8.4.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 109/2


Objava vloge v skladu s členom 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

2011/C 109/02

V skladu s členom 7 Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper vlogo. Izjave o ugovoru mora Komisija prejeti v šestih mesecih od dneva te objave.

ENOTNI DOKUMENT

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

„CILIEGIA DELL’ETNA“

ES št.: IT-PDO-0005-0572-23.11.2006

ZGO ( ) ZOP ( X )

1.   Ime:

„Ciliegia dell’Etna“

2.   Država članica ali tretja država:

Italija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila:

3.1   Vrsta proizvoda:

Skupina 1.6:

sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1:

ZOP „Ciliegia dell’Etna“ se podeli sladkim sadežem češnje Prunus avium L. iz družine rožnic, ekotip Mastrantonio (Donnantonio). Posebne značilnosti tega proizvoda so:

sladkorji: ≥ 19 °Brix,

kislost (v gramih jabolčne kisline na 100 ml) ≤ 0,4,

razmerje med stopnjo Brix in kislostjo: ≥ 47,5,

konsistenca (N): ≥ 5,5,

dolžina peclja (v milimetrih): od 35 do 55,

najmanjša teža sadeža (v gramih): 7.

Češnje „Ciliegia dell’Etna“ so bleščeče rdeče barve, srednje velike do velike, njihovo meso je zelo čvrsto, zunaj so hrustljave in imajo dolg pecelj.

Sadež je sladek, vendar ne presladek. Zaradi rahlo kislega odtenka ima zelo prijeten in uravnotežen okus.

Proizvod „Ciliegia dell’Etna“ se prodaja v naslednjih prodajnih kategorijah:

ekstra (E): sadeži, katerih teža presega 8,5 grama, in

kategorija 1: sadeži, težki od 7 gramov do 8,5 grama.

3.3   Surovine (samo za predelane proizvode):

3.4   Krma (samo za proizvode živalskega izvora):

3.5   Posebni proizvodni postopki, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju:

Gojenje češenj „Ciliegia dell’Etna“ mora potekati na območju, opredeljenem v točki 4 spodaj. Natančneje, češnje z ZOP „Ciliegia dell’Etna“ se obirajo ročno, ko sadeži naravno dozorijo, pri čemer se na njih pusti pecelj, da se tako preprečijo okužbe in plesnenje. V času, ki mine med obiranjem in prodajo, je treba sadeže hraniti na hladnem in temnem mestu, da se prepreči poslabšanje kakovosti in zagotovi njihova trajnost.

3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd.:

Proizvod z ZOP „Ciliegia dell’Etna“ je treba zapakirati na območju pridelave, opredeljenem v točki 4, da se preprečijo morebitne poškodbe in izguba posebnih značilnosti zadevnega proizvoda med prevozom v razsutem stanju. Zaradi rokovanja s proizvodom in njegovega prevoza bi se sadeži, in še zlasti njihova koža in meso, namreč lahko poškodovali, saj bi se lahko zmečkali in raztrgali, kar bi pripeljalo do pojava plesni, s tem pa bi se poslabšala kakovost zadevnega proizvoda, ki se potrošniku ponuja z ZOP „Ciliegia dell’Etna“.

Zato mora te postopke opraviti usposobljeno osebje na območju pridelave, da se tako izključi kakršen koli prevoz pred pakiranjem in se proizvod shrani neposredno v embalažo primerne velikosti, potem ko se sadeži prvič preberejo in se odstranijo tisti, ki jih je treba zavreči. Če se proizvod ne proda v 48 urah po obiranju, ga je treba ohladiti v skladu s tehniko shranjevanja v hladilnici in ga na splošno obdelati po vseh postopkih, s katerimi je mogoče upočasniti respiratorni metabolizem sadežev.

Proizvodi z ZOP „Ciliegia dell’Etna“ se prodajajo sveži v novi, čisti in suhi embalaži, izdelani iz materiala, ki je v skladu z veljavnimi standardi glede embalaže; v vsako enoto pakiranja je mogoče zapakirati največ 10 kg proizvoda, pri čemer mora imeti embalaža trdne stene, visoke največ 12 cm, s čimer se prepreči, da bi se sadeži med prevozom zmečkali.

Posamezna enota pakiranja mora vsebovati le enako zrele češnje ekotipa Mastrantonio (Donnantonio) enotne velikosti.

Vsako enoto pakiranja je treba zaviti v plastično folijo in zapečatiti s posebnim garancijskim pečatom, ki se ob odpiranju embalaže poškoduje.

3.7   Posebna pravila za označevanje:

Na vsaki enoti pakiranja morajo biti poleg logotipa označbe, grafičnega simbola Skupnosti in ustreznih zaznamkov navedeni še podatki, ki se zahtevajo s predpisi, kot so ime, naziv podjetja in naslov pakirnice ter morebitno ime kmetijskih gospodarstev, na katerih so bili sadeži pridelani, neto teža ob pridelavi, datum pakiranja in prodajna kategorija. Pri označevanju je prepovedano dodajanje kakršnih koli označb o poreklu, ki niso izrecno predvidene, ali dodatnih oznak, ki bi lahko zavajale potrošnika. Logotip označbe je pravokoten in meri 100 mm × 38 mm. Na vrhu je navedba „Denominazione d'Origine Protetta“, na sredini kratica „DOP“, spodaj pa ime „Ciliegia dell’Etna“. Na desni strani sta na obrisu sicilske regije upodobljeni dve češnji različnih velikosti.

Image

4.   Kratka opredelitev geografskega območja:

Območje pridelave proizvoda z ZOP „Ciliegia dell’Etna“ se razprostira od Jonskega morja do nadmorske višine 1 600 m na vzhodnem in jugovzhodnem pobočju Etne ter vključuje upravno ozemlje naslednjih občin v pokrajini Catania: Giarre, Riposto, Mascali, Fiumefreddo di Sicilia, Piedimonte Etneo, Linguaglossa, Castiglione di Sicilia, Randazzo, Milo, Zafferana Etnea, S. Venerina, Sant’Alfio, Trecastagni, Pedara, Viagrande, Nicolosi, Ragalna, Adrano, Biancavilla, S. Maria di Licodia, Belpasso, Aci S. Antonio in Acireale.

5.   Povezanost z geografskim območjem:

5.1   Posebnosti geografskega območja:

Za območje gojenja češenj z ZOP „Ciliegia dell’Etna“ je značilna prst, ki se razvija na kamninski podlagi vulkanskega izvora. Natančneje, prst vulkanskega izvora in precejšnja temperaturna nihanja odločilno vplivajo na rdečo barvo češenj „Ciliegia dell’Etna“. V gorskem pasu je prst plitva, na površju je veliko skalovja, v njeni teksturi pa prevladujeta pesek in veliko kamninskega skeleta, medtem ko je sloj prsti v gričevnatem in obalnem pasu bolj razvit in globok z ilovnato-peščeno strukturo, ki jo je mogoče namakati. Ker se ozemlje razprostira do nadmorske višine 1 600 m, so za češnje „Ciliegia dell’Etna“ značilni edinstveni parametri, kar zadeva trajanje zorenja. To trajanje je dejansko zelo različno in se za ekotip Mastrantonio (Donnantonio) razteza od začetka junija do zadnjih desetih dni v juliju. Zmrzali so redke in nastanejo zaradi pojavov toplotne inverzije, ki so manj izraziti na bolj prevetrenih gričevnatih območjih. Beležijo se absolutne vrednosti najvišjih temperatur, ki lahko v juliju dosežejo tudi do 44,3 °C, in povprečne vrednosti, ki znašajo od 39 do 40 °C. Letna količina padavin, ki se povečuje z nadmorsko višino, dosega najvišje vrednosti v pokrajini in celi Siciliji.

5.2   Posebnosti proizvoda:

Češnje „Ciliegia dell’Etna“ se od drugih vrst, ki rastejo na tem ozemlju, ali iste vrste, pridelane zunaj zadevnega ozemlja, razlikujejo po rahli kislosti v povezavi s hrustljavostjo in dobro vsebnostjo sladkorjev v sadežih. Te značilnosti omogočajo pridelavo zrelih, bleščeče rdečih in nabreklih ter zelo sladkih sadežev, pri katerih pa ni mogoče zaznati pretirane sladkosti, značilne za sadje z visoko vsebnostjo sladkorjev. K že navedenemu je treba dodati še posebnost glede trajanja obdobij zorenja, ki so daljša kot pri drugih češnjah, saj so sorazmerna s postopnim povečevanjem nadmorske višine območij gojenja v regiji ob Etni.

5.3   Vzročna povezanost geografskega območja s kakovostjo ali značilnostmi proizvoda (pri ZOP) oziroma z določeno kakovostjo, slovesom ali drugimi značilnostmi proizvoda (pri ZGO):

Regija, v kateri se razprostira pogorje Etne, zelo slovi po pridelavi češenj in njihovi kakovosti. Ime „Etna“ je tesno povezano s češnjami, saj veliko italijanskih potrošnikov ob omembi te regije pomisli na češnje in obratno. Posebnosti češenj „Ciliegia dell’Etna“ so tesno povezane z morfološkimi in pedoklimatskimi značilnostmi območja pridelave ter prispevkom pridelovalcev k pripravi zemljišč in upravljanju nasadov. Čeprav tvorijo lega geografskega območja pridelave vzhod-jugovzhod, visoka raven osončenja, prevladujoči vetrovi in velike temperaturne razlike ugodne podnebne razmere za pridelavo češenj, so morali kmetje zaradi težav, povezanih z bližino Etne, vložiti veliko truda v zagotovitev rodovitnosti obširnih neravnih in suhih površin, ki jih je izoblikovala lava. Kar zadeva ta vidik, je človek vložil velike napore v agronomska dela za zajetje podzemnih voda, globoko preoranje zemljišč in ureditev teras, s čimer so se izoblikovali nasadi na različnih nadmorskih višinah, kmetje pa so pridobili posebne spretnosti za upravljanje teh nasadov. Kmetje še danes nepretrgoma negujejo nasade na pobočjih Etne ter s pravilnim izkoriščanjem omogočajo postopno zorenje sadja in s tem širitev koledarja obiranja; tako lahko češnje „Ciliegia dell’Etna“ kar najbolje izkoristijo posebej ugodne podnebne razmere in obrodijo sadeže, cenjene zaradi bleščeče barve, konsistence in okusnosti. O kakovosti proizvoda priča tudi uspeh njegovega tradicionalnega praznika.

Tako je poleg naravnega okolja k močni povezanosti češenj „Ciliegia dell’Etna“ z območjem Etne odločilno pripomogel tudi človek z ohranjanjem večstoletne tradicije, odločnimi prizadevanji, da bi „sciare“ (iz arabščine „požgana zemlja“) preoblikoval v rodovitna zemljišča, ter pogosto uporabo lokalnih namakalnih sistemov, ki omogočajo dodatno namakanje in namakanje s hranilno raztopino v dolgem vegetativnem obdobju v sušnem delu leta.

V povezavi z gojenjem češenj „Ciliegia dell’Etna“ sta se namreč v dolgih letih razvila kulturno ozadje ter pomemben gospodarski okvir, sestavljen iz poklicev, tradicij in navad, ki so jih izoblikovali pridelovalci sadja in zelenjave skozi stoletja ter jih še danes zasledimo v narečnem besedišču („cirasa“ ali „ciriegia“), pri pripravi zemljišč, znanih pod imenom „terre scatinate“, ali zemljišč, pridobljenih s postopki pridobivanja obdelovalnih površin na območjih, prekritih z lavo, tehnikah gojenja, ki vključujejo prakse cepljenja „a sgroppo“ ali „a pezza“, ter tehnikah ročnega obiranja z uporabo lestev s tridesetimi prečkami in košev, poimenovanih „panari“.

Za konec je mogoče na podlagi vsega navedenega dodati še, kot so to storili že številni avtorji, da sega gojenje češenj „Ciliegia dell’Etna“ na tem ozemlju zelo daleč v preteklost ter da so izkušnje, ki so jih lokalni kmetje pridobivali iz generacije v generacijo in jih oplemenitili z nenehnimi raziskavami in izoblikovanjem posebnih tehnik gojenja, pripomogle k okoliščinam, zaradi katerih so češnje „Ciliegia dell’Etna“ skozi čas pridobivale vse večji sloves, dokler niso postale zgodovinska, tradicionalna in kulturna dediščina tega območja.

Sklic na objavo specifikacije:

(člen 5(7) Uredbe (ES) št. 510/2006)

Ta uprava je začela nacionalni postopek ugovora z objavo vloge za priznanje zaščitene označbe porekla „Ciliegia dell’Etna“ v Uradnem listu Italijanske republike št. 75 z dne 30. marca 2006.

Celotno besedilo proizvodne specifikacije je na voljo:

na spletni strani: http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

ali

neposredno na domači strani ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (http://www.politicheagricole.it), kjer izberete „Prodotti di Qualità“ (na levi strani zaslona) in nato „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE [regolamento (CE) n. 510/2006]“.


(1)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12.