10.12.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

C 442/290


POROČILO

o zaključnem računu Evropskega policijskega urada za proračunsko leto 2013 z odgovoroma Urada

(2014/C 442/34)

UVOD

1.

Evropski policijski urad (v nadaljnjem besedilu: Urad ali Europol) s sedežem v Haagu je bil ustanovljen s Sklepom Sveta 2009/371/PNZ (1). Cilj Urada je podpirati in krepiti dejavnosti policijskih organov držav članic in drugih služb za pregon ter njihovo medsebojno sodelovanje pri preprečevanju in zatiranju hujših oblik kriminala, ki prizadenejo dve ali več držav članic, terorizma in oblik kriminala, ki vplivajo na skupni interes politike Unije (2).

INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

2.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov Urada. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je smiselno) in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

(a)

zaključni račun Urada, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (3) in poročila o izvrševanju proračuna (4) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2013, ter

(b)

zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

4.

Poslovodstvo je odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Urada ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij (5):

(a)

naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Urada vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (6), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Urada, potem ko ga računovodja Urada pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Urada;

(b)

naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

Revizorjeva odgovornost

5.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (7). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Urada brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

6.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, ter zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov.

7.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

8.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Urada v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njegov finančni položaj na dan 31. decembra 2013 ter njegov poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njegove finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

9.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2013, v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

10.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBA O ZAKONITOSTI IN PRAVILNOSTI TRANSAKCIJ

11.

Čeprav je Urad z leti izboljšal pripravo, izvedbo in dokumentiranje postopkov javnega naročanja, pa niso vse odločitve, sprejete v letu 2013, temeljile na dovolj specifičnih izbirnih merilih ali realističnih cenovnih ponudbah ali pa niso bile v skladu z uveljavljenimi strokovnimi zahtevami. To je vplivalo na uspešnost postopkov javnega naročanja.

PRIPOMBA O UPRAVLJANJU PRORAČUNA

12.

Stopnje izvrševanja proračuna so se v letu 2013 nadalje izboljšale in skupni prenosi odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti, so se zmanjšali na 9,4 milijona EUR ali 11,6 % (2012: 16,3 milijona EUR ali 19,6 %). Vendar pa so bili prenosi odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti, za naslov II (upravni odhodki) v znesku 3,0 milijona EUR ali 41 % (2012: 4,2 milijona EUR ali 49 %) še vedno visoki. Nanašali so se zlasti na načrtovane spremembe stavbe proti koncu leta (1,8 milijona EUR) in na druge upravne stroške, za katere računi na koncu leta še niso bili predloženi.

SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA PRIPOMB IZ PREJŠNJIH LET

13.

Pregled popravljalnih ukrepov, sprejetih na podlagi pripomb Sodišča iz prejšnjih let, je v Prilogi I.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga je vodil g. Pietro RUSSO, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 16. septembra 2014.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 121, 15.5.2009, str. 37.

(2)  V Prilogi II, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Urada.

(3)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(4)  Ta vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(5)  Člena 39 in 50 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1271/2013 (UL L 328, 7.12.2013, str. 42).

(6)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(7)  Člen 107 Uredbe (EU) št. 1271/2013.


PRILOGA I

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

Leto

Pripomba Sodišča

Status popravljalnega ukrepa

(zaključen/se izvaja/neizveden/ni relevantno)

2011

Visoki ravni prenosov in razveljavitev ter tudi veliko število proračunskih prerazporeditev v letu 2011 kažejo na težave pri načrtovanju in/ali izvajanju dejavnosti Urada.

zaključen

2011

Stopnja plačil za obveznosti je bila nizka. Znašala je 34 % za naslov II in 45 % za naslov III ter je v nasprotju s proračunskim načelom enoletnosti.

ni relevantno

2011

Postopki za določanje, odobritev in evidentiranje izjem in odstopanj od usmeritev in postopkov niso bili sprejeti. Izjeme in odstopanja so bili evidentirani pri 7 % plačil v letu 2011.

postopki: zaključeni

stopnja izjem in odstopanj: se izvaja

2011

Računovodja ni v celoti potrdil računovodskega sistema. Ključni procesi, kot so zaključevanje ob koncu leta in določitev finančnih pravic uslužbencev, še niso zajeti.

zaključen

2011

Ugotovljene so bile slabosti pri fizičnem preverjanju in evidentiranju sredstev pred selitvijo na nov sedež in po njej. Poleg tega zavarovalne pogodbe ne odražajo vrednosti sredstev Urada. Pred selitvijo so bila čista sredstva zavarovana za približno 17 milijonov EUR previsoko, zdaj pa so zavarovana za približno 21 milijonov EUR prenizko.

zaključen

2011

Finančna uredba Urada se sklicuje na podrobna pravila in postopke, določene v izvedbenih pravilih zanjo. Vendar ta še niso bila sprejeta.

ni relevantno

2011

Preglednost postopkov za zaposlovanje bi bilo mogoče močno izboljšati: vprašanja za pisne preizkuse in razgovore so bila pripravljena, zatem ko je izbirna komisija pregledala prijave; pragovi, ki bi jih morali kandidati doseči, da bi bili povabljeni na pisne preizkuse in razgovore ter se uvrstili na seznam primernih kandidatov, niso bili določeni; izbirne komisije niso dokumentirale vseh svojih sestankov in odločitev.

zaključen

2012

Urad je v naslednje proračunsko obdobje prenesel več kot 1,2 milijona EUR za spremembe prostorov Urada v zvezi z vzpostavitvijo Evropskega centra za boj proti kibernetski kriminaliteti. Čeprav je julija 2012 z državo gostiteljico sprejel dogovor o teh spremembah, je bila pogodba za potrebna dela sklenjena šele aprila 2013. Poleg tega je Europol prenesel v naslednje proračunsko obdobje več kot 0,1 milijona EUR, namenjenih vzpostavitvi novega sistema upravljanja človeških virov. Pogodba je potekla konec leta in ni bila podaljšana. Noben prenos ni ustrezal pravnim obveznostim, sprejetim konec leta, zato sta bila nepravilna.

zaključen

2012

Urad od svojih uslužbencev ne zahteva, da mu redno sporočajo ažurne podatke o znesku otroškega dodatka, ki ga prejemajo iz drugih virov. Zato je bilo večkrat ugotovljeno, da otroški dodatek ni bil ustrezno zmanjšan, vse nepravilno izplačane zneske pa je treba izterjati.

zaključen

2012

Obveznosti, v višini 2,6 milijona EUR (od skupaj 15 milijonov EUR), prenesene iz leta 2011, je bilo leta 2012 treba razveljaviti, saj so presegle dejanske potrebe.

zaključen

2012

Urad je v leto 2013 prenesel 16,3 milijona EUR (19,64 %) odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti. Prenosi se v glavnem nanašajo na naslov II – drugi upravni odhodki (4,2 milijona EUR) in naslov III – operativne dejavnosti (11,2 milijona EUR) ter so večinoma povezani z novo nalogo, ki jo je Europol dobil junija 2012, to je vodenje Evropskega centra za boj proti kibernetski kriminaliteti. Zaradi izvajanja te naloge so bile znatne proračunske obveznosti prevzete proti koncu leta, kar je vplivalo na znesek, prenesen v leto 2013.

ni relevantno

2012

Urad je izvršil 19 proračunskih prerazporeditev v višini 4,5 milijona EUR, kar je vplivalo na 82 od 115 proračunskih vrstic. Razlog za to je bil v glavnem nakup informacijske opreme za Evropski center za boj proti kibernetski kriminaliteti.

zaključen

2012

Pri postopkih za zaposlovanje so bile ugotovljene naslednje pomanjkljivosti: vprašanja za pisne preizkuse in razgovore so bila pripravljena, potem ko je izbirna komisija pregledala prijave, ni bilo dokazov, da so bili ponderji za izbirna merila za uvrstitev na seznam primernih kandidatov določeni pred pregledom prijav, izbirne komisije pa niso ustrezno dokumentirale vseh svojih sestankov in odločitev.

zaključen


PRILOGA II

Evropski policijski urad (Haag)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(člen 88 Pogodbe o delovanju Evropske unije)

„Naloga Europola je podpirati in krepiti dejavnosti policijskih organov in drugih služb kazenskega pregona držav članic ter njihovo medsebojno sodelovanje pri preprečevanju hudih oblik kriminala, ki vplivajo na dve ali več držav članic, terorizma in oblik kriminala, ki vplivajo na skupni interes politike Unije, ter boju proti njim.“

Pristojnosti Urada

(Sklep Sveta 2009/371/PNZ o ustanovitvi Evropskega policijskega urada (Europol) (Sklep Sveta o Europolu – ECD))

Pristojnosti

Pristojnost Urada zajema organizirani kriminal, terorizem in druge hujše oblike kriminala, ki tako vplivajo na dve ali več držav članic, da je zaradi obsega, pomena in posledic kaznivih dejanj potreben skupen pristop držav članic.

Pristojnost Urada zajema tudi s tem povezana kazniva dejanja, opredeljena v členu 4(3) sklepa Sveta o Europolu.

Glavne naloge

Zbirati, hraniti, obdelovati, analizirati in izmenjevati informacije ter kriminalistične obveščevalne podatke;

prek nacionalne enote iz člena 8 pristojne organe držav članic nemudoma obveščati o informacijah, ki se nanašajo na njih, in o vseh ugotovljenih povezavah med kaznivimi dejanji;

pomagati pri preiskavah v državah članicah, zlasti s posredovanjem vseh ustreznih informacij nacionalnim enotam;

pozvati pristojne organe zadevnih držav članic k začetku, vodenju ali usklajevanju preiskav ter v posebnih primerih predlagati vzpostavitev skupne preiskovalne enote;

zagotavljati kriminalistične obveščevalne podatke in analitično podporo državam članicam v zvezi z večjimi mednarodnimi dogodki;

pripraviti ocene ogroženosti, strateške analize in poročila o splošnem stanju, povezana s ciljem Europola, vključno z ocenami ogroženosti s strani organiziranega kriminala;

nuditi podporo državam članicam pri njihovih nalogah zbiranja in analiziranja informacij s spleta, da se prispeva k prepoznavanju kriminalnih dejavnosti, ki jih omogoča uporaba spleta ali ki se izvajajo z uporabo spleta.

Dodatne naloge

Razvijati strokovno znanje pristojnih organov v državah članicah o preiskovalnih postopkih in jim svetovati pri preiskavah;

zagotavljati strateške kriminalistične obveščevalne podatke za pomoč in podporo uspešni in učinkoviti uporabi sredstev, ki so za operativne dejavnosti na voljo na nacionalni ravni in na ravni Unije, ter podpirati takšne dejavnosti.

Poleg tega Urad državam članicam pomaga s podporo, svetovanjem in raziskovanjem na naslednjih področjih:

usposabljanje članov njihovih pristojnih organov, po potrebi v sodelovanju z Evropsko policijsko akademijo;

organizacija in oprema teh organov z omogočanjem tehnične podpore med državami članicami;

metode za preprečevanje kriminala;

tehnične in forenzične metode, analize ter preiskovalni postopki.

Poleg tega Urad deluje tudi kot osrednji urad za boj proti ponarejanju eura v skladu s Sklepom Sveta 2005/511/PNZ z dne 12. julija 2005 o zaščiti eura pred ponarejanjem z imenovanjem Europola za osrednji urad za boj proti ponarejanju eura.

Europol tudi obdeluje in posreduje podatke o sporočilih glede finančnih plačil v skladu s Sporazumom med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike o obdelavi in posredovanju podatkov o sporočilih glede finančnih plačil iz Evropske unije Združenim državam Amerike za sledenje financiranja terorističnih dejavnosti (TFTP).

Poleg tega si Europol še naprej prizadeva za vzpostavitev službe za pomoč uporabnikom Prümske pogodbe, da bi se v skladu s sklepi Sveta z dne 13. decembra 2011 o krepiti izvajanja sklepov k Prümski pogodbi podprla dnevna uporaba sklepov k Prümski pogodbi.

Europol podpira tudi ciklus politik EU na področju boja proti hudim oblikam kriminala in organiziranemu kriminalu ter projektov Evropske večdisciplinarne platforme proti grožnjam kriminala (EMPACT) skladno s sklepi Sveta o oblikovanju in izvajanju političnega cikla EU za organizirani kriminal in hude oblike mednarodnega kriminala ter naknadnimi sklepi Sveta z dne 27. maja 2011 o določitvi prednostnih nalog EU v boju proti organiziranemu kriminalu za obdobje med letoma 2011 in 2013.

Europol gosti evropski center za kibernetski kriminal (EC3) in je osrednja točka evropskega boja proti kibernetski kriminaliteti v skladu s Sporočilom Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu COM(2012) 140 final z dne 28. marca 2012„Boj proti kriminalu v digitalni dobi: ustanovitev Evropskega centra za boj proti kibernetski kriminaliteti“.

Vodenje

Upravni odbor

Sestavljajo ga po en predstavnik vsake države članice in en predstavnik Komisije.

Direktor

Za obdobje štirih let (lahko se podaljša, vendar ne za več kot štiri leta) ga imenuje Svet s kvalificirano večino s seznama najmanj treh kandidatov, ki ga predloži upravni odbor.

Pomagajo mu trije namestniki direktorja, ki so imenovani za obdobje štirih let z možnostjo enkratnega podaljšanja.

Vodi Europol in glede opravljanja svojih dolžnosti odgovarja upravnemu odboru.

Je pravni zastopnik Europola.

Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Notranja revizija

Služba Evropske komisije za notranjo revizijo (IAS).

Funkcija notranje revizije.

Varstvo podatkov in osebnih pravic

Skupni nadzorni organ.

Pooblaščenec za varstvo podatkov.

Organ za razrešnico

Evropski parlament ob upoštevanju priporočila Sveta, ki odloča s kvalificirano večino.

Viri, ki so bili Uradu na voljo v letu 2013 (2012)

Končni proračun za leto 2013

82,5 milijona EUR (84,2 milijona EUR)

Število zaposlenih leta 2013

Začasni uslužbenci: 457 (457) v načrtu delovnih mest. Dejansko število zaposlenih dne 31. decembra 2013: 426

Napoteni nacionalni strokovnjaki: 34 (37) (dejansko število konec leta)

Pogodbeni uslužbenci: 94 (94) (dejansko število konec leta)

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2013 (2012)

Europol kot glavno središče EU za zagotavljanje podpore policijskemu delu

Operativna podpora izvajanju operacij in skupnim preiskovalnim skupinam vključuje: obdelavo podatkov, poročila o navzkrižnem ujemanju, obvestila o kriminalističnih obveščevalnih podatkih, tehnično/forenzično podporo in strokovno znanje, napotitev mobilne enote, poročila o analizi, operativno usklajevanje na sedežu Europola, operativne sestanke, finančno pomoč itd. Operativna podpora državam članicam se je tudi v tem letu povečala, kar potrjuje obstoj trenda povečanja števila zaprosil za storitve Europola, ki je opazen v zadnjih letih:

podpora v 18  310 čezmejnih primerih, kar je 15-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2012 (15  949);

684 preiskav, ki jih je Europol dejavno podpiral, na prednostnih področjih kriminala;

2  250 operativnih poročil v letu 2013 (2  141 v letu 2012), vključno s poročili o navzkrižnem ujemanju, operativnimi analitičnimi poročili, obvestili o kriminalističnih obveščevalnih podatkih in tehničnimi ad hoc analitičnimi poročili;

glavni preiskovalci operacij v državah članicah in strokovnjaki držav članic so izrazili visoko stopnjo zadovoljstva z operativno podporo, ki jo zagotavlja Europol;

Europol je zagotovil finančno podporo 214 operativnim sestankom in 36 sestankom EMPACT (Evropska večdisciplinarna platforma proti grožnjam kriminala);

Europol je zagotovil finančno podporo 39 preiskavam na področju ponarejanja eura;

Europol je kot enakopravni član podprl 41 (30) skupnih preiskovalnih skupin;

EC3 je podpiral različne uspešne operativne akcije z državami članicami in tretjimi državami, ki so vključevale tudi zasebni sektor (npr. razbitje svetovnih mrež goljufij s kreditnimi karticami, v katerih je bilo ogroženih 15  000 kreditnih kartic, zajemale pa so tudi dva obrata za kopiranje podatkov s kartic; skupne operativne akcije proti globalnim spletnim dejavnostim spolnega izkoriščanja otrok; uničenje omrežja botneta, s katerim je bilo okuženih skoraj dva milijona računalnikov);

izvajanje členov 4, 9 in 10 sporazuma o TFTP z obdelavo vseh s tem povezanih zaprosil in informacij ZDA.

Zmogljivost strateške analize

Strateški proizvodi, vključno z ocenami ogroženosti in poročili o stanju

Pripravljenih je bilo 38 strateških poročil o organiziranem kriminalu in 14 strateških poročil o terorizmu, vključno z oceno ogroženosti EU zaradi hudih oblik kriminala in organiziranega kriminala (SOCTA), oceno tveganja za posamezne prednostne naloge EMPACT (ciklus politik 2013–2017), ad hoc strateškimi poročili o na novo odkritih novih grožnjah, skupnimi poročili EMCDDA (1) in Europola, strateškimi ocenami o kibernetskem kriminalu, poročilom o stanju in trendih na področju terorizma v EU (TE-SAT) ter poročilom o stanju na področju potovanja za namene terorizma.

Europol kot vozlišče EU za informacije o kriminalu

Zmogljivosti upravljanja informacij, mrežna aplikacija za varno izmenjavo informacij (SIENA), informacijski sistem Europola (EIS), mreža uradov za povezavo

Europol, države članice in tretje osebe so po mrežni aplikaciji SIENA izmenjali skupaj 4 56  598 operativnih obvestil, kar je 10-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2012 (4 14  334).

Europol je leta 2013 prejel 67 % vseh obvestil SIENA.

EIS je konec leta 2013 vključeval 2 45  142(1 86  896) evidenc, med katerimi se je povečal delež evidenc oseb (najpomembnejše in največ vredne evidence po mnenju organov kazenskega pregona).

Do konca leta 2013 je bilo z aplikacijo SIENA povezanih 21 uradov držav članic za odvzem premoženjske koristi. V letu 2013 je Europol podpiral 93 zaprosil za sledenje premoženja, povezanega z organiziranim kriminalom.

Edinstvena mreža skoraj 165 uradnikov za zvezo zagotavlja neposredno povezavo med sedežem Europola v Haagu in 28 nacionalnimi enotami Europola v glavnih mestih držav članic. Uradniki za zvezo zagotavljajo izmenjavo informacij ter podporo in usklajevanje za preiskave, ki potekajo. Europol gosti tudi uradnike za zvezo iz 10 držav, ki niso članice EU, in organizacij, ki sodelujejo z Europolom na podlagi sporazumov o sodelovanju. Urad je poleg tega napotil dva uradnika za zvezo v Washington (ZDA), enega pa na sedež Interpola v Lyonu (Francija).

Europol kot strokovno središče EU na področju policijskega dela

Europolove platforme za strokovnjake (EPE), platforme za izmenjavo podatkov in rešitve za shranjevanje podatkov, proizvodi in storitve na podlagi znanja, usposabljanje, konference in srečanja za ozaveščanje:

Europolova platforma za strokovnjake zajema 32 strokovnih področij, vključno z 4  419 aktivnimi računi (25 platform in 2  663 uporabnikov konec leta 2012);

Europol je podprl izvedbo 83 tečajev usposabljanja (ki so jih organizirali Europol, CEPOL ali države članice);

na sedežu Europola je bila organizirana velika letna evropska policijska konferenca.

Zunanji odnosi

Europol sodeluje z več partnerji iz EU ter s tretjimi državami in mednarodnimi organizacijami. Izmenjava informacij s temi partnerji poteka na podlagi sporazumov o sodelovanju. Strateški sporazumi podpisnicama omogočajo izmenjavo vseh informacij razen osebnih podatkov, operativni sporazumi pa omogočajo tudi izmenjavo osebnih podatkov.

Do konca leta 2013 je bilo sprejetih 21 strateških sporazumov in 11 operativnih sporazumov (18 z državami, ki niso članice EU, 11 z organi in agencijami EU ter 3 z drugimi mednarodnimi organizacijami, vključno z Interpolom).

Izmenjava informacij z zunanjimi partnerji (8  663) se je v primerjavi z letom 2012 (8  547) rahlo povečala.

Skupaj ima osem partnerjev na področju operativnega sodelovanja in pet partnerjev na področju strateškega sodelovanja neposreden dostop do aplikacije SIENA.


(1)  Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA).

Vir: Priloga, ki jo je posredoval Urad.


ODGOVORA URADA

11:

Europol se strinja s pripombo Sodišča, ki se nanaša na tri posamezne postopke javnega naročanja. V prvem četrtletju 2014 je ob upoštevanju ugotovitev Sodišča tako začel pregled vseh postopkov javnega naročanja znotraj celotne organizacije (zlasti v zvezi s ključnimi fazami postopkov oddaje javnih naročil, sklepanjem pogodb in spremljanjem njihovega izvajanja), da bi tako izboljšal trenutno notranjo ureditev v organizaciji in s tem povezane postopke (vključno s pripadajočim nadzorom kakovosti).

12:

Europol se strinja s pripombo Sodišča o visoki stopnji prenosov odobrenih proračunskih sredstev za upravne odhodke, zato si bo še naprej prizadeval, da bo čim bolj zmanjšal tovrstne prenose v prihodnje.