27.7.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 221/1


Prispevek s XLV. zasedanja COSAC

Budimpešta, 29.–31. maj 2011

2011/C 221/01

1.   Pot k oživitvi gospodarstva: gospodarsko upravljanje, strategija Evropa 2020 in evropski semester

1.1

Konferenca odborov za evropske zadeve (COSAC) podpira prizadevanja institucij Evropske unije za okrepljeno gospodarsko usklajevanje v Evropski uniji in poudarja, da jih je treba zaradi hitrejšega oživljanja gospodarstva in trajnostne rasti vključiti v strategijo Evropa 2020.

1.2

COSAC potrjuje, da je sveženj šestih zakonodajnih predlogov o gospodarskem upravljanju bistven, da se zagotovi proračunska disciplina in se izognemo pretiranim makroekonomskim neravnotežjem, kakor je navedeno v sklepih z zasedanja Evropskega sveta 24. in 25. marca 2011. Zato poziva vse institucije EU, naj sprejmejo vse potrebne ukrepe za prilagoditev zgoraj naštetih predlogov do junija 2011. V tej zvezi visoko ceni prizadevanja sedanjega predsedstva, da bi našli kompromisno rešitev med institucijami EU.

1.3

COSAC poziva vlade držav članic, naj olajšajo sodelovanje parlamentov v evropskem semestru, da bi se spoštovala proračunska pooblastila parlamentov. COSAC namerava dejavno sodelovati v tej novi pobudi z uporabo tradicionalnih sredstev za parlamentarno udeležbo, vključno z nadzorom nacionalnih programov reform.

1.4

COSAC pozdravlja možnost letnih medparlamentarnih konferenc o proračunu in poziva institucije Evropske unije, naj dejavno prispevajo k vsebinski razpravi, ki bo potekala v tem okviru.

1.5

COSAC je seznanjen s prizadevanji več držav članic, ki so usmerjena v tesnejše sodelovanje na področju gospodarske, proračunske in monetarne politike ter spodbuja vse države članice, naj izkoristijo možnosti za tesnejše sodelovanje, ki jih omogočajo pogodbe, s posebnim poudarkom na notranjem trgu.

2.   Parlamentarni nadzor skupne zunanje in varnostne politike in skupne varnostne in obrambne politike

2.1

COSAC je seznanjen z razpravami o prihodnosti parlamentarnega nadzora skupne zunanje in varnostne politike in skupne varnostne in obrambne politike, ki potekajo v konferenci predsednikov parlamentov Evropske unije, in z napredkom, ki je bil dosežen na konferenci predsednikov v Bruslju. COSAC meni, da so sklepi, sprejeti na tem zasedanju, dobro izhodišče za prihodnje razprave in končne odločitve o parlamentarnem nadzoru skupne zunanje in varnostne politike in skupne varnostne in obrambne politike. Z veseljem pričakuje, da bo kar najhitreje sklicano novo srečanje, na katerem se bo nadaljevalo z nadzornim delom.

2.2

COSAC meni, da bi bilo treba po ukinitvi skupščine Zahodnoevropske unije v skladu z določbami Lizbonske pogodbe najti okvir za parlamentarni nadzor skupne zunanje in varnostne politike in skupne varnostne in obrambne politike.

2.3

Glede na posebno naravo tega političnega področja COSAC opozarja na ključno vlogo, ki jo imajo nacionalni parlamenti pri parlamentarnem nadzoru skupne zunanje in varnostne politike in skupne varnostne in obrambne politike.

2.4

Zato COSAC poziva vse ustrezne institucije, še posebej Visoko predstavnico Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko, naj tesno sodelujejo s parlamenti ter naj jih ustrezno obveščajo o razvoju dogodkov na področjih skupne zunanje in varnostne politike in skupne varnostne in obrambne politike, da bi izpolnili določbe Lizbonske pogodbe.

3.   Stanje Unije

3.1

COSAC skladno s preambulo Pogodbe o Evropski uniji poudarja, da se je z Lizbonsko pogodbo začelo novo obdobje v postopku evropskega združevanja. Ponovno potrjuje potrebo po izvajanju določb pogodbe o učinkovitem sodelovanju med nacionalnimi parlamenti in Evropskim parlamentom.

3.2

COSAC pozdravlja svojo prvo razpravo o stanju Unije, Evropsko komisijo pa poziva, naj pri pripravi svoje ocene stanja Unije, pa tudi pri oblikovanju lastnega delovnega programa, upošteva stališča parlamentov.

3.3

COSAC v zvezi z nadaljnjim razvojem dogodkov v Evropski uniji poudarja, da je treba državljane EU bolje obveščati o delovanju Evropske unije, tudi preko parlamentov.

4.   Sodelovanje z institucijami Evropske unije

4.1

COSAC pozdravlja novo kakovost sodelovanja med nacionalnim parlamenti in Evropsko komisijo, pa tudi z Evropskim parlamentom, ki jo je vzpostavila Lizbonska pogodba.

4.2

COSAC pozdravlja dejavno udejstvovanje nacionalnih parlamentov pri nadzoru načela subsidiarnosti v skladu s Protokolom št. 2 Lizbonske pogodbe. Nacionalni parlamenti so sprejeli različne postopke za praktično izvajanje preverjanja subsidiarnosti. Meni, da bi bilo treba sedanjo prakso in izkušnje pri uporabi Protokola št. 2 deliti s parlamenti in institucijami EU in da je treba dodatno razjasniti njegovo uporabo s pomočjo neprekinjenega dialoga med vsemi zainteresiranimi stranmi.

4.3

Pogoj, da bodo nacionalni parlamenti sposobni izvajati preverjanje subsidiarnosti v skladu z namenom Lizbonske pogodbe, je, da so predlogi Evropske komisije podrobno pojasnjeni. COSAC priznava sedanja prizadevanja Evropske komisije, da bi izpolnila to zahtevo, poudarja pa, da mora Komisija z delom nadaljevati ter ga razširiti.