52012PC0041

Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1225/2009 z dne 30. novembra 2009 o zaščiti proti dampinškemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske skupnosti /* COM/2012/041 final - 2012/0019 (COD) */


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.           OZADJE PREDLOGA

Organ STO za reševanje sporov (v nadaljnjem besedilu: ORS) je dne 28. julija 2011 sprejel poročilo pritožbenega organa in poročilo strokovne skupine, kakor je bilo spremenjeno s poročilom pritožbenega organa v zadevi „Evropske skupnosti – Dokončni protidampinški ukrepi za nekatere pritrdilne elemente iz železa ali jekla iz Kitajske“[1] (v nadaljnjem besedilu: poročila).

V poročilih je bilo med drugim ugotovljeno, da člen 9(5) Uredbe Sveta (ES) št. 1225/2009 z dne 30. novembra 2009 o zaščiti proti dampinškemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske skupnosti (v nadaljnjem besedilu: osnovna protidampinška uredba)[2], ni v skladu s členi 6.10, 9.2 in 18.4 Protidampinškega sporazuma STO in člena XVI:4 Sporazuma STO. Člen 9(5) osnovne protidampinške uredbe določa, da bo za posamezne proizvajalce izvoznike v državah brez tržnega gospodarstva, ki niso deležne tržnogospodarske obravnave v skladu s členom 2(7)(c) osnovne protidampinške uredbe, veljala stopnja dajatve na ravni države, razen če takšni izvozniki lahko dokažejo, da izpolnjujejo pogoje za individualno obravnavo iz člena 9(5) osnovne protidampinške uredbe (v nadaljnjem besedilu: ugotovitev ORS o členu 9(5) osnovne protidampinške uredbe).

Evropska unija je 18. avgusta 2011 uradno obvestila ORS, da namerava izvesti priporočila in odločitve DSB v tem sporu na način, ki upošteva obveznosti STO.

Evropska unija in Kitajska sta se 19. januarja 2012 strinjali, da bo razumno obdobje za izvajanje priporočil in odločitev ORS 14 mesecev in dva tedna od datuma, ko ORS sprejme poročila. Razumno obdobje bo tako poteklo 12. oktobra 2012.

Namen tega zakonodajnega predloga je izvajanje priporočil in odločitev ORS o členu 9(5) osnovne protidampinške uredbe.

2.           REZULTATI POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCENE UČINKA

Ni relevantno.

3.           PRAVNI ELEMENTI PREDLOGA

· Pravna podlaga

Pravna podlaga za ta predlog je člen 207(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije, v skladu s katerim Evropski parlament in Svet z uredbami, sprejetimi po rednem zakonodajnem postopku, sprejmeta ukrepe, s katerimi se opredeli okvir za izvajanje skupne trgovinske politike.

Predlog spreminja Uredbo Sveta (ES) št. 1225/2009, osnovno protidampinško uredbo, ki je temeljila na ustrezni določbi Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti, tj. členu 133.

· Načelo subsidiarnosti

V skladu s členom 3(1)(e) Pogodbe o delovanju Evropske unije je predlog v izključni pristojnosti Evropske unije. Načelo subsidiarnosti se zato ne uporablja.

· Načelo sorazmernosti

Predlog je skladen z načelom sorazmernosti.

· Izbira instrumentov

Predlagani pravni akt: uredba Evropskega parlamenta in Sveta.

Drugi pravni akti ne bi bili primerni iz naslednjega razloga: uredbo je treba spremeniti z uredbo.

4.           PRORAČUNSKE POSLEDICE

Ni relevantno.

5.           NEOBVEZEN ELEMENT

Ni relevantno.

2012/0019 (COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1225/2009 z dne 30. novembra 2009 o zaščiti proti dampinškemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske skupnosti

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 207 Pogodbe,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 1515/2001 o ukrepih, ki jih Skupnost lahko uvede na podlagi poročila, ki ga sprejme Organ STO za reševanje sporov v zvezi s protidampinškimi in protisubvencijskimi zadevami,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Organ STO za reševanje sporov (v nadaljnjem besedilu: ORS) je 28. julija 2011 sprejel poročilo pritožbenega organa in poročilo strokovne skupine, kakor je bilo spremenjeno s poročilom pritožbenega organa v zadevi „Evropske skupnosti – Dokončni protidampinški ukrepi za nekatere pritrdilne elemente iz železa ali jekla iz Kitajske“[3] (v nadaljnjem besedilu: poročila).

(2) V poročilih je bilo med drugim ugotovljeno, da člen 9(5) Uredbe Sveta (ES) št. 1225/2009[4] z dne 30. novembra 2009 o zaščiti proti dampinškemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske skupnosti (osnovna protidampinška uredba), ni v skladu s členi 6.10, 9.2 in 18.4 Protidampinškega sporazuma STO in člena XVI:4 Sporazuma STO (ugotovitev ORS o členu 9(5) osnovne protidampinške uredbe). Člen 9(5) osnovne protidampinške uredbe določa, da bo za posamezne proizvajalce izvoznike v državah brez tržnega gospodarstva, ki niso deležne tržnogospodarske obravnave v skladu s členom 2(7)(c) osnovne protidampinške uredbe, veljala stopnja dajatve na ravni države, razen če takšni izvozniki lahko dokažejo, da izpolnjujejo pogoje za individualno obravnavo (v nadaljnjem besedilu: IO) iz člena 9(5) osnovne protidampinške uredbe.

(3) Pritožbeni organ je ugotovil, da je člen 9(5) osnovne protidampinške uredbe postavil domnevo, da proizvajalci izvozniki, ki delujejo v državah brez tržnega gospodarstva niso upravičeni do individualne obravnave, vendar morajo, da bi postali upravičeni do takšne obravnave, dokazati, da ustrezajo merilom preskusa IO. Po podatkih pritožbenega organa ni pravne podlage za takšno domnevo v sporazumih v okviru STO.

(4) Vendar pa je pritožbeni organ pojasnil, da bo to, ali je enotna stopnja dampinga in enotna protidampinška dajatev za več izvoznikov neusklajena s členoma 6.10 in 9.2 Protidampinškega sporazuma STO, odvisno od obstoja številnih primerov, na osnovi katerih bi se dalo razbrati, da čeprav so pravno ločeni, sta dva ali več izvoznikov v takšnem odnosu, da jih je treba obravnavati kot enoten subjekt. Ti primeri lahko zajemajo: (i) obstoj podjetniških ali strukturnih povezav med izvozniki, kot so skupni nadzor, lastniški delež in upravljanje; (ii) obstoj podjetniških in strukturnih povezav med državo in izvozniki, kot so skupni nadzor, lastniški delež in upravljanje ter (iii) nadzor ali odločilen vpliv države glede oblikovanja cen in proizvodnje. V tem pogledu bi bilo treba izražanje v predlaganih spremembah, ki odraža te situacije, uporabljati v luči pojasnil pritožbenega organa brez poseganja v izražanje z enakimi ali podobnimi izrazi v drugih določbah osnovne protidampinške uredbe.

(5) Evropska unija je 18. avgusta 2011 ORS uradno obvestila, da namerava v tem sporu izvajati priporočila in odločitve ORS na način, ki upošteva obveznosti STO.

(6) V ta namen je treba spremeniti določbe člena 9(5) osnovne protidampinške uredbe –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba (ES) št. 1225/2009 se spremeni, kot sledi:

1. odstavek 5 člena 9 se nadomesti z naslednjim:

„5. Protidampinška dajatev se v ustreznih zneskih uvede v vsakem primeru in brez razlikovanja za vse uvoze izdelke iz vseh virov, za katere se ugotovi, da so pod ceno in povzročajo škodo, razen za uvoze iz tistih virov, iz katerih so bila podjetja izvzeta pod pogoji te uredbe.

V Uredbi o uvedbi protidampinških ukrepov se navedejo dajatve za posamezne dobavitelje, če to ni možno, pa za zadevne države dobaviteljice. Proizvajalci , ki so pravno ločeni od drugih proizvajalcev ali so pravno ločeni od države, se lahko vseeno štejejo kot enoten subjekt za namen določitve dajatve. Za uporabo tega odstavka je treba upoštevati dejavnike, kot so obstoj strukturnih ali podjetniških povezav med državo in izvozniki ali med izvozniki, nadzor ali odločilen vpliv države glede oblikovanja cen in proizvodnje ali gospodarska struktura države dobaviteljice.“

Člen 2

Ta uredba začne veljati […] dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se za vse preiskave, ki so se začele v skladu z Uredbo (ES) št. 1225/2009 po datumu začetka veljavnosti te uredbe.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

Za Evropski parlament                                  Za Svet

Predsednik                                                     Predsednik

[1]               STO, Poročilo pritožbenega organa, AB-2011-2,            WT/DS397/AB/R, 15. julij 2011. STO, Poročilo strokovne skupine,            WT/DS397/AB/R, 29. september 2010. Poročila so na voljo za prenos s spletišča STO (http://www.wto.org/english/tratop_e/dispu_e/cases_e/ds397_e.htm).

[2]               UL L 343, 22.12.2009, str. 51.

[3]               STO, Poročilo pritožbenega organa, AB-2011-2,            WT/DS397/AB/R, 15. julij 2011. STO, Poročilo strokovne skupine,            WT/DS397/AB/R, 29. september 2010. Poročila so na voljo za prenos s spletišča STO (http://www.wto.org/english/tratop_e/dispu_e/cases_e/ds397_e.htm).

[4]               UL L 343, 22.12.2009, str. 51.