52012PC0221

Predlog SKLEP SVETA o sprejetju dodatnega raziskovalnega programa 2012–2015 reaktorja z visokim pretokom, ki ga bo za Evropsko skupnost za atomsko energijo izvajalo Skupno raziskovalno središče /* COM/2012/0221 final - 2012/0111 (NLE) */


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1. OZADJE PREDLOGA

Delovanje reaktorja Skupnosti z visokim pretokom (HFR) je bilo podprto z vrsto dodatnih raziskovalnih programov. Svet je 25. maja 2009 sprejel triletni (2009–2011) dodatni raziskovalni program (Odločba Sveta 2009/410/Euratom – UL L132/15, 29.5.2009) v zvezi z delovanjem reaktorja na Inštitutu za energijo Skupnega raziskovalnega središča v Pettnu na Nizozemskem, ki ga za Evropsko skupnost za atomsko energijo izvaja Skupno raziskovalno središče (SRS).

Prispevek za dodatni raziskovalni program 2009–2011 so zagotovile tri sodelujoče države članice, in sicer Nizozemska, Francija in Belgija, v skupnem znesku 35 milijonov evrov za triletno obdobje. Navedeni znesek vključuje rezervacije za letne prispevke za sklad za razgradnjo reaktorja (vključeval je tudi prispevek za razgradnjo za leto 2008, ko predhodni dodatni program ni kril delovanja HFR).

Sedanji dodatni raziskovalni program se bo iztekel 31. decembra 2011.

To sporočilo zadeva novi štiriletni program za delovanje HFR (2012–2015).

Komisija uporablja HFR v skladu s sporazumom med Euratomom in Nizozemsko z dne 25. julija 1961. Ta sporazum je bil podpisan za obdobje 99 let. Stranki sta za njegovo izvajanje 31. oktobra 1962 sklenili dolgoročno najemno pogodbo za 99 let, ki podeljuje pravico in rem („bail emphytéotique“).

HFR ima pomembno vlogo v Evropski uniji. Glavni cilj dodatnega raziskovalnega programa HFR je zagotoviti stalen in zanesljiv tok nevtronov za poskusne namene. Preiskovana področja so: znanost jedrskih snovi in goriva z namenom izboljšanja varnosti jedrskih reaktorjev (cepitvenih in fuzijskih), preiskave obvladovanja staranja in življenjske dobe reaktorja, raziskovanje naprednih gorivnih ciklusov in ravnanja z odpadki. HFR je tudi izobraževalna ustanova za strokovnjake na doktorskem in postdoktorskem študiju, ki opravljajo raziskave v okviru nacionalnih ali evropskih programov.

Reaktor se uporablja tudi za komercialno izdelavo radioizotopov za več kot 60 % od 10 milijonov medicinskih diagnoz, opravljenih v Evropi vsako leto. Je pomembni dobavitelj za evropska radiofarmacevtska podjetja na tem področju. Poleg tega lahko zaradi njegove lokacije v Evropi njegovi proizvodi hitro pridejo v evropske medicinske centre. To je bistveno za večino trenutno uporabljanih kratkoživih izotopov.

2. POSVETOVANJE Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCENA UČINKA

Med državami članicami, s katerimi je bilo opravljeno posvetovanje glede njihove raziskovalne dejavnosti na jedrskem področju, so se tri države članice (Nizozemska, Francija in Belgija) dogovorile, da bodo prispevale k financiranju HFR.

3. PRAVNI ELEMENTI PREDLOGA

Predlog temelji na členu 7 Pogodbe Euratom.

4. PRORAČUNSKE POSLEDICE

Iz ocene finančnih posledic je razvidno, da bodo za novi dodatni program prispevke zagotovile tri sodelujoče države članice, in sicer Nizozemska, Francija in Belgija. Prispevki treh navedenih držav članic znašajo 31,400 milijona EUR. Omenjeni zneski in pričakovana stopnja poslovnih dohodkov zagotavljajo ustrezen operativni proračun za poravnanje napovedanih stroškov reaktorja v obdobju 2012–2015. Upoštevati je treba, da proračun vključuje določbe za razgradnjo reaktorja in s tem povezane stroške, storitve, zavarovanja in ravnanje z izrabljenim gorivom:

Komisija potrjuje izjavo, vneseno v zapisnik seje Sveta z dne 27. junija 1996, v skladu s katero „HFR lahko na podlagi ustreznega financiranja prispeva k izvedbi programov Skupnosti, ne glede na to, ali se izvajajo v okviru okvirnih programov ali ne. To sodelovanje bo potekalo na konkurenčni osnovi ali s pomočjo storitev obsevanja, ki jih bodo zagotovili instituti JRC med izvajanjem svojih dejavnosti.“ To pomeni, da Komisija s sredstvi iz svojega institucionalnega proračuna ne bo prispevala k operativnim stroškom HFR in tudi ne k stroškom vzdrževanja ali popravila reaktorja.

5. DODATNE INFORMACIJE:

Se ne uporablja.

2012/0111 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o sprejetju dodatnega raziskovalnega programa 2012–2015 reaktorja z visokim pretokom, ki ga bo za Evropsko skupnost za atomsko energijo izvajalo Skupno raziskovalno središče

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo in zlasti člena 7 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije,

po posvetovanju z Znanstveno-tehničnim odborom[1],

ob upoštevanju naslednjega:

(1)       V okviru Evropskega raziskovalnega prostora je reaktor z visokim pretokom v Pettnu (v nadaljnjem besedilu: „HFR“) bil in bo še nekaj časa ostal eno od pomembnih sredstev, ki so na voljo Skupnosti, da prispeva k znanosti o materialih in testiranju materialov, nuklearni medicini ter raziskovanju varnosti na področju jedrske energije.

(2)       Delovanje HFR je bilo podprto z vrsto dodatnih raziskovalnih programov, od katerih se je zadnji, Odločba Sveta 2009/410/Euratom z dne 25. maja 2009 o sprejetju dodatnega raziskovalnega programa, ki ga za Evropsko skupnost za atomsko energijo izvede Skupno raziskovalno središče, iztekel 31. decembra 2011[2].

(3)       Glede na stalno potrebo po HFR kot nenadomestljivi infrastrukturi za raziskave Skupnosti na področju izboljšanja varnosti jedrskih reaktorjev, zdravja, vključno z razvojem medicinskih izotopov za odgovore na vprašanja medicinskih raziskav, jedrske fuzije, osnovnih raziskav in usposabljanja ter ravnanja z odpadki, vključno z možnostjo preučevanja varnostnega obnašanja jedrskega goriva za reaktorske sisteme, ki so v interesu Evrope, bi se moralo njegovo delovanje v skladu s tem dodatnim raziskovalnim programom nadaljevati do konca leta 2015.

(5)       Zaradi posebnega interesa za nadaljnje delovanje HFR naj bi Nizozemska, Francija in Belgija, kot so navedle, financirale ta program s finančnimi prispevki v splošni proračun Evropskih skupnosti v obliki namenskih prejemkov.

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Sprejme se dodatni raziskovalni program o delovanju HFR (v nadaljnjem besedilu: „program“) s cilji iz Priloge I za obdobje štirih let, ki se začne 1. januarja 2012.

Člen 2

Ocenjeni finančni prispevek, potreben za izvedbo programa, znaša 31,400 milijona EUR. Razčlenitev tega zneska je določena v Prilogi II. Ta prispevek se obravnava kot namenski prejemek v skladu s členom 18(2) Uredbe Sveta 1605/2002[3].

Člen 3

1.           Komisija je pristojna za upravljanje programa. V ta namen se obrne na službe Skupnega raziskovalnega središča.

2.           O izvajanju programa se obvesti nadzorni svet Skupnega raziskovalnega središča.

Člen 4

Komisija predloži Evropskemu parlamentu in Svetu vmesno in končno poročilo o izvajanju tega sklepa.

Člen 5

Ta sklep začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 1. januarja 2012.

Člen 6

Ta sklep je naslovljen na države članice.

V Bruslju,

Za Svet

Predsednik

PRILOGA I

ZNANSTVENI IN TEHNIČNI CILJI

Glavna cilja programa sta:

1. Zagotoviti varno in zanesljivo delovanje HFR, da se zagotovi razpoložljivost nevtronskega toka v poskusne namene.

2. Omogočiti raziskovalnim inštitutom učinkovito rabo HFR na številnih področjih: izboljševanje varnosti jedrskih reaktorjev, zdravja, vključno z razvojem medicinskih izotopov, jedrske fuzije, osnovnih raziskav in usposabljanja ter ravnanja z odpadki, vključno z možnostjo preučevanja varnosti jedrskega goriva za reaktorske sisteme, ki so v interesu Evrope.

___________________________________________________________________________

PRILOGA II

RAZČLENITEV PRISPEVKOV

Prispevke za program bodo zagotovile Nizozemska, Francija in Belgija.

Razčlenitev teh prispevkov je naslednja:

Nizozemska: 29,000 milijona EUR

Francija: 1,200 milijona EUR

Belgija: 1,200 milijona EUR

Skupaj : 31,400 milijona EUR

Ti prispevki se vplačajo v splošni proračun Evropskih skupnosti in se dodelijo temu programu.

Ti prispevki so fiksni in neprilagodljivi, kar zadeva variacije stroškov delovanja, vzdrževanja in razgradnje.

.

OCENA FINANČNIH POSLEDIC ZAKONODAJNEGA PREDLOGA

1.           OKVIR PREDLOGA/POBUDE

              1.1.    Naslov predloga/pobude

              1.2.    Zadevna področja v okviru ABM/ABB

              1.3.    Vrsta predloga/pobude

              1.4.    Cilji

              1.5.    Utemeljitev predloga/pobude

              1.6.    Trajanje ukrepa in finančnih posledic

              1.7.    Načrtovani načini upravljanja

2.           UKREPI UPRAVLJANJA

              2.1.    Določbe glede spremljanja in poročanja

              2.2.    Sistem upravljanja in nadzora

              2.3.    Ukrepi za preprečevanje goljufij in nepravilnosti

3.           OCENA FINANČNIH POSLEDIC PREDLOGA/POBUDE

              3.1.    Zadevni razdelki večletnega finančnega okvira in odhodkovne proračunske vrstice

              3.2.    Ocenjeni učinek na odhodke

              3.2.1. Povzetek ocenjenega učinka na odhodke

              3.2.2. Ocenjeni učinek na odobritve za poslovanje

              3.2.3. Ocenjeni učinek na odobritve upravne narave

              3.2.4. Skladnost z veljavnim večletnim finančnim okvirom

              3.2.5. Udeležba tretjih oseb pri financiranju

              3.3.    Ocenjeni učinek na prihodke

OCENA FINANČNIH POSLEDIC ZAKONODAJNEGA PREDLOGA

1.           OKVIR PREDLOGA/POBUDE

1.1.        Naslov predloga/pobude

Dodatni raziskovalni program 2012–2015 reaktorja z visokim pretokom, ki ga bo za Evropsko skupnost za atomsko energijo izvajalo Skupno raziskovalno središče

1.2.        Zadevna področja ABM/ABB

Naslov 10:     Neposredna raziskava

Poglavje 10 04:          Dokončanje prejšnjih okvirnih programov in drugih dejavnosti

Člen 10 04 04:           Delovanje reaktorja z visokim pretokom (HFR)

1.3.        Vrsta predloga/pobude

x Predlog/pobuda se nanaša na nov ukrep

¨ Predlog/pobuda se nanaša na nov ukrep, ki je nadaljevanje pilotnega projekta / pripravljalnega ukrepa

¨ Predlog/pobuda je namenjena podaljšanju obstoječega ukrepa

¨ Predlog/pobuda se nanaša na nadaljevanje obstoječega ukrepa z novo usmeritvijo

1.4.        Cilji

1.4.1.     Večletni strateški cilji Komisije, ki naj bi bili doseženi s predlogom/pobudo

Reaktor z visokim pretokom (HFR) ima v Evropski uniji pomembno vlogo pri podpiranju proizvodnje medicinskih radioaktivnih izotopov, varnih jedrskih tehnologij, pri raziskovanju staranja jedrskih elektrarn in podaljševanja njihove življenjske dobe, pretvorbi dolgoživih aktinidov zaradi boljše varnosti shranjevanja odpadkov, izboljševanju varnosti goriv in študijah o varnosti goriv za nove varne reaktorje.

Poleg tega osnovne raziskave uporabljajo nevtronske žarke za proučevanje strukture materialov. Ta dejavnost se neprestano razvija ter prispeva k razumevanju mehanizmov razgradnje in njihovemu zmanjševanju, kar je pomembno za varnost obstoječih obratov. V okviru termonuklearne fuzije se izvaja več projektov za testiranje strukturnih materialov in materialov za povečanje goriva v reaktorju za prihodnje fuzijske reaktorje.

1.4.2.     Specifični cilji in zadevne dejavnosti ABM/ABB

Glavni cilj dodatnega programa HFR je varno in zanesljivo delovanje HFR. Ta dejavnost vključuje običajno uporabo naprave za čim daljše obdobje delovanja in zagotovitev nevtronskega toka za poskuse in proizvodnjo medicinskih izotopov.

1.4.3.     Pričakovani izid in učinki

Podatki o obsevanju in rezultati v širokem spektru disciplin, kot so: izboljševanje varnosti jedrskih reaktorjev, razvoj medicinskih izotopov za odgovore na vprašanja in potrebe medicinskih raziskav, raziskave materialov za fuzijske reaktorje, osnovne jedrske raziskave in usposabljanje, ravnanje z odpadki in jedrskimi gorivi za novo varnejšo generacijo reaktorskih sistemov.

1.4.4.     Kazalniki izida in učinkov

Obveznosti Komisije vključujejo upravljanje dodatnega raziskovalnega programa in posledično poročanje o tehničnem statusu delovanja reaktorja, njegovi uporabi v znanstvene namene in njegovem proračunskem stanju. Skupno raziskovalno središče (Inštitut za energetiko in promet) bo pripravilo šestmesečno poročilo, ki bo obsegalo:

(1) tehnično poročanje s podatki o delovanju HFR;

(2) povzetek glavnih znanstvenih dosežkov;

(3) stanje na področju vzdrževanja in popravil;

(4) stanje proračuna glede prihodka iz držav članic in uporabe proračunskih sredstev dodatnega raziskovalnega programa (vključno z rezervacijami za razgradnjo, stroški upravljanja, plačili upravljavcu, itd.).

1.5.        Utemeljitev predloga/pobude

1.5.1.     Potrebe, ki jih je treba izpolniti kratkoročno ali dolgoročno

Cilj HFR je podpiranje raziskav in razvojnih dejavnosti sodelujočih držav članic na področju: varnosti jedrskih objektov in gorivnega cikla, ravnanja z odpadki, termonuklearne fuzije, osnovnih raziskav in zmogljivosti usposabljanja.

HFR ostaja dejaven pri izboljševanju varnosti reaktorjev. Usklajevanje prizadevanj, razširjanje rezultatov ter podpora pri usklajevanju potekajo s pomočjo evropskih omrežij.

Cilj HFR je tudi zagotoviti medicinske radioaktivne izotope.

1.5.2.     Dodana vrednost ukrepanja Evropske unije

Dodana vrednost raziskovalnih dejavnosti HFR je povezana s čezmejnimi učinki in ekonomijo obsega ter prispeva k zmanjšanju nacionalnih naložb v raziskave. Poseg na evropski ravni na jedrskem področju je utemeljen.

Reaktor se uporablja tudi za komercialno izdelavo radioizotopov za več kot 60 % od 10 milijonov medicinskih diagnoz, vsako leto opravljenih v Evropi. Je zelo pomemben obrat za evropski zdravstveni sektor (bolnišnice, klinike, zdravnike …), saj se radioizotope uporablja na različnih medicinskih področjih, predvsem za preprečevanje in zdravljenje raka. Obstaja zelo malo alternativ, saj proizvede večino trenutno uporabljanih kratkoživih izotopov. Zaradi svoje lokacije v Evropi njegovi proizvodi hitro pridejo v evropske medicinske centre.

1.5.3.     Glavna spoznanja iz podobnih izkušenj

Trenutna dobava tehnecija TC-99m v medicinske namene je odvisna od netrajnostno nizkega števila proizvodnih reaktorjev, med katere spada tudi HFR. Navedeni reaktorji so bili zgrajeni v petdesetih in šestdesetih letih dvajsetega stoletja in se približujejo koncu življenjske dobe, kar prinaša vedno večjo potrebo po načrtovanih zaprtjih zaradi vzdrževanja ter vedno pogostejše nenačrtovane motnje proizvodnje. V sredini maja 2009 je kanadski reaktor NRU (proizvajalec medicinskih izotopov) prenehal delovati in ni obratoval do konca leta 2009, kar je povzročilo trajno pomanjkanje medicinskih izotopov po svetu. Leta 2010 je bil HFR zaprt zaradi popravil na Bottom Plug Liner in ta motnja je vplivala na dobavo medicinskih izotopov.

1.5.4.     Skladnost z drugimi relevantnimi instrumenti in možnosti dopolnjevanja

Predlagani dodatni raziskovalni program se bo spopadel z različnimi znanstvenimi in tehnološkimi izzivi, da bo dosegel kratkoročne in dolgoročne cilje Evropskega strateškega načrta za energetsko tehnologijo (Načrt SET), Tehnološke platforme za strateško jedrsko energijo (SNE-TP). Njegove dejavnosti bodo tesno povezane z razširitvijo sedmega okvirnega programa Euratoma (2012–2013) in sledečimi okvirnimi programi.

1.6.        Trajanje ukrepa in finančnih posledic

x Časovno omejen predlog/pobuda:

– x Trajanje predloga/pobude od [1. 1.] 2012 do [31. 12.] 2015

– x finančne posledice med letoma 2012 in 2016.

1.7.        Načrtovani načini upravljanja[4]

x Neposredno centralizirano upravljanje – Komisija

Opombe

Komisija je v skladu s sporazumom med Euratomom in Nizozemsko z dne 25. julija 1961 (najemna pogodba za 99 let) lastnica HFR. Delovanje HFR je odgovornost imetnika delovnega dovoljenja NRG (Nizozemska), ki dovoljuje delovanje/izkoriščanje na podlagi samostojnega in trajnostnega pravnega okvirja. Dodatni raziskovalni program, ki ga upravlja Skupno raziskovalno središče, zagotavlja dodaten prihodek, posvečen raziskovanju držav članic, ki program financirajo.

2.           UKREPI UPRAVLJANJA

2.1.        Določbe glede spremljanja in poročanja

Obveznosti Komisije vključujejo upravljanje dodatnega raziskovalnega programa in posledično poročanje o

(i) tehničnem stanju delovanja reaktorja

(ii) njegovi uporabi v znanstvene namene

(iii) njegovem proračunskem stanju glede finančnega prihodka iz držav članic in

(iv) izvršenih plačilih.

Program je vključen v načrtovalni ciklus ABM Skupnega raziskovalnega središča in letni načrt upravljanja. Posledično bo spremljanje navedenih ciljev vključeno v letnem poročilu o dejavnostih Skupnega raziskovalnega središča.

Poleg tega bo Skupno raziskovalno središče pripravilo šestmesečno poročilo. Namenjeno bo upravljanju dodatnega raziskovalnega programa in bo vključevalo naslednje točke:

- tehnično poročanje s podatki o delovanju HFR,

- povzetek glavnih znanstvenih dosežkov,

- stanje vzdrževalnih dejavnosti,

- stanje proračuna glede prihodka iz držav članic in uporabe proračunskih sredstev dodatnega raziskovalnega programa (vključno z rezervacijami za razgradnjo, stroški upravljanja itd.).

2.2.        Sistem upravljanja in nadzora

2.2.1.     Ugotovljena tveganja

Ta program je nadaljevanje predhodnega dodatnega raziskovalnega programa. Njegova priprava je bila predmet notranje ocene sodelujočih držav članic, ki so ovrednotile tveganje sodelovanja v njem.

2.2.2.     Načrtovani načini nadzora

Šestmesečno poročilo in končno poročilo bosta posvečena upravljanju dodatnega raziskovalnega programa in bosta vključevala tehnična, znanstvena in proračunska vprašanja, vključno z določbami za ureditev razgradnje itd.

2.3.        Ukrepi za preprečevanje goljufij in nepravilnosti

Zgoraj navedeno revizijo in notranji nadzor nad poročanjem izvajajo uradniki Skupnega raziskovalnega središča, v kar so zajeti tudi tehnični in proračunski vidiki. Računsko sodišče bo imelo dostop do vseh revizij in notranjih nadzorov.

Še naprej bo treba sprejemati ustrezne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter storiti vse potrebno za povračilo izgubljenih, nepravilno izplačanih ali nepravilno porabljenih sredstev v skladu z Uredbo Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 z dne 25. junija 2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti, Uredbo Komisije (ES, Euratom) št. 2342/2002 z dne 23. decembra 2002 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje finančne uredbe, uredbama Sveta (ES, Euratom) št. 2988/95 z dne 18. decembra 1995 o zaščiti finančnih interesov Evropskih skupnosti[5] in (ES, Euratom) št. 2185/96 z dne 11. novembra 1996 o pregledih in inšpekcijah na kraju samem, ki jih opravlja Komisija za zaščito finančnih interesov Evropskih skupnosti pred goljufijami in drugimi nepravilnostmi[6], ter Uredbo (ES) št. 1073/1999 Evropskega parlamenta in Sveta o preiskavah, ki jih izvaja Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF)[7].

Nadzor nad obtokom cepljivih materialov izvajata Euratom in Mednarodna agencija za atomsko energijo (IAEA).

3.           OCENA FINANČNIH POSLEDIC PREDLOGA/POBUDE

3.1.        Zadevni razdelki večletnega finančnega okvira in odhodkovne proračunske vrstice

· Obstoječe odhodkovne proračunske vrstice

Po vrsti, v skladu z razdelki večletnega finančnega okvira in proračunskimi vrsticami.

Razdelek večletnega finančnega okvira || Proračunska vrstica || Vrsta odhodkov || Prispevek

št. – poimenovanje…...…. || dif./nedif. ([8]) || držav Efte || držav kandidatk || tretjih držav || v smislu člena 18(1)(aa) Finančne uredbe

1a || Člen 10 04 04 – Delovanje reaktorja z visokim pretokom (HFR) Točka 10 04 04 02 – Delovanje reaktorja z visokim pretokom (HFR) – dodatni program HFR[9] || dif. || NE || NE || NE || ٱDA

· Zahtevane nove proračunske vrstice

se ne uporablja

3.2.        Ocenjeni učinek na odhodke

3.2.1.     Povzetek ocenjenega učinka na odhodke

v mio EUR (na tri decimalna mesta natančno)

Razdelek večletnega finančnega okvira: || 1a || „Konkurenčnost za rast in zaposlovanje“

GD: JRC || || || Leto 2012 || Leto 2013 || Leto 2014 || Leto 2015 || leto ≥ 2016 || SKUPAJ

Ÿ Odobritve za poslovanje || || || || || ||

Številka proračunske vrstice: 10 04 04 02 || prevzete obveznosti || (1) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

plačila || (2) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Odobritve upravne narave, ki se financirajo iz sredstev nekaterih specifičnih programov || || || || || ||

Številka proračunske vrstice: se ne uporablja || || (3) || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r.

Odobritve za za GD JRC SKUPAJ || prevzete obveznosti || =1 +3 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

plačila || =2 +3 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ÿ Odobritve za poslovanje SKUPAJ || prevzete obveznosti || (4) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

plačila || (5) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ÿ Odobritve upravne narave, ki se financirajo iz sredstev nekaterih specifičnih programov, SKUPAJ || (6) || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r.

Odobritve za RAZDELEK 1a večletnega finančnega okvira SKUPAJ || prevzete obveznosti || =4+ 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

plačila || =5+ 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Če predlog/pobuda vpliva na več razdelkov:

Ÿ Odobritve za poslovanje SKUPAJ || prevzete obveznosti || (4) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

plačila || (5) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ÿ Odobritve upravne narave, ki se financirajo iz sredstev nekaterih specifičnih programov, SKUPAJ || (6) || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r.

Odobritve za RAZDELKE od 1 do 4 večletnega finančnega okvira SKUPAJ (referenčni znesek) || prevzete obveznosti || =4+ 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

plačila || =5+ 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Razdelek večletnega finančnega okvira: || 5 || „Upravni odhodki“

v mio EUR (na tri decimalna mesta natančno)

GD: JRC || || || Leto 2012 || Leto 2013 || Leto 2014 || Leto 2015 || leto ≥ 2016 || SKUPAJ

Ÿ Človeški viri || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r.

Ÿ Drugi upravni odhodki || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r.

GD JRC SKUPAJ || odobritve || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r.

Odobritve za RAZDELEK 5 večletnega finančnega okvira SKUPAJ || (prevzete obveznosti SKUPAJ) = plačila SKUPAJ) || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r. || n.r.

v mio EUR (na tri decimalna mesta natančno)

|| || || Leto 2012 || Leto 2013 || Leto 2014 || Leto 2015 || leto ≥ 2016 || SKUPAJ

Odobritve za RAZDELKE od 1 do 5 večletnega finančnega okvira SKUPAJ || prevzete obveznosti || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

plačila || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

3.2.2.     Ocenjeni učinek na odobritve za poslovanje

– ¨  Predlog/pobuda ne zahteva porabe odobritev za poslovanje.

– x Predlog/pobuda zahteva porabo odobritev za poslovanje, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

odobritve za prevzem obveznosti v mio EUR (na tri decimalna mesta natančno)

Navedba ciljev in realizacij ò || || || Leto 2012 || Leto 2013 || Leto 2014 || Leto 2015 || SKUPAJ

REALIZACIJA

vrsta realizacije || povprečni stroški realizacije || število realizacij || stroški || število realizacij || stroški || število realizacij || stroški || število realizacij || stroški || število realizacij skupaj || stroški skupaj

SPECIFIČNI CILJ: Varno in zanesljivo delovanje HFR

– realizacija || Celotni dnevi delovanja || n.r. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 1 000 || p.m.

Seštevek za specifični cilj || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 1 000 || p.m.

STROŠKI SKUPAJ || || p.m. || || p.m. || || p.m. || || p.m. || || p.m.

3.2.3.     Ocenjeni učinek na odobritve upravne narave

3.2.3.1.  Povzetek

– x Predlog/pobuda ne zahteva porabe odobritev za upravne zadeve.

– ¨  Predlog/pobuda zahteva porabo odobritev upravne narave, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

v mio EUR (na tri decimalna mesta natančno)

|| leto 2012 || leto 2013 || leto 2014 || leto 2015 || leto ≥ 2016 || SKUPAJ

RAZDELEK 5 večletnega finančnega okvira SKUPAJ || || || || || ||

Človeški viri || || || || || ||

Drugi upravni odhodki || || || || || ||

Seštevek za RAZDELEK 5 večletnega finančnega okvira SKUPAJ || || || || || ||

Odobritve zunaj RAZDELKA 5 večletnega finančnega okvira SKUPAJ || || || || || ||

Človeški viri || || || || || ||

Drugi odhodki upravne narave || || || || || ||

Seštevek za odobritve zunaj RAZDELKA 5 večletnega finančnega okvira SKUPAJ || || || || || ||

SKUPAJ || || || || || ||

3.2.3.2.  Ocenjene potrebe po človeških virih

– x Predlog/pobuda ne zahteva porabe človeških virov.

– ¨  Predlog/pobuda zahteva porabo človeških virov, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

Ocena, izražena v celih številkah (ali na največ eno decimalno mesto natančno)

|| leto 2012 || leto 2013 || leto 2014 || leto 2015

Ÿ Načrt delovnih mest (za uradnike in začasne uslužbence)

XX 01 01 01 (sedež ali predstavništva Komisije) || || || ||

XX 01 01 02 (delegacije) || || || ||

XX 01 05 01 (posredne raziskave) || || || ||

10 01 05 01 (neposredne raziskave) || || || ||

Ÿ Zunanje osebje (v ekvivalentu polnega delovnega časa: EPDČ)[10]

XX 01 02 01 (PU, ZU, NNS iz „splošnih sredstev“) || || || ||

XX 01 02 02 (PU, ZU, MSD, LU in NNS na delegacijah) || || || ||

XX 01 04 yy || – na sedežu || || || ||

– na delegacijah || || || ||

XX 01 05 02 (PU, ZU, NNS za posredne raziskave) || || || ||

10 01 05 02 (PU, ZU, NNS za neposredne raziskave) || || || ||

Druge proračunske vrstice (navedite) || || || ||

SKUPAJ || || || ||

XX je zadevno področje ali naslov.

Potrebe po človeških virih se krijejo z osebjem iz GD, že dodeljenim za upravljanje tega ukrepa in/ali prerazporejenim v GD, po potrebi dopolnjenim z dodatnimi viri, ki se lahko pristojnemu GD dodelijo v okviru postopka letne dodelitve virov glede na proračunske omejitve.

Opis nalog:

Uradniki in začasni uslužbenci || Edina naloga, ki jo opravlja Skupno raziskovalno središče, je upravljanje dodatnega programa. Opravlja jo s pomočjo sredstev, ki so popolnoma financirana z namenskimi prejemki iz dodatnega raziskovalnega programa.

Zunanje osebje || se ne uporablja

3.2.4.     Skladnost z veljavnim večletnim finančnim okvirom

– x Predlog/pobuda je skladna z veljavnim večletnim finančnim okvirom

– ¨  Predlog/pobuda bo pomenila spremembo ustreznega razdelka večletnega finančnega okvira

se ne uporablja

– ¨  Predlog/pobuda zahteva uporabo instrumenta prilagodljivosti ali spremembe večletnega finančnega okvira

se ne uporablja

3.2.5.     Udeležba tretjih oseb pri financiranju

– ¨ V predlogu/pobudi ni načrtovano sofinanciranje tretjih oseb.

– x V predlogu/pobudi je načrtovano sofinanciranje, kot je ocenjeno v nadaljevanju:

odobritve v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

|| leto 2012 || leto 2013 || leto 2014 || leto 2015 || skupaj

Nizozemska || 7,250 || 7,250 || 7,250 || 7,250 || 29,000

Francija || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 1,200

Belgija || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 1,200

Sofinancirane odobritve SKUPAJ || 7,850 || 7,850 || 7,850 || 7,850 || 31,400

Dodatni raziskovalni program zahteva le proračunsko sestavo (p.m.), ki je namenjena za prejem namenjenih sredstev od sodelujočih. Zgoraj navedeni znesek so izračunale zadevne države članice, da bi poravnale napovedane stroške reaktorja v obdobju 2012–2015, ob tem pa upoštevale pričakovano stopnjo poslovnih prihodkov. Komisija v nobenem primeru ne bo krila morebitnega primanjkljaja iz poslovanja, vključno z morebitnimi stroški vzdrževanja ali popravila.

3.3.        Ocenjeni učinek na prihodke

– ¨  Predlog/pobuda nima finančnih posledic za prihodke.

– x Predlog/pobuda ima finančne posledice, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

– ¨         na lastna sredstva,

– x        na razne prihodke.

v mio EUR (na tri decimalna mesta natančno)

Proračunska vrstica prihodkov || Odobritve na voljo za tekoče proračunsko leto || Učinek predloga/pobude

leto 2012 || leto 2013 || leto 2014 || leto 2015

Točka 6 2 2 1: || || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Za razne namenske prihodke, navedite zadevne proračunske vrstice.

Točka 6 2 2 1 – Prihodek od delovanja HFR se uporabi kot dodatna odobrena proračunska sredstva – namenski prejemki

Navedite metodo izračuna učinka na prihodke.

Dodatni raziskovalni program se financira s prispevki sodelujočih držav članic, ki so izračunani na podlagi proračuna v obdobju 2009–2011 in posodobljeni s pričakovano inflacijo za obdobje 2012 do 2015.

[1]               Zapisnik seje Znanstveno-tehničnega odbora z dne 17. februarja 2012

[2]               UL L132/15, 29.5.2009

[3]               Uredba Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 z dne 25. junija 2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti (UL L 248, 16.09.2002, str. 1).

[4]               Pojasnitve načinov upravljanja in sklicevanje na finančno uredbo so na voljo na spletišču BudgWeb: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html

[5]               UL L 312, 23.12.1995, str. 1.

[6]               UL L 292, 15.11.1996, str. 2.

[7]               UL L 136, 31.5.1999, str. 1.

[8]               dif = diferencirana sredstva / nedif. = nediferencirana sredstva.

[9]               Točka 10 04 04 02 „Delovanje reaktorja z visokim pretokom (HFR) – dodatni program HFR (od 2009 do 2011)“ se preimenuje v „Delovanje reaktorja z visokim pretokom (HFR) – dodatni programi HFR“ in se izbriše časovno sklicevanje, da je veljavna tudi za vse prihodnje dodatne programe, ki bi lahko bili sprejeti za delovanje HFR.

[10]             PU = pogodbeni uslužbenec; ZU = začasni uslužbenec; MSD = mlajši strokovnjak v delegaciji; LU = lokalni uslužbenec; NNS = napoteni nacionalni strokovnjak.