10.12.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

C 442/152


POROČILO

o zaključnem računu Evropske agencije za nadzor ribištva za proračunsko leto 2013 z odgovoroma Agencije

(2014/C 442/17)

UVOD

1.

Evropska agencija za nadzor ribištva (v nadaljnjem besedilu: Agencija ali EFCA) s sedežem v Vigu je bila ustanovljena z Uredbo Sveta (ES) št. 768/2005 (1). Glavna naloga Agencije je organizacija operativnega usklajevanja dejavnosti nadzora in inšpekcijskih pregledov ribištva, ki jih izvajajo države članice zaradi zagotavljanja učinkovitega in enotnega izvajanja pravil skupne ribiške politike (2).

INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

2.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov Agencije. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je smiselno) in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

(a)

zaključni račun Agencije, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (3) in poročila o izvrševanju proračuna (4) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2013, ter

(b)

zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

4.

Poslovodstvo je odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Agencije ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij (5):

(a)

naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Agencije vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (6), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Agencije, potem ko ga računovodja Agencije pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Agencije;

(b)

naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

Revizorjeva odgovornost

5.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (7). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Agencije brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

6.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih ter pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, ter zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov.

7.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

8.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Agencije v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njen finančni položaj na dan 31. decembra 2013 ter njen poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njene finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

9.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2013, v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

10.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBE O UPRAVLJANJU PRORAČUNA

11.

Leta 2013 je skupna stopnja odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti, znašala 99 %, kar kaže, da so bile obveznosti prevzete pravočasno. Po drugi strani je bila stopnja odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti in ki so bila prenesena v leto 2014, v znesku 4 98  592 EUR (38 %) za naslov II (upravni odhodki) in 7 34  301 EUR (43 %) za naslov III (operativni odhodki) visoka.

12.

Pomemben razlog za visoko raven načrtovanih prenosov v naslovu III je bila znatna delovna obremenitev Agencije zaradi velikega števila projektov informacijske tehnologije, ki so se začeli ali pa so potekali leta 2013.

SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA PRIPOMB IZ PREJŠNJIH LET

13.

Pregled popravljalnih ukrepov, sprejetih na podlagi pripomb Sodišča iz prejšnjih let, je v Prilogi I.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi g. Milan Martin CVIKL, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 1. julija 2014.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 128, 21.5.2005, str. 1.

(2)  V Prilogi II, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Agencije.

(3)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(4)  Ta vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(5)  Člena 39 in 50 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1271/2013 (UL L 328, 7.12.2013, str. 42).

(6)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(7)  Člen 107 Uredbe (EU) št. 1271/2013.


PRILOGA I

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

Leto

Pripomba Sodišča

Status popravljalnega ukrepa

(zaključen/se izvaja/neizveden/ni relevantno)

2011

Sodišče je ugotovilo, da je treba dodatno izboljšati postopke za izbiranje uslužbencev. V razpisih prostih delovnih mest ni bilo informacij o postopkih za vložitev pritožbe ali ugovora. Sestanki izbirne komisije niso bili dovolj dokumentirani in v enem zaposlitvenem postopku organ za imenovanja ni upošteval vrstnega reda s seznama, ki ga je pripravila izbirna komisija, ne da bi to utemeljil.

zaključen

2012

Raven odobrenih proračunskih sredstev za različne naslove se je gibala med 94 % in 99 % vseh odobrenih proračunskih sredstev, kar kaže na to, da so bile pravne obveznosti pravočasno prevzete. Toda raven prenesenih odobrenih proračunskih sredstev v leto 2013 je bila visoka. Znašala je 35 % za naslov II (upravni odhodki) in 46 % za naslov III (operativni odhodki). Razlog za visoko raven za naslov II so večinoma dogodki, na katere Agencija ne more vplivati, npr. španski organi so pozno fakturirali stroške najema pisarn za leto 2012. Agencija je tudi naročila veliko blaga in storitev, da bi izpolnila povečane operativne potrebe v zadnjem četrtletju leta 2012, vendar blago do konca leta še ni bilo dostavljeno, storitve pa ne opravljene. Za naslov III je bil pomemben razlog za visoko raven prenosov znatna delovna obremenitev Agencije zaradi velikega števila projektov informacijske tehnologije, ki so se začeli ali pa so potekali leta 2012. Delovna obremenitev je vplivala na pravočasnost postopkov javnega naročanja v primeru dveh projektov informacijske tehnologije, ki sta se začela leta 2012. Poleg tega je bilo treba stroške usposabljanj in službenih potovanj uslužbencev in strokovnjakov v zadnjem četrtletju leta 2012 povrniti šele na začetku leta 2013.

ni relevantno

2012

V odziv na poročilo Sodišča za leto 2011 je Agencija junija 2012 izvedla popravljalni ukrep za izboljšanje preglednosti postopkov za zaposlovanje. Leta 2012 so se edine ugotovljene pomanjkljivosti nanašale na tri revidirane postopke za zaposlovanje, ki so se začeli pred poročilom Sodišča za leto 2011: v razpisih prostih delovnih mest ni bilo informacij za kandidate o postopkih za vložitev pritožbe ali ugovora, kandidati so bili ocenjeni s seštevkom rezultatov namesto s posameznim rezultatom za vsako izbirno merilo ter ni bilo dokazov, da so bila vprašanja za razgovore in pisne preizkuse določena pred dnevom pregleda prijav.

zaključen


PRILOGA II

Evropska agencija za nadzor ribištva (Vigo)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(člen 43 PDEU)

Evropski parlament in Svet po rednem zakonodajnem postopku in po posvetovanju z Ekonomsko-socialnim odborom določita skupne ureditve kmetijskih trgov iz člena 40(1) in druge določbe, potrebne za doseganje ciljev skupne ribiške politike.

Pristojnosti Agencije

(Uredba Sveta (ES) št. 768/2005, kakor je bila spremenjena z Uredbo (ES) št. 1224/2009)

Cilji

Ta uredba ustanavlja Evropsko agencijo za nadzor ribištva (EFCA), katere cilj je organizacija operativnega usklajevanja dejavnosti nadzora in inšpekcijskih pregledov ribištva, ki jih izvajajo države članice, ter pomoč le-tem pri sodelovanju zaradi spoštovanja predpisov skupne ribiške politike, da se zagotovi njeno učinkovito in enotno izvajanje.

Naloge/poslanstvo

Usklajevati nadzor in inšpekcijske preglede s strani držav članic glede nadzornih in inšpekcijskih obveznosti EU,

usklajevati uporabo nacionalnih sredstev nadzora in inšpekcijskih pregledov, ki jih združijo zadevne države članice v skladu z uredbo,

pomagati državam članicam pri posredovanju podatkov o ribiških dejavnostih ter nadzornih in inšpekcijskih dejavnostih Komisiji in tretjim osebam,

v okviru svojih pristojnosti pomagati državam članicam pri uresničevanju nalog in obveznosti po predpisih skupne ribiške politike,

pomagati državam članicam in Komisiji pri usklajevanju izvajanja skupne ribiške politike po vsej EU,

prispevati k dejavnostim držav članic in Komisije na področju raziskav in razvoja nadzornih in inšpekcijskih metod,

prispevati k usklajevanju usposabljanja inšpektorjev in izmenjavi izkušenj med državami članicami,

usklajevati dejavnosti za boj proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu v skladu s predpisi EU,

olajšati enotno izvajanje sistema nadzora skupne ribiške politike, ki vključuje zlasti:

1)

organizacijo operativnega usklajevanja nadzornih dejavnosti držav članic za izvajanje posebnih programov nadzora in inšpekcijskih pregledov, programov nadzora nad nezakonitim, neprijavljenim in nereguliranim ribolovom („IUU“) ter mednarodnih programov nadzora in inšpekcijskih pregledov;

2)

inšpekcijske preglede, potrebne za izpolnjevanje nalog Agencije.

Že obstoječim pristojnostim so bile s spremembo ustanovne uredbe Agencije z Uredbo Sveta (ES) št. 1224/2009 dodane naslednje pristojnosti:

1.

operativno usklajevanje, ki ga opravlja Agencija, zajema nadzor vseh dejavnosti, ki jih zajema skupna ribiška politika;

2.

uradniki Agencije se lahko določijo za inšpektorje Unije v mednarodnih vodah;

3.

Agencija lahko nabavi, najame ali zakupi opremo, ki je potrebna za izvajanje načrtov skupne uporabe;

4.

kadar je ustrezno, Agencija:

(a)

izdaja priročnike o usklajenih standardih za inšpekcijske preglede;

(b)

pripravlja navodila, ki odražajo najboljše prakse na področju nadzora skupne ribiške politike, vključno z usposabljanjem nadzornih uradnikov, in jih redno posodablja;

(c)

Komisiji zagotavlja potrebno tehnično in upravno podporo za izvajanje njenih nalog;

5.

Agencija spodbuja sodelovanje med državami članicami ter med njimi in Komisijo pri razvijanju usklajenih standardov za nadzor in najboljših praks na področju pravnih postopkov z ustreznim upoštevanjem različnih pravnih sistemov v posameznih državah članicah ter v skladu z zakonodajo EU in dogovorjenimi mednarodnimi standardi;

6.

če se ugotovi, da gre za razmere z neposrednim, posrednim ali morebitnim resnim tveganjem za skupno ribiško politiko in tveganja ni mogoče preprečiti, odpraviti ali zmanjšati z obstoječimi sredstvi ali ga ni mogoče ustrezno obvladati, Agencija na podlagi obvestila Komisije ali na lastno pobudo ustanovi enoto za izjemne razmere;

7.

Agencija prispeva k izvajanju integrirane pomorske politike EU in zlasti sklepa upravne sporazume z drugimi organi v zadevah iz te uredbe, potem ko jih upravni odbor odobri.

Vodenje

Upravni odbor

Sestava

Sestavljen je iz po enega predstavnika iz vsake države članice in šestih predstavnikov Komisije.

Naloge, med drugim:

Sprejme proračun in načrt delovnih mest, večletni in letni delovni program, letno poročilo in večletni načrt kadrovske politike. Podaja mnenja o končnih računovodskih izkazih.

Izvršni direktor

Imenuje ga upravni odbor s seznama, ki ga predlaga Komisija in na katerem sta vsaj dva kandidata.

Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Notranja kontrola

Služba Evropske komisije za notranjo revizijo.

Organ za razrešnico

Evropski parlament na priporočilo Sveta.

Viri, ki so bili Agenciji na voljo v letu 2013 (2012)

Končni proračun

Skupni proračun za leto 2013:9,22 milijona EUR (9,22 milijona EUR)

Naslov I – 6,33 milijona EUR (6,22 milijona EUR)

Naslov II – 1,18 milijona EUR (1,28 milijona EUR)

Naslov III – 1,71 milijona EUR (1,71 milijona EUR)

Število zaposlenih 31. decembra 2013

54 (54) mest za začasne uslužbence, predvidenih v načrtu delovnih mest, od tega zasedenih 52  (1) (50)

+ 5 (5) mest za začasne uslužbence, od tega zasedenih 5 (5)

+ 4 (4) mesta za napotene nacionalne strokovnjake, od tega zasedena 3 (4)

Skupno število mest, vključno z napotenimi nacionalnimi strokovnjaki: 63 (63), od tega zasedenih 60 (59)

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2013 (2012)

Operativno usklajevanje

Izvajanje načrta skupne uporabe za ribolov trske v Severnem morju, Skagerraku, Kattegatu, vzhodnem Rokavskem prelivu in zahodnih vodah (zahodno od Škotske in Irsko morje),

načrt skupne uporabe za ribolov trske in lososa v Baltskem morju,

načrt skupne uporabe za ribolov modroplavutega tuna v Sredozemskem morju in vzhodnem Atlantiku,

izvajanje načrta skupne uporabe za območji Organizacije za ribištvo severozahodnega Atlantika in Organizacije za ribištvo severovzhodnega Atlantika,

načrt skupne uporabe za pelagične vrste v zahodnih vodah Evropske unije,

podpiranje nacionalnih programov nadzora v Črnem morju,

konsolidacija načrtov skupne uporabe s spodbujanjem regionalnega pristopa.

Gradnja zmogljivosti

Razvoj in vzdrževanje osnovnih učnih načrtov,

razvijanje spletne platforme za sodelovanje pri usposabljanju,

pomoč državam članicam pri njihovih nacionalnih programih usposabljanja,

usposabljanje izvajalcev usposabljanj in usposabljanje inšpektorjev Unije pred njihovo prvo napotitvijo,

delovanje, vzdrževanje, krepitev in razvoj zmogljivosti IKT za spremljanje: sistem za spremljanje plovil (VMS), sistem za elektronsko poročanje (ERS), poročilo o elektronskem vpogledu (EIR), usklajevanje inšpekcijskih pregledov (JADE), portal in operativne konference (mreža Fishnet),

aplikacija MARSURV3 za pomorski nadzor (z EMSA),

podporne dejavnosti za boj proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu,

zagotovitev pogodbenih storitev ribiškega patruljnega plovila EFCA,

nadaljevalno usposabljanje inšpektorjev Unije (uradnikov, ki sodelujejo pri boju proti „IUU“) (izmenjava najboljših praks, osvežitveni tečaji itd.) in usposabljanje inšpektorjev tretjih držav na zahtevo Evropske komisije.

(Za podrobnosti glej letni delovni program Agencije za leto 2013.)


(1)  Število skladno s statističnimi informacijami iz večletnega načrta kadrovske politike za obdobje 2015–2017 (stanje na dan 31. januarja 2014) zajema tudi ponudbe za zaposlitev uslužbencev (3 ponudbe).

Vir: Priloga, ki jo je posredovala Agencija.


ODGOVORA AGENCIJE

11.

Agencija se strinja z dejstvi, ki jih je predstavilo Sodišče glede visoke ravni načrtovanih prenosov. Vzrok je treba delno pripisati razmeram, ki so nastale v zvezi z zneski in časovnim razporedom morebitnih izplačil za prilagoditve plač za nazaj za leti 2011 in 2012, kar je bilo dokončno razrešeno novembra 2013.

12.

Kot je ugotovilo Sodišče, sta bila narava in cikel izvajanj projektov taka, da je bilo treba načrtovati prenose.