10.12.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

C 442/112


POROČILO

o zaključnem računu Evropskega bančnega organa za proračunsko leto 2013 z odgovoroma Organa

(2014/C 442/13)

UVOD

1.

Evropski bančni organ (v nadaljnjem besedilu: Organ ali EBA) s sedežem v Londonu je bil ustanovljen z Uredbo (EU) št. 1093/2010 Evropskega parlamenta in Sveta (1). Naloge Organa so prispevati k oblikovanju visokokakovostnih skupnih regulativnih in nadzornih standardov in praks, prispevati k dosledni uporabi pravno zavezujočih aktov Unije, spodbujati in omogočati prenose nalog in pristojnosti med pristojnimi organi, v okviru svoje pristojnosti spremljati in ocenjevati razvoj dogodkov na trgu ter spodbujati varstvo vlagateljev in investitorjev (2).

INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

2.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov Organa. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je smiselno) in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

(a)

zaključni račun Organa, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (3) in poročila o izvrševanju proračuna (4) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2013, ter

(b)

zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

4.

Poslovodstvo je odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Organa ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij (5):

(a)

naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Organa vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (6), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Organa, potem ko ga računovodja Organa pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Organa;

(b)

naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

Revizorjeva odgovornost

5.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (7). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Organa brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

6.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, ter zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov.

7.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

8.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Organa v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njegov finančni položaj na dan 31. decembra 2013 ter njegov poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njegove finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

9.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2013, v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

10.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBI O UPRAVLJANJU PRORAČUNA

11.

Leta 2013 je skupna stopnja odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti, znašala 90 % (v primerjavi z 89 % leta 2012) in se je gibala med 87 % za naslov I (odhodki za uslužbence), 98 % za naslov II (upravni odhodki) in 92 % za naslov III (operativni odhodki). Na stopnjo prevzetih obveznosti v naslovu I je negativno vplivala odločitev Sodišča Evropske unije proti indeksaciji plač zaposlenih za obdobje od 1. julija 2011 do 30. junija 2013 (1,8 milijona EUR).

12.

Splošna stopnja prenosov se je sicer v primerjavi s prejšnjim letom bistveno zmanjšala, in sicer s 6 5 47  808 EUR (36 %) na 3 8 76  564 EUR (17 %), vendar pa so prenosi odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti, za naslov II v višini 1 9 74  511 EUR (35 %) in naslov III v višini 1 6 51  203 EUR (36 %) ostali razmeroma visoki. Ti prenosi so predvsem posledica načrtovanih javnih naročil za infrastrukturo in storitve informacijske tehnologije, za katera so bile pogodbe sklenjene decembra 2013, kot je bilo načrtovano, storitve pa bodo zagotovljene leta 2014.

SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA PRIPOMB IZ PREJŠNJIH LET

13.

Pregled popravljalnih ukrepov, sprejetih na podlagi pripomb Sodišča iz prejšnjih let, je v Prilogi I.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi Milan Martin CVIKL, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 1. julija 2014.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 331, 15.12.2010, str. 12.

(2)  V Prilogi II, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Organa.

(3)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(4)  Ta vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(5)  Člena 39 in 50 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1271/2013 (UL L 328, 7.12.2013, str. 42).

(6)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(7)  Člen 107 Uredbe (EU) št. 1271/2013.


PRILOGA I

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

Leto

Pripomba Sodišča

Status popravljalnega ukrepa

(zaključen/se izvaja/neizveden/ni relevantno)

2011

Nizke stopnje izvrševanja proračuna kažejo težave pri načrtovanju in izvrševanju proračuna.

zaključen

2011

Proračun Organa za proračunsko leto 2011 je znašal 12,7 milijona EUR. V skladu z uredbo o ustanovitvi Organa (1) je bilo 60 % proračuna za leto 2011 financiranih iz prispevkov držav članic in držav Efte, 40 % pa iz proračuna Unije. Konec leta 2011 je Organ zabeležil pozitivno realizacijo proračuna v višini 3,6 milijona EUR. V skladu s členom 15(4) in členom 16(1) finančne uredbe Organa je bil celoten znesek nato evidentiran v računovodskih izkazih kot obveznost do Evropske komisije.

zaključen

2011

Organ mora povečati preglednost postopkov zaposlovanja: ponderji za izbirna merila in minimalni rezultati, potrebni za povabilo na razgovor ali uvrstitev na seznam primernih kandidatov, niso bili določeni pred preučitvijo prijav.

zaključen

2012

Zaradi višjih stroškov izobraževanja Organ uslužbencem z otroki, ki obiskujejo osnovno ali srednjo šolo, poleg dodatka za šolanje iz kadrovskih predpisov dodeli tudi prispevek za izobraževanje (2). Prispevki za izobraževanje so leta 2012 skupaj znašali približno 76  000 EUR. Kadrovski predpisi teh prispevkov ne predvidevajo, zato so ti nepravilni.

se izvaja (3)

2012

V skladu s strategijo za informacijske tehnologije Organa, ki jo je zasnoval predhodnik Organa (4), bo EBA do decembra 2013 najemala zunanjega ponudnika storitev informacijske tehnologije (5), ki upravlja glavne aplikacije sistema informacijske tehnologije. To pomeni tveganja, saj ima Organ omejen nadzor in kontrolo nad svojim sistemom informacijske tehnologije.

zaključen

2012

Splošna raven odobrenih proračunskih sredstev je bila 89-odstotna in se je gibala med 84 % za naslov I (odhodki za zaposlene), 86 % za naslov II (upravni odhodki) in 100 % za naslov III (operativni odhodki) (6). Raven prenosov odobrenih proračunskih sredstev je bila za naslov II visoka (45 %), predvsem zaradi razlogov, na katere Organ ne more vplivati, kot so neuspešno iskanje novih prostorov in zamude pri izvajanju nekaterih projektov informacijske tehnologije, saj je bilo pridobivanje potrebnih podatkov od predhodnika Organa težavno. Raven prenosov odobrenih proračunskih sredstev je bila za naslov III visoka (85 %), kar je posledica zlasti dveh zapletenih in dolgotrajnih postopkov javnega naročanja na področju informacijske tehnologije, ki sta sicer bila izvedena kot načrtovano, zamud pri začetku in izvajanju treh drugih projektov informacijske tehnologije, ponudniki pa so pozno fakturirali nekatere storitve informacijske tehnologije.

ni relevantno

2012

Sodišče je pri revidiranih postopkih za zaposlovanje v zvezi s preglednostjo in enakopravnostjo ugotovilo naslednje pomanjkljivosti: kandidati so bili ocenjeni s seštevkom rezultatov namesto s posameznim rezultatom za vsako izbirno merilo in ni bilo dokazov, da so bila vprašanja za razgovore in pisne preizkuse določena pred dnevom pregleda prijav.

zaključen


(1)  Člen 62(1) Uredbe (EU) št. 1093/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010.

(2)  Člen 3 Priloge VII določa, da se osnovni dodatek v višini 252,81 EUR lahko podvoji na 505,62 EUR.

(3)  Za 3 zadevne šole od 9 pogodbe leta 2013 še niso bile podpisane.

(4)  Odbor evropskih bančnih nadzornikov.

(5)  Banque de France.

(6)  Septembra 2012 je bil proračun po analizi potreb za preostali del leta revidiran, odobrena proračunska sredstva pa so se zmanjšala za 8,9 %.


PRILOGA II

Evropski bančni organ (London)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(člena 26 in 114 Pogodbe o delovanju Evropske unije)

Člen 26:

„1.

Unija sprejme ukrepe za vzpostavitev ali zagotavljanje delovanja notranjega trga v skladu z ustreznimi določbami Pogodb.

2.

Notranji trg zajema območje brez notranjih meja, na katerem je v skladu z določbami Pogodb zagotovljen prost pretok blaga, oseb, storitev in kapitala.

3.

Svet na predlog Komisije določi smernice in pogoje, potrebne za zagotavljanje uravnoteženega napredka na vseh zadevnih področjih.“

Člen 114:

„1.

Kadar Pogodbi ne določata drugače, se za doseganje ciljev iz člena 26 uporabljajo v nadaljevanju navedene določbe. Evropski parlament in Svet po rednem zakonodajnem postopku in po posvetovanju z Ekonomsko-socialnim odborom sprejmeta ukrepe za približevanje določb zakonov in drugih predpisov v državah članicah, katerih predmet je vzpostavitev in delovanje notranjega trga.“

Pristojnosti Organa

(Uredba (EU) št. 1093/2010 Evropskega parlamenta in Sveta)

(Uredba (EU) št. 1022/2013 Evropskega parlamenta in Sveta, ki spreminja Uredbo (EU) št. 1093/2010)

Cilji

(a)

Izboljšanje delovanja notranjega trga, kar zajema zlasti smotrno, učinkovito in usklajeno stopnjo ureditve in nadzora;

(b)

zagotavljanje integritete, preglednosti, učinkovitosti in pravilnega delovanja finančnih trgov;

(c)

krepitev mednarodnega usklajevanja pri nadzoru;

(d)

preprečevanje regulativne arbitraže in spodbujanje enakih konkurenčnih pogojev;

(e)

zagotavljanje, da so najemanje kreditov in druga tveganja ustrezno urejena in nadzorovana, in

(f)

okrepitev varstva potrošnikov.

Naloge

(a)

Prispevati k oblikovanju visokokakovostnih skupnih regulativnih in nadzornih standardov in praks;

(b)

oblikovati in posodabljati evropski nadzorniški priročnik o nadzoru finančnih institucij v vsej Uniji;

(c)

prispevati k dosledni uporabi pravno zavezujočih aktov Unije;

(d)

spodbujati in omogočati prenose nalog in pristojnosti med pristojnimi organi;

(e)

tesno sodelovati z ESRB (1);

(f)

pripravljati in izvajati analize medsebojnih strokovnih pregledov pristojnih organov;

(g)

v okviru svoje pristojnosti spremljati in ocenjevati razvoj dogodkov na trgu;

(h)

opravljati ekonomske analize trgov za obveščenost pri opravljanju nalog Organa;

(i)

spodbujati varstvo vlagateljev in investitorjev;

(j)

spodbujati skladno in dosledno delovanje kolegijev nadzornikov, spremljanje, ocenjevanje in merjenje sistemskega tveganja, razvijanje ter usklajevanje načrtov reševanja in sanacije, zagotavljanje visoke ravni zaščite vlagateljev in investitorjev po vsej Uniji in razvoj metod za saniranje finančnih institucij v težavah ter oceno potreb po ustreznih finančnih instrumentih;

(k)

izpolnjevati vse druge posebne naloge iz te uredbe ali iz drugih zakonodajnih aktov;

(l)

na svojem spletnem mestu objavljati in redno posodabljati informacije v zvezi s področjem delovanja Organa.

Vodenje

Odbor nadzornikov

Sestavljajo ga predsednik, po en predstavnik iz vsake države članice (vodja NNO (2)), Komisije, ECB (3), ESRB, EIOPA (4) in ESMA (5).

Upravni odbor

Sestavljajo ga predsednik in šest drugih članov odbora nadzornikov.

Predsednik

Imenuje ga odbor nadzornikov.

Izvršni direktor

Imenuje ga odbor nadzornikov.

Odbor za pritožbe

Skupno telo vseh treh evropskih nadzornih organov.

Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Organ za razrešnico

Evropski parlament.

Viri, ki so bili Organu na voljo v letu 2013 (2012)

Proračun za leto 2013

26,0 milijona EUR (20,7 milijona EUR)

Ta zajema:

subvencijo Evropske unije: 10,4 milijona EUR (8,3 milijona EUR)

prispevke držav članic: 15,2 milijona EUR (12,1 milijona EUR)

prispevke opazovalcev: 0,4 milijona EUR (0,3 milijona EUR)

Število zaposlenih 31. decembra 2013

93 (68) začasnih uslužbencev (od katerih jih je 7 prejelo in sprejelo ponudbe za zaposlitev pred 31. decembrom 2013)

14 (12) pogodbenih uslužbencev

17 (14) napotenih nacionalnih strokovnjakov

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2013

Izvedba 56 javnih posvetovanj (večinoma o osnutkih regulativnih in izvedbenih tehničnih standardov, razvitih v zakonodajnem okviru CRDIV/CRR), organiziranje 34 javnih obravnav,

predložitev 36 osnutkov regulativnih tehničnih standardov in 21 osnutkov izvedbenih tehničnih standardov Evropski komisiji za dokončno potrditev (razvitih zlasti v (i) zakonodajnem okviru s področja CRDIV/CRR in v zvezi z lastnimi sredstvi banke, kreditnim tveganjem, tržnim tveganjem, likvidnostjo in obrestovanjem ter (ii) v zakonodajnem okviru s področja sanacije in reševanja bank po krizi),

izdaja dveh smernic (o kapitalskih ukrepih za devizno kreditiranje in o malih depozitih, odvisnih od različnih odlivov, zaradi poročanja o likvidnosti) in štirih priporočil pristojnim nacionalnim organom (o udeležbi bank v EURIBOR, o razvoju sanacijskih načrtov, o ohranitvi najkakovostnejšega temeljnega kapitala med prehodom na zakonodajni okvir CRDIV/CRR in o bančnem pregledu kakovosti sredstev),

zagotovitev šestih mnenj, naslovljenih na Komisijo, Evropski parlament in Svet, tehničnega nasveta za Evropsko komisijo, štirih pripomb glede računovodstva, naslovljenih na IASB, in dveh pripomb glede revidiranja, naslovljenih na IAASB,

končan medsebojni pregled o smernicah za obremenitvene teste, ki so jih izvajali pristojni nacionalni organi,

vzpostavitev orodja za pogosta vprašanja v zvezi z enotnim pravilnikom, namenjenega institucijam, nadzornikom in deležnikom, na spletni strani EBA,

objava številnih tematskih poročil z različnih področij strokovnosti EBA (npr. poročila o analizah tveganja v bančnem sektorju in med sektorji, poročila o usklajenosti tveganju prilagojene aktive bank, poročila o potrošniških gibanjih, poročila o rezultatih spremljanja Basel II, poročilo o koncu mandata skupine bančnih deležnikov, poročila o likvidnosti bank, poročilo o vplivu količnika likvidnostnega kritja, poročilo o podatkih o zaposlenih z visokimi prejemki v bankah EU, poročilo o primerljivosti nadzornih pravil in praks, poročilo o procikličnosti kapitalskih zahtev bank, poročila na področju primerljivosti tveganju prilagojene aktive (RWA) itd.),

izvajanje analize tveganja, ocenjevanje in spremljanje ključnih tveganj v bančnem sektorju EU, vključno z analizo usklajenosti rezultatov na področju RWA, trajnost bančnih poslovnih modelov in pregledi kakovosti sredstev bank,

razvoj polletnih poročil o tveganjih v bančnem sektorju in med sektorji, četrtletni skupni nizi kvalitativnih in kvantitativnih kazalnikov za ugotavljanje in merjenje sistemskega tveganja (Risk Dashboard), tedenska poročanja o likvidnosti in pogojih financiranja Evropskih bank ter o kazalnikih bančniškega trga, redne posodobitve tveganj in šibkih točk institucij in organov EU,

izčrpno delo na področju čiščenja bilanc stanja bank in pregleda kakovosti sredstev bank (izdaja priporočil o ohranjanju kapitala in o pregledu kakovosti sredstev, tri vmesna poročila o skladnosti tveganju prilagojene aktive, štiri druga poročila o različnih vprašanjih v zvezi s skladnostjo tveganju prilagojene aktive, določitev skupnih opredelitev nedonosnih posojil in opustitev, tudi v okviru priprav za preglede kakovosti sredstev in celovitega ocenjevanja enotnega mehanizma nadzora),

izvedba projekta vseevropske preglednosti za zagotovitev informacij o bankah EU, ki so bile leta 2012 dokapitalizirane,

priprava na stresne teste bank EU v letu 2014 (razvoj metodologij, različnih možnosti in ključnih predpostavk stresnih testov), prispevki – kot svetovalec Komisije – za stresne teste v nekaterih državah, ki sodelujejo v programu,

razvoj okvirov skupnega poročanja za finančno poročanje (FINREP) in pomoč pri njihovem izvajanju ter taksonomija skupnega poročanja (COREP) in XBRL za nadzorno poročanje druge stopnje,

dejavno sodelovanje na sestankih in pri dejavnostih kolegijev nacionalnih nadzornih organov, spodbujanje in spremljanje sodelovanja znotraj kolegijev,

dejavnosti, povezane z Euribor in vprašanji v zvezi z referenčnimi merili, ki jih Organ izvaja skupaj z ESMA, vključno z objavo načel za postopke določanja referenčnih meril, ter dejavnosti v zvezi s spremljanjem priporočil za Euribor-EBF in nacionalne organe,

letna ocena o tem, kako banka izvaja zahteve o poročanju iz stebra 3,

prispevek k programu za oceno regulativne doslednosti (RCAP) Baselskega odbora,

na področju varstva potrošnikov: objava dveh opozoril za potrošnike (v zvezi z virtualnimi valutami in s pogodbami na razliko), skupno mnenje evropskih nadzornih organov o nadzoru in upravljanju produktov, soorganizacija skupnega dneva potrošnikov 2013 za evropske nadzorne organe ter – kot je že zgoraj navedeno – objava treh mnenj o dobrih praksah za pristojne nacionalne organe (o hipotekah in investicijskih skladih, ki kotirajo na borzi), poročilo o potrošniških trendih, začetek posvetovanj o osnutku regulativnimi tehničnimi standardi v zvezi s hipotekarnimi posredniki, posvetovanja o skupnih smernicah za obravnavo pritožb,

prispevek k postopku pregleda Evropskega sistema finančnega nadzora v okviru člena 81 Uredbe o EBA skupaj z drugimi evropskimi nadzornimi organi (zagotovitev kvantitativnih in kvalitativnih podatkov Komisiji, poročilo o dosežkih in izzivih evropskih nadzornih organov Svetu, sodelovanje na predstavitvi mnenj o pregledu Evropskega sistema finančnega nadzora, ki ga je pripravila Komisija, in predstavitvi mnenj Odbora za ekonomske in monetarne zadeve, predložitev mnenja evropskih nadzornih organov o pregledu Evropskega odbora za sistemska tveganja),

zagotovitev in usklajevanje 20 seminarjev in dejavnosti usposabljanja za uslužbence EBA in nacionalnih nadzornih organov (od katerih jih je bilo osem zagotovljenih v sodelovanju z drugimi evropskimi nadzornimi organi),

10 sestankov odbora nadzornikov (šest fizičnih sestankov, štiri telekonference), sedem sestankov upravnega odbora (pet fizičnih sestankov, dve telekonferenci), sedem sestankov skupine bančnih deležnikov (dva skupaj z odborom nadzornikov),

zaposlitve v skladu z načrtom delovnih mest (organiziranih 61 izbirnih postopkov, 153 kandidatov povabljenih na razgovor v letu 2013, brez pritožb izvršnemu direktorju ali varuhu človekovih pravic),

nadaljnje izboljšanje administrativnih postopkov in preglednosti zaposlovanja, uvedba uvodnega usposabljanja za na novo zaposlene uslužbence,

opredelitev in izvedba novega postopka za administracijo v zvezi z izobraževalnim prispevkom EBA (pogodbe s šolami),

uvedba novega ponudnika zdravstvenih storitev (skupno javno naročilo z EMA) in novega začasnega ponudnika delovne sile na podlagi postopka javnega naročanja,

v zvezi z Allegrom: začetek dejavnosti za razvoj elektronskega orodja za zaposlovanje, prehod na platformo IBM, prilagoditev Allegra novim kadrovskim predpisom,

izvršitev 421 finančnih obveznosti in 2  335 plačilnih nalogov,

uporaba izboljšanih orodij za spremljanje proračuna in izboljšava standardov notranje kontrole,

uspešen zaključek devetih javnih naročil, ki so bila v celoti skladna s pravili EU o javnem naročanju,

podaljšanje 20 pogodb, ki so bile prvotno sklenjene leta 2012 za obdobje 12 mesecev,

revizija izkazov stroškov v štirih pogodbah skladno s trendom indeksa cen na drobno, ki velja za Združeno kraljestvo,

pridružitev novim postopkom Komisije za dobavo pisarniškega pohištva, zagotovitev storitev zavarovanja in IT, licenc za računalniško programsko opremo in Microsoft ter pridružitev dvema medinstitucionalnima postopkoma javnih naročil Evropske agencije za zdravila, in sicer za zagotovitev zdravstvenih storitev in zaposlitev začasnih uslužbencev (pravnikov).


(1)  Evropski odbor za sistemska tveganja.

(2)  Nacionalni nadzorni organ.

(3)  Evropska centralna banka.

(4)  Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine.

(5)  Evropski organ za vrednostne papirje in trge.

Vir: Priloga, ki jo je posredoval Organ.


ODGOVORA ORGANA

11.

Organ je preudarno pristopil k prilagoditvi plač za leti 2011 in 2012, ki je zaradi oblike in časa sprejema odločitve Sodišča Evropske unije privedla do zgolj nekaj več kot 90-odstotne stopnje izvrševanja prevzetih obveznosti. V letu 2014 Organ pričakuje bistveno izboljšanje izvrševanja proračuna, saj si nenehno prizadeva izboljšati njegovo upravljanje, poleg tega pa bodo v tem letu jasnejše tudi vse zadeve v zvezi s prilagoditvami plač.

12.

Organ se strinja, da čeprav se je splošna stopnja prenosov bistveno zmanjšala, še vedno obstaja možnost nadaljnjih izboljšav. Ker je večji del prenosov nastal zaradi časovnih rokov raznih pogodb za področje informacijske tehnologije, ki se podaljšujejo vsako leto, Organ namerava v tem koledarskem letu proučiti možnosti za spremembo rokov za podaljšanje pogodb z dobavitelji, da bi tako zmanjšal stopnjo prenosov.