbenicam, vključno z izvedbenim uradom Euratoma (prek ESZD), v podpis v okviru posebnega postopka podaljšanja predložila osnutek sporazuma o podaljšanju Okvirnega sporazuma za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju četrte generacije sistemov jedrske energije.

Prvotni namen je bil, da skupina za politiko na zasedanju 17. in 18. decembra 2014 sprejme sklep o podaljšanju Okvirnega sporazuma za obdobje 10 let, torej do 28. februarja 2025, in sicer v skladu s posebnim postopkom podaljšanja (ali s pisnim postopkom). Vendar pa zaradi postopkovnih zahtev nekaterih pogodbenic (vključno z Euratomom) in ohranitve razlikovanja med zasedanji skupine za politiko GIF pod pokroviteljstvom Listine GIF na eni strani in formalnim medvladnim okvirnim sporazumom na drugi strani skupina za politiko na tem zasedanju ni razpravljala o podaljšanju.

Po izmenjavi stališč o postopku podaljšanja in osnutku o podaljšanju sporazuma je bil po zasedanju decembra 2014 izdan nov predlog za podaljšanje sporazuma ob podpori večine predstavnikov pogodbenic. Predlagana rešitev je bila, da podaljšanje začne veljati, ko bodo vsaj tri pogodbenice soglašale, da jih sporazum zavezuje. Štiri pogodbenice (Francija, Japonska, Južna Koreja in Združene države Amerike) so navedle, da lahko in so pripravljene soglašati, da jih sporazum zavezuje, najpozneje do 28. februarja 2015, zato lahko podaljšanje sporazuma začne veljati do tega datuma.

Druge pogodbenice so menile, da bi v skladu s členom XII(3) veljavnega Okvirnega sporazuma vse pogodbenice, ki bi sporazum podpisale do tega datuma (ne glede na poznejše sprejetje), s tem izrazile svoje soglasje k podaljšanju. Izvedbeni urad Euratoma je nakazal, da se s takim dajanjem soglasja ne more strinjati. Druge pogodbenice so kot zadostno sprejele pismo izvedbenega urada Euratoma sekretariatu depozitarja, v katerem je izražena podpora podaljšanju postopka, ki ga izvajajo druge pogodbenice.

Štiri podpisnice so 26. februarja 2015 podpisale priloženi sporazum o podaljšanju. V imenu Euratoma se lahko podpiše takoj, ko Svet odobri obnovitev.

Komisija meni, da je sklep o obnovitvi Okvirnega sporazuma pomemben, zato je prek svojega izvedbenega urada svoje stališče uskladila s stališčem Francije. (Združeno kraljestvo se je medtem umaknilo kot ločena pogodbenica sporazuma, vendar pa je tako kot druge države članice še naprej pogodbenica v okviru Euratoma).

Komisija meni, da je predlagana obnovitev Okvirnega sporazuma sprejemljiva za Skupnost, zato izdaja to priporočilo za sklep Sveta v skladu s členom 101(2) Pogodbe Euratom.

Obnovitev sporazuma mora odobriti Svet, saj bo sporazum še naprej določal jasne pogoje za raziskovalno sodelovanje v okviru GIF. Poleg tega obdobje obnovitve pokriva več kot dva programa Euratoma za raziskave in usposabljanje, tako da bosta potrebna najmanj dva sklepa Sveta za usmerjanje sodelovanja Euratoma v GIF v skladu z uredbami Sveta o obstoječih in prihodnjih programih Euratoma za raziskave in usposabljanje.

Sodelovanje Euratoma v GIF bi moralo ostati v okviru področja uporabe uredb Sveta o programih Euratoma za raziskave in usposabljanje. Kot je navedeno v Listini, vsaka članica GIF sama določi naravo svojega sodelovanja v dejavnostih GIF.

Uredba Sveta (Euratom) št. 1314/2013 o programu za raziskave in usposabljanje Evropske skupnosti za atomsko energijo (2014–2018), ki dopolnjuje okvirni program za raziskave in inovacije Obzorje 2020, izrecno določa, da bo izvedbeni urad nadaljeval dejavnosti v okviru Okvirnega sporazuma GIF. Poglavje „Dejavnosti za doseganje ciljev programa“ v Prilogi I k Uredbi v zvezi z „neposrednimi ukrepi Skupnega raziskovalnega središča“ navaja, da:

„Skupno raziskovalno središče kot izvedbeni urad Euratoma v Mednarodnem forumu četrte generacije (GIF) nadaljuje usklajevanje prispevkov Skupnosti na forumu GIF.“

Poglavje „Mednarodno sodelovanje s tretjimi državami in mednarodnimi organizacijami“ v zvezi z Euratomom navaja:

„Mednarodno sodelovanje na področju jedrskih raziskav in inovacij, ki temelji na skupnih ciljih in medsebojnem zaupanju, se nadaljuje s ciljem zagotoviti jasne in pomembne koristi za Unijo in njeno okolje. Kot prispevek k doseganju posebnih ciljev iz člena 3 si bo Skupnost prizadevala okrepiti znanstveno in tehnično strokovno znanje Unije prek mednarodnih sporazumov o sodelovanju in spodbujati dostop evropske jedrske industrije Unije na novo nastajajoče trge. Dejavnosti mednarodnega sodelovanja se bodo spodbujale v večstranskih okvirih (na primer MAAE, OECD, ITER, GIF) […].“

Obnovitev Okvirnega sporazuma je zato treba obravnavati kot primerno v okviru prispevka Euratoma k Obzorju 2020.

Glede na zgoraj navedeno Komisija predlaga, da Svet ob uporabi člena 101(2) Pogodbe Euratom sprejme priloženi osnutek priporočila za sklep Sveta o odobritvi obnovitve sodelovanja Euratoma v Okvirnem sporazumu GIF in jo pooblasti za podpis priloženega sporazuma o podaljšanju.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE [po potrebi]

[ni relevantno]

5.NEOBVEZNI ELEMENTI [po potrebi]

[ni relevantno]

Priporočilo

SKLEP SVETA

o obnovitvi sodelovanja Evropske skupnosti za atomsko energijo (Euratom) v Okvirnem sporazumu za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju četrte generacije sistemov jedrske energije

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo (Euratom), zlasti člena 101(2) Pogodbe,

ob upoštevanju priporočila Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Mednarodni forum četrte generacije (GIF) je okvir za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju, ki je bil ustanovljen na pobudo ZDA leta 2001. Njegov cilj je združiti prizadevanja za razvoj novih sistemov jedrske energije, ki bodo zagotovili zanesljivo oskrbo z energijo ter hkrati zadovoljivo reševali vprašanja o jedrski varnosti, zmanjševanju količine odpadkov in neširjenju orožja ter vprašanja javnega interesa.

(2)Obnovitev sodelovanja Euratoma pri tem okvirnem sporazumu je neodvisna od kakršnih koli odločitev o obsegu udeležbe v različnih sistemih GIF in z njimi povezanih projektnih dogovorih. Euratom bo sam določil naravo svojega prispevka (intelektualno in finančno) v okviru dejavnosti GIF.

(3)Euratom je 30. julija 2003 na podlagi Sklepa Komisije C(2002)4287 pristopil h GIF s podpisom Listine, ki so jo prvotne podpisnice podpisale leta 2001. Na podlagi Sklepa Komisije C(2011)4504 je bil Euratomov začetni pristop k Listini za obdobje 10 let podaljšan za nedoločen čas, ki se lahko prekliče s soglasjem držav članic EU. Vsaka članica (vključno z Euratomom) lahko izstopi iz članstva GIF, tako da 90 dni prej pošlje pisno obvestilo. Ker Listina ne določa finančnih izmenjav ali posebnih proračunskih sredstev med pogodbenicami, spada na področje uporabe člena 101(3) Pogodbe Euratom.

(4)Da bi izvajale Listino GIF, so podpisnice sklenile pravno zavezujoč Okvirni sporazum med članicami Mednarodnega foruma četrte generacije za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju četrte generacije sistemov jedrske energije, ki določa pogoje za sodelovanje ter naknadne sistemske ter projektne dogovore.

(5)Na podlagi Sklepa Sveta 14929/05 z dne 20. decembra 2005, ki je sledil Sklepu Komisije C(2006)7 z dne 12. januarja 2006, sprejetem v skladu s členom 101(2) Pogodbe Euratom, je tudi Euratom 24. januarja 2006 pristopil k Okvirnemu sporazumu, ko je ustrezno pooblaščeni komisar podpisal listino o pristopu (ki je bila nato 10. februarja 2006 deponirana pri Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj v Parizu). Skupno raziskovalno središče je bilo potrjeno kot koordinator sodelovanja Euratoma v GIF in je Euratom zastopalo kot „izvedbeni urad“ v skladu s členom III.2 Okvirnega sporazuma.

(6)Okvirni sporazum je začel veljati 28. februarja 2005 za obdobje 10 let in je bil podaljšan 26. februarja 2015, ko so štiri pogodbenice soglašale z njegovim podaljšanjem. To je v skladu s posebnim postopkom podaljšanja, ki ga predvideva Okvirni sporazum. Zato lahko Euratom in druge podpisnice, ki niso mogle pravočasno končati svojih notranjih postopkov odobritve, obnovijo sodelovanje s poznejšim podpisom.

(7)Zato bi bilo treba Komisiji odobriti obnovitev Okvirnega sporazuma v imenu Euratoma s podpisom sporazuma o podaljšanju v skladu s posebnim postopkom podaljšanja –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Edini člen

Komisiji se odobri obnovitev Okvirnega sporazuma za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju četrte generacije sistemov jedrske energije v imenu Evropske skupnosti za atomsko energijo s podpisom sporazuma o podaljšanju. Besedilo sporazuma o podaljšanju je priloženo k temu sklepu.

V Bruslju,

   Za Svet

   Predsednik


Bruselj, 29.10.2015

COM(2015) 547 final

PRILOGA

Sporazum o podaljšanju Okvirnega sporazuma za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju četrte generacije sistemov jedrske energije

k

Priporočilu za sklep Sveta

o odobritvi obnovitve sodelovanja Evropske skupnosti za atomsko energijo (Euratom) v Okvirnem sporazumu za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju četrte generacije sistemov jedrske energije
]


PRILOGA

Sporazum o podaljšanju Okvirnega sporazuma za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju četrte generacije sistemov jedrske energije

k

Priporočilu za sklep Sveta

o odobritvi obnovitve sodelovanja Evropske skupnosti za atomsko energijo (Euratom) v Okvirnem sporazumu za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju četrte generacije sistemov jedrske energije
]

SPORAZUM O PODALJŠANJU OKVIRNEGA SPORAZUMA ZA MEDNARODNO SODELOVANJE PRI RAZISKAVAH IN RAZVOJU ČETRTE GENERACIJE SISTEMOV JEDRSKE ENERGIJE

Vlada Kanade, Evropska skupnost za atomsko energijo, Vlada Ljudske republike Kitajske, Vlada Francoske republike, Vlada Japonske, Vlada Republike Koreje, Vlada Ruske federacije, Vlada Republike Južne Afrike, Vlada Švicarske konfederacije in Vlada Združenih držav Amerike, vsaka kot pogodbenica k Okvirnemu sporazumu za mednarodno sodelovanje pri raziskavah in razvoju četrte generacije sistemov jedrske energije, podpisanem v Washingtonu 28. februarja 2005 (v nadaljnjem besedilu: Okvirni sporazum), skupno „pogodbenice“, se:

OB UPOŠTEVANJU želje, da nadaljujejo z uspešnim in vzajemno koristnim sodelovanjem, ki se izvaja v okviru Okvirnega sporazuma;

ZAVEDAJOČ SE posodobitve tehnološkega časovnega načrta za četrto generacijo sistemov jedrske energije (januar 2014);

OB OPOZARJANJU na člen XV Okvirnega sporazuma, ki določa, da se lahko vsako sodelovanje, ki se začne na podlagi Okvirnega sporazuma, a se do izteka ali prenehanja Okvirnega sporazuma ne konča, nadaljuje do konca v skladu z določbami tega Okvirnega sporazuma; in

OB DELOVANJU v skladu s členom XII(3) Okvirnega sporazuma;

dogovorijo o naslednjem:

Člen I

Podaljšanje Okvirnega sporazuma

V skladu s členom XII(5) Okvirnega sporazuma se sporazum podaljša za obdobje desetih (10) let, do 28. februarja 2025.

Člen II

Podpis in začetek veljavnosti

1. Za tiste pogodbenice, ki so izrazile soglasje, da jih ta sporazum zavezuje, začne ta sporazum veljati na dan, ko tri pogodbenice izrazijo svoje soglasje, da jih sporazum zavezuje.

2. Pogodbenice soglašajo, da se zavezujejo s podpisom brez pridržka sprejetja ali s podpisom s pridržkom sprejetja, ki mu sledi deponiranje listine o sprejetju pri depozitarju.

3. Za pogodbenico, ki soglaša, da se zavezuje, po začetku veljavnosti tega sporazuma, začne ta sporazum veljati na datum podpisa brez pridržka sprejetja ali na dan deponiranja listine o sprejetju pri depozitarju.

4. Pogodbenice nameravajo v skladu s členom XV Okvirnega sporazuma na podlagi določb Okvirnega sporazuma nadaljevati sodelovanje, ki so ga začele, vendar ne zaključile do 28. februarja 2015, s tistimi pogodbenicami Okvirnega sporazuma, za katere ta sporazum ni začel veljati do 28. februarja 2015.

Člen III

Depozitar

Izvirnik tega sporazuma se deponira pri generalnem sekretarju Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj.

V POTRDITEV TEGA so podpisani, ki so za to ustrezno pooblaščeni, podpisali ta sporazum.

SESTAVLJENO v enem izvirniku, v angleškem in francoskem jeziku, pri čemer je vsako besedilo enako verodostojno.

ZA VLADO KANADE:

Datum:

ZA EVROPSKO SKUPNOST ZA ATOMSKO ENERGIJO:

Datum:

ZA VLADO LJUDSKE REPUBLIKE KITAJSKE:

Datum:

ZA VLADO FRANCOSKE REPUBLIKE:

Datum:

ZA VLADO JAPONSKE:

Datum:

ZA VLADO REPUBLIKE TURČIJE:

Datum:

ZA VLADO RUSKE FEDERACIJE:

Datum:

ZA VLADO REPUBLIKE JUŽNE AFRIKE:

Datum:

ZA VLADO ŠVICARSKE KONFEDERACIJE:

Datum:

ZA VLADO ZDRUŽENIH DRŽAV AMERIKE:

Datum: