52014PC0290

Predlog SKLEP SVETA o sklenitvi, v imenu Evropske unije, sporazuma med Evropsko unijo in njenimi državami članicami ter Islandijo glede sodelovanja Islandije pri skupnem izpolnjevanju obveznosti Evropske unije, njenih držav članic in Islandije v drugem ciljnem obdobju Kjotskega protokola k Okvirni konvenciji Združenih narodov o spremembi podnebja /* COM/2014/0290 final - 2014/0151 (NLE) */


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.           OZADJE PREDLOGA

Ti predlogi zadevajo sklepe Sveta, ki bodo sprejeti v skladu s členom 218(5) in (6) PDEU, o podpisu in sklenitvi sporazuma med Unijo, državami članicami in Islandijo v zvezi s sodelovanjem Islandije pri skupnem izpolnjevanju zavez Unije, držav članic in Islandije v drugem ciljnem obdobju Kjotskega protokola k Okvirni konvenciji Združenih narodov o spremembi podnebja.

Decembra 2012 je na konferenci o podnebnih spremembah v Dohi 192 pogodbenic Kjotskega protokola k Okvirni konvenciji Združenih narodov o spremembi podnebja (v nadaljnjem besedilu: UNFCCC) sprejelo spremembo Kjotskega protokola (v nadaljnjem besedilu: sprememba iz Dohe)[1]. Sprememba iz Dohe določa drugo ciljno obdobje v okviru Kjotskega protokola, ki se je začelo 1. januarja 2013 in se bo končalo 31. decembra 2020, s pravno zavezujočimi zavezami za zmanjšanje emisij za pogodbenice iz Priloge B. Med temi pogodbenicami so Unija, države članice in Islandija.

Člen 4 Kjotskega protokola pogodbenicam omogoča, da svoje zaveze izpolnjujejo skupaj. Evropska unija in petnajst pogodbenic, ki so bile države članice ob podpisu Kjotskega protokola leta 1997, so se odločile, da to storijo za prvo ciljno obdobje (2008–2012), in se dogovorile o pogojih svojega skupnega izpolnjevanja zavez za prvo ciljno obdobje, ko so leta 2002 ratificirale Protokol.[2] Sprememba iz Dohe[3] in izjava, ki so jo dale Unija, države članice in Islandija pri njenem sprejetju, kažeta namen teh pogodbenic,[4] da bodo skupaj izpolnjevale svoje cilje zmanjšanja emisij v drugem ciljnem obdobju. Komisija je novembra 2013 predlagala sklep Sveta o sklenitvi Spremembe iz Dohe h Kjotskemu protokolu k UNFCCC in skupnem izpolnjevanju iz njega izhajajočih obveznosti.[5] Ta predlog je trenutno v obravnavi.

Namen Evropske unije, njenih držav članic in Islandije, da bi skupaj izpolnjevale svoje obveznosti v drugem ciljnem obdobju Kjotskega protokola, sega v leto 2009. Islandija je z dopisom predsedstvu Sveta Evropske unije z dne 3. junija 2009 zaprosila za uradne pogovore o skupnem izpolnjevanju svojih obveznosti z Evropsko unijo in njenimi državami članicami v drugem ciljnem obdobju Kjotskega protokola. Svet je na seji 15. decembra 2009 to prošnjo pozdravil in pozval Komisijo, naj „predloži priporočilo za začetek potrebnih pogajanj z Islandijo, ki je v skladu z načeli in merili, določenimi v svežnju ukrepov za podnebne spremembe in obnovljivo energijo“.[6]

Komisija je junija 2013 Svetu predložila priporočilo za sklep Sveta o pooblastilu za začetek pogajanj z Islandijo. Svet je decembra 2013 pooblastil Komisijo, da v imenu Unije začne pogajanja z Islandijo o sporazumu, ki določa pogoje o skupnem izpolnjevanju v zvezi s sodelovanjem Islandije v skupnem izpolnjevanju zavez Unije, držav članic in Islandije. Predstavniki držav članic v Svetu so Komisiji prav tako podelil mandat za pogajanja v imenu držav članic o tem sporazumu v zvezi s področji, ki spadajo v pristojnost držav članic. Ta pogajanja so bila opravljena v skladu s pogajalskimi smernicami in na podlagi člena 218 Pogodbe o delovanju Evropske unije, njihov rezultat pa je sporazum, priložen k temu predlogu sklepa.

2.           Sporazum z Islandijo

Sporazum z Islandijo, ki je priložen temu predlogu sklepa, določa pogoje, ki urejajo sodelovanje Islandije v skupnem izpolnjevanju obveznosti s strani Unije, njenih držav članic in Islandije. Ne ustvarja nikakršnih obveznosti za Unijo in njene države članice.

Sodelovanje Islandije v skupnem izpolnjevanju obveznosti

Islandija v skupnem izpolnjevanju obveznosti sodeluje na isti podlagi kot države članice. Raven emisij Islandije je enaka ravni, ki ji je bila dodeljena, in se bo nanašala na islandske emisije plinov in sektorjev, ki so že vključeni v drugo ciljno obdobje Kjotskega protokola, niso pa zajeti v okviru sistema EU za trgovanje z emisijami toplogrednih plinov (Direktiva 2003/87/ES[7]).

[vstaviti besedilo o količinah, dodeljenih Islandiji, ko bodo te določene]

Sporazum z Islandijo bo v svoji Prilogi II vseboval enake pogoje skupnega izpolnjevanja, ki so prav tako določeni v prilogi, ki je priložena sklepu Sveta o sklenitvi Spremembe iz Dohe h Kjotskemu protokolu k UNFCCC in skupnega izpolnjevanja iz njega izhajajočih obveznosti.

Uporaba ustrezne zakonodaje EU za Islandijo

Unija in države članice so kot pogodbenice Kjotskega protokola predmet številnih zahtev glede spremljanja, poročanja in preverjanja v okviru Kjotskega protokola. Za pogodbenice, ki so se dogovorile, da bodo izpolnjevale svoje obveznosti skupaj, morajo biti nekatere izmed teh informacij predložene skupaj. Zato bo Komisija od Islandije zahtevala informacije, s katerimi bi lahko Unija izpolnila svoje obveznosti poročanja. Poleg tega bo Islandija morala sodelovati v sistemu registrov Unije in njenih držav članic, ki je potreben za izpolnitev obveznosti iz Kjotskega protokola. Zaradi tega mora Islandija uporabljati zakonodajo Unije, ki ne velja za tretje države (vključno s pogodbenicami Evropskega gospodarskega prostora), zlasti v zvezi s spremljanjem, poročanjem in preverjanjem emisij ter v zvezi z delovanjem registra in obračunavanjem transakcij, povezanih z izvajanjem obveznosti Unije, njenih držav članic ter Islandije v drugem ciljnem obdobju Kjotskega protokola v skladu s pogoji o skupnem izpolnjevanju in mednarodno dogovorjenimi pravili.

Sporazum v svoji Prilogi I vsebuje seznam zakonodaje Unije, ki je zavezujoča za Islandijo. Določa tudi postopek za spremembo tega seznama, za zagotovitev, da za sodelovanje Islandije v skupnem izpolnjevanju veljajo enaka pravila in odgovornosti kot za države članice, v skladu z mednarodno sprejetimi zahtevami.

Odbor za skupno izpolnjevanje obveznosti

Sporazum z Islandijo določa vzpostavitev odbora za skupno izpolnjevanje, ki bo zagotavljal učinkovito izvajanje in delovanje Sporazuma. Ta odbor sestavljajo predstavniki Unije, držav članic in Islandije, odločitve pa se sprejemajo s soglasjem. Odbor lahko sprejema odločitve v zvezi z uporabo ustrezne zakonodaje Unije za Islandijo ter opravlja izmenjave mnenj in informacij v zvezi z izvajanjem pogojev skupnega izpolnjevanja. Seje odbora bodo, kadar koli bo to mogoče, potekale v približno istem času kot seje Odbora za podnebne spremembe, ustanovljenega v skladu s členom 26 Uredbe 525/2013.[8]

Trajanje in odpoved Sporazuma z Islandijo

Sporazum z Islandijo se sklene za omejeno časovno obdobje, dokler se ne zaključijo vse zadeve, povezane z izvajanjem drugega ciljnega obdobja. To je v skladu s 4. členom Kjotskega protokola, ki določa, da mora soglasje vseh pogodbenic o skupnem izpolnjevanju obveznosti trajati za celotno zadevno ciljno obdobje.

V primeru kršitve s strani Islandije ali ugovora Islandije na spremembo seznama pravnih aktov, ki se v skladu s tem sporazumom uporabljajo za Islandijo, bo Islandija sama odgovorna za vse emisije toplogrednih plinov, ki so zajete v Kjotskem protokolu, vključno s tistimi, ki so zajete v sistemu EU za trgovanje z emisijami toplogrednih plinov.

Ta sporazum ne vpliva na proračun Unije.

2014/0151 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o sklenitvi, v imenu Evropske unije, sporazuma med Evropsko unijo in njenimi državami članicami ter Islandijo glede sodelovanja Islandije pri skupnem izpolnjevanju obveznosti Evropske unije, njenih držav članic in Islandije v drugem ciljnem obdobju Kjotskega protokola k Okvirni konvenciji Združenih narodov o spremembi podnebja

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije, zlasti člena 192(1) v povezavi s členom 218(6)(a) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju odobritve Evropskega parlamenta[9],

ob upoštevanju naslednjega:

(1)       Kjotski protokol k Okvirni konvenciji Združenih narodov o spremembi podnebja (v nadaljnjem besedilu: Protokol) je začel veljati 16. februarja 2005 in vsebuje pravno zavezujoče obveznosti za zmanjšanje emisij v svojem prvem ciljnem obdobju od leta 2008 do leta 2012 za pogodbenice, navedene v njegovi Prilogi B. Unija in države članice so Protokol ratificirale 31. maja 2002 in se strinjale, da bodo svoje obveznosti iz prvega ciljnega obdobja izpolnjevale skupaj.[10] Islandija je Protokol ratificirala 23. maja 2002.

(2)       Na podnebni konferenci v Dohi decembra 2012 so se vse podpisnice Protokola strinjale o spremembi iz Dohe, ki določa drugo ciljno obdobje Protokola (od 1. januarja 2013 do 31. decembra 2020). Sprememba iz Dohe spreminja Prilogo B h Kjotskemu protokolu in določa dodatne pravno zavezujoče obveznosti za blažitev za pogodbenice, navedene v navedeni prilogi, za drugo ciljno obdobje ter spreminja in nadalje razvija določbe o izvajanju obveznosti pogodbenic v drugem ciljnem obdobju.

(3)       Cilji za Evropsko unijo, njene države članice in Islandijo so navedeni v spremembi iz Dohe z opombo, v kateri je navedeno, da ti cilji temeljijo na soglasju, da jih bodo Evropska unija in njene države članice izpolnile skupaj v skladu s členom 4 Kjotskega protokola.[11] Unija, njene države članice in Islandija so prav tako izdale skupno izjavo ob sprejetju spremembe iz Dohe[12], v kateri so izrazile svoj namen, da bodo obveznosti v drugem ciljnem obdobju izpolnile skupaj. Izjava je bila dogovorjena na ad hoc srečanju ministrov EU v Dohi, Svet pa jo je potrdil 17. decembra 2012.[13]

(4)       V isti izjavi so Unija, njene države članice in Islandija v skladu s členom 4(1) Kjotskega protokola, ki pogodbenicam omogoča, da izpolnijo svoje obveznosti iz člena 3 Kjotskega protokola skupaj, izjavile tudi, da se bo člen 3(7)(b) Kjotskega protokola uporabljal za skupno dodeljeno količino v skladu s sporazumom o skupnem izpolnjevanju Evropske unije, njenih držav članic, Hrvaške in Islandije ter se ne bo posamezno uporabljal za države članice, Hrvaško ali Islandijo.

(5)       Svet je na svojem srečanju 15. decembra 2009 pozdravil zahtevo Islandije, da izpolni svoje obveznosti v drugem ciljnem obdobju skupaj z Unijo in njenimi državami članicami, ter pozval Komisijo, da predstavi priporočilo za začetek potrebnih pogajanj o sporazumu z Islandijo, ki je v skladu z načeli in merili, določenimi v svežnju ukrepov Unije za podnebne spremembe in obnovljivo energijo.[14]

(6)       Člen 4(1) Protokola od pogodbenic zahteva, da se dogovorijo za skupno izpolnjevanje svojih obveznosti iz člena 3 Protokola, da se v sporazumu določi raven emisij, dodeljena vsaki pogodbenici sporazuma. Člen 4(2) Protokola zahteva od pogodbenic k sporazumu o skupnem izpolnjevanju, da sekretariatu Protokola priglasijo pogoje navedenega sporazuma na dan deponiranja svojih listin o ratifikaciji ali odobritvi.

(7)       Pogoji sporazuma o skupnem izpolnjevanju zavez Evropske unije, njenih držav članic in Islandije v skladu s členom 3 Kjotskega protokola so določene v Prilogi k Odločbi Sveta o sklenitvi, v imenu Evropske unije, spremembe iz Dohe h Kjotskemu protokolu k UNFCCC in skupnega izpolnjevanja iz njega izhajajočih obveznosti.[15] Ti pogoji so prav tako določeni v prilogi k sporazumu z Islandijo.

(8)       Za zagotovitev, da so islandske obveznosti v skupnem izpolnjevanju določene in se uporabljajo na nediskriminatoren način, tj. da se Islandija obravnava enako kot države članice, je bila vrednost emisij za Islandijo določena tako, da je v skladu tako z zavezo za zmanjšanje količin emisij, navedeno v tretjem stolpcu Priloge B h Kjotskemu protokolu (kot je bil spremenjen s spremembo iz Dohe), kot tudi z zakonodajo EU, vključno s svežnjem ukrepov za podnebne spremembe in obnovljivo energijo iz leta 2009 ter načeli in merili, na katerih temeljijo cilji iz te zakonodaje.

(9)       Sporazum je bil podpisan dne [...] v skladu s Sklepom [sklicevanje na sklep o podpisu].

(10)     Z namenom doseči čim prejšnji začetek veljavnosti spremembe iz Dohe, pred konferenco ZN o podnebnih spremembah v Parizu ob koncu leta 2015, na kateri bo sprejet nov pravno zavezujoč instrument za obdobje po letu 2020, ter poudariti zavzetost Unije, držav članic in Islandije, da se pravočasno omogoči pravna veljava drugega ciljnega obdobja, bodo Unija, države članice in Islandija skušale ratificirati tako spremembo iz Dohe kot tudi sporazum o sodelovanju Islandije v skupnem izpolnjevanju zavez Unije, držav članic in Islandije v drugem ciljnem obdobju Kjotskega protokola, in sicer najpozneje do februarja 2015.

(11)     V imenu Evropske unije bi bilo treba skleniti sporazum o sodelovanju Islandije pri skupnem izpolnjevanju obveznosti Unije, njenih držav članic in Islandije v drugem ciljnem obdobju Kjotskega protokola –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Sporazum o sodelovanju Islandije pri skupnem izpolnjevanju obveznosti Evropske unije, njenih držav članic in Islandije v drugem ciljnem obdobju Kjotskega protokola se sklene v imenu Unije.

Besedilo Sporazuma je priloženo k temu sklepu.

Člen 2

Predsednik Sveta imenuje osebo, pristojno, da v imenu Evropske unije deponira listino o ratifikaciji iz člena 10 Sporazuma pri generalnem sekretarju Sveta Evropske unije, s čimer bo izraženo soglasje Evropske unije, da jo ta Sporazum zavezuje.

Člen 3

Ta sklep začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju,

                                                                       Za Svet

                                                                       Predsednik

[1]               Sklep 1/CMP.8, sprejet na Konferenci pogodbenic kot sestanku pogodbenic Kjotskega protokola, FCCC/KP/CMP/2012/13/Add.1

[2]               Odločba Sveta 2002/358/ES z dne 25. aprila 2002 o odobritvi Kjotskega protokola k Okvirni konvenciji Združenih narodov o spremembi podnebja v imenu Evropske skupnosti in skupnega izpolnjevanja iz njega izhajajočih obveznosti (UL L 130, 15.5.2002, str. 1).

[3]               Glej opombe 4, 6 in 8 k obveznosti količinskega omejevanja ali zmanjševanja emisij za Unijo, države članice, Hrvaško in Islandijo v tretjem stolpcu Priloge B (člen 1 Spremembe iz Dohe), ki navajajo, da te obveznosti „temeljijo na njihovem soglasju, da jih bodo izpolnile skupaj“.

[4]               Celotno besedilo te izjave je v odstavku 45 Poročila h Konferenci pogodbenic kot sestanek pogodbenic Kjotskega protokola na osmem zasedanju, ki je potekalo v Dohi od 26. novembra do 8. decembra 2012 (FCCC/KP/CMP/2012/13).

[5]               COM(2013) 768 z dne 6. novembra 2013.

[6]               Sklepi Sveta z dne 15. decembra 2009 o sporazumu o skupnem izpolnjevanju z Islandijo v zvezi s prihodnjim mednarodnim sporazumom o podnebnih spremembah.

[7]               Direktiva 2003/87/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. oktobra 2003 o vzpostavitvi sistema za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov v Skupnosti in o spremembi Direktive Sveta 96/61/ES.

[8]               Uredba (EU) št. 525/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o mehanizmu za spremljanje emisij toplogrednih plinov in poročanje o njih ter za sporočanje drugih informacij v zvezi s podnebnimi spremembami na nacionalni ravni in ravni Unije ter o razveljavitvi Sklepa št. 280/2004/ES.

[9]               UL C , , str. .

[10]             Odločba Sveta 2002/358/ES z dne 25. aprila 2002 o odobritvi Kjotskega protokola k Okvirni konvenciji Združenih narodov o spremembi podnebja v imenu Evropske skupnosti in skupnega izpolnjevanja iz njega izhajajočih obveznosti, UL L 130/1, 15.5.2002, str. 1.

[11]             Opomba 4 v Prilogi B k Protokolu, kakor je bil spremenjen s spremembo iz Dohe.

[12]             Izraženo v odstavku 45 Poročila h Konferenci pogodbenic kot sestanek pogodbenic Kjotskega protokola na osmem zasedanju, ki je potekalo v Dohi od 26. novembra do 8. decembra 2012, Del 1: postopki, Dokument FCCC/KP/CMP/2012/13.

[13]             Svet z dne 17. decembra 2012, ki je potrdil izjavo Evropske unije in njenih držav članic, skupaj s Hrvaško in Islandijo, na podnebni konferenci v Dohi.

[14]             Sklepi Sveta z dne 15. decembra 2009 o sporazumu o skupnem izpolnjevanju z Islandijo v zvezi s prihodnjim mednarodnim sporazumom o podnebnih spremembah.

[15]             [popoln sklic].

Sporazum o sodelovanju Islandije pri skupnem izpolnjevanju obveznosti Evropske unije, njenih držav članic in Islandije v drugem ciljnem obdobju Kjotskega protokola

Evropska unija, Kraljevina Belgija, Republika Bolgarija, Republika Hrvaška, Češka republika, Kraljevina Danska, Zvezna republika Nemčija, Republika Estonija, Irska, Helenska republika, Kraljevina Španija, Francoska republika, Italijanska republika, Republika Ciper, Republika Latvija, Republika Litva, Veliko vojvodstvo Luksemburg, Madžarska, Malta, Kraljevina Nizozemska, Republika Avstrija, Republika Poljska, Portugalska republika, Romunija, Republika Slovenija, Slovaška republika, Republika Finska, Kraljevina Švedska, Združeno kraljestvo Velika Britanija in Severna Irska ter Islandija (v nadaljevanju: pogodbenice),

upoštevajoč, da:

skupna izjava iz Dohe z dne 8. decembra 2012 navaja, da obveznosti glede količinskega omejevanja in zmanjševanja emisij za Evropsko unijo, njene države članice, Hrvaško in Islandijo za drugo ciljno obdobje v okviru Kjotskega protokola temeljijo na dogovoru, da bodo izpolnjene skupaj v skladu s 4. členom Kjotskega protokola; da se bo člen 3, odstavek 7b uporabil za skupno dodeljeno količino na podlagi sporazuma o skupnem izpolnjevanju obveznosti Evropske unije, njenih držav članic, Hrvaške in Islandije ter se ne bo uporabil posamezno za njene države članice, Hrvaško ali Islandijo;

v navedeni skupni izjavi so Evropska unija, njene države članice in Islandija izjavile, da bo bodo skupaj deponirale listine o sprejetju, kot je to bilo že v primeru Kjotskega protokola, da se zagotovi istočasen začetek veljavnosti za Evropsko unijo, njenih 27 držav članic, Hrvaško in Islandijo;

Islandija sodeluje v Odboru za podnebne spremembe Evropske unije, ustanovljenem v skladu s členom 26 Uredbe (EU) št. 525/2013, kot tudi v delovni skupini I v okviru Odbora za podnebne spremembe.

so se odločile skleniti naslednji sporazum:

Člen 1 (cilj Sporazuma)

Cilj tega sporazuma je vzpostaviti pogoje glede sodelovanja Islandije pri skupnem izpolnjevanju obveznosti Evropske unije, njenih držav članic in Islandije za drugo ciljno obdobje Kjotskega protokola ter omogočiti učinkovito izvajanje tega sodelovanja, vključno s prispevkom Islandije k izpolnjevanju obveznosti poročanja Unije za drugo ciljno obdobje Kjotskega protokola.

Člen 2 (opredelitev pojmov)

V tem sporazumu:

(a) „Kjotski protokol“ pomeni Kjotski protokol k Okvirni konvenciji Združenih narodov o spremembi podnebja, kot je bil spremenjen s spremembo iz Dohe, sprejeto 8. decembra 2012 v Dohi;

(b) „sprememba iz Dohe“ pomeni Spremembo iz Dohe h Kjotskemu protokolu k UNFCCC, sprejeto 8. decembra 2012 v Dohi, ki vzpostavlja drugo ciljno obdobje Kjotskega protokola od 1. januarja 2013 do 31. decembra 2020;

(c) „pogoji skupnega izpolnjevanja“ pomeni pogoje iz Priloge 2 k temu sporazumu;

(d) „direktiva ETS“ pomeni Direktivo 2003/87/ES Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi sistema za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov v Skupnosti, kot je bila spremenjena.

Člen 3 (skupno izpolnjevanje)

(1) Pogodbenice se strinjajo, da bodo skupaj izpolnile obveznosti glede količinskega omejevanja in zmanjševanja emisij za drugo ciljno obdobje, zapisane v tretjem stolpcu Priloge B h Kjotskemu protokolu, v skladu s pogoji skupnega izpolnjevanja.

(2) Islandija v ta namen sprejme vse potrebne ukrepe, da zagotovi, da v drugem obdobju obveznosti njene agregatne antropogene emisije ekvivalenta ogljikovega dioksida iz toplogrednih plinov, navedenih v Prilogi A h Kjotskemu protokolu, iz virov in ponorov, zajetih v Kjotskem protokolu in ki niso zajeti v področje uporabe direktive ETS, ne presegajo dodeljene količine iz pogojev skupnega izpolnjevanja.

(3) Brez poseganja v člen 8 tega sporazuma Islandija na koncu drugega obdobja obveznosti in v skladu s Sklepom 1/CMP.8 ter drugimi pomembnimi sklepi organov v okviru UNFCCC ali Kjotskega protokola in pogoji skupnega izpolnjevanja iz nacionalnega registra umakne enote AAU, CER, ERU, RMU, tCER ali ICER, ki so enakovredne emisijam toplogrednih plinov iz virov in ponorov, zajetih v dodeljeno količino.

Člen 4 (uporaba ustrezne zakonodaje Evropske unije)

(1) Pravni akti, navedeni v Prilogi 1, so zavezujoči za Islandijo in se uporabljajo na Islandiji. V primerih, ko pravni akti iz Priloge 1 vsebujejo sklice na države članice Evropske unije, se ti sklici za namene tega sporazuma razumejo tudi kot sklici na Islandijo.

(2) Priloga 1 se lahko spremeni s sklepom Odbora za skupno izpolnjevanje, ustanovljenega s členom 6 tega sporazuma.

(3) Odbor za skupno izpolnjevanje lahko odloči o nadaljnjih tehničnih podrobnostih glede uporabe pravnih aktov iz Priloge I za Islandijo.

(4) V primeru sprememb Priloge I, za katere so potrebne spremembe primarne zakonodaje na Islandiji, začetek veljavnosti takšnih sprememb upošteva čas, potreben za sprejetje takšnih sprememb na Islandiji, in potrebo po zagotovitvi skladnosti z zahtevami iz Kjotskega protokola in sklepov.

(5) Zlasti je pomembno, da Komisija sledi ustaljeni praksi in opravi posvetovanja s strokovnjaki, vključno s strokovnjaki z Islandije, preden se sprejmejo delegirani akti, ki so vključeni ali bodo vključeni v Prilogo I.

Člen 5 (poročanje)

(1) Islandija do 15. aprila 2015 sekretariatu UNFCCC predloži poročilo, s katerim se olajša izračun njenih dodeljenih količin v skladu s tem sporazumom, zahtevami Kjotskega protokola, spremembo iz Dohe in sklepi, sprejetimi v njihovem okviru.

(2) Evropska unija pripravi poročilo, s katerim se olajša izračun količin, dodeljenih Uniji, in poročilo, s katerim se olajša izračun skupnih dodeljenih količin Uniji, njenim državam članicam in Islandiji („skupna dodeljena količina“) v skladu s tem sporazumom, zahtevami Kjotskega protokola, spremembo iz Dohe in sklepi, sprejetimi v njihovem okviru. Unija to poročilo predloži sekretariatu UNFCCC do 15. aprila 2015.

Člen 6 (Odbor za skupno izpolnjevanje)

(1) Ustanovi se Odbor za skupno izpolnjevanje, ki je sestavljen iz predstavnikov pogodbenic.

(2) Odbor za skupno izpolnjevanje zagotovi učinkovito uveljavljanje in izvajanje tega sporazuma.  V ta namen sprejema odločitve iz člena 4 tega sporazuma ter opravlja izmenjave mnenj in informacij v zvezi z izvajanjem pogojev skupnega izpolnjevanja. Odbor za skupno izpolnjevanje vse odločitve sprejema soglasno.

(3) Odbor za skupno izpolnjevanje se sestane na prošnjo ene ali več pogodbenic, naslovljeno na Evropsko unijo, ali na pobudo Evropske unije.

(4) Člani Odbora za skupno izpolnjevanje, ki predstavljajo Evropsko unijo in njene države članice, so na začetku predstavniki Komisije in držav članic, ki tudi sodelujejo v Odboru za podnebne spremembe Evropske unije, ustanovljenem v skladu s členom 26 Uredbe 525/2013[1]. Predstavnike Islandije imenuje Ministrstvo za okolje in naravne vire Islandije. Seje Odbora za skupno izpolnjevanje potekajo, kadar koli je to mogoče, v približno istem času kot seje Odbora za podnebne spremembe.

(5) Odbor za skupno izpolnjevanje soglasno sprejme svoj poslovnik.

Člen 7 (brez pridržkov)

Pridržki k temu sporazumu niso dopustni.

Člen 8 (trajanje in skladnost)

(1) Ta sporazum je sklenjen za obdobje do konca dodatnega obdobja za izpolnjevanje obveznosti iz drugega ciljnega obdobja Kjotskega protokola ali dokler niso razrešena vsa vprašanja glede izvajanja Kjotskega protokola za katero koli pogodbenico v zvezi z obdobjem obveznosti ali izvajanjem skupnega izpolnjevanja, kar je pozneje. Pred tem ga ni možno prekiniti.

(2) Islandija obvesti Odbor za skupno izpolnjevanje o neizvajanju ali verjetnem neizvajanju določb tega sporazuma. Vsako neizvajanje je članom Odbora treba ustrezno utemeljiti v 30 dneh od obvestila. V nasprotnem primeru neizvajanje določb tega sporazuma pomeni kršenje tega sporazuma.

(3) V primeru kršenja tega sporazuma ali ugovora Islandije glede spremembe Priloge I v skladu z odstavkom 2 člena 4 za Islandijo veljajo agregatne antropogene emisije ekvivalenta ogljikovega dioksida iz virov in ponorov na Islandiji, zajetih v Kjotskem protokolu v drugem ciljnem obdobju, vključno z emisijami iz virov, zajetih v sistem Evropske unije za trgovanje z emisijami toplogrednih plinov, na podlagi cilja zmanjšanja količin emisij iz tretjega stolpca Priloge B h Kjotskemu protokolu, na koncu drugega obdobja obveznosti pa iz nacionalnega registra umakne enote AAU, CER, ERU, RMU, tCER ali ICER, ki so enakovredne navedenim emisijam.

Člen 9 (depozitar)

Originalni izvod tega sporazuma, ki je enako verodostojen v vseh uradnih jezikih Evropske unije in v islandščini, se deponira pri generalnem sekretarju Sveta Evropske unije.

Člen 10 (deponiranje listin o ratifikaciji)

(1) Pogodbenice ratificirajo ta sporazum v skladu z ustreznimi nacionalnimi postopki. Vsaka pogodbenica deponira listino o ratifikaciji pri generalnem sekretarju Sveta Evropske unije, pred ali hkrati z deponiranjem listine o sprejetju spremembe iz Dohe pri generalnem sekretarju Združenih narodov.

(2) Islandija deponira listino o sprejetju spremembe iz Dohe pri generalnem sekretarju Združenih narodov v skladu s 4. odstavkom 20. člena in 7. odstavkom 21. člena Kjotskega protokola najpozneje na dan deponiranja zadnje listine o sprejetju Evropske unije ali njenih držav članic.

(3) Pri deponiranju listine o sprejetju spremembe iz Dohe Islandija v svojem imenu obvesti sekretariat Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja o pogojih skupnega izpolnjevanja, in sicer v skladu z 2. odstavkom 4. člena Kjotskega protokola.

Člen 11 (začetek veljavnosti)

Ta sporazum začne veljati [devetdeseti] dan po datumu, ko vse pogodbenice deponirajo listine o ratifikaciji.

V …,

Priloga 1

(seznam iz člena 4)

1. Uredba (EU) št. 525/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o mehanizmu za spremljanje emisij toplogrednih plinov in poročanje o njih ter za sporočanje drugih informacij v zvezi s podnebnimi spremembami na nacionalni ravni in ravni Unije ter o razveljavitvi Sklepa št. 280/2004/ES (ki se navaja kot „Uredba 525/2013“), razen členov 4 in 7(f) ter členov 15 do 20 in 22. Uporabljajo se določbe člena 21.

2. Sedanji in prihodnji delegirani ter izvedbeni akti na podlagi Uredbe 525/2013.

Priloga 2

(pogoji skupnega izpolnjevanja, priloženi sklepu o ratifikaciji za sklenitev, v imenu Evropske unije, spremembe iz Dohe, vključno z ravnjo emisij/dodeljeno količino Islandije, izraženo v tonah ekvivalenta CO2, pred uporabo odstavka 7a 3. člena Kjotskega protokola)

[1]               Uredba (EU) št. 525/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o mehanizmu za spremljanje emisij toplogrednih plinov in poročanje o njih ter za sporočanje drugih informacij v zvezi s podnebnimi spremembami na nacionalni ravni in ravni Unije ter o razveljavitvi Sklepa št. 280/2004/ES.