Bruselj, 3.8.2015

COM(2015) 385 final

POROČILO KOMISIJE SVETU IN EVROPSKEMU PARLAMENTU

33. letno poročilo Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu
o protidampinških, protisubvencijskih in zaščitnih ukrepih EU (2014)

{SWD(2015) 149 final}


POROČILO KOMISIJE SVETU IN EVROPSKEMU PARLAMENTU

33. letno poročilo Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu
o protidampinških, protisubvencijskih in zaščitnih ukrepih EU (2014)

Uvod

To poročilo predstavlja dejavnosti na področju protidampinških, protisubvencijskih in zaščitnih ukrepov Evropske unije v letu 2014. Predloži se Evropskemu parlamentu in Svetu v skladu s členom 22a Uredbe Sveta (ES) št. 1225/2009 o zaščiti proti dampinškemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske skupnosti („osnovna protidampinška uredba“), členom 33a Uredbe Sveta (ES) št. 597/2009 o zaščiti proti subvencioniranemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske skupnosti („osnovna protisubvencijska uredba“) in členom 23 Uredbe (EU) št. 2015/478 Evropskega parlamenta in Sveta o skupnih pravilih za uvoz.

Preiskave o protidampinških, protisubvencijskih in zaščitnih ukrepih, ki jih izvaja Komisija, urejajo zgornje uredbe Sveta. V priloženem delovnem dokumentu služb Komisije je na voljo celovit pregled obstoječe zakonodaje, terminologije in postopkov.

Poročilo povzema najpomembnejše dogodke na področju trgovinske zaščite v EU v letu 2014 in je tako kot prejšnja leta dopolnjeno z delovnim dokumentom služb Komisije ter podrobnimi prilogami. Poročilo ima enako osnovno strukturo kot delovni dokument služb Komisije, za lažji dostop do izčrpnejših informacij pa so naslovi poglavij v obeh dokumentih enaki.

To poročilo in delovni dokument služb Komisije sta dostopna tudi javnosti, in sicer na: http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_en.htm .

1.Pregled protidampinških, protisubvencijskih in zaščitnih preiskav ter ukrepov

1.1.Splošno

Število veljavnih ukrepov in tekočih preiskav na splošno ustreza tistemu iz leta 2013. Vendar je prišlo do nekaterih sprememb. V letu 2014 se je v primerjavi s predhodnim letom povečalo število novih preiskav in zmanjšalo število pregledov (zlasti pregledov zaradi izteka ukrepov).

Konec leta 2014 je bilo v EU veljavnih 81 protidampinških in 13 protisubvencijskih ukrepov.

Leta 2014 so bili protidampinški in protisubvencijski ukrepi uvedeni za 0,29 % celotnega uvoza v EU.

V priloženem delovnem dokumentu služb Komisije je podroben pregled. Sklici na priloge delovnega dokumenta služb Komisije so navedeni ob naslovih.

Kar zadeva podatke o številu začetih in zaključenih zadev v spodnjih oddelkih je treba opozoriti, da je bila večina zadev, ki so bile zaključene leta 2014, začetih v letu 2013, o mnogih od zadev, začetih leta 2014, pa se bo odločalo v letu 2015.

1.2.Nove preiskave (glej priloge A do E in Prilogo N)

Leta 2014 je bilo uvedenih 16 novih preiskav. V dveh postopkih so bile uvedene začasne dajatve. Tri zadeve so se zaključile z uvedbo dokončnih dajatev. Štiri preiskave so se zaključile brez uvedbe ukrepov.

1.3.Preiskave v zvezi s pregledom

Preiskave v zvezi s pregledom še vedno predstavljajo pomemben del dejavnosti služb Komisije za ITZ. Preglednica 2 v delovnem dokumentu služb Komisije vsebuje statistične podatke za obdobje 2010–2014.

1.3.1.Pregledi zaradi izteka ukrepov (glej Prilogo F)

Člen 11(2) protidampinške uredbe in člen 18 protisubvencijske uredbe določata, da ukrepi po 5 letih prenehajo veljati, razen če pregled zaradi izteka veljavnosti pokaže, da jih je treba ohraniti v prvotni obliki. Leta 2014 sta 2 ukrepa po preteku 5 let samodejno prenehala veljati.

Leta 2014 je bilo začetih 10 preiskav v zvezi s pregledom zaradi izteka ukrepov. Pri 8 preiskavah je bilo sklenjeno, da je treba veljavnost dajatev podaljšati za 5 let. 4 pregledi so bili zaključeni z iztekom ukrepov.

1.3.2.Vmesni pregledi (glej Prilogo G)

Člen 11(3) protidampinške uredbe in člen 19 protisubvencijske uredbe določata pregled ukrepov med njihovo veljavnostjo. Pregledi se lahko omejijo na damping/subvencioniranje ali analizo škode.

Leta 2014 se je začelo izvajati skupno 5 vmesnih pregledov. 5 vmesnih pregledov je bilo zaključenih s potrditvijo ali spremembo dajatve. 2 vmesna pregleda sta bila zaključena z iztekom ukrepov.

1.3.3.„Drugi“ vmesni pregledi (glej Prilogo H)

V istem obdobju so bili uvedeni še 3 „drugi“ pregledi, ki ne spadajo na področje uporabe člena 11(3) protidampinške uredbe ali člena 19 protisubvencijske uredbe. Začel se ni noben tak pregled.

1.3.4.Pregledi zaradi novega izvoznika (glej Prilogo I)

Člen 11(4) protidampinške uredbe in člen 20 protisubvencijske uredbe določata pregled za „nove izvoznike“ in „pospešeni“ pregled za uvedbo individualne stopnje dampinga ali individualne stopnje izravnalne dajatve za nove izvoznike s sedežem v zadevni državi izvoznici, ki zadevnega izdelka v obdobju preiskave niso izvažali. Ti izvozniki morajo dokazati, da so resnično novi izvozniki in da so začeli v EU izvažati po obdobju preiskave. Tako se lahko zanje izračuna individualna dajatev, ki je običajno nižja od dajatve za celotno državo.

Leta 2014 sta bila uvedena 2 nova pregleda zaradi novega izvoznika, 3 taki pregledi pa so bili zaključeni.

1.3.5.Absorpcijske preiskave (glej Prilogo J)

Če so na voljo zadostne informacije o tem, da so se po prvotni preiskavi in pred uvedbo ukrepov ali po njej izvozne cene znižale ali da se cene pri nadaljnji prodaji ali nadaljnje prodajne cene uvoženega izdelka v EU niso dovolj spremenile ali sploh ne, se lahko uvede pregled za „ugotavljanje absorpcije dajatve“, da se preuči, ali so ukrepi vplivali na navedene cene. Za upoštevanje take nižje izvozne cene se lahko stopnje dampinga izračunajo na novo, dajatev pa poveča. Možnost pregleda za „ugotavljanje absorpcije dajatve“ določata člen 12 protidampinške uredbe in člen 19(3) protisubvencijske uredbe.

Leta 2014 sta bila začeta 2 pregleda za ugotavljanje absorpcije dajatve, zaključil pa se ni nobeden.

1.3.6.Preiskave o izogibanju (glej Prilogo K)

Člen 13 protidampinške uredbe in člen 23 protisubvencijske uredbe določata možnost ponovne preiskave, če obstajajo dokazi o izogibanju ukrepom.

Leta 2014 so bile uvedene 3 takšne preiskave. 1 preiskava o izogibanju se je zaključila s podaljšanjem ukrepov.

1.4.Zaščitne preiskave (glej Prilogo L)

V letu 2014 ni EU uvedla nobenih zaščitnih ukrepov.

2.Izvajanje protidampinških/protisubvencijskih ukrepov

2.1.Spremljanje ukrepov

Spremljanje veljavnih ukrepov je zajemalo štiri glavna področja: (1) preprečevanje goljufij; (2) nadzorovanje trgovinskih tokov in razvoja trga; (3) izboljšanje učinkovitosti s primernimi instrumenti in (4) odgovor na nepravilno ravnanje. Te dejavnosti so Komisiji omogočile, da je v sodelovanju z državami članicami dejavno zagotavljala ustrezno izvajanje ukrepov trgovinske zaščite v Evropski uniji.

2.2.Spremljanje zavez (glej prilogi M in Q)

Spremljanje zavez je del izvedbenega postopka, saj so zaveze oblika protidampinških ali protisubvencijskih ukrepov. Komisija jih sprejme, če je prepričana, da lahko učinkovito odpravijo škodljive učinke dampinga ali subvencioniranja.

V začetku leta 2014 je bilo veljavnih 134 zavez. Leta 2014 je prišlo do naslednjih sprememb: Zaveza ene družbe je bila umaknjena, saj je bilo ugotovljeno, da je prišlo do kršitve. Zavezi dveh družb sta bili umaknjeni zaradi spremenjenih okoliščin med njunim izvajanjem. Zaveza ene družbe se je iztekla, zavezo ene družbe pa je razveljavilo Sodišče. Sprejeta ni bila nobena nova zaveza. To pomeni, da je bilo konec leta 2014 vseh veljavnih zavez 129.

3.Znesek nadomestila

Člen 11(8) protidampinške uredbe in člen 21(1) protisubvencijske uredbe uvoznikom omogočata, da zahtevajo povračilo ustreznih pobranih dajatev, če dokažejo, da je bila stopnja dampinga/subvencioniranja odpravljena ali zmanjšana na stopnjo, ki je nižja od stopnje veljavne dajatve.

Leta 2014 je bilo vloženih 42 novih zahtevkov za vračilo. Konec leta 2014 je bilo v teku 13 preiskav v zvezi z vračilom, ki so zadevale 31 zahtevkov. Leta 2014 je bilo sprejetih 31 sklepov Komisije: v 20 sklepih je bilo odobreno delno vračilo, v 11 pa je bil zahtevek za vračilo zavrnjen. 10 zahtevkov je bilo umaknjenih.

4.Posodobitev ITZ

Potem ko je Komisija aprila 2013 sprejela zakonodajni predlog in sporočilo, v Evropskem parlamentu in Svetu poteka redni zakonodajni postopek. Parlament je aprila 2014 izglasoval zakonodajno resolucijo in tako zaključil prvo obravnavo. Takrat se je Komisija tudi seznanila z osnutkom smernic o štirih zadevah, da bi jih sprejela, ko bo zakonodajni postopek v poznejši fazi.

Posodobitev je pomembna za zainteresirane strani, saj predstavlja sredstvo za prilagoditev instrumentov trgovinske zaščite trenutnim poslovnim razmeram. Današnje trgovalno okolje se precej razlikuje od tistega izpred več kot 20 let, ko je bil zaključen urugvajski krog in ko so bili instrumenti trgovinske zaščite zadnjič pomembneje spremenjeni. Zato je treba izboljšati trenutni sistem trgovinske zaščite EU v korist vseh udeleženih strani.

Cilj posodobitve je povečati učinkovitost in uspešnost instrumentov. Z iskanjem praktičnih rešitev za dejanske probleme, s katerimi se soočajo zainteresirane strani, naj bi instrumenti trgovinske zaščite postali bolj dostopni, ukrepi pa bolje usmerjeni odgovor na nekatere nepoštene trgovinske prakse, ki jih izvajajo naši trgovinski partnerji. Druga pomembna elementa projekta sta večja preglednost in posebna pozornost MSP ob ohranjanju ravnotežja interesov kot ključne lastnosti.

5.Status tržnega gospodarstva za celotno državo (STG)

Sedanja praksa je, da lahko velja država za namene protidampinške preiskave za tržno gospodarstvo, če izpolnjuje pet meril, ki so opredeljena v priloženem delovnem dokumentu služb Komisije. Šest držav je vložilo zahtevek za pridobitev statusa tržnega gospodarstva za celotno državo: Kitajska, Vietnam, Armenija, Kazahstan, Mongolija in Belorusija.

Vietnam in Kazahstan sta leta 2014 svoja zahtevka dopolnila z dodatnimi informacijami. Predložene informacije so bile preverjene na sestankih posebne delovne skupine za status tržnega gospodarstva z uradniki z ustreznih ministrstev obeh držav med letom. To je bilo skupaj z drugimi informacijami iz neodvisnih virov podlaga za posodobitev ocen Komisije za posamezne države, ki so potekale do konca leta 2014.

Aprila 2014 so službe Komisije Mongoliji predložile poročilo o oceni o njenem napredku v zvezi s statusom tržnega gospodarstva, v katerem so peto merilo štele za izpolnjeno. Poročilo je sklenilo, da kljub določenemu napredku pri ostalih merilih teh ni mogoče šteti za izpolnjena.

Kar zadeva Kitajsko, po letu 2008 ni bilo posvetovanj o statusu tržnega gospodarstva. Komisija se je bila leta 2014 še vedno pripravljena pogovarjati o nadaljnjem napredku Kitajske pri pridobitvi statusa tržnega gospodarstva in pričakuje, da bodo kitajski organi še naprej sodelovali pri procesu ter zagotovili potrebne informacije za analizo statusa tržnega gospodarstva s strani Komisije. 

Armenija se je v letu 2014 ponovno zavezala procesu pridobivanja statusa tržnega gospodarstva ter predložila nekatere posodobljene informacije o gospodarskih gibanjih in odgovorila na vprašanja, ki so bila poslana leta 2010. Ocenjevanje se je nadaljevalo na podlagi teh novih informacij. Kar zadeva Belorusijo, so bile vse dejavnosti v zvezi s tem prekinjene leta 2010 zaradi političnih razmer v državi.

6.Informiranje in komunikacija/dvostranski stiki

6.1.Mala in srednja podjetja (MSP)

Sodelovanje v preiskavah o trgovinski zaščiti lahko za MSP predstavlja izziv zaradi njihove majhnosti in omejenih virov. Da bi pomagali MSP pri spopadanju z zapletenimi postopki preiskav ITZ, je bila decembra 2004 ustanovljena služba za pomoč MSP. V letu 2014 je služba za pomoč uporabnikom še naprej reševala zahtevke za informacije. Zahtevki so se nanašali na vprašanja, povezana s posameznimi primeri ter tudi splošnejša vprašanja o trgovinski zaščiti, ki obravnavajo postopkovne in vsebinske elemente postopka. Spletna stran ITZ še posebej poudarja vlogo MSP v postopkih ITZ ter ponuja praktične nasvete in pomoč.

6.2.Dvostranski stiki/informiranje – industrija in tretje države

Razlaga zakonodaje, postopkov in izvajanja dejavnosti trgovinske zaščite EU je pomemben del dela služb Komisije za ITZ.

Komisija je v letu 2014 za uradnike iz tretjih držav organizirala dva seminarja o politiki in praksi trgovinske zaščite. Potekali so tudi številni drugi dvostranski stiki, pri čemer se je s številnimi tretjimi državami, kot so Kitajska, Koreja, Japonska, Avstralija, Vietnam in Maroko, razpravljalo o različnih temah v zvezi s trgovinsko zaščito. 

Kar zadeva industrijo in poslovne organizacije v EU, je februarja 2014 potekal seminar, na katerem so različne zainteresirane strani razpravljale o vidikih politike in prakse trgovinske zaščite EU. Prisotni so bili tudi predstavniki združenj proizvajalcev in uvoznikov ter sektorja distribucije. Poleg tega je v letu 2014 potekalo več sestankov s ključnimi združenji zainteresiranih strani (npr. Business Europe).

7.Pooblaščenec za zaslišanje

Glavna vloga pooblaščenca za zaslišanje je, da zainteresiranim stranem zagotavlja pravico do obrambe in s tem prispeva k zagotavljanju, da se v trgovinskih postopkih pravila izvajajo na objektiven in pregleden način.  Vloga in pooblastila pooblaščenca za zaslišanje so določeni z uradnim mandatom s sklepom predsednika Evropske komisije ter zagotavljajo predpisano postopanje v trgovinskih postopkih in nepristranskost funkcije. Pooblaščenec za zaslišanje je upravno povezan s komisarjem, pristojnim za trgovinsko politiko. Dejavnosti pooblaščenca za zaslišanje v tem poročilu ne bodo več obravnavane, pač pa bodo na voljo v posebnem poročilu, ki je na voljo prek povezave:

http://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/contacts/hearing-officer/

8.Sodna presoja: sodbe Sodišča Evropske unije/Splošnega sodišča (glej Prilogo S)

Splošno sodišče in Sodišče Evropske unije sta leta 2014 razsodili v skupaj 28 postopkih s področja protidampinških oziroma protisubvencijskih ukrepov. 5 od sodb Sodišča Evropske unije se je nanašalo na pritožbe zoper sodbe Splošnega sodišča, 4 pa so bile predhodne odločbe.

V letu 2014 je bilo vloženih 37 novih zadev. 28 od teh zadev je bilo vloženih pri Splošnem sodišču, 9 pa pri Sodišču Evropske unije.

Seznam protidampinških/protisubvencijskih zadev pred Splošnim sodiščem in Sodiščem Evropske unije, ki konec leta 2014 še niso bile rešene, je na voljo v Prilogi S k delovnemu dokumentu služb Komisije.

9.Dejavnosti v okviru Svetovne trgovinske organizacije (STO)

9.1.Reševanje sporov na področju protidampinških, protisubvencijskih in zaščitnih ukrepov 

STO določa strog postopek za reševanje sporov med članicami STO glede izvajanja sporazumov STO.

V letu 2014 sta bila ustanovljena dva odbora, in sicer odbor za protidampinške ukrepe za uvoz maščobnih alkoholov iz Indonezije (DS442) ter odbor za protidampinške ukrepe za biodizel iz Argentine (DS473). Glede DS397 (postopki za ugotavljanje skladnosti zaradi spora z STO v zvezi z dokončnimi protidampinškimi ukrepi EU za nekatere pritrdilne elemente iz železa ali jekla iz Kitajske) je prvi sestanek zainteresiranih strani in tretjih strani potekal novembra 2014. Poleg tega se je EU posvetovala z Rusijo o metodologijah prilagajanja stroškov in nekaterih protidampinških ukrepov – odbor je bil ustanovljen 22. julija 2014 (DS474) – z Indonezijo o protidampinških ukrepih za biodizel (DS480) ter s Pakistanom o izravnalnih ukrepih za uvoz PET (DS486).

9.2.Druge dejavnosti STO 

V letu 2014 ni bilo nobenih dejavnosti pogajalske skupine o pravilih. Predsednik skupine, veleposlanik Wayne McCook, je imel 16. decembra 2014 odprta posvetovanja s članicami STO o morebitnih nadaljnjih ukrepih na področjih pravil v letu 2015, vključno z organizacijo sestanka za pregled stanja in morebitnim delom na področju preglednosti.

Tehnična skupina, ki je podskupina pogajalske skupine, se je med letom sestala dvakrat. Skupina je obravnavala več vprašanj v zvezi s praktičnimi vidiki izvajanja protidampinških preiskav, vključno s pregledi zaradi izteka ukrepov, cenovnimi zavezami in obravnavanim izdelkom.

Hkrati so službe Komisije še naprej sodelovale pri rednem delu odborov za protidampinške, subvencijske in izravnalne ter zaščitne ukrepe. Odbori so se sestali dvakrat na posebnih sejah, da so pregledali priglasitve, vključno z novo in popolno priglasitvijo subvencij EU za leto 2013.

10.Sklep

Za leto 2014 je značilno povečanje števila novih preiskav in zmanjšanje števila pregledov zaradi izteka ukrepov. Tako kot v prejšnjih letih to odraža vrsto pritožb, ki so bile vložene in so podprte z dokazi prima facie. Tako kot v prejšnjih letih ni EU sprejela nobenega zaščitnega ukrepa.

Nadaljevalo se je posodabljanje predloga o instrumentih trgovinske zaščite, pri čemer je Parlament aprila 2014 izglasoval zakonodajno resolucijo in zaključil prvo obravnavo, v Svetu pa so potekala posvetovanja.

Službe Komisije za TDI so nadaljevale s svojimi dejavnostmi informiranja, namenjenimi uradnikom iz tretjih držav, industriji Unije in uvoznikom.